EEN SALIE WEEK Tweede Blad, tern en wertl later aan koningin Em ma ten geschenke gegeven. Slechts een enkele maal heeft onze koningin daar als kind gespeeld in de mooie beuken- en eikenlanen, waar eertijds Willem van Gulik, hertoe van Gelder, zijn ridderlijken hofstoet om zich heen verzamelde, en waar voortaan in plaats van hoorngeschal en krijgsmuziek de zachte stemmen zullen klinken van wie er den lijdensweg willen verlichten voor onze arme, zieke en daardoor misdeelde broeders en zusters. Het mooie liuis zegt ..Op den Uitkijk" verder is natuurlijk geheel gemodernizeerd voor het doel, waar het nu voor moet dienen en alle ver trekken zijn speciaal met het oog op hunne bestemming van het allerbeste wat op sanitair gebied door de erva ring is bekrachtigd, voorzien. De verwarming geschiedt door laag- di-uk stoom. De buizen loopen door een tunnel onder het gebouw. Deze tunnel is. evenals de vloeren, gemaakt van cement-ijzer, systeem Monier, dat op sanitair gebied groote voordeelen verschaft. De stoom wordt aangevoerd van uit het machinegebouw, dat ge bouwd is nabij de plaats waar zich vroeger de bij het paleis behoorende stallen bevonden. Daar zijn ook do machines voor de electrische verlich ting geplaats. De geleidingen loopen door het geheele gebouw en zijn, om de oorzaak van eventueele storingen direct te kunnen nagaan, overal zicht baar gelaten natuurlijk behoorlijk geisoleerd. De watervoorziening geschiedt met de bronwaterleiding der gemeente Wa- geningen: dit water staat onder contro le van den heer J. H. Aberson, leeraar in de scheikunde aan de Rijks Land bouwschool aldaar. Verder is het Sa natorium nog aangesloten aan het Wagenlngsch telephoonnet en de Ren- kumsche gasfabriek. De wasscherij en keukeninrichting, voorzien van de nieuwste machines, bevinden zich in de vroegere stalge- bouwen achter het paleis, naast het machinegebouw. Voor den adsistent-geneesheer is een woning in het hoofdgebouw ingericht. De villa voor den geneesheer-directeur is ongeveer recht tegenover het voor malig paleis en wordt reeds sedert, eenigen tijd door den heer Dr. J. W. F. Donath bewoond. Het eigenlijke lusthuis is door den bouwmeester Roelof Kuipers genomen tot uitgangspunt voor de nieuwe stich ting. doordien hij van uit den noorder gevel een halven cirkel heeft getrok ken met een straal van 55 M., om langs die gebogen lijn de reeks galerijen en vertrekken te bouwen, die samen het Sanatorium vormen. Het gebouw zelf wordt door de bosschen beschermd te gen noorde- ooste- en westewind en uit overgroote zorg heeft men een kunst- matigen heuvel opgeworpen aan de oostzijde. De binnenzijde van den boog ligt op het Zuidwesten, en in dien boog, behalve de galerijen en veranda's, ook de slaap- en de zitkamers, de lees- en recreatiezalen. Op die manier heeft men het bereikt, dat de zon kan schij nen in alle vertrekken, en men weet het, wie van tuberculose graag gene zen wil, moet voor 3/4 zonaanbidder wezen. Zonaanbidder. ja, en versche- lucht- aanbidder. De bovenruiten in de ramen der slaapkamers zullen dan ook zeker nacht en dag geopend zijn. in alle sei zoenen en bij iedere weersgesteldheid. Het rustige zijn in de buitenlucht,waar toe de ligballen in staat stellen, zal ook, als in andere sanatoria, in ons land het geheele jaar door zijn genezende, re- staureerende kracht kunnen doen ge voelen, ook al met het oog daarop be hoort tot de uitrusting van eiken op te nemen patiënt een dikke winterjas en warme wintermantel. Bij de opneming betaalt men yerder f 14, waarvoor men in eigendom ontvangt een paar wollen dekens voor 't bed en den ligstoel, een thermometer en veTdere onontbeer lijke zaken, waarvan het vooral bij deze patiënten gewenscht is, dat ieder ze zelf bezit. Pelsmuts, voetzak en