Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Maandag 28 October 1901 No. 5623 HAARLEMS DAfiBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 rflfflhiMTTlgri Van 15 regels 50 Ota.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), UjlaÉffiS is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 t&L/ Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.02^ Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37H Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11Ï2, i, de omstreken en franco per poBt 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ fx. Li DAUBE Co. JOHN F. JONESi Succ., Parijs Sffi* Faubourg Montmaftre. 1 i—i' voor abonnés van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is V luchteling-enkamp en. De onderdeelen waren been, liegen, kamp, tucht en tweemaal de letter n. Verschillende inzenders hadden de oplossing Vluchtelingen- teuten gegeven. Hoewel dit een minder gebruikelijke benaming is, meenden wij toch ook deze inzendingen als geldig te moeten be schouwen, daar uit de cijfers de tweede oplossing ook gevonden kan worden. Dat ditmaal het raadsel iets moeilijker was dan tot nujtoe viel wel te bemerken aan het aantal goede antwoorden. Dit be droeg ditmaal 560. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULOEN toegewezen aan den Heer D. TOEPOEL, Korte Lakenstraat 15, alhier, die tegen quitantie den prijs van Maandag af aan ons Bureau, in ontvangst kan nemen, en de tweede prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer W. SPANJAART te Santpoort, die zijn prijs door bemiddeling van onzen agent aldaar zal ont vangen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt i Mijn geheel bestaat 11 letters. Zonder mij kan geene courant bestaan. 5, 10, 4, 6, groeit aan de kanten van de sloot. Als men geld op de spaarbank belegt, trekt men van dat geld 5, 7, 8, 6 4. Een wiel noemt men ook wel 5, 1, 2. Wat in een goed 3, 1, 9 is, verzuurt niet. Van vogels plukt men 3, 11, 7, 5, 4, 8. By de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brielje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnea, Kampersingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de »Zaterdagavond« in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond. Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Dit nummer beBtaat uit tien bladzijden. Haarlem's Dagblad van 28 Oct. bevat o.a.: Een krankzinnige bedreiging, Een eeredegen voorBnllerl Botha's bewegingen, Een redevoering van Chamberlain, Een halve week Wereldgeschiedenis, Sportpraatje, Stukken van den Gemeenteraad, Het 25-jarig feest van „Crescendo' Ervaringen eener collectrice van het sub-comité „Alcmaria". Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. GO van „Do Zaterdagavond", letter kundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattendeHaarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Feuilleton: Le venslang, Een gemerkt Man, een zee mansverbaal naar bet Engelsch van W. W. Jacobs, benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Ha, ha-, ha Nu wordt 't goed. Laten we maar oppassen want, anders zal Enge land eons geweldig uit dien hoek komen. Dat meent tienminstle die zee-officier die in de ..Times" een opgewonden brief heeft geschreven, waarin hij beroep doet op de En- gelschen om met Nederland' eens af te rekenen wegens de sympathie .dier Nederlanders voor de Boeren. De Ensrelsche regeering moet eert oorlogsschip uitrusten om den sul tan van Atjeh te herstellen op den troon, waarvan een oorlog van der tig jaren met de Nederlanders hem heeft beroofd. We vermelden 't bovenstaande alleen bij wijze van curiositeit en om te bewijzen dat de oorlog de krankzinnigengestichten in Enge land aanmerkelijk voller zal maken. Van meer belang aan 't gebazel van den gekken zeeofficier is de Buller-beweging die reusachtige af metingen begint aan te nemen. De ..Morning Leader" opent een inschrijving om Bulter een eere- zwaard aan te bieden. Ettelijke ge meenteraden hebben moties van sympathie aangenomen. In de Londensche tingeltangels vielen Donderdagavond buitenge wone tooneelen voor. De orkesten speelden den Buller-marsch, hot pu bliek stond op en riep hoera bij het noemen van den naam van dan ge neraal. De Engel sch'e regeering heeft wind gezaaid. Welnu, ze kan storm oogsten. Het schijnt trouwens