met art. 24 in strijd! handelt wordt in 1 zijne betrekking geschorst, door den Raad, zal moeten geschücdei». Redenen waarom rekwestranten zich eerbiedig wenden tot Uwe Edel Acht baar College met het verzoek dat het don Raad moge behagen meergenoem- den heer W. Stolp in zi.ine betrekking van raadslid te schorsen. 't Welk doende enz. (get.) N. C. WEFERS BETTINK. G. J. HEENK. Naar uit de Raadsagenda blijkt komt do behandeling van het rapport dor- Raadscommissie in de zaak-Stolp daar niet op voor. Wel is er aan het einde der vergadering zitting met gesloten deuren. Zou ze daar wellicht in be handeld worden? Zoo ja, waarvoor dan die geheimzinnigheid in eene zaak die zoozeer het licht der openhaarheid be hoeft? Blinden en zienden. De heer N. M. Schied, voorziter van den Nederland schen Blindenbond, houdt Zaterdag 16 Nov. des avonds te 8 uur, in het Nutsgebouw een voor dracht over de Blindenwereld. De spre ker is zelve ook blind. Laat ons, vrien den, in groote getale opkomen om te hooren de zeer zeker belangwekkende mededeelingen djie er zullen gedaan worden. Uit de Omstreken. Heemstsde. Donderdag li November des avonds te 8 uur zal alhier in het lokaal „Het Wapen van Heemstede" eene algemee- ne vergadering worden gehouden van de Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis, af duelling Heemstede. lo. Den leden wordt gelegenheid ge geven om aan de afgevaardigde ter al gemeens vergadering inlichtingen te vragen omtrent het daar verhandelde. 2o. Benoeming eener commissie van drie leden tot het nazien van de reke ning van de<n penningmeester. 3o. Beraadslaging over de agenda der algemeens vergadering te houden 26 Nov. a.s. te Amsterdam. Sloten. Door enkele veehouders onder deze gemeente wordt thans nog steeds gras gemaaid en dat zoover in November! Halfweg. Bij de gecollecteerde gelden voor Transvaal is nog een gift ingekomen van 10, zoodat eon totaal bedrag van 1 207.695 is ingezameld. Zand voort. Door de bouwmaatschappij „Kin- .heim" te Haarlem is aan B. en W. een bouwplan ingediend voor het woonhuis met eene melk-inrichting aan de Tramstraat hoek Schoolstraat. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVEN. Het spreekt vanzelf, dat de gebeurtenis sen in Transvaal onze aandacht voort durend gespannen houden, meer in 't bijzonder nog wanneer daarbij onze be langen, d. w. z. de Nederlandsche be langen betrokken zijn. Zóó heeft het be richt door de gansc'ne pers verspreid en dat bedoelde te zijn een tegenspraak op de geruchten als zou onze consul-gene raal te Pretoria zijn post verlaten heb ben, in verschillende kringen opzien ge wekt. Laat ik u maar aanstonds zeggen, dat gewoonlijk welonderrichte personen aan die meer of minder officieele tegen spraak absoluut geen waarde hechten. Men houdt 't vrijwel voor een vaststaand feit, dat de heer Nieuwenhuis reeds op weg naar Europa is, en in die meening verkeert ook uw onderdanige dienaar. Men verzekerde mij toch, dat hier ter stede kort geleden door personen, die gedurende den oorlog voortdurend met den consul-generaal in correspondentie waren, berichten werden ontvangen, die wezen op een spoedig vertrek van den beer Nieuwenhuis uit Pretoria. Wij kunnen t er nu ook vrijwel voor bouden, dat van de oprichting van een Haagsch orkest in de eerste jaren althans niets komt. De beteekenisvolle verkla ring daaromtrent in de jongste vergade ring van de „Concert-Maatschappij Dili- geniia" door den voorzitter, generaal Kool, afgelegd, heeft de verwachtingen van sommigen, die met blijdschap de verwezenlijking van de plannen tot op richting van een eigen orkest te gemoet 2ageri, den bodem ingeslagen. Inderdaad, zonder de medewerking van deze machtige Concert-Maatschap pij voor den winter; en van de