Stadsnieuws. Haarlem, 18 Oct. 1901. Een eigenaardis e rechts- qnaestïe. Bij vonnis der rechtbank te Haarlem van 21 Mei jl. werd uitgesproken de onbevoegdheid van de toen zich noc- méatie Raad van Bestuur der Fishere Actie-Selskabet ,,Gardar". Dientenge volge en na de algemeene vergadering der maatschappij op 5 Juni d. a. v. werd de directeur-manager der maat schappij de heer C. B. Herrmann, ge machtigd over te gaan tot den ver koop der onroerende goederen der maatschappij welke spoedig daarop plaats had aan de Naaml. Vennoot schap Bouw-Maatschappij ,,De Vink" te Amsterdam. Verleden jaar hebben echter bovengenoemde zich Raad van Bestuur noemende heeren op deze on roerende goederen twee hypotheken, te zamen ongeveer f 50.000 bedragende gevestigd, die in. de verkoopsakte uit drukkelijk als waardeloos genoteerd zijn. Een der hypotheekhouders wilde nu overgaan tot executie van genoemde goederen, waartegen de Bouwmaat schappij „De Vink" in verzet is geko men. Woensdag werd nu voor de recht bank te Haarlem, kamer van civiele zaken, in kort geding gepleit voor de Bouw-Maatschappij „De Vink" te Am sterdam contra den heer Scholtens., houder van de betwiste hypotheken op de vroegere goederen van de maats, „Gardar" to IJmuiden. tot schorsing van den op gisteren Donderdag aange- kondigden verkoop dier perceelen. De heer Scholtens beriep zich voor die verkooping op art. 1123 B. W. Voor eischere9 trad op mr. A. Was zink, advocaat te Amsterdam (procu reur de heer mr. Th. de Haan Hugen- holtz), voor gedaagde pleitte mr. K. Philips van Amsterdam, procureur de heer mr. Mac Donald. Donderdag deed de rechtbank uit spraak. Overwegende dat de rechtsgel digheid der hypotheken zeer be'twist wordt en een zaak van onderzoek is bij de rechtbank, besliste de rechtbank dat de verkooping op grond van die hy potheken ingesteld, zou worden ge schorst. Op denzelfden grond werd be slist dat de kosten van dit geding eerst na uitspraak over de hoofdquaestie aan de verliezende partij zullen worden opgelegd. De verkooping te IJmuiden had dus geen voortgang. Rozenknopje. Heft nieuwste muziekwerk van den heer W. Landré, genaamd „Rozen knopje" operette in 4 bedrijven, waarbij een koor van 60 80 kinderen mede werkt, zal hier ter stede worden opge voerd onder leiding van den heer H. De tekst van het werk is van de hand van moj. Annie Nauta te Leeuwarden. Einde October of begin November zal een inteekenlijst bij de ingezetenen worden rondgezonden. Het is te hopen dat velen zich genoopt zullen voelen deze lieve operette te gaan bijwonen. Hedenmorgen omstreeks half elf brak op het Spaame nabij d'e Korte Veerstraat het wiel van oen. zwaar beladen wagen met cement, met hel gevolg dat een groot deel der vracht over de straat viel en op de Tails der electrisc-he tram terecht kwam. De bestuurder van den w; gen was genoodzaakt de vracht op een andere kar over te laden. Het verkeer van de electrische tram was hierdoor ruim een kwartier gestremd. Op 1 November a-s. zal de heer G H. Jager, deurwaarder bij de GomJeeoitebelastingen, den dag lier- denken', waarop hij vóór 25 jaren in Gemeentedienst trad. