Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Voor onze Geabonneerden- voor abonnés van Haarlem's Dagblad. D. H. VAN TONGEREN, ScheepmakersdijK, 3lrood, alhier. B. VAN ZANEN, Rozenprieslstraat 83rood. jye laaraanp Maandag '21 October 1901. No. 5617 HAARLEM'S DA6BLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN Voor Haarlem per 3 maandenL2Q Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), U de P& ier Advertentiên van 1-S regels 0.7Ó, elke regel meer 0.15. per 3 maanden 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het gehele R$k, per 3 maandin. L6S ff^-!g8iKgiL3H^ Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummer»0.02K Boreani: Gelxmw Het Spasrne, Kampereingel 70, vlak hij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Hmiriem, per 3 mslnden0.37K Telefoonnnmmer der Redactie 600. Telorosnnnmmer der Administratie 188. de omstreken en franco per poBt0.45 Intercommunale aanBlniting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieité EtrangèreQ. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESjSucc., Parijs 31Faubourg ifontmeiite. In ons eerstvolgend nummer, derhalve het nummer dat U Maandagavond wordt uitgegeven, bieden wij aan al onze Geabonneerden EEN VOORDEEL aan, dat hun ongetwij feld aangenaam wezen zal. In verband daarmee is elke extra verspreiding Maaudagavonü gestaakt en wordt dat nummer aan niemand afzonderlijk verkocht. DE ADMINISTRATIE. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is SLtOTERDIJK. De onderdeelen zijn: slijk, roet en dijk. Het aantal goede oplossers bedroeg 647. Bij gehouden loting werd de 4e prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer en de tweede prijs zijndeTWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer De prijzen kunnen van Maandag af ten onzen Bureele, Kam persingel 70, tegen quitantie in ontvangst worden genomen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 19 letters en is de naam voor de plaatsen, waar de Engelschen de weerlooze vrouwen en kinderen der dappere Boeren hebben bijeengejaagd. Van iemand, die zeer mager is, zegt men, hij is 1, 7, 8 over been. De Britten hebben in dezen oorlog blijk gegeven beter te kunnen 2, 9, 12, 11, 18, 19 dan vechten. Men weet waarlijk niet meer wat te gelooven. Wanneer een leger ergens blijft rusten, wordt een 14, 15, 16, 17 opgeslagen. Bij de Eugelsche troepen wordt de G 8, 4, 5, 6 met voldoende gehandhaafd. 10 is gelijk 13 is gelijk 19. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld: 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brietje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarne«, Kampersingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer vau de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, comt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de Zaterdagavond® in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlyke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond. Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Politiek Overzicht. Botha is m veiligheid!, ziedaar de korte inhoud van het bericht dat de „Times" uit Newcastle beeft omt- vangen. Hij heeft d!at ged'aan op de bekende Boerenmanier, nl. door zij ne troepen te verspreiden. Naar het beet is op last van de te Amster dam (z. o. Transvaal) gevestigde regeering, de hoofdmacht der Boeren nog steeds in de Pongola- boschstreek, waar die Engelsche troepen haar van Lieverlede inslui ten. Een macht van 500 Boenen staat ten zuidoosten van Piet Retief, maar de meerderheid vani Botha's troepen heeft zich op eigen gelegen heid verstrooid'. Colvi'lle heeft 15 wagens met meel buitgemaakt. De Engelsche verkenners ontmoe ten nog voortdurend hier en daar in ambulance's verpleegde gewon den, afkomstig van den strijd bij de forten Itala en Prospect. Ettelij ken moeten nog bij Babalamgo be zweken zijn. Waar de „Times" zelf mededeelt dat het den' Boeren zeer, gemakke lijk valt om zelfs aan. de nauwste vervolging te ontkomen, behoeft men zich over die insluiting bij het Pongola-bosch niet ongerust te ma ken. De Kaapsche correspondent van de Daily Mail" spreekt zich zelf tegen. Meldde hij voor een paar da gen, dat er overal groote ontevre denheid' viel waar te nemen over de afkondiging van' de krijgswet, Dit nummer bestaat uit tien bladzijden. Haarlem's Dagblad van 21 Oct. bevat o.a.