dat het ministerie in eigen boezem de eendracht niet kan bewaren. Die „Daily News" bevestigt de ge ruchten, volgens welke er weer ver deeldheid in het kabinet zoude heetr. schen. Sommige ministers willen de vredesonderhandelingen mot de Boeren heropenen. Rosebery zou de hen steunen. Het blad voegt er bij. dat. de beweging tegen de regee ring onder alle staatspartijen in het geheele land toeneemt, waardoor de mogelijkheid' op een val van het ka binet thans grooter wordt. Daarbij komt dan nog dat de za- ken op 't oorlogsterrein niet naar wensch gaan al zou mten ons ook ten wij voor aides wat wij zullen doen. rvrecedente.n vinden bij de volken die nu onze wreedheid en barbaarschheid veroordeel en, maar wat wij zullen doen zal nooit halen bij hetgeen zij hebben gedaan Polen, Kaukasus Tonkin, Bosnië en den oorlog van 1870. De regie ring zal niet aarzelen, zoo noodig aan het land' nieuwe offers te vrar gen. (Zullen die gegeven warden1?) Chamberlain eindigde met de ge wone phrasedat de militaire toe stand geen enkele redeni tot onge rustheid aanbood. De feiten hebben reedis te dikwijls deze bewering weersproken, om er nog nader op terug te komieni. _A1 het gewauwel van Joe en zijn kliek zal aan de eind-zegepraal dier Boe ren niets kunnen veranderen. Buitenlandsch Nieuws. graag 't tegendeel doen gelooven. Zeer diplomatiek is die correspon dent van de „Standard" te Preto ria, die een samenvatting geeft van de operaties tegen Botha welker uit komst hij niet ongunstig noemt. Hij seint, dat de Bóeren-bevelhebber de ernstigste pogingen in 't werk stel de om zijn tros te redden. Twee konvooien ontkwamen dian ook door Swazieland naar Ermelo. De andere Boerenwagens zijn óf ver brand óf zijn verscholen iin de klo ven van het Ngomie-gebergte. Volgens een telegram van „Gen tral News" uit Durban aan de Lon densche bladen is Botha mot zijn ga heele macht veilie voorbij Ermelo. Aan die „Daily News" wordt nu ,met zekerheid" gemeld dat de ge neraal zich weer in de streek tus- schen Amsterdam en Carolina be vindt. Vriend Chamberlain heeft het Weer noodig geoordeeld een rede voering te houden, en wel te Ediai- burg. Hij is daarin geweldig van leer getrokken tegen de Iersche af gevaardigden in het Parlement, die zich volgens hem openlijk vijanden des rijks hebben verklaard'. De regeerimg stelt voor het regle ment van arde te wijzigen om den gang van zaken te vergemakkelij ken en als maatregel legen de man nen, die het Huis wenschen te ver lagen tot hun eigen peil. Ook betoogde Joe dat Ierland' veel te veel afgevaardigden had in ver houding tot zijne bevolking en dat de regeering voornemens is aan het land te vragen af het deze wanver houding wil bestendigen, diie zoo onbillijk is jegens Engeland Schotland. Natuurlijk moeten er minder mannen in het Parlement zijn diie voor het recht durven opkomen. Dan heeft de bende van Chamber lain c.s. nog meer de vrije hand. Ook sprak de minister over den oorlog. -Hij zeid'e dat de regeering nooit het plan had gehad, offensief op te treden (Och kom!)zij wilde slechts de troepen in de Kaapkolo- niet versterken en daarna de on derhandelineen hervatten, maar de Boeren kwamen met hun ultima tum en openden de vijandelijkhe den. De voorwaarden, den Boeren aan gesteld (nogal logisch, want de aan een overwonnen vijand waren aangeboden (nogal logisch, want d'e Boeren waren niet overwonnen), nu deze voorwaarden geweigerd werden, moest de oorlog tot het einde worden voortgezet. Spr. be wondert de volharding der Boeren, maar wij moeten een zelfde vastbe radenheid er tegenover stelten. De Boeren verlangen een nog meer wik omen onafhankelijkheid dan zij vóór d)en oorlog bezaten, dart is een voorwaarde welke wij met eere(!) niet kunnen aannemen. Spr. ge looft dat de tijd zal komen, waar op men strengere maatregelen zal moeten nemen om d'e rebellen en de gueriilla-benden. te bestrijden; als dit ooger.blik gekomen is, zul- Een Zuid-Afrikaansche tol-unie Het plan om eene tol-unie op tie richten voor geheel Zuid-Afrika met bevoorrechtingstarievein voor d'e EngeiLsche koloniën, moet naar „Paris Nouveltes" verzekert, sterk de aandacht van dein Duitsohen, han del hebben getrokken. De Centrale Vereent ging voor Duitsche nijver heid heeft een adres aan den Rijks kanselier wnicht om tegen deze uitsluiting van den Duitsohen