PREDIKBEÜRTEN nere Kantoor-lokalen, corridors, enz. geschiedt door stoomverwarmingstoe- stellen. Reeds bestudeering van het ge heel e verwarmingssysteem is de moei te waard. De groote vergaderzaal voor de Ka mer van Koophandel boven den hoofd ingang aan de zijde van de tegenwoor dige pakkelpoat, krijgt muurschilde- rigen van Der Kinderen. In de zaal voor den goederenhandel komt aan ien der wanden een groot relief-fries. Groote ruimten zijn beschikbaar voor den dienst der telefoon, telegraaf en posterijen; in den telefoontoren, de achtkantige toren, die uitsteekt aan de stille-Damrak-zijde, zijn de telefoon kabels reeds aangebracht. Naast den grooten klokketoren komt een zooge naamde paternoster-lift, d. w. z. een lift, die steeds in beweging is en waar mede men de bovengaten jen, waar langs de kantoorlokalen gelege.n zijn, zal kunnen bereiken. Die kantoorloka len worden thans ook afgewerkt. De effectenhandel krijgt aan de zij de Oudebrugsteeg de beschikking over een aantal ruime zalen en vertrekken o. a zal in dat gedeelte een eigen druk kerij voor dezen handel worden inge richt. De trappenhuizen in het gebouw zijn thans ook gereed. Ingezonden ITedcdeelingen. (30 Cent per regel). Een lastig geval. Bij het op de Waal bij Loevestein gezonken vaartuig, hetwelk men reeds sedert eenige maanden vruchteloos tracht te lichten, heeft zich een zand bank van 7 voet hoog gevormd; dien tengevolge zal het lichten op de ge wone wijze door den tweeden aanne- ner ook opgegeven moeten worden. Het plan bestaat nu om het wrak met dynamiet te laten springen. De genie heeft echter bezwaar daai tegen, Dmdat de ontploffing het slot Loeve stein zou kunnen schaden. Het is te Teel. Het is waarlijk te veel! Dusdanig i9 de uitroep die men zeer dikwijls her haalt. 't zij dat gelukkige gebeurtenis sen zich opvolgen, 't zij dat het onge luk te zwaar op een persoon valt. Het is eene voortdurende klacht die de heer Everard Petrus Bosman. 42, Oever straat te Arnhem, deed liooren en wer kelijk, zij was gegrond. In zijn plaats had ik het bestaan vervloekt dat mij zoo deed lijden en mij zoo lang onwe tend had gelaten dit wondervolle ge neesmiddel te doen kennen dat mij ra- (ticaal genezen heeft. Sedert eenige jaren, schrijft hij, was ik lijdende aan pijnen in de ingewan den, als verstoppingen, duizeligheid, misselijkheid, gebrek aan eetlust enz. enz., waarvoor al de gebruikte genees middelen niet baatten; zoodat ik ein delijk besloot een doos Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken, en dit volgehouden, dat ik 7 doozen gebruikt had, zoodat ik mij thans geheel gene zen gevoel. In 't belang der menschheid geef ik vergunning dit zoo uitstekend resul taat bekend te maken. Rechtszaken. Door Maria Bierings, uit Tilburg, die de vorige week door de rechtbank te Breda veroordeeld werd tot 12 jaar gevangenisstraf wegens het verdrin ken van haar broertje in een wasch- kuip, is hooger beroep aangeteekend. Een oude zaak dlie bijna al vergeten was diende Donderdag voor de Haagscbe recht bank. In het jaar 1898 was te Schever ruingen een .assuradeur' gevestigd die ook zaken deed met een kantoor tot het verstrekken, van voorschot ten te 's Hage. Den man, die reedis rueermalen met de justitie had ken nis gemaakt en een paar malen ver- Dordieeld was wegens oplichterij en valschheid in geschrifte, was dit maal ten laste1 gelegd het in 1S98 vervalschetn vam 3 accepten, tot een bedrag van f 575, ten nadeele van bovenbedoeld kantoor. (In hei ge heel waren' er 108 vervalschta wis