Maat schappij „Zeebad" voor den zomer,'heeft een Haagsch orkest geen reden van be staan. Hetzelfde kan zeker niet gezegd wor den van een school voor achterlijke kin deren, tot welker oprichting in de laat ste raadszitting op voorstel van Burge meester en Wethouders is besloten. Een school zal 't wel is waar niet direct wor den, maar de proef, die men wenscht te nemen, met aan een der scholen een klasse voor achterlijke kinderen te ver binden. verdient toejuiching. Het is een proef, die m. i. veel kans van slagen heeft, mits men de leiding toevertrouwe aan iemand, die op dit gebied veel on dervinding heeft opgedaan. En daar voor ben ik eenigszins bevreesd. Onze wethouder van onderwijs schijnt voor „hoofd" dezer klasse al iemand op 't oog te hebben. De naam lag hem reeds in de raadszitting op dc lippen, maar hij heeft hem gelukkig niet uitgesproken. Geluk kig zeg ik, omdat juist waar 't een proc-f geldt vrije mededinging op den voorgrond moet staan. Er zijn in onze stad mannen, die hun sporen op het gebied van genezing van achterlijke kinderen hebben verdiend. Wanneer onze Wethouder van Onder wijs er maar één kent, dan zal men wel niet nalaten hem beter op de hoogte te brengen. Een ander goed besluit door onze vroede vaderen genomen is het on vervuld laten van de vacature in de Tramcommissie, ontstaan door het af treden van het raadslid Krap. De vier heeren. die op 't. oogenblik de commis sie vormen en die de voorstellen hebben voorbereid, hebben werkelijk nu de zaak- in het laatste stadium is, geen voorlich ting van een nieuw lid meer noodig. In tegendeel, de oplossing van het tram vraagstuk zou er niet spoediger door vorderen. Naar hetgeen ik er van hoorde, zal het geduld van het Haagsehe publiek in deze toch nog wel eenigen tijd op de proef worden gesteld. De tram-maatschappij schijnt naar aan leiding van het rapport der Raadscom missie contra-voorstellen te hebben inge diend, die geheel onaannemelijk zijn en die de oplossing van het vraagstuk weer ernstig zullen vc-rtragen. Onze burger vader, die meer en meer reputatie krijgt als om 't eens heel oneerbiedig te zeg gen, „gelegenheid-speecher", zijn rede gewijd aan de nagedachtenis van Dr. Van Tienhoven was keurig van in- 'houd sloot de verslaggevers Dinsdag j.I. weer een uurtje buiten. De raad moest de zaakjes weder in het geheim bedisse lenMen zegt, dat 't over Zorgvliet ging, dat aangekocht zou worden voor den bouw van een nieuw Koninklijk Paleis, 't Kan best zijn! Waarom niet? Amsterdam heeft zijn „Paleisquaestie", de residentie wil de hare hebbenl Maar 't is ook mogelijk, dat Burg. en Weth. gewezen zijn op de gelegenheid tot aankoop van krotten in het „Kleine Raampje", een straatje in den hoofdweg tot de middenstad, dat tot nu toe bevolkt was door individuen, wier woonplaats eigenlijk moest zijn, in het groote gebouw in de Scheveningsche duinen! 't Blijft intusschen raden! H. A. GANUS Jr. Acad, examens. Aan de universiteit, van Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd het candi- daats-examen in de rechten door de hee ren Ph. J. M. Straetmans en G. j. Salm; het doctoraal examen in de Nederland sche Letteren door den heer P. Sabel- Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heeren G. Schot Dijkman en D. S. de Vries. Utrecht. Doet. rechtsw. de heer L. L. F. André de la Porte. Bevorderd tot se- mi-arts de heer L. Pinckers. Bevorderd tot tandmeester de heer A. van Stratum. De Zuid-afrikaansche tentoonstelling te Scheveningen met daarop gevolgde barmhartigheidsdagen heelt (behalve 't bedrag van ongeveer 400, dat nog te ont vangen is van de Rotterdamsche Vereeni- ging, die de gebouwen enz., overnam; 8780 opgebracht. Volgens de „Times", heeft ook de En- gelsche kruiser