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland zal op 21 November e.k., 's morgens 11 uur, ter provin ciale griffie alhier aanbesteden Het onderhoud van de Pettemer- 23ee wering, behoorende tot de rijks- zeowerken in Noord-Holland, gedu rende 1902, 1903 en- 1904. Raming f 18.500'.per jaar. Diefstal. Omtrent den onder Haarlemmerliede gepleegden diefstal wordt nader ge pield, dat de zoon van de wed. G. v. d Peet, te ongeveer 9 uur des avonds thuiskomende, twee als heeren geklee ds personen nabij de woning ontmoet te; dit niet vertrouwende, wekte hij |ajne moeder, die met de andere huis- genooten reeds ter ruste was, en vror-g den sleutel van <Xs secretaire, om aan het geld veiliger plaats te geven; hij legde toen op de plauk zijner bedstete eene portefeuiPe met f 1320 aan bank papier, doch van daar zelfs is het weg gehaald, nadal kl-iarblijkelijk in ver- schillendle kastui *oz. alleen naar geld was gezocht; gouden en zilveren voor werpen van eenigen omvang zijn blij ven liggen. Door het wegnemen van een stal raampje heeft men zich toegang ver schaft, te pl. m. 12 uren zijn twee per sonen uriterst behoedzaam den spoor overweg gepasseerd en op den rijks straatweg AmsterdamHaarlem ge komen. De ledige portefeuille en een stuk kaars zijn gevonden. Men schrijft ons: De Antir. Kiesvereeniging had gis teren een zeer druk bezochte verga dering met circa 50 leden. De heer De Braai lichtte zijne houding in zake de werkstaking aan de lichtfabrieken toe. Na een geanimeerde discussie in broe derlijken geest vonden de leden geen aanleiding om de houding van het An tir. raadslid af te keuren. De oprich ting eener propaganda-club blijft voor de volgende vergadering bewaard. Het ledental der kiesvereeniging is in den laatgten tijd zeer toegenomen. Eer zonderlinge eisch. Wij hebben reden opnieuw hejt heen gaan te betreuren van den heer F. J. Foutsma, als districts-schoolopziener. Want zijn opvolger, de heer G. Roo- denburch, heeft zonderlinge manieren. Hij schijnt zich te stellen boven de ge- woon-menschelijke beleefdheid en alle welwillendheid uit den booze te be schouwen, wanneer die niet betaald wordt. Wat toch is de quaestie? Op het oogenblik worden hier ter stede afgenomen de examens in de Vrije- en Ordeoefeningen der Gym- nastiek. Het schijnt, e-n wij willen er wel bijvoegen dat dit den journalisten eerst bij deze gelegenheid is gebleken dat de voorzitter of de leden der exa men-commissie niet verplicht z ij n den uitslag in het open baar mee te deelen. Zij kunnen rr mee volstaan direct na afloop van heft examen, dat wèl in het open. baargeschiedt, in besloten kring den candidaten. den uitslag mee te deelen, onder bijvoeging van de rede nen. D. v/. z. de wet spreekt nergens van, maar men begrijpt dat een wel willend mensch de zaak ook kan uit leggen in welv.vllenden geest. Aldus is dan ook steeds door den heer Pouts- ma gedaan. Maai" de heer Roodenburch heeft aan deze aangename verhouding ec-n einde gemaakt. Hij legde de wet op zijn manier uit, en er nadrukkelijk op- wijzend dat het louter een goedheid ?s van hem, e i s c h t hij er betaling voor, in dezen vorm, dat elke verslaggever of correspondent verplicht is te zorgen dat de nummers van het door hem vertegenwoordigd blad in heft bezit van den heer Roodenburch komen. Nogmaals, dit is geen beleefd ver zoek, dit is een eisch van hem, en dwingen laten de redacties der bladen zich terecht niet. Dit verklaarde reeds nadrukkelijk de Redactie van het „Al gemeen Handelsblad" en dezelfde ver zekeringen namen wij in ontvangst van collega's en kunnen wij zelf doen. Een bericht, voorkomende in het „Handelsblad", als zou de Vereenigiug „De Haaiiemsche Pers" zich reeds ge wend hebben tot den Minister van Bin. nenlandsche Zaken, mag voorbarig genoemd worden. Wel maakt de quaes tie in journalistenkringen natuurlijk een punt van bespreking uit. Arrondissements-Recht bank te Haarlem. Uitspraken. 1. C. Möhringer, timmerman teHaar- lem, mishandeling, vrijgesproken. 2. A. H. van Riessen, polderwerker te Schoten, mishandeling, vrijgespr. 3. P. Rademaker en G. J. H. Lege- beke, werklieden te IJmuiden, mis handeling, vrijgesproken. 