Kachelmagazijnen VULKACHELS en HAARDEN, Fatal:Meistraat! Telej&ooiiMrlk Magazijn van Gastoestellen. Spoedige levering en plaatsing. VLAMKOLEN. Haariemsciie Gasfabriek. Koloniën. Cholera in Indië. Mr. Brooshooft vestigt er in D e Lo comotief de aandacht op, dat de Indische regeering bij lange na haar plichten niet waarneemt tegenover de cholera als epidemische ziekte. Hij schrijft o. ta.: Het zal zeker dc aandacht hebben getrokken, dat te Semarang eerst bij Staatsblad van Dinsdag 3 September door de Indische regeering de cholera epidemisch is verklaard. Sinds weken heerscht hier die ziekte zeer hevig, de dagbladen doen dage lijks opgaven van vele tientallen sterf gevallen en aantastingen, d© afdee- lingschef van den geneeskundigen dienst ontvangt van de Europeesche, inland-sche en Chineesche hoofden offi- ciëele opgaven, die zeker niet minder sprekend zijn. En eerst nu verklaart Je Regeering de ziekte epidemisch! Toch heeft Nederland met vele mo gendheden in 1892 te Dresden eene con ventie onderteekend, waarbij interna tionale bepalingen tot wering van cho- lera-besmetting werden vastgesteld. Waarom is d'ie conventie in NTeder- landsch-Indië nooit afgekondigd, zoo als wel geschiedde met de Venetiaan- sch© pestconventie van 1897? De Regeering laadt door dit ver zuim den schijn op zich dat zij de hy giënische veiligheid der staten, waar- méé zij in 1892 heeft gecontracteerd, opoffert aan het streven om onzen stoom- en handelsvaartuigen last en schade to besparen. Een gouv.-besluit van 1876 stelde voor het epidemisch verklaren eener ziekte in Ned.-Indië den eisch, dat haar aantal slachtoffers naar even redigheid van het zielental dat van alle andere ziekten tc zamen onder de be volking, in gewone omstandigheden, moest overschrijden! Dit .is natuurlijk een onmogelijk de sideratum en toen dan ook door de Dresden er conventie de beoordeeling van het epidemisch karakter der cho lera werd overgelaten aan de goede trouw dei* eontractoerende mogendhe- den, had de Regeering de bepaling van 1876, die de mogelijkheid openlaat om eene ziekte nooit epidemisch te verkla ren, moeten -intrekken. In stede daar van zou men uit het feit. dat noch te Batavia, noch te Soerabaja (volgen: de Soorabaja-bladen in de maand Augustus 1800 gevallen en 1100 doo- den!) de ziekte door onze Regeerin; (wel door die der Straits) is epidemisc! verklaard, en nu pas te Semaranp mogen opmaken dat het criterium van 1876 nog vrij wel als richtsnoer geldt. De scheepskapiteins laten hunne passen altijd door de consuls van het land hunner bestemming viseeren. De bedoeling hiermee is niet quarantaine als anderszins van dit visum te doen afhangen (want, naar gezegd, die wor den afhankelijk gesteld van de goede trouw der regeering in de plaats van vertrek:, maar omdsat zij in het land van aankomst achterdocht zouden wek ken als zij den consul niet hadden' la ten viseeren. Wat een zonderlingen in druk moeten wij echter in buitenland- sche havens maken, wanneer schepen uit Ned. Indië daar aankomen met schbone passen van de havenmeesters, maar met een aanteekening van den betrokken consul dat, volgens dag blad- en zelfs officieel© opgaven, zóó en zooveel choleragevallen zijn voor- gekomen! Ik verneem dan ook uit Batavia, dat over dit niet epidemisch verklaren van dfe ziekte in de drie hoofdhavens van Java een vrij scherpe correspondentie is gevoerd tusschen den Franschen consul aldaar en da Regeering. De consul moet hebben gevraagd naar de reden van dat uitstel en toen tot zijn verwondering vernemen dat de Dres- dener conventie van 1892 hier niet is afgekondigd. Waarschijnlijk zal deze consulaire inmenging niet vreemd zijn aan- de eindelijke epidemisch verkla- rr'" van