ï Botha in veiligheid; De uitwer king van de Krijgswet in de Kaap kolonie; Rhodes maakt compli menten aan 't Hollaudsche ras; Portugal's neutraliteit; De Engel sche beulenEen halve week Wereldgeschiedenis; Sportpraatje; Een tochtje langs het Noordzee kanaal De Beurs te Amsterdam Luit. Brouwer's begrafenis; Aan Haarlem's BnrgeryEen rechte houding bevordert, een gebogen houding benadeelt de gezondheid. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 59 van „De Zaterdagavond", letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende: De tegenwoordige In braak-periode (plaat). Haarlemmer Halletjes, Feuilleton: Onderwijzeres- je, Rubriek voor Dames. Haar eerste liefde. De luchtreis der kerk klokken, benevens de gewone rubrie ken, afbeeldingen. Schaakspel en Prijsraadsel. te Kaapstad en eiders, thanis be richt hij doodkalm, dat d!e staat van beleg vlot werkt en geeoi ongerief veroorzaakt. In een brief uit Kaap stad aan de „Times" wordt daaren tegen gezegd, dat de Boeren net zooveel recruten in de kolonie aan- weirven als zij kunnen, eoi dat het in werking stallen dier krijgswet veel „loyale" onderdanen van het Br.itsch gezag vervreemdt. In datzelfde schrijven leest men, dat Johannesburg, Pretoria en Bloemfontein vol met spionnen zijn. De berichtgever van Reuter te Pretoria klaagt erover dat de nach telijke overrompelingen geen suc ces meer hebben, omdat de Boeren hun taktiek hebben veranderd. Zij hebben nu de gewoonte om des avonds voortdurend hun kamp te verplaatsen. De Engelsche colonnes hebben in den laatsten tijd dan ook herhaaldelijk moeten, ervaren dat, als zij na een langen nachtelijken marsch bij het „doel" aan waren gekomen, de Boeren hun stelling kort te voren hadden ontruimd. Op liet Hooge Veld leven de Boe ren van vee en mieliesde laatste wordt op afgelegen plaatsen, meest verlaten hoeven, opgestapeld. Op vele plaatsen zijn die Boeren weer begonnen met ploegen, en die En gelsche colonnes hebben dan ook velden met jonge mielies of pas be ploegde akkers gezien. De Boeren trekken weg als er een colonne na dert en hervatten, als d!e troepen voorbij zijn, kalm weg hun werk. Werkelijk 't is voor da Britten om dol te- worden. Rhodes doet als alle groote man nen, hij laat zich interviewen. Het „New-York Journal" bevat een onderhoud' van Willam T. Stead met den goudkoning. De aanstoker van den Zuid-Afri- kaanschen oorlog was wel zoo vriendelijk eenige complimenten aan het Hollandsche ras te maken (te veel eerdat hij; een1 der beste ter wereld noemdehet is volhar dend', dapper en vastberaden. Ook liet de heer Rhodes zich waardee- rend1 uit over de Hollandsche af komst van president Roosevelt, en zeide ten slotte te wenschen, dat de Hollanders in Zuid-Afrika vrien den; van het Engelsche ras waren geweest. (Ja, nogal begrijpelijk, want als vijanden vallen ze niet mee, Red.), maar zij1 wilden de ge lijkheid deo* beide rassen niet er kennen. En d'e Engelschen kunnen niet onderworpen zijn aan ande ren. zelfs niet aan de Hollanders. Wij willen bij deze fraaie ver klaring slechts aanteekenen, dat ons ras er allerminst op gebrand is, om te heerschen over de zonen Al bion's. Waarlijk met Kaffers is nog beter om te gaan. Buitenïandsch Nieuws. Vermoord. Luitenant' van Breda en J. S- Krager zijn, volgens een telegram uit Cradock,Vrijdagochtend terecht gesteld. Lord Kitchener over den oorlog- In de „Figaro" schrijft Germain Pabst een artikel met herinnerin gen aan lord Kitchener. Volgens den Franschman zou de tegenwoor dige opperbevelhebber in Zuid-Afri ka in den aanvang van den oorlog zich aldus hebben uitgelaten „De oorlog in Transvaal is tegen alle gezond verstand en tegen den raad van bevoegde lieden in, on dernomen. Geïnteresseerde minis ters hebben het volk de overtuiging gegeven, dat er slechts sprake was van een militaire wandelingzij hebben bewust duizenden ten doo- de geschreven, terwijl zij overwin ningen voor bepaalde termijnen be valen. Dit alles voor de kliek der beursspeculanten." Dat is een kritiek, die op beenen staat I En het getuigt weinig voor den edelen lord, dat hij', na dit ver klaard te hebben, zijn zwaa/rd in dienst der beursspeculantenkliek stelde. De schrijver verontschul digt dit echter met de opmerking, dat Kitchener voor alles soldaat is, die van den oorlog houdt om het vak. Kitchener's vader was eveneens soldaat en beroepsvechter, etn maak te als overste der dragonders den ruiteraanval bij Balaklasa meiein 1870 leefde hij in Dinan, in het Fransehe departement Cótes-du- Nord, waar hij een bezoek kreeg