EEN HALVE WEEK Derde Blad, Aan Haarlem's Burgerij. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 21 October 1901 No. 5617 Wereldgeschiedenis, Het gerucht over de bezetting van Koweit aan de Perzische Golf door die Engelschen, in verband: met de onderhande lingen tusschen Duitschland en Turkije over den spoor weg Damascus—Bagdad e.v. Tegelijkertijd werd door het „Ber liner Tageblatt" en door een Engelsch correspondent in de hoofdstad van Duitschland gemeld, dat lord Curzon, een bezettingskorps te Koweit aan land had laten gaan, om er het Britsch protectoraat af te kondigen. 's Avonds, zeide de Londensche pers, dat de tijdin~ hoewel niet bevestigd, waarschijnlijk scheen. Voor een juist overzicht willen wij nog eens even in herinnering bren gen hoe de zaak zich heeft toegedra gen. Den 24en Augustus hebben, de Tur ken getracht, te Koweit troepen aan land te zetten. De Britsche kruiser Peir- seus hield echter het Turksche schip in het oog, stoomde er heen, en vroeg inlichtingen. De Turk antwoordde, dat hem gelast was, 500 man aan wal te brengen, waarop de commandant van de Perseus den Turkschen bevelheb ber aanried, naar Basra terug te kee- ren. Toen het transportschip toch toe bereidselen maakte voor een landing, maakte het Britsche oorlogsschip zijn stukken gereed, en liet don geheelen nacht een zoeklicht op hot Turksche schi|) spelen. Den volgenden morgen bracht de Turksche bebelhebber den Engelschen een bezoek, om hem me de te deelen dat hij naar Fao zou te- rugkeeren en naar Konstantinopel zou seinen. Het schip lag midden Septem ber nog te Fao. Er werd nu een Engelsche vloot sa mengetrokken in de Perzische Golf. Turkije moest 30000 soldaten te Basra hebben staan. De Turken gaven als verklaring op, dat het leger bestemd was om dwars door Arabië te rukken ten einde troebelen in Jemen te on derdrukken, maar men sloeg er te Bombay geen geloof aan en vermoed de dat'de Turken Koweit wilden be zetten. De Cheik van Koweit verklaarde, dat de Turksche vlag die hij reeds langen tijd geleden had gelieschen, niet was een toeken van onderwerping aan den Sultan, maar het embleem van den Islam. De .Bombay Gazette" verspreidde later het gerucht, dat Engeland bin nenkort een protectoraat zou afkon digen over Koweit, Dit werd echter tegengesproken. De aanwezigheid van Engelsche oor logsschepen ein een, Turksche macht in de nabijheid werd verklaard' door een overeenkomst tusschen de Britsche re geer ing en de Porte ten eindei een bot sing tusschen de genoemde inlandsche hoofden te voorkomen. Er werden geen andere verwikkelingen gevreesd en de zaak liet zich niet langer ernstig aan zien. De nu gevolgde manier van doen zou geheel in de lijn van 't trouweloos Albion liggen. De ministers van het groote Britsche rijk hebben reeds vaak zoo gehandeld), en in alle omstandig heden getoond', dat do veroveringspo litiek van Engeland! geen grenzen ken de. Er was echter nu wel reden tot twijfelen en het plotseling stilzwijgen, dat gevolgd is op een zoo opzienbaren de tijding, bewijst wel dat die twijfel niet ongegrond was. Hoe toch aan te nemen, dat in een lijd rm het geheele Engelsche leger bezig wordt gehouden in Zuid-Afrika, en ook de vloot voor transporten en andere doeleinden gebruikt wordt, Groot-Brittannië zich zou verstouten een directen aanval op Duitschland te doen. Inderdaad, de bezetting van Koweit zou meer dan eene beleediging zijn voor Wilhelm II, het zou een groote slag z';~ die aan Duitschland's voor uitgang op handels- en politiek gebied werd toegebracht. De aanleg van een spoorweg tusschen Damascus en