Proserpine groote scha de aan den boeg gekregen, toen hij door de Koningin-Regentes werd aangevaren. Twee of drie boegplaten van de Preser- pine zijn ingedeukt, terwijl hetvoorruim is volgeloopen. Eïj president Roosevelt. Een van de zoons des heeren Charles Boissevain, werkzaam op de fabriek in de Vereenigde Staten, werd Vrijdag door president Roosevelt ontvangen, wien hij den „Open Brief" van den Hoofdredac teur van het „Hbld." overhandigde. Met een begeleidend schrijven had de ze dien brief den president reeds toe gezonden, en den 16en October werd hem de goede ontvangst ervan bericht. „Aangenaam verrast- werd ik dus heden aldus de heer B. door het telegram dat de president den brief persoonlijk nog eens wilde ontvangen van mijn zoon, opdat deze alle toelichting ervan geven kon, welke wenschelijk geacht werd. Er is iets gezond democratisch in die welwillende ontvangst door het hoofd van een der machtige Wereld-Staten ver leend aan een jongen vreemdeling, werk zaam op een fabriek, die vergunning had gevraagd hem een schrijven van zijn vader te overhandigen, voegt de heer B. er aan toe. Branden te Zaandam. Men schrijft ons uit Zaandam; Zondagmiddag omsta-ecks half twee geraakten de bewoners van den Zuid- dijk in opschudding door het geroep van brand. Ja, er kwam rook uit een schuurtje achter de slagerij van den heer J. Kaxbaat, op den hoek van 't Prinsenpad. Dit schuurtje, toebehoo- rende aan deoi heer S. Schagen, waar in deze een voorraad turf heeft opge stapeld, wordt helend door een worst en spek-rookerij van den slager voor noemd. Een nader onderzoek heeft aangetoond, dat het spek, dat daarin te roolcen hing, geheel verbrand is, de vlam zich aan het beschot van het schuurtje heeft medegedeeld en de daar opgestapelde turven heeft aangetast. De smalle toegang tot het Prinsenpad werd, zooals we dit bij dergelijke brandjes gewoon zijn, door eene groo te menigte volk versperd, waarin even wel eerïige ruimte kwam, toen een der veehouders van het Prinsenpad een zijner koeien naar den Dijk bracht vi ce versa. De heer Meijer, die in 't be zit was van de slang d<er brandkraan van de waterleiding, trad direct actief op, zoodat de brand tot een brandje van geringen omvang beperkt bleef. Het 13 zoo spreekwoordelijk gewerden, dat, wanneer eenige kleine brandjes zijn voorafgegaan, een groote brand weldra volgt. Dat dit evenwel zoo kort na het bovenomschreven brandje zou voorvallen, hadden we nijet kunnen vermoeden, 't Was omstreeks half zes, dat plotseling uit den hooi klamp van den heer C, Rosselman aan het Rus tenburg de vlam sloeg, waarschijnlijk wegens hooibroei, kenbaar aan de ka nalen in het hooi, waarin de vlam voortwoekerde. Dat de geheele hooi- klamp met stalling en woonhuis wel dra óéne vuurzee geworden was, is welbekend. Men weet, dat de buurt daar bestaat ujit louter houten huisjes met nauwe steegjes daar tusschen in en achter eenige vaarten, waarin bal ken liggen. Tusschen die balken in heeft menigeen een nat pak opgeloo- pen, in de moddersloot achter de bran dende perceelen evenzoo. Het vee van den heer Russelmon liep gelukkig bui.1 ten op de weide alleen vernamen we, dat een kat verbrand is, die zelf in de vlammen sprong. Het woonhuis aan de Noordzijde, bewoond door J. Zwart, werd mede aangetast. Door dezen be woner is evenmin iets gered kunnen worden, gedeeltelijk is zijn huis blijven staan.. Achter het brandend perceel van den heer Russelman bevond zich een huisje met twee woningen, eene bewoond door de werkvrouw Trijntje Veldman, de andere door een weduw naar die op dat oogenblik in abnor- malen toestand te bed lag. Hij werd gewekt, doch het duurde lang, voor en aleer hij zich bewust was van het ge vaar, waarin hij verkeerde. .Het