Gevraagd Kantoorlokaal TE HII1IR. in de kosten van verbetering van de Wijckervaart, genaamd „de Pijp", ten bedrage van f 31000 stellen Ged1. Staten voor afwijzend te beschikken. Wel willen Ged. Staten niet ontken nen, dat dit werk van die gemeente een belangrijk offer f 9L180) waagt, doch tegelijk moeten zij er op vijzen, dat daar volgens B. en W. de groentenhan- del en bloembollenteelt in deze overi gens reeds welvarend© streek door die verbetering nog aanmerkelijk zouden toenemen, daarin tevens voor de ge meente eene bate zou worden gevonden in den vorm van een hoogere opbrengst van de marktgelden, gevoegd bij een matig te heffen havengeld. Bovendien meenen zij. dat al zouden de kosten van het werk de krachten der gemeente Beverwijk te boven gaan, daarin nog ge,en voldoende reden zoude zijn gele gen om reeds dadelijk de hulp van Rijk en Provincie in te roepen. Wanneer adressant, gelijk hij be- we,ert, bet onbillijk acht. dat de ge meente Beverwijk alleen met die kos ten zouden worden, bezwaard, omdat van de voorgestelde verbeteringen door een aantal, door hem met name aan geduide gemeenten zou worden geno ten. dan is daarmede door adressant zelf uitgesproken tot wie hij zich in de eerste plaats had! behooren te wenden om steun te verkrijgen voor de totstand koming van de ook voor die gemeente van zoo, groo tbelang geachte verbete ring. In de zomervergadering werd eene commissie, bestaande uit de heeren P- van Ecghen, W. S. J. van Watrschoot van dr Gracht, J. ter Hoffsteede, J. A. Sillem, J. A. Laan, D. J. van Houten, K. Cz. de Boei- en D. Josephus Jitta, rapporteur, benoemd ten einde een rap. port uit te brengen over de voordracht van Ged. Staten dato 19 Juni, gelei dende drie ontwerp-besluiten, betref fende de voorziening in de behoefte aan plaatsruimte voor de verpleging van armlastige krankzinnigen. De drie ontwerp-besluiten waren de conclusie, waartoe Ged. Staten na hun onderzoek en na voorlichting van eene commissie bestaande uit de heeren Prof. dr. C. Winkler te Amsterdam, dr. W. P. Ruijsch te 's-Gravenhage en H. L. Jan sen van Raay te Haarlem, waren geko men. In korte trekken bevatte deze beslui ten het volgende: op het terrein, waar op de gestichten voor Krankzinnigen, Meerenberg I, en Meerenberg II bouwd zijn, wordt gebouwd een nieuw gesticht voor opneming van pkm. 660 lijders, volgens plfui A, in het bij dit besluit gevoegde rapport der deskundi ge commissie, door de meerderheid dier commissie ontwikkeld. Voor de uitvoering van dit plan wordt beschikbaar gesteld eene som van ten hoogste een millioen gulden. Na afloop van den bouw wordt nan het hoofd van ieder der gestichten Mee renberg I, II en III een geneeheer-dir. gesteld, bijgestaan door een staf van geneeskundigen en van verplegend personeel, en belast niet het genees kundig beheer van liet aan zijne zorg toevertrouwde gesticht Het ontwerp-besluit no. 2 bevat in hoofdzaak de volgende bepalingen: I. In te trekken de besluiten der Sta ten van 2 Dec. 1884 en 9 Nov. 1888, voor zooverre deze aan Ged. Staten de be voegdheid geven om bijdragen te ver strekken in de verplegingskosten voor behoeftige krankzinnigen tot zoodanig bedrag, dat de kosten voor de gemeen ten niet hooger stijgen dan f 180.' per jaar. Art. 8 van het huishoudelijk regle ment voor „Meerenberg" te doen wij zigen als volgt: Voor de vierde klasse op 350 's jaars, benevens eene gift van f 4 voor de pa tiëntenk as. voor de vijfde klas, welke bevat de genen, die voor rekening der gemeente of armbesturen worden verpleegd en in wier geheele verpleging en