Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Gemeente raad. De heeren L. Modoo, M .de Braai, J J. Groot, J. Hofland, F. W. N. Hugen holtz Jr. en W. L. Schram Az., stellen de volgende motie voor: Overwegende de wenschelijkheid om, „De Raad, in afwachting eener nadere door B. en W. voor te stellen regeling van de ar- beidsloonen, zoo spoedig mogelijk deloo- nen der ambachtslieden en arbeiders in dienst der gem. in overeenstemming te brengen met het besluit van 10 October 1900 omtrent loon en arbeidsduur in ge meentebestekken, besluit: het loon van een volslagen ambachts man, voor zoover hij minder geniet van af 1 Januari 1902 te bepalen op minstens 23 cent per uur, van een volslagen arbei der op minstens 18 cent per uur. B. en W. stellen voor het perceel van dun Oudenweg no. 19 alhier (eige naar L. J. Braakenburg) wegens gemis aan goed drinkwater, ongeschikt tot be woning te verklaren. Chr. Schornagel verzoekt om een winkelhuis aan 't Begijnhof hooger te mo gen bouwen dan anderhalfmaal de breedte der aangrenzende openbare 6traat. B. en W. stellen voor dat in te willigen Hoewel B. en W. van gevoelen blij ven, dat het niet wenschelijk is aan de goekeuring van het plan van bebouwing der terreinen van de Erven A. A. Per- rin de verplichting te verbinden van het doortrekken der kade over den aan een derde behoorenden grond, meenen zij, dat, wanneer de Raad in omgekeerden zin mocht besluiten, het amendement van den heer Hugenholtz, wel is aan te bevelen. Alleen ontbreekt daarin h. i. eene omschrijving van het aantal schat ters, en van de wijze waarop die des kundigen zullen worden benoemd. Het amendement luidde: dat door de Erven A. A. Perrin, tot eventueele onteigening door de gemeen te van het stukje grond, eigendom van A. A. van den Berg, en benoodigd tot het doortrekken der ontworpen kade, ge stort zal worden een som, gelijkstaande met het bedrag dat bovengenoemd stukje had kunnen opbrengen, wanneer het in het tijdperk, beginnende achttien maan den en eindigende zes maanden vóór den dag, waarop dit Raadsbesluit is vastge- «teld, ten verkoop ware aangeboden. Cu sus-Tak. Het bestuur' der af deeling Haarlem van de S. D. A. P. schrijft ons: Wie belang stelt in het juist leeren kennen van de socialistische leer heeft dezen winter daartoe een goode gele genheid. De afd. „Haarlem" van de ^ociaal Democratische Arbeiders Par tij heeft een cursus georganiseerd, waarin door den heer Tak van Amster dam de theorlie van 't Socialisme zal worden behandeld. Deze cursus wordt gegeven eiken Maandagavond om half 9 uur in de koffiekamer van ,,d!e Kroon", vangt aan Maandag 18 Nov. ©n zal ongeveer 3 maanden duren. (Zie verder advertentie.) Waar wij meenen, dat het socialisme ook in onze stad Steeds meer en meer d© aandacht trekt en de belangstelling- er in sfteeds stij gende 'is, gelooven we, dat een gele genheid als deze dankbaar zal worden aanvaard en dat de cursus zich in een groot aantal bezoekers zal mogen ver heugen. De naam van den heer Tak, redacteur van het weekblad „De Kro niek" levert den bezoekers een goeden waarborg voor een grondige- behande ling van liet onderwerp. De Prins kwam! Tweemaal moesten wij vermelden dat de Prins niet kwam, dat Z. H. van zijn voorgenomen deelneming aan eene jachtpartij te Velsen had afgezien êui zie h'edem-morgien, terwijl er hier ter stede nliets vooraf van bekend was geworden, terwijl noch de Pers noch 't stat.