Semarang. Ik weet wel dat, volgens het reglement op de besmette lijke ziekten (Staatsblad 1892 no. 45) de kennisgave der epidemische uit breiding aan de Regeering, desnoods telegraphisch, moet geschieden door den resident, op kennisgeving van het hoofd van plaatselijk bestuur na over leg met de bevoegde geneeskundige autoriteit, maar hel zou bevreemdend zijn dat in al de drie hoofdhavens die autoriteiten zoo nalatig waren geweest in hun plicht, en bovendien leest men toch ook te Batavia en Buitenzorg de j dagbladen De schuld der vertraging ligt dus hoogstwaarschijnlijk aan de Regeering. Het G. B. xan 1876 behoort in ieder geval na de cholera- en pest- conventies te worden ingetrokken, wil len w ij niet in het buitonland onzen naam als vertrouwbare contractanten verspelen. Zeker is het belang van han del en scheepvaart een gewichtige fac tor, die niet lichtvaardig mag worden uit het oog verloren, maar wanneer aan boord: der van onze havens ko mende schepen tal van opvarenden aan besmettelijke ziekten, in die havens fel heerschende, sterven en de Regee ring blijft maar steeds met hare epi- misch-verklaring achterwege, dan wordt het toch al te erg en verspeelt de oud-Hollandsche trouw hare repu tatie. Wetenschap. Waarnemingen omtrent den Rhöuegtetsclier. De studie van de gletschers is sedert het werk der geleerde Zwitsers de Charpentier, Désor, Agassiz een echte wetenschap geworden, die ieder jaar verrijkt word't en die in de laatste kwarteeuw steeds nieuwe ontdekkin gen heeft gedaan. Twee geleerde licha men, de Zw.itsersche Alpenclub en het Zwitsersch Genootschap van natuur wetenschap, wijden zich met ijver aan deze studiën en brengen er groote ka pitalen voor bijeen. Van 1874 af heb ben ze den Rhönegletscher reeds onder handen, en ze hebben geen dag laten voorbijgaan, zonder dat de beweging der ijsmassa werd gemeten. Deze glst- scher leent zich bijzonder goed voor het onderzoek, omdat het een enkel voudige gletscher is, terwijl de meeste andere groote ijsstroomen door de \er- eeniging van dwarsstroomen tot een lengtestroom zijn ontstaan. In één ijsgang loopt hij van de hoo- ge sneeuwvelden van den Furka en den Galenstock naar het beroemde bekken, waar de Rhóne ontspringt Buitendien loopt de Furkapas er di~bt langs, en goede hotels in de buurt ontheffen de geleerden van de ver plichting vlak bij of op den gletscher te wonen, zooals nog Agasisz, Désor en Karl Vogt op den Aargletscher moesten doen in een hut, die niet veel geriefelijker was dan een Eskimover- blijf. Om zoo nauwkeurig mogelijk de be wegingen van het ijs te meten, hebben de ingenieurs-Gosset en Held, beiden Zwitsers, die sinds 1874 zonder tus- schenpoos zich aan dit onderzoek heb ben gewijd, vier reeksen van verschil lend gekleurde steenen dwars over den gletscher gelegd. Elk der steenen van dezelfde reeks heeft dezelfde kleur en de vier rijen zijn verschillend; van tint. Elk jaar, zoo mogelijk op het eind van Augustus of in da eerste dagen van September, werden de verande ringen van die gletscherprofielen, ver oorzaakt door de gestadige beweging in den ijsstroom, nauwkeurig gemeten en overgebracht op een kaart van den gletscher met een schaal van 1 op 2000 De wijzigingen in de lijnen van elke reeks stellen in staat de respectieve snelheden te meten van de massa over de geheele breedte van den gletscher. en du vergelijking van de bochten in do vier reeksen maakt, dat men kan beoordeelert in welk gedeelte van dc as des gletschers de stxooming haar maximum van snelheid bereikt. Een enkele blik op een kaart, waarop die bochten zijn aangebracht, toont aan, dat de beweging van het ijs steeds toeneemt, naarmate men zich verder van den rand verwijdert, juist zooals