kleeding wordt voorzien, eene som van f 320 waarvan 230 te betalen door de ge meente of armbesturen, en het overige door subsidie van het Rijk en de Pro vincie. III. Eene bijdrage van f 50 per jaar wordt uit de provinciale kas verstrekt voor iederan lijder, in wiens verple gingskosten door het Rijk f 40 wordt bijgedragen. IV. De bepalingen sub I, II en III gelden uitsluitend voor ben dfie na den dag van in werking treding van dit besluit ter verpleging worden opgeno men; ten opzi-«te; der alsdan reeds in verpleging zijnde, blijft de tegenwoor dige regeling gelden tot 1 Januari 1907. Het ontwerp-besluit no. 3 bevat in hoofdtrekken het volgende. Aan de Vareeniging „Centraal Israëlitisch ge sticht voor krankzinnigen in Neder land" te Amsterdam gevestigd, uit de provinciale middelen ter leen te ver strekken eene som van f 150,000, om daarmede te betalen een gedeelte van de kosten van den bouw van een cen- traal-Israëlietisch gesticht, en zulks on der verschillende voorwaarden. Over deze drie ontwerp-besluiten heeft nu de eerstgenoemde commissie thans een zeer lijvig rapport van 20 pagina's druk uitgebracht. Wij onüeenen aan dit rapport het volgende: Met de adviseerende commissie, be doeld wordt die, bestaande uit de hee ren prof. dr. C. Winkler c.s., en met Ged. Staten nemen wij als hoogst waarschijnlijk aan dat over circa tien jaren op plaatsing van ongeveer 1000 armlastige patiënten meer dan thans zal moeten worden gerekend. Met Ged. Staten is onze commissie van oordeel dat bet onderzoek van Ged. Staten, ten aanzien van de vraag of niet door aanbouw of uitbreiding van particuliere gestichten in de behoefte aan plaatsruimte voor behoeftige pa tiënten kan worden voorzien, tot eene .negatieve uitkomst heeft geleid. Al gaat de Provincie voort met het plaatsen van patiënten in particuliere gestichten, de omstandigheden en de behoefte, die redelijkerwijze voor de toekomst kan worden begroot, maken den bouw van een nieuw gesticht door de Provincie dringend noodzakelijk. Wel heeft de commissie gezien, dat het vraagstuk is opgeworpen, of door de gemeente Amsterdam een eigen krankzinnigengesticht zal worden op gericht. maar de behandeling van dat vraagstuk acht onze commissie van veel te weinig bepaalden aard, om daardoor eenige vertraging te doen o-ntgfcaan. in .de voorziening in het gebrek aan plaatsruimte, waaraan thans reeds dringend behoefte bestaat. De werkelijk groote zwarigheid, wel ke de in deze zaak te nemen beslissing medebrengt, spruit voort uit de on- eenigheid der deskundigen, ten aan zien van de vraag op welke wiize in de behoefte van een nieuw gesticht zal moeten worden voorzien. Van de twee wegen, die de advisee- rende commissie heeft afgebakend kiest de meerderheid van Ged. Staten, met de meerderheid der adviseerende commissie, den weg der cité médicale van aanvankelijk drie gestichten, te Meerenberg volgens het plan A te ves tigen. De meerderheid der advisee rende commissie, gesteund door an dere medisch© en administratieve des kundigen, wil liever een nieuw ge sticht elders vestigen. Eene minderheid in het college van Ged. Staten wil dat ook, zonder zich evenwel geheel aan te sluiten aan het plan B. tier minderheid van de advi seerende commissie. De zwarigheid om tot een besluit te komen is groot, de commissie heeft zich dan ook tot plicht gesteld de gronden, die door de deskundigen worden aangegeven, met bescheidenheid te overwegen, maar daarna ook met beslistheid het gewicht van die gronden te bepalen. In hoofdzaak hebben wij te onderzoe ken of het ontwerp-besluit