Tra isvaal en O ranja-Vrijstaat De Zuid-Afrikaansche tentoonstel ling aan den Bergweg alhier is tot he den bezocht door 5133 personen. De ontvangsten hebben tot nu toe (met inbegrip van de opbrengst der bussen en der verkochte voorwerpen) 2l93,57 bedragen. De tentoonstellingscommissie heeft Zaterdag aan den penningmeester der afdeeling Rotterdam van do Ned. Z. A. Vereeniging der eerste f 1000 afgedra gen en dit geld is onmiddellijk naar Zuid-Afrika doorgezonden tot leniging van den nood in de concentratiekam pen. Op de groote verkooping van houtge was van vele polders in de Biesbosch c. a. werd door verkoopers en koopers van elk perceel f 1 afgezonderd voor de vrouwenkampen in Zuid-Afrika, wat pl. m. f 150 opbracht. Maandagavond is een Rotterdamsche afdeeling van de Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis opge richt. Kakadoris 0d de Boereii- overwiELDing. Men meldt uit Utrecht aan de N. R. Ct.: Kakadoris zwaaide Zaterdag met een. bulletin van het Utrechtsch Dagblad boven zijn hoofd en maakte een mis baar, dat het geheele marktplein leeg- leegliep en naar zijn tafel stroomde terwijl de boeren glimlachend tot el kaar zeiden: „Wat zou de kerel nou weer hebben? Hij schreeuwt als een mager varken!" Zelfs uit de Beurs en de Fruithal kwamen de kooplui opda gen om te vernemen wat de oorzaak was. En ofschoon er spoedig eenige honderden nieuwsgierigen om hem heen stonden, bleef hij maar door schreeuwen en springen als een beze tene, zooals een oude boerin opmerkte. Hoera! riep Kakadtoris, hoera, hoera! En dan zong hij een regel; Wilheille- mussie van Nassouwen zichzelf weer invallende met hoera, hoera! Zoo zong hij achtereenvolgens den eersten regel van het Wien Neerlandsch bloed, Die Wacht am Rhein, Allons enfants de la Patrie, telkens afgewisseld door een luid hoera, hoera! „En nu het Engel- sche volkslied ook maar, ze krijgen nu toch op zijn tonnsrie, zeit de Fransch- man, dus laa'me ze dat plezier nu maar doen. ALlo, blèr op: „Een sleeperspaard op hol, 't is maar een oude knol, sap- perdekriek." Maar niemand zong mee! Eerst toen Kakadoris het telegram had voorgele zen, waarin Kitchener meldt, dat ko lonel Benson met acht officieren en honderd zes en vijftig man gewond zijn, barstte een luid: hoera onder die menigte los en honderden stemden in met Urlus den sigarenhandelaar, toen deze die zich ook onder het auditori um bevond met zijn fraaie bariton aanhief: Kent gij dat volk, vol helden, moed? Kakadoris moest nogeens het bulle tin voorlezen en met een driewerf hoe ra werd de tijding van de Boeren-over winning begroet. Van die geestdrift maakte Kakadoris gebruik om een groote d'oos te openen en daaruit een aantal wollen halsdoe ken te voorschijn to halen. „Ik zal je lui vertellen, zei hij, wat die Engel- schen voor lui zijn. Hier deze kasjenees zijn in ons land door liefhebbendie ba ronessen en gravinnen met hare keu ken- en kindermeiden en kameniers ge maakt en naar Transvaal gezonden, om de Boeren tegen de koude winter nachten te beschermen. Maar wat zei den de Engelschen? Die kasjenees komen d'r niet in, hoor! Laat die ke rels maar doodvriezen, dan hoeven wij ze niet dood te schieten. En een heel© scheepslading vol hebben ze geweigerd1 te laten lossen, zoodat die weer naar Holland terug moest Zoo toen m'n schoonvader, zooveul as de vadter van m'n vrouw, daar de lucht van kreeg, snee die er op af. Nou, en die baro nessen en gravinnen zaten er meê in d'r maag, dat begrijp-ie, zoodat ie ze voor een appel en een eti kocht en contant betaald, hoor, waant m'n schoonvader zit er warmpjes in! En nu reis ik er meê langs de markten, want de kasjenees zijn voor Boeren gemaakt en boeren zullen ze dragen, al