-personeel noch zelfs dePo- litie iets wist van die komst van Z. K. H. daar kwam de Prinsin alle stilte. Op het perron en op het Stationsplein waren niet meer menschen <fo-n ge woonlijk, zoodat slechts enkelen, die toevallig aanwezig waren, den Prins van nabij konden begroeten. Op het perron was ter ontvangst aanwezig Baron van Tuyll van Serooskerken, 's Prinsen gastheer. Direct na aan komst begaf men zich naar het buliten gereed staande rijtuig, om naar Velsen te rijden, waar heden op de terreinen van Baron van Tuyll van Seroosker ken eene jachtpartij plaats had. Het uur van vertrek van Zijne Hoog- hdid was bepaald op 3.48 Greenwich- tijd'. De heer F. C. Verselewel de Wit Ha mer alhier ontving de volgende bedra gen voor de vrouwenkampen: Van den jongeheer C. Gerber alhier 16.70 gecollecteerd op een brujlofs- Teestje in liet Brongebouw op 2 Nov. jl. Van eenige Hollanders te Buenos- Ayres door tusschenkomst der Werf Conrad 28.80. Gecollecteerd in bus sen op het feest van de Zangvereexn- ging „Crescendo" te Haarlem f 15.40, totaal 60.90, welk bedrag door hem zal worden overgemaakt aan het Mid- delburgsch Dames Comité te Middel- »urg. Naar uit een advertentie fin dit num mer blijkt, heeft de heer J. F. Rienks, fotograaf, de ruim 17-jarig bestaande fotografische inrichting van den heer Harms Zijhveg73 alhier overgenomen; gen. heer is van meening dut 't niet alleen noodig is, dat men zich over dag kan doen fotografeeren. maar heeft zich geïnstalleerd om ook 's avonds met kunstlicht, op Bals, Partijen. Feesten. Bruiloften enz. fotografische opnamen te kunnen vervaardigen. Met het oog op naderende feestavon den. zoowel hier. als in de omstreken, beveelt de fUrma, welke overal te ont bieden is, zich beleefd aan. In de Sociëteit „De Kroon" werd Zondagavond het eerste populaire concert in dit seizoen gegeven door Haarlemsch Muziekkorps Orpheus", directeur de heer Joh. M. Schouten Jr. Het fraaie, afwisselende program ma werd zeer ten genoege van de aanwezigen uitgevoerd. Bij de drukte diie een Zaterdag avondnummer van onze courant op levert is, wegens d'e late inzending, het ingezonden stukje van den heer Zeewoldt daarin ongecorrigeerd ge plaatst moeten worden, zonder dat dit daarbij vermeld is. De welwillende"lezer zal reeds be grepen hebben, dat de fouten daarin afkomstig waren van den zetter. Ons duinwater. Het Handelsblad is bang voor onze financiën Een verslaggever van het blad. de heer de J(ong) bezocht dezer dagen Amster dam's watergebied in de duinen, achter Leiduin, met de bijbehoorende werken. Zeer uitvoerig schreef hij zijne bevin dingen neer, doch uitte tevens de vrees dat ook de nieuwe werken bij droge zo mers, niet toereikend zouden zijn voor het reusachtig waterverbruik van Am sterdam. In verband hiermede haalde hij het ou de plan weer eens te voorschijn om de Vechtwaterleiding naar de duinen te brengen, dat wil dus zeggen dit gebied te gebruiken als zeef, of reiniger. Die werken, welke hij noodzakelijk acht, zouden 10 12 millioen gulden kos ten een uitgave die Amsterdam zich, als het noodig is, kan veroorloven. Maar zegt de verslaggever: „Geen aangenaam vooruitzicht voor steden als Haarlem, Leiden, den Haag, die ook haar water uit de duinen ha len!" Wij verzoeken het groote blad niet al te angstig te zijn over onze financiën en ons duinwater. Wat het laatste betreft, dank zij het ze genrijke meter-systeem hebben wij altijd voldoende water, ook als er overal schaarschte is. Geconstateerd mag wor den dat het aantal gebruikers zeer is ge stegen, doch het verbruik verbazend is gedaald. Dat komt doordat het meter-systeem het onverantwoordelijk vermorsen tegen gaat. In groote steden als Amsterdam zou men het eens merken welk een groot verschil het daar maakte. Dat is meer dan iemand kan denken. In Amsterdam bestaat het metersys teem ook bijv. voor fabrieken. Maar 't zijn juist de vele kleintjes, die het doen. Natuurlijk zal het daar echter moeielij- ker zijn in te voeren dan hier. Daar is men verwend, hier