4. P. Heilig en G. J. H. Legebeke, werklieden te IJmuiden, mishande ling, vrijgesproken. 5. K. Schaap, los werkman te Edam, (gedetineerd) 2 jaren gevangenisstraf. 6. H. Keesse, koopman te IJmuiden, mishandeling, eene maand gevange nisstraf. 7. G. Kieft, zonder beroep te Purmc- rend, mishandeling f 5 boete of 5 da gen hechtenis. 3. A. v. d. Maarl, landbouwer te Haarlemmermeer, mishandeling f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 9. E. Colhorn. zonder beroep te Zaan. dam, mishandeling zijner moeder 2 dogen gevangenisstraf. 10. B. II. Westerwal, werkman te IJmuiden, mishandeling, 5 dagen ge vangenisstraf. 11. L. Beekhuizen, voerman te IJmui den, mishandeling, f 15 boete of 10 da gen hechtenis. 12. J. C. Kletes, timmerman te Haar lem opzettelijke vernieling en mishan deling 2 dagen gev.-straf. De Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling „Haarlem en Omstreken", vergadert Woensdag 23 October a. s„ 's avonds ten half acht ure, in 't gebouw „We ten en Werken", alhier. De agenda bevat de volgende pun ten: 1. Ingekomen stukken. 2. Verslag van den afgevaardigde ter Algemeene Vergadering. 3. Regeling der win terwerkzaamhe den. 4. Onderlinge Tentoonstelling. 5. Vraagbus. Den 27sten dezer zal in het Koloniaal Museum alhier een tentoonstel ling gehouden worden van paddestoe len, in de omstreken van onze sftad ver zameld door de leden der Haarlemsche Natuurhistorische vereeniging. In ons land heeft zeker nog nooit een derge lijke tentoonstelling plaats gehad. In het afgeloopen badseizoen zijn in de inrichting in het Noorder Spaame ruim 8000 baden genomen, zonder be taling; 553 baden zijn genomen tegen betaling van drie cents per bad. De aandacht vestigend© op de adver tentie in dit blad geplaatst meenen wij de collecte a. s. Dinsdag 22 October te houden door het Ned. Israël Armbe stuur in de milddadigheid van onze stadgenooten te mogen aanbevelen. Door den commissaris der Koningin in Noord-JIolland zal op 14 November a. s„ 's morgens 11 uur, ter provinciale griffie alhier worden aanbesteed/: „Het vernieuwen en herstellen van bestratingen tusschen Haarlem en Vel- sen op den rijksweg van Haarlem naar Alkmaar." Raming 2386. Naar wij vernemen wordt met ingang van 1 November a. s. de nieuwe straf gevangenis aan den Harmenjonsweg in gebruike genomen. Binnen eenige dagen gaat de bevolking van de oude gevangenis dus verhuizen naar hare nieuwe woning. Heemstede. De gronden gelegen aan den Bin nenweg tegenover de buitenplaats „Meer en berg" en toebehoorende aan Jhr. Deutz van Lennep word'en afge zand, ten eind» die meer geschikt voor den teelt te maken; dit werk is opge dragen aan den heer K. Hagendoorn, aannemer te Amsterdam. Heden bracht d'e nieuwbenoem de predikant alhie,r Ds. A. J. Th. Jonker een bezoek aan deze Ge meente-. Z.WEerw. werd in die con sistorie door Kerkmeesters ontvan gen. Vergadering van den Raad der ge meente Heemstede op Dinsdag 22 Oc tober 1901, des namiddags te half 8. 1. Adres van den heer J. A. de Ree om ontslag ais gemeente-opzichter. 2. Benoeming van een gemeente-op zichter. Voordracht 1. J. Th. A. Etmans te Haarlem; 2. F. A. J. Heemskerk, te Hilversum. 3. Voorstel B. en W. tot onder hand- sche aanbesteding van het vervoer van puin en grint. 4. Id. tot het beschikbaar stellen van gelden om een tijdelijk onderwijzer te kunnen benoemen. 5. Id. tot voorloopige vaststelling van een verordening tot regeling van het herhalingsonderwijs. (Zie concept). 6. Id. tot vaststelling eener verorde ning regelende de jaarwedden der on derwijzers. (Zie concept). 