huisje is evenals de boerderij geheel verdwe nen, op de puinhoop na. Nog immer woedde de brand voort, hoewel spuiten uit alle deelen der Ge meente waren aangerukt en stroomen water op de brandende en belendende perceelen uitstortten. Een oogenblik scheen het alsof het huis bewoond door J. de Vries en C. Tromp eveneens geheel in vlammen zon opgaan. Door het dak. door de ven sters speelde reeds de vlam, doch de concentratie van talrijke waterstrallen op het in nood) verkeerend perceel, heeft het weten te behouden, hoewel dit kan niet ontkend worden de twee woningen, die van den heer de Vries geheel, uitbrandden. Naar wij vernemen, is alles door verzekering gedekt. Het Rustenburg, dlicht bezet met duizenden toeschouwers, was wel dra in een waterplas herschapen, na derhand word deze nauwe verkeers weg op ruimen afstand afgezet. Wel is het te verwonderen, dat. in aanmer king genomen den flinke Westen-wind de huizen aan de overzijde van het Rustenburg er met eene betrekkelijk zoo geringe schade zijn afgekomen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatsticordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Heer Redacteur! Met betrekking tot de gevraagde schorsing van het lid Stolp, heeft de heer Hugenholtz verklaard, dat de heer Stolp volgens d'e letter van Art. 24 d'er G. W. zou kunnen gehandhaafd blijven als raadslid. Het is jammer dat dc heer Hugen holtz niet uitvoeriger en daardoor min. der duidelijk is geweest. Ik kan me van een man als mijnheer Hugenholtz niet voorstellen, dat hij een toestand, waarover reeds zoo dikwijls gespro ken is, zou kunnen bestendigen, en' dat wel omdat de letter van de wet het zou veroorlooven. Immers, al zou volgens de letter van art, 24 der G. W. de heer Stolp niet afkeuringswaardig doel» zelfs correct gehandeld hebben, dan nog rust n. m. b. m. op een ieder edel achtbaar persoon de plicht ook aan den geest van de wet te vol doen niet alleen, hij heeft bovendien ook te zorgen niet den schijn tegen zich te hebben. Dat hij den schijn niet tegen zich heeft, zal zeker niemand willen bewe ren, als men in aanmerking neemt: lo. het tijdstip waarop mijnheer S. zijne zaak in eene naamlooze ven nootschap omzette, een tijdstip waar op hij als ingewijde kon weten, dat de uitvoering van groote werken op handen was 2o. dat bijna alle aandeelen in 's heeren S. bezit moeten gebleven zijn en bijna al de diverse betrekkin gen door zijne kinderen worden be kleed 3o. dat als gevolg van dien toe stand de winsten ten slotte naar de zelfde zijde zijn blijven vloeden als voorheen nl. naar de familie S. toen het ge ene naamlooze vennoot schap was 4o. dat hoewel ik niet weet of het reeds plaats vindt het toch denk baar is, dat aannemers van werken der gemeente op eigenbelang bedacht zijnde, aldus zullen red'eneeren„be itel ik mijne goederen bij de Ver- „eenigde Ijzerhandel dan bezorg ik „mijnheer S. een hooger dividend en „heb daardoor of kan daardoor een „gemakkelijk lid tegenover me heb-, „ben, enz. 1" Rest nu nog de bespreking der an dere verplichting nl. of, bij levering mijnheer Stolp, zijnde hoofdaandeel houder der Vereenigde IJzerhandc-1 eui tevens raadslid zijnde, aan den geest van art. 24 G. W. voldoet? We weten dat art. 24 niet alleen den privé handelaar tevens raads lid het leveren verbiedt, doch dat het ook het lid eener vennootschap onder eene firma tevens raadslid verboden is aan d'e gemeente te le veren. En dat hier ook uitsluitend het „b e- lang bij levering", hoe klein (of groot) ook, heeft gegolden als oor zaak tot het verbod, blijkt voldoende als men bedenkt dat het aantal be- heerende vennooten, onbeperkt is en dus het belang al bijzonder gering kan zijn bij een groot aantal ven nooten. En niettegenstaande