NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Vrijdag 8 November 1901. N" HAARLEM'S DAHBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 AD VERTEN TT K N Van 15 regels 50 Of».; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoonnummer der Administratie 1158, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangèrg Q. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONE§j Succ., Parijs 31bFaubourg Montmgptre. IIW - ILdlU- Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 8 Not* bevat o.a. Een verhaal van „Central News over de Benson-ramp, De kolen van ellende, In het Oosten, De zaak-Ter Laan, Nabetrachting van den Gemeenteraad. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD Wij zijn er Woensdag nóg genadig afgekomen althans zonder avond- zit l i 11 g. Volgnummertj e 128 van de uit gaven. was het laatste dat wij behan delden; toen scheidden wij als goed© Tienden tot hedenmorgen 10 uur. Als goede vrienden? Op het'laatst werd de toon van het debat minder aangenaam. Diit bleek voldoende uit de reprimande die de heer Hugen holtz aan zijne mede-raadsleden, meer speciaal den heer Tj eenk Will ink, gaf, toen deze hein van overdrijving be schuldigde: ,,De raadsleden mogen niet narrig worden," zeidie hij, ,,en staan boven sympathieën en antipathieën." Ik zou er mijn hoofd Met op durven geven, dat deze leer Woensdag den geheeian dag en door elkeen betracht is, ook niet door dien heer Hugenholtz en partijgenooten. Er is misschien een lieei fijne uitlegging voor noodig om de juiste beteekenis dezer sympa thieën en anti-patMeën te begrijpen, of wellicht heeft de heer Hugenholtz zich ©enigszins anders, met een ge wijzig den klemtoon, of wat d'an ook, wfillen uitdrukken, Maar ik zou niet weten hoe ik de beweegreden die die demo craten gist ei-en bij letterlijk elk punt tot spreken dwong, anders zou moe ten betitelen dan met sympathie, 't Was sympathie voor de werklieden, die duidelijk uit hunne houding en rede neering bleek, een zeer vergefelijke en beminnenswaardige sympathie, die door iedereen verwacht en gebillijkt werd, maar liet was en het bleef sym pathie. De heeren. de Braai en Hugenholtz wa ren niet tevreden met de rapporten der afdeelingsvergaderingen. Zij meen den dat de kortheid wel wat overdre ven was. En als wij den heer De Braai mogen gelooven en er is geen enkele reden om dat niet te doen zijn er in de derde afdeeling wèl algemeene beschouwingen gehouden, terwijl dit ontkend wordt in het rapport. Dat gaat inderdaad wel wat te ver, en de antwoorden van de heeren Spoor en v. d. Kamp mochten mij niet voldoen. Intusschen, de Raad meende den heer de Braai niet voor de derde maal het woord te mogen verleenen over deze zaak hoewel dat later herhaaldelijk werd toegestaan; en wij moesten er on» hij neerleggen. ..Waartoe dient eigenlijk zulk een afdeelingsonderzoek?" riep die heer Hugenholtz ook uit in hooggestemde verontwaardiging. Ik zou er alleen dit antwoord op kunnen geven: „Heb den tijd. 'n volgend1 jaar zal het wel beter zijn. Want tot nu toe bleek de Raad met deze rapporten tevreden, en daarom bestond er ook geen reden om ze te veranderen". Gisteren nog bleek de groote tevre denheid van den Raad. Maar heel weinig leden voerden, het woord, bui ten de democraten; wij hadden eigen lijk wel 'op één dag klaar kunnen ko men! En daartoe mijnheer Hugen holtz, kunnen de afdeelingsonderzoe- kingen medewerken. Als gij hebt we ten te verkrijgen dat de rapporten een volgend jaar geheel volledig zijn. zullen wij eene gemoedelijke, zalige begroo ting te behandelen krijgen, waarover niemand