Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. sfo. i'vr» Meestgelezeri Dagblad in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. A. M. BEEKMAN, Wonwermanstraat 48, alhier, G. DE ZWART, Heerensïngel 97|S9, alhier, I9e Jaargar Maandag 11 November 19(H HAARLEM'S DA6BLA0 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maandenL65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat» Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11S2, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèro f*. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE§i§iux., Parij3 31w* Faubourg Montw^jre. "Tui-r I 1 De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is Zaanstreek. De onderdeelen warenkaars, kers, rat, traan, kaas, Zaan en Ernst. Het aantal goede oplossers bedroeg 592. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer en de 2e prijs zijndeTWEE GULDEN VIJFTIG aan Mejuffrouw die tegen qutfantie den prijs van Maandag af aan ons Bureau, in ontvangst kunnen nemen. Ons nieuwe. Prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 10 letters en is de naam van eene instelling van liefdadigheid. 6, 3, 8, 10 is een lichaamsdeel. Een 4, 2, 5, 10 is een deel van het gebit. Als een soldaat ongesteld is, meldt hijjzich 1, 2, 3, 4krijgt hij verlof, dan gaat hij naar 7, 8, 9, 10 By de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld: '1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brielje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnea, Kampersingel 70, hebben bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. pggp*» Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de »Zaterdagavond« in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Dit nummer bestaat uit aclit bladzijden. Haarlem's Dagblad van 11 Nov. bevat o.a. Miss Hobhouse gearresteerd. Een brief van Sir W. Harcourt in <le „Times Duller toegejuicht, Boberts uitgejouwd. Een halve week Wereldgeschiedenis, Sport- praatje, De grootste leugen. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant no. 62 van „De Zater- dugavond*-', Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende: o. m. Haarlemmer Halletjes, De beroeipsac teur (verhaal) Rubriek voor Dames, Feuilleton: De oude woning, Oom Piet's vischschuit (verhaal) benevens de gewone rubrieken, afbeeldingen, Schaakspel en Prijsraadsel. folitiek Overzicht. Een nieuwe schanddaad' is ge pleegd. De ediele miss Hobhouse, die zooveel gedaan hieeft om de aandacht te vestigen, op de sterfte in de concentratiekampen in Zuid- Afrika is, naar de „Daily News" mededeelt, gearresteerd. Men, ge looft dat zij gedeporteerd is, d. w.z. aan boord van een schip is gebracht dat naar Engeland gaat. De Britsche Regeering heeft in dertijd aan miss Hobhouse de ver gunning geweigerd om terug te mogen koeren, naar d'e kampen in Zuid-Afrika en heeft bij verschil- J lende gelegenheden duidelijk doen' blijken dat zij een vrouw met zoo veel waarhei dsliefde en medegevoel liever ver van deze plaatsen den el lende zag. Nu heeft men haar voorgoed de gelegenheid benomen zich er mee te bemoeien. Leve de persoonlijke vrijheid! Het verzet tegen die regeering in Enigeland begint reusachtige afme tingen aan te nemen. Van alle zijden worden er beschuldi gingen geuit tegen het beleid der Britsche bewindslieden. Nu weer heeft sir William Harcourt in een langen brief aan de „Times", de politiek der flegeering en de lei ding van den oorlog, voornamelijk in de jongste phasen van dén strijd ernstig gegispt. Hij noemt het verbannen van de Boeren en het verbeurd verklaren