dit geringe be lang dat we ons kunnen voorstellen bijna nihil te zijn, verbiedt de wet het leveren en m. i. zeer terecht, omdat van een limite geen sprake kan zijn, wegens het verschillend gevoel bij het individu. En waar in art. 24, gelijk hierbo ven uiteengezet, de wet zich zoo ge streng uitspreekt, wie zal dan nog durven beweren dat de geest der wet niet op de naamlooze vennoot schap zou zien, waarhij het belang van levering nog in sterker mate b.v. bij bezit van veel aandeelen aanwezig kan zijn. Dat belang zal er zijn zoolang hij nog één aandeel bezit en afgeschei den zelfs van het bezit van aandeelen zoolang hij als commissaris of op welke wijze dan ook in den ijzerhan del geïnteresseerd is. Al moge dus de leveling niet in strijd zijn met de letter van art. 24 G. W-, de ziel er van duldt het niet en maakt het ook niet passend zich achter het ontbreken van „naamloo ze vennootschap" te verbergen. Intusschen moet ik ten slotte ver klaren dat ook een rechtsgeleerde in d'e bewuste zaak betrokken is en d;e functie van commissaris uitoefent. Ook deze, rnogen we aannemen, zal de zaak hebben bekeken en moet het dus gemakkelijk vallen mijne be schouwingen te weerleggen. Niets zal me voor de reputatie van den heer S. aangenamer zijn, dan dat hij dat goed en geheel afdoende doet. Hoogachtend, Uw dw. dr. P. MüLLER. Het spreekt vanzelf, dat deze gehee le beschouwing blijft voor rekening van den inzender. Alleen wil ik zijn aandacht vestigen op het feit, dat de heer Hugenholtz zich in den Raad heeft uitgelaten als volgt „De heer HUGENHOLTZ, den heer Stolp boven allen blaam verheven achtend, meent dat het benoemen eener diergelijke commissie weinig re sultaat zou hebben. Toen onze ge<- meentewet tot stand kwam waren, er andere economische toestanden. Een juridisch college zou moeten uitspraak doen in deze zaak." DE RAADSVERSLAGGEVER. Geachte Redactie! Vergun mij naar aanleiding van de bespreking in den gemeenteraad over volgn. 136: „Kosten van belooningen en eereblijken" eene enkele opmerking. Naar mijn inzien heeft zich hier een zonderling verschijnsel voorgedaan. De heer Schram wenschte een post van f 600 uit te trekken voor kinderen, die met een getuigschrift de school verlaten, terwijl de heer De Braai, het voorstel—Schram wilde steunen, indien de bijzondere scholen er ook in werden begrepen. De heer De Braai wenschte in den Raad uitgesproken te zien, dat ook de bestu ren der Bijz. scholen recht hadden op uitkeering evengoed als de openbare. Of van dfe zijde van dit recht zou ge bruik worden gemaakt, liet de voorstel ler wijselijk in het midden. Noch de wethouder van onderwijs, de heer Nieuwenhuijzen Kruseman, noch ee nder raadsleden achtte het noodig voor het amendement—de Braai iets te zeggen. Men zou er over stemmen. Zonderling. Immers, wie gaat een open deur open- loopen. En toch bood de Raad hier het zonderlinge schouwspel, dat de heeren gingen stemmen over een recht, dat reeds lang in een der artikelen van de onderwijswet was gewaarborgd. Wat be doelden de tegenstemmers nu eigenlijk? Dat de Bijz. scholen hierop geen recht hadden? In art. 82 der wet tot regeling van het Lager Onderwijs lees ik: „Door het uit loven van openbare belooningen en eere blijken kan het getrouw schoolbezoek vanwege het gemeentebestuur worden aangemoedigd. Ten einde de aanspraak op die belooningen en eereblijken te kunnen beoordeelen, kan aan de hoof den der Openbare en Bijzondere Scholen 1) het invoeren van school boekjes, waarin van het schoolbezoek aanteekening gehouden wordt, bij plaat selijke verordening worden voorgeschre ven. Zonder nu de vraag te beantwoorden ol in verband met de Leerplichtwet, dit artikel niet veel van zijn beteekenis ver loren heeft, wijs ik er op, dat zoowel openbare als bijzondere scholen worden genoemd. Boven het hoofdstuk waaronder artikel 82 ressorteert, staat dan ook niet „voor het Openbaar Onderwijs" «maar alleen: „Van bevordering van het schoolbezoek". De wetgever heeft gemeend dat dit school bezoek niet alleen op de Openb. maar ook op de Bijz. scholen moest bevorderd worden. Als de heeren straks weder stemmen over het voorstel—De Braai, geef ik den tegenstemmers in overweging art. 82 der Onderwijswet nog eens na te lezen. Uw dw. dr., J. DE JONG. 1) Ik spatieer. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGÊN. 30 cents per regel. Noodzakelijkheid Tail eenryk bloed. De herstelling van eeore wanke lende gezondheid hangt af van de keuze van een werkdadigen herstel ler. Als het bloed verarmd is, als de rcod'e lichaampjes verminderd zijn, verdwijnen noodlottiger wij ze de krachten en allerlei soo-rt sto ringen doen, zich in het organismus voor. De bloedarmoede doet ziieh voor met alle hars ongemakken' en het zijn de zwakste organen die 't eerst worden aangetast. De hieer H. Grenter, brievenbe steller te Monnikendam, schrijft' ons Bij deze geef ik U mijne hoog ste tevredenheid te kennen over het verkregen resultaat met de Pink Pillen. Mijne vrouw was ja ren lang lijdende aan uitputting, welke reedë zoo ver gevorderd was, dat zij d:e vloer niet meer kon vee gen zonder te moeten uitrusten, veel last van pijn in rug en lende nen, de eetlust was geheel verdwe nen, reeds stond bij haar vast dat de tering spoedig een einde aan. haar Juffr. GREUTER, volgens portret, lijden zou maliën en nu na !t ge bruik van zes doozen is zij dezelf de niiet meer, vroolijk en opge ruimd verricht zij thans al hare huiselijke bezigheden. Zij eet met smaak en- graagte. Die haar ken nen en die van het gebruik dei- Pink Pillen niets af weten, staan verbaasd over deze gunstige ver andering. Men moet eerst de hoofdzaak van. het kwaad bestrijden d. w. z. de bloedarmoede door een krach- tdgen hersteller. De Pink Pillen zijn zeer werkdadig in dit geval en als het bloed zich verrijkt beeft, als de krachten zullen zijn teruggekomen, zal de eetlust zich voordoen, de spijsvertering zal gemakkelijk zijn en d'e maagstoringen zullen zich niet meer doen gevoelen. Vete ziekten voortkomende uit de verarming van het bloed kun nen door de Pink Pillen genezen worden, zooals bleekzucht, neu rasthenie, zenuwpijnen., heup jicht, rheumatiek en de algeimeene ver zwakking bij man en vrouw. Prijs fl.75 de dops: f9per b. doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depoth ouder voor Nederland en apothekenFranco toezending te- gën postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar - lem en omstreken bij: Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Personnes P&les, du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui ge plakt waarop staatPrijsi.75 Gld de doos, 9.Gld. per 6 doozen. Eenig depóthouder voor Nederland: Snabilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege- men de ingeslotene Hollandsch Sport en Wedstrijden. Voetbal. H. F. C.RAPIDITAS. Deze wedstrijd had een zeer spannend verloop. De Haarlemmers waren over 't algemeen de sterkeren, al drong de voor hoede van Rapiditas ook soms gevaarlijk op. Achtereenvolgens maakte H. F. C. drie doelpunten, waartegenover de Rotter dammers er geen enkel stelden, zoodat met rust de stand was 3—0. Na de hervat ting moest H. F. C. een harer spelers missen, wat natuurlijk voordeelig was voor Rapiditas, dat dan ook tweemaal het net liarer tegenpartij wist te vinden. Ten slotte won ÏI. F. C. dus met 3—2. H. V. V.