betreffende den bouw al of niet behoort te worden goedgekeurd. De kern van de geheele zaak schijnt ons te zijn de vraag, of de verwachte voordeelen der „cité mé dicale" opwegen tegen, de verwachte nadeelen van die instelling. De verwachte voordeelen zijn de hervorming van het bestaande „Mee renberg", en de mogelijkheid welke die cité aanbiedt, dat elke geneesheer directeur zijne krachten uitsluitend wijdt aan de verpleging. De verwachte nadeelen zijn de bouw van een derde gesticht in de nabijheid van de twee gestichten, dae reeds te Meerenberg bestaan» en de scheiding tusschen verpleging en administratie in dier voege, dat zij geplaatst wor den onder twee van elkaar onafhanke lijke machten, die licht in botsing kun nen komen. De groote meerderheid der commis sie is na rijpe overweging tot de slot som gekomen, dat de voordeelen der „cité medical e" door Ged. Staten wor den overschat en de nadeelen onder schat. Na nog gewezen te hebben op verschillende kleiner© bezwaren van de toepassing van het stelsel der „cité médicale, alsmede als haar overtui ging te hebben uitgesproken, dat eene inrichting elders in de provincie niet zooveel meer zal kosten dan de cité médicale. aoet de commissie als slot som van hare bevinding de navolgen de voorstellen: a. met verwerping van het ontwerp besluit no. 1, behoorend© bij de voor dracht van Ged. Staten, d.d. 19 Juni 1901, no. 86, Ged. Staten nit te noodi- gen een plan te ontwerpen voor den bouw van een krankzinnigengesticht Meteren berg en aan de Staten daarom trent de noodige voorstellen te doen, met inachtneming van het rapport der commissie, benoemd in de zitting van 2 Juli 1901, in wier handen gesteld zijn de voorstellen van Ged. Staten om te voorzien in de behoefte van plaatsruimte van armlastige krank zinnigen; b. in het ontwerp-besluit no. 2 de bepaling sub IV te lezen als volgt: „Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1903, en geldt uitsluitend voor hen die na dien dag ter verpleging wor den opgenomen; ten opzichte der als dan in verpleging zij aden, blijft de te genwoordige regeling gelden tot 1 Jan. c. aan te houden het ontwerp-besluit no. Ten slotte stellen Ged. Staten voor een reglement op het rijden met mo torrijtuigen vast te stellen. Paddenstoelententoon- stelling. Zönda'gmioibgiea 10 uur werd al- bier in bet Koloniaal Mulseum' ge opend door den voorzitter der Nar tuur-historiische Vare&niging „Haar lem", dr. H. J. Galkoen-, de eerete NederlandSche padderts toelenten- toonstelling. Welwillend wanen den jonge ver eeniging voor deze tentoonstelling eenige zalen1 afgestaan door d)en. di recteur van 't Museum, tevens vicie- vooraitter der vereeraiiging, dir. M. Gnesboff. Zondagmiddag marden wij; eens een kijkje, en de vele bezoekers, die ons voorgingen', zeiden ons al, dat we volle zalen zouden vinden. 't Was er dan ook ei-vol. En niet ten anaieobbe. Laten we bier dadelijk zeggen, dat zij;, die veirzu'imden er been tei gaan, hier over spijt mogen hebben. De zaal van Ned.-lndië voorbij,, 't hoekje om en we waren op de bamboespLaats. Waren dat paddenstoelen? Of bloemen Keurig gerangschikt door de zorg van eenige leden, lag daar een schalt van, meestal zoo gering schatte, ja verachte paddenstoelen, tusschen mo® en varentjes, in zoo bonte verscheidenheid en toch dloor hun levendige, hier harmomicee- rentdle kleuren, zoo aantrekkelijk, dlat menigeen een uitroep van ver bazing niet weerhöudten kon. Dit was voor velen de clou, het aantrek- kingspunt, maar zij, die iets mieer studie van onze hoogere zwammen gemaakt hadden, konden