ook bij een rivier de stroom in 't mid den het snelst is. Ook ziet men de bo gen zóó loopen, dat het blijkt, hoe de beweging bovenaan veel sneller is dan beneden. In do tijdruimte van 25 ja ren, van 1874 tot 1899 heeft de steen No.'28 van de roode of bovenste reeks in rechte lijn een weg van 2940 M .af gelegd of bijna 3 KM. en is 686 M. ge daald. Dus is de beweging van dezen steen drie millioenste gedeelten van een meter of drie duizendsten van een millimeter per seconde, een snelheid of liever een langzaamheid, die een millioenmaal kleiner is dan die van dien Rijn te Bazel. Onder andere interessante waarne mingen moeten ook die worden ge noemd, die betrekking hebben op de snelheid, waarmee het ijs smelt. Door groote palen diep in den gletscher te slaan, kon men constateeren, dat op de groene lijn, die van het laagste pro fiel dus, ter hoogte van 1800 M. boven d'ei zee die smelting het ijs 12 M. in een jaar deed dalen; 600 en 700 M. hoogcr op de roode en gele lijnen be droeg die daling slechts 3 en 4 M. Op het eigenlijk gezegde sneeuwveld: ter hoogte van 2700 M. wezen de palen geen vermindering aan, maa-- daar entegen eene vermeerdering, die op enkele punten in een jaar wel 4 M. be droeg. Dus is het wel zeker bewezen, dat het sneeuwveld de neiging heeft om aan te groeien, de gletscher die om voortdurend te wrininae.-en, door het afsmelten van de suïcuw- cn ijs massa. Wat de gewone toerist al dadelijk kan opmerken, is de voortgang af de teruggang van het benedeneind *.m een gletscher in den loop der jaren. De kwarteeuw van waarneming lij den Rhönegletscher wijst uit, dat deze gletscher voortdurend is afgenomen zoodat zelfs sedert 1874 de teruggang der ijsmassa vóór het front van den gletscher over een breedte "an 800 M. een uitgestrektheid van ongeveer 35 HA. zanden steenen heeftvrijgemaakt. Een andere waarneming heeft be trekking op den voorraad smeltwater. Professor Forel heeft dienaangaande door kleuring van het water kunnen derekenen, dat de snelheid, der Rhóne bij haar oorsprong 12 M. per minuut bedraagt. Nog moeten veel waarnemingen worden aangevuld of nader worden bevestigd, en er blijven onderzoekin gen te doen omtrent de snelheid van strooming en smelting in de verschil lende dieptelage» der massa; ook zou men wetenschappelijk willen vaststel len, welke betrekking er bestaat tus schen de meteorologische verschijnse len en de veranderingen in den glet scher, maar voor het oogenblik moet men zich tot het genoemde bepalen met het oog op het budget der weten schappelijke lichamen, die zich met deze studie bezighouden. (Op den Uitkijk). Gemengd Nieuws. Een poolexpeditie met extra veel schaduw. De Belgische zuidpoolexpeditie van 1897 tot 1899, met de „Belgica" ondier commandant Adrien de Gerlache, heeft met geducht veel tegenheden te kampen gehad. Desertie van aangeworven man nen te Punfa Arenas, de kok nog wsl erbij; 'fc over boord vallen en ver drinken van een jong en flink ma troos; krankzinnigheid bij een ande ren matroos, langzaam aan met groot heidswaanzin beginnend en toen over gaand in da ergste melancholie, die voortdurende surveillance noodig maakte; de dood van een veelbelovend jong officier aan een hartkwaal en longaandoening; allerlei ziekten en kwalen van soms ernsligen aard; een overwintering min of meer bij toeval, ten minste niet met instemming van den wetenscliappelijken staf gewaagd en die, als de kapitein niet had ge wild, vermeden had kunnen worden; terugkeer in het vaderland van de drie wetenschappelijke leden, vóór het schip zelf arriveerde met den leider, alles schaduwzijde, niet inhaerent aan een poolreis. En nu bij het publiceeren van de re sultaten openbare bestrijding van het eene lid