sels gevonden, tezamen lot een som van 5739, na het vertrek vam den beklaagde.) De man ontkende die vervalsching, bewerende dat die door een ander persoon moest zijn gedaan, met wien hij toevallig kennis had ge maakt en relatie» had1 aangeknoopt. De schriftkundigen waren, echter van oordeel dat de bekl. die accep ten had varvalscht. Het O. M. waargenomen door imr. van Geuns, meende dat de con clusie van de schriftkundigen als omiomstcotelijk is aam te nemen, achtte de schuld van dien bekl. be wezen en vorderde, op het gevaar lijke van dit misdrijf wijzende, waarvoor geen enkele subjectieve versch oonend e omstandigheid is, 4 jaren. De verdediger, mr. Cock, refe reerde zich aan het oordeel van de rechtbank. De heer BOSMAN, volgens portret. Als spierversterker en als hersteller van het bloed moeten de Pink Pillen boven elk ander geneesmiddel geko zen worden; want zij herstellen de goe de werking der maag en ingewanden, versterken het organismus geheel en al. Het moreel zelve wordt er door op gewekt. De mannen vermoeid door overdreven arbeid of andere oorzaken, vinden door de Pink Pillen hunne lichamelijke en moreele kracht terug. De vrouwen die door haar plicht als moeder verzwakt zijn, zullen sterk worden en zullen aan hunne zuigelin gen een gedeelte van hun levenskracht geven. De grijsaards zelfs die van de Pink Pillen gebruik maken, zullen door hen eene tweede jeugd terugbe komen. Prijs f 1.75 de doos; f9per doozen. Verkrijgbaar bij J. H. 1. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apothekenFranco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes P&les, du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijsi.75 Gld de doos, 9.Gld. per 6 doozen. Eenig depóthouder voor Nederland: Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsch circulaire. van. Ln de kamer ziet men niets an ders dan een grooten en zwaren stoel van eikenhout, met stevige, geïsoleerde banden om den veroordeelde aan den stoel vast te maken; verder enkele zit plaatsen voor ambtenaren en journa listen. De ,,beul" komt niet in de ka mer, want de stroom wordt afgesloten en toegelaten aan de andere zijde van den wand. Kort voor de terechtstel ling wordt een plekje ter grootte van een rijksdaalder op het hoofd van den veroordeelde kaalgeschoren; daarop wordt, met. een band om het hoofd heen, een der electroden geplaatst; de andere wordt vastgemaakt aan het been. boven den enkel. De stroom komt aldus bij het hoofd binnen en verlaat het lichaam door het been. Slechts eenige seconden verloopen tusschen het oogenblik, waarop de veroordeelde binnengeleid wordt, en dat waarop hij, na in den stoel vastgebonden te zijn, het kapje over de oogen krijgt; met een oogopslag overtuigt de directeur der gevangenis zich, dat alles gereed is; het wuiven met zijn zakdoek is het sein voor den man die den electrischen stroom inschakelt een lichte tril ling gaat door het lichaam van den veroordeelde, en alles is afgeloopen. binnenland van Duitschland, en in den loop van den morgen was ook de Noordzee in volkomen opstand. Dit stormveld verplaatste zich den volgen den dag snel naar de Russische grens heen en den lien October trad einde lijk kalm weer in. de verordening niet intrekt, zal het' niet minder dan 4000 processen tege lijkertijd hebben te verduren. Heerlik Yerfrisschend! Conserveert de tanden! Over de geheele aarde verspreid. Land- en Tuinbouw. De 16e jaarlïjksche internationale tentoonstelling van cfee Nederlandsche vereeniging Avicultura zal gehouden worden 31 Januari, 