7. Id. tot verbooging der borgtocht van den gemeente-ontvanger. 8. Adres van den heer A. E. Dolle man, aanbiedende een geschreven ge schiedverhaal van Heemstede. 9. Adres van den beer A. G. A. baron Collot d'Escury, om verhooging zijner jaarwedde als gemeente-ontvanger. 10. Idem van den heer J. H. Snijder om verhooging de rtoelage voor het bijhouden der registers van dep. Bur gerlijken Stand. 11. Id. van de beide gemeenteveld wachters om verhooging hunner jaar wedde. 12. Vaststelling gemeentebegrooting 1902. 13. Goedkeuring Begrooting Burger lijk Armbestuur. 14. Ingekomen stukken. Haarlemmermeer. Op de paardenmarkt te Hoofddorp waren aangevoerd :488 paarden en veu lens, 34 hitten. 8 koeien. Hoewel veel buitenlandschp kooplie den aanwezig waren, was de handel stug. Hoogste prijs f 400. Op die bedien gehouden Graan- en Zaad/markt worden aangevoerd! Witte Tarwe f 6.40f 7. Zomer Ristarwe 6.256.60. Rogge 4.50 4.90. Haver 6-607. Chieva- 1 iergerst f 4.805.25. Wintergerst 4f 4.40. Zom-ergerst /3.75/4.15. Duivienboonien f 7.7.40. Paarden- boone-n f 6.256.60. Bruinen Boo- nien f 6.257. Groene erwten 8 voetstoots f 8.50 op kook. Ka/rwei- zaad 10.75f 11. per 50 Kg. inclu sief. Geel mosterdzaad 10.50. Binnenland. Naar men verneemt zal bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, in verband met het aan tal geslaagden bij het onlangs voor het personeel gehouden examen voor adspirant-adjunct-commies, voor jon gelieden in het bezit van een eind-di ploma der hoogere burgerschool met vijf-jarigen cursus of van een gymna sium, voorloopig geene gelegenheid bestaan tot plaatsing in die betrekking. Groenea-installatie door straatjongens. Een tweetal novietjes ondergingen Woensdagavond in Utrecht deze vreemde en voor hen ongetwijfeld zeer onaangename installatie. Door een steeds aangroeiende hoop jongens werden ze door de verschillende stra ten gevolgd, uitgejouwd en beschimpt. Ja, zelfs ging de bende tot handtaste lijkheden over, waarop onze zoozeer in 't nauw gebrachte groentjes uit angst bij een bewoner in de Loefberg- makerstraat de vlucht namen. Hier werden de bengels en nieuwsgierigen spoedig uit elkaar gejaagd en ver spreid.waarop de achtervolgden hoogst schuchter en verlegen uit hun schuil hoek te voorschijn kwamen en spoe dig in draf een goed heenkomen zoch ten. Db verdwenen kellner. In verband met de verdwijning van den kellner Van der Kamp uit Delft, sedert den nacht van Dinsdag 8 op Woensdag 9 October, wordt door den Comm. v. Pol. der 2e afd^ te Den Haag, den heer Dietz, medegedeeld, dat als gevolg zijner oproeping van Donder dag, door een persoon is verklaard, dat hij de beide aangehouden koet siers, Scliildknegt en Haneveld, in den ochtend van Woensdag 9 Octo ber jL, te halfzeven uur, met hun rij tuig heeft zien rijden op dein Ouden Scheveningschen weg in de richting van Scheveningen, Een tweede persoon is komen ver klaren, dat hij in denzelfden ochtend, op een uur dat niet met juistheid is kunnen worden geconstateerd, doch in ieder geval in het vroege ochtend uur, de beide koetsiers, die hij zeer goed kent, heeft gezien weder met hun rijtuig, komende uit de Duinstraat te Scheveningen en richting nemende naar 's-Gravenhage. Dit alles doet vermoeden, dat de koetsiers met dat rijtuig zijn geweest in de duinen, gelegen achter de Duin straat tusschen het Ververschingska- naal en de Kranenburgerstraat. Verder wordt gemeld: De politie gaat voort met den mees- ten ijver nasporingen te doen om tot de ontdekking te komen van. heft lijk van den vermoedelijk verslagen kell ner uit Delft. Het dreggen in en afvisschen met den zegen van de