—R. A. P. R. A. P. kreeg in den Haag van H. V. V. er liefst met S—0 van langs. In 20 mi nuten doelpuntte de geelzwarten 4maal Na de rust konden zij nog slechts een maal door de taaie Amsterdamsche ver dediging heenbrelten. AJAX—HAARLEM. De Ajaciden hebben Zondag hun eer ste overwinning in de eerste klasse be haald en wel op Haarlem, dat direct na neemt eenigen tijd daarop maakt Ajax gelijk, dan komen de roodbroeken voor, waarop de Leidenaars den stand weer op 2—2 brengen. Na de rust is Ajax de sterkere en doel punt driemaal tegen Haarlem eens. De uitslag is dus 5—3 in 't voordeel van Lei den. H. B. S. won van Velocitas te Breda met 1—0. Te Nijmegen won „Quick" aldaar van „Vitesse" (Arnhem) met 4—1. Vóór de pauze was de stand 2—1 in „Quick's voordeel, terwijl zij daarna nog tweemaal wist te doelpunten met ge noemd resultaat. In de tweede klasse „N. V. B." won Sparta van Rotterdam, met 2—0 van „A. V. V." van Amsterdam; „Steeds Voor waarts" aldaar won van ,,'t Goo" te Hil versum met 50; ,,E. D. O." van „Een dracht" met 3—0, en „Quick" van „Swift" beide Amsterdam, met 3—0; terwijl „Vol harding"' van Amsterdam met het Rot terdamsche „Olympia" gelijk speelde. 3e klasse: Unitas-Kennemerland (Haar lem) 2—1. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Oranje—H. F. C. II, 3-0. Paarden. Courses te Woestduin. De laatste der 3 extra-courses te Woest duin had Zondag plaats. Het weder liet zich dreigend aanzien, doch bleef goed; de opkomst van het pu bliek was niet zoo groot als gewoonlijk. De uitslag is als volgt: I. Winter-prijs, handicap voor Neder landsche paarden. Afstand 1000 meter. Ingeschreven 15 paarden, waarvan 12 uit kwamen. De prijs werd gewonen door Jonge Yoël, eig. J. A. Geersen, in 1.56 1;5; 2e was Prinses Charlotte, eig. H. K. Glas, in 1.57; 3de Nella, eig. Stal Jan steen in 1.57 3/5. Tot. 10, placé 24, f 19.50 en 9.50. II. Hagel-prijs, verkoopswedren op de vlakke baan. Afstand 1200 meter. Als nummer 1 passeerde het eerst do eind streep Dame Constance, eig. S. A. F. ba ron Creutz, met 1 lengte verschil op Holmes Chapel, eig.A. v. Hoboken van Hoedekenskerke, die 2e aankwam; 3e was Parsimony, eig. Mr. Astley. Tot. 5.50, placé 8.50—/ 14 Dc winner werd niet verkocht. III. Storm-prijs, handicap. Afstand 3200 meter. Ingeschreven 12 paarden, waar van 8 uitkwamen. De prijs werd gewonnen door Linsea II, eig. S. Witteveen in 5 53, 2e Ducaat, eig. J. Roodenburg in 5.53 4/5, 3de Seha- bernack, eig. H. Meijners, in 5.54 1/5. Tot. 19; placé IS—/ 23.50. IV. Regen-prijs, fiatrace voor paarden, die reeds in een hindernisren gestart zijn, bereden door heerrijders. Afstand 2700 meter. Ingeschreven 15 paarden, waarvan 7 uitkwamen. De prijs werd ge wonnen door Amourette, eig. S. A. F. Baron Creutz; 2de was Tagus, eig. Mr. Astley, 3e Palikare, eig. Heinr. Pfeiffer. Tot. 6, placé 8-/ 10.50. V. Sneeuwprijs, handicap. Afstand 2500 meter. Ingeschreven 12 paarden, waarvan uit-, kwamen 10. De prijs werd gewonnen door Moquette, eig. Stal Unitas, in 4.11 3/5; 2e May D, eig. W. A. Ockhorst in 4.12; 3e Bellwood, eig. J. Koster in 4.13. Tot. 28, placé 11. 9.50 en 12. VI. IJzel-prijs, hordenren voor inland- sche paarden. Afstand 2700 meter. Inge schreven waren 6 paarden, waarvan 5 uitkwamen. Als nummer 1 passeerde het eerst de eindstreep Berthus, eig. A. v. Hoboken van Hoedekenskerke met wei nig verschil op Helena, eig. Van Ma nen; 3e was Zellah, eig. Mac Cord. Tot. 9.50; placé 9 en 15.50. Letteren en Kunst. Bij Bernardi. Uit Amsterdam schrijft men ons: Bernardi heb 'ik gezien! Wat is Ber nardi? Wie is Bernardi? Een toovenaar, eene balletdanseres of een athleet, ik weet 't niet! Bernar di 'iseen kunstenaar, een groot acteur, want in welke rol ook, steeds geeft hij uitstekend het karakter weer. Nadat ik hem zag spelen, kon ik niet begrijpen, dat een per soon zoo vlug en zoo goed verschil lende