Tweede Blad, Het geheim van den Senator. behoorende bij „Haarlems Dagblad'' van Maandag 21 October 1901. Mo. 5617 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1S99. De Haarlemsche Handelsvereen. telt «hans ruim 050 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie be draagt slechts ƒ2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de hee- ren mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kanter, Spaarne 94, welke gratis advies in handelszaken geven aan de leden en voor hen gratis optre den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 be rekend. Bankiers der vereeniging zijn ue lieeren Laane van Bemmel, Kruis straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge- richt worden aa «het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma's in Nederland. De kosten dezer informaties bedra gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan het bureau. Informatiën naar binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatiën en rechtskun dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. In Augustus en September zijn *9 vorderingen tot een bedrag van ƒ2520.26 betaald, 12 vorderingen worden af betaald; 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 (Rent het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be-; waard te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzij -"orto-vergoeding (10 ets.) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en werkdag van "s morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 n.m. Men wordt geraden niet te leveren aan D. Teeuwen, Brouwersvaart 80k, voordat men heeft geïnformeerd aan het Bureau. Een rechte houding bevor dert, een gebogen houding benadeelt de gezondheid. Wanneer die mleiiscfai ondier om- standighedtem leefde, die eene' na tuurlijke harmonische ontwikkeling van, zijm lichaam en al zijne orga nen toelieten, dan zou hij eenie ge zondheid genieten, die met recht volkomen mocht heeiben, hij' zou dan in staat zijn om aan alles wat zijn gezondheid en leven bedreigt, krachtiger), weerstand te bieden hij zou eindelijk op een gemiddel den levensduur van 70 jaar kun nen rekenen, terwijl inderdaad slechts 12 van de 100 zoo gelukkig zijn om dien ouderdom te berei ken'. Het leven van den merusch evenwel is van de wieg tot aan het graf blootgesteld aan eene ouafge- brokeme inwerking van schadelij ke invloeden, die van onze tegen woordige levensverhoudingen niet te scheiden zijn en hunnen grand vinden in kleeding, voeding, ver standelijke ontwikkeling en. be- roepsbezi ghed'en. Aldus begint de heer B. ten Ha ve, leeraar in die gymnastiek aan de Rijks-Hoogere Burgerschool te Middelburg, zijn ingezonden stuk N i e u w-0 1 y m p i a, het week blad gewijd1 aan de lichamelijke opvoeding van jeugd en1 volk,. Dan gaat hij verder Bij een lijdelijke houding, bij een laisser-aller tegenover dezen schadelijken invloed' der buitenwe reld, kan natuurlijk geen- sprake zijn van eene gelijkmatige omtwik- keling en versterking onzer li- Feuilleton. Naar bel Duitsch van F. ARNEFELDT. 33) Deze woorden en nog meer de koele, spotachtige toon, waarop zij uitgesproken werden, deden mij het laatste overblijfsel van mijn met moeite bewaarde zelfbebeer- sching verliezen. Een onbeschrijf lijke woede overmeesterde mij, het werd mij rood voor de oogen en met den uitroepDuivel, ellen deling, afschuwelijke booswicht 1 stortte ik mij op hem om hem te grijpen, te worgen. Ik weet zelf niet wat ik doen wilde, ik was niet meer meester van mijn zinnen. Hij was echter op het gevaar voorbereid. Voordat ik hem bereikt had. bliksemde er iets vlak voor mij. Er viel een schot; hij had een revolver uit den