van zijn zoon. De jonge Kitchener., toen reeds officier in het Engelsche leger, vertoefde hier toen Frankrijk zijn eerste nederlagen van Duitsch- land' ontvinghij nam daarop dienst in de Fransehe gelederen om tegen Duitschlandi te strijden, en kreeg eerst een aanstelling als luitenant, om daarna bij den staf te worden ingedeeld; als zoodanig maakte hij den slag bij Orelans mede. Een levensgevaarlijke aan doening der longen belette dien jon gen Kitchener echter den oorlog tot het einde mee te voeren. Hij kwam naar Engeland terug te ver trok na zijn herstel naar Klein-Azië waar hij twaalf jaar! bleef. Portugal's neutraliteit. Uit Lissabon werd dd. 9 dezer aan de „Vossische Ztg." geschre ven Terwijl die Port.ugeezen het pas goed en wel klaar gespeeld hadden den 5en October met de Zaire ongeveer 1000 man en beetje artillerie tot versterking van hun garnizoen, naar Lourango Marques te dirigeer en, zijn vandaag van den gouverneur-generaal aldaar berich ten ontvangen, die, al worden zij zeer geheim gehouden, toch uitlek ken en hier wederom tot bezorgd heid aanleiding geven. Deze be richten behelzen dat die Boeren in den nacht van den 3dien op den 4en in Porlugeesch gebied hebben trach ten door te dringen en bij deze ge legenheid zes voor de- Engelsche troepen bestemde treinen uit Lou- rengo Marques in de nabijheid van het station Ressano Garcia heb ben verbrand. De gouverneur be klaagt zich ernstig over deze „schen ding van de onzijdigheid" en ver zoekt om instructies. Deze klacht van den gouverneur-generaal moest eigenlijk als een grap opgevat woov den., want als voor die Engelsche troepen bestemde treinen uit Lou- rengo Marques wooxlens uitgezon den. dan is de eerste schending van onz i j d i gheid aan P ortugeeschen kant begaan, en als de Boeren de grens zijn overgetrokken, dan ge schiedde dit hoogstwaarschijnlijk niet met de bedoeling om tegen Lou- rengo Marques op te trekken, maar om deze treinen te vermeesteren. Over het bloedig gevecht van Ko- mati-poort bericht de gouverneur- generaal tegelijkertijd dat de ver liezen aan beide kanten groot zijn geweest. Vei-sobeidene Engelsche soldaten waren gedurende het ge vecht gedeserteerd en twee man van hen zochten bij de Portugee- sche posten bescherming. Zij wer den als gevangenen naar Lourengo Marques gezonden en de gouver neur vraagt nu wat hij met hen moet aanvangen. Ten slotte wordt nog gemeld dab de veepest is uit gebroken en groote1 offers vergt. Daar er dientengevolge moeielijk aankomen is aan trekdieren, is de provïandeering van de uiterste Porlugeesche posten aan de grens zeer lastig en dreigen groote moei lijkheden. De te Lourengo Marques verschij nende krant „O Portuguez" is zon der meer onderdrukt, omdiat zij die zaak van die Boeren; bepleitte en eenige. artikelen; had oipenibaar ge maakt over Portugal's onzijdigheid Frankrijk 6n Turkije. Van de Fransch-Turksclie kwestie, welke in den beginne er zoo dreigend uitzag, hoort men den laatsten tijd weinig nieuws. Frankrijk heeft zijn ambassadeur bij de Porte terusr zien komen en den vertegenwoordiger van lurkije niet zonder moeite buiten Pa rijs gekregen. Officieel bestaan er dus tusschen de beide rijken geen betrek kingen meer. Toch laten zij zich met onderhandelingen in, welke uittcraard het slepend verloop krijgen, dat voor Turksche staatslieden de meest ge- wensebte manier is om gewichtige za ken af re doen. Rusland als middelaar te kiezen, kwam toen der Porte de wa re oplossing voor en de minister heeft zoo herhaaldelijk en met aandrang bij den Russischen ambassadeur aange klopt. dat hij ten slotte weigert ge hoor te geven. En, terwijl de Fransehe minister zoo lang door zijn Turkschen collega aan het lijntje gehouden wordt, spreekt men in de Fransehe pers nog van het behalen van andere voordeelen op die looze Turken, andere dan het verkrij gen van een verschuldigd' bedrag! De melkstrijd te Berlijn. In een vergadering van d'e B er- li jnsche melkpachters heeft de voor zitter verklaard dat hun zaak goed stond. De agrariërs hadden totnog toe geen van hun dreigementen kunnen uitvoeren. De poging tot vernietiging van dbn tusschenhan- del was volkomen mislukt. In plaats van de 400-000 11161*3, waarop men gerekend hadi, bracht die ring maar 40.000 liters melk in. Berlijn en de helft van deze hoeveelheid moest nog tot andere zuivel-produc- ten verwerkt worden, wat voordee- liger kon geschieden op de boerde rijen zeve. De me Ik oorlog