NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargans Zaterdag 19 October 1901. No. 5015 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden r1.30 Franco door Het gebeele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02)^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37££ de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten liet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnnmmcr der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ 3> L. DAXJBE Co. JOHN F. JONESi §>ucc., Parijs 3P>" Faubourg Montmqi'lre. 1 1 ■■_iMaf>n!Z'|.i .ijuSHI- -jJj'itjiir 111 1.^*1 ui" Haarlem's Dagblad Tan 19 Oct. bevat o.a.: Teel nieuws van het oorlogs- terrein maar niets omtrent Botba, Kapitein Scheepers, Amerikaansch praktisch, Poging tot diefstal, Een eigenaardige rechts<iuaestie3 Een zonderlinge eiseh van een onwelwillend man. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe zen genoodzaakt Advertentiën ai te wijzen voor het Zaterdagavondnum mer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaatsing, dan is inzending op Vrijdagavond noo- dig, uitgezonderd natuurlijk kleine ad vertenties of familieberichten, die moeilijk vooraf kunnen worden inge leverd. DE ADMINISTRATIE. Politiek Overzicht. Aan die betrekkelijke stilte in oor logsnieuws is gisteren (Donderdag) plotse!in- een eind gekomen en we zijn overstelpt met telegrammen over die operaties in Vrijstaat en Kaapkolonie. Omtrent comm.-generaal Botha bevatten de Engelsche avondbladen geen verder nieuws- Veilig mag worden aangenomen, dat noch Bo tha, noch een zijner onderaf deelin gen op 't oogenblik gevaar loopen in Engelsche handen te vallen of ernstig© verliezen te lijden. Bij de tegenstrijdigheid der verschillende berichten doet men, het best de sensatietij dingen uit Brussel aan .Morning Post" en „Standard", als zouden èn de vermaarde „Bóeren- kringen" in België's hoofdstad èn president Kruger in doodelijke on gerustheid zitten (president Kruger heeft zelfs al slechte tijdingen uit Zuid-Afrika gekregenenkel te beschouwen als een maatstaf van hetgeen men in Engeland vurig hoopt, en tot welke buitensporighe den dat hevig verlangen naar be vredigend nieuws het publiek daar verleidt. Zooveel is zeker dat Botha trekt waar hij wil, en niet waar de En gelschen willen. Deze lieten hem onlangs slechts de keus tusschen een farceeren der Engelsche liniiën in 't noorden, een wijken naar 't oosten in het „gevaarlijke" Swazie- land, of een terugtrekken over d'e Baviaansrivier. Botha's macht ech ter trok, zooals mem weet, voor een deel westwaarts, dus niet terug noch naar Swazieland'. Spens heeft beproefd de Boeren in een kloof bij het Ngomebosch te overrompe len. betreen hem jammerlijk mis lukte.De overrompeling slaagde niet en de vervolging evenmin, omdat j Spens' paarden bezweken op we-l gen. waar de Boeren- met hun paar-1 den en zware ossenwagens wel trekken konden. En reeds nu praat Bennet" Burleigh dat Botha zelf weer op Vrijheid zal terugvallen. Moet dit ook soms als een teeken van zijn beklemdheid gelden In een telegram uit Frankfort (0. V. S.) is wel het belangrijkste:, de mediedieeling dat Roos en Meyer achtereenvolgens uit hunne posities biji Bl'a/uwkrantz en Rood'eval hee- ten verdreven te zijn, Merkwaardig is echter dat d'e laatste stelling ster ker was d'an de eerste. Als Meyer (Roos werd' gevangen genomen) nu weer een sterkere positie heeft in genomen, schieten de Engelsche.n niet veel op. De verdere heldenda den der colonnes hebben weinig om 't lijf. Remmingtom verjoeg een commando bij Villieiisdiorp aan de Vaaléén Boer werd! gevangenge nomen en drie gedood. Engelsche verliezen niet opgegeven, dus zwaar. Williams nam 10 man van Nieuwhoud'ts commando gevangen, als voren. In d'e Kaapkolonie doet de „vrije hand" zich duchtig gevoelen. Nau welijks isWolfaardt gedood of Kit chener, wiiens bloeddorst weer dien Soedameeschen graad van oniLesch- baarheid schijnt te hebben' bereikt, bekrachtigt opnieuw het vonnis van een Boerenaanvoerder, voor de af wisseling nu weer eens een