zak gehaald en af geschoten. Hoe het kwam dat de t. chaamsorganen. Hiertoe is veel meer energie en volharding noodig en, hoewel het denkende deel dier menschheid zich deze noodzakelijk heid steeds beter bewust wordt, toch valt er aan de toepassing daar van nog heel wat te doen I Elk orgaan dat in zijn ontwikke ling is achtergebleven, of op eenige andere wijze geleden heeft, is niet in staat zijn functiën behoorlijk te verrichten de gevolgen daarvan moeten zich vrager of later open haren, want ge-lijk Sondleregger zegt in zijn ,,Varposten der Gesund- heitspflege", in het rijk der natuur bestaat geen vergeving dier zonden, daar moet het recht zijn vollen loop hebben Het menschelijk li chaam is een werktuig, diat nog nauwkeuriger werkt dan een chro nometer en bepaalde stoornissen door bepaalde afwijkingen wreekt. Het leven- is een schei- en natuur kundig proces, dat, zonder aan vas te voorwaarden te voldoen op den dfuur niet kan; voortbestaan. De li chamelijk© huishouding is een) kas boek, dat geen uitgaven toelaat zon der voldoende ontvangsten. Wanneer deze woorden van een der geestigste Duitsche schrijvers over gezondheidsleer, op eenig or gaan van ons lichaam toepasselijk zijn, dan is het op de longen, met wat daartoe behoortzulks niet al leen omdat van alle inwendige or ganen de longen in d!e meest on middellijke verbinding met de bui tenwereld staan, maar veel meer nog, wijl in die organen het ge wichtigste natuur- en scheikundig levensproces begint en eindigt en hunne onafgebroken werkzaamheid voor het leven onontbeerlijk is. Men spreekt ook wel vaak van ster ke of zwakke longen.ook zegt men wel dat de meest noodzakelijke le vensbehoefte is, het inademen van zuivere, frissche luchtmaar wat men onder sterke of zwakke lon gen verstaat, dioor welke oorzaken ze versterkt of verzwakt worden, dat is slechts aan weinigen be kend. Evenmin raeft men zich reken schap van die eigenschappen van goede, voor d'e ademhaling geschik te luchtwanneer men dat meer dieed, dan zou men bij overigens zeer verstandige menschen niet zoo dikwijls overdreven vrees voor kou vatten -en werkelijke luchtschuw- heid aantreffen. Dat men aan de verpleging der ademhalingsorga nen zoo weinig opmerkzaamheid schenkt, is te meer bevreemdend, omdat er bijna evenveel menschen sterven aan ziekte dezer organen, als aan alle andere1 ziekten te za- men. Er kan daarom niet te dikwijls en nadrukkelijk genoeg op gewe zen warden, hoe alleen eene ver standelijke verzorging der adem halingsorganen, en dat wel vani d'e.r jeugd af aam, het -mogelijk! maakt strottenhoofd, luchtpijp en longen dermal© te versterken^ dat zij, in dien ook niet ten eememmiate onaan tastbaar, dtoch tegen den invloed van onvermijdelijke, schadelijke stoffen beter bestand zullen zijn. Men staat soms verbaasd, hoe weinig begrip sommige ouders eir nog van hebben, hoeveel liet voor 't kind waard is, dat de borstkas van een paar krachtige longen is voorzien niet alleen is 't dan. beter tegen sommigen ziekten bestand, maar ook voorkomt dit meermalen een vroegtijdiigen dbod'. Personen toch, dli-e van de ge boorte af aan met eenie enge, slecht gebouwde borst met vleugelvormig uitstekende- schouderbladen behebt zijn (meestal de erfenis van tering achtige oudera of grootouders), heb ben veel aanleg voor longtering. De longtering zelve is niet erfe lijk, maar slechts de voorbeschikt- heid daartoe en deze zal van jaar tot jaar gevaarlijker en dreigender worden, indien zij: niet dool stelsel-, matige verpleging der ademha lingsorganen en goede voeding overwonnen wordt. Bij jeugdige lijders aan asthma branchiate (kramp der bronchiën.) is dit even zoo door eene