hun hart ophalen in d'e volgende zaten. Daar lagen; op schoteltjes, bakjes, onder elazen stolpen,, al naar hun aard en vergankelijkheid, honder den paddenstoelen, keurig van naam en toenaam voorzien. Ze alle op te sommen, zou ons te v-er voe ren. We willen zoo hier en daar een greep doen uit die drie hoofd groepen dier hoogere zwammen.1 bladzwammieu, pijpzwammten en stekelzwammen Allereerst werd ons oog getrok ken door oen reuzenbovista ter grootte van -een kinderhoofd (Bovis- ta giganiea). Op onze waag, of die hier ook groeiden, vernamen we, dat ze door een der led1 en geplukt waren in een tuin van een der villa's in het Bloe- mOndaateche park, wier eigenaar volgaarne toegestaan had, dat ze werden meegenomen. Daarnaast lag, in prachtig oranjekleurtje, een alleraardigst trilzwammiet.je op een dood takje, (Tremella mesemberica) Hiernevens de groote zwam', die vaak onizo boom-en aantast en als panniekoeken d'aar uit komt groei en, van het "eslacht Polyporus. Verder Peziza's, Xylarda's, Clava- ria's (in den vorm van het gewei van een hert) en Thelephora's, Co- prinus en Lactanius. Een freheele doos vol Geasters of aardsterren,, wei vijf verschillende soorten en alle uitmuntende door hun zuiveren vorm en zachte kleur. Bij aanraking gaven zo een wolk van stof (sporen), evenals de daar naast liggende stuifzwammen of Lycoperdons. De vliegenzwam (Amanita mus- caria), waarvan een schoome plaat veler aandacht trok, was ook in nia- tura aanwezig, prachtig rood, met witte vlekjes, overblijfselen van een vlies, waarin oorspronkelijk de geheele paddenstoel geborgen zit. Meestal zijn deze exemplaren ge schonden en aangevreten door ke vers en slakken. Hier zagen we echter een pracht- exemplaar, in, den Hout gevonden. Een andere van deze familie was dte Amanita citrina, variëteit mappa' isgielijk (landkaart) omdat zij op liane oppervlakte rivieren,, bergen en dalen vertoont. De Russula's, welke hiernaast lagen, prijkten ook alle met zeer schoon® kleuren' en ofschoon vete zwammen nu niet uitmunten door geur, hier roken we er toch een»e, de Clitocybe odo- rafcis, die zoo'n heerlijken anijsgeur verspreidde, dat menigeen' het bak je even aan den neus bracht. De stinkzwam of Phallus zou dit heusch niet toegelaten hebben, dier ze toch geeft zoo'n walgelijken reuk van zich, dat, schoon een jong exemplaar, duivels ei, door een der leden was gevonden, men het hier maar raadzaam geoordeeld had een exemplaar op sterkwater te vertoonen. Ze had andei's alle be zoekers en bezoeksters wel huis waarts kunnen jagen. We zijn nu gekomen in die derde zaal en vinden- hier een keurige verzameling in flesscheni en flesch- jes, behalve die reedfe genoemde Phalius, ook de morielje Morcbel- la, de eetbare paddenstoel die in onze comiestibieswinkels wordt aangetroffen, thans in een flesch- je, omdat zij alleen voorjaars ge vonden wordt. Hierbij lag een lijstje van de eet bare soorten, wel meer dan vijftig. Andere landen, vooral Frankrijk, Duitschland en Italië, gebruiken dan ook veel mieer soorten en op de markten zijn ze een gerwcon. verschijnsel. In die landen worden ze ge kweekt. In ons land', in Valken burg, is ook een1 tijdlang zoo'n kweekplaats geweest in verlaten steengroeven-, miaar wie hoord'enj, dat de eigenaar, zeker omidlat het bier te lande niet winstgevend noeg was, er mede opgehouden was. In 'n kistje lag nog eenig „broed", paardeoraest, waarin zich „spo ren" van paddenstoelen bevinden. Dit wordt in een kelder opgehoopt en na korten tijd zijn de padden stoelen geschikt voor den verkoop. Op tafeltjes en