zou de onderste steen boven staan. Wie wil er nou eens iets om zijn hals hebben dat door d'e mooie handjes van een barones gemaakt is? Je zou liever de handje© van de barones zelf om je nek hebben, hé, maar dat lukt je toch npoit daar ben je te leelijk voor! Allo, allo, voor een bagatel wordt je door een barones lekker ingepakt Kom, stomme boer, moet jij nou met dit koude weêr roet je blooten hals loopen en de tering op je lijf halen? (Zelf had hij bij het lezen van heit bulletin zijn jas en vest uitgetrokken en over den grondl gegooid, zoodat hij in zijn over hemd stond te oreeren). Voor twaalf centen een wollen baronessen-kasje nee!" En in een oogenblik ware tiental len van handen opgestoken, waarin Kakadoris de doeken srneet onder het zingen van: Kent gij dat volk vol hel denmoed. Toen hij een paar dozijn doeken kwijt was, klonk zijn stereoty pe uitdrukking: allo, betalen, zwer vers! en zamelde hij met het deksel van een cartonnen doos zijn geld in, waaraan als gewoonlijk rriet ontbrak. Dit tooneel werd door Kakadoris nog verscheidene malen met succes her haald, telkens als hij berekende dat de rangen weer door een ander publiek gevuld waren. Onderwijs. Tot hoofdbestuurders van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zijn benoemd de heeren C. van Wielink en J. J. Lamers, beiden aftredend. Tot redacteur van De Bode werd gekozen de heer K. Geertsma, te Arnheoi. Wetenschap. .Boe een gebergte ontstaat. Ten zuidoosten van. Rome Ligt een schilderachtig bergland, een gebied' van uitgedoofd© vulkanen, dat sedert eeuwen tal van bezoekers van de „eeuwige stad" tot zich ge trokken heeft en waar zich velen metterwoon gevestigd hebben, aan getrokken door het natuurschoon, dat de vroeger zoo vulkanische landstreek aanbiedt. Dit Albanergabergte geeft een beeld van wat beurtelings de ver woestende en do opbouwende ele menten uitwerkten. Het allereerst ontstond daar ter plaatse een groo te vulkaan met een doorsnede van ongeveer twintig kilometer, welke later op zulk een wijze werd ver nietigd, dial het geheet© bovenge deelte verdween en alleen een ringvormige, naar ééne zijde als een hoefijzer geopende aarden wal overbleef. Een diergelijke ringvor mige verhooging van den bodem is ook bij den Vesuvius te vinden en wordt met een Spaanschen naam Caldera genoemd. De bodem van den- put, welke op deze wijze gevormd was, lag 4 tot 500 meter hoog, terwijl de aar- dén wal, van de hoogste punten ge meten, een hoogte van G tot 800 me ter bereikte. Dit deed van! hel ge bergt© heeft den naam behouden van den Tusculaanschen krater. Nu volgde de uitbarsting van een tweeden vulkaan, den monti d'Al- bano of monti Laziali, aldus gehee- ten naar de landstreek Latium, wel ke berg een hoogte van 1000 meter bereikt en een diameter van 44 tot 5 kilometer. Zijn krater is 200 me ter diep en naar het noordwesten geopend. Nog later vormden zich drie andere kraters in het zuiden en het zuidwesten van de eerste twee. welke thans worden ingeno men door het Nemimeer, het Alba- nermeer en de vlakte van Ariccia. De vorming dezer vulkanen is uit een wetenschappelijk oogpunt zeer merkwaardig, in zoover zij slechts voor een klein gedeelte uit lava be staan en voor hel grootste gedeelte uit een eigenaardige- steensoort-, welke zeer poreus en dientengevol ge zeer licht is, en die men als tuf steen kent. Tufsteen kan omstaan- alls de asoh welke door een vulkaan' wordt uit geworpen, met. water wordt ver mengd. en in 't bijzonder wanneer zij in zee valt. Daar op deze plaats geen zee bestond toen die uitbarstin gen plaats hadden, kan de vorming van tufsteen' alleen verklaard wor den uit, dat de asch d'oor een ge weldigen slagregen in tufsteen