Oe hygiëne derVrouwenkleeding. "dos Zondags bepaald onvoldoende is., thans rijdt op de trajecten Amster dam. Zaandam. Uitgeest en Uitgeest, Haarlem, Amsterdam een trein metéén zegge één wagon derde klasse. 1 November begint de verwarming in de Spoorwegrijtuigen. Dinsdagmorgen omstreeks half elf derailleerde de machine van de stoom tram LeidenHaarlem te Oegstgcest. Het gevolg hiervan was, dat de machi ne defect geraakte, zoodat de passa giers genoodzaakt waren te voet te rug te keeren naar Leiden. (Van onze speciale verslaggeefster). Bij het binnentreden dm* zaal werd mijn oog reeds dadelijk getroffen door oenige dames in „reformkleeding". Ik was naar de lezing gegaan met geen grooten dunk van die dracht, uit aesthetisch oogpunt natuurlijk, maar mijn oordeel werd aanmerkelijk ge wijzigd, ook de zoo zeer gehate re formkleeding, kon cliic staan, dat hebben deze dames bewezen. Dr. Jessurun toonde ons reeds da delijk aan dat de hedendaagsche Mee ding een ooi-zaak is van tal van kwa len en maar al te vaak wordt de hulp van doctoren i|igeroepen, waar de kwaal reeds door de Meeding te ver gevorderd is. Aan de harmonische ontwikkeling van liet lichaam der vrouw wordt te weinig gedaan, integendeel het wordt verknoeid, reeds van. de vroegste jeugd af, en dit niet alleen tot schade dei- gezondheid, ook het schoonheidsgevoel wordt ei- door beleedigd. Wat is mooier, een Venus van Milo, of de wespentaille van eene balletdanseres, maar laten we allen slechts on zen kring kennissen nagaan, ieder vindt ze in eigen omgeving. De toe komst echter zal ook hierin verande ringen brengen en hoofdzakelijk de kinderne moeten in andere richting opgevoed worden. Hoofdfouten ün die kleederdracht zijn: Natuurlijk het corset, de wijze van sluting door banden, de kousebanden, het schoeisel, de nauwe, hooge, hals kragen en de sleep. Wat al rampen brengt dat gehate corset teweeg, niet alleen krijgt liet lichaam een geheel anderen vorm, de ribben worden ingedrukt, de lijn van arm tot lieup wordt sterk binnen waarts gebogen, maar ook op tal van inwendige organen, heeft 't een slechte werking; de longen, de lever en inge wanden worden aangedaan en 't ge volg zijn natuüjjijk de hedendaag sche ziekten, bloedarmoede, slechte spijsvertering en andere kwalen. Maar vooral ook op de toekomstige menschheid zal onze verkeerde klee ding zwaar drukken. En toch erger, veel erger dan. 't cor set, ging spreker voort, is 't gevaar dat ontslaat door te nauw geknoopte banden. Het corset toch verdeelt zijn druk over eene zekere breedte, de ban den echter drukken op een Meinere oppervlakte. Zij worden steviger vast gesnoerd en heviger storingen ont staan daardoor; in hoofdlzaak natuur- 'ijk ook hier dezelfde verschijnselen. En de kousebanden. zijn die werke lijk zoo noodig? Waarom vraagt de spreker, ook bij U dames, niet de veel practischer methode van de heeren- kleeding toegepast; kousebanden zijn lastig en veroorzaken maar al te vaak de zoo zeer gevreesde spataderen enz. Wat ons schoeisel' betreft, hebt ge ooit een kindervoetje bekeken, ziet eeris welk groot verschil liier een breed' plat voetje met leenige teentjes en bij ons groote menschen maar al te vaak kromme, gebogen voeten met misvorm de teenen en nagels en toch zijn die toenen vroegre leenig en los geweest, zoo los als de vingers van onze hand. Zien. wij niet vaak menschen die door oefening 't zoo ver gebracht hebben, dat zij met hunne voeten kunnen eten, schrijven, teekenen enz. en dan die Fransche hak, die van 't, door het cor set toch al zoo zeer verslapte lichaam een nog grootere inspanning verei-scht. Interessant was het voorbeeld van de dame. <iie steeds aan ruggepijnen lij dend, haar Fransche hak vervangend door een platten er nu van genezen was, dus ruime, makkelijke schoenen zonder spitse punten en hooge hakken zijn noodzakelijk. En dan mijn lezers (want hier toch mag ik wel op wijzen dat dit euvel niet alleen bij vrouwen bestaat) en lezeressen heeft u ooit ge dacht dat eone te hooge en nauwe hals kraag zooveel kwaad sticht, deze toch is niet alleen oorzaak van eene ver zwakking der bloedvaten maar de kraag heeft ook die lastige hartklop- singen en hoofdpijnen op zijn geweten. Maar 't felst van alles trekt spreker ten strijde tegen den sleep. Dit nuttelooze lastige mode-artikel toch is een oorzaak van tal van onhei len. Waar toch reeds verschillende ge meentebesturen 't voorbeeld geven op hygiënisch gebied, b. v. 