aan den wand la gen en hingen eeini schat van boe ken en1 platen, alle natuurlijk be trekking hebbende op de zwam men. Van die boeken noemen we F-lo- •i Batava van J. Kops en F. W. van Eedem -en van de platen keuri- aquadellen, van den. heer C. J. Koning uit Bussum, en. van prof. E. Verschaf feit van- het Botanisch laboratorium tie Amsterdam1. Ook waren nog prachtige boek werken aanwezig uit d!e bibliotheek van Teyler, welwillend voor diezen dag afgestaan. De ruimte bindt ons, en daarom besluiten we met hulde te brengen aan die jeugdige veroeniging, die waarlijk wei tot dlevi'es mocht kie zen, een zinspreukdie tusschen; het bamboesriet prijkte: „Een nijver volk wanhoopt nooit." Hulde daar om aan bestuur en leden-, die zich zooveel moeite moeten getroost heb ben, om zoo iets schoons tot stand te kunnen brengen. 330 bezoekers bezochten die ten toonstelling. T. N. willendheid en bereidwillendheid te vinden waren geweest, en onder lei ding der heeren J. G. Martin Zonen hadden geoefend. Ce n'est pas jurer gros, zooals de Franschman zegt. wanneer we het suc ces dezer initatie>-negers een reuzen- succes noemen. Wat kranige toeren, wat forsche sprongen, wat vlugheid als van be roeps-acrobaten en gemakkelijkheid van beweging op het tooneel als van beroepsartisten. De muziek op fles- schen door twee negers en het balan- ceeren van een boven op de schouders van den ander vielen vooral in den smaak. En den heeren Martin en executanten een woord van lof voor dit mooie num mer. We behoeven nu niet lang stil te staan bij hetgeen de rederijkerikanitr „J. A. Alberdingk Thijm" te zien cn te hooren gaf. Deze vereeniging staat in goeden naam en handhaafde den ouden roem. De zangvereeniging zong óók nog; de muziekvereeniging speelde ook weer, in één woord het is een avond van genot en vermaak eeweest, die bij allen lang in herinnering zal blij ven. Zondagavond werd in het Bronge bouw een goed geslaagd concerts en voordracht-avond gegeven onder lei ding van den solo-violist, den heer Louis Bouwmeester. Jammer dat de opkomst van het publiek zoo gering was. De uitvoeren den hadden voorzeker meer belang stelling verdiend. Het Vaderland getrouw. Morgen wordt op de begraafplaats aan den Schoterweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. Wensing, Klein Heiligland, drager de bronzen medaille en het expeditie-kruis. Hij was lid van de Nederlandsche Vereeniging van Oud strijders der Zee- en Landmacht uit Ned.-lndië „Het Vaderland getrouw In verband met dit sterfgeval zij aan Haarlem's ingezetenen dringend aan bevolen de collecte voor het Weduwen- en Weezenfonds, die de Vereeniging Maandag, heden, Dinsdag en Woens dag houdt. Hedenmorgen is men in den Schouw burg aangevangen met het daarstellen van de machinerieën, benoodigd voor de opvoering der operette „Rip". Een schoorsteenbrandje had plaats in een perceel aan de Zuidpolderstraat ontstaan door aan lading van roet en werd door een paar agenten gebluscht. Het stedelijk museum van schilde- derijen en oudheden op het Raadhuis -is Zaterdag namiddag bezocht dooi den heer Stanford Newied, gezant van Amerika bij ons Hof. Zondag j-L hield die vereeniging „Voor Vaderland en Koning" een on- derlineen schietwedstrijd, af deeling rozen-wedstrijd, waarhij de volgende heeren prijzen behaalden lo afdeeling, 300 meter. Ie prijs Chr. T Arnold; 2e prijs Joh. Aartsen; 3e pr. Viets; 4e pr. J. W. de Graaff; 5e prijs K. J. Hollander. 2e afdeeling. 150 meter. Ie prijs v. Pellekom; 2e prijs J. Hulscher; 3e pr. Bontjema; 4e pr. v. Aps; 5e prijs Mar tens; 6e pr. Tierke; 7e pr. 