werd' omgezet.. Het komt ook voor, dat een vulkaan modderstroom©n uitwerpt, die uit esch, met heet water vermengd, bestaan, zooiets heeft bij het Albanerbergland! waar schijnlijk niet plaats gehad. Van welk een enormen omvang overi gen, s de vulkanische werkzaamheid hier geweest is, kan blijken uit het feit. dat de uitgeworpen massa, op 200 kubieke kilometer geschat wordt. Sporten Wedstrijden. Voetbal. Bekerweds it ij den. Tengevolge van de bekerwedstrijden van Zondag zijn de volg-tule wemi- gingen aangebleven voer de tweede rond©, die op 1 Decjtnbir zal plaats hebben: P. W„ Volharding (Amster dam), Quick (Amsttrriam), Vitesse, Haarlem, Steeds Voorwaarts, Ajax, A. V. V., Quick (Amersfoort) in de nior delijke afdeeling en H. B. S., D. S. V. V„ Concordlra, H. V. V., N. O. A. D., Quick (Nijmegen), D. F. C., Rapiditas, Olympia en Unitas in de zuidelijke af deeling, (de laatste onder protest). Het vorige jaar bereikten de twee ronde (verdeeld in vier districten): P. W., Volharding (Amsterdam), Quick (Am sterdam), Haarlem, Rapiditas, Quick (Amersfoort), H .B. S-, H. V. V., D. F. C., H.. F. C., R. A. P„ Velocdias en Ce- leritas. Wielernieuws. Set uurrecord weer verbeterd. De Duitsche renner Robl heeft Zon dag op de wielerbaan in het Pare des Princes bij Parijs het uur-record op 65 KM. 749 gebruikt. Het oude record, dat door Dickent- man op de Friedenau-baan te Berlijn gemaakt werd, was 65 K.M. 621 M. Letteren en Kunst. Sarah Bernhardt is veroordeeld tot heft betalen van 6000 frs. aan den auteur Kistemaeckers, wiens drama Marthe zij had in studie genomen, maar niet doen vertoonen. Gemengd Nieuws. Seri oordeel over den Euit- schen Keizer. De ambassadeur der Ver. Stalen bij het Duitsehen Hof, de heer Whi te, die eanigen tijd met verlof was, is Maandag op de Deutechfand scheep gegaan naar Europa. Voor zijin afreis verklaarde hij dat de Amerikanen keizer Wilhelm niet kendm. Wie Z. M. wel kende wist dat deze een' staatsman is, en zijn invloed op de nrenschen bewees, welk een krachtige en bekwame persoonlijkheid hij was. Speelkaarten. Over het ontstaan en de invoering der speelkaarten in Europa zijn de gevoelens zeer verschillend. Terwijl Court de Gebelin de uitvinding van speelkaarten aan de oud< Egyptenaren toeschrijft, wil Menestrier dat zij in 1392 door den schilder Jacquemin Gringonneux uitgevonden zijn, om den Franschen koning Karei VI bezig te houden en op te vroolijken. Ande ren, zooals Cicognara en de Abbé Rive, beweren dat zij door de Mooren in Spanje zijn gebracht. Met zekerheid worden speelkaarten, cartes, reeds in de 14de eeuw vermeldzij werden toen nog niet voor spelen om geld maar voor waarzeggen gebruikt. De oudste vorm van de speelkaarten is tot in den tegenwoordigen tijd be waard gebleven in de figuren, a t o u t s, der tarok-kaarten. Reeds in de 14de eeuw waren zulke kaarten met figu ren, die evenwel met de figuren van onze speelkaarten geen de minste overeenkomst hadden maar een samen stelling van zedelijke en godsdienstige voorstellingen schijnen te bevatten, in Italië in gebruik, en onder den etymologisch onduidelijken, waar schijnlijk arabischen naam van ta- rocchi bekend. Zij kwamen uit Italië als tarots naar Frankrijk, en zijn waarschijnlijk, gelijk de lot-boeken van de latere middeneeuwen, vooral door Sarraceenen en Joden verspreid. De naam naibi dien de speelkaarten voorheen in Italië droegen (naypes in Spanje), is ongetwijfeld van ara bischen oorsprong, en beteekent waar zegging. Het spel kaarten hetwelk de bovengenoemde Gringonneux van 1390 tot 1393 nevens twee anderen voor Karei VI. schilderde, en dat nog he den in de bibliotheek van Parijs wordt bewaard, is het oudste 't welk aange toond kan worden. Nevens