1 en 2 Febr. 1902 in de zalen van het Algemeen Ver kooplokaal te Rottordam. Sport en Wedstrijden. Paarden. Courses te Woestduin. Men verneemt, dat er extra courses zullen worden gehouden te Woestduin >p 27 dezer en 2 November. Volgens den hedendaag- schen stand der wetenschap is Odol proefondervindelijk het beste middel voor de ver zorgingvan mond en tanden. Alleen echt in onze Patentflacons. Uit de Arbeiders wereld BUITENLAND. Do aJgemeene secretaris van de Fransche vereeniging van mijnwer kers heeft een schrijven gezonden aai. Waldeck-Rousseau, met het verzoek voor Zondag antwoord te mogen heb ben op de vraag, wat de regeering dacht te doen (ter voldoening aan de drie eischen der mijnwerkers: de acht- urigen werkdag, minimum 'loon, en een pensioen van 2 fres daags na £5 dienstjaren. Het verluidt, dat de minister op het antwoord niet lang Liet wachten. De wil was goed, maar het ministerie kon geen verbintenissen op zich nemen, welke het niet in haar macht stond, te vervullen. Dus zal er Zondag tot aJgemeene staking worden besloten? Een arbeiderssyndicaat te Marseille had bij den algemeenen raad van het departement, der Rhone monden een verzoek ingediend, tot het verkrijgen van subsidie voor hun vertegenwoor digers naar helt congres te Lyon over de algemeene werkstaking. Ondanks de verdediging van het verzoek door Flaissières, den burgemeester van Mar seille, die overigens voor het oogen blik ook niet voor de algemeene sta king was, is het subsidie niet toege kend. Gemengd Nieuws. In den electrischen stoel. Het schijnt, dat de doodsstrijd! in den electrischen stoel korter duurt dan bijv. die door ophanging. Bij den eer sten electrischen schok verliest de ver oordeelde het bewustzijn en de dood treedt dan veelal dadelijk in. Men- schen, .die door den bliksem zijn ge troffen en weer zijn bijgebracht, her inneren zich meestal ook niets van pijn. De beroemde natuurkundige Tyndall vertelt in zijn werken wat hem zelf is overkomen. Hij hield eens een voordracht, met een batterij van vijftien groote Leid- sche flesschen naast zich, toen hij door een onwillekeurige beweging een draad aanraakte en de geheele lading hem door het lichaam ging. „Het leven was volstrekt bij mij uitgewischt, ge durende een zeer merkbaar tijdsver loop, schrijft hij; maar de schok gaf mij niet het geringste gevoel van pijn, en er kan geen twijfel aan zijn, of een mensch. die door den bliksem gedood: wordt, gaat den dood in, zonder dat ook maar eenigszins te beseffen.. Het is een plotseling ophouden van alle gewaarwording, zonder schok." Iemand die een electrocutie in de gevangenis van Sing-Sing bijgewoond heeft, geeft er de volgende beschrijving De beide stormen van 6 en 9 October. die in Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Duitschland, in ons land en op de Noordzee zulke verschrikkelijke verwoestingen aanrichtten, zijp den meteorologischen observatoria en stormwaaischuwingsdiensten geheel onverwachts gekomen; van geen en kel bureau zijn deze stormen ook maar 24 uur vooruit aangekondigd gewor den. Den 5en October lag Noordelijk van Schotland een barometrische depressie van beneden de 740 m.m., een gelijkma tige middelbare luchtdruk over Duitschland en een matig hooge lucht druk westelijk van Frankrijk. Tot 's middags bleef de barometer in Wes telijk Duitschland nog stijgende, en niets toonde aan, dat een storing in de atmosfeer waarschijnlijk was. Te 2 uur 's middags was de barometer in het Noordzee-gebied intusschen zeer snel vallende, de weerstoestand