's Moole- naars. Schouwburg. A. s. Donderdag treedt hier ter stede op een uitstekend gezelschap, onder leiding van Emil Richart, den groo- ten Reuter-vertolker. Opgevoerd wor den de stukken Frits Reuter", levens beeld in 4 bedrijven, gevolgd door „Jocbem Pasel," kluchtspel in één bedrijf van F. Reuter. Wij herinneren aan het succes dat de troep van Emil Richart ten vorigen jare had met Onkel Brasig. Wie nu in goed verstaanbaar Mecklenburgsch de beide werken van F. Reuter ten tooneele wil zien voeren, ga dien avond naar den Schouwburg. Men zal bepaald genieten. Jaarfeest van den R. K. Volks bond. Het jaarfeest van de afdeeling Haar lem van den R. K. Volksbond moet dit jaar in drie gedeelten worden ge splitst In drie af deelingen moeten zij, die dit feest bijwonen, worden afgedeeld, omdat de groote zaal van „De Kroon" anders veel te klein zou zijn. De eerste afdeeling, Zondagavond, heeft recht genoten. Nadat de voorzitter van het waarne mend hoofdbestuur, de heer l. A I.aurey de bijeenkomst met een harte lijk welkomstwoord had geopend, waarin hij de vrouwen op het belang wees hun mannen naar de vergade ringen van den R. K. Volksbond te zenden, en wees op den toenemenden bloei, was het woord aan de muziek vereeniging St. Caeciiia, directeur de heer J. H. Windt, die heel verdienste lijk een tweetal muzieknummers uit voerde. Hierna betrad de zangvereeniging „St. Bavo" onder aanvoering van den heer N. H. Andriessen het podium en deed een drietal zangnummers hooren, die grooten indruk maakten, ook het laatste, een komisch mannenkoor, compositie van den directeur oogstte veel succes. Nadat „St Caeciiia" nu weer een wals had gespeeld, kwam de clou van den avond, waarnaar men eigenlijk al verlangend had uitgezien. Dat was de ..Negerklacht," uitgevoerd' door eenige jongelui, die daartoe met groote wel- Oranje-Nassau Oord. Zaterdag is het een belangrijke, een groote dag geweest Dien dag heeft de plechtige opening plaats gehad van het Sanatorium voor longlijders te Renkuni, van „Oranje-t Nassau-oord. Een groote dag voor heel ons land, een groote dag ook voor de hooge stichtster. Heel Renkum was op de been en met vlaggen feestelijk getooid. 11. Mi Koningin-Moeder was van Ede over Bennekom en Wageningen aangekomen en wachtte in de vestibule van 't paleis H. M. deKoningin en haar gemaal af. terwijl ook het bestuur van het sanatorium met de geneesheeren en de adjudant-directrice ter ontvangst geschaard stonden. Aan H. M. Koningin Wilhelmïna werd bij haar binnentreden een bou quet aangeboden door den jongenheer Willem Donath, terwijl Koningin Em ma een bloemruiker in ontvangst nam van Lina Donath, beide kinderen van den directeur. De kapel van het 8e reg. infanterie speelde bij aankomst van H. RL in het Gebouw het Wilhelmus. De vorstelijke familie werd nu on middellijk geleid naar de voor de ope ningsplechtigheid bestemde corridor- zaai van het Paleis. Zij namen in het middengedeelte plaats links en rechts omgeven door de genoodlgden. Zware portières van wijnrood damast en hoekvullingen van palmen waren de eenige versieringen van dit vertrek. Het gevolg na machter H. Majesteiten in een der corridors plaats terwijl de overige op de middenhal uitkomende kamers bezet waren met het personeel van het Sanatorium, het bouwkundig personeel, de leden van het zangkoor en door genoodlgden die de inrichting op een of andere wijze gesteund heb ben. Aan een der zijwanden prijken de olieverfportretten van wijlen Koning Willem III en van Koningin Emma, ge schilderd en aan 't gesticht geschonken door