NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Woensdag 6 November 1901. IflOl HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers.0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37^ n de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel Bnreanx: Gebouw Het Spaame, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1183. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangèr§ L- DAUBE Co. JOHN F. J0NE§j§ucc.t Parijs 3I&" Faubourg Montmogtre. njfrju—" Haarlem's Dagblad fan 0 Nov. bevat o .a. Kolonel Benson's nederlaag, Nog eens liet gevecht by Groot-SIarico, Eene belangrijke zitting van de Frausche KamerDrang naar Trede, Prins Hendrik op jacht, Aan dr. Coster. Politiek Overzicht. Uit verder© bijzonderheden om trent het gevecht bij Bakenlaagte in de Z. A. R., blijkt meeir en meer dat de nederlaag der Tom mies geweldig is geweest. Alleen is :t vreemd dat bijna al wat er na de eerste onhei 1ste 1 egrammen bekend is geworden,, afkomstig is uit niet- officieele bronnen. Kitchener zelf seinde dldl. Zondag dat hij geen ver dere gegevens over het gevecht had ontvangen. Met alle respect voor de waarheidsliefde van den Brit- scheiD opperbevelhebber, dat valt nu toch moeilijk aan te nemen. Wij moeten dus veronderstellen dat Kitchener wel meer weet, maar niet meer wil zoggen. De beul van Soedan deelt in datzelfde telegram mede diat de gewonden van Ben son's colonne Zondagnamiddag te Springs zijn aangekomen. De co lonne zelf werdl Maandag te Brug- spnuit verwacht. De troepen onder genieraat Gil bert Hamilton, die 31 October uit Stander to n oprukten kwamen den len November ini het kamp aan na eenigen tegenstand ontmoet ie hebben:. Over dear naam van het plaatsje waar Benson's krijgsmacht zoo duchtig klop kreeg, dieellt de ,,N R. Gt." thans het een en ander mede Het Transvaalsche dorp Bethal, wordt door de meeste binnehland- sclie en buitenlandeche- bladen B e- t h e genoemd. Deze vergissing is alleszins begrijpelijk, waar de Boe ren zoovele steden en dorpen ge noemd hebben naar vermaarde plaatsen uit de oudheid of van la tere tijden, zooals Bethlehem, He- bron. B-ethanië, of Hannover, Hei delberg, Parijs e. d. Bethel heeft echter met het bij- belscho Bethel niets uit te staan. Het is een samentrekking van de eind- en b eginl ettergrepen van twee vrouwennamenElizabeth en Ali- da. Ben nader telegram uit Pretoria bericht De Boeren hebben beide kanon nen van kolonel Benson's achter hoede medegenomen. Over eene andere nederlaag der Engelschen: is ook meer licht ver spreid. Een telegram van 29 Oct. uit Zeerust (Z. A. R.) meldt- dat de colonnes van Methuen en kolonel van Donop daar den vod gen da, zijn teruggekeerd na met succes een m&rsch door het district ge- maakt te hebben. Methuen is ook het district Rustenburg doorgetrok ken tot ELandsrivier. Hij heeft groote hoeveelheden veldgewassen vernield en 700 runderen, een aan tal andere dieren en vele wagens buitgemaakt. Hij nam li Boeren gevangen. Kemp en de la Rey heb ben een harden klap gekregen tij dens dien aanval, welken zij d'en 24sten October bij Groot-Marico-ri vier gedaan hebben; men zegt dat de Boerenverliezen meer dan 100 bedragen, waarvan bijna de helft gesneuvelden zijn. De Boeren slaag den niet in lxun hoofddoel, het wel a bestond in het veroveren van het kanon, van von Donop's colonne. Dit telegram is het non- plus ul tra van brutaliteit. Hier wordt m&t alleen eene nederlaag veranderd in eene zegepraal, maar men spreekt zelfs