't Moppen van klecden enz. op zekere uren te verbie den,daar komt de vrouw met haar sleep 't stof en straatvuil in noodelooze be weging brengen, tal van ziektekiemen verspreiden zich in dit opdwarrelende stof in de lucht, die kiemen vinden maai- al te vaak een gunstigen bodem, daar zij door dezen of genen wandelaar worden ingeademd, de tuberculose wordt op d'ie manier maar al te mak kelijk verder gehraeht en dit is slechts een treurig voorbeeld uit velen. En wat last veroorzaken die slepen al niet aan de draagster. Zij toch moeten bij slecht weer in de hand genomen worden en wanneer men dan al reeds met para- pluie bevracht is, werkt dit niet mee om de houding te verbeteren. Maar hoofdzaak blijft dat de sleep een broeinest is van ziektekiemen, deze mede van de straat gebracht, worden door de huisgenooten inegademd. En wee de arme Meine die zich zoo gaarne aan moeders rokken vastpakt. Verbieden zegt de spreker kan ik niets, maai- ik kan alleen waarschuwen, era- etitr waarschuwen tegen dit kwaad'. Maar wat te doen om al die fouten In de kleeding te herstellen, langs om wegen slechts, ka nde spreker een middel aan de hand doen. en dat is de lichamen van vrouwen maar vooral van kinderen harmonisch te ontwikke len. en de sport is een uitstekend iets daarvoor. Vooral roeien en zwemmen in losse kleeding. maar dat natuurlijk met mate, overdaad schaadt. Overver- moeicn richt ook vele onheilen aan. De kleeding- zuiver hygiënisch moet niet te warm en niet te koud zijn, liefst op het lichaam een poreuse stof nooit linnen, maar of 't wol, half wol, ka toen of zijde is, is vrijwel' hetzelfde, de moderne vrouwenkleding bracht ons een soort van netwerkje en dit wordt zeer goed geacht, vooral waar dit niet. zooals dit wel gebeurt door een vracht- van Moeren gevolgd wordt, maar waar men eenvoudig een ..combination" draagt, hemdbroek zou ik 't in het Hol. landsch noemen. Bij de bovenklee- ding moet men niet al te veel vergen van de draagkracht der schouders, maar dit gelijk verdoelen over heupen en schouders, ook worden doelmatige niet te warme stoffen aanbevolen. De vereeniging voor verbetering van Vrouwen Meeding heeft in eenige moei lijkheden reeds voorzien en ons een practische en doelmatige kleeding m de plaats der verkeerde kleeder dracht gegeven, maai" wat ge ook draagt, draag toch vooral vooral uwe kleeding voetvrij. Bedenk voor uwe medemenschen is 't gevaar groot. Zoo besloot de spreker zijne even interes sante als leerrijke lezing. De president der vereeniging bedank te den spreker en verzocht tevens aan de aanwezige dames zich zooveel mo gelijk bij de hier bestaande vereeniging „Voor Verbetering van Vrouwenklee ding" aan te sluiten. Het auditorium bestond hoofdzake lijk uit dames natuurlijk, maar ik twij fel niet of de enkele aanwezige leden van 't sterkere geslacht hebben ook deze lezing met onverdeelde belang stelling aangeboord. TESOR. Zang en Vriendschap. De Kon. Liedertafel was dit jaar buitengewoon vroeg met haar eer ste concert. Maar 't laait zich den ken dat zij met ongeduld het oogen- blik tegemoet zag waarop zij voor hare kunstlievende leden mocht doen opschallen die koren, die. als twee machtige vleugelen haar te Keulen opvoerden naar die hoogste toppen van dien Zangberg. Ja, het is waarlijk een zeldzaam schitterende en eervolle triomf, dien de Liedertafel op haar Duiitsche