Bagdad met verlenging tot de Perzische Golf zou er door on mogelijk gemaakt worden. Aldus zou een der grootste wegen door Duitschland voor zijn han del geopend, voor altijd gesloten wor- den. Het heeft er dan ook veel van, alsof het bericht in de wereld is ge schopt om op de Porte eene zekere pressie! uit te oefenen, door haar het Engelsch gevaar voor oogen te stellen, en aldus de onderhandelingen tus schen Duitschland en Turkije over de voorwaarden voor den aanleg van boveaigenoemden spoorweg, spoedig tot een goed einde te brengen. Twee jaar geleden zou Chamberlain zich reeds van Koweit hebben mees ter gemaakt en hadf men niet zoo dur ven spelen met Engeland's macht. Wel zijn de tijden veranderd! Stadsnieuws. De barmhartigheid van het Holland- sche volk tot leniging van de smarten der ellendigen in Zuid-Afrika heeft zich reeds geuit op honderderlei wij ze! Niet alleen de drang van het mcm- schelijk meegevoel heeft dat bewerkt, ook niet alleen de afkeer van de gru welen door Rcgecring en volk van Groot-Britannië bedreven jegens on schuldige vrouwen en onnoozele kin deren. Deze beide beweegredenen wor den gedeeld door alle volken der aar de. Voor het Uollandsche volk is het voor alles en l)oven alles de stemme des bloeds, die tot barmhartigheid, gansch Nederland', onweerstaanbaar heeft gedi'even, Geen wonder! Het bloed dat Zuid- Afrika's velden heeft gekleurd was geen vreemd bloed, liet was het bloed' der kinderen van oud-Holland. De vrouwentranen die Zuid-Afrika s bo dem hebben doorweekt, liet zijn de tranen van Uollandsche moeders ge boren in Zuid-Afrika! Die kinderlijk jes bij duizenden geborgen in de Z. Afrikaansclie moederaarde, het- is vleesch van het vleesch, been van liet been van onze eigen Hollandsche va ders en moeders! Geen wonder dus, dat voor alles en boven alles de harten van het Nederlandsche volk diep zijn gewond geworden door het geweld en de gruwelen door de beulen van En geland aan die arme weerloozen be dreven! Haat, bittere haat, in geen eeuw te blusschen of te delgen, heeft zich om die God-tergende gruwelen »eW0;rle'" in de harten van het Nederlandsche volk! Hoevelen hebben niet in mac**- telooze woede de vuisten gebald en de tijden teruggewensclit, waarin Hoi- landsch bloed waar ook op de w reld niet straffeloos werd vergoten Hollandsche vrouwentranen met on gewroken behoefden te blijven. I loe- veel Hollandsche mannen en jongelin gen zouden niet met trillende vreugc e de wapenen willen grijpen, om zich aan te sluiten bij die kleine schare van dapperen, die daar in de door Engelsch vandalisme zwartgeblakerde velden van Zuid-Afrika strijden en vallen voor da triomf van do heilige zaak der Hollandsche Afrikaanders. Helaas, dat kan niet, ten minste dat kan voor het oogenblik niet. De hulp die Neerland's volk voor het oogenblik kan bietden», moet zich bepalen tot liet lenigen der smarten die de onschuldige vrouwen en de onnoozele kinderen dier mannen lijden in de moordkam pen van de Engelschen in Z.-Afrika. Dat is zuivere filantropie en daarin behoeft, het zich door niets te laten weerhouden, daarin kan het alle krachten van zijn meegevoel samen smelten, hier behoort het volk van Nederland te zijn de wegwijzer, het voorbeeld van alle natiën! En waar nu op den aanstaanden vier-en-twintigsten October ook de burgerij van Oud-Haarlem zal worden uitgenoodigd blijk te geven van de ge voelens, die haar bezielen voor de on gelukkige moeders en kinderen van Hollandsch Zuid-Afrika door het leg gen van hare gave op het altaar der 'liefde en der barmhartigheid, daar moge slechts eene groote