overschoenen, die vereischt worden bij de opneming, wijzen op plannen, om de patiënten zoo het eenigszins moge lijk is, buiten te doen wandelen en hen thuis voor warme voeten te doen zor gen. Het wandelen zal in het mooie park een verkwikking zijn voor de zie ken en 't- hoopvol liedje van hei-stel zal, hopen wij. Renkumsche beek, die met haar zijtakjes het park door stroomt, velen op hun wandelingen toefluisteren. En daarop is veel kans. want streng zal de hand gehouden worden aan het voorschrift, dat alleen lijders aan be ginnende tuberculose zullen worden opgenomen. De 100 bedden, die het Sanatorium tor beschikking heeft, mo gen niet worden ingenomen door lij ders, wier gezodheid niet te herstellen is, omdat er zoovelen zijn, voor wie de tijd/ige verpleging redding kanjiren- gen van een anders wissen dood. De verplegingskosten, die in den regel wor de ngevruagd, zijn een rijksdaalder per dag. zeker een niet te groote som. al zal zij voor velen het groote bezwaar zijn. Diegenen., die in een ander zie kenhuis ..in een lioogere klasse" zich zouden laten verplegen, kunnen een slaapvertrek buren in het hoofdgebouw het vroegere paleis, waar men ook op het Oosten, Zuiden en Westen slaap vertrekken voor patiënten heeft inge richt; zoo iemand betaalt een vtrhoogd tarief. Als zitkamer zal hij evenmin als de andere patiënten zijn slaapvertrek kunnen gebruiken; zulk een gebruik zou strijden met de eischen van een sanatorium, en ook verder is er in de behandeling en de bediening der meer betalende patiënten geen verschil met die van het gros der zieken. De ligging van het Sanatorium aldus besluit het blad is ook voor de herstellende patiënten, die liunne wan delingen wat verder mogen uitstrek ken. bij uitstek gunstig; uren kan men in die heerlijke streek wandelen door terreinen, die allerliefst het bosch van naaldhout met dat van loofhout doen afwisselen, die verrukkelijk^ kijkjes gunnen over roggevelden, ook 's win ters en in 't late najaar zoo frisch groen, over de dorre maar oneindig af wisselende heide en over den groot vorst van Europa's stroomen, waarop zelfs 't park bij huis den zieken menig kijkje gunt, 's Zomers zien wij al in gedachten de patiënten nog grooter vertrouwelijkheid met bet Rijnwater zoeken, als ze van de bad- en zwem inrichting dicht in de buurt van bet Sanatorium gebruik maken en zich verkwikken en versterken door het zoo heilzame zwemmen, een oefening, die de voordeelen van het Zanderen en van alle andere heilgymnastiek in zich ver- eenigt. De reconvalescenten zullen ze ker die wijze van baden, als de genees heer het hun toestaat, verkiezen bovou de douches, waarvan zij wekelijks bij liet reinigingsbad in de inrichting ge bruik moeten maken, ook al een zeer nuttige sanitaire eisch. Leger en Vloot. De overste von Ziegter, die bij heit automobielen-ongeluk .te Val kenburg verwond werd, blijft steeds in beterschap toenemen. De heer van; Ziegler heeft dc vo. rige week een operatic aan de kaak ondergaandie goed slaagdie. Behoudens onvoorziene omstan digheden zal ewers te van Zicigler over 14 dagen het gesticht lie Maas tricht. waar hij verpleegd wordt, kumniem verlaten en naar zijn va derland terugkeer en Luitenant Clockenor Brousson heeft niet, naar gemeld werd, pensioen aan gevraagd, doch zich eenvoudig ziek gemekt daar hij lijdende is aan een kwaal, die hij opliep bij oen nachtclij- ken tocht in Atjek. De heer C. B. werd toen terstond af gekeurd voor den velddienst en repa trieerde. Hij vroeg toen plaatsing aan bij de koloniale reserve en bleef, in do hoop op inwilliging van dat verzoek, steeds nog zijn gewonen dienst doen. Na de zware manoeuvre-diensten echter, wenschte de lieer Clockener Brousson, met het oog op zijn gestel, niet meer dien gewonen dienst mee