en Belgische zuste ren heeft bevochten enj wei mogen wij er groot op gaan. deze onover winnelijke" onder onze Haarlem- schie muzikale vereenigingen te tel len. Trouwens wie, buiten alle prijskampen en bekroningen om, de liediertafel Dinsdagavond hoor de zingen, moet wel tot die overtui ging zijn gekomen dat ons Haarlem niet de kleinste is onder de sted>en waar de kunst wordt gediend. Ka ren als het Requiem van Zöllnier en ..Deus nostra spes" van Brandts- Buys stellen de hoogste eischen die aan mannenkoren gesteld kunnen v/orden en wie aan die eischen, weet te beantwoorden al9 ,,Zang en Vriendschap" mag het- dó el van zijn streven bereikt achten1. Het kamt er dan maar op aan zijn roem te handhaven. En niiets ligt dlani ook voor een Koninklijke Liedeirtafel meer voor die hand dan de l'euze ,,Je maJintiendrai" in haar banier te schrijven. Behalve de prijskorem zong het koor -een, Volkslied, woorden van J. B. Sehepers, muziek van Henri Vink, en Hoi's onwrikbare „Rots in Zee", d'ie ditmaal, dank zij Zang en Vriendschap's solide bas- sen-fundeering, palier stond dan1 ooit. De componist van ,,Deus" woon de het concert bij. Natuurlijk werd door koor noch publiek verzuimd hem, na de uitvoering van zijn werk een zeer hartelijke oratie te brongen. Een ware opluistering van dezen avond was de medewerking van den, heer Louis Zimmermjainn, con certmeester van het Concertge bouw-orkest te Amsterdam. In d'e nummers die hij voordroeg Con cert in G-mo 1 van Max Rruoh, Romance in G-dun van Beet hoven en Mazurka van eigen compositie toonde zich die heer Z. een eminent viollist en een: zeer warmvoelend kunstenaar. Nooit, dunkt me, heb ik de schoonheden van Bruch's Concert zóó gewaar deerd em genoten als bij clleze heerlijke voordracht. Als tweede solist trad de heer Gerard Zalsman op met liederen van Landré, Schubert, Schumann, Wolff, Boesi en ondergeteekende In uitmuntende dispositie, met de geheel natuurlijke warmte en de souplesse die meer en meer zijn voordracht gaat kenmerken, wist Zalsman aan elk dezer liederen het juiste relief te geven. Dat de heer Henk v. Breemen voor dezen avond de piano-begeleiding op zich geno men had1, kwam natuurlijk den zanger (en niet minder den violist) zeer te stadie, vooral daar waar, zoo als bij de meeste jongere componis ten o.a. in Landré's prachtig „SommiemaiCht" het klavier zoo'n belangrijke ral is toever trouwd1. Hier beleefden we dus zoo onge veer het non plus ultra van muzi kaal genieten?Nu, dat juist nog nietaan dit of dat onderdeel der koor- of solovoordlraohten; was nog wel een meer of minder ingrij pende onvolkomenheid! te bespeu ren en in een enkel der opgediende muzikale gerechten was zelfs to taal het zout vergeten; maar het groote geheel ^vas zoo, d)at redelij kerwijze niets boogers in dit genre van concerten kan verwacht wor den. Een volwaardige nieuwe schakel dus aan Z. V.'s lange levensketem. Moge deze keten, door Robert's forsch en jurist treffende hamer, nog met tal van zulke schakels ver lengd wordón. PHILIP LOOTS. Stukken van den Gemeente raad. B. en W. bieden aan den raad het antwoord en advies aan. op de afdee- lingsrapporten betreffende de ontwerp begroting. Behalve het reeds gisteren vermelde hebben B. en W. nog de navolgende opmerkingen tea* beantwoording ge maakt. B. en W. zijn van meening dat de zaak om van de middelbare school voor meisjes een inrichting voor meer uitgebreid lager onderwijs te maken, eerst aan de orde te stellen, wanneer aan de opleidingsscholen plaatsruim te zal te kort komen, wat eerlang het geval zal zijn. Aan het college van B. en W. is niet bekend, dat handelingen strijdig met de verbodsbepalingen vatn art. 24 der gemeentewet door een d'er leden van den raad zou zijn gepleegd. B. en W. beantwoorden de opmerking betreffende de wenschelijkheid van bevordering van ambtenaren ter secre tarie naar anciënniteit door te verwij zen naar