goed geleide adem-1 gymnastiek kunnen zij genezen worden volgens prof. Talma wel 't beste en meest afdoende middel. Longen., die van de jeugd af aan de noodige ruimte ter uitzetting mis- sen. kunnen nooit tot volkomen bout portant op mij gerichte kogel mij niet trof, is mij even onver klaarbaar, als hoe en op welke ma nier het mij gelukte: hem den re volver te ontwringen. De toorn, de waanzin hadden mij reuzenkracht gegeven. Heb ik op dat oogenblik op mijn belager gemikt, heb ik zon der het te willen, den haan van den revolver geraakt ik weet het niet. Ik kwam eerst weder tot bezinning toen er een tweede schot weer klonk, Plehn met een schreeuw ronddraaide en op den grond viel. De kogel was hem in den slaap ge drongen. Ik knielde naast hem neder, on derzocht hem en moest spoedig er kennen dat ik hem maar al te goed getroffen had. De man wiens stil zwijgen ik had afgesmeekt, ja voor mijn geheel e vermogen had willen koopen, was stom voor eeuwig maar geen enkel oogenblik onder vond ik daarover genoegdoening. Wat had ik niet gegeven, als ik hem weer in 't leven had kunnen terugroepen I Daar dit niet moge lijk was, moest ik ten minste ver hinderen. dat men bij het vinden van den doode bemerkte wie hij ce- weest was. ontwikkeling komen en normaal' hunne funcliën verrichten ze zijn dan ook in verhoogde mate aan ziekte blootgesteld, tenminste wan neer zij aan zich zelve overgelaten worden en er geen middel tot ver betering aangewend1 wordt. Zijt ge soms nriot zeker of de hou ding uwer kindoren goed is, raad pleeg dan daarom onmiddelLijk uwen huisarts en wacht niet, zoo als zoovel en, tot dat horst of rug zoo vergroeid zijn-, dat die kwaal door de beste hailgymnastische be ha-indeling niet nneer verholpen kan worden- Ieder medicus zal een smalle borat of verkeerde houding niet gering achten en die nood'ige aanwijzing doen om zulks zooveel mogelijk te heratellen: doch ge woonlijk wordt hij ook hier geraad pleegd, zooals bij zoovele andere ziekten, wanneer het te laat is, om de kwaal in den grond' te genezen. Velen zijn nog niet genoeg door drongen van die noodzakelijkheid eener rechte houding deze bevor dert nl. de gezondheid', terwijl eene gebogen© deze zeer benadeelt, dloor eene gewenschte uitzetting der lon gen onmogelijk te maken. Ge kunt zulks zelf gemakkelijk onderzoeken, door slechts eene slap pe houding aan te nemen en dan diep adem te halen ga vervolgens flink rechtop staan met de borst vooruit, haal nu diep adem; voelt go in het laatste geval nu niet, dat ge veel meer lucht kunt opnemen? Zulk een- teug van het onverge lijkelijke levens-elixer behoort tot de genietingen/, die niets kosten en voor geen geld te koop zijn. Ga de frissche morgenlucht in, zet de borst uit, breed en diep, en snuif (ade men is het woord' niet) de frissche morgenlucht op. Ge moet het gevoe len, dat zoo'n adem-gymnastiek wel dadig werkt op 't gansche lichaam. Zij geeft ons veerkracht en Levens lust I Aanschouw nu echter den lijder aan benauwdheid, onverschillig van welken aard. Waar is zijn veer kracht? Waar zijn levenslust? Hoe kan 't ook anders, wanneer telkens en telkens weer de stekende pijn in de borat hem dwingt de begon nen inademing halverwege te sta ken of eenigerlei stoornis in strot tenhoofd of longen hem het adem halen tot een, moeilijken arbeid maakt Onverantwoordelijk is 't dan ook, dat men zooveel moedwillig zou i.k haast zeggen., verwaarloost, w'ant 't recht heeft men om zoo te spre ken, als men zooveel jongens uit slungelachtiglieldJ of luiheid, en meisjes uit een soort van angst voor trotsch op coquet door te gaan-, in eene akelige oude-mamnetjes- of vrouwtjes-houding op straat ziet