gedachte va ren in die harten van mannen, vrou wen en kinderen en die u allen, al len aanspoort tot groote offervaardig heid. Die gedachte z" dat het thans geldt voor ieder zijn duren plicht te vervul len door naar al zijn vermogen bij te dragen aan een groot werk van rnei- schenliefde; de redding van eene Dor den geweldhebber dezer eeuw de Mammon ter doode gedoemde natie van eigen Hollandsch bloed! Deze gedachte*' beziele ie deren bur ner en ie dei'e burgeres van Oud-Haar lem eenmaal ook het tooneel van mannenbloed en vrouwentranen ge stort voor de heilige zaak der vrijheid I0p den aanstaanden collectedag! Geen verschil van richting op politiek of godsdienstig gebied kan of mag hier invloed oefenen. Geen overwegin gen van welken aard' ook mogen hier geldein of iemand weerhouden naai zijn vermogen bij te dragen! Volle schalen, belangrijke sommen gelds moeten getuigen dat Haarlem's bur gerij het heeft gevoeld, dat het daar in Zuidi-Afrika niet gaat om een vreem de zaak. maar dat het geldt het eigen I bloed, de redding van arme moeders van den eigen stam die uit diepten van ellende in onze ei°-en Hollandsche sprake roepen tot God Qinhoog om redding voor zich en hare kinderen! De redding van arme, weerlooze vrou wen en kinderen, die uit de zware ver drukking als in wanhoop de handen uitstrekken naar den Almachtige in den Hemel en naar het cenige volk op aarde waaraan zij door banden des bloeds zijn verbonden, het volk van Oud-Holland! Mannen, vrouwen, kinderen var Haarlem! Ook gij hebt zekerlijk ge worsteld, gebeden, gezucht om red ding voor die onschuldige vrouwen en de onnoozele kinderen, daarin Zuid- Afrika als vee gedreven in prikkelkam pen en bewaakt door gewapende sol daten van Engeland! Gij weet dat die armen daar zijn aan het wegsterven door onvoldoend voedsel en kleeding en door moedwillig verwekte besmet telijke ziekten. Gij weet dat die kin dertjes daar sterven voor de oogen hunner moeders bij honderden, iede- reoi maand. Gij weet dat nog voor twee jaren die vrouwen waren gelukkige moeders en echtgenooten als gij nu nog zijt! En gij weet. dat thans de mannen en zonen dier armen deels zijn weggevoerd in ballingschap naar alle deelen der aarde, naar de Indien en naar do eilanden in den Oceaan, deels zijn gehangen aan de galgen of gofusilleerd. deels God zij dank nog doorzetten den strijd voor de vrijheid tot het bittere einde! Gij weet imers dat alles! Och, om der wille van de liefde Gods. helpt dan de ellende van die armen lenigen, redt dan toch wat ge kunt door het offe ren uwer liefdegaven en moge Haar lem ook nu weer zijn alouden naam van liefde voor vrijheid en recht schit terend handhaven door rijke offers te leggen op het altaar van menschen liefde en barmhartigheid! Een toclitje langs liet Xoonl- ze «kanaal Deze week maakte de commissie voor het Noordzeekanaal uit de Ka mer van Koophandel te Amsterdam, een tocht langs het Noordzeekanaal naar IJmuiden. Verschillende leden dter Kamer en die secretaris namen hieraan deel. Het volgende werd er van meege deeld aan liet „Hbld." Tot Velzen is nog niets te zien. al leen vernam men fiat. de bodembreedte van het kanaal in 1892 bedroeg 27 M.. thans 36 M. en op 50 M. zal gebracht worden. Voor Velsen miste men de daar lig gende nood'dieuren van de oude slui zen. welke thans dichter bij IJmuiden bewaard worden, terwijl het terrein waar zij tot nu toe lagen, wordt afge graven voor de- verbreeding van het kanaal in de bocht van Velsen. Een belangrijk stuk grond wordt al daar aan beide kanten afgegraven, waardoor het kanaal den vorm van een kom zal