den heer Belmer te Barneveld. On der het binnentreden van het Vorste lijk gezelschap en gevolg roept de Ver eeniging „Geanengd Koor" te Wage ningen Gods zegen op den hier te wach ten arbeid in. De voorzitter van het voorloopig be stuur der stichting, jhr. S. M. S. de Ra- nitz, hield nu een openingsrede, waar in hij uitvoerig de geschiedenis van het ontstaan der stichting naging, en hij wees in welsprekende bewoordin gen, daarbij op hetgeen Koningin Em ma had gedaan voor het land, hoe ze de liefde van heel Nederland gewon nen heeft. Vervolgens sprak Jhr. de Ranitz over het doel der stichting, daarbij een overzicht gevend van 's menschen strijd tegen de tuberculose en van de ontwikkeling der sanatoria. Ten slotte richt de redenaar zich met oen feeder en dankbaar woord tot Koningin, Emma. Namens de Ilooge Stichtster ver klaarde H. M. do Koningin, het ge bouw geopend, dat thans aan zijn menschlievende bestemming is over gegeven. Uit de Omstreken. Overleden: 26 Oct. J. M. Sanberg, 8 d.. d.. Camphuijsstr.; 28. J. II. Keizer, 79 j.; N. Kruisstr.; 26. J. GroetDoets, 51 j., Oranjeboomstr.; 27. A» Joosten, 4 m., (L. Wolstraat; 25. H. W. Brakel, 67 j„ Brouwersvaart; 27. L. J. W. II. Huider^^m^^Bakenessergr^^^^^ INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubrieJc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. IJmuiden. Men schrijft aan het „Hhld.": In het Hoiief No. 1 alhier kwamen eenige ledlen &a&m vani het College voor die Zieevi sscherijietm eni wiel die heeren: RahuSen, jhr. Roëll-, prof. Van der Hoeven. Hoogeaxraad, Cal- koen. Slis etn Dirkzwager. Tal van reeders, vischhandela- ren de directeuren Bottemanne enz' werden achtereenvolgens door' hen géhoordtot in deal avond duurde de zitting. Mogen de pogingen van het Col lege bewerken, dat het nieuwe Mi nisterie een pacificatie alhier wet6 tot stand te brengen. Hoe zou d!at zijn in liet algemeen belang I Geachte Heer Redacteur! In de „Avondpost" van 24 dezer komt een bericht voor uit Rotterdam dat de president der Kamer van Koop handel zou hebben verklaard, dat de boycot dwaas en onuitvoerbaar is, om dat de uitvoer naar Engeland voorna melijk van boter en kaas, dan ook onmogelijk zoude zijn, en Engelsche bootwerkers in Rotterdam de schepen zouden lossen onder bescherming der politie Dit laatste begrijp ik niet goed. Van waar zouden die En gelsche bootwerkers komen Voor wie zouden ze lossen, en wie hun be talen? Welk recht zou de politie hebben hen te beschermen, en zou de politie zulk een vuile rol willen spe len? Zouden die Engelsche" boot werkers in Hamburg. Antwerpen of andere havens durven lossen Neen, de heer Plate is blijkbaar beducht voor schade en verlies. Als Engelsche bootwerkers in Hollandsche havens durven te lossen, dan hoop ik, dat het Yolk te hoop loopt, om het hun te beletten, en hen des noods er van langs te geven. Uwe dienstw. dn. Kempers. Gemengd Nieuws. Zij strijden. Er is nu toch wat nieuws onder de zon! Een zangwedstrijd voor kanarie vogels. uiigeschreven door Luscinia, Vereeniging voor zang- en volièrevo- gels. Deze zangwedstrijd zal verbonden zijn aan hare lilde international© ten toonstelling. die van 15—18 November zal plaats vinden in de groote manége van den huize Bosch-oord, Bezuiden- hout in den Haag. De vogels zingen dan in den waren zin van het woord „op commando". Zij zijn gesloten in zoogenaamde zang- kasten. en zingen zoodra deze worden geopend, en de vogels zoodoende in het volle licht komen. Een jury kent dan verschillende punten toe. en wie de meeste punten heeft, krijgt den eersten prijs. De wraak. In. Saksen werd een 60jarige jager, die honderden stuks wild in zijn leven had vermoord, door een groot hert aangevallen en na een wanhopige ver dediging gedood. Den volgenden dag vond' men zijn lijk, ijselijk verminkt MARKTNIEÜW8. Op de heden gehouden graan- en zaadmarkt zijn aangevoerd 100 HL. Witte tarwe f 6.67170 HL. Haver f 3.50; 143 HL. Capucijners, hoogste prijs f 8,25. laagste prijs f 8.