van een, harden klap dien Boeren toegebracht! Intussohen, de Engelsche bevelhebbers kunnen ge rust zijn. Wij zijn boter op de hoogte van hunne bewegingen d m zij zeiven en kunnen spoedig ge noeg tusschen de regels lezen, hic de ware toedracht van zaken is. Als men steeds leugens onder de oogem krijgt, vindt men vanzelf de waarheid! die ©r achter schuilt. Buitenlandsch Nieuws. Uit de Kaapkolonie. Reuter seint uit Aliwal Noord, d.d. 2 November Een patrouille onder kapitein Wal ker van Taylor's colonne heeft giste ren 21 gevangenen gemaakt en 17 ge weren, 500 patronen en eenige paar den vermeesterd nabij Wolvekop. On der de gevangenen, zijn begrepen alle leden der familie Duplas (du Plessis?) die in den laatsten tijd veel last ge geven hebben. De patrouille is nog steeds werkzaam. Het eenige ongeval aan Engelsche zijde was: een man licht gewond. Tengevolge van de re gens is de Oranje-rivier op het oogen- blik ondoorwaadibaar. Naar een telegram uit Worcester meldt, hebben db Boeren in dien om trek een aardig succes behaald. In den vroegen ochtendi van den len November werd een afdeeling van 17 man van de bereden troepen van het district Worcester op zes mijlen van Constable verrast en gevangen geno men door een commando Boeren na dat de Engelschen hun munitie had den verschoten. Drie man die op ver kenning uit waren ontkwamen. De Boeren stonden onder bevel van Van Heerden. Deze sprak met bittere heftigheid over de kolonische farmers van wie zooveel steun was verwacht, maar die zich onthielden. Hij sprak over het congres te Worcester dat den inval aanmoedigde en verklaarde dat de invallers besloten zijn de weerspan nige farmers, die met- woorden zoo veel beloofden, maar niet tot daden overgegaan waren, tot den bedelstaf te brengen. De Boeven weten zeer goed dat herstel der onafhankelijkheid on mogelijk is, maar zetten den strijd voort om de kolonische farmers, hun „vrienden" in ellende te dompelen. De Boeren ontnamen den officieren hun horloges met. kettingen en roof den zeven pounds van een soldaat. Het bleek dat zij van levensmiddelen en munitie slecht waren voorzien. (Nu zullen zij wel meer hebben. Red.) Denzelfden dag stiet een andere af deeling van de districtstroepen bij Touwrivier op de Boeren. Er volgde een hevig gevecht, waarbij de Boeren twee gesneuvelden en zes gewonden verloren. De vergosdings-commissie. Sir John ArcDagh deelde in de zit ting der vergoedlngs-commissie mede, dat de Nederlandsche Regie ring ondeir zekere reserves het aan bod van Engeland betreffende d'e schadeloosstelling heeft aangeno men. Lord Lansdowne zal deze reser ves te beoordeelen hebben. De commissie is tot Woensdag uiteengegaan. De Fransehe eiscben tot schade vergoeding zijn nog niet geregeld'. Er werd' overeengekomen aan staanden Maandag gelegenheid ie geven: de zaak van een- der Fran sehe eischers te hooren. Pijpen als kerstgeschenk- Koningin Alexandra moet voor nemens zijn:, als Kerstgeschenk aan de soldaten in Zuid-Afrika ver scheiden duizenden houten tabaksr pijpen met zilveren- beslag, waar op haar monogram en een- kroon tje, te zenden. Van honderd'duizenden pijpen is geen sprake, en dlat zou ook wel te duur worden maar dan zullen bij de Tommies die klachten over ach- beruitstelling nu nog luider zijn dan indertijd bij de chocolaadjes van koningin Victoria. Gf zou 't in de bedoeling liggen, d'e pijpen uit te deel en, ate een bijzondere beloo- niing, aan hien die nog nooit de handen hebben, opgestoken voor de Boeren Dan' zouden er wellicht nog te veel zijn. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De ,,Liberté" ontving een tele gram uit Kaapstad, via Lissabon, volgens hetwelk de Boeren zich zouden hebben meester gemaakt van een remonte-kamp niet ver van Kaapstad, waar de Engelschen eeni ge duizenden paarden bijeenge bracht hadlden Uit Halifax (Nieuw-Schotland) zul len deze maand 300 man van de Royal Artillery met zes maxims als verster kingen naar Zuid-Afrika worden ge zonden. Zij zullen vervangen worden door een detachement van de Bermu da-eilanden. Hicks Beach heeft in eene rede- voering te Bristol getracht de prutte lende Engelsche belastingschuldigen tevreden te stellen door een beroep op hunne vaderlandsliefde. Maar die heeft ook zijne grenzen. CHINA. Volgens berichten van zendelin gen. zou een.aanslag zijn gepleegd op het leven van de keizerin van China bij haar tocht over d;e Lo-Ho. De schuldige, die met een speer gewapend was, heeft een bediende gedood, doch de Keizerin bleef on gedeerd. De dader is met sabelhou wen afgemaakt. Het hof heeft daarna vijf dagen te Honan-foe vertoefd. ALLERLEI. Berichten uit den Krim vestigen de aandacht op het. groote getal Tar taren, die in den laatste© tijd naar Turkije den wijk nemen. Zoo on gemerkt mogelijk, zonder paspoor ten. trachten zij uit Rusland weg te komen en schepen zich te Se- baslopol aan boord van Turksche vaartuigen in. Gewoonlijk zijn deze vluchtelin gen jonge mannen, die den dienst plicht aldus hopen te ontduiken. Uit Salonika wordt bericht-, dat de moeder van den politiechef te Seres door roove-rs is geschaakt en meegevoerd, ongeveer o-p dezelfde plaats, waar miss Stone werd opge licht. De experts van het arsenaal t'e Springfield hebben een nieuw ge weer beproefd dat den Mauser moet overtreffen, en een grootene zekerheid van treffer geeft. De snelheid van de kogel bedraagt 760 meter per seconde. De wond, met zulk een schot toegebracht, zou bo vendien ernstiger zijn, dan die ver oorzaakt dioor welken anderen ko gel ook. Een speciaal bijvoegsel van die „Lon don Gazette" bevat eene proclamatie van Edward VII, diat bij den titel des Kouings voortaan zullen gevoegd wor den de woorden: Koning van het Britsch gebied over de zeeën. Stadsnieuws. Haarlem, 5 Nov. 1901. W. B. Weidner. f Den 3den November is hier ter stede ontslapen in den hoogen ouderdom van bijna 87 jaren, de heer Wigbold Balthazar Weidner, een zeer talent vol muziekmeester, een man, die in dertijd het sluimerende muzikale le ven te Haarlem heeft opgewekt en tot bloei gebracht. Zoo bekleedde de over ledene de betrekking van directeur van het muziekgezelschap „Per Aspera ad Astra", dat des winters zeer druk bezochte concerten gaf. Vele oud- Haarlemmers zullen zich wellicht die schooue concerten nog herinneren. Ook was de heer Weidner, nu onge veer 60 jaren geleden, directeur van de licdertafel „Wega". Daarna had hij een reeks van jaren de directie van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in handen en was het ook op de verschillende concerten, dat bij meermalen door solo-voordrachten op de viool, die muziekavonden opluis terde. Voorts was de heer Weidner in het jaar 1826 reeds muzikant bij het stede lijk muziekkorps, dat in dien tijd ge heel uit vrijwilligers bestond. Later, voor de oprichting van heit gemeente lijk muziekkorps voerde de heer Weid ner geheel belangeloos den dirigeer stok. Nog was hij tal van jaren onder wijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. In 