Boschvijvers, het water langs den Benoordenhoutschen weg, de Molensloot enz. waarmede heden sedert den vroegen ochtend was aan gevangen, heeft geen uitkomst opge leverd, evenmin als het doorzoeken door een detachement politie-beambten van een oppervlakte kreupelhout in het Haagsche Bosch. Naar aanleiding van de ingekomen mededeelingen, die op een verblijf der beide koetsiers in een gedeelte der dui nen wezen, werd in dat deel der dui nen heden ook onder toezicht der poli tie naar het lijk gezocht door perso nen, die speciaal bekend zijn met het delven naar voorwerpen welke zich diep in zandgrond bevinden en die ook met een deskundig oog kunnen beoor- deelen of kort te voren een oppervlakte duingrond is omgewoeld geweest. En uit Delft schrijft men: Omtrent deze geheimzinnige zaak kan nog medegedeeld worden dat een koffiehuishouder te Delft de portretten van de twee verdachten heeft herkend als te zijn die van de personen, die op Woensdag 9 dezer omstreeks 12 uur 's middags in zijn koffiehuis zijn ge weest en daar om het adresboek heb ben gevraagd, waarin zij zooals hij zich zeer goed herinneren kan, hebben gezocht op den naam Kamp. Deze ge tuigenis kon eerst nu worden afgelegd omdat bedoelde koffiehuishouder eeni ge dagen afwezig is geweest. Voor de Boeren. Men deelt mede, dat de penning-, meester van de Zuid-Afrikaansche' Tentoonstelling te Scheveningen we der een bedrag van f 200 heeft afge dragen aan mevrouw van Harinxma. als eerepresidente van het dames-co mité van de Zuid-Afrikaansche Ver eeniging. makend met het reeds vroe ger afgedragene f 3200, terwijl aan de Zuid-Afrikaansche Vereeniging onmid dellijk is afgedragen f 5000, welk laatste bedrag per kabel verzonden is en wel 200 poncl sterling naar Preto ria en 200 pond naar Bloemfontein. Te zamen met de nog te ontvangen gelden blijft er nog ongeveer f 900 in kas, waarvan de nog komeindie reke ningen moeten worden voldaan, ter wijl het overschot nog zal worden af gedragen. Binnenkort zal de rekening en ver antwoording voor belanghebbenden ter inzage worden gelegd. Inbraak. Te Nijmegen i9 Woensdagnacht in gebroken door onbekende daders in 't perceel Annalaan 113. Gestolen zijn 12 1/2 paar groot zilver gemerkt J. J. H„ J. H. en C. M. H.; verder 12 paar klein zilver en kleine zilveren lepel tjes en vorkjes. Den toegang heeft men zich verschaft door het uitbreken van een paneel, het losmaken van een haak, en daarna zijn de serre-deuren geopend. De boycot der transport arbeiders. Naai* aanleiding van een artikel in de „Nieuwe Arnhemsche Courant": „Engeland geboycot", hebben een aan tal militairen zich gewend to-t het be stuur der vereeniging „Arnhemsche pers", om te trachten de vorming van een comité te verkrijgen om de boot werkers, die door den algemee-nen boy cot buiten verdiensten mochten gera ken, geldelijk te steunen. De bedoeling is, dat het op te richten comité den stoot zal geven tot de oprichting van comité's over het geheele land. Zijn journalisten patroons? Te Groningen is sedert ettelijke maanden de quaestie hangende of re dacteurs en verslaggevers patroons of werklieden zijn. Door het gemeente bestuur waren zij op de patroonslijst voor de Kamer van Arbeid voor de drukbersbedrijven geplaatst. Het ba- stuur van de Af dl Groningen van den Alg. Ned. Typografenbond kwam van die beslissing in beroep bij Ged'. Sta ten, en, nadat dit collego de beslissing van het gemeentebestuur gehandhaafd had, bij de Koningin. Nu is het ko ninklijk besluit fte dezer zake bij den Raad van State ingekomen. Het luidt aldus: „H. Hollander, voorzitter, en H. Cu- siël, seci-etaris van de afdoeling Gro