—. Telegrammen. Advertenttën. JANSJE BLANKWATER, j: hun 50-jarige Eclitvereeniging i herdenken. Hunne dankbare p Kinderen, Behuwd- en Klein- g? kinderen. Kv.v.vvift XÜX .WrTrWWvIrwrJ W.X Heden overleed plotseling onze geliefde Broeder, Be- huwdbroeder en Oom, de Heer HENDRIK WILLEM BRAKEL, in den ouderdom van 68 jaar. Namens de familie, W. BRAKEL. Haarlem, 25 Oct. 1901. Heden overleed plotseling de Heer HENDRIK WILLEM BRAKEL, in den ouderdom van 68 jaar. R. W. BRAKEL. Execut-Testem. Haarlem, 25 Oct. 1901. Heden overleed na eene kortstondige ongesteldheid onze beste Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer JACOB HERMANUS KEIJZER, in den ouderdom van79jaar C. S. KEIJZER—Nobf.ls. J. H. KEIJZER Jr. A. KEIJZER-van Damme. C. KEIJZER. H. A. KEIJZER— Verweij. F. KEIJZER. S. C. KEIJZER— surverink. A. M. KEIJZER. M. J. KEIJZER. J. A. PENNINGS. Haarlem, 28 Oct. 1901. Eenige en algemeene ken nisgeving. Bezoeken kunnen niet afge wacht worden. V erloren gaande van den Harmenjansweg langs de Nieuwe Gracht, Zaterdag. 19 Oct j.l. omstreeks half 5, een antiek koperen ceintuurgesp met lint. Tegen belooning terug te bezorgen Nieuwe Gracht 35. een Tweedemeisje van 's morgens half acht tot 's middags vier uur. Loon f 1.Zich aan te melden Nieuwe Gracht 33, 's avonds tus schen 8 en 9 uur. KITCHENER's PROCLAMATIE. LONDEN. 28 Oct. (R. O.) De „Daily Mail" verneemt uit Bloem-' fontein, dat volgens een mededee- liing in de „Gazette" aan den bank- staat- is toegevoegd een lijst, bevat tende do namen van elf burgers, die zich met hebben overgegeven vóór 15 September, en wier bezit- tingen dus onderworpen zij-n aan de bepalingen vaan de proclamatie vwmj 6 Augustus (verbeurdverkla ring dar bezittingen, waarvan de waarde, na verkoop, bestemd zal warden voor het onderhoud der vrouwen en kinderen in de concen tratie-kampen.) NIEUWE MOORDEN. LONDEN, 28 Oct. (R. O.) In een brief van Router's correspondent te Middelburg, in die Kaapkolonie, van' 1 October, wordt gemeld, dat kolonel Gonrihge, eenige gevange nen, die gegrepen- werden.' terwijl zij klxaki-umiforaiien droegen, in kort geding door den krijgsraad heeft doen veroordeel en, en laten doodschieten Burgerlijke Stand. Bevallen: 28 Oct. G. te Velthuis—v. Beijeren, d.; 27. A. M. MathotHuij- bers. z.; R. van LeenPool, z.; H. Els- kamp—Boers. z.; 26. W. Bouwens- de Jong, d.28. W. de Lugt—Koome. z. Ten Kantore van J. A. G. VAN DER STEUR, Bouwk. Ingenieur, kan tegen 1 Nov. een bekwaam Opzichter-Teekenaar worden ge plaatst. Salaris ƒ109 per maand. Zich aan te melden 's middags tusschen 1 a 21/, ure, Ged. Oude Gracht 84. Gevraagd op het Kantoor van GEBRs. KOOZEN, Bloemisten te Overveen, een foed handschrift en kennis Ingelsche taal vereischt. 2 jongens gevraagd boven 16 jaar, op de Goud- en Poelitoerlijstenfabriek van P. J. J. LEUVEN, Groote Markt 15. TE HUUR gevraagd, op goeden stand aan de straat gelegen (niet te groot). Fr. br. met uitv. beschr. en prijsopg. o. No. 4676 b. v/d bl. Eene bovenwoning f 350 per jaar, eene benedenwoning 275 per jaar. Te bevragen bij T. C. NÏEP- HAUS, Nassaulaan.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3