't kort, wij durven zeggen, dat aan hem, door zijn ijver en liefde voor de muziek, voor een belangrijk deel het hooge standpunt, dat Haarlem thans in de muzikale wereld inneemt, te danken is. Nog zij vermeld, dat de overledene was lid van verdienste der Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap; eere lid van Toonkunst; eerelid der Haar- lemsche Bachvereeniging, enz. De teraarde bestelling zal Woens dagmiddag te 2 uur op de Begraaf plaats aan den Schoterweg plaats hebben. Jaarlijksch overzicht van de Ver een iging ..Weldadigheid naar Vermo gen". Boekjaar 1 November 190031 October 1901. Voor behoefligen werd toegestaan: Aan brood en levensmiddelen in No vember 1900 277.335; in December 1900 f313.285; in Januari 1901 f 546.70; in Fe- bruari 1901 378.045 in Maart 1901 f 291.905 April 1901 f 337.25. Mei 1901 f 192.285, Juni 1901 f 196.li5, Juli 1901 ƒ273.61; in Aug. 1901 166.47; in Sept. 1901 162.51; in Oct. 381.00'. Aan brandstoffen in November 1900 48.76; in December 1900 195.50; in Januari 1901 130.64; in Februari 1901 f 194.58; in Maart 1901 16.10in April 1901 Mei 1901 in Juni 0.46 Juli 1901 in Aug. 1901 in Sept. 1901 0.46; in Oct. 1901 36.80. Aan ligging- en kleedingstukken in November 1900 4.70; in December 1900 f 24.90; in Januari 1901 33.25; in Fe bruari 1901 14.15: in Maart 1901 5.50. in April 1901 Mei 1901 Juni 1901 Juli 1901 1.40; in Aug. 1901 f in Sept. 1901 1.40; in Sept. 19U1 ƒ10 70. Aan geld in November 1900 500.35; in December 1900 697.90; in Januari 1901 838.40; in Februari 1901 802.13; in Maart 1901 438.60; in April 1901 565.83. Mei 1901 386.85. Juni 1901 483.35. Juli 1901 367 00; in Aug. 1901 261.40; in Sept. 1901 497.25; ia Oct. 1901 629.35. Verplegingskosten en diversen in December 1900 f-12.50; in Februari 1901 25; in April 1901 Mei 1901 Juni 1901 0.—. Juü 1901 0.—; in Aug. 1901 0.—; in Sept. 1901 18.75; in Oct, 1901 25 00. Administratiekosten in November 1900 83.375; in December 1900 104.45; in Januari 1901 111.05; in Februari April 84.45; in Mei l'JOl 277.00; in 1901 140.65; in Maart 1901 151.87: in Juni 1901 91.70. Juli 1901 83.02'; in Aug. 1901 81.00: in Sept. 1901 93.75. in Oct. 1901 196.00. Totaal van 1 November 1900 tot 31 October 12286.82'. Niet „Eleetrische" doch „IJzeren.41 Het ,,Hbld." meent dat de ,,N. C.". in het artikeltje dat zij schreef naar aanleiding van het nieuwe station te Haarlem eai de door de Haarlemmermeer aan te leggen spoorweglijnen zich tweemaal moet verschreven: hebben.. Niet die Holl. Electrische Spoor wegmij. zegt zij, maar de Holl. IJzeren Sp.mij. zal met de gemeen- te Haarlem een contract sluiten ter zake va.rv de door die gemeente te geven subsidie in den bouw van hefc nieuwe spoorwegstation. En zoo is het ook niet de Holl. Electrische, maar de Holl. IJzeren Spoorweg- Mij.. die voor de ook in ons blad meermalen besproken, spoorwcglijn door de Haarlemmermeer van Am sterdam naar Leiden in 1898 conces. sle heeft aangevraagd en deze, vol gens de ,,N. Ct." ook thans niiet zal intrekken. Naar wij vernemen is het stuk land aan d'e overzijde van de Klevorlaan tusschen de spoorbaan en de Korte Kleverlaan, gelegen onder Blocmcn- daal, in handen e&nor Maatschappij overgegaan, welke die gronden al» bouwterrein zal in exploitatie brengen. Uit de candidaten, die naar de aan de school voor Kunstnijverheid te Haarlem vacante betrekking van loeraar in de projectieleer en het tee- kenen van geometrisch ornament heb ben gesolliciteerd, werd