van hun bezittingen zoowel onwet tig als misdadig, verdedigbaar noch op burgerlijke noch op militaire grond'en. Harcourt gaat uit van Lord Mill- ner's jongste waarschuwing„Er kan geen vrede gesloten worden voordat die oorlog formeel uit is, en het is niet te zeggen dat een oor log tot het uiterste ooit behoeft te eindigen." Miloer heeft in deze be ruchte toespraak te Durban den oorlog, in zijn tegenwoordig stadi um, gelijk men weet, ook vergele ken- bij een brand die haast ge- bluscht is, maar waar de vlam nu en dan nog uitslaat op verschillen de puntenechter niet zóó, of dat vuurtje wmdt gedoofd zoodra de tromp van de brandspuit er op ge richt wordtDie opvatting, zegt Harcourt, wordt wel geïllustreerd door Benson's nederlaagEn hoe veel menschep aan beide zijden, worden tevens „uitgedoofd." Wij weten dat deze brandweer uit 65 afdeelingen bestaat, met 200.000 man., (die nog niet voldoende zijn) en toch is dat maar een opflikke rend vuurtje. En wij zijn nu in het derde jaar van den oorlog. En men zegt ons, dat, wie deze waarheden aan het volk voorlegt, de Boeren aanmoedigt alsof de Boeren ze niet even goed kendien als wij. Maar is de bekentenis van Lord' Milrner voor de Boeren geen groo- tere aanmoediging? „De draken- tanden, gezaaid door den Cadmus van het ministerie van koloniën, brengen telkens een. nieuw gewas voort van gewapende mannen die besloten zijn, door te vechten- of te sterven." Het goed recht d'er guerrilla wordt door den schrijver uitvoerig uiteen gezet. Hij beroept zich in 't bi> zonder op Wellington en den oor log in Spanje, in de eerste jaren der vorige eeuw. Wellington trad met zooveel succes als verdediger dezer methode van oorlogvoeren op, dat d'e Frainscliman Lan.frey schreef „Masséna heeft,, naar een schandelijk voorbeeld, in Italië ge geven, bevel uitgevaardigd om al len die gevangen genomen worden, als bandieten neer te schieten. De les d'ie Masséna bij deze gelegen heid kreeg van den Engelscben ge neraal behoort overal bekend te worden, want er is geen' natie die er geen belang bij heeft, die eeuwi ge rechten der vaderlandsliefde tie verdédigen." En ten slotte protesteert Har court ten krachtigste tegen de nieuwste uiting van Chamberlain. Het e-enige geneesmiddel dat de mi nister nu vindt isnog mieier ge strengheid. Mem zal nog strengere maatregelen overwegen. Harcourt geeft' Chamberlain den raad-, de maatregelen van Louvois in die Palts en van Al va in de Nederlan den te overwegen, maar dan ook in Motley na te slaan wat daar het ge volg van was. Zoover, roept Harcourt uit, heeft dé hoogere m.euschlievendheid ons gebracht Ofschoon de redactie van de „Times" in een hoofdartikel den brief ook betreurenswaardig en on vergeeflijk vindt, zullen vele Engel scben er zeker aniders over oordee- Len. De Bu-Eer-beweging doet het ministerie ook geen goed. Sterk sprekend is het feit dat in Notting ham Roberts is uitgejouwd, terwijl Buffer weid toegejuicht. Buitenlandsch Nieuws. Ongehoorzame matrozen. Bij het te Kiel gehouden' proces wegens insubordinatie op het Duit- sche oorlogsschip „Gazelle" is de matroos iste klasse Weiss volgens de ..Kieler Zeitung" wegens wei gering van den verschuld igd'en eer bied, van gehoorzaamheid aan en beleediging van meerderen veroor deeld tot (Ét© maanden gevangenis straf d:e matroos Grager kreeg we gens het maken en zingen van een liedje op den commandant zes maanden gevangenisdé matroos lste klasse wegens het zingen van hetzelfde liedje drie maanden de bootsmansmaat Kunze kreeg we gens hetzelfde feit dezelfde straf en werd bovendien tot