deze oor spronkelijk tot waarzeggen bestemde tarots verschenen in het eerst der 15de eeuw zoogenoemde cartes nu- m r a 1 e swaarmede om geld gespeeld werd, en die het type van onze tegen woordige speelkaarten vormen. Dezen hebben zich in hun tegenwoordige ge daante uit Frankrijk over het overige van Europa verspreid. Evenwel zijn zij in dat land niet uitgevonden, maar wei den door middel van de Arabieren uit Oost-Indie naar het westen gebracht. De speelkaarten van de Indiërs, tsja- hartadsj of tsjahar-tas, dat is vier kroonen of vier koningen gehee- ten, gelijken volkomen op de cartes nutnérales: het idee van strijdende partijen is de grondslag van alle zoo wel Oostersche als westersche kaart spelen. Het kaartspel bestond oor spronkelijk uit vier koinpagniën gelijk gekleede soldaten; elke kompagnie bestond uit 8 gemeenen (2 tot 9 ge nummerd) een knecht, valet; een stalmeester, écuyer; een koningin, dame; en een koning, roi. Het aas of as stelde het vaandel voor, en diende tot onderscheiding van de vier kompaguiën, die het aanvoerde. Latei- werd de écuyer in een gemeen soldaat veranderd, en verkreeg het nummer 10. Reeds de oudste in Europa gemaakte speelkaarten vertoonen altijd dezelfde zinnebeelden, dezelde kleuren en bet zelfde getal bladen. Naar de namen der kleuren zijn zij in drie klassen te verdeelen. De eerste, de Duitsche of Noordsche, heeft rood of harten, Herzen; groen of bladeren, Blatter ook Spaten ofSchüppen; eikels, Eicheln of Ei chenholz ook Kreuz; en schellen, Schellen. De tweede, waartoe Engeland, Frankrijk, België en Nederland behooren, heeft als kleu ren harten, coeur, heart; klaveren, trèfle, club; ruiten, carreau, diamond; en schoppen, pique, spade. De derde klasse, die Italië, Spanje en Portugal omvat, onder scheidt bekers, cupie; munten, de- na ristokken, bostonie;endegens, spadi. Naar den geest der midden eeuwen vormden deze vier kleuren de zinnebeelden der geestelijkheid (het hart); van den burgerstand (groen, klaver, munten); van lijfeigenen (ei kels); en van den adel (lans, degen). Uit een vereeniging van de oude ta- rokkaarten met deze cartes numé- rales ontstond het hedendaagsche tarok (tarocchino) dat reeds in 1419 te Bologne gespeeld werd. In Duitsch- land vormde zich het aas tot den Daus, den koningin tot den Ober, de knecht tot den Unter; de Eichelnober kreeg den naam van Wenzel, naar den heiligen Wenceslaus, de groene Ober den naam van Baste, naar den heiligen Sebastiaan. In Frankrijk gaf men de koningen, koninginnen en boeren bijzondere namen, en wel de beide eersten namen uit de oude en de bijbelsche geschiedenis, endelaat- sten van Fransche grooten. Zoo droe gen, onder Karei VI, de koningen of heeren de namen van Charles, David, Alexander en Caesarde koninginnen of vrouwen, Judith, Pallas, Kachelen Argine, dat is Regina; de knechten of boeren heetten Hector, Ogier en Lahire; de klaverboer voerde den naam van den gewaanden uitvinder of ver beteraar van de speelkaarten, Nicolaas Pepin, doch werd ook somtijds Lan celot genoemd. Karei IX noemde de koningen Augustus, Constantius, Sa lerno en Clovis; de koninginnen Clo- tilde, Elisabeth, Penthesilea en Dido. Onder Lodewijk XIV heetten de ko ningen Cesar, Ninus, Cyrus en Alex ander; de koninginnen Pompeja, Se- marius, Roxane en Helenade boeren Roger, Renaud, Roland, en de klaver boer droeg den naam van den kaar tenmaker. Gedurende de revolutie kwamen in plaats van de koningen Voltaire, Lafontaine, Rousseau en Mo lière; de vier koninginnen waren de vier republikeinsche deugden; en de vier boeren vier republikeinen. Rassenoorlog. Het blijkt nu, dat in de botsing tusscben blanken en negers te Bal- lestown, in den Amenikaanschen