veroor deel ing tot den strop. Luitenant Breda van Bethulie is het jongste slachtoffer. De commandb's ondier Maritz, Theron Louw en Smit zijn er in middels in gestaagd de kust te be reiken een groot succes. Zij staan nu bij d'e Sandanha baai en Hope- field. Ook is er weer gevochten en niet weinig ook. Een telegram uit Matjiesfontein did. 17 Oct- meldt, dat eenige van de Engelsche bere den troepen in den avond van d'en lGen tem noordwesten van Piquet- berg zijn aan,gevallen. Twee es- cadrons lansiers werden ter verster king gezonden. Do Boeren trokken daarop terug met verlies van één gesneuvelde, twee gewonden en twee gevangenen. De Engelsche ver liezen bedroegen 1 officier en 4 man gesneuveld en één gewond. Het voordeel was dus aan de zij de der Boeren, dat blijkt wel uit de opgegeven verliezen. Buitenlandsch Nieuws. Laf geschrijf. De groote Bennet Burleigh kan soms erg klein zijn. Ziehier een voorbeeld „Ik heb op goed gezag vernomen, dat Louis Botha een bijeenkomst van. burgers heeft toegesproken en hen heeft medegedeeld, dat hij om familie,redenen moeilijk anders kon cioen dan rekening houden met dë prooiamatie, daar deze, zijn positie als grondeigenaar ernstig in gevaar bracht. Hij moest daarom ter wille van zijn gezin en zichzelf ontslag nemen als commandant-generaal der Transvaalsche strijdmachten. Hij had echter geen plan van het oorlogsveld heen te gaan, maar zoude als gewoon burger, als een hunner, de commando's volgen. Botha's slimme bedoeling met ontslag te nemen was om zijn eigen dom te redden, maar zijn sluwe streek zal hem niet vrijwaren voor de verantwoordelijkheid of de kos ten van het onderhoud zijnea' be zittingen of van dat der Boeren vrouwen en kinderen." Wel gelukkig, dat het auteurs recht van Bennet Burleigh's ge schrijf in Groot-Biritannië en cle VereenigcLe Staten verzekerd is I Een versleten poging. Het spreekt van zelf, dat het be richt, hoe wekelijks 100 uitgeweke nen naar den Rand zullen mogen terugkeereu, evenals d'at over het heiwatten van den arbeid aan' de Angelo-mijn, niets clan een versle ten poging is om de Engelschen, die ongerust worden over den. stand van zaken in Zuid-Afrika, aan den praat te houden. Men vecht te Kaapstad, Johannesburg en elders er over wie of er terug moeten ko men, of eigenlijk wie 't eerst toege laten moeten worden en wie niet, maar het geschreeuw en gedrang in de havenplaatsen is wel het al lerbeste bewijs, hoe weinig réfu- gié's, ondanks Kitchener's vroegere verzekeringen over den terugkeer van honderden, er feitelijk nog ge legenheid toe gekregen hebben. Ook al humbug, gelijk alles. Kapitein. Scheepers. In de „Daily News" geeft „iemand die hem kent" een karak terschets van kapitein Scheepers, die doodziek in handen van de En gelschen is gevallen. Jan Scheepers is een Kapen aar van geboorte, maar had eenige jaren geleden burger recht gekregen in den Vrijstaat, waar hij een betrekking bekleedde bij het departement van onderwijs. Toen de oorlog uitbrak voegde hij zich met andere ambtenaren bij ge neraal Christiaan de Wet en slaag de er in met dezen gladden strateeg aan alle omsingelingspogingen van de Engelschen te ontkomen. Na d'e Wet's laatsten inval in de Kaapko lonie, bleef hij achter in de noorde lijke districten. Sedert dien tijd had hij de Engelsche troepen oneindig veel last bezorgd. Goed belezen, dapper en een van de gelukkigste leerlingen in de gueriila-taktiek, zooals die hem door De Wet is on derwezen. zullen generaal French en zijn manschappen zich zijner steed's herinneren als een: van, de lastigste Bóeren-Leiders om ma te zetten. Zijn commando beidie in Fe- bruari nog geen honderd man, maar gaandeweg versterkt hij het met jonge Kapenaars tot 500. Hij was vol idealen en droomde ervan, eens de vlag van de federalen op den Tafelberg'te hijschen. Een brief van De Wei. De „Daily Mail" bevat een brief, geschreven door De Wet aan een Zwit'sersche dame. Daarin zegt de Boeiien-commandantDe oorlog kan nog een onbepaalden tijd duren de Boeren hebben overvloed) van le vensmiddelen, krijgsvoorraad! en