degrade e- rinig veroordeeld. De matroos lste klasse Peike kreeg wegens mee helpen aan het maken van het lied je drie weken gemiddeld arrest. Frankrijk en Turkije, Men verneemt dé Konstantino- pel uit een betrouwbare bron, dat de Sultan geneigd schijnt toe te ge ven, en terstond voorstellen zal doen. waardoor alle vorderingen van Frankrijk zouden worden vol daan. Een nota van Havas zegt dat de Porie heeft laten weten dat zij be sloten heeft aan de verschillende eischen van Frankrijk ten volle te voldoen. De minister van. buiten- landsohe zaken heeft geantwoord, dat, zoodra mededeeling zal zijn ontvangen van liet bevel van den Sultan dat dit besluit van- de Porie bekrachtigt, het Fransche eskader My-tilene zal verlaten. Reuter seint uit Londen, d.d. 8 Nov. Men verneemt, dat berichten van bevredigenden aard ontvangen zijn aan het Turksche gezantschap al hier, dat een. schikking in het ge schil tussclien Frankrijk en Tur kije onmiddellijk zal worden ge troffen. De erkenning door Turkije van d'en Chaldeeschen patriarch vormt een ietwat moeilijk punt, dat onderhandeling noodig maakt. Verscheidene bladen te Berlijn deelen mede. dat het Peberburgsche bericht aan de „Kölnisohe Ztg." over een gemeenschappelijk hande len van Rusland eni Frankrijk tot het doordrijven van hervormingen in Armenië en de Europeesche provincies van Turkije, in onder richte kringen aldaar op sterken twijfel is gestuit. Even onwaarschijnlijk zou 't. ver dere bericht zijn. volgens hetwelk Rusland en Frankrijk de overige mogendheden van het „concert" zouden aanzoeken, aan hun ge meenschappelijke handelingen deel te nemen'. Niert alleen toch zou tot nu edke aanleiding ontbreken om dé conferentie bijeen te roepen, maar ook zou elke aanduiding ont breken,, dat zulk een aanleiding in een te overzien tijdperk zou kun nen ontstaan. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Uit de verliezenlijst Bij Triehardtsfonbeiini zijn op 1 November (dus een paar diagen na dat Benson daar geweest was) een man gesneuveld en 4 gewond. De twee luitenants, d'ie, zooals wij reeds gemeld' hebben, in het district ClanwMliaui gesneuveld zijn, behoorden reep. tot de Clan- william Convoy Guard en de Mili tary Pigeon- Post. De eerste opgaaf betreffende het gevecht bij Bakenlaagte vermeldt de namen- van 50 doodiem, 95 ge-, wonden en 2 vermisten. Het doodvonnis dat over Robert Wilson, een boer uit het district Cradock, die zich bij Lotter's com mando had aangesloten, was uitge sproken, is veranderd in levens lange gevangenisstraf. Generaal Sir Ian Hamilton, mili tair secretaris van Lord Roberis aan het departement van oorlog, die zich tijdens den grooten op- marsch naar Pretoria naam heeft gemaakt als cavalerie-aanvoerder, gaat heden naar Zuid-Afrika te rug om den post van chef van- Kit chener's staf te aanvaarden. Te Southampton is de militaire overheid nog even druk bezig met liet uitzenden van versterkingen naar Zuid-Afrika als in het begin van den oorlog. De Bavarian heeft daar Donder dag 63 officieren, 40 vaandrigs en 1183 minderen aan boord genomen. Te Qucenstown zou het schip nog meer soldaten aan boord krijgen. Het 3de Northumberland Fusi liers op Wight en het 4de Lan cashire Fusiliers te Portsmouth hebben aanvulli ngs-detachementen van 100 man elk naar Zuid-Afrika gezonden. Te Hounslow is bevel ontvangen om aille geschikte manschappen van de reserve-eskadrons van het 10de en 13de regiment huzaren uit te zenden. Het stoomschip Mechanician is van New Orleans naar Kaapstad vertrokken niet 1100 paarden aan boord'. De Britsche regeer