Staat Louisiana, 5 negers, 3 neger innen en i kind zijn gedood. De 3 negerinnen waren in een restau rant levend verbrand. Volgens een andere lezing zou den er 3 blanken en 11 negers ge dood zijn. Daar en hier. Bij de in 1900 opgekomen dienst plichtigen voor leger en vloot in Pruisen, bedroeg het aantal analfa beten slechts 0.1 procent, terwijl het in 1880 en in 1881 nog 2.37 bedroeg- In ons vaderland is bet percentage circa 2.5, dat is vijf en twintig maal hooger. Intusschen is er ook bij ons gelukkig vooruitgang te bespeuren, maar nog lang niet genoeg. Moord door Kinderen. De „Graudenzer Gesellige" deelt mede, dat in het gehucht Knobbenort (Oost-Pruisen) twee schooljongens van 9 en 8 jaar, een man van 70 jaar, dien ze dronken óp den weg vonden liggen, zoolang met stokken geslagen hebben, tot ze dachten dat hij dood was. Daarna beproefden ze hem de oogen uit te steken. De ongelukkige stierf spoedig na de mishandeling. De jongens hebben hun misdaad be kend. Een aardig cadeau. „II Bardo", een te Riva aan het Garda-meer verschijnend blad, deelt mede, dat de heer Wilhelm Hilde- brand, een aldaar wonend Duitscher, Keizer Wilhelm de Villa Garda cadeau gedaan heeft. Het grootste hotel van Europa is wel het Hotel Cecil, te Londen, tusschen het Strand en Tha mes Embankment. Het opende met meer dau 700 slaapkamers, besloeg eene oppervlakte van meer dan twee bunders en kostte ruim anderhalf millioen pond sterling (18 millioen gulden). Na de uitbreiding, welke het thans ondergaat, zal het nog honderd slaapkamers meer bevatten. Het nieuwe Waterloo-Hotel, bij het station van den Londenschen en Zuid wester-Spoorweg, zal, wanneer het voltooid is, het Hotel Cecil overtref fen; want het bevat dan niet minder dan 1000 slaapkamers. Het Hotel Cecil heeft eetzalen, restau rant, table d'hote en verschillende kleinere eetzalen voor besloten gezel schappen van zes tot tachtig personen, en wanneer alle eetkamers gelijk tijdig bezet waren, zouden er 5000 personen te gelijk bunnen eten. Er zijn vijf groote keukens, met zestien fornuizen, die zoo kolossaal zijn, dat de ijzeren bovenplaten het oppervlak hebben van eene flinke keuken in een gewoon huis. Het restaurant kan 500 personen bergen, terwijl de table d'hote de grootste van Europa is. Vervolg Siadsnieuws. Gevonden voorwerpen. een zilveren insigne met lint, 3 afl. Chineesche gruwelen, een wagenmoer, een etui met 2 portretten, een bont hondje, een handkar. Vrijdagavond is bij een slager aan *t Ie in Heiligland door jongens een stukje spek en een stuk ham wegge nomen na openschuiving van een raam. Na onderzoek is gebleken, dat een 4-tal jongens van 12 en 13 jaren oud de diefstal hadden gepleegd, waar van proces-verbaal wer dopgemaakt. Een boer uit Haarlemmerliede on derhandelde in een tapperij aan de Hooimarkt met een paar werklieden over een halve Leidsche kaas. Toen hij zijn gelag betaalde, gingen de werklieden met de kaas aan den haal. Een begin van brand werd) gebluscht in een vuilnisbak welke stond achter een schutting van een perceel aan de Leidsche straat. In het bekende magazijn van foto- grafie-artikelen van den heer Bocage aan de Krocht is thans eene even be langrijke als mooie collectie foto's ge ëxposeerd, die prijzen behaalden op het eenige maanden geleden gehou den concours vanwege den Ned. Han del in Kunst- en Fotografie-artikeilem. Het zou ons te ver voeren een ge detailleerde beschrijving dezer exposi tie te geven. We zullen daarom vol staan met onze stadgenooten op te wekken deze interessante expositie te gaan bezichtigen. Vooral de foto's in de vitrine zijn smaakvol, scherp en prachtig afgewerkt, terwijl in het ma gazijn zelf ook veel moois te zien ia De toegang is vrij. De heer J. W. Birnie, aspirant- ingenieur bij; dem Rijkswaterstaat is ter terechtzitting- voor de Air. Rechtbank alhier den. 5en Novem ber 1901 als zoodanig beëedigd. Bij vonnis van de. Air. Rechtbank alhier did. 5 November 1901 is J. Kuipers, winkelier te Haarlem (Smed'estraat) verklaard in staat van faillissement. Rechter-oom.jhr. mr. K. die Ma res van Swimdemen. Prov. Staten van N.