han del in Zuid-Afrika te protesteeren. V'om Bülow zoude geantwoord heb ben, d'alt die regeering de zaak alle opmerkzaamheid schenkt, die zij' verdient. Ook onze handel zou een gevoe lige klap krijgen als d:i.t plan werd doorgevoerd.WeHdcht zullen, de Boe ren evenwel een' 6paak in' 't wiiel steken. In de Pransche Kamer was aan de orde de interpellatie van Lazies over de maatregelen welke de minister van financiën denkt te me men ter voorziening in de wij rabauw-crisis, welke het ge volg is van de toepassing der web op de dranken. De minister van financiën gaf in zijn antwoord' een uitleg van het destillatiieprooes en voegde er bij, dat als men den geest der wet be twist er nog rechtbanken zijn om die wetten uit te leggen. De eenvoudige motte van orde, door den minister gewaagd, werd verworpen met 309 tegen 257 stem men. Vervolgens verwierp de Kamer de prioriteit van verschillende in gediende moties. Zonder hoofdelij ke stemming werd aangenomen een moUe-Salis, waarin gezegd wordt dat de Kamer op de regeering re kent om fraudes tegen te gaan, zon der de verkeerden te vervolgen en zonder belemmerend op te treden. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID AFRIKA. Een kleine afdeeling van het 9de had deelgenomen aan den- aanval op Richmond) veroordeeld tot le venslange verbanningDa val tot eene zware geldboete en gevangenis straf, omdat hij zijn hooi en lucer ne niet bimnieugehaald had, en er een geweer in zijn huis gevonden wasde gevangenisstraf is hem echter kwijtgescholden. Het wekelijkscbe pestrapport, door den gouverneur der Kaapkolo nie uitgegeven, vermeldt een Euro peaan op het Kaapsche schiereiland en een te Port Elizabeth, door die pest aangetast, terwijl op het Kaap sche schiereiland een Europeaan, te Port Elizabeth een Chinees en Uiteiïhage een Chinees aan p< overleden zijn. Reuter seint uit New-York did. 25 October Volgens berichten die de „Ncw- York Herald" gisteren van Colum bia ontvangen heeft, heb ben: de op roerlingen Tumaco veroverd en mlarcheeren zij op Gnapi aan» De gemeenteraad van Berlijn, ver gaderd om te beraadslagen over kwestieKaufman,n, heeft gewei gerd om een nieuwe burgèmieeetems- verktezing te houden, alvorens de beslissing van den Koning over die bekrachtiging bekend is geworden. Milman, lid van Ztiid-Carolina in den Senaat der Vereenigde Sta ten. heeft eem redevoering gehou den te Oklahoma, waarin' hij ver klaarde, dat het onthaal vain den neger Booker Washington door Roosevelt duizenden1 negers in de zuidelijke Staten het leven zal kos ten. Stadsnieuws. Haarlem, 26 Oct. 1901. Naar men ons meldt, zal de uitvoe ring van „Rip" plaats hebben op Dins dag 5 Nov. a.s. Vanaf Dinsdag 29 Oct. kan men reeds plaats bespreken aan den Schouwburg. Dwaaa Haarlem! Donderdagavond werd in den Utrecht- schen gemeenteraad door den beer Bijvoet (d. w. z. den Utrechtschen lieer van dien naam) gesproken over een verbeterd station, waarvoor de ge meente Utrecht zich als in Haarlem maar eenige groote opofferingen moest getroosten. Maar inr. Bolhuis, een ander lid, meende dat hier gevaar in school. Als er een beter station noodig washet geen hij niet ontkende, dan ging dat de gemeente niet aan Dat is. zoo zei- de hij, alleen een zaak voor het rijk en de spoorweg-Maats., dio zeker wel gaarne' zouden zien, dal, de gemeente er aan meebetaalde. Maar zeide de wijze rechtsgeleerde, dit behoeven en moeten, wij niet doen, al is Haar lem ook zoo dwaas geweest. Dwaas Haarlem dus! van een groot deel afkomstig is van het Kasteel te Heeswijk. tentoonge steld zijn. De kunstemeden zullen ondier de tentoongestelde voorwerpen fraaien en degelijken arbeid vinden. Tevens zal in het Museum vooi korte-n tijd tentoongesteld zijn eene mahoniehout vervaardigde kast cite met geel koperen biezen is ingelegd en meer paneelen als inlegwerk zijn behandeld. Deze kast werd vervaardigd op die werkplaats van die firma dëWed. C. Nederkoorn, alhier. Zondag is die toegang kosteloos. In het 2e militiedist riot dar Pro vincie Noord-Holland zijn benoemd tot voorzitter jhr. J. B. van Merlen, lid der Provinciale Statentot zijn plaatsvervanger jhr. mr. J. W. G. en het 12de lansiers heeft den iSen Boreel van Hogetanden, lid der met de Boeren onder Lategan e<n Provinciale Staten tot lid J. Wink- Malan gevochten. Deze verloren een gesneuvelde