ing moet be sloten hebben, in de eerstvolgende maanden het leger in Zuid-Afrika met 16.400 man te versterken. Daar toe zullen de bezittingen in Indië en in de Middellancbche Zee nog verder van troepen ontbloot moeten worden en vijf regimenten militie zijn in het totaal begrepen. De zesduizend labaks nijpen die de Koningin als kerstgeschenk naar eenige bevoorrechte regimenten in Zuid-Afrika zenden wil, worden gemaakt in Frankrijk. Men zal er in' Engeland die laatste hand aan leggen, d'. w. z. ze voorzien van het zilveren beslag met het naam cijfer d)er Koningin. Bij de familie hier te lande is be richt ontvangen van het sneuvelen van den heer C. A. Steuerwald, to gen. het midden van Juli 11., tenge volge van een schot-wond in de zijd©. CHINA. Er is te Peking c-en edict ontvan gen, dat Joean-tsji-kai tot gouver neur van Tsji-li en het lid van hot ministerie Wang-wen-sjao tot op volger van Li Hoenig Tsjang als ge volmachtigde benoemt. Beide be noemden hebben bevel ontvangen, zich onmiddellijk naav Peking te begeven. Volgens den corr. van den „Stan dard" te Sjanghai is daar een dépêche van d;c-n Chineeschen ge zant te Petersburg doorgekomen, waarin deze dé Keizerin zou waar schuwen, dat Rusland in geen ge val Mantsjoerije zal ontruimen en dat Rusland een veel straffere con ventie zal voorstellen, als China de onlangs voorgestelde verwerpt, ALLERLEI. In de Spaansohe Kamer heeft de voorzitter der begrotingscommis sie ontslag genomen, tengevolge van oneen igheid' tusschen de com missie en den minister van finan ciën over de credieten tot betaling van het verschil in koers bij de bui- tenlandsche schuld en zulks in weerwil van de verklaring van den minister, dat hij er geen kabinets- kwestie van maakte. Men weet dat er een bednag van 16 miffioeii noo dig zal zijn, in stee van de 9, door d'eoi minister voorzien. De hertog van Connwallis is be noemd tot prins van Wales en graaf van Chester. Stadsnieuws. Haarlem, 9 Nov. 1901. Naar de „N. R. Gt." verneemt, is de districts-schoolopziener, de heer Roodenburch, buiten vervol ging gesteld ter zake van de -tegen hem door den heer Stuffers inge diende klacht. Examen Vrije- en Ordeoefeningen der gymnastiek. Geëxamineerd 6 vrou welijke candidaten. Geslaagd de da- H" L. van Goethem, Amersfoort; H. C. koensz te Baarn; A. M. den Har- tog, Alkmaar; H. Heiwig te Amsterdam en W. J. Heij man te Haarlem. Op 28 dezer, 's morgens 11 uur, zal door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, tea1 provinciale grif fie alhier worden aanbesteed': Het maken van een blok van 5 wo ningen voor dienstpersoneel, van een magazijn, van 2 wachthuizen, van eene steenkoleubergplaats en bijkomende werken ten behoeve van het stoorn- pontvcer ia den Rijksstraatweg te Velsen. Raming f 33500. Woensdag 20 November zal de sport club „Hertog Hendrik" haar éénjarig bestaan op feestelijke wijze herdenken in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon". Voetbal. Voor de le klasse N. V. B. speelt H. F. C. alhier op haar terrein aan do Spanjaard-slaan een wedstrijd tegen Rapidltas uit Rotterdam. Men schrijft ons: Zondag speelt voor de 3e klasse N. V. B. „Kennemerland" tegen „Unitas". de kampioen van 1900-1901 op 't land van Kennemerland" aan den Schoter- weg. Het belooft een spannende match te zijn. In de Rotonde van liet Museum va/n Kunstnijverheid zijn Zondag de kunstsloten alsook d'e Chinoc- sche borduurwerken nog te bezich tigen. Periodieke tentoonstellingen zijn wed'er in voorbereiding. Zondag is de toegang kosteloos In het douchebadhuis zijn in de afge. loopen