te maken en meldde zich ziek, te meer nu hem dezer dagen is medegedeeld, dat zijn verzoek om plaatsing bij de kolo niale reserve is gewezen van de hand. (D. v. Nb.) Gemengd Nieuws. Beschaving. De president der Vereenigde Staten heeft don moed gehad den neger-pro fessor Booker Washington, den direc teur van het college te Tuskcgee, aan zijn tafel te noodigen. Dit heeft in bet „democratische" Amerika een storm van verontwaardiging gewekt die zijn hoogtepunt bereikte in de beschaafde woorden van den heer Millman, sena tor voor Zuid-Carolina, die in een toe spraak te Oklahoma zeide: ..De daad van president Roosevelt, om dien neger ten eten te vragen, nood zaakt ons duizenden negers in bet z.ui- den dood te slaan, voordat zij weder weten zullen waar hun plaats is." Het is te hopen, dat die senator niet de mcening van zijn landgenoot en uitsprak; maar in elk geval blijkt er uit. boe dun het laagje vernis, dat men beschaving itmuui. er bij dien volks vertegen woordigeropziL behoorende bij „Haarlems Dagblad" van Donderdag 31 October 1901. Ho. 5626 Wereldgeschiedenis De ex-ieiaer v»u uc gade in 't Boerenleger, de heer Mac. Bride, over zijne ervaringen in den oorlog, j Wat hij denkt van de ver schillende Boerenbevelheb- bers en over den afloop van den strijd. Niettegenstaande alle verzekerin gen van liet tegendeel en alle procla maties. is het een feit. dat de oorlog „iet geëindigd is. De tijdingen, die eiken dag tan ginder tot ons konieo. laten ons het bewonderenswaardig volk zien, strijdend, met onbezweken moed en energie tegen den geweten- loozen veroveraar. De heer Emmanuel Glaser beschrijft in de ..Figaro" een gesprek, dat hij heeft gehad, met een der leiders van wederstand tegen de Britsche over- heersching, den heer Mac Bride, orga nisator van de Iersche brigade in Transvaal, een vriend van miss Maua Gonne. de beroemde Iersche patriote. De schrijver schetst dezen merk- waareïigen man als iemand van mid delbare grootte, gebouwd als een athleet, met een blozend' uiterlijk en een langen, rosachtigen knevel, staal blauwe oogen en een vastbesloten, rustig uiterlijk. Op een desbetreffende vraag van den heer Glaser, antwoordde hij: „Ik woonde reeds eenigen tijdJ in Transvaal toen de Jameson-raid plaats VOn(f' - y, Van 't oogenblik af, dat ik EngelanJ plan doorzien had, werd het mij dui delijk, dat spoedig de tijd zou komen, om zich tegen het Britsche rijk met ge weld te verdedigen. En met. het oog hierop begon ik dadelijk alle Ieren in mijne omgevingJ.e vereenigen. Zij lieten zich niet lang bidden, zoodat toen de strijd begon, nu twee jaren ge leden, ik aan de Boerentroepen eene Iersche strijdmacht van vijfhonderd man kon toevoegen, volkomen marscli- vaardig en gereed om aan den veld tocht deel te nemen." De heer Mac Bride hing vervolgens tafi reelen op van den slag hij Dun dee, clien van Colenso, de gevechten om Ladiysmith, den terugtocht dooi den Oranje-Vrijstaat en dien van Brandfort naar Pretoria. De bijzon derheden hiervan zijn te hekend' om ze nog eens te herhalen. Eindelijk, gedecimeerd door de En- gelsche kogels en, de ziekte, tot de helft van hare aanvankelijke sterkte te ruggebracht, beroofd van hare paar den, spatte de Iersche brigade uiteen, na de kanonnen en de geweren on bruikbaar te hebben gemaakt. Een vraag brandde me op de lippen, zegt de schrijver, nl. of de heer Mac Bride niet vaak tegen zijne landge noot-en, die in de Britsche gelederen dienden, heeft moeten strijden. „Hoewel u d'it wellicht zal verwon deren," luidde het antwoord, „zoo is hot. toch een feit, dat deze gedachte ons in de eerste lijden niet veel heeft beziggehouden of liever, zij is niet in ons opgekomen. Wij dachten slechts aan het d'ocl van onze taak, het wit, dat. wij ons voor oogen hadden ge