verkrijgen d'aar waar thans de Velser-voetbrug ligt, om we der geleidelijk af te riemen tot bij de Velser-spoorbrug. De havens voor d'e stoomponten wei den daarna bezichtigd; die aan de Noordtzijde is bijna gereed, aan de Zuidzijde is de bovenbouw onderhan den en staat de benedenboinv nog droog; de havens bevinden zich ten Oosten van de voetbrug, en ten oosten van dte havens komt een tweede lan dingsplaats aan het kanaal zelf, om te gebruiken bij groot vervoer en des winters bij ijs. Van de landingsplaatsen zal men op de stoomponten komen over brug gen die aan het land worden vastge houden, maar door middel van twee torentjes die in het midden de brug gen dragen, hooger en lager kunnen gesteld worden in verband met de hoogte van het water. Deze torentjes, die aan de havens op het landhoofd worden gebouwd, ko men bij de aanlegplaatsen daarnaast aan het kanaal op twee uitgebouwde pijlers te staan, om bii ijs gelegenheid te hebben dit tusschen de beide pij lers op te duwen, aangezien het ijs I zich tusschen de stoompont en een 1 kade zoude ophoopen. Vóór de aanlegplaatsen wordt van lange palen een stootkussen gemaakt, evenals bij dc kettingpont over het IJ. Nadat met belangstelling dë zeer groote afgravingen, die aldaar wor den gedaan, in oogenschouw werden genomen de tuin van het postkan toor is geheel verdwenen en het huis staat nu dicht bij het geprojecteerde kanaal werd door de Velserspoor- brug gevaren langs de pijlers in aan bouw voor de nieuwe brug. Deze brug in tegenstelling met de Hembrug staat de Velserspoorbrug meestal open. wordt ten Westen der bestaande spoorbrug gebouwd. Terwijl de bodembreedte van hot ka- naai 50 M. zal bedragen, wordt die d'aar 55 M. en de doorvaart 60 M.t een zeer belangrijke verbetering dus; -de pijler voor het draaiende gedeelte komt reeds boven water uit. de ontzag lijke afmeting van liet draaiende ge deelte veroorlooft den bouw van de beide pijlers, waartusschen de stoom- booten zullen doorvarren, in het talud, terwijl anders bij draaibruggen juist midden in het vaarwater de midden pijler komt te staan. Deze brug wordt daarenboven belangrijk hooger dan de bestaande. Ten slotte werden in IJmuiden de sluizen bezichtigd, waar juist een groo te stoomboot geschut, werd, en zagen de aanwezigen met veel belangstelling d'e werkzaamheden in liet spuikanaal, alwaar naast, de deuren een ijzeren schuif gemaakt wordt, die mogelijk zal maken dat geregelder dan thans, zal kunnen gespuid worden; immers bij al te groot verval was het hoogst moei lijk te spuien, omdat dan zoo noodig de deuren niet weder gesloten zouden kunnen worden. De werken thans in uitvoer5- zijn reeds van het grootste belang voor Amsterdam; afdoende zouden zij slechts zijn, zoo werd opgemerkt, wan neer de Hembrug niet hooger gemaakt werd, maar geheel verviel en het spoor van Amsterdam naar Zaandam geleid I werd over de Oranjesluizen, langs Nieuwendam en langs het deel van Amsterdam benoorden het IJ. dat daardoor vanzelf de. in het Zuidelijk deel ontbrekende, centuurbaan zou krijgen cn verder langs den Noorder- kanaaloever naar Zaandam. Wanneer vervolgens de lijn, thans naar Zaan dam in plaats van over de Hembrug langs het kanaal naar IJmuiden ge leid werd, waarbij men een station Zaandam-haven met een pontveer over het kanaal kon maken, zou de ge meenschap van Amsterdam en Zaan dam naar zee afdoend verbeterd zijn; I zou de Voorzaan door afgraving ge- makkelijker voor groote stoombooten bereikbaar gemaakt kunnen wórden, hadden zoowei Amsterdam als de Zaan een directe spoorverbinding niet. IJmuiden en zouden de