paarden, al zijn de laatste somtijds wel eens vermoeid. Amerikaansch praktisch schijnt de consul der Vereendgde Staten, thans op te willen treden voor zijne landgonoote, jufrouw Stone. De Bulgaarsche regeering heeft, ten einde raad na al het gete- legrafeer uit Amerika en niet wei nig afkeerig om den wissel, clio met het losgeld op haar kas uitgetrok ken wordt, te accepteeren. de schuld1 van heel het droevig onge val dat der zendelinge overkwam, geschoven op d'e wederzijdsche zon- dlenbok van Bulgarije en Turkije het Maoedonisch comité, het oude wel te verstaan. De consul heeft de regeering bij haar woord genomen en ineens beslist tegen de beta ling van eenig losgeld, stelt hij haar het eenvoudig middel voor, ten snelste eenige leden van dat comi té in Sofia gevansen te nemen, als tegenpand, met het dreigement te genover alles wat de vooronderstel de huurlingen van het comité ver der mochten bedrijven:, op die ar restanten het jus talionis toe te nas- sen. De duizenden die Amerika grootmoedig bijeengebracht heeft hoeven dan niet besteed te worden om de oproerkas van het comité te stijven, wat der regeering niet dan hoogst onaangenaam zou kunnen zijn. die met het onbemiddeld ge zelschap al werk te over heeft, en er komt een mooie kans, d'at juf frouw Stone ongedeerd en gratie in veiliger streken en omgang terug keert. Ook zou d'an vermeden zijn. dat een aanlokkelijk-voordeelig an tecedent Bulgaarsche paria's tot nieuwe afpersingen kon verleiden. Het Duitsche Kanaal-ont werp. De gewoonlijk zeer goed' inge lichte Berlijoschie correspondent van de „Frankf. Ztg." verzekert dat de Keizer bepaald rekent op de af doening van het kanaal-ontwerp in de aanslaande zitting van dien Land dag. Minister Von Thieten zou niets liever dan zoo spoedig moge lijk zijn kanaal hebben en het of- ficieuse bericht dat de minister niet aftreedt en onlangs em uitvoerig gesprek heeft gehad) met den mi nister-president graaf Von Biilow, doet- vermoeden dat beide- ministers het volkomen eens zijn over de be langrijkste hangende quaesties en in het bijzonder over de kanaalpo- litiek. Nu is het maar de vraag hoe de Landdag over het ontwerp denkt. Het voornaamste agrarische orgaan voors elt de verwerping en be weert, dat d'e wederindiening van het ontwerp juist nu al zeer onverstandig zou zijn. De melk-oorlog. Volgens de Berlijnsche bladen, is het einde van den melk-oorlog op handen. Spoedig zullen een aantal nieuwe paeht-contracten in werking treden en de aanvoer van melk zal dan sterk toenemen. Een enkele fir ma heeft in Saksen voor 40.000 li ters melk per dag gecontracteerd. De schaarsebte aan melk die iin dien beginne in hei midden van de stad zeer merkbaar was, heeft sedert Vrijdag vrijwel opgehouden. De Centrale moet voornemens zijn. niettegenstaande de pachters zich nu elders voldoende kunnen voorzien, dezelfde hoeveelheid te blijven aanvoeren, daar z.ij vaste klanten heeft in de vele eigenaren van me,l kor ij en, meest in de voor steden Alffemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit de verliezen lijst Bij Zeerust zijn don 4den Octo ber 4 man van de Bechuanaland Rifles gesneuveld. Verder zijn ver liezen geleden bij Kroonstad (13 Oc tober), Breefonitein (8 October), Langverwacht Rust (11 Oct.),Wil- geboomspruit (4 Oct.), WitkLip (14 Oct.) Winburg (14 Oct.) enz. Laffan seint uit Kaapstad dat J. Botha, lid van de Wetgevende Ver gadering van de Kaapkolonie, uit Aliwal-Noord te Kaapstad is aange komen. Hij meldt dat hij en zijn broer George den 20en Juni gevan gen waren genomen op de hoeve van don eerste te KlipfonUein., door het commando van- Fouché. De Boe. ren mishandelden heiden en sjam bok ten George Botha. Nadat men hen gedwongen had een eind v. eegs te loopen. sionden zij tenechl op Marais'hoeve te Boesjeslaagte op beschuldiging van hoogverraad. Zij werden schuldig bevonden. J. Botha kreeg 150 pd. st. boete en zijn broer 50 pd. st. Ten slotte wer den zij in vrijheid gesteld', nadat Marais verklaard had borg te zul len blijven voor d'e betaling. De Morning