steld, nl. om Engeland nadeel te be rokkenen en de Engelschen te dooden. „Eerst later is deze angst ons ko men overvallen en wij waren bevreesd' onze broeders te dooden. Maar de Ie ren, die in dienst stonden van Enge land. leerden spoedig ons onderschei den in do gelederen der Boeren en hoewel de Iersche soldaat er niet van houdt zicii over te geven, lieten zij zich door ons gevang?n nemen. ..En wanneer zij zich dan in ons midden bevonden, begrepen zij spoe dig wat hun plicht was, en zij smeek ten als een gunst, om in onze gelede ren te worden toegelaten. Ongelukki gerwijs voerden de Boeren den oorlog al te menschelijk en generaal Joubert verzette zich steeds tegen deze ver- eeniging, haar strijdig vindend met de wetten van den oorlog. De Engelschen zouden zoo nauw niet gekeken hebben. Verder verklaarde Mac Bride, zulk een haat aan de Britten te hebben, dat hij op den dag. toen de tijding kwam van Koningin Victoria's bezoek aan, feuilleton. Bdel wilöL. Naar het Duitsch van E. WERNER. Met eene plotselinge beweging richtte hij zich op alsof hij die ge dachten van zich wiid'e afschudden die hem zijm „geluk" in dat licht vertcond'en Misschien is het zoo het beste, zeide hij somber. Dan is het ook voor eens en vooral gedaan met de dwaasheid en met het droomen Het weer was inderdaad1 opge klaard. In die dalen en op het meer lag nog wel nevel, maar die bergen waren duidelijk zichtbaar en die zon had zich door de wolken baan gebroken'. Zij neigde needs tot on dergaan en verlichtte nu de vroe ger zoo donkere terraskamej* met hare roodachtige stralen. Het gesprek aan die theetafel was niet bijzon dier levendig geweest. Mevrouw Aimers voerde het ïujna Dublin (de hoofdstad van Ierland) met vijftig mannen er op uit trok om En gelschen te dooden. Ook zeide hij zijn oordeel over de verschillende Boerencommandanten Villebois-Mareuil noemde hij een held als uit een of andere legende. Zijn dood bracht in het Boerenleger een soort paniek teweeg, die eerst na ver loop van tijd overwonnen kon wor den. Ook De Wet werd hemelhoog door den wakkeren Ier geprezen. De generaal is zeer stilzwijgend van aard en bewaart zijne indrukken voor zich. Vaak speelt een spotzieke glimlach om zijne lippen. Wat De la Rey be treft, deze ziet er uit als een arme boei en maakt in 't minst niet den indruk van een zoo groot legeraanvoerder, als hij in werkelijkheid is- Generaal Bo tha is de ziel van den strijd, Hij l.eeft eene hooge, slanke gestalte, een zwar ten baard, dito baar. en is zeer elegant in zijn doen en laten, Hij heeft eene goede opvoeding genoten en spcïjkv vloeiend Duitsch, Fransch, Engdsch en Hollandsch. Ben Viljoen, in :.okor opzicht de chef van Botha's staf. is evenals deze zeer elegant, en beschaafd, jüe Engelschen hebben aan de crie voornaamste Boerenaanvoerders bij namen gegeven, die zeer goed hun ka rakter en handelwijze teekenen. Botha is de gentleman, De Wet, de inspecteur-generaal der spoorwegen en ,De la Rey, de menschenjager. Wat de vroegere generaals betreft, j zooals Joubert en Cronjé, dit waren dappere soldaten, maar zij hebben de Boerenzaak veel schade gedaan. Zij 'overwonnen dikwijls, maar wisten van j hun zegepralen geen gebruik te maken. Verder sprak Mac Bride als zijn meening uit, dat de Engelschen er nimmer in zullen slagen de Boeren te overwinnen! Vijftig Jaar geleden. In onze vorige beschouwing over Haarlem vijftig Jaar geleden zijn wc gebleven bij varkens, die aan stuipen waren overleden. We zouden onze vroede vaderen van voor een halve eeuw tekort doen, wanneer we dach ten dat ze zich enkel en alleen bekom merden om de kwalen en gebreken van het redeloos vee. Integendeel ook de gezondheidstoestand van de burge rij wordt in de gemeenteverslagen van dien tijd uitvoerig besproken. Zoo