gronden langs het Noordzeekanaal voor industrie productief gemaakt kunnen worden. stekende gelegenheid benutten om het practische van bet voorstel. Echter verhinden zij er één voorwaarde aan en wel deze: dat schepen (Engelsche), die nu reeds gecharterd zijn. op den dag van uitvoering en inwerkingtre ding van het plan. zullen bevracht en ook gelost worden in de havens van aankomst, als er op liet oogenblik geen andere schepen aanwezig zijn. tere aan de Hamburger kooplieden en rccders. Hun voorbeeld vinde al gemeen navolging. Acad. examens Aan de Universiteit van Amster dam is met gunstig gevolg afge legd het iste Natuurkundig Exa men door d'e dames C. N. J. Thie- rens en M. A. van Tuyli, en de hh. J. Blomberg, J. Baak, J. L. Lobach eai H. S. Swart. Een miljoenen-erfenis. Men schrijft uit Alkmaar aan de „Res.-bode" Ruim 100 jaren geleden stierf te Broek-in-Waterland een zonde rlin- ge vrouw, Neeltje Pater volgens anderen. Aaitje Pater, die in haar leven heel wat wederwaardigheden en avonturen had beleefd, waarvan zij ten slotte op het nette dorpje uitrustte. Zij had een vrij aanzien lijk vermogen vergaard en haar erf genamen dachten een aardig som met je op te strijken, doch de zon derlinge had in haar testament be paald. dat eerst na honderd jaren haar vermogen onder de afstam melingen der te dien tijde levende erfgenamen zou worden verdeeld'. Reeds twintig jaren geled'em hoor de men in verscheidene dorpen van Noord-Holland over de miljoenen erfenis van Neeltje Pater spreken. Vereenigingen van erfgenamen werden opgericht, die slappen de den om in het bezit van het vermo gen te komen doch te vergeefs. Een achttal jaren geleden is met voor bijdragon van don Amsterdam- schen en Zaanschen handel on scheepvaart te vragen. De heeren J. van der Hoeve, hoofd der openbare, en H. Bijkerk, hoofd der christelijke school al daar, berichten, namens het geheel onderwijzend personeel, dat zij gaarne aan dat plan uitvoering zul len geven, indien de genoemde be langhebbenden bij het Kanaal hun de noodige middelen verschaffen. De nieuwbenoemde directeur-gene raai van landbouw, de beer Lovink. zal met 1 November a.s. zijn ambt aan vaarden. Da vermiste kellner. Vrijdagmiddag is door schippers aan de Hoornbrug uit den Trekvliet opge haald het lijk van den kellner v_ d. Kamp met 'n wond in 't gelaat. De commissaris van politie met den chef der recherche, inspecteur Aaltsz, her kenden het. waarna het op last van den officier van justitie naar Den Haag verzonden werd om met de verdachten te worden geconfronteerd. Daarna zal het ter schouwing naar het ziekenhuis te Leiden worden ver voerd. Oud-Roosanburgh. Door den eigenaar van Oud-Roosen- jburgli, een naamlooze vennootschap,is een eisch tot schadevergoeding inge diend tegen den pachter. De pachter mocht bij een afzonder lijk contract de terreinen verhuren aan Barnum and Bailey, mits hij de gronden afleverde, na expiratie van den huurtijd van Barnum, in denzelf den staat, als waarin zij zich bevon den voor dien tijd. en hij als waar borg een persoonlijken borg stelde De Mij. Oud-Roosenburgh nu. men nende dat de terreinen niet afgeleverd waren in goede conditie.hcnoemde taxa teurs, die de schade schatten op ruim f 3500. Zij diende nu een eisch tot Amsterdammers. Wat Haarlem H. V. V. betreft, ook hier geloof ik. dat do gasten 't meeste kans hebben, terwij.