looperu. Zij zijn meestal nog te jong, om te beseffen, hoe zij zich bena- deelen, maar de ouders dienen zich daarvan rekenschap te geven. Wa ren zij in 't algemeen- mieer daarvan doordrongen, zeker zouden zij dan meer aandacht schenken aan zaken, die zij nu nauWernood die moeite waard achten te overdenken. Te ver zou het mij voeren om u d'e verschillende' niadeeleni voor de gezondheid op te noemen, tenge volge van verkeerde houding, ver schillende gebreken of misvormin gen, maar genoeg zij 't te weten, dat de gezondheidstoestand bij lijders en lijderessen aan scoliosis (zij.de- lin'gsche verkromming) of kijphose (ronde rug) veel te wenschen over laat, al zijn zij niet altijd bepaald, wat men ziek noemt. Slechts in en kele gevallen heeft d'e gezondheid' weinig te lijden, maar dan ook dient er in de eerste plaats op de lichaamshouding gelet en kan ein mag men niet nalaten al het moge lijke te doen voor algeheel herstel, door in d'e eerste plaats te zorgen voor doeltreffende lichaamsoefenin gen, veel beweging in de frissche Lucht, niet te veel geestelijken ar beid op te jeugdigen leeftijd', enz. Als deze beschouwingen mogen bijdragen tot duidelijker inzicht van de noodzakelijkheid' ©ener rech te houding en van gebreken., die be ter kunnen voorkomen worden dan geheel hersteld, dan is mijn doel bereikt. Niet, dat ik mij vlei iets nieuws medegedeeld te hebben, maar dikwijls is 't nuttig op 't be kende te wijzen. Langenbruch zweeg hier, volko men uitgeput. De president gunde hem eenige minuten rust en merk te toen opAls de zaken zich toegedragen hebben zooals gij ze geschilderd hebt, was toch de wa re weg geweest, dat gij zelf direct aangifte bij het gerecht hadt ge daan en den dood e hadt la tem. weg voeren. Dan had ik immers moeten opgeven wie hij was en wat er tus- schen ons was voorgervallen, dan had mijn vrouw er van gehoord en het was haar dood geweest. Om harentwil moast ik zwijgen, en voortleven met den vreeselijken last op het hart. Rillend begon ik den doode te doorzoeken, ik nam alles, alles wat hij bij zich had, en wat uitsluitsel over zijn persoonlijkheid zou kun nen geven. Als men hem vond moest men gelooven dat hij door een roover was uitgeplunderd. Toen sleepte ik hem dieper in het ge boomte. bedekte hem met droog rijshout, stak zijn zakboekje, hor loge en ketting, ringen en zeldza me knoopjes en ook zijn porteraom- nai-e bij mij, wierp den revolver in den koffer en verliet de olaats des, De Engelsche beulen. In de laatste dagen is het schrik bewind der Engelsche beulen in de Kaapkolonie weer in vollen gang. Lotter cn zijne officieren zijn reeds vermoord' door laaghartige „rech ters"- En steeds komen er nog ver- oordeelingen bij, al is het niet over al ,,la mort sans phrase." Behalve luitenant van Breda, uit Bethulie (wegens het laten ontspo ren van een trein en het vermoor den, van een Kaffer), zal ook J. S. Kruger opgehangen worden.. Kit chener heeft deze vonnissen be krachtigd. Dr. Anthony, die vroe ger te Glaremonit woonde, is gevan gen gezet op beschuldiging van hoogverraad. Het hof te Maraisburg had zich den Hen ook bezig te houden met een geval van hoogverraad, maar van den volgenden zonderlingen aard. Martha Brooks, Maria Hat ting, (16 jaar). Martha de Klerk (17), Hester Coetze (17), Tynie Botha (20), van Heerden (15), Baby Pretorras (17) en Annie Hatting (16) waren be klaagd, zich met daden en woorden schandelijk gedragen te hebben, haar verachting voor de Krcon ge toond en die rust in de Kolonie ver stoord te hebben, toen zij, bij het doortrekken van een Boerencom- mando, d'e burgers hadden om helsd. De voornaamste getuige a charge was sergeant Muller, van