Leader" ontving uit Parijs bericht, dat Miss Maud Gonne daar ter slede is, en niet naar Zuid-Afrika gaat. Aan d'e „Breslauer Ztg." wordt uit Petersburg gemeld dat in het hart van het Russische rijk op v,er- schiHonds plaatsen bloedige botsin- gen zijn voorgevallen tusschen hon gerige volksmassa's en troepen. Bi- zonder ernstig is het gebeurde in het gouvernement Saratof. De mi nister van binnenlandsche zakon is naar Spala, om den Czaar persoon lijk rapport te doen. In goed ingelichte kringen te Pe tersburg beweert men dat Rusland reeds lang voorbereid' is geweest op den dood van den Emir van Afgha nistan. Het bericht van zijn overlij den kwam dus voor de Russische re-veering geenszins als een verras sing. Zij had in den laatsten tijd betrouwbare berichten over zijn toestand ingewonnen en zijn dood verwacht. De reis van Koeropatkin, deal minister van oorlog, naar Transkaspië, moet met het gebeur de te Kaboel in verband staan. Koe- ropatkin is den 12en October uit Asjabad naar Merf vertrokken. Ten gevolge van de jongste ver kiezingen in Baden zal de Kamer als volgt zijn samengesteld 24 na- t'ianaal-liberalen, 23 centrum leden. 0 socialisten 5 democraten, 2 vrij zinnigen 1 conservatief, 1 anti-se miet en 1 agrariër van den „BuncJ der Land'wirthe." In het Oostenrijksclie Huis van Afgevaardigden heeft do Voorzitter de verloving van Aartshertogin Eli zabeth medegedeeld. De minister van Financiën heeft de begrooting over 1902 overge legd. De bladen zijn van oordeel, dat de Rijksraad', die Donderdag zijn zitting heeft aangevangen, van nu af aan in staat zal zijn te werken, daar de politieke toestand betrekke lijk rustig is. Naar uit Greiz gemeld wordt heeft de in den laatsten tijd wegens eigenhandige lijfstraffelijke rechts pleging genoemde vorst Heinric-h XXII van Reuss, oudere linie, Woensd'ag zijn testament ver anderd en wel, naar in Gera. de hoofdstad' van Reuss, jongere linie, vermoed wordt, ten nadeele van den erfprins aldaar, die tot dusver werd beschouwd als aangewezen voor het regentschap in plaaLs van den aan verstandsverbijstering lij denden troonopvolger in het vor stendom Reuss, oudere linie. Gelijktijdig wordt uit Gera ge meld, dat Iie-inrich XXII „niet on bedenkelijk ziek geworden is." De „Morning Leader" verneemt uit Washington d'at Roosevelt ge zegd heeft, de nieuwe overeenkomst met Engeland ter zake van liet Mid- d en-A me r i k aansc-h e Kanaal goed' te keuren en haar bij het Congres te zullen aanbevelen. STeuilleton. Het geheim van den Senator. Naar het Buitsch van F. ARNEPELDT. 32) Frits Herrlich maakte hier onwil lekeurig een beweging als wilde hij zijn cliënt beletten die laatste woor den uit te spreken. De rechters en gezworenen wisselden blikken cn- d'er elkaar, of fluisterden elkaar iets toe, de beklaagde zelf scheen zich echter in 't geheel niet bewust te zijn van d'e noodlottige bekentenis die hij daar juist gedaan had. Wanneer hoordet gij voor '1 eerst weder van Eduard Plehn? vroeg de president. In den afgeloopen zomer. Mijn vrouw was met de kinderen op reis gegaan. Daar kwam op zekeren dag een aan haar geadresseerde brief. Ondanks d'e vele jaren die verloo- pen waren, waarin ik Plehn's hand-, schrift niet gezien had, herkende ik dit bij den eersten blik, en wat ik d'en ganschen duur van ons huwe lijk nog nooit had1 gedaan, dat deed ik thans in mijn verwarring en angst, ik opende den aan mijn vrouw gerichten brief. Plehn deel de daarin med'ei dat hij na lange omzwervingen, na ontzaglijk lijden en tallooze wederwaardigheden naar Europa teruggekeerd' was, dat hij een grenzenloos heimwee ge voelde naar haar en zijn zoon, en bezwoer haar hem te melden, waar hij haar en zijn zoon, buiten mijn weten kon ontmoeten. Hij wist dus dat gij met zijn voormalige vrouw waart gehuwd O, hij was zeer nauwkeurig van mijn omstandigheden op da hoogte, zooals ik later zou onder vinden, ik moest hem echter, af gaande op zijn brief, voor een avonturier houden, die ontbloot van middelen in het vaderland terug keerde, en door middel van aller lei kunstgrepen