scheen echter zoo weinig gevaarlijk, dat de Duitsche Seewarte voor den 6en Oc tober slechts „aanwakkerende winden uit Westelijke richtingen" voorspelde. Het Kon. Met., instituut te Berlijn voor spelde voor den 6en October een ma tig noord-westelijke wind. Het Met. In stituut der Köln. Ztg. had aangaande de windsterkte niets vooruit voorspeld, daar tot het middaguur geen wezen lijke verandering dienaangaande waarschijnlijk scheen. Tegen 8 uur *s avonds was echter de toestand der atmosfeer reeds geheel veranderd; aan de Noorweegsche Zuidkust lag het een trum van een 'luchtstrooming, die niet alleen in het gebied der Noordzee stormachtige winden teweegbracht, maar ook reeds in Midden-Duitsch- land. Eerst een uur later, te 9 uur 's av., zond de Seewarte aan de stations der kusten van Leba tot Borkum een waarschuwing, den volgen den morgen, ten half tien uur een tweede waarschuwing aan de kuststa- tions tot Memel. De verwoestingen, ■door het stormweer veroorzaakt, zijn uit de vele verslagen bekend; meteoro logisch is van gewicht, dat zuidelijk van de hoofd-depressie verscheidene kleine windhoozen zich vormden, die door onweders en geweldige stortbuien begeleid, van het Westen naar het Oosten trokken, de eene daarvan over België met eene snelheid van 75 KM. in het uur. Den 7en October duurde het stormachtige weer nog aan en het centrum van. de groote windhoos lag over de Oostzee; den volgenden dag was zij Noordwaarts tot bijna aan den Botbnischen zeeboezem genaderd, en een hooge luchtdrukking begon zich over Frankrijk uit te breiden. Alles wees op een rustige weersgesteldheid en dienovereenkomstig luidde de voor spelling van het Koninklijk Belgis ;h Meteorologische Instituut, dat ver wacht werd een „matig Westelijke en Zuid-Westelijke wind'; die der Duit sche Seewarte: „verwacht worden dra zwakkere winden uit Westelijke rich tingen." Het kwam echter wederom anders uit. Over het Zuidelijk gedeelte der Noordzee vormde zich gedurende den nacht geheel ongedacht een nieuwe windhoos, wier middelpunt den 9en 's morgens aan de.Westkust van Slees- wijk lag. Wederom wakkerde de wind tot een hevigen storm aan, 's morgens vroeg reeds aan onze kust en in bet Een netelige positie. Sinds een drietal dagen zit de pom penmaker Thiele te Grimma (Saksen) 20 Meter onder den grond bedolven. Terwijl hij daar in de diepte aan 't werk was, stortte een gedeelte van de reeds gemaakte schacht in. Op alle mogelijke manieren heeft men getracht den verongelukte te bevrijden. Dit is nog niet geheel gelukt omdat men zeer voorzichtig moet te werk gaan uit vrees voor een verdere instorting. Men is nu toch reeds zoo ver gekomen, dat men met Thielen, die vol moed is, kan spreken. Door een ijzeren buis heeft men hem gisterenmiddag om 3 uur een halve liter melk, chocolade, een kaars en een doosje lucifers toegereikt. Het reddingswerk wordt omzichtig en krachtig voortgezet. De gebruikelijke relletjes. Daar de tijd der herexamens aan de universiteit van Napels weldra aan breekt, treedt het gewoon verschijnsel in, dat de studenten, die zich ook voor dëze tweede proef niet sterk gevoelen, in coöperatie de gebruikelijke relletjes beginnen. De rector heeft al gemoede lijke toespraken gehouden in het atri um der hoogcschool en beloofd een goed woord te doen bij den minister. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavo-kerk alhierv op Dinsdag 22 Oct. 1901, des namid dags van 1—2 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Töpfeiv 2. Adagio uit de 7e Symph. Beethoven. 