de poli tie. De president, kapitein Gillwall, vroeg den getuige, nadrukkelijk te verklaren of d'e dames de Boenen '4 eerst gekust hadden, of dat deze laatsben Iregonruen waren. Hoewel deze gewichtige kwestie niet opge helderd werd, veroordeelde het Hof alle beklaagden tot 30 dagen ge vangenisstraf, met uitzondering van Tynie, Botha en Hester Coetzee. die vrijgesproken werden. Luitenant van Breda, die we- ger.s het vernielen van treinen1 der Engelschert een met heit oorlogs recht volkomen sitrookemde daad1 en wegens het doodschieten van kafferspionnien een even gerecht- vaardigdie handel wij ze door een der Engelsche militaire bloedraden tot. een eerloozen dood door middel van den strop, is ver oordeeld!, is een Vrijstaten en hoogstwaarschijnlijk de gewezen luitenant van wijlen Danie The- ron's beroemde verkenners. Van Breda genoot steeds de reputatie een even flink, bedaard en fatsoen lijk main, in vredestijd te zijn ge weest als hij later zich een, dapper en achtenswaardig strijder toonde. Zulk een man gaat Kitchener als ware hij een gem,eene moordenaar of straatroover aan de galg hangen, enkel omdat bet Engelsche leger niet berekend' is voor die taak, diie het te vervullen heeft. Van Breda is of wordt vermoord, omdat Kit chener niet in staat is zijn verbin dingslijnen te beschermen en te-, v.enis oorlog te voeren en omdat hij zonder —kleurde hulp of k af fervor- raad' geen kans ziet zijn vliegende en 'andere colonnes voor vernieti ging te bewaren. De harten der nog Lauwe Bol- landsche Kapenaars en vaün de ,,hands-up"-Boeren moeten w,el po pelen in deze dagen, nu Engeland tegenover de weergalooze Boeren- taktiek van Kaapstad tot de Krako- d'ilrivier nog slechts moord, brand stichting en geweldpleging op vrou wen en kinderen weet te plaatsen. Kitchener heeft thans zijn beulemre. puiatiie volkomen hersteld en is be zig nieuwe en grootere lauweren om zijn. Soedan eeschien naam te vlechten in Zuid-Afrika. Binnenland. Transvaal en Oranje-Vrystaat Mej. C. Dane, te Rotterdam, heelt een brief ontvangen van een der leden vaji het te Zeepunt, nabij Kaapstad, gevestigde comité tot doorzending en uitdeeling der uit Europa gezonden goederen onder de Boerenvrouwen en -kinderen. Met groote dankbaarheid maakt ook weer deze brief gewag van de zen dingen uit Nederland en de groote le niging, die zij in den bitteren nood geven. De waterdichte hangmatten zullen o. a. met het nu ingetreden re genseizoen zeer te pas komen en mis-j schien ook weer wat bijdragen tot ver-| onheils. Ik ging niet weder naar Neu- feld, maar keerde tevoet naar Lü- beck terug, zorgvuldig de wegen vernv'dend waar ik menschen kon ontmoeten. Eerst toen het donker was betrad ik het gebied der stad, wierp den koffer bij de Wielands- brug in de Trave en bereikte half d'ood van uitputting mijn huis, waar ik de zaken van den doode huiverend in mijn schrijftafel sloot. Den volgenden dag ontdekte ik tot mijn schrik dat zich in zakboek je en portemonnaie een som van nagenoeg dertig duizend mark be vond en dat horloge, ringen enz. zeer kostbaar waren. Waarom hebt ge dat altes ook niet in de rivier geworpen? vroeg de president, en diep zuchtend ant woordde de beklaagde Had ik het maar gedaan,Mis schien stond ik dan niet hier. Maar neen. neen, het was mijn noodlot, ik kon het niet ontloopen Hij zweeg en staarde voor zich heen, alsof zijn gediachten, ver, ver, afdwaalden eerst door de herhar ling zijner vraag bracht de presi dent hem tot de werkelijkheid terus-- minderlng aer sterfte. Sommige moe ders hebben drie, vier, ja, zelfs tot vijf en zes kinderen verloren. Een oude man, krijgsgevangene te Kaapstad, heeft onlangs de tijding