art. 7 der verordening rege lende den rang, liet getal en de bezol diging van ambtenaren en boden ter gemeente-secretarie. B. en W. zijn van oordeel, dat wan neer hef. onderhoud van de stookge- reedschappen en ander smidswerk door de gemeente in eigen beheer werd genomen, zoodat aanbesteding daarvoor niet meer zou plaats hebben, zulks eene vrij aanzienlijke vermeer dering van uitgaven voor dit onderdeel ten. gevolge zou hebben. Aangaande den wensch. <ïat aan den Raad zal worden overgelegd een staat van straten, die voor bestrating of herbestrating in aanmerking komen en de plannen tot vernieuwing telkens te onderwerpen, aan het oordeel van den Raad, antwoorden B. en W. dat bet niet mogelijk is thans reeds een lijst over te leggen van de straten, die in het volgend jaar zullen worden her- bestraat of hersteld. De toestand, waarin de Wildemans- brug over de Bakenessergracht ver keert, zal het aanbrengen van vrij kost bare herstellingen noodig maken, zeg gen B. en W. Dit heeft in hoofdzaak B. en W. doen voorstellen deze brug te doenvervangen door een vaste brug. B. eu W. zien de noodzakelijkheid van meerdere drinkfonteinen voorals nog niet in. In verband met de opmerkingen be treffende de begraafplaats zeggen B. en W. toe de zaak nader te zullen over wegen, doch dat het h. i. aan twijfel onderhevig is. of bij toepassing van den voorgestelden maatregel bet fooienstelsel zal worden „vernietigd". B. en W. achten met het oog op den plaatselijken toestand een vergoeding van 500 voor woninghuur voor school hoofden niet te hoog. De wenschelijkheid eener verbete ring van de scholen op de Ged. Oude Gracht en in de Beeksteeg worden door B. en W. beaamd, doch zij werden tot nu toe van voorstellen terugge houden door de aanzienlijke offers, welke reeds in de naaste toekomst voor den bouw van nieuwe scholen zullen worden gevraagd. Een bedrag van foO voor elke school te besteden tot onderhoud van de bi bliotheek, zooals reeds jaren geschiedi- de, achten B. en W. voldoende. Naar aanleiding der in de afdeelin- gen gerezen bezwaren achten B. en W. de voorgestelde subsidie aan de Ambachtsschool niet te hoog, aange zien zij van meening zijn, dat het am- bachtsonderwijs in deze gemeente op krachtigen steun aanspraak mag ma ken. Op een desbetreffende opmerking antwoorden B. enW. dat vermindering van het aantal leerlingen der gym na si o is een algemeen verschijnsel over het geheele land. R. K. Volksbrnd. Op den Dinsdagavond gehouden feestavond van den R. K. Volks bond wend met eene hartelijke toe spraak van den wiidl. voorzatter, den heer Laurey, de Kon/inginne- medaille behaald in den korps wed- strijd degen, uitgeschreven dlooir V. V. em K. aan dó barnier van: de Ver eeniging „Krfacht door Oefening", directeur de heer A. J. Meijerink, gehecht. Tevens overhandigde de heer Haar met een toepasselijk woord de behaalde gradien-medail les aan de heeren J. J. Roozen en Chafoot. Gevonden voorwerpen. Een. doosje met Suikergoedeen notitieboekje en een baddling, drij vende gevonden in die Nieuwe Gracht. De vrouwen en de oorlog. Een dame te dezer stede schrijft ons, dat ze een. brief heeft gericht aan een bekend) en hooggeplaatst Engelsch- man, om hem raad te vragen in hoe verre bet gewenscht kan zijn dat een flink aantal degelijke Hoflandsche vrouwen een adres aanboden aan de Engelsche regeering om mede te hel pen al is 't slechts voor een klein deel, om vrede te verkrijgen. Zij vroeg haar zoo noodig van dienst te willen zijn in bet opstellen van liet adres en gaf tevens als haar bescheiden mee ning te kennen, dat boycotten slechts boyish onbedacht handelen is, waar van de ellende, die er uit voort kan vloeien, niet te overzien is. Zij schreef dien brief dd. 24 dezeir en ontving he den het navolgende antwoord van den Engelschman: „Tot mijn leedwezen ben ik door af wezigheid verhinderd geweest u eerder op uw schrijven te antwoorden. Ik