-Holland Heden te 121/2 uur nam de najaars vergadering der Staten onder voorzit terschap van den heer Mr. G. van Tienhoven een aanvang. Aan de orde werd gesteld het onder zoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid van Amsterdam VU Prof. dr. J. Woltjer. Namens de comissie, daarmede be iast, rapporteerde de heer Mr. Water schoot van der Gracht, concludeeren de tot toelating van den heer Woltjer. Conform die conclusie werd besloten. De heer Woltjer legde daarna de voorgeschreven eeden af, werd ver- i volgens door den voorzitter geluk ge- wenscht en nam zitting. Daarna werden de afdeeLingen sa mengesteld. Daarop deelde de voorzit ter mede dat de heer Mr. J. C. de Vries enkele vragen wilde richten tot Ged. Staten naar aanleiding van de sub sidie verleend aan de Holl. Electr. Spoorwegmaatschappij in de zomer- j vergadering. Den heer de Vries wordt daarvoor straks gelegenheid gegeven- De verschillende aanvragen om sub sidie worden in handen van commis- siën gesteld, evenals de andere voor stellen. De heer Dr. Josephus Jitta bracht daarna rapport, uit in zake de voorzie ning in behoefte aan plaatsruimte ter verpleging van armlastige krankzinni gen. welk rapport wij reeds breedvoe rig hebben vermeld. De voorzitter brengt de commissie dank voor haar verrichten arbeid en stelt voor de voordracht in eene vol gende vergadering te behandelen. Dit wordt goedgekeurd. Daarna wordt door den heer Dr. G. A. van Hamel rapport uitgebracht over de voordracht tot het vaststellen van een reglement op hst. rijden met motorrijtuigen, van welk rapport wij ook reeds het voornaamste hebben me degedeeld. Ook dit rapprt zal in eene volgende vergadering worden behan- de d. Daarna kreeg de heer De Vries het woord. Het bericht, dat de Holl. Elec. Spoor weg inaatschanpij was overgegaan aan d9 H. IJ. S. M. heeft spr. zeer verrast. Hij heeft zich afgevraagd of de stem ming dezelfde zou zijn geweest als wanneer deze voordracht bekend was Sommigen, althans spr. zouden dan anders gestemd hebben.Spr. heeft toen zijn stem gemotiveerd tegen de voor dracht, omdat hij de H. IJ. S. M. niet wilde balqmmeren in het tot stand brengen eensr directe-verbinding. Spr. betreurt het feit dat toen niet bekend was. wat nu bekend is, doch wil daarmede geenszins eene afkeuren de critiek over enkele personen uit spreken. Unx van een voornemen kennis te dragen, moet men dit weten. Doch niemand heeft iets van dit voornemen der H. IJ. S. M. geweten om de .aan deden der eene maatschappij in han- dne van eene andere maatschappij over te doen gaan. Maar toch heeft de vraag of een onzer door bijzondere relaties iets meer heeft kunnen weten van de zaak dan wij zelf doen oprijzen de vraag: Bestaat er geen bezwaar te gen de vereeniging van verschillende qualiteiten in één persoon. Spr. heeft voor zich zelf geantwoord Gat deze be zwaren wel bestaan, maar of ze over wegend zijn, dat hangt af van de per sonen, wie het betreft. Het komt mij voor, zeide Spr.,. dat er in de eerste plaats eenzijdigheid met een hard woord partijdigheid, uit. voortkomt. Maar deze. eenzijdigheid komt voor in elke bijeenkomst ven personen, die uit den aard van huunen werkkring verschillende kwaliteiten hebben. Het gevaar voor slechte gevolgen is even wel niet groot ,daar in de vergadering allerlei