meer het woord verlangt. Een elk heeft slechts te verwijzen naar de rapporten en kan daarmede zijn taak als rechtgeaard gemeenteraadslid vol doende waargenomen beschouwen. Intusschen djat 't debat met ietwat ver velende regelmatigheid altijd weer op loonsverhooging van de werklieden in gemeentedienst terugkeerde, zullen de democraten zich niet het minst willen aantrekken. Want onder de mede- deelingen en ingekomen stukken was een motie van de heeren Modoo c. s. om de loonen der vaste arbeiders in gemeentedienst te verhoogen, nl. voor een ambachtsman tot een minimum van 23 cents, en voor een arbeider tot 18 cts. Zij deden dat, zeide de heer Hofland niet zonder loosheid, om de debatten bij d© begrooting te bekorten. Maar B. en W. wilden er nog niet aan; de bekende en wel wat irritee- rende uitdrukking ,,renvoyeeren" werd gehoord, en tevens voor de zooveelste maal verklaard dat er een loonrege ling voor de arbeiders in bewerking is bij B. em W., en daarin ook op de post „onvoorziene uitgaven" een bedrag van f 20.000 is uitgetrokken. Toch werd het tot eene, niet d e, volgende ver gadering- uitgesteld. Ook bij de volgnrs. werdten door de democraten nog verschillende pogin gen gedaan. Zoo voor de sluicwach- ters, enz. Zoowel de pogingen van den lieer Modoo als die van den heer Hu genholtz werdten door de aanne ming van de voorstellen-Spoor, ver ijdeld Wel zal er op voorstel van den heer v. d. Kamp den meest moge lijken spoed betracht worden, maar voor Januari 1902 krijgen wij de rege ling waarschijnlijk niet, naar de heer De Breuk al in het begin der discus sie meedeelde. Ook het voorstel van den heer Hof land in het belang der stratenmakers werd verworpen. Ik kan d'at betreuren maar ik vond het wel wat utopisch van den heer Hofland, om van de af schaffing van de uitbesteding pea* vrk. M. zooveel goeds te verwachten, niet slechts voor de werklieden, maar ook voor de gemeente. Werklieden zij a ook „zwakke menschen", en of zij al len bij een uurloon hetzelfde zouden verrichten als nu zij per vierk M. wor den betaald, ben ik zoo va-ij te betwij felen; zonder te willen toegeven booze gedachten te hebben van mijne mede- menschen. De arbeiders ter begraafplaats zul len eveneens moeten wachten op loonsverbetering. Laat ik hiermede voor vandaag ein digen; er is zóóveel gesproken dat het niet aangaat Alles te releveeren. Ik zou vernietigende voorspel lingen kunnen uitspreken over het adres van N. Clemens, Wefers Bettink en G. J. Heeiik, om den heer W. Stolp uit den Raad der vroede mannen te werpen, omdat hij als raadslid) aan de gemeente zou hebben geleverd); ik zou eenigszins breedvoerig mijn instem ming kunnen betuigen met de mee ning der meerderheid van den Raad, dat de f 50.000, die door B. en W. zon der veel uitlegging gevraagd werd <n, voor het abattoir, pardon, gemeentelijk, slachthuis, geweigerd werden; ik zou er over kunnen juichen dat een ijverig en voortvarend ambtenaar als de heer Kriens zijn salaris Met zag inkorten dat er eens gewezen is op het onge wenschte baggeren in den zomer, dat er voor dte hoofden van scholen tracte- mentsverhooglng in het uitzicht is gesteld. Maar ik wil den medewerker die de Begrootingsdebatten vandaag weer heeft te „yerslaan" niet al te voel ruimte ontfutselen. Daarom allec-n nog dieze vraag: de heer de Koning had straf verdiend voor zijn eigenwijs heengaan, maar is niei- eervol ontslaan daar niet wat al te zwaar voor. Antwoord Vox Populi! Politiek Overzicht. We zijn weer gekomen in een periode waarin het oorlogsnieuws met een kaarsje moet gezocht wor den en men al heel blij