deel hartelijk in uw wensch iets te kunnen doen om aan den tegenwoor- ddgen toestand een einde te maken. Door boycotten en zulke dom me en onzinnige ideeën die alleen door haat zijn geinspireerd wordt de misère alleen erger. Het plan in de vergadering der bootwer kers in Rotterdam van 26 dezer geop perd. om eene reuzen-petitie aan den Keizer van Rusland te zenden, vind ik veel verstandiger, ofschoon, de uit voerbaarheid twijfelachtig schijnt. Wat uw eigen idee betreft-, zoo acht ik de gevoelens welke u daartoe lei den, zéér hoog! Ik vrees echter dat zulk een adres op de Eng. regeering zeer weinig invloed zal kunnen, heb ben en wat het Engelsche volk betreft de argumenten zullen alleen diege nen overtuigen die reeds overtuigd waren. Elke poging om den vrede te herstellen hoe zwak ook en hoe weinig succes belovend moest wor den ondersteund daarom wil ik u niet ontmoedigen in een goed werk! De dame zal nu trachten aan het idee uitvoerbaarheid te geven, doch zonder enormen steun gaat dfit natuur lijk niet. Dinsdagmorgen omstreeks 12 uur reed een fietsrijder op de brug over de Raamgracht nabij het Wilsonsploin een omstreeks 10-jarigen jongen omver met het gevolg dat deze viel en een die pe snede in het voorhoofd bekwam. Zekere Luiten, wonende in het Tuin- laantje nam den jongen op en bracht hem in zijne woning. Door dr. Goed koop werd de Mi aap verbonden en daar na naar het St. Elisabeth's Gasthuis overgebracht. De fietsrijder werd door dei politieagent, die voor de school aan de Koninginneweg op post stond, bekeurd. Voetbal. De vereeniging Achilles uit As sen beeft aan de H. F. C. „Haar lem" bericht, dat zij met" bereid was cm voor dien bekerwedstrijd op a.s. Zondag tussohen bedde, clubs te houden, naar Haarlem over f.e komen, doch wel den: wedstrijd te Zwolle wilde spelen. Naar wij ver nemen is door onze stadgenooben hierop niet ingegaan en zoo is er alle kans dat „Haarlem" zonder slag of stoot in die 2e rondje komt. De Prinskwam piet. Hedenmorgen, te half tien. Voor het station een groote groep menschen, die van den Prins geen kwaad wisten; integendeel, de Prins zou te Velsen uit jagen gaan, hier te kwart voor tienen aankomen en per rijtuig naar Velsen rijden. In bedaarde, inerte afwachting ston den de menschen; kalm in de overwe ging dat er geen gevaarlijk gedrang was; dat a's de Prins kwam, ze hem op d'r gemak in z'n rijtuig zouden zien stappen. Kalm, gemoedelijk, die braaf-stille- kens wachtende menschen. 't Tooneel wordt zonder bluf ge zegd bepaald opgeluisterd door de aankomst van een aantal persmannen, die niet doen als de wachtende men schen, maar ietwat schutterig perron- kaartjes koopen en op 't perron gaan. Ook daar naast en bij reizigers wacht menschen. De stationschef vertelt aan de man nen van de pers, dat ie niet komt, de Prins, dat ie 't afgetelegrafeerd heeft en, niet schutterig nu, maar met de kalme, deftige waardigheid van ie mand, die 'n bok geschoten heeft, schrijden ze heen, de vestibule uit. Op straat gekomen laten ze genoemde waardigheid van houding varen voor een grijns van leedvermaak, waarme de ze aan de wachtende' menschen ver tellen dat ie niet komt. Ongeloovig gelach van een groep jonge meisjes, die zich zóo niet in de luren laten leggen. Pers bewaart deftige waardigheid, vast overtuigd nog nooit een leugen te hebben gedebiteerd. Boven niet-geloofwaardigheid verre verhevenMaar eindelijk moeten ai de menschen het ook wel golóoven, de Hermandad, de eenzame Hermandad, t.rekt eenzaam heen, de groepjes ver dwijnen ook successi'velijk. De Prins kwam niot- Naar we van oficieuze zijde verne- vernemen zal nu de jachtpartij Vrij- dag en Zaterdag a.s. plaats hebben. Uit de Omstreken. Berinebroek De Raad" dezer gemeente is tegen Donderdagavond 8 uur bijeenge roepen ter behandeling van de be grooting over 1902. en tot het doen van eenige af- en overschrijvingen. Gemengd Nieuws. Volgepropte