belangen zijn vertegenwoor digd. en is allerminst gerechtvaardigd in kringen van personen, die jaren lang getoond hebben de belangen van het gewest te behartigen. Een tweede bezwaar is dat het kan voorkomen, dat men door zucht om niet partijdig te worden, men juist partijdig wordt in omgekeerden zin. Een derde be zwaar tege nde combinatie van betrek kingen is. dat de personen, die het gezag uitoefenen, niet verdacht moe ten kunnen worden. Wordt vervolgd. Burgerlijke Stand. Bevallen: 1 Nov. G. B. Slobbe— Lucken, z. 4. A. H. van Dood©de Bruijn. z. M. A. PrinsenFrölich, d. A. S. L. M. RipLandman, d. Overleden: 4 Nov. D. Detrksen* v. d. Voort, 87 j., Parkliaan. C. J. Sieriks, 18 j., L. Heeremetraat. 3. D. J. A. van Gend'Klugt, 48 j., Gr. Houtstraat. W. B. Weidnier, 86 j., Kruisstraat. Uit de Omstreken. Bonnebroek. Voor dleze gemeente zal de mili tieraad zitting houden op Vrijdag 13 December a.s. Den 19em November a.s. zal al hier een algemeen© vergadering worden belegd:, .tot zoo mogelijke oprichting van een© afd. „Het Wit te Kruis". Het is te hopen dat het voonloo- pig comité bestaande uit d© hee ren A. Kouwenaar, S. D. Kohier, en J. A. Gerth van Wijk in haar po gingen zullen slagen, en veel mede werking zal ontvangen. Hillegom. Maandagmiddag kwam d© stoom tram uit Hillegom ter hoogte van de Nachtegaal in botsing met den stoomtram uit Lisse. De locomo tieven en eenige wagens werden zwaar beschadigd, persoonlijke on gelukken kwamen gelukkig niet voor. Telegrammen. DE SUIKERCONFERENTIE. BRUSSEL, i Nov. (R. O.) De „Pa. triote" meldt, dat de oproeping voor de aanstaande zitting van de suikercon ferentie spoedig zal worden rondge zonden. De „Patriot©" bevestigt, dat. de zitting in Januari 1902 te Brussel zal worden gehouden. De conferentie zal zich bepalen tot de Europeesche landen. STERVEN VOOR DE VRIJHEID. LONDEN, 5 Nov. (R. O.) Dc „Daily Telegraph" bevat een brief uit Johannesburg, waarin d© schrij ver zegt. dat tengevolge vam de te genwoordige sterftecijfers, en het algeheel© ontbreken van geboor ten, de Boerenbevolking een gelei delijk uitroei i rtgs-proce-s ondergaat. Het voortzetten van dit proces, door de verlenging van den oorlo" moet het Boerenvolk in Zuid-Afri ka tot een onbelangrijke minder heid terugbrengen. Reïtz vestigde reeds zes maanden geleden de aandacht van president Steijn op dit feit. BULLER EN LADYSMITH. LONDEN, 5 Nov, (R. O.) Op go- zag van den beroemden militairen leeraar doktor Milier Maguire, die de helft van de officieren van het Engelsche leger heeft opgeleid, deelt de ..Daily Express" een lezing me de van Buliers telegramwaaruit blijkt dat hij niet onvoorwaarde lijk de overgave van Lady smith aanraadde. Bullen seinde: „ïk ben niet geslaagd, en ik ben niet in staat een nieuwe poging te wagen zonder belogeri-ngs-operaties. die minstens ©en maand zoucten eischen. Kunt gij het zoo lang uit houden? Indien dit niet het geval is. zou ik u raden' zooveel mogelijk ammunitie te verschieten, en dan te trachten de best mogelijke voor waarden te bedingen. Indien gij een andere- oplossing aan de hand kunt doen, kan ik hier blijven, zoo lang gij wilt." NOG MEER DWANG. LONDEN. 