lezen we aangaande het jaar 1855 het volgende; „De ziektevorm, welke zich in het begin des jaa-rs het meeste voordeed, waren aandoeningen der ademhalings werktuigen., welke vooral toenamen, nadat tegen den 15eir Januari felle vorst was ingevallen, die de geheele \olgende maand onafgebroken voort duurde en niet dan door een buiten gewoon langdurig, schraal voorjaar werd vervangen. Griep en influenza openhaarden zich bijna alom en on der allerlei vormen." Deze twee ongewenschte gasten wa ren dus toen al ook geen vreemdelin gen meer en naar liet schijnt hebben ze in dat voorjaar duchtig huisgehou den. Niet minder dan tachtig perso nen van 60 jtiar en daarboven kwamen ini de drie eerste maanden van 't jaar om het leven. Zelfs kwamen er enkele gevallen van „ware pokken" voor, in September en October zelfs een vijftigtal cholera-ge- v,allen. Tusschen al die akeligheid weten Burgemeester en Wethouders nog een komisch toontje te laten klin ken door de mededeeling, dat „aange zichtsroos en steenpuisten zeer alge meen waren." Er ontbrak nog maar aan, dat een statistiek van de lijders aan neusverkoudheid opgegeven werd! Wat het armwezen betreft, daarmee was men in die dagen nauwelijks minder ver gevorderd, dan tegenwoor dig. Nu evenmin als toen is het mid del gevonden om de armoede te doen verdwijnen. Tegenwoordig praat men er voel van, welnu een halve eeuw geleden hielden B. en W. er zeer def tige vertoogen over. Over het ja-ar 1853 houdt het gemeentebestuur „Al- gemeene Beschouwingen" bij het hoofdstuk Armwezen, die (behalve den zalvenden toon) zonder eenig bezwaar in eejn hedendaagsche beschouwing zou kunnen worden overgedrukt. Ze begint met een philippica tegen het lichtvaardig en onberaden aangaan van huwelijken, een klacht, die we nog dagelijks kunnen hooren aanhef fen. Ook toen, evenals nu,, was het gemeentebestuur tegen werkstakingen Hoor wat burgemeester Do Bruïjn Kops er in 1854 over zegt: ..Hoewel men op sommige plaatsen eene kunstmatige '-orhoogmg van a i In-idsloon heef) b e - alleen, want UMch was evein stil als andere en Paula, diie thee schonk mengde er z.ich bijna niet in. Hier in. het kasteel was zij een geheel andere dan daar builen in den, ongedwongen omgang met den ouden dienaar. Het verwaaide haar was nu zorgvuldig in orde ge bracht, hot natte pak door eene dunne, lichte zomerkleed'ing ver vangen. en de kleine, rozige mond die straks zoo vroolijk gelachen en gebabbeld had, zweeg nu uiterst ..deftig en verstandig". Mevrouw Aimers verstond de kunst aan hare omgeving het grootstmogelijke ont zag in te boezemen. Paula was wel hare beschemeling, de dochter van de vriendin van hare jeugd, maar zij nïoest hot toch dikwijls genoeg ondervinden dat de beschermster, in werkelijkheid eene meesteres was. Eerst hier in Restovicz was dit eenigermate veranderd. Vroeger was aan het jonge meisje niet ver oorloofd geworden alleen urenlan ge wandelingen te mogen maken of met Ulimann te babbelen, als Borneck zijine tante gezelschap hield n.u word haar dit toege staan. Zij had en* zeker geen ve-r- proefd, achten wij dit middel zoo ge heel in strijd met eene gezonde staat huishoudkunde, diat wij het zeer be twijfelen of langs dien weg eenige duurzame verbetering in den toestand der arbeidende klasse zal kunnen woir- deu gebracht. Met vrij waf, gezond verstand wijst de burgemeester daarna op de goede vruchten, die voortvloeien uit het be zoeken van industriescholen, musea en kabinetten en hoopt, dat door liet. meer en meer openstellen de misschien niet geheel ongegronde klacht zal ver minderen, dat onze werklieden in we tenschappelijke kennis van hun vak hij de buitenlandschc achterstaan. Helaas, wanneer we nagaan, dat het amhachtsonderwijs nu (bijna 1902) nog maar een zaak