3. Sonate. Krausse»- a. Allegro moderato. b. Adagia. c. Menuet. 4. Ave Maria. Fr. Liszt. 5. Pax Vobiscum. Schubert Overstroomd met horloges. Twee millioen horloges, door een enkele firma in Amerika in Londen af te leveren binnen 1 jaar, is zeker wel een van de grootste orders, die nooit gegeven zijn. Deze horloges worden zeer goedkoop verkocht en de order is gegeven onder de grootste concur rentie van Zwitserland en Duitsch land- Deze twee millioen horloges zul len samen 600 ton (1 ton is 1016 KG wegen en ingepakt, een ruimte van 36000 kubieke voet beslaan, terwijl zij als zij naast elkaar worden gelegd, een lengte vormen van 6 mijlen. Hypnotiseur-dieL De Parijsche politie heeft een goe.Ie vangst gedaan. Zij nam een zekeren Goirand gevangen, die elfmaal wegens diefstal veroordeeld was. Goirand maakte er zijn werk van dienstmeisjes te hypnot'iseeren. Hij trad de huizen binnen en stal dan de goederen van waarde. Toen hij gearresteerd! werd. verklaar de hij doodleuk dat hij stond te wach ten op iemand die 10.000 francs bij zich had, om hem die som door hypnose af handig te maken. Een kat die.... lang zal leven Te Amiens is een zonderling testa ment geopend. Een oude jongejuf frouw vermaakte daarin aan haar kat een lijfrente van 300 frank, aan den veearts die het beest bij ziekte moet behandelen 100 frank en tevens een gelijk bedrag voor geneesmiddelen. Na den dood van het beest vervalt alles aan een gesticht voor arme kin deren. op ZONDAG 20 October 1901 te HAARLEM. Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt 's Nam. 2 ure, Ds. van Paassen. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Van Lennep. Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. AvondmaaL Janskerk. Voorm. 10 uur. Veen. AvondmaaL Bakenesserkerk. Voorm. 10 ure, Van Paassen. Eglise Wallonne. 10 heures du matin, Mr. Muller. Gereformeerde Kei-ken. Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Mulder. 's Avonds 5 1/2 uur, Mulder. Ridderstraat. Voorm. 10 ure, Ringnalda. 's Avonds 6 uur, Ringnalda, Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. B. P. Plantenga*. Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 uur, de Blocq v. -Scheltinga Ev. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Namiddag 1 ure, Zondagschool (Nas- saulaan). Remonstr. Gereformeerden. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. Kleine Dorcas" Brouwersvaart 112. Zondagavond 6 ure. Evangelie-ver, kondiging met voorbidding voor zie ken, A. Dill. Dinsdagmiddag 2 u.re te Heemstede (Kerklaan), voorganger C. Bosch. Donderdagavond 7 1/2 ure, C. R- van Leeuwen. Gem. van Gedoopte Christenen. KL Heiligland No. 8. Voorm. 10 ure, Onderlinge Verg. 's Nam. 12 1/2 ure, ZondagschooL 's Avonds 7 1/2 ure, Evangelische sa menkomst. Dinsdagsavonds 8 1/2 ure, Bidstond. Chr. Gereformeerde Gemeente. Zuiderstraat. Voorm. 10 uur en Namidd. 5 1/2 uur. Schotel. Fotograf, benoodigdhedon Ieder jaar wordt voor 250.000.000 (zegge tweehonderd vijftig millioen) gulden aan fotografische artikelen, door de gezamenlijke handelaren, over de geheele wereld, aan het publiek verkocht. Dat had Daguerre stellig niet ver wacht, toen hij zijn uitvinding deed. Troebelen, in Rusland. Op verscheidene plaatsen in Rusland zijn bloedige botsingen voorgekomen tusschen hongerende boeren en solda ten. Bijzonder ernstig ging het te Sa- ratow toe. 4000 processen in het voor zicht- Vele Parijsche huiseigenaren zijn in verzet gekomen tegen een door de ge meente gemaakte bouwverordeningen dreigen hun belangen tot in de hoog ste rechterlijke instantie te zullen la ten bepleitep. Als het gemeentebestuur Bennebroek. Voorm. 