is, indien men wat vindt dat met al te onbe- teekenend is. Voorzeker zal er spoe dig wel wat meer vernomen wor den, maar vooralsnog moeten we maar roeien met de riemen d'ie we hebben. „Gentral News" geeft een uitgebreid verslag over het gevecht- bij Bakenlaagte, dat nadere bijzon derheden door ooggetuigen1 ver schaft. heet te bevatten, maar in derdaad weinig nieuws inhoudt. Bij gebreke aan beter, geven we hier het verhaal voor wat het waard1 moge zijn. Hoewel e eni gszi ns(*venJast door dien aanval der Boeren zoo wordt ons verteld beantwoordden de mannen van kolonel Benson's ach terhoede dien aanval met heldhaf tige toewijding. Zij gaven een ge regeld en goed onderhouden vuur af op de aanstormende Boeren, wier eerste storm met ernstig verlies af geslagen werd, hoewel die achter hoede' onderwijl zelf zware verlie zen leed. Kolonel Benson, die aan het hoofd van zijn colonne reed, met de be reden infanterie en artillerie, kwam nu terugrijden om zijn achterhoe de te hulp te komen. Hij voerde zijn mannen persoonlijk aan, liet de gunstigste verdedigingsstelling innemen, en toen werd! het gevecht algemeen over de gansche linie. De Boeren waren zeer roekeloos en schenen zich om dJe gevolgen niet te bekommeren. Zij waren' vastbesloten om de dappere afdee ling gevangen te nemen of te ver nietigen, maar iedere storm van die burgers werd goed afgeslagen. De tegenstand was zoo hardnekkig, mogelijk, en te vergelijken bij het beste wat m dezen oorlog verricht werd. Soldaten en officieren vielen in rijen n)eer, er was echter geen sprake van overgave, mien dacht er zelfs niet aan. AlTerwege was men vast besloten, tot heb einde toe stand te houden. Majoor Wools Sampson vormde met al zijn wagenis een laager, en- alle mannen van zijn col'onnie deden hum best om door hevig geweer vuur d'e onophoudelijke aanvallen.' dier Boeren af te slaan. Het woe dende gevecht duurde den gehee- Len dag, totdat de komst van. kolo nel Barter's colonne ontzet bracht: de Boeren trokken, af, ontmoedigd en verslagen (sic), met een verlies van meer dan 300 dooden en go- wonden. (De l>erichtgeven verzuimt o. m. er bij te voegen, dat zij bij vergissing de twee kanonnen van die Emgalschjem meesleepten.) Zoo had generaal Botha weer eens een wanhopige poging ge daan, maar te eememnale gefaald in het bereiken van zijn doel. Geen lof is te groot voor de dapperheid der mannen van Benson's colonne. De man van „Central News" ver dient zeker alle hulde voor zijne on geëvenaarde brutaliteit. Hij heeft het record geslagen en dat zegt heel wat, in dezen tijd van Brilsche oor logsberichten. Buitenlandsch Nieuws. De krijgswet. De rechtsgeleerde commissie uit den Privy Council waarin ook de Chief Justice van de Kaap-kolonie zitting heeft, verwierp Dinsdag de petitie van den notaris te Paarl, ge naamd Marais, die den 15em Aug. te Paarl in hechtenis werd geno men door de militairen wegens ver grijp tegen de militaire bevelen, hoewel dit vergrijp niet verder was aangegeven. Marais werd later naar Beaufort West overgebracht, en wordt daar sedert gevangen gehou den zander veroordeeld of gehooid te zijn. Marais verzocht vergunning, om te appèl.leoren van de beslissing van het Hooggerechtshof in d'e Kaapkolonie waarbij zijn verzoek om uit de militaire hechtenis te worden ontslagen verworpen werd De argumenten van den verdedi ger liepen over de vraag of de af kondiging van cle krijgswet te Paarl on noodig is geweest. De vergoediDgs-commissie. In de Woensdag gehouden zitting van de vergoedingscommissie deel de sir John Ardagh mede, d)at er sinds Maandag geen voldoondem