- daarentegen II. B. S.H. F. C. en Vo locitas—Ajax naar mijne berekening in "t voordeel der ontvangende ver eeniging moeten afloopen. In de Oostelijke le klasse gaat Her cules uit Utrecht, dat nog niet in 't vuur is geweest, P. W. bestrijden. Naar liet weinige te oordeelen, dat de Twentenaars tegen Victoria hebben uitgericht, beeft Hercules wel kans op eene overwinning. Evenwel gaat voor spellen hier moeilijk, daar de krachten dor Stichtenaren mij volkomen onbe kend zijn. De beide Wageningsche clubs ontmoetten elkaar op 't terrein van Go-Ahead. Ook hier valt van den uitslag weinig te zeggen. AMATEUR. L.CU av.imax ju»cji 1 schadevergoeding in tegen den pach dienzelfden oneunstigen uitslag een tei. en diens bor~ poging beproefd'. bedrag. tot het genoemde Land- en Tuinbouw. Binnenland. De beweging der traospoit- arbeiders. Van bevoegde zijde wordt aan de Tel." liet volgende medegedeeld: Op de Hamburger beurs is bij het vernemen van liet boycotplan te Am sterdam. tusschen velen der voornaam ste reeders. cargadoors en agenten het voornemen opgevat, op de meest krachtigè wijze liet boycotplan te steu nen en ook -voor Hamburg en omge ving er aan deel te nemen. Naar Bre men, Embden, Bremerhaven en verder naai' alle andere havensteden zijn uit- noodigingen tot deelname gezonden door i* reeders. w^'aa deze.mt ug i ug jjepa ucn u Vóór een jaar werd te Alkmaar door een drietal rechthebbemden op de erfenis weder een vereenï- ging opgericht, die met beteren uit slag schijnt te zullen, werken. De zaak is in handen gegeven van een advocaat te Haarlem, die cle ver schillende stukken onderzocht. Maar het hoofddocument-, het testa ment zelve, ontbrak. M;ein wist, dat het zich zou moeten bevinden te De Goorne, op het raadhuis van Berkhout, niet ver van Hoorn, en verzocht aan den betrokken minis ter verlof, het stuk in bezit te neb men. Dit verlof we-rd, naar een der betrokken- personen ons mededeel de. verleend en Dinsdag jl. begaf men. zich naar De Goorne, waar werkelijk het bedoelde Stuk werd gevonden- Het leek op een oud! boek, waarvan de bladen door ouderdom los waren geraakt, de inhoud1 was in het Latijn, aldus onze zegsman. Van alle zijden duiken nu erfge namen op. Bijna geen dorp in Iven- ncmerland, boven het Y, en in West-Friesland, of het heeft erfge namen van Neeltje Pater, die maar niet uitgepraat raken over d'e mil joenen-erfenis, die weldlra zal los komen. De bezittingen zoudlen be staan uit landerijen ondier Broek- in-Waterland, huizen en pakhuizen te Amsterdam en miljoenen op de Bank of England. En de 100 jaren zijn verstreken, want, Neeltje- Pater stierf in 1796 of 1798. De groothertog van Saksen wordt Donderd'ag 24 Oct. a.s. op liet Loo verwacht, zal aldaar een dag ver blijven en den 25ste een bezoek brengen aan H. M. de Koningin- Moeder op Soestdijk. Inbraak. Donderdagavond is te Pui-merend tusschen 7 en 8 uur ingebroken in een schuit, liggende- aan den bui tenkant in 't Noord-Hol!Kanaal, toebehoorende aan den kermisreizi ger J. Dirks van Edam, die aldaar tijdens de kermis met een lucht- schommel staat. Door 't verbreken van de sluiting, toegang gevende naar de roef, hebben d'e dieven j cenig goud en zilver ontvreemd be nevens een gering bedrag aan geld- waaide. De nikkelen voorwerpen in een kast aanwezig, werden over den grond verspreid gevondlen Een goede vangst. Door de Rotterdamsche recherche is Donderdagavond in de Raam straat aangehouden Jan Doolaard, d'e bedrijver van verschillende dief stallen in ons land;, waaronder ook te Amsterdam. Tc Rc'tterdiam heeft hij onder meer gestolen een spaarbankboekje waarop een bedrag van 320 heeft gestaan, hetwelk blijkbaar door valschheid in geschrifte in zijn be zit gekomen is, althans er is nog maar vijf gulden over. Op zijn ka mer werd; een koffer gevonden waarin verschillende