10 uur, J. A. Gerth v. Wijck ït Avondmaal, 's Nam. 2 1/2 ure. Dezelfde. Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Ileeringa. Pred. te Houtrijk en Polanen. AvondmaaL Spaarndam. Voorm. 10 ure, Baljon. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Geen dienst, 's Nam. 2 1/2 ure, Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga, IJmuiden. Voorm. 10 ure en 's avonds 6 ure, Wesseldijk. Voorbereiding Avondmaal. Pred. te Schraard. Apostolische Zendinggemeente, Voorm. 10 ure. Zandvoort. Voorm. 10 uur. Hulsman, Voorbereiding. Collecte voor noodlijdende kerken en> personen. 's Avonds 7 1/2 ure, Dezelfde. AvondmaaL ■ajn wraakzuchtig plan geweest zij, ie doode heeft het zoo volkomen uitgevoerd, als het voor dien leven- ie nauwelijks mogelijk zou zijn geweest. Hij heeft mij tot zijn moor denaar gemaakt, mijn burgerlijke ser vernietigd, mij rust en levens moed ontroofd, de positie van mijn Kinderen benadeeld, mij hun liefde en 'achting doen verliezen en, mijn iirouw gedood. Zijn stem was bij die laatste woor- den ta snikken overgegaan, en een diepe ontroering had zich van de geheele vergadering meester ge maakt Hoe wonderlijk en ongeloof lijk het meeste ook klonk, wat de vergrijsde, gebroken mam daar ver teld had. men, was toch geneigd het voor waarheid! te hou dienNu sprak hij ook reeds weer met vastere stem Hoe gaarne had ik mijin zwaar gedrukt hart door een openhartige bekentenis lucht gegeven, hoe gaar ne, den doode, dio daar buiten in het Lauerbosch in het slijk lag, aan een eerlijke begrafenis geholpen Ik moest zwijgen om de.r wille van mijn vrouw Toen. kwam de ont dekking van het lijk en het omdier- oek naar zijn idMifnteot. O, wat heb ik geleden toen de oproeping steeds wieeir in de cou ranten verscheen, en ik moest aan hoor en hoe men er overal over sprak een zijn vermoedens kenbaar maakteIk ben daardoor een oud man geworden En nog geen Leed genoeg - Lübeck's burgerij kendle mij de hoogste eer toe, die zelden een man ten deed valt diie niet bin nen de muren der oude Hansestad I het levenslicht aanschouwde; ik voelde mij die eer niet waardig dóór mijn daad, en had er, hoezeer ik er mij vroeger dOor vereerd zou hebben gevoeld, thans gaarne, ach zoo gaarne voor bedankt. Ik mocht het niet doen om de- wille van mijn vrouw, die er haar geheele hart op had gesteld en mijn handelwijze nooit zou hebben begrepen. Ik nam de benoeming aan, maar ik had wel van. schaamte in den grond willen zinken, toen de heeran sena toren tot mij kwamen en mij als huns gelijke begrootten en geluk wenschtien ik had liever voor hel raadhuis aan dien schandpaal ge staan, als bannen, in de audiëntie zaal voor den burgemeester, om den eed- af te leggen. Ik geloofde dal het dak gewelf moest instorten om het met schuld overladen medelid der oudeerwaard ige corporatie ondier zijn steenklompen te begraven. En toen was ook reeds mijn lot beslist. De ontdekking wie de doode in het Lauerbosch geweest was en door wiens hand hij dien dood ge vonden had, die ik voor totaal on mogelijk had gehouden, was toch gedaanniet voor het minste deel had er toe meegewerkt het spreken van mijn vrouw, en de schuldleloo- ze taal van mijn kind. Zijn stem d'ie zich tot een zekere mate van pathos had verheven, was thans zacht, bijna onverstaanbaar geworden, 't was of hij in zekeren zin voor de "-eheele stad om vergif fenis smeekte, dat hij het gewaagd had met onreine