is van enkele ste den. dat. Rijk. Provincie en Gemeente de subsidiën schrieltjes toetellcn, zoo dat ambachts- en teekensoholen zich niet behoorlijk kunnen inrichten en uitbreiden dat er vakken zijn, waar men alleen van vakopleiding spreken kan in dien zin, dat ze er niet bestaat, dan mag gezegd worden dat we in .de halve eeuw na burgemeester De Bruïjn Kops uog maar zeer kleine stapjes in de goede richting hebben gezet. Och, er is zoo weinig nieuws onder de zon. Sedert jaren kunnen we in de gemeenteverslagen een tirade vinden over de winkelnering, vermeldende dat deze vrij goede resultaten oplevert, in weerwil van de groote concurrentie. En wat lezen we in het verslag van 1853: „Niettegenstaande de groote concur rentie mag de kleinhandel niet ongun stig worden genoemd. Verscheidene neringen hebben een niet onbelang rijk voordeel van de arbeiders in den Haarlemmermeerpolder, die zich al hier verschillende benoodigdheden aan. schaffen." Den eersten volzin zouden we ge rust voor den tegenwoordigen tijd kunnen overnemen; in den tweede zouden alleen de woorden „arbeiders in" vervangen moeten wonden door „bewoners van". Overigens zijn beide volzinnen pasklaar voor 't gemeente verslag over 1901. V at veranderd' is, dat zij'n natuur lijk de menschen, de namen en de firma's, op ééne bladzijde staan 7 firma's, dde geen van allen meer be staan: Thomas Wilson, katoenververij, wed. Le Grand et Belain, builgaaswe- yerij, Vos Zonen en Jan de Breuk Zoon, lintenfabrieken, Travaglino Zouen. zijdefabriek, Gebr. Rookmaker, gaasfabriek, O. F. Gehrels, kaarsen katoen-spinnerij en tientallen anderen. Ja, het is gemakkelijker om een lijstje te geven van de firma's, die nu nog bestaan, dan van die welke zijn ver dwenen. Nog een merkwaardigheid tot slot. In 1853 bestond er te Haarlem ©en ver eeniging van bakkers, die voor hare leden de broodprijzen bepaalde. AIzoo een soort van hroodltrust! Waaruit maar weer blijkt, dat er niets nieuws onder de zon is. Binnenland. Ons land oen nuttige instel ling rijker. Op 26 October werd, geopend het Sa natorium voor longlijders. Oranje Nas sau's oord, een schenking van de Ko ningin-Moeder aan ons land, gegeven bij het eind van haar Regentschapspe- riode. Door het, mee op initiatief van de naaste omgeving van Koningin Em ma, tot stand gekomen Emmafonds zul len daar ook minvermogende en zeer arme patiënten kunnen worden ver pleegd, en kosteloos zullen zij dan al les genieten, wat voor lijders aan hun droevige kwaal in die heerlijke bosch omgeving en het uitstekend ingerichte huis beschikbaar is. En voor de krin gen, die wèl van eigen verpleging de kosten kunnen dragen, is het ook van geen gering belang, dat zij hun zieken, zoo dan niet bij zich te huis, toch in het eigen land een zoo alleruitnemend- ste verpleging kunnen doen deelachtig worden. Wat zou het oude Grunsfoort er wel (1636) van zeggen, als het na meer dan 2 1/2 eeuw deze nieuwerwetsche in richting eens aanschouwde? vraagt ..Op den Uitkijk". Het zou versteld staan van zulke flinke ramen en zulke luchtige, vroolijke ruimten en zooveel toegangen voor licht en buitenlucht! Maar ook het buitenverblijf Grunsfoort zooals het er nog ruim twintig jaar geleden uitzag, zou zichzelf nauwelijks herkennen. Het werd in die dagen door Z. M. koning Willem III aangekocht van Mr. I.. Graaf san P.egb'mi van App-.'I- moeden van dat d'e oude dame reeds in haar d'e aanstaande bruid' van haar neef zag on daarmede reive n mg hield1. Met de vroolijke, lich te opvatting der jeugd nam zij de ongewone goedheid on toegevend heid aan als eon geschenk zonder vool te vragen van waar het kwam. Het gesprek was eindelijk op Re stovicz en de omstandigheden, al daar gekomen, het eenige onder werp waarbij Ulrich spraakzamer werd. Hij had