der expeditie door het andere! In het Zuidpoolnummer van .Globus" 1 Augustus 1901, zoo genoemd omdat in dat nummer de Duitsche en de En- gelsche Zuidpoolexpeditie werden be sproken en nog een paar artikelen op het Zuidpoolgebied betrekking heb bend, werden de waarnemingen be sproken van Dr. Cook, den geneesheer aan. boord van de „Belgica" over het Zuiderlicht, gepubliceerd in ,,The po pulair science monthly" Mei 1901 en toegelicht met afbeeldingen, zooals 't Zuiderlicht onder andere op 19 Maart 1898 was waargenomen. Nu zendt een andere deelnemer, H. Arctowski, aan de redactie van „Glo bus" een schrijven met de meedeeling, dat Cook gedurende de „Belgica"-ex- pediti© in 't geheel geen waarnemin gen over het Zuiderlicht, Aurora aus- tralis, heeft gedaan on dat er in zijn opstel tal van grove fouten staan. Alle waarnemingen omtrent het genoemde verschijnsel waren uitgevoerd door de meteorologen der expeditie en zouden eerstdaags in de „Rapport scieoitifi- ques" worden gepubliceerd. Geen couleur de rose dus tusschen die twee, die zoo lang isi enge ruimte moesten samenwonen, zestien maan den aaneen, en. die nu door den Oce aan zijn gescheiden, want Cook is Amerikaan, te Brooklyn geboren. Hij was even voor 't vertrek der expedit'e nog aangenomen, cn voegde zich pas te Buenos Aires bij de anderen. (Op den Uitkijk). Een tunnel van 40 KM. lengte De Engelsche regeering heeft, zoo ieest men in de „Mouvement Géogra- phique", besloten, het eiland Wight met do kust door een onderzeeschen tunnel te verhinden, die een, lengte van 40 KM. bezitten en ongeveer zes milli- oen gulden kosten zal. Het werk zou in September 1902 worden aangevan gen en zou binnen een jaar voltooid kunnen zijn. Man zal dan van Londen naar het eiland Wight kunnen spo ren in twee-en-een half uur. Noorsclie Yshandel. In het jaar 1900 werden volgens een thans gepubliceerd overzicht 350.943 tonnen ijs uit Noorwegen uitgevoerd, waarvan 61.218 uit de haven van Christiana. De verkoopswaarde van deze ijsmassa's bedroeg ongeveer 600000 gulden. De voornaamste afnemers van Noorsch ijs zijn vooreerst Engeland en daarna Frankrijk en Duitschland. Het verbazend groote gebruik hij verzen dingen van levensmiddelen, in zieken huizen, laboratoria, in hotels en ook in particuliere woningen en de onver mijdelijke spillage verklaren die enor me quantiteiten. dingen heeft gemaakt. De eerst be kroonde. de staatsbouwmeester Will te Berlijn, stelt voor het rijtuig „Das Aut" te noemen, en daarvan „Autler," das Autlen, en als werkwoord „Aut- len" af te lelden gelijk „Radier" en „rad en" van „Rad1 (rijwiel). Zijn even eens bekroonde collega Kopeke, uit Dresden, stelt ook het woord „Aut" voor, maar als afleidingen Auter, Auterei, Auten. De derde winner, Weidlich, uit Oost-Pruisen, heeft zui vere Duitsche woorden gekozen: „Triebwagen", Triebfahrer", „trieb- fahren." De jury geeft aan „Aut", als grondvorm, de voorkeur, omdat het als „tram" allicht spoedig in de volks taal zal worden opgenomen en zich tot samenstelling als „Autdroschke", „Autkutsche", „Autsport" leent. De Voss. Z. twijfelt echter of men de Duitschers er toe brengen kan te spre ken van: „ich autete", „wir haben ge- autet" enz. wijst er op dat wel het zelf standig naamwoord „tram" burger recht heeft gekregen, maar niet het werkwoord „tramen." Hier te lande heeft men zich reeds lang aan „tram men" gewend. Zouden wij er echter ooit toe kunnen komen van „Auten" te spreken? Wie vindt een uitdrukking die zoo spoedig gemeengoed' wordt als „fiets?" Ongewone werkstaking. De onderwijzers van Zuid-Tirol zijn van plan om een werkstaking op touw te zetten en uit te scheiden met les geven, wanneer de Landdag hun sala ris niet verhoogt. Een