typen kan voorstellen, n'iet al leen in spel maar ook in kleeding. stem enz. Hij ving aan met een muziekles (duet), hierin beeldde hij slechts twee personen uit, een professor en zijne leerlinge, maar hij geeft beiden zoo goed weer, dat toen bij het einde de professor een pop bleek te zijn er wer kelijk vele menschen met mij gedacht zullen hebben dat deze een levend too- neelspeler was. Hierop volgde een aardig tooneeltje waarin vijf personen voorkomen, oolf deze karakters worden allen even vlug weer gegeven: nauwelijks was mijn heer verdwenen of mevrouw kwam t evoorschijn. Uitstekend was de serenade, Mevr. gebracht, deze was zoo goed nagebootst, dat ik werkelijk dacht dat een tweede persoon beneden stond en tochtoch speelt hij alleen. Maar alles werd overtroffen door de derde en laatste afdeeling: „Eene voor stelling in een café-concert", parodie van een variété programma. Zes en twintig personen werden door des signor voorgesteld, met bliksemsnel held verschenen de verschillende per sonen op het tooneel (de vlugheid van Barnum en Bailey werd hier geëven aard. zoo niet overtroffen.) De niet-betalende impressario, de om die reden vertrekkende acteurs en actrices, de in de war gebrachte too- neelknecht. enz. enz., en toen verscheen Bernardi, die nu beloofde, den verlegen impressario te helpen, hij alleen kon al .die artisten vervangen. Achtereenvolgens stelde liij voor: eene Engelsche zangeres, een muzi-i kale clown, een toovenaar, een ath leet enz. enz. Vooral uitstekend was professor Confusioni, Bernardi dirigeerde bij volledig orkest eene symfonie cosmo- polita en imiteerde de volgende be roemde componisten: Wagner. Rossini, Gounod, Maseagni, Liszt, Meijerbeer en Verdi. Deze allen leken uitstekend op de mij bekende photo's en zoo nauwkeurig werden de- zo weergegeven, dat zelfs elke compo nist een ander .dirigeerstokje in de hand had. Maar ook de verschillende dansen, zooals serpentine-dans. vlarnmendans enz. waren bewonderenswaardig. Vol gratie werden deze uitgevoerd. 't Was tooveren, zoo snel en vlug gaf ln'1' alles weer en dit. alles alleen zonder hulp (de helpers bij 't verklee- den niet medegerekend). Mocht Bernardi te Haarlem eene voorstelling komen geven, dan kan ik, gerust iedereen aanraden dezen eigen- aardigen kunstenaar te gaan zien. Hij is waard met eene volle zaal begroet te worden. TESOR. Zwaar gaat met matten gang. met loo- me schreden Der werkers heir; hun lij%'en, moe-ge bogen. Gaan willoos voort, hun blik staart on bewogen. Want somber dreigt de toekomst als het heden. Doch enklen zien, de reuzen uit den stoet. De verre kim van lichtglans overtogen, „Dóór, dóór moet redding zijn!" hoop scherpt hun de oogen. Die vonke' in weerschijn van den vlam mengloed. En fierheid richt hun hoofden hoog en doet De strak-gespannen rompen hevig tril len, Om slappe monden keert de trek van moed En in hun handen woelt de kracht van 't willen; Vèr werpen zij hun last van klachiloos lijden. Zij zien 't beloofde land; Zij Sullen strij den. Cateau Demmer in de „Gids". Uit kalm aldags-leven, Dat warm me omwindt. Vlucht ik even In d'avondwind. Hoor!... langs de paden Stuiven en zwiepen De dorre bladen Of ze vluchten liepen!... Zie de krachtige armen Kermend geheven Om erbarmen. De boomen beven!... Heel hard Rondom In 't nacht-zwart Raast hij om! Wild jaaet hij; teugeloos. dol en blina Als hartstocht... de heerlijke wind! En in gansch me geven Aan de ziedende zee Vanrondom dol leven; Woedend stormwind-wee. ™ün bloed Rood-warm Tot een gloed! En mijn &rn», Dwaas hart Tikt snel! Tikt hard! Vraagt fel. Vraagt, teugelloos, dol en blind Om hartstocht als toomlooze wind. MARIE MARK—KONING in „Cosmos".

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2