ningen van den Alg. Ned. Typografen bond, zijn, in hun beroep tegen het besluit van Gedep. Staten van Gronin gen op hun bezwaarschrift tegen de kiezerslijsten voor de Kamer van Ar beid voor de drukkersbedrijven te Gro ningen, niet ontvankelijk verklaard voor zoover betreft het verzoek tot plaatsing van Gerard Damsté op de kiezerslijst voor de werklieden; terwijl overigens, met vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten, is ge last dat de namen der andere, in het adres van appellanten bedoelde per sonen tegen wier plaatsing op de kie zerslijst Voor de patroons bezwaar is gemaakt, daarvan zullen worden afge voerd." Een instantanée. Oók 'n blindeman. Dinsdagmid dag half vier. Boulevard, vóór het woonhuis van onzen hoofdredacteur. Een lange kerel, pet op, pilowbroek, bakkebaardjes, heeft aan de hand een meisje van ongeveer 12 jaren. De man zingt, met accompagnement van 't kind; O, God, verlaat, den blinden werkman niet! Van de zijde der Emmastraat nadert 'n politieagent. Potverblikkie!" roept de arme blin- de: „daar komt 'n klabak! Kom mee!" En snel het kind voorttrekkend, gaat hij de Prins Hendrikstraat in, laat 't meisje loSj loopt als 'n haas. Peer in de „N. A. Ct. Woensdagnamiddag bracht 't stoom schip Dotterel aan te Rijnhaven N.Z. te Rotterdam aan het stoffelijk over schot van den le-luitenant M. T. H. de Brouwer, die op het Killamey-meer in Ierland noodlottig is omgekomen. Hedenmiddag te 1 uur ging de lijk stoet van de Rijnhaven af naar de be graafplaats te Hillegersberg. INGEZONDEN. Foor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aati den inzender teruggegeven Wat kunnen wij doen voor Transvaal en Vrijstaat. Deze vraag, zoo dikwijls gesteld door bijna alle bewoners der beschaafde wereld, wordt dank zij de egoïstische houding der regeeringen helaas maar steeds beantwoord met het woordje niets; en toch kunnen wij, Nederlan ders, der wereld een voorbeeld geven hoe men de Boeren op afdoende wijze kan helpen, en indien de beschaafde naties dit voorbeeld volgen, hetgeen vrij waarschijnlijk is, bij de algemee ne sympathie voor de Boeren, ge paard aan den afschuw verwekt door de wijze waanop Engeland oorlog voert door vrouwen en kinderen te vermoorden; ten einde de mannen en vaders te dwingen tot toegeven, een wijze tot heden alleen toegepast door de onbeschaafdste soort Roodhuiden. Het middel is uitvoerbaar, wettig en afdoende, indien slechts ieder zich de geringe moeite getroost bij den aan koop van eenig artikel, hoe klein en gering ook, te eischen dat het niet van Engelsch fabrikaat is. Vroeger hadden de Engelschen van zekere ar tikels het monopolie, thans niet meer; alles kan men even goed en even goed koop uit ons land' of anders van Frankrijk, Duitschland of Amerika betrekken. De uitsluiting van Engel- sche goederen kost het individu dus geen geld, alleen moeite. Indien de beschaafde volkeren der aarde zich d'Le moeite getroosten, dan is Engelands handel in een half jaar derwijze ver nietigd, dat het den oorlog moet sta keen uit gebrek aan geld. Men zegge niet: het is eene utopie de groote meer derheid der wereldbewoners daartoe te krijgen; zoo Nederland slechts op groote schaal het voorbeeld geeft, kan dat zeer goed aanstekelijk werken, en eene wereldbeweging worden. Wat Napoleon I niet vermocht, trots /Ma groote macht, wijl hij stiet op den on wil der volken, zouden de volkeren, indien slechts eensgezind, wel vermo gen, trots alle mogelijke regeeringen. Van ons, Nederlanders, als stamver want volk van de heldhaftige natie, dia daar ginds voor hare vrijheid wor stelt, moet de beweging uitgaan: laat zich