een drietal sa mengesteld, bestaande uit de heeren No. 1 Hana; no. 2 Jessurun dJe Mes- quita, beiden uit Amsterdam; no. 3. A. C. de Graauw, uit Rotterdam. Binnenkort zal door de commissie van toezicht over het gesticht Mecren- berg in het gebouw „Weten en Wer ken" alhier worden aanbesteed: De le vering van de verschillende manufac turen ten behoeve van vooin. Gesticht. Haarl. Handelsvereeniging. Het Bestuur van de Haarlemscha ITandelsvereeniging heeft verzonden een adres van dezen inhoud. Aan zijne Exellentie den Mi nister van Waterstaat, Handel cn Nijverheid, te 's-Gravenhage Geeft te kennen het bestuur der Haarlemschei Uandelsvereenigïng te Haarlem als rechtspersoon erkend bij Koninkl. Besl. van 12 Nov. 1892 No. 29 en 25 en April 1894 no. 3. dat zij ken nis heeft genomen van den inhoud van het request door de vereeiging van handelaren te Groningen aan Uwe Exellentie gericht, waarin wordt verzocht om toepassing van het enkel voudige tarief voor het intercommu naal telefoongebruik ook van 12 tot 4 uur namiddag en om het maximum Feuilleton. Edel wild. Naar liet Duitsch van E. WERNER. Het was op dien dag volgende op het. vertrek van Rosner, tegen, d'en avond, dat die beide dames van eene wandeling terugkeerden die zij in de naaste omgeving van het kasteel hadden gemaakt. Die wan delingen waren tegenwoordig voor Paula minder aangenaam, want mevrouw Aimers sprak op kwetsen- dien, ijzigen toon als zii slecht ge luimd was en zoodra Bemeck er niet bij was, kreeg zij dien toon altijd té hooren. Toen vandaag het naderend vertrek ter sprake was gekomen had' zij een zeer duidelij ke wenk gekregen dat de haar toe gestane bedenktijd ten einde Mep. Paula had het zwijgend!, zonder te genspraak aangehoord zeer ten ge- noege van de oude dame die in dat zwijgen het bewijs zag dlat het. „trotschfe hoofdje" zijn dwaasheid had ingezien en daarover berouw gevoelde. Dit stemde haar zoo wel willend dat zij bedankte toen het jonge meisje haar zooals gewoon lijk, wilde vergezellen om haar voor te lezen en er klonk voor het eerst weder eenige hartelijkheid in haar stem, toen zij zeide Ik heb je vandaag nieft noo- dig, kind. Blijf nog maar een uurtje op hei terras, je z-iei erg bleek en je klaagde immens ook over hoofd pijn. De koele avondlucht zal je goed doen Daarop ging zij heen en Paula ademde ruimer bij de haar gege ven vergunning. Ln weerwil van alles vond zij er toch wel iets ver keerds in dat zij geheel buiten voor kennis van hare beschermster over hare toekomst had beschikt, maar mevrouw Aimers had haar immers met d'e scheiding bedreigd en zou er zonder twijfel ernst van maken als zij bij haai* „neen" bleef. God zij gedanktdat zij nu niet zon der doel onder vreemden behoefde te gaan. Kort voor het vertrek van Rosner was er nog een brief van zijne vrouw gekomen, die hij er mede in kennis had gesteld. Zij schreef dat zij zeer ingenomen was met zijne keus en heette de aan staande huisgenoot© in d'e harte lijkste bewoordingen welkom. Even hartelijk was het afscheid van. den professor zelf geweest. Paula kon maar niet hegrijpen waarmede zij al die goedheid en vriendelijkheid verdiend had, men scheen haar bijna de plaats van eene oudere dochter te willen doen innemen. Zij had nu toch zoo gelukkig en zoo dankbaar moeten zijn door deze onverhoopte ommekeer en zij was het dan ook, ten minste zij her haalde het telkens bij zichzelf, maar te midden van dat geluk en van d'ie dankbaarheid kreeg zij dikwijls in haar binnenste een