wagens. De rechtbank te Berlijn heeft on langs de Pruisische schatkist veroor deeld tot terugbetaling van 60 pfen- ninge of 36 centen. Dat was een klein bedrag, maar de beslissing is toch voor spoorwegreizigers van beteekenis Op Hemelvaartsdag kocht een Ber- lijnsch advocaat twee spoorkaartjes 2e klasse, voor zichzelf en zijn vrouw, en betaalde daarvoor 80 pf. In dezen coupé 2e Masse kwamen eerst nog vier personen en toen waren alle plaatsen bezet. Maar steeds werden er meer personen in geladen, zoodat er ten slotte 21 in de nauwe ruimte waren gepakt, de meesten zonder kaartjes2e klasse. De advocaat beklaagde zich bij den stationschef, maar te vergeefs, en daarom sprak hij den Staat, als spoor wegondernemer, in rechten aan. Hij beweerde voor zijn biljetten 2e klasse recht te hebben op een behoorlijke ruimte, en eischt daarom den betaal den vrachtprijs terug of althans het verschil tusschen dezen prijs en de laagste personenvracht, waarbij men niet tegen opeenhoopen is gewaar borgd, nl. de militair-kaarten ad 20 pf. De rechtbank heeft deze laatste bere kening als juist aangenomen en dus teruggaaf van 60 pf. bevolen. Onderwijs. Onderwij zers-salarissen. Door het Provinciaal Comité voor de Salaris-beweging in Noord-Holland is op Zondag 3 November a.s. te Alkmaar, in de Harmonie. Gedempte Nieuwe Sloot, een meeting belegd, ten gunste van 't adres dezer dagen door genoemd comité verzonden aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. Terwijl het wettelijk minimum f 400 was, werd toch in Noord-Holland geen lager aanvangssalaris dan f 500 aangetroffen, betaalden vele gemeen ten f 550 of f 600. Nu het wettelijk mi nimum met f 100 is verhoogd, moet ook het feitelijk aanvangssalaris met 100 stijgen; moet dit voor de onder wijzers minstens f 600, voor hoofden van scholen minstens f 850 bedragen. Toch worden nog door gemeentebe sturen salarisregelingen vastgesteld met, een aanvangssalaris lager dan I 600. Het was de uitdrukkelijke be doeling van den wetgever, dat het mi nimum van f 500 alleen zou gelden voor die plaatsen, waar men het goed koopst leeft Gedeputeerde Staten heb ben den plicht toe tezien, dat de wet wordt uitgevoerd, niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest. Welnu, de Alkmaarsche meeting moet kracht bijzotten aan het adres, opdat men wete, dat hetgeen daarin vervat is. de meening is van alle on derwijzers uit deze provincie. In hun eigen belang dienen all© on derwijzers a.s. Zondag in Alkmaar te zijn. Sporten Wedstrijden. Paarden. Courses te Woestduin. Ingeschreven paarden voor de mee ting te Woestduin, op Zondag 3 Nov. 1901. Draven. Kneuen-prij s. Nella, Jan Steen; Anton, Joh. de Mol; Antoinette, id.; Swaska II, H. K. Glas Jz.; Prinses Charlotte, idem; Controleur, idem; Ducaat, Jac. Roodenburg; Dobrina, S. Witteveen; D. D., id.; Wilhelm III, J. P. Mooijman; Anna, J. Koster; Scha- bernack, H. Meijners; Graaf Adolf II, G. Kruis; Jonge Yoël, J. N. Geersen; Miklós, B. Blok; Ko Ko, J. B. Lyn- kamp; Debutant, N, de Koning; Miss O'Brien, Jorritsma en Witteveen. Groenlingen-p r ij s. Nella, Jan Steen; Willes Price, Joh. de Mol; Swaska II, H. K. Glas Jz.; Prinses Charlotte, idem; Controleur, id.; Du caat, Jac. Roodenburg; Polkan, Stal Avanti; Linsca II. S. Witteveen; D. D-, id.; de Luitenant, J. Koster; Scha- bernack, H. Meijners; Isabelle, N. N. v. d. Berg; Spofford, id.; Diamant, stal F.; Fanfare, J. T. de Boer; Nelly II, D. N. van Stralen; A Mountaineer, J. W. Schuijl; Debutant, N. de Koning; Florence C. Jorritsma en Witteveen. P u 11 e r s-p r ij s. Georgia H.Joh. de Mol; Bellwood (v. Wedgeblock), J. Koster; Linsca II, S. Witteveen; Sierra, Stal Avanti; Moquette, Stal Unitas; Hirije, H. Meijners; Isabelle, N. N. v. d. Berg; Clerimond. idem; Graaf Adolf II. G. Kruijt; A. Mountaineer, J. W. Schuijl; Jgddallah, Stal Trio. b. Rennen. Vinke n-p r ij s. Regina, Mac Cord; .Alarm