gekregen, dat. bij in twaalf dagen tijds zijn vrouw, twee getrouwde dochters, een onge trouwde cn twee kleinkinderen verlo ren had, allen in het zelfde kamp. De brief gaat dan voort: Wij hooren gedurig met hoeveel dankbaarheid de goederen in de kam pen ontvangen worden. Zulk een ont vangst geeft stof tot groote blijdschap onder oud en jong, bij het uitdealen rollen er dikwijl* tranen van innige dankbaarheid over de wangen van de genen die ze ontvangen. Alles dat gezonden wordt, wordt zeer gewaardeerd, bij het verzonden wordt, er altijd melding gemaakt van de goederen die ons van Holland wor den toegezonden. De Hollanders heb ben voorwaar een groote plaats in onze Afrikaans.harten gekregen, bij het betoonen v«n zooveel medegevoel en liefde. W ij bidden dat God uit don hemel al de milde geefsters rijkelijk zegenen mogen. In den winter moesten wo veel uit geven voor warme kombaarzen (de kens), maar dat zal nu niet meer noo- dig zijn. Wij zenden, behalve kleederen en stoffen voor kleederen. ook nog schoe nen. of nu meestal schoenleder met alles wat noodig is bij het schoenen maken. Melk. brandewijn, gedroogde vruchten, erwten en boonen. ook ge droogde groenten, kinderkost, andere kost, die meestal gebruikt wordt bij de zieken, medicijn, wat koffie, sui ker, rijst enz. Wij vinden het zeer noo dig gedroogde groenten te zenden, maar dit artikel is hier erg schaarsch en duur. De menschen moeten anders niets dan vleesch en brood eten en zij beginnen nu aan scheurbuik te lijden, dit wordt natuurlijk niet openlijk er kend, maar wij hebben het uit ver trouwbare bronnen gehoord. Mevrouw KoopmansDe Wet ontvangt gedurig goederen van het Middelburgsche co mité. Zij is maar altijd bezig met het pakken en verzenden. Ik ga haar dik wijls helpen. Wij verstaan elkander en maken dan gewoonlijk afspraak waarheen te zenden, zoodat ons co mité en mevrouw Koopmans niot bei.- de naar een en dezelfde kamp goederen zenden. Mijn brief is zoo "ongemerkt uitgestrekt en ik moet u om verschoo- -ning vragen, het va.lt mij nog al zeer moeilijk in het HoIIandsch te schrij ven. vroeger heb ik er nooit aan ge dacht een Hollandschen brief te schrij ven. maar nu doe ik het dikwijls, het spijt mij maar datik u echt HoIIandsch oor zoo moet kwetsen met al mijn fou ten Academische Examens. Leiden. Bevorderd tot semi-arts de heer A. Verwey. Gevangenisopstootje te Menado. Een part. tel, uit Batavia aan het „Hbld". meldt: Er is een oproer uitgebroken in de gevangenis te Menado. Veertig gevan genen, waaronder Atjehers, hebben den cipier De Leeuw aangevallen en gewond. Eene te hulp geroepen pa trouille heeft drie oproerlingen ge dood en zeven gevangen genomen. Luit. Brouwer's begrafenis. In Ililligcrsberg werd' Vrijdagna middag liet stoffelijk overschot ter aai de besteld van den lcn luitenant M. T. II. de Brouwer, diie omgekomen is op het Killarney-meer. in, Ierland. Te 12 uur vertrok de lijkwagen van de Rijn haven naar het station D. P., waar zich te 1 ure de volgkoetsen aanslo ten. Een uur latei- bereikte de lijk stoet llillegersberg. Daar waren in middels bijeen gekomen de kolonel- comandant van der Goes, van bet 4c regiment infanterie te Leiden met den kapitein-adjudant van dat regiment, van Hille. Voorts een deputatie van de krijgsschool, bestaande uit de staf- kapiteins C. Hoogeboom en van Qorrït, de le luitenant der artillerie van Tui nen en de le luitenant der infantede Petter, een deputatie van do officieren uit Gouda, waar de overledene voor zijn verblijf op de krijgsschool in gar nizoen lag, bestaande uit den kapitein W. Pompe, den le luieenant Tersteeg en den 2e luitenant Meyer; een depu tatie van het le