in elke stad, in elk dorp of ge hucht een comité vormen, dat op de plaats zijner inwoning het denkbeeld verbreidt; laten de bladen telkens aan het hoofd van hun blad drukken: steun de boycott tegen alles wat En gelsch is, en spoedig zal het buiten land zich met deze beweging bezig houden, en naar ik hoop en vertrouw overnemen, en mocht zulks met ge lukken, welaan, dan kan het Neder landsche volk zich troosten met de ge dachte zijnen plicht gedaan te heb ben, tegenover hunne mgelukkige stamgenooten. Laat dus ieder indivi du, ieder atoom van het groote ge heel, een Boerenstrijder word mi, n bedenken, dat elke stuiver d'e hij den Engelschen niet laat verdienen, een patroon minder is om zijne broeders te do oden. Amsterdam, 17 October 1901. C. VAN GOOR Ezu. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. In het Weekblad van den ,,A. N. D. B." zet die heer Henri Polak in een hoofdartikel uitvoerig uiteen, dat de diamantbewerkers in het af geloopen jaar door die boorttabel een voordeel hebben gehad var f i.000.000. BUITENLAND. De minister van openbare werken heeft een besluit genomen, waarbij voor spoorwegambtenaren, die belast gelost had'. De president schudde ongeloovig tiet hoofd, en maakte den beklaag de opmerkzaam op de groote on waarschijnlijkheid van deze bewe ring; rechters, gezworenen en pu bliek deelden, zooals gemakkelijk te zien was, die opvatting, en zeer scherp klonk de volgeinde vraag: Waar hebt ge dan den re vol ver gelaten Daar ge de overige ha- ve van den vermoorde meegeno men hebt, is het toch opvallend, dat ge u ontdeedt van den revolver. Ik mocht hem niet meenemen. En waar is hij dan gebleven Ik heb hem met den kleinen •koffer waarin het linnengoed van den doode zat, bij de Wielands brug in de Trave geworpen. Zoo iets hebt ge reeds bij 't Voorloopig onderzoek verteld, zei- de do president. maar ziet ge dan niet in dat het niet geloofwaar dig is? Niettemin is het de waarheid Een der gezworenen veroorloof de zich hier de vraag, of men geen iiasporingen naar d'ie zaken ter be- ètemdör plaatse had gedaan, maar moest zich de mededeeli-ng laten S'/plgevallon, dat zulk een onder zoek volgens 't oordeel van- deskun digen geheel nutteloos zou geweest zijn. Frits Heirrlich stond half van zijn stoel op alsof hij het woord wilde vragen, maar hij bedacht zich, en ging zondier gesproken te hebben, weer zitten. Verhaal thans wat er bij de ontmoeting tusschen Plehn en u ge beurd is, beval de president, en Langenbruch vervolgde Het was een heldere, zelfs fris- sche morgen, ofschoon wij nog in de eerste helft van Augustus wa ren. toen ik reeds zeer vroeg mijn hui-s verliet, om met den eersten trein naar Neufeld to vertrekken, waar ik Plehn opwachten wilde. Hoe kwam het dat ge dat, on opgemerkt door de huisgonooten kondt doen vroeg de president. Mijn vrouw en kinderen wa ren op reis, en de dienstboden wa ren er aan gewend, dat ik vaak 's morgens een wandeling maakte en dan op 't kantoor ontbeet-, zoo als ik ook over het algemeen bij afwezigheid mijner familie mijn maaltijden buitenshuis gebruikte. -Goed, em troft gij Plehn aan H:' kwam na verloop van een kwartier aan. Het was een trein, die niet zeer vol was, en hij was d:e eenige passagier die hier uitstapte. Hij droeg een donker reispak, had een ronde muts op het hoofd' en een zeer kleinen koffer in de hand. On danks de vele- jaren, die sedert on ze laatste ontmoeting v-erloopen wa ren, herkende ik hem onmiddellijk Ik was achter een wagenloods gaan staan-, om door die spoorwegbeamb ten niet gezien te worden, en ik wachtte ook tot de trein verder ge reden was en de menschen