II, J. M. H. ten Kate; Billiton. Abr. v. Hoboken van Hoede kenskerke; Berthus, idem. Keepen-prij s. Cheeky, Abr. v. Hoboken van Hoedekenskerke; Holmes Chapel, idem; Europa, idem; Arga- deen, H. Meijners; Polikare, HerrHein- rich Pfeiffer; Tagus, mr. Astley: Mio- che ex Mels, idem; Rack Reut, idem; Reinette, idem; Le Cid, mr. Oakshot. S ij z e n-p r ij s. Marine, J. J. Kort hals v. Schooten; Sea Voyage, Abr. v. Hoboken v. Hoedekenskerke; Micah, idem; Europa, idem; Easton, jhr. C. de Pesters; Polikare. Herr Heinrich Pfeiffer; Mioche ex Mels, Mr. Astley; Parsimony, idem; Rack Rent. idem; Le Cid, Mr. Oakshot. Rechtszaken. Verduistering:. Voor de Amsterdamsche rechtbank, vierde kamer, stond Dinsdag terecht N. H. H. J. Monné, beklaagd van ver duistering van gelden die hij onder zijn berusting had in zijn qualiteit van penningmeester der vereeniging „On dersteuning zij ons Doel". Eisch twee jaar. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd30 Oct. G. Vlug en C. Alfiok. H. Hulskamp em A. M. Tocseifc. B. Kok en, M. A. Bas. P. L. Riin&es en M. Rauwerdla. H. W. Meijer en C. E. Zuurendtank. H. Teeuwen en C. v. d'. Emgh. S. v. d. Landen en J. Hoff. A. J. Koe stal en C. H. v. Diepembeeik. J. P. van Es en A. G. Berlholee. F. Wit kamp en C. G. Handlgraaf. A. de Wit en A. Groot. Getrouwd'30 Oct. II. J. Wigman en. J. van Goor. W. Kluijt en E. van Dal f sen. C. Warmerdam] en L. A. S. E. Rakker. W. D. Sluimers en A. B ri ene. Bevallen 30 Oct. A. Francken Kok, d. H. W. Scheervan Eg- mond, d. 29. J. S. A. M. Brantjes Schretlen, d. 30. T. T. PMl'ippo Sala, z. Overleden: 28 Oct. C. Bloikker, 29 cl. d., Oranjestraat.. 29. J. J. Wes. seliiogh, 94 j., KI. Houtstraat. Binnenland. Men seint ons uit Den Haag: Heden werd in de algemeemc vergadering van. liet Hoodie Kruis, medegedeeld dat. die voorzitter, de heer Barden broek, benoemd is tot RidderGrootkruis in die orde van Oranje-N as s'au. De reis van koningin Emma Men seint uit Hamburg aan de „N. R. Ct.": De Koningin-Moeder is Dinsdagoch tend oin negen uur met gevolg naar Schwerin vertrokken. Uit Schwerin seint men: Koningin Emma is Dinsdagochtend om elf uur hier aangekomen. Zij reed, na door groothertogin Marie en prins Adolf ontvangen te zijn, naar Raben- steinfeld. Er was veel publiek aan het station, dat de Koningin eerbiedig groette. Men meldt: B. te Sassenheim, wiens huis met bollenschuur Zaterdagnacht afbrand de, is Dinsdagavond laat naar de ge- i vangenis te 's-Gravenbage gebracht. Hij was voor 1 10.000 tegen brand schade verzekerd. Van welingelichte zijde verneemt „De Ned.", dat Prins Hendrik al ue bekende stroopers te Apeldoorn aan werk heeft geholpen, zoodat zij nu een eerlijk stuk brood kunnen verdienen. In de wintervergadering zullen Ged, Staten van Noord-Holland ook aan Je orde stellen een reglement op het rij den met motoren in deze provincie. Professor Van Hamel zal daarover nog vóór de zitting rapport uitbrengen- Blind. Te Schin op Geul (Lb.) wilde de mo lenaarsknecht H. M. eene opening in den vloer met lood vullen. Er was waarschijnlijk water in de opening, want het kokende lood spatte M. in de oogen, tengevolge waarvan hij voor altijd het gezicht zal moeten missen De algemeene beschouwingen over do Staatsbegrooting voor 1902 vormen een heel wat minder lijvig stuk dan men na een algemeene ver nieuwing der Tweede Kamer en het optreden van een nieuw Kabinet had mogen verwachten. Dat optreden en de bij de verkiezin gen gevolgde staatkunde volgde een onderwerp vaji gedachtenwisseling in de sectie, waarbij eenerzijds bëweerd, anderzijds betwist werd dat de kerke lijke partijen onder verkeerde leuzen den verkiezingsstrijd hadden gevoerd. Beweerd, ook toegegeven, werd dat dit Kabinet niet homogeen was, althans niet, meer homogeen dan in ver band met de partijvorming in ons land mogelijk was.'Van de zijde der oppo sitie werd de bereidverklaring tot deel neming