zijn notitieboekje voor dien dag gehaald en bladerde er in om de ee>n of andere vraag van zijne tante te beantwoorden en voegde er nu bij Ja. het is met recht eon spotprijs dien ik voor de heerlijkheid lietaald heb, bij ons i n het Vaderland kan men er hoog stens een klein landgoed voor koo- pen. Maar mijn voorganger heeft gedaan zooals de meeste grondbe zitters hier doen. Het eigendom was reeds zwaar niet schuld belast toen hij het erfde, maar d.it kon hem niet in zijn vermaken stomen. Er werd op de vroegere wijze huisge houden. gejaagd, gespeeld, gedron ken en met tal van gasten op groo- fceoi voet geleefd'. Do beambten en het dienstvolk deden juist wat hun behaagde en stalen daarbij zooveel maar eenigszins mogelijk was, tot dat er op zekeren dag niet meer te stelen viel. Toen werd liet eigen dom eenvoudig verwaarloosd'. Het was hoog tijd dat het in, vaste han den kwam. Ik zal nog wel vijf ja ren noodig hebben eer Restovicz wordt, wat het worden kan en moet. Maar het is te hopen d'at je niet zoo lang aan die kluit aarde geketend blijft, viel mevrouw Ai mers in. Nu in den zomer kom je al bijna niet op adem. Ik zie het immers hoe je den geheeLen d'ag rijdt en loopt en commandeert, maar in dien winter reken ik be paald op een bezoek. Ulrich, dan heb je toch zeker tijd genoeg. Moeilijk, tanteantwoordde hij cl'e schouders ophalend. Re stovicz moet niet alleen in orde worden gehouden, maar ook met ijzeren hand geregeerd en daarom mag ik de teugels niet laten schie ten' Voorloopig ben ik nog op voet van oorlog met. mijpe ond'&rhoo- rigen die zich niet aan orde en lucht kunnen gewennen. Juffrouw Dietwald was daar straks nog ge tuige van eene onverkwikkelijke scène die ik met een van mijne houtvesters had. Voor mij is dat echter niets nieuws. Hij keek naar Ivet meisje als ver- wachtte hij de een of and re op mei king, maar Paula hield zich uitsluitend met den trekpot bezig en sprak geen woord. Mevrouw Ai mers bemerkte du met misnoegen, maar al schrt «f zij liet natuurlijk aan blooheid toe, toch moesten de ze zeldzame toenaderingen niet zou worden opgenomen, het werd tijd dat zij de zaak eens ter hand nam. Ulrich begreep dat zwijgen bo ter. Hij zag dat zijne onbarmhar tigheid tegenover Zarzo nog niet was vergeven, wendde echter geen poging aan om er op terug te ko men-, maar stond op. zeggende dat hij nog moest uitrijden om oen houtvesterswon mg te bezichtigen. Hij nam kort afscheid van de da mes en ging heen. De landheer was reeds voor den rit gereed en had juist bevel gege ven om zijn paard voor to brengen, toen hij zijn notitieboekje vermiste dat in het salon was blijven liggen. Hij ging daarom weder naar den overkant om het te halen, maar Electriscli licht in een kerk De Amerikaansche mitlionain Piorpont Morgan heeft zich bereid verklaard de kosten te dragon voor don aanleg van een volledige -instal latie voor etectrisch licht im de St. Paul's Kathedraal te Londen. Die kosten worden geschat op 108.000 gulden. Een hevige orkaan heeft in. die omstreken van Catania duizenden dtruive-, olijf-, meloen en oranjeappelboomen vernield1. In die stad zelf werden vele gebouwen, waaronder die kathedraal, bescha digd. Veiling in hei VerkoopL „De O ouden Leeuu>"9 op Zaterdag 26 Oct. (Vervolg). No. 11. Een perceel Weiland, gele gen als voren, groot 1 hectare. 40 aren. Th. v. Deurzen 3025. No. 12. Een perceel Weiland, gele gen als voren, groot 1 hectare. 35 aren, <0 centiaren. P. Hoogeveen f 2575. No. 13. Een perceel Weiland, gele gen als voren. 1 hectare. 65 aren, 90 centiaren. No. 11. Een perceel Weiland, gele gen als voren, groot 1 hectare. 18 aren, 30 centiaren. No. 15. Een perceel Weiland, gele gen als voren, groot 1 hectare. 