eigen vlag. De Australische federatie heeft het recht gekregen een eigen vlag te voe ren. Zulk een vlag moest echter nog ontworpen worden, en met dat doel werd een prijsvraag uitgeschreven. Niet minder dan 30,000 ontwerpen zijn ingezonden. De prijs van 150 pond sterling werd onder vijf inzenders ver deeld, die ongeveer dezelfde teekening hadden ingezonden. Het bekroonde ontwerp vereenigt in één vlag de be kende Britsche Union Jack (op blau wen of rooden grond), een ster met zes punten, symboliseerend de zes sta ten der federatie; een kruis van St George en een voorstelling van het sterrebeeld het Zuiderkruis. Den 3en September is te Melbourne een tentoonstelling geopend van de ingezonden ontwerpen. Een dierbaar kleinood- Een milliomair uit Chicago heeft 100.000 lire aan den Gemeenteraad) van Genua geboden wanneer deze viool van Paganlni, die het eigendom dier stad is, aan. hem wil verkoopen. Maar de vroede vaderen hebben ge antwoord dat zij tot geen prijs de kost bare reliquie die zij van hunnen be roemden landgenoot bezaten, wilden, afstaan. Inbraken- Ook in het buitenland zijn inbraken geien onbekende gebeurte/rtóssein. Zoo is Vrijdagacbt te Hamburg in een der hoofdstraten bij een goudsmid dJoor in braak een waarde van 30,000 mark aan horloges eni kostbaarheden gesto len. Brand te Brussel. Te Brussel is Maandagavond het Hotel Continental gedeeltelijk uitge brand'. Het publiek was zeen lastig en politie en troepen moesten met blanke wapenen het plein Brouckère ontruimen. Auten. De „Gezellige Vereeniging van Duit sche Automobilisten" heeft onlangs 'n prijsvraag uitgeschreven voor bruik bare Duitsche woorden ter vervanging van „automobiel" en zijn afleidingen. Het woord „Kraftwagen" (krachtwa gen) wordt reeds veelvuldig gebezigd maar leent zich niet voor samenstel ling. Er kwamen 843 inzendingen met over de duizend nieuwe namen. Bekroond werden drie. Twee waren door ingenieurs ingezonden en beide waren op hetzelfde denkbeeld geko men, n.l. als grondslag te nemen den (eigenlijk Griekschen) stam „aut" zelf, evenals Jhan uit een vreemde taal het woord „tuinen" en de aflei- Een schepping van Keizer Wilhelm II. Er is sprake van een nieuwe Duit sche orde. Velen zullen er zich over verwonderen, dat de behoefte hieraan zich deed gevoelen, want Duitschland is rijk aan ridderkruizen van allerlei soort, de borsten der hoogwaardig- headbekleeders leggen er de getuige nis van af. Maar al deze orden zijn Pruisische en hoewel het Duitsche Keizerrijk reeds 30 jaar bestaat is het nog steeda de Koning van Pruisen, die de Prutst» scfae orden verleent voor diensten aan het Keizerrijk Duitschland bewezen. Wilhelm II wil nu aan den Bonds raad voorstellen een Keizerlijke orde in te stellen, de Keizer wil hieraan eenige voorrechten verhinden. Deze orde zou uit vijf klassen be staan: De ridders van de drie hoog ste klassen worden in den adelstand verheven, de eerste en hoogste klasse in den erfelijken adel, de tweede en derde klasse in den persoonlijken adel, die niet op de afstammelingen over gaat. Maar daarin zit juist de mocielijk- head: de historici en de heraldici zul len niet gedogen, dat liet Duitsche Keizerrijk aan iemand den adelstand! verleent, daar het Duitsche Rijk eem. bond van souvereinen is, maar goen. rechten van souverainiteit heeft. Er is een Pruisische. Saksische, Wurtem- bergsche adel, maar er is geen adel van liet Duitsche Keizerrijk. Deze zelfde bedenkingen hebben aan de kroning van de drie eerste keizers van Duitschland, sedert 1871 Wilhelm I, Frederik III, Wilhelm II in den weg gestaan. Het keizerrijk Duitschland is op-nuitengewone wijze een staat ge worden, het is inderdaad gevormd uit een politieke oorzaak, in plaats van de vrucht te zijn van de historische en logische ontwikkeling van een natie. Maar de Keizer schijnt zich door de heraldici niet te zullen laten weerhou den, zelfs heeft hij al de teekeningen van de nieuwe orde gereed: een ver gulde Keizerlijke arend, de vleugels over het wapen der Hohenzollern uit spreidend. Het devies van de orde zal zijn: „Von Fels zum Meer." VAN Nieuwe modellen in ruime keuze voorhanden. M. raoxnsroisimfros. Leidsoheplein 17-19. De beste kwaliteit steeds voorhanden. Prijs zeer concurreerend. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl. 2e kl. HEEMSTEDE15 Cts. 12'/, Cts BENNEBROEK20 17'/, HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30» 25 Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goe derenagenten, geven voor korte afstanden vee' besparing. Veste: teeg. In de Magazijnen der Gasfabriek zijn steeds voorradig de beste soorten van Gashaarden, Badkachels, Gaskomforen en Keukenfornui zen, tegen de laagst mogelijke prijzen, die zoowel in koop als in huur verkrijgbaar zijn. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs voor gasgebruik tot ver warming of industrieele doeleinden 7 Cent per kub. meter bedraagt Sfirwül verdere inlichtingen gaarne zullen worden verstrekt. vragen om toegangskaarten voor de zitting voor het grootste gedeelte van zulke personen die er anders geen gewoonte van maakten om bij Se behandeling van crimineele za ken tegenwoordig te zijn. De kaar ten wanen slechts tot een beperkt aantal afgegeven, wamt hoewel de zaal waarin dte gezworenen zitting hielden zeer groot was, konden toch olie aanvragen» op vertre na geen pl'aats krijgen. Reeds lang voor het proces be gon, was es* geen enkele plaats meer onbezet en' hadden velen onverrich ter zake öf weer naar huis terug moeten koeren, öf op de trappen en in de gangen' en voor het gebouw op straat moeten blijven wachten op dfe dingen die- komen zouden, en onder elkaar den vermoede/lijken afloop van heit proces te bespraken. Onder de toeschouwers, die een plaats gekregen hadden, bevonden zich vele senatorenLamprecht was echter weggebleven. Hij ge voelde zich door de vroegere verlo ving van zijn dochter met den zoon van den aangeklaagde veel te veel in de zaak betrokken, dhni d!at hij zich aan de nieuwsgierige en dleel- öemende bl ikkert van zijn medebur gers had willen blootstellen. Wel echter was dokter Otto Lamprecht aanwezig en tevens Olivia, die niet tegenstaande haar schoonmoeder haar het min welvoegelijke, hei strijden' met alle traditie, diat dames de zitting der gezworenen bijwoon den, onder het oog had trachten te brengen, verklaard had, dat zij van angst zou vergaan als zij den afloop van het proces te huis zou moeten afwachten. Gottfried Herrlich had eveneens een kaart gekregen en was door Frits, evenals Olivia en- Otto naar een plaats geleid, waar zij zoo wei nig mogelijk gezien konden worden en toch een goeden blak op de zaal hadden. John Langenbruch, d'ie als getuige moest optreden, voegde, zich later bij hen. Hij sprak meermalen zacht met Frits Herrlich en zag er zoo bleek en terneergeslagen uit, dat zelfs zij die Langenbruch nu juist niet gunstig gezind waren, medelijden met hem hadden. Ook de wijnhandelaar Rosen, Gottbednierc, die bankier Wehl en andere vroegere voor- en tegenstan ders van de can didatuur-Langem- bruch waren aanwezig. Hoe ver lagen' deze dagen van strijd nu reeds achter hen. In de audiëntiezaal van' het Raadhuis zat nu reeds een an dere senator op dien zetel, dien Lan genbruch maar eenmaal had inge nomen en hij moest nu terecht staan, om zich te verantwoorden op leven en d'ood 1 Het gemompel, veroorzaakt door d'e halfluid gevoerde gesprekken dar toeschouwers in de zaal, ver