en vier gevangen-en. De Boeren verspreidden zich in noordoostelijke richting In het militaire kamp op Groen- punt bij Kaapstad is een geval van pest voorgekomen. Dalziel acht de mededeeling van Boerengezinde Parijsche bladien, dat nog meer groote bestellingen van artillerie voor de Boeren in Europa worden uitgevoerd, be langrijk genoeg om haar aan de Engelsche bladen te seinen. Hij voegt er bij, dat de eerste bezen ding kanonnen ail op weg is naar Zuid-Afrika. Reuter seint uit Middelburg, dat Benson's colonne, den 22en bij Klippoortje, ten zuidwesten van Middelburg, 37 Boeren gevangen genomien heeft.. Twee Kapenaars, Stemberg en Da vel, zijn Vrijdag te Graaff Reii- net gevonnisd. De eerste werd we gens hoogverraad en moord (hij Ier. lid van den gemeenteraad van Haarlem zijn plaats vervanger W, Stolp, lid van den gemeenteraad van Haarlem. Men meldt ons naar aanleiding van het bericht in het nummer van Donderdag over hot ongeval met v. d. Weegh. metselaar, dart niet Dr. Peereboom maar Dr. Üziraga, Park laan hoek Jansweg, dè eerste hulp verleende. Vrije- 6Q ord6-oeteningen. Examen in de Vrije- en Orde- oefeningen der Gymnastiek. Geëxamineerd 6 mannelijke can didates Geslaagd de heeren M. Eijsker, Hoorn, F. Gerhard, W. P. v. d. Hoeven, beiden Amsterdam en C. van Heerikhuizen, Haarlem. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid alhier zal aan staanden Zondag de belangrijke ver zameling hang- en sluitwerk, waar- Schouwburg. Heeft mevrouw RóssingSablai- roltes er goed' aan gedaan, een. ge zelschap samen te stellen van cïe krachten, die zij gisterenavond in het vuur bracht? Bij het kluchtspel „In duizend vree zen" hebben wij er aan getwijfeld, bij het oud-Hol- l'and'sch blijspel „Haraniekera Le- ckertant" waren wij geneigd de vraag toestemmend te beantwooi*- dtetra. Het laatste stuk is heel goed etn scène gezetdaar was ini die uil- voering veel. zeer veel zelfs wat to loven viel, maar het eerste gedeelte van dën avond, heeft ons niiet vol daan. Dat lag gedeeltelijk aan. het stuk zelve doch voor een groot ge deelte ook aan die vertoon eins. Er zaït geen geest, geen leven in. Men lachte een enkele maal om. die leu ke wijze van doem van dien heer K'iebl, eendige verwikkelingen wer den dankbaar toegejuicht, over het algemeen echter kwam het publiek niiet in de gewenschte blijspel-stem ming. Een blijspel, dat gebreken hieoft is alleen te redden, door bij zonder goed spelde weinigendie werkelijk goed spel te aanschou wen gaven konden hier niet goed maken hetgeen dóór andieren bodor ven werd. Daarom lag er iets mats over het geheel, iieits dat onaange naam aandeed em dial die entm-aotes, die somtijds zoo recht gezellig kun nen zijn,, nu nog langer dteed schij nen, dan zij in werkelijkheid wa ren1. Zooals reeds hierover gezegd', heeft het oud-Hollaradsch klucht spel weder veel goedgemaakt. De vertooning daan-an gaf blijk dat de artistieke leider (of leidster) van het kleine gezelschap over zeer bijzon- diere talenten te beschikken heeft en wel iets tot, stand kan brengen. Wij hopen spoedig te zien d)at deze meening juist is. Het publiek d'at in grooter getale opgekomen was dan gewoonlijk het geval is bij on bekende gezelschappen, heeft zich laten leiden door aangename her inneringen, aan dien naam van de directrice verbonden. Noblesse oblige. W. Visscher, J. Brouwer, P. Hartog, C. Bregnian en J. Hoorn, die door de rechtbank alhier zijn veroordeeld we gens het met grooter vaart, dan noo dig is oni te sturen, varen hebben zich tegen hunne vonnissen in cassatie voorzien. Mr W. C. Bosman uit Alkmaar, treedt op als verdediger der beklaag den. Uit de Omstreken. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. JLr. W. Ph. Tèding van Berkhout is benoemd tot burgemeester van Haar lemmerliede en Spaarnwoude. Zaïidvoort. Naar uit goede bron vernomen wordt zal de muziekkapel „Paul Kruger". directeur de heer Joh. M. Schouten Jr.. Maandag 4 Nov., a.s. voor het eerst weder met hare wiuteruitvoerin- gen in het ..Kurhaus" alhier een aan vang nemen. Beverwijk. Naar wij v ernemen zal weldra een aanvang worden gemaakt met den aanleg van de zoo zeer gewenschte te lefoon. Aan de maatschappij zijn bij de concessie-voorwaarden 3 maanden toegestaan om hiermede een aauvang te maken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1