regiment veld-artille- rie te Utrecht, waarbij de overledene gedetacheerd is geweest, bestaande uit den kapitein J. L. van Heukelom, den le luitenant-adjudant J. L. ten Bosch en den le luitenant D. G. Gras winckel. Ook waren daar velo vrien den en kennissen van den overledene, onder wie men o. m. opmerkte het Ka merlid den le luitenant Duijmuer van Twist. Zij allen sloten zich op den weg grafwaarts achter de lijkbaar aan. Voor deze het kerkhof bereikte, werden aan de vele kransen die de baar bedekten, nog toegevoegd een krans „Van de kameraden van het 4e regiment infanterie" en een bloemstuk van den commandant van het le rc- Ik weet het niet, antwoordde hij na lang nadenken. Was het 't instinct van den koopman, dat mij verhinderde dingen van- zoo veel waarde te vernietigen? Was het d'e gedachte d'at ik geen recht had mij aan het eigendom der erf genamen van den door mij ge dood© te vergrijpen, of, en dat is voor mij het waarschijnlijkste, had den die zaken voor mij iets demo nisch? Ik kon er mij niet van ont- d'oen en verkeerde onder den raad- selachtigen dwang ze telkons en telkens weer te moeten beschou wen. O het was vreeselijk, onver- dragelijk Hij sidderde en droogde het zweet af dat hem in groote drup pels op het voorhoofd stond. Gij spraakt van de erfgenamen van den doode, vervolgde de presi dent. Was u van het bestaan van zoodanigen iets bekend Neen riep Langenbruch zeer levendig. ton minste niet In den zin zooals u bedoelt mijnheer de president, ik dacht aan verwijder de betrekkingen, ëhe Plehn nog in ons vaderland bezit. en had mij voorgenomen, dezwn de nalaten schap na verloon van langen tijd te giraent veldartillerie, aen Kolonel von Stein Culleufels. Toen allen om de geopende groeve geschaard waren en nadat de kist met bloemen was bestrooid. na:n kolonel van der Goes het woord om een laatste woord van afscheid spreken aan de zen jong gestorven vriend van zijn re giment. Hij herdacht hem als een goed kameraad en uitstekend officier, die met ernst en opgewektheid zijn plicht vervulde, bezield met liefde voor de studie. Bij zijn vrienden was hij ge ëerd en bemind. Weggerukt werd hij te midden zijner voorbereiding aan de Hoogere Krijgsschool. Moge liet zijn jeugdige weduwe en zielsbedroef de moeder, wie hij eon groote troost en een voorbeeldig zoon was, gegeven zijn deze smart te dragen. De kapitein C. Hoogeboom voerde het woord namens den directeur en de officieren, van de Hoogere Krijgs school. Daar werd luitenant Brouwer geteld onder de bcsto leerlingen. Groo te eenvoud en een onverzettelijke wils kracht kenmerkten hem. De le luitenant Hardenbcrg sprak een woord van diep gevoeld medelij den met den vriend, met de jeugdige weduwe en de treurende moeder. Daarna herdacht do heer Julius van Goor, uit Gouda, den overledene als de vriend tot wiens intiemen hij zich mocht rekenen, terwijl ten laatste de heer Roorda, inspecteur van het loods wezen in het. 2e district, neef van den overledene, namens de weduwe, de moeder en den aanwezige jonge» en broeder van luitenant de Brouwer woorden van dank sprak voor de laat ste eer den overledene bewezen. Ook de luitenant kolonel der infan terie van der Wal en eenige andera c'f-cieren waren mede aanwezig als gtnoodigden. Koningin Emma der Nederlanden die einde October een bezoek aan Mecklenburg komt brengen, zal haar intrek nemen in hot Kasteel Willigrad aan hot Schweringsche Meer, waar hertog JohaonAlbrecht en zijn gemalin Elisabeth van Saksen-Weimar ver blijf houden. Tegen denzelfden tijd komt dan groothertogin Marie, de tnoedeir van prins Hendrik, op liet kasteel een bezoek brengen. De Beurs te Amsterdam. Het groote werk aan het