costumes ter vermomming, benevens een, revol ver en. een dolk. Dit veelbelovend jongmensch is eerst 20 jaar en, ont ving zijn opvoeding in het' gesticht „De Kruijsberg." De „kleine f teentjes" te Amsterdam. De ..kleine-staentjesquaestie" voor het Paleis op den Dam te Amsterdam, waarover reeds zoovele jaren verschil bestaat tusschen het publiek en d'e au toriteiten, is hare oplossing nabij, naar men verzekert in dien zin, dat met een duidelijk kenmerk zal worden aangeduid! welk straat gedeelte vóór het Paleis niet door de voetgangers mag worden betreden, zoodat daarov er bij het publiek geen twijfel meer ge laten wordt. Het plan bestaat naar het „Hbld - meedeelt dit door paaltjes of andere grensteekenen aan te wijzen. ingevol- ge overleg tusschen het gemeentebe stuur en de intendance der Koninklijke Paledzen. Brandschade en bloembollen Men weet dat in den boezem dei Algemeene Vereeniging voor Bloem, bollencuLtuur te Haarlem pogingen zijn gedaan, om lot een onderlinge verzekering van bloembollen tegen brandschade tie komen- Reeds is voor een aanzienlijk be drag geteekend bij het Hoofdbe stuur, maar naar dit meedeelt is dit nog niet voldoende om op de alge meene vergadering met een voor stel te komen. De leden worden aangezocht alsnog toe te treden, met de verzekering d'at ingeval de later vast te stellen voorwaard-en niet aannemelijk worden geacht, de leden door d'e opgaven niet gelx>n den, zij,n. In de Maandag jl. gehouden Hoofdbestuursvergadering werd te veras besloten, om ook voor cl'e le den de gelegenheid open te stellen1, om eventueel hunne gebouwen, schuren,, gereedschappen, riet, enz., Ini de onderlinge verzekering op te nemen, en verzoekt het. Hoofdbe stuur mitsdien aan. hen, die de zaak willen steunen, ook d!e desbetref fende opgaven le willen inzenden. Ook opgaven van hen, dio hef bloem lx>l 1 e nhedri j f slechts op klei ne schaal uitoefenen, zullen hei Hoofdbestuur zeer aangenaam zijn. Sportpraatje. Letteren en Kunst. Ghetto is door Bordeaux en Nantes ter opvoering aangenomen. Gemengd Nieuws. Jubilee Noordzeekanaal. Op i November e.k. zal het 25 jaar zijn geleden sedert het Noord- zeekanaal voor de scheepvaart werd opengesteld. Het denkbeeld is opgekomen dien dag voor de schooljeugd te IJmui den. ten getale van ongeveer 800 tol MI fpestda® mat-Ao o» das»- Voetbalorerzicht. De eerste wedstrijden; op Zondag j.l. gespeeld, hebben een aantal ver rassingen gebaard. In cle eerste plaats het feit. dat Volocitas uit Breda, die in 't vorig seizoen H. V. V. naar de kroon stak, door de onvolledige H. F. C. werd geslagen, zij het ook slechts met 21. Waaraan dit te wijten is. valt niet zoo spoedig te zeggen. Naar wat ik er van zag, wil het mij voorkomen, dat de zwakte van do Bredaschc cadetten ge legen is in de voorhoede, die lang zoo mooi niet werkte als vroeger. De mid denlinie is uitstekend, terwijl de verdere verdediging er ook mee door kan. Bij II. F. C. is juist de voorhoede het glanspunt van 't elftal, dat mij vrij goed in elkaar lijkt te zitten. Ik ge loof dan ook niet. dat de Haarlemmers weder tot de promotie-wedstrijden zul len worden aangewezen. Voor zoover er thans reeds over te oordeelen valt heeft het Leidsclie Ajax daar veel kans op. Door een verzwakt R. A. P. met 4—1 op eigen terrein te worden gesla gen. waarlijk dat mag men wel eene debacle noemen. De Amsterdammers hebben zich door hun stout stuk aan het hoofcl er Westelijke le klasse ge plaatst. De vraag is of ze er lang zullen blij ven. In allen gevalle zullen ze een zwaren strijd hebben met 't Haagsche II. B. S. en de II. V V. die