handen naar een waardigheid te grijpen:, die zij slechts aan haar beste burgers ver leent. Nu zonk hij doode]ijk ver moeid op zijn bank neder en ver mocht de vraag van, den president of hij nog iets tie zeggen, had, slechts met. een flauw schudden van, het hoofd te beantwoorden. Thans voted© het verhoor dier ge tuigen, dat bijna in dezelfde mate onbelangrijk was, als het verhoor van den beklaagde deelneming had verwekt. De boschwachter Schadler ver haalde, dat hij het lijk gevonden had, en dat hij met den Amerikaan de zonderlinge wandeling door het bosch had gemaakt, waarvan het doel hem eerst later duidelijk was geworden. De- gerechtelijke geneeskundige bracht verslag uit over den toestand vain het lijk een paar beambten van het kleine spoorwegstation Neufeld, meenden' zich later te her inneren, dat zij op een morgen in Augustus den groothandelaar Lan genbruch daar met een vreemde ling hadden geczien. De dienstboden in Langenbruch's huis verhaalden, dat hun heer sedert de afwezigheid van- zijn vrouw en kinderen, eiken morgen vroeg uitgegaan en eerst laat teruggekeerd was, daar hij buitenshuis het middagmaal ge bruikte en vaak bij vrienden was uitgeooodigd. Het was den bedien den op het kantoor in- elk geval op gevallen., dat de chef zich geduren de een geheelen dag in Augustus daar niet vertoond had; hij had zich echter den volgenden morgen ver ontschuldigd door fce zeggen dat hij onwel was geweest, eri hij had' er ook inderdaad slecht en verstoord uitgezien. Al deze verklaringen wogen in zooverre niet zwaar, omdat zij slechts iets bevestigden, wat door niemand ontkend werd. Lan gen - bruch toch had bekend. Plehn in heit Lauerbosch gebracht en daar neergeschoten' te hebben, de quaes- tie was slechts om te bewijzen of hij de d'aad reeds vooraf beraamd en met voordracht had uitgevoerd, dan wel of het werkelijk een daad uit noodweer was geweest. De behandeling verkreeg eerst weer dramatische spanning toen James Ple-hn als getuige werd' op geroepen. Hartstochtelijk en vol hatelijk heid herhaalde hij al die beschul digingen tegen Langenbruch, die hij reeds voor langer dan een maand in Lübeck, Hamburg en den gehee len omtrek verteld en zelfs door middel van de pers verbreid had. Voor hem was het buiten; allen, twij fel, dat Langenbruch zijn vader, die een zeer belangrijke vordering op hem had, in het Lauerbosch had gelokt, hem daan* verraderlijk ver moord had, en hem van zijn bezit had beroofd. Nu echter maakte Fri ts Herriich die tot nu toe tot verwondering van het publiek en tot misnoegen van zijn vader steeds stilgezwegen had gebruik van zijn recht als verdedi ger, en richtte een redes vragen tot den getuige, waardoor hij hem geweldig in 't nauw bracht. James Plehn werd step voor stap gebracht tot de bekentenis, dat zij aanklach ten grooteudeels op combinaties be rustten. Zijn vader had' nooit met hem over betrekkingen met Langen bruch gesproken, alles wat hij er van wist, had' hij eerst in Europa vernomen. Een groote verrassing bereidde hem toen nog de verkla ring van John, die de laatste g© tuige was. Ingewijd in de resulte ten van het voorloopig onderzoek, door Langenbruch en zijn verdedi ger had hij op raad van dein laatste in Bradford onderzoekingen in 't werk 1 aten stellen, en voerde nu de bewijzen .aan, dat hij werkelijk de zoon van Ediiard' Plehn en: van de door hem verlaten vrouw Ethe-l May lands was, en dat hij in zijn prille jeugd door Robert Langen bruch was geadopteerd. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6