tijd geweest is om de aangevangen on derhandelingen tusschen de Brit- sclie en Nedterlandsche regeeringen tot een goed einde te brengen. Hij vroeg daarom om uitstel lot Maandiagdit wend toegestaan. De bevolking van Pruisen. De volledige uitslag van de volks telling in Pruisen van 1 December 1900 wordt thans bekend gemaakt. Pruisen telde op dien dag 34,472.509 zielen; 16.971,425 mannen en 17,501,084 vrouwen. Evangelisch zijn 21,817,577, roomsch-katholiek 12,113.670. Met uit zondering van Oost-Pruisen, waar de bevolking sedert 1895 met 10,000 zielen verminderd is. valt overal toeneming der bevolking te bespeuren. De ge middelde jaarlijksche vermeerdering bereikte in de voorafgaand© vijf Jaren een hooger bedrag dan ooit tevoren, sedert de nauwkeurige registers bij gehouden worden: ze bedroeg 15,92 per duizend:, tegen 12.4 in het vorige tijd perk van vijf jaren. In bet Oosten. De te* Rome verschijnende „Eser- cito" m'eldft, dat een divisie den* Italiaansche- marine naar de Le- vant-haveins vertrokken is. In officieel© kringen zeigt mm. dat d'it eenvoudig een hoffelijk be zoek is, gebracht op een verzoek van den Sultan, dat werd) uitge sproken na het zendeou van een buitengewoon gezantschap van de Porie bij de troonsbestijging van. Victor Emanuel. Dit bezoek we«rd echter veriraagdi, tengevolge van het Fransch-Turksche incident. De (Parijsche) ,,Matin"schrijft: Overeenkomstig de instructies van de regeering heeft admiraal Caiiilard, zoodjra het eskader te Mityl'émie was aangekomen, troe pen aan land laten brengen, het geen zonder tegenstand geschied de. Terzelfder tijd bezetten, de oorlogsschepen de overeengeko men punten in die wateren van Miiyleme. De Fransche minister van marine ontving echter Woensdagavond, 'n tele gram van admiraal Caillard, Woens dagmorgen verzonden, waarin gemeld wordt dat het eskader nog altijd voor Mytilene ligt en dat er nog geen ont scheping van troepen heeft plaats ge had. Een Fransch eskader heeft Woens dagavond om 8 uur het anker laten vallen voor de haven van Syra. De Londensehe correspondent van de Matin" zegt gemachtigd te zijn, ten stelligste het gerucht tegen te spre ken als zou de Turksche regeering een beroep op de regeering te Londen ge daan hebben, met verwijzing naar liet verdrag van 1878. Geen dergelijk be roep was gedaan, noch ook waren Engeland's goede diensten in het ge schil met Frankrijk ingeroepen, en zelfs had de Turksche gezant te Lon den nog geen officieele medtedeeling over het conflict gedaan. Vandaag zou de gezant echter een onderhoud heb ben met Lord Salisbury. Mocht Turkije het tractaat van 78 te berde brengen, dan zou de Engelsche regeering zoo verzekert men te Lon dentoch niet willen of kunnen tu, sclienbedde komen, voorshands, daar zij zich vergenoegen zou met een ver zekering van de Fransche regeering, dat de bezetting van Turksche grond gebied slechts tijdelijk zou zijn, in verband met Frankrijk's eischen aan de Porte'. Uit de V. S. De beer Van Wijck, burgemees ter van. New-York, die door Tam many Hall gesteld was voor een ze tel als rechter in het Hooggerechts hof, is met een meerdierheid1 van 30 tot 40.000 stemmen geslagen. De cand'idlaat van de Fusie-partij, dat is een combinatie van alle partijen tegen Tammany, is gekozen als rechter in het Hooggerechtshof. De heer Low is met een meerderheid van ongeveer 30.000 stemmen tot burgemeester van New-York geko zen. Alaremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seint dd. 4 Nov. uit Mid delburg (K. K.) Een patrouille werd in den nacht van 1 dezer tusschen Willowmore en Oudtshoom beschoten, waar