week genomen 457 baden. De heeren J. A. B. Saeijs en F. T. Grabijn zullen gedurende den winter 19011902 weer een cursus in „Weten en Werken" houden voor een groot aantal werklieden. Waarschijnlijk zullen ook enkele an dere leden eenige spreekbeurten ver vullen. De cursus wordt gehouden des Vrijdagsavonds te half negen. Vrijdagavond: hield in het Bronge- bouw voor eene matig bezette zaal. de lieer Anet uit. Brussel eene voordracht over de Belgische Zendingskerk on de evangelisatie onder de mijnwerkers. Dr. M. F. van Lennep trad als vertol ker op. Met fraaie lichtbeelden werd de rede. die met veel aandacht door het auditorium werd gevolgd, verdui delijkt Waterverbruik. t Hot volgende adres is door de Vereeuiging van. Induslrieeleii en Kooplieden, betreffende bouwkun de en aanverwante vakken., aan den Gemeenteraad verzonden. Geeft met verse huldigden eer bied to kennen de Vereeuiging van Industrieelen en Kooplieden betref fende bouwkunde eau aanverwante vakken te Haarlem, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 16 De cember 1887 No. 24. Dat zij zich wendt lot Uwe ver gadering, met het eerbiedig ver zoek tot wijziging van de tot heden bestaande financieel© regeling voor het waterverbruik bij de Gemeen telijke waterleiding alhier, en wel: Dat met behoud' van; de kamer» contracten ten bate van minvermo genden, en met uitzondering van speciale tarieven voor het water verbruik -tot Industrieele (Doelein den, welke op ruimer schaal die nen te worden toegepast, en die voor liefdadigheids-inrichtingen ecui uhiformtarief per kubieke Meter voor alle overige rubrieken worde vastgesteld, zonder aan een mini mum verbruik gehouden, te zijn. Adressant© meent eene dusda nige regeling ten zeerst© te mogen aanbevelen, om de navalgemdle re denen a. „E,en uniformiarief per kubie ke Meter bij elk waterverbruik" op grond dat liet water meer nog dan de gas is, een algemeen en on misbaar verbruiksariikol dat bij de tegenwoordige rege ling de kleine verbruikers, die bij na uitsluitend behoorem tot hen die die minste draagkracht hebben,, het meesi voor het door hen gebruikte water betalen, en d'at verschil in prijs bij grooter of kleiner ver bruik (met uitzondering van eene klein© korting bij zéér groot ver bruik) ook bij de gaslevering niet wordt toegepast. b. „onder bepaling van een mi nimum verbruik" op grond dat vele kleine verbruikers die niet val len in de termen van een kamen- contract, toch op verre na niet het minimum van 30 kubieke Meter per jaar verbruiken, en dat daar, waar het waterverbruik door huis eigenaren wordt betaald, zich de onbillijkheid' voordoet dat, bij liet bezit van meerdere perceelen, het geen in het één© perceel minder wordt verbruikt dan 30 kubieke Meter niet wordt verrekend, terwijl voor die perceelen waar hot ver bi-uik boven de 30 kubieke Meter stijgt, het meerder© wel moet wor den betaald. Ook bij het gasver bruik komt zoodanige bepaling van minimum verbruik niet voor. c. In het algemeen wordit dooi dé tegenwoordige regeling, de klei ne burgerstand' zwaaixDer belast, dan de meer gegoede groote ver brui kuis. cï. Een© regeling als die door acDressante gewenschte zal naar zij vermeent,, zijn in het financieel be lang van de Gemeente, omdat daar door, ren der groote oorzaken zal vervallen, waarom eigenaars van meerdere perceelen, thans overgaan tot het slaan van norton wellen en al zoo het waterverbruik der Ge- m een te-waterlei d i ng v erm indent Bovendien kan het niet liggen' op den weg van eene Gemeente, om

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1