aan geld zocht te komen. Onmiddellijk besloten alles ten offer te brengen, schreef ik hem, d'at zijn brief aan mijn vrouw mij in handen was gekomen, dat mijn maatregelen zoo genomen waren, dat dit met alle volgende brieven, die hij haar zenden wilde, ook zou gebeuren, en dat hij met mij kon onderhandelen. Gij verzweegt hem, dat uw vrouw op reis was? Ja, ik vreesde dat hij dan haar verblijf spoedig genoeg zou ont dekken en naar haar toe zou rei zen dat wilde ik op alle manieren verhinderen, want reeds toen ter tijde had de dokter mij gezegd, dat elke sterke opwinding haar plot- selingen dood tengevolge kon heb ben. Waarom zocht gij hem niet liever persoonlijk op? Omd'at ik niet wist waar ik hem vinden kon. Zijn brief aan mijn vrouw was te Londen afge zonden, het antwoord zou zij „pos- te restante" te Bremen zenden.Daar heen zond ik mijn antwoord en van Bremen kwam ook zijn volgende brief, die d'e onwaardigste beschim pingen bevatte. Hij noemde mij een echtbreker, het bleef zijn plan naar Lübeck te komen om zijn vrouw en zijn zoon te zienals ik hem dat verhiaiderde zou hij door het bekend maken mijner handel wijze in d'e nieuwsbladen, mij heti masker van man van eer, dat ik zoolang had weten te dragen, van het aangezicht rukken. Waar hebt gij die brieven? Verbrand. Ik gooide ze in 't vuur na ze gelezen te hebben, hoe had .ik zulke gevaarlijke dingen kunnen bewaren? Gevaarlijk Ja, d'oodelijk zelfs, als een toe val ze mi in arme vrouw onder de oogen bracht. Waarom riept gij tegen dien mijnheer Plehn niet de hulp van het gerecht in? Om dezelfde reden- Mijn vrouw mocht niels van zijn aanwe zigheid weten. Hij moest tot eiken prijs verre van haar gehouden wor den. Weer schrikte Frits Herrlich op en wierp zijn onvoorzichtigen. cliënt een blik toe, weer fluisterden de gezworenen onder elkaar. Ik kende Plehn genoeg om te weten, dat hij zich van een een maal opgevat voornemen, door voorstellen niet liet afbrengen, en zoo antwoordde ik, ditmaal „poste restante Hamburg", zooals hij had opgegeven, en zonder in te gaan op zijn beschuldigingen, dat ik hem te, Lübeck verwachtte. Ik stelde ech ter de voorwaarde, dat ik hem spreken moest, voor dat hij mijn vrouw en Johan zou zien. Ik gaf hem dag en uur op, waarop hij van Hamburg naar Lübeck zou rei zen en even zoo noemd'e ik hem het kleine station Neufeld, waar lii' uit zou stappen en waar ik hem zou afhalen. Hij keurde dat goed. Waarom liet gij hem niet naar Lübeck komen, daar uw vrouw toch afwezig was? Dat was misschien overgroote voorzichtigheid. Ik wilde niet dat hij in mijn huis of op het kantoor, ja zelfs in de stad gezien werd, dat zijn naam -enoemd werd1, alles uit bezorgdheid voor mijn vrouw. Ik had ook John, half met geweld heengezonden op een pl ei zier reis je, om een ontmoeting tusschen vader en zoon te voorkomen. Ge zeidet zcowen dat Plehn een man was, die zich van een een maal genomen btsluil niet liet af brengen. Wat verwachtet gij dan van die samenkomst? vroeg de pre sident. en zonder dralen volgde het antwoord Niets van mijn overredings kracht veel van de macht van het geld. Ik had honderdduizend mark bij mij gestoken, ik was bereid die som te verdubbelen en to verdrie dubbelen. ik had mijn halve ver mogen willen opofferen als ik hem had kunnen bewegen om naar Amerika terug te keer en. En als al uw voorstellen schip, breuk leden. Wat wildet ge dan doen? vroeg de president. Langen bhuch zweeg, keek ver schrikt voor zich en zeide toen - Dat wist ik nog niet. Misschien toch wel, merkte de president licht ironisch op. Wat naamt ge nog meer mee, be halve die som gelds? Langenbruch keek hem aan als begreep hij hem niet. Nietsniet. eens een paraplu ie, want de hemel was wolkenloos. Geen wapen? Neen. Maar beklaagde I riep thans de president wat ongeduldig. Ge spreekt u zeiven tegen. Ge hebt zelf bekend dat ge Plehn gedood hebt. Dat heb ik, maar ik deed: het uit noodweer. Ik schoot hem neer met zijn eigen revolver, waaruit hij van te voren een schot op mij

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1