stomde plotseling. Een gerechtsdie naar had stilte geboden. De recht bank trad binnen. Daar de president der rechtbank Schwendy het onderzoek had' geleid en misschien nog als getuige zou moeten, worden gehoord, had een uit Hamburg overgekomen collega het presidium, aan wien eenige bij zitters waren toegevoegd. Het Open baar Ministerie werd waargenomen door den officier van justitie Lü- decke. De voorzitter opende de zitting en beval den aangeklaagde voor te brengen, die dan ook na veoiloop van eenige minuten verscheen. Het was in de zaal doodstil, het was alsof iedleiroen den adem inhield. Aller oogen waren op dien in het zwart gekleecïen aangeklaagde ge richt, d'ie met gebogen hoofd voort liep na een vluchtigen handdruk met Frits Herrlich gewisseld te hebben werd hij achter dezen naar de bank der beschuldigden) gevoerd waar hij, zonder op te zien, plaats nam:. Men had /ruimschoots gelegenheid ooi hem op te nemen, terwijl de gezworenen bij loting weiden aan gewezen, hetgeen tamelijk lang duurde, en deze den eed aflegden. Ieder maakte bij zichzelf de op merking dat Langenbruch geduren de zijn gevangenschap een grijsaard was geworden, zijn gelaatskleur was geel bleek en zijn oogen' staar den dlof en glazig voor zich uit. De getuigen werden opgeroepen er wanen er niet veel en slechts twte© er van wekten d!e belangstel ling van het publiek op, nl. James Pl'ehn, alias Ralph Wilson en John Lamgenbruch, de zoon van den aan geklaagde. Tweemaal toen deze na men afgeroepen werden, keek Lan genbruch op en ontmoetten zijn blikken, die van den ongeroepen? Hoe verschillend waren zij echter v.an' uitdrukking. Int het oog van den een: lag haat, wraakzucht, in dat van1 den ander medelijdenlief- die e.n teedlerh'eid. Nadat die aanwezigheid van alle getuigen was geconstateerd, beval de president hun, de zaal te verla ten, gaf den aangeklaagde een wenk om op te staan en richtte tot hem d'e gebruikelijke vragen; als naam, ouderdom enz- Langenbruch stond' op, noemde met goed! ver staanbare stem zijn naam en voor naam, deelde mede, dat hij te Bern- burg in Anhalt geboren, en thans 62 jaar oud was. Vorder zeide hij eenige jaren als chef van het groote exporthuis Walker Zonen te Bradford in Engeland werkzaam te zijn geweest, daar gehuwd te zijn en met zijn vrouw en eenigen zoon naar Lübeck te zijn gekomen, waar hij' nu 28 jaar bad gewoond en zijn bakende export- en importzaak had gesticht en bestuurd'. De president gaf hem een tee- ken. dat hij weer kon gaan zitten en Het daarna de aanklacht tegen Langenbruch voorlezen, behelzende de beschuldiging dat hij den lien Augustus van hel vorige jaar den plantage/bezitter Eduard Plebn: van Louisville in het Lauerbosch bij Lübeck zou hebben vermoord. Beklaagde', sprak vervolgens die president tot Langenbruch, die reeds was or>°-estaan, bekent gij schuldig te zijn aan het u ten laste gelegde Frits Herrlich richtte, terwijl Lan- genbruch deze vraag werd gesteld' een' langen blik op hem, die hem troost en bemoediging moest geven hetgeen ook werkelijk het geval scheen. Hii richtte het hoofd op, zag den president open in het ge laat en antwoordde met een beslist „neen Het diepe, ademloozo stilzwijgen, waarmee het publiek het antwoord had afgewacht, ging nu in. een zacht fluisteren over. Ieder moest zijn ver rassing door een opmerking tegen zijn buurman uitenmen had zulk een korte., besliste ontkenning niet verwacht. Maar reeds dladelijk ver volgde de president met verheffing van stem Gij ontkent dus, met Edluard Plchn in het Lauerbosch bij Lü beck te zijn geweest? En wederom werden de toehoorders door de uit spraak van Langenbruch ten zeer ste verrast. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6