schijnlijk door achterblijvers van Smuts' en Pijpers' commando. De plaatselijke troepen kwamen gisteren in contact met 30 Boeren bij Tarkastad). De d'istrictswacht achtervolgt een kleinen troep achterblijvers zonder paarden in den Zwartberg. Naar gemeld wordt, heeft de Ca- nadeeec-he regeering de rijksregee- ring doen weten dat het aanbod door Canada in Mei jl. gedaan om nog meer nereüen troepen voor 7. - Afrika te tevereioog altijd ge handhaafd' wordt De tabakspijpen die koningin Alexandra naar Zuid-Afrika zen den zal ten getale van <3000 on geveer als Kerstgeschenk voor de troepen, blijken alleen bestemd te zijn voor de regimenten „waar aan H. M. rechtstreeks verbonden is." Uit Port Elizabeth wordt melding gemaakt van vier nieuwe gevallen van pest. In de „Westm. Gaz." rekent Mor gan-Brownie nog eens uit wat oorlog Engeland reeds, aan rechl- streeksche uitgaven, gekost heeft en nog kosten zal gedurende 1902. Aannemende dat in hot volgende jaar de uitgaven 15 mil Li oen boven de officieele raming zullen zijn, komt hij tot een gezamenlijk be drag van 173.675.000 pd. st. of on geveer 2084 miliioen gulden. De rector der universiteit van Leipzig, prof. Sieyers, heeft de ver tegenwoordigers van alle studenten opgeroepen tot een belooging tegen Chamberlain. Te Osnabrück is op een vergade ring van oud-strijders een besluit in dien' zim genomen. CHINA. Li Hoeng Tsj'ang is stervende. Berichten per scheepsgelegen heid' uit China naar Frankrijk gebracht, spreken van een onver- minderdlen staat van onrust in de provincie Tsatsikar, waar die roo- vers steeds voortgaan het land te tyranniseeren. Op eenige mijlen van Pai-En Soefoe trachtten zij zelfs de Russische troepen in ee-n hinderlaag te lokken. Ook ie Koe- an-Tsjeoe in Ho nan zijn weer on geregeldheden uitgebroken:, welke toegeschreven worden aan de ver hoogde belastingen om de schadie- vergaedding aan de christenen te kunnen1 betalen. Deze laatste troe- beleai moeten een anti-obriatedijk karakter hebben. ALLERLEI. Te Corsica heeft een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen kawerkers en de politie; toen deze een werkman wilde arresteeren, verzetten diens Kameraden zich daartegen'. De aanvallers ontwa penden de politieagenten, mis handelden ze en gebruikten dte sa bels teren, de te hulp snellende marechaussee. Van die- agenten is een viertal gewond. Woensdag hebben te Berlijn in 16 districten verkiezingen voor den gemeenteraad: plaats gehad. Geko zen werden, voor zooveel thans be kend is, 13 sociaaldemocraten, 3 liberalen. Tot dusver waren dte dis tricten vertegenwoordigd door 7 sociaal-democraten, 8 liberalen en een conservatief. De „Times" verneemt uit Buenos- Ayres, hoe daar verluidt, dat Ghili aan Columbia schietvoorraad tegen Venezuela heeft aangeboden, mits Columbia Chili steunt op het Pan- Amerikaansche Statencongires in Mexico. Chili moet Ecuador een oorlogsschip hebben aangeboden. Officieel wordt bekend gemaakt, dat te Glasgow verder geen geval len van pest voorgekomen zijn. De vier lijders die nog ondier behan deling zijn, gaan vooruit. „Wilt gij deze kleedingslukken in ontvangst nemen, die wij thuis gemaakt hebben voor de arme, kleine Boerenkinderen? Ik dacht, dat het 't beste zou zijn u die klee- ren te zenden, daar ik wil dat zij uitsluitend voor geschenken be stemd zullen worden voor do klei nen van de Boeren. Onze kleine jongen wilde hun wat chocolaadjes sturen, want hij zeide mij, d'at hij hen zoo zeer beklaagde. Het is ze ker. dat het voor ons een groot ge noegen was deze kleine voorwer pen. te maken. Gij zult ingesloten ook