pijnlijk ge voel dat zij te voren nooit had ge kend. Misschien was het wel de angst voor de laatste, onvermijde lijke meded'eeling aan mevrouw Aimers, waarbij zij toch slechts be hoefde te herhalen wat zij reeds zoo duidelijk gezegd had. Maar waar was de moed gebleven waar mede zij zich toen zoo krachtig verzet had tegen den vreemden man, dien men haar wilde opdrin gen.! Een enkel uur had dien moed doen verdwijnen. Het was een zoo donker uur geweest, daar bij de Maria-kapel. in het weven der sche mering bij dlat nevelachtige meer waar de witte dauw zoo golfde er woeldie. Wat dat uur haar onthuld had was nog donkerder geweest en toch was uit al die sombere scha duwen iets zoo liefelijks opgedo-i ken dat Paula nog nimmer gekend had het bewustzijn bemind te worden Zij had immers de hand van den man afgewezen die haar dat einde lijk had verraden. Zij kende hem wel is waar toen nog niet, maar hij had toch die ruwe afwijzing ge hoord en van haar afgezien, hoe ernstig hij het ook gemeend had. dat toonde hij haar dagelijks. Het was voorbij en liet was bet jon ge meisje te moede alsof het geluk waarvan zij zoo dikwijls gedroomd had, waarvoor zij in dat „neen" redding had gezocht, zoo lang naast haar had gestaan, ongekend, onver moed en nu was verdwenen Op het terras viel een mat licht. Ullmann had binnen in het salon waar het reeds donker begon te worden de groote hanglamp aan gestoken en kwam naar builen bij het jonge meisje dat stil en droome- rig op de balustrade leunde. Mijnheer Ulrich is daar juist t'huis gekomen, zeide hij. Ik ben altijd blijde als hij terug is zoo lang het nog licht is. Hij rijdt veel te dikwijls in het donker alleen door de bosschen, daar tegen helpt geen verzoeken of waarschuwen. Is het dan gevaarlijk? vroeg Paula. Ik dacht diat de omtrek van Restovicz veilig was. Dat hangt er van af, antwoord de de oude. U kunt gerust in het bosch gaan wandelen, juffrouw Paula, u zal niels overkomen, maar mijnheer dat is een andere zaak. En nu is die verwenschte ke- rel, die Zarzo, er weder en sluipt hier rond. Wat heeft hij toch nog in Restovicz te maken? De houtvester Zarzo? Ik dacht dat hij reeds ontslagen was. Ja zeker, reeds de vorige week en het heette dan ook dal hij was heengegaan. Ik dankte God dat wij dienhelschen man eindelijk kwijt waren, maar heel ver weg kan hij niet geweest zijn. Vanmorgen heeft Janko hem gezien en het in zijn domheid verraden. Daar steekb wat achter en daarom is het zaak de oogon open te houden Heb je het dan niet aan mijn heer von Berneck gezegd? vroeg het meisje met ontwakende on- rust. Natuurlijk heb ik het gedaan maar hij haalde die schouders op Cn Vaa^ hij 'naar oppas sen dat hij mij niet onder de oogen komt! Dat was alles. Hij kent vrees, noch voorzichtigheid en ik heb het u immers al gezegd, juf frouw Paula, men is bij die bende zijn le\eji niet zeker. Zij deugen geen van allen, maar Zarzo is een van de slechts ten. Hij voert niets goeds in t schild, daar wil ik mi in hoofd onder verwedden Paula zweeg, zij had het toen zoo „onbarmhartig" gevonden dat Ber neck op hel smeeken en de verze keringen van den houtvester met een hard, onbuigzaam „neen" had geantwoord, het scheen nu toch dat hij gelijk had gehad om zoo streng te zijn. En nu is professor Rosner ook weder weg, begon Ullmann op nieuw op weemeodigen toon. Het was een zoo vriendelijk heer, altijd vroolijk en vergenoegd en men dankt God als men weder

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1