elkaar Zondag j.l. slag leverden met het go- volg dat de kampioenen eene neder laag (2—3) moesten ondergaan. Beide vereenigingen schijnen zeer sterk en bare tweede ontmoeting zal wel even spannend zijn als dc eerste. Aan spanning ontbrak het ook niet in den wedstrijd RapïditasHaarlem, die ten slotte met 2—1 in 't voordeel der Rotterdammers beslist werd. Natuur lijk zullen de volgende ontmoetingen meer licht doen vallen over de sterkte van de vereenigingen. Alleen kan ik nu al zeggen dat mij meegevallen zijn II. F. C R. A. P. en II. B. S.. terwijl Veloeitas. Ajax en H. V. V. mij teleur stelden. Over de twee andere vereeni gingen der Westelijke klasse wil ik mijn oordeel nog opschorten. In de Oostelijke afdeeling toonde Victoria, van Wageningen, door P. W. uit En schedé met 7—1 te slaan .dat zij geen te verachten tegenstander is, terwijl hare stadgenoote Go-Ahead 't seizoen mede goed inzette door U. D, te De venter met 3—2 te kloppen. Wat dc andere competities betreft, wil ik met mijne bespreking wachten tot *t seizoen wat meer gevorderd is, alleen zij geconstateerd clat in de Westelijke 2e klasse a. "t Amsterdam- sche Volharding bijzonder sterk schijnt te zijn. De wedstrijden op a.s. Zondag kun nen in den stand van 't Westéa ge wichtige veranderingen brengen. R. A. P. trekt naar Rapiditas, m. i. zijn '1« '-/MVM»*» loc 41" 'a -'or Nogal min- Twee jaren geleden overleel een hoogleeraar aam d'e hoogeschool te We,emeu en vermaakte zijn nalaten schap, ongeveer 50.000 kronen groot, aan deze universiteit. Zijm vrouw, van welke hij kort te vo ren gescheiden was. richtte tot den Keizer het verzoek haar een toelar ge te verleen,en, omdat zij geen mid! deJen had om in haar onderhoud te voorzien. Wegens, de groote ver diensten van haar vroegeren. echt genoot., werd haar dlaarop een; jaar geld van 1000 florijnen toegestaan. Onlangs nu is deze vrouw overle den en wat bleek toen'? Dat zij een vermogen bezat van ongeveer eor. millioen florijnen aan effecten en geld en bovendien een huis te Wee nen en een aantal kostbaarheden En dit aanzienlijk vermogen heeft zij aan d'e Universiteit van Leipzig vermaakt. Hij kende zijn plicht. Bij de feestelijke bijeenkomst, die te Berlijn is gehouden dóór het district dat Virchow reeds tal van jaren naar den Gemeenteraad' heeft afgevaardigd, was de toeloop zoo groot, dat hond'erdón moesten wor den afgewezen. De politie kreeg last niemand) meer in het gebouw toe te laten. Daar verscheen d,c eer-: ste burgemeester, maar werd1 doon een politieagent afgewezen. ,,Ik mag wel door", zeide hij, ,,ik ben de eerste burgemeester". „Dat kan iedereen wel zeggen' was het antwoord van dein nauw- gezeüen agent, die den heer Kirsch- nor nooit gezien had. De tusschicn- komst van een inspecteur was noo dig om den burgemeester toegang te verschaffen. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Bevallen: M. G. PctrieDeinum, d. Overleden: C. Springvloed. 67 j. SCHOTEN. Bevallen: E. A. van StraatenSma len. SPAARNDAM. Bevallen: P. A. Koek—Uijtendaal, d. VELSEN. Ondertrouwd H. Mulder en W. A. Vorzijl. Getrouwd K. van Tuijl en A. Eriks. J- Dil em A. J. W. van dón Berge. Bevallen A. de Gelderd'e Jong, d. S E. G. BruinScherpcnhuij- sen, z- A. M. Ruttevan Oostwaard. d. G. KokAafjes, z. D. Minnes Beers, z. Overleden N. Visser. 16 j. J. Kos» sen, 5 ni. G. L. van Riessem, 5 w. HEEMSTEDE. Bevallen G. de Raadt—van Ful pen. z. A. G. LeuvenNijssen, 2. W. BaarimanSpaargaren, z- OverledenM. Zonneveld', 85 j. W. Koel .une ij er, 16 m. E. do Jong, rift i

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 9