Damrak schrijft hdtHld., wordt, ouder toezicht van den architect II. P. Beriage m onder leiding van de aannemers D. Oerlijn Zoon en A. J. de liaan, ge leidelijk voortgezet. Mochten er on der de Amsterdammers zijn, die het nieuwe Beurgebouw daar z,iende. zien afvragen waarom het nog tot 1993 moet duren voor hot gebouw in gebruik kan worden genomen, dan kan dade lijk gezegd worden dat men zich dit best kan begrijpen, wanneer men de gelegenheid heeft gehad in het gebouw oen kijkje te nemen. Daar valt nog heel wat te doen vóór alles af zal wezen; bovendien kunnen sommige gedeelten nog niet afgewerkt worden omdat dienaangaande of door B. en W. nog afzonderlijke besluiten moeten worden genomen of de com missie van toezicht op den Beursbouw nadere adviezen hoeft te geven. Daar is bv. de gWOte safe onder de zaal van de goederenbeurs; onderhandelingen zijn gaande met een Muatij.. die de ze ruimte will pachten, doch alsdan eenige veranderingen noodig acht; zoo lang nog niet beslist is of aan die maatschappij de pacht wordt gegund, blijft de voltooiing ach terwege. En er zijn meer dergelijke betrekkelijke kleinigheden. Toch is de laatste maanden weder zeer veel tot standi gebracht. Het merk waardigste werk van den laatsten tijd was het maken van een centrale ver warming van het "©bouw. Die verwar ming zal geschieden op een wijze, di2 in ons Jand eenig mag worden ge noemd. In het reusachtige ketelhuis in het sous-terrein aan de stille zijde van het Damrak, zijn de vier groo,te ketels geplaatst en wordt reeds flink gestookt want men is nu zoo ver dat in sommi ge gedeelten van het gebouw de ver warming reeds kon worden beproefd en alles wordt gedaan om to zorgen dat men in de aanstaande winterdagen overal zal kunnen verwarmen. De ver warming zal geschieden door een ge combineerd stelsel van lucht- en stoomverwarming en ventilatie. De lucht stroomt in verschillende gedeel ten van het gebouw in door groote ovaal-vormige gaten in de muren. Op do zolder wordt die lucht dan door zigzagsgewijze gespannen doeken ge leid om van alle vuil te worden gezui verd en dan door electrisch in bewe ging gebrachte ventilators over de ver- warmings-toestellen geleid, om dan door z.n. Mounier-tunnels in de groote zalen to komen on dus van boven in le stroomen. Eveneens wordt door een stelsel van ventilators de bedorven lucht onder in de zaal door kokers weg getrokken en gebracht naar tunnels, waardoor zij naar huiten wordt gedre ven. Dit stelsel van verwarming voor de reusachtige ruimten is zeer goed gevonden. De verwarming van de klei- doom toekomen, zonder dat het op viel. Dat hij weer gehuwd was ge weest en kinderen had heeft hij mij om voor de hand liggende redenen verzwegen ik heb het eerst door het tegen mij ingestelde onderzoek vernomen. Had ik het geweten, riep hij luide-r, dan was het tusschen ons misschien niet tot het uiterste ge komen, ik had dan immers ter stond begrepen, dat zijm bedreiging om mijn vrouw aan. te klagen, hoe onzinnig reeds op zichzelf, ook van zijn kant slechts diende om mij schrik aan to jagen. Ik weet thans dat hij van de uitgesproken echt scheiding, zoowel als van mijn om standigheden. steeds nauwkeurig onderricht is geweest. En welk doel schrijft gij dan toe aan zijn gedrag, vroeg de pre sident. Mogelijkerwijze had hij het voorzien op de afpersing van eer groote som, ofschoon hij eon rijk man wasmisschien wilde hij al leao zijri wraaklust bevredigen, ons laten boeten voor de jaren van ge luk. die wij. naar hij voorwendde, op zijn kosten hadden genoten. Zijn beweegredenen zul lea) ons wel nooit klaar worden, wat echter ook

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5