45 aren. 30 oentiaren. No. 16. Een perceel Weiland, gele gen als voren, groot 1 hectare, 56 aren. No. 17. Een perceel Weiland, gele gen als voren, groot 1 hectare, 96 aren. 80 centiaren. E. Hartgerink 3735. No. 18. Een perceel Wei-land, gelegen als voren, groot 2 hectaren. 22 aren, 30 centiaren. J. P. Dijkzeul 3800. No. 19. Eene Boerenwoning met Stalling en Tuin, aan den Schalkwij- kervveg te Zuid-Schalkwijk, gemeente Ilaarlenimerliede on Spaamwoude, groot 17 aren, 5 centiaren. B. E. E. Seignette 2400. No. 20. Drie achter elkander gelegen perceelen Bouw- en Weiland, aan den Hoofdweg, afdeeling Burgerveen. ge meente Haarlemmermeer, zamen groot 2 hectaren, 93 aren, 90 centiaren. A. A. v. d. Berg. 1 3770. De perceelen no. 11 en 12 gecombi neerd. De perceelen no. 13 en 14 gecombi neerd. A. A. M. Bruning, f 5930. I)e perceelen no 15 en 16 gecombi neerd, J ,P. Dijkzeul f 5020. No. 21. Een Huis met open Plaats en Erve met uitgang aan de daarnevens gelegen poort aan do oostzijde van do Biggesteeg. groot 67 centiaren. Opgehouden f 2605. No. 22. Een Huis en Erve met Tuintje aan de zuidzijde van de Leidschestraat op de>n hoek van en met uitgang in de Leidsche Dwarsstraat, groot 83 centi aren. J. de Haan 3535. No. 23. Een Huis en Erve, aan do oostzijde van de Lange Annastraat, groot 43 centiaren. II. D. v. Daalon f 1615. No. 24. Een Gebouw en Erve, inge richt tot Stoomververij en Wasscherij, met de zich daarin bevindende Stoom- eu andere Machines en Gereedschap pen tot het bedrijf behoorende, aan de oostzijde van de Essenstraat, groot 1 are. 22 centiaren. P. M. Mok f 3100. JSeiAX»». Overzicht Effectenhandel. Op d'e effectenbeurs blijven1 d'e zaken nog steeds van weinig om vang, terwijl de koe.rsvariatiën ook deze week daarmede in overoein stemming waren. Hollandsche Staatsfondsen, Oos tenrijkers, Kussen,, zoowel als Por tugal, Mexico, Brazilië nagenoeg! onveranderd evenzoo die gom een- teloeningen en hypotheekbanken. In Koloniale Culluuraandeoten kwamen geen omzetten van: eenige beteekenis voor. Tabaks waarden, waren vast met eenig a vans voor die betere soorten. Petrolieumwaar den verdeeld. Terwijl de Indische als. Koninklijke, Moeara Eniim en- Russische als Schibateff hooger waren, toonen die Rumeensohe soor ten eenig verlies aan. O. a. noteeren Koninklijke 351 na 328 Moeara Enim 128? na 119a Schibaieff 1023 na 90* daarentegen Ned. Rum.Petrol. 60 na 68 In Peruanen had eenige verhef fing plaats in de preferente aan deel en die ea 1% hooger noteeren. Aandeel-en Banque Auxilrair her wonnen dieze week ca 3%. Amerik. Sporen zonder een bepaalde rich ting dobberden op en neer om ten slotte slechts geringe verandering" aan te wijzen bij dj vorige week. Prolongatie 3j4".. toen hij de deur van de voorkamer opende hoorde hij Paula's stem zoo opgewonden spreken dat hij ge troffen bleef staan. U vergist u. genadige vrouw Mijnheer von Bemeck heeft mij dat nooit door eon woord of een blik verraden. U moet u vergissen Ulrich begreep het, dadelijk zij ne tante had de zaak. die naar hare meaning niet vorderde-, zelf ter hand genomen en na zijn vertrek ter sprake gebracht. Dat zij daar bij rechtstreeks tegen zijn wensch en wil handelde», kwam bij haar niet in aanmerking, daair zij altijd gowoon was haar eigen inzicht te volgen. Zij wilde voor haar neef den weg effenen, dien hij eigen zinnig voor zich zelf versperde en daarom krachtig ingrijpen. Haar koude, bedaarde stem leverde het grootste contrast met de opgewon denheid: van het jonge meisje. Ik weet het. kind. dat je er geen vermoeden van had maar toch kan hier geen sprake zijn van vergissing. Ik heb de kwestie» met mijn neef reeds besproken rn. vind het daarom noodig je voor ïc be reiden opdat als hij zijn aanzoek bij je doet je niet zoo van je stuk

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5