aan dén arbeid der Kamer, zonder oppositie quand mème, verno men. Omtrent de voornemens der regee ring, gelijk die in de Troonrede waren neergelegd, werd nadere verduidelij king wenschelijb geacht. Ook en be paaldelijk betreffende de maatregelen van protectionistisclien aard en aan gaande de volgorde der te verwachten ontwerpen van wet. Op verschillende onderwerpen, niet door de Troonrede behandeld, werd de aandacht der Re- geering gevestigd en hare voornemens gevraagd zoowel ten aanzien Van de wenschelijkheid van verschillende maatregelen van wettelijken aard. als betreffende de uitvoering van reeds aangenomen wetten, speciaal van de" legerwetten, waarvan de tegenwoordi ge minister zich immers een tegen stander betoonde. Over Zuid-Afrika werd uitvoerig ge sproken. Eenerzij ds betreurde men dat de Regeering voor haar kennelijke on macht om iets te doen ten gunste der Republieken, steun zocht in critickop de handelingen der vorige regeering. Anderzijds werd deze bewering betwist en ruimte gelaten vor de mogelijkheid van eenige handeling van regeerings- wege. Overlegging van de op de bij eenroeping der vredesconferentie be trekking hebbende bescheiden werd gevraagd. Acad. examens. Door de geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts de heeren Gerrit Kramer, ge boren te Haarlem, en M. L. V. Camille Keulen, Kerkrade, en geslaagd voor het eerste gedeelte de hh. J. H. Tb. Jansen, A. P. Smitt en S. Cappel. De boycot. Thans zijn de havencomités ge^ vormd: In Nederland: Amsterdam, Dordrecht, Vlissingen, Ter Neuzen, Rotterdam. Delfzijl. In België: Antwerpen, Brussel Gent- In Duitschland: Hamburg, dat op zich genomen heeft voor heel Duitsch land te zorgen. In Frankrijk: Rouaan, Hétvre, (deze laatste plaats heeft de geheele Noord- Westkust voor haar rekening geno men), Bordeaux. In Noorwegen: Christiania. In Denemarken: Kopenhagen. In Zweden: Gotheborg. Een manifest, is gericht aan de rea ders in Duitschland, Denemarken, Zweden, Noorwegen en Rusland, waar in medewerking wordt verzocht en de hoop wordt uitgesproken dat Engeland nog vóór 31 December tot een voor de Z.-A. Republieken eervollen vrede zal besluiten. Vervolg Stadsnieuws. Kantongerscht. Zitting van- Woensdiag 30 Oct. 1901. Op die tafel voor dien Kantonrech ter stoaidiein hedlein.morgiem ©en nieL gemtal kooitjes roet blind)© vinken, als stukken van overtuiging;. Deze behoorden toe aan W. H. HancL- graaf, woonachtig Groot Heiligland be Haarlem en waren na verkoop van één dier vogels, in beslag geno men door dfen agent-rechercheur Kersten, die tevens proces-verbaal opmaakte wegens luet uitstelten vam blinde vinken. Beid. bleef hardnek kig ontkennen dien vogel te hebben verkocht, wel had hij het kooitje aan Huijgens verkocht voor 3 en daarbij dien vogel op den koop toe gegeven. Voorts beweerde hij dat geen enkele vink blind was, de oogleden zijn alleen gesloten, maar het licht is er niet uit. Geheel in tegenstelling met deze verklaring was die van dien heer Dr. Galkoen, deskundige, die zeide dat alle vo gels volslagen blind wanen., en zij' geen gezichtsindrukken van buiten konden opnemen. Wanneer d:e die ren konden zien, dan moesten die oogvliezen heldier zijn en doorzich tig. doch dit is niet het geval; dte oogen zijn met een dof vlies be dekt, het voorste gedeelte van het oog is niet meer helder, zoo du t de dieren, onmogelijk meer voorwer pen kunnen onderscheiden en der halve blind zijn. Alle oogen dui den aan, dat er eene ernstige be- leediging of mishandeling heeft plaats gehad. Zoo is bij de een het oog weggenomen;; bij die tweede bet oogvlies dof, bij die derde zijn ken- teekenen van verzwering voorhaal- den. Bet O. M., zijn requisitoir1 ne mende, ze.idie dat er geen wezen op aarde is zoo wreed als de mensch, hetgeen niu weder luit dit feit blijkt. Deze onschuldige dieren, die nie-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2