het perron verlaten hadden, voordat ik te voorschijn kwaim. Plehn keek in het rond en liep op en neder. Toen de lucht mij zuiver scheen, liep ik op hem toe en e-ischte zonder om wegen, dat hij met mij het op kor ten afstand gelegen bosch zou in gaan. Waarom deedt ge dat Maar düt is toch zeer verklaar baar omdat ik niet wilde dat men ons bij elkaar zag. Omdat ik hoopte hem te bewegen met den volgenden trein naar Hamburg terug te keer ren. zonder Lübeck aangedaan te hebben. Was hij bereid u te volgen? Waarom zou hij niet? Hij zag dat ik ongewapend was, en wist dat hij een zesloops geladen revolver in den zak had. Ik voerde hem naar het Lauerbosc-b, mij welbekend door mijn uitgebreide wandelin gen, en wel naar een gedeelte dat zelden bezocht werd, waar ik zeker kon zijn niet verrast te worden. Reeds op weg daarheen ontspon zich tussc-hen ons een zeer levendig gesprek. Hij beschuldigde mij dat ik van zijn afwezigheid- had ge bruik gemaakt, om hem het hart van zijn vrouw te ontstelen, wel we tend dat hij zich een lange reeks van jaren niet in Europa zou dur ven te vertonnen. Zonder mijn in menging zou hij Ethel hebben la ten overkomen. Tegelijk beweerde hij. dat die oproeping, voorafgegaan aan de echtscheiding, hem nooit bereikt had. Ik maakte hem op merkzaam op het tegenstrijdige in zijn beweringen, dat hielp echter alles niets, hij bleef er bij dat de zonder zijn toestemming geschiede echtscheiding van nul en geener waarde was, en dat hij zijn vrouw zou aanklagen. Ge wist-toch dat ge met die bedreiging lachen kondt? viel hier een der rechters in. Dat kon ik niet- Voor de wet had ik niets te vreezen, echter wel van de uitwerking die zulk een be dreiging op mijn- vrouw kon heb ben, het zou haar dood geweest zijn. Ik smeekte en bezwoer Plehn, de rust der arme vrouw, wier jeugd hij toch al verwoest had, niet te verstoren, haar Leven gedurende de korte spanne tijds die haar nog ge gund' was, niet in gevaar te bren gen ik hield hem voor oogen dat hij cok het eeluk van zijn zoon zou verwoestenhij lachte mij uit. Dat Leek hem juist goed- toe; wat ik hem ontstolen had, dat zou hij mij ontrukken, des te beter als het daar bij aan stukken ging. Ik dacht, dat- hij mij geld wilde afpersen en vrceg met hoeveel hij zich zou willen laten afkoopen,. Hij meesmuilde en dacht dat diaar mis schien wel eens over gesproken kon worden of ik misschien soms het geld bij mij had Nu meende ik al gewonnen spel te hebben en noem de hem de som. Nu lacht© hij luid keels. Dat was toch maar een klei ne afbetaling, het heette immers dat ik een vermogen van millioen bezat. Ik verklaarde mij bereid hem het dubbele en driedubbele te zenden als hij mi* maar opgaf aan welk adres, en als hij mij be loofde mijn vrouw nooit iels van zijn bestaan te doen weten. Toen riep hij echter met kouden spot* Ellendige schacheraar, ik kaïi jou wel driemaal koopen, ik wil jou geld niet. ik wil mijn wraak. Ik wilde eens zien hoo je je houden zoudt. daarom heb ik deze samen- komst goedgevonden, de angstige bochten, waarin je je- voor mij windt, zijn de eerste zoete drup pels, die ik smaak. De rest volgt ik reis met den volgenden trein naar Lübeck. Mijn vrouw is niet thuis, zij is met de kinderen naar een 'bad plaats, liet ik mij onbedacht ont vallen. Hij zag mij onderzoekend aan. twijfelend of ik de waarheid sprak of een uitvlucht zochttoen zei hij in zijn handen wrijvend Des te beter, dan kan ik haar nog gemakkelijker in den weg treden. In Lübeck zal het wel geen geheim zijn, waarheen de rijke mevrouw Langenbruch vertrokken is. (Wordt- vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2