wat katoen en naaldten en spel den vinden, die voor sommige va/n de moeders van dienst kunnen zijn. Men voelt zich ontzettend treu rig bij het Lezen, over de vreeselijke toestanden, die in sommige kam pen heerscben en over de hooga sterftecijfers. Ik wenschte van har te, dat het Britsch publiek wakker werd bij het vernemen van die vreeselijke feiten en niet zoo onver schillig bleef. Ik hoop dat uwe edele pogingen om het volk wakker te schudden met succes bekroond zullen wor den en Gods zegen op u moge rus ten voor uw onversaagd optreden tegen dezen vree-selij'ken oorlog." Volgens een Reu ter-bericht uit Bloemfontein is majoor Gould Adams, de administrateur der „Oranjerivier- kolonie", hoogst voldaan over de orde en zindelijkheid in de concentratie kampen te Kimberley en aan da Oranjerivier, die hij pas geïnspecteerd heeft. Dat zegt wat. De berichtgever voegt er dte opwek kende mededeelingen bij dat van da 45,000 menschen, in de kampen der kolonie bijeengebracht, slechts 90 eon poging hebben gedaan om zich bij do commando's te velde te voegen, en voorts dit is wel 't meer belangwek kende dat, ,,een geleidelijke, maar niettemin bevredigende vooruitgang merkbaar is in de Oranjerivierkolonie". Brodrick zegt in een brief dat de sterfte in de concentratiekampen hoofd, zakelijk het gevolg is van oorzaken, die onafscheidelijk zijn van den oor log. Vele personen zijn slecht gevoed en slecht gekleed ,als zij in de kam pen opgenomen worden, en dus niet bestand tegen ziekten. Al het moge lijke wordt gedaan om den toestand in de kampen te verbeteren, maar het is niet doenlijk om ontberingen ta voorkomen zoolang een klein aantal wanhopige mannen geen middelen onltzien om het land onbewoonbaar te maken. Stadsnieuws De holen van ellende. Een van dte comité's in Londen, die zich speciaal bezighouden met het inzamelen van kleederen voor de concentratiekampen, heeft een brief ontvangen, die wel bewijst- welk een indruk het publiceereri van de sterftecijfers in de concen tratiekampen op het hart van me nige Engelsche moeder gemaakt heeft. De vertaling van dtezen brief luidt als volgt: Haarlem, 7 Nov. 1901. Tegen dein vader en zoon Schelvis, belden te Wijk aan Zee woonachtig, die ter zake van heit mishandalen, van eenige personen op den avond van den 14en Juni na afloop der verkiezing te Beverwijk, door de Haarlemsche rechtbank werden vrijgesproken, en van welk vonnis het O. M. in hooger beroep kwam, werd Woensdag door den adv.-generaal bij liet gerechtshof te Amsterdam eene gevangenisstraf ge vorderd voor den lijd van resp. 1 en 3 maanden. Bloembollencultuur. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de afd. Haarlem van do Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur zijn tot candidaten voor vacatures in het Hoofdbestuur gesteld de heeren Willy Droog te Haarlem en W. Th. Rodbard, to Iflillegom. Eerstgenoem de. die ter vergadering aanwezig was, na..i die candidatuur aan. Een gedachten wisseling werd gehou den over de omstandigheid, dat de handel An zieke bollen, die van vuilnis- hoODon en, naar hot schijnft, ook aan k gemeentereiniging worden opge- raap., zulk een uitbreiding aanneemt, natuurlijk tot discrodiet van het vak in L algemeen. In Leiden. den Haag en eldters worden ze met wagens vol uit gevent. Men zal trachten maatregelen te ne men om dit tegen to gaan. Als afdoend middel werd aan de hand gedaan, om bij het visiteeren van do bollen de zie ke dadelijk middendoor te snijden. In de Kroon zal a.s. Zondag, 10 Nov. het Haarlemsch Muziek Corps „Or-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1