5 Nov. (R. O.) De „Morning Post" steunt krachtig het denkbeeld van zijn correspondent te Pretoria, d'at de Boeren die zich onderworpen hebben gedwongen zullen worden den eed van. trouw af te leggen, als toevoeging van dien zoogenaamden eed van onzijdig he id. Zoo zij dit niet willen doen, moeten zij als krijgsgevangenen be handeld en gedeporteerd worden. Dit zou dien toestand zeer verbe teren. DE REDE VAN HICKS—BEACH. LONDEN, 5 Nov. (R. O.) De „Daily Telegraph" zegt over de re devoering van Hicks-Besch (zie Alg. Betr-J: Sir Michael Hicks-Be<ach denkt reeds over de volgende be grooting, en hel vooruitzicht is niet verblijdend, noch voor hem, noch voor het kabinet of voor de belas tingplichtigen. Maar hij twijfelt er niet aan of met een kloek besluit zal hierin worden voorzien. De „Standard", de redevoering van Sir Michael besprekende, zegt dat het van weinig ernst zou getui gen, als men meende dat het land den- firrancieelen druk van den oor log niet voelt. „Hoe groot ons gemeenschappe lijk vermogen ook is, toch hebben de zware belasting-verhoogingen de pasrticul. ernstig getroffen en zul len zij den industrieel en voorspoed belemmeren; maar dit zal niet de geringst© aanleiding geven, om te rug te schrikken voor de vermeer dering der lasten, d'ie Sir Michael Hicks-Beach in hel vooruitzicht stelde. De „Times" zegt, dat afgeschei den van verdere lasten die sir Mi chael in hot vooruitzicht stelde, re kendng en verantwoording za! moe ten worden gedaan van de groote bedragen die zijn uitgegeven, en eenige begrijpelijke reden zal moe ten worden aangegeven, voor liet ge- ringe resultaat d'at zij hebben opge leverd. EEN ONTSLAG. LONDEN, 5 Nov. (R. O.) De „Ti mes" zegt. dat sir William Henry White, de bekend© directeur van die maritieme construct! e-afdleeling van het departement van marine, besloten heeft zijn ontslag te vra gen wegens gezondheidsredenen. Sir William is de feitelijke schep per van die Engel9che vloot, zoo als zij thans is; zijn plannen wer den door iedlere maritieme' mo gendheid nagebootst. CORRESPONDENTIE. Den heer Jansen. Na hetgeen van bel de zijden reeds geschreven is over de ze zaak, achten wij het niet gewenscht er verdere stukken over op te nemen. RED. Den heer K. U. liet ons de vrije hand het stuk al of niet te plaatsen. Wij beslisten in den laats ten zin. RED. POSTERIJEN. Lijst van brieven en briefkaarten, verzonden in de 2e helft van October, die wegens onbekendheid van geadres seerden onbestelbaar waren. BINNENLAND. Brieve n. A. J. Nijholt. Amersfoort; H. Hcyme- ring; F. v. <1. Horst; H. Snij, R. R. Kikkert, B. Meijer, mevr. v. Vrijbergh de Coning, mevr. v. Velsen, I. W. Reese, Grctha Vogel, wed. Pouwels v. d. Veen, Ainst. Flesschenfabriek; De Graaff, I. Walter, Jane de Ridder, v. Leer. allen Amsterdam; wed. A. v. Veen. Baarn; M. Segers,uievr. v. d. Jagt.. Coüp. broodbakkerij. Tiedema, J. W. de Jongh, mej. A. Meindersma, W. de Koning. M. J. Engelsma, allen Den Haag: W. v. d. Velde. mej. L. Bloem. Groningen; mej. G. Houwart, J. Jansen. Hein Burger, E. H. de Waai, mej. D. F. G. Meybooin, M. Drcese. al len Haarlem; Dames Beyerink, Haar- Ie; W. Lastdrager, Helder; P. v. Lierop, Hillegom, Gt. Berkhout. J. Sluit, G. Berkhout, allen Rotterdam; B. Kos ter, Rozendaal; Vrouw Janssens. Til burg; H. Dekker, Utrecht, mej. J. M. v. d. Plassis. Valkenburg; mevr. J. P. Rustige. Veenhuizen; Dijkstra. Wor- kum. mej. Z. Bakker, Zutfen. Briefka ar ten. Wed. Fitzeler??; mevr. W. H v. d. Toorn; J. v. d. Berg, mej. G. Reiff. mile. N. Leysman v. d. Berg, Kroep. Rang, Ruial, G. Buying, Erbrink, allen Am sterdam; mej. Lina Bloem, Groningen; Hein Prelio, mej. C. Calkoen, mej. J. Jansen, allen Haarlem: E. J. Schou ten. Leiden; P. Druif, Meppcl, J. Trost en A. v. Lente, beiden Rotterdam; A. Lamberts, Vcnlo; Rijbroek. Voorscho ten; G. J. Moelhuissen Weert, C. de Vries, Wormerveer. BUITENLAND. Brieven. Mevr. G. v. Stictz, Batavia; H. Boel manster, Spill Eisenach' Jan v. Dijk, Kent; Miss Camilla Corver. William Hunt Cy„ beiden London; Vast. Paris; P. v. Anrooy, Zürich; A. Westerbeek, Duitschland? B r iefk a ar ten. J. Renardy Bleyberg. mej. Anne Ivertson, Christiansmiss Camille Corver in Ionden.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3