zou d)an ook reeds lang ged'aan zijn, als de eigenaars van Berlijinsche mielke rijen den ring niet heimelijk of openlijk stemnden. Er was geen ge brek aan m'elk meer. Uit Dantzig, Maagdenburg en uit West-Pruisen zouden dezer dagen geregeld groo te hoeveelheden te Berlijn aange voeld worden. De melkpachters namen ten slot te een. motie aan om te protestee ren! tegen het onzet van de agra riërs om den melkprijs te ve.rhoo- gen en het publiek op te wekken hen (de pachters) te blijven steu- Kreta. De correspondent van het ..Berliner Tageblatt" seint uit Konstantinopel: De Russische marine-attaché Petrof gaat met eene geheime zendng naar Athene, nadat hij juist van St. Peters- burg naar Konstantinopel is terugge keerd. Men mag aannemen, dat deze beide reizen in verband staan met de quaestie van Kreta. Het Russische Middellandsche-Zee-eskader, dat lan gen tijd in de wateren der Aegaelsche Zee gekruist heeft en nu onder den Berg Athos voor anker ligt zal zich naar Kanea begeven, om daar de or ders van Petrof af te wachten. Mis schien krijgt het bestemming naar de Perzsche golf, maar er is grooter waar schijnlijkheid dat het om Kreta blijft. Op da Philippijnen. Reuter seint uit Manilla dd. 18 October 500 Boléro's vielen een af- deeling van 46 man der Amerikaan scbe infaoi. aan bij Bangaton aan de Gandara-rivier in de provincie Samar. De Amerikanen verloren 10 dooden en gewonden. De rest der compagnie kwam nog bij'tijds op het gevechtsterrein aan, om ver dere verliezen te voorkomen'. Dfc. Boléro's werden teruggeslagen met een verlies van meer d<an honderd dooden. Men meent echter dat zij slechte terugtrokken, om versterkingen te krijgen. Na de ontvangst van het bericht van het gevecht te Catbologan wer den twee kanonneerboot en de ri vier Gand'ara opgezondengene raal Smith begaf zich naar het ter rein van het gevecht. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Het volgende zonderlinge bericht wordt door Laffan uit Bloemfontein geseind: Een konvooi, door straatlocomotici ven (traction engines) voortgetrok ken, verliet Zaterdag de hoofdstad met 120 ton voorraad, voor Dewetsdorp be stemd. Het escorte bestond uit 120 man Schotsche gardes, onder majoor Macgregor. Bij Leeuwkop werd het konvooi door tweehonderd Boeren, die een stelling bezetten op een kopje, aange vallen. Den heelen Zondag tot het val len van d'en avond' duurde de strijd voort. De Boeren verdwenen geduren dé d'en nacht, zij lieten twintig man van liun troep dood op het veld achter Aan den Engelschen kant waren. 11 man licht gewond. liet konvooi lever de zijn voorraad behoorlijk in Dewets dorp af, en keerde zonder verdfer las tig gevallen te zijn, naar Bloemfon tein terug. Een telegram in de „Rhein.-Westf. Zeitung" deelt mede, dat Kitchener toestemming heeft gegeven tegen 1 November de mijnwacht aan deni Wit- watersrand op te heffen en aan de blanke mijnwerkers het volle loon uit te betalen in plaats van de vastge nol- de 5 shillings per dag. Deze „rebellen" hebben dus al hun zin gekregen. Dr. Kirton, de inspecteur voor post zaken te Port Elizabeth, is door de ziekte aangetast. Men schijnt, er zeer natuurlijk, bang te zijn dat de epidemie die in de af- geloopen maanden bijna versmoord, maar toch niet geheel verdwenen wa3, zich weer zal verbreiden met het aan breken van het warme jaargetijde. In het schiereiland van Kapstad en al le havens en kustplaatsen van do Kaapkolonie zijn nieuwe voorschrif ten voor de bestrijding van de pest uitgevaardigd. De verliezenlijst vermeldt nu verliezen, den 23ste n. September bij Laurioston, in de Kaapkolonie, geleden de New England Mounted Rifles verloren er een kapitein die sneuvelde en een luitenant en man die gekwetst werden. De Servische Skoepsohtina ia Vrijdag bijeengekomentot voor zitter werd gekozen de radicale af gevaardigde Ritta Popowitsj. Een gevecht bij Panonerne, in d'e provincie Cocle. moet voor de Co- lumbiaansche regeeringsbroepen op een groote overwinning uitgoloo- pen zijn. De opstandelingen hadden een groot aantal dooden de rege<e- ringstroepen 40 dooden en gewon den zij hebben Panonerne bezet. Stadsnieu ws Haarlem, 19 Oct. 1901. Nachtbewaking. Met het oog op de vele inbraker van don laatsten tijd zijn geregeld eiken nacht een tiental rercher- cheurs in functie. Om dezelfde; reden is d'e rust van de agenten tusschgp hunne ronden ingetrokken. Vroeger surveilleer-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1