begon men er dade lijk mee. Nogmaals dus, laat het Handels blad zich niet het hoofd breken over onze duinwaterquaestie. Zij heeft aan die van Amsterdam al meer dan genoeg. Ben bierhuishoude-r aan de Leid- schevaart werd bekeurd wegens het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder vergunning eveneens eene bierhuishoudstea' aan de Berk- heijdestraat wegens het verkoopen van sterken drank in 't klein zonder vergunning aan een kind benedien 16 jaren. Een 14-jarig matroos van H. M. Wachtschip de Wassenaar te Amster- fem had zónder verlof hedenmiddag gijn schip verlaten om zijn ouders te Delft te bezoeken, en werd ajlhieo- aan gehouden en aan de militaire auto riteit overgegeven. Crescendo. Zaterdagmiddag te 4 uur had de ontvangst van de afgevaardigden der deelnemende vereenigingen in de bo venzaal der sociëteit „Vereeniging" plaats. De heer H. Savrij wees in zijn openingsrede er op hoe de wedstrijd was een strijd) van eer, een strijd, waardoor de onderlinge waardeering, de wederzijdsche achting verhoogd wordt, de vriendschapsband versterkt. Met allen een hartelijk welkom toe te roepen, en den zangers veel succes toe te wenschen, besloot Spr. zijne toe spraak. Nadat de heer mr. Th. de Haan Hu genholtz, eere-voorzilter, nog een woord van welkom had uitgesproken, werd de eere-wijn rondgediend. Zaterdagavond ving de zangwed strijd van Crescendo aan voor de Der de afdeeling. Reeds Zaterdagavond kon men zien. dat de belangstelling in dezen wedstrijd) gr was, want de zaal was tot stikken vol. Tien vereenigingen dongen hier mede, nl. 1. „Muiden's Mannenkoor" uit Mui den; 2. Zangkoor „Sursum Corda" uit 's Gravenhage; 3. Zangvereeniging „Oefening kweekt Kunst", uit Amster dam; 4. Mannen-Zangvereeniglng „Kunst na den Arbeid", uit 's Graven hage; 5. Utrechtsch Mannenkoor „Aurora" uit Utrecht; 6. Werklieden- Zangvereeniging „Kunst na Arbeid" uit Leiden; 7. Rotterdamsch Mannen koor „Zang en Vriendschap" uit Rot terdam; 8. Liedertafel „St. Caecilia" uit 's Gravenhage; 9. „Apeldoorn's Mannenkoor" uit Apeldoorn; 10. Ver eeniging „Proza en Poëzie" uit Haar lem, die i'esp. zongen „Neerlands Taal" van August Stille en ,,'t Ouder- .huis" van Brandts Buys; „O bone Jesu" van Palestrina en „Jesu dulcis memoria" van Frans Wüllner: „Dorschlied" van Robert en „Serena de" van Verhulst; „Verbeidend" van Georg Rijken en „Serenade" van Ver hulst; „De Almachtigevan L. C Kee- reweer en „Sterrenacht" van Storch; ..Op 't Kerkhof' van De Vliegh en „Janmaat" van Worp; „Des Heeren Huis" van Boers en „Christenballin gen" van Keereweer; „Hymne an die Musik" van T achner en „Sterrenacht" van Storch; „Mijn vaderland/' van Coenen en „Bede" van v. Milligen: „Zondag op het meer" van Heinze en „De martelaars in het Colyseijftn" van De Rillé. Over 't algemeen kan gezegd worden dat in deze afdeeling koorwerken geko zen waren, die boven de krachten gin gen, wat o. a. bijzonder opviel bij 'het Utrechtsch mannenkoor „Aurora." De pianissimo's waren bij de meeste ver eenigingen veel beter dan de forto's. Dat met meer dan gewone belang stelling het optreden van „Proza en Poëzie" gevolgd werd, laat zich den ken. „De martelaars in het Colyseum" eaf al dadelijk een groote verwart ting en werd op hoost verdienstelijke wijze gezongen. Een warme ovatie werd der vereeni ging gebracht toen dit nummer ge zongen was. „Zondag op het Meer" werd niet in den vereischten toon ingezet, doch, na dat was afgebeld en weer begonnen meesterlijk gezongen, en toen scheen aan het applaus geen eind te komen. De jury bepaalde den uitslag als volgt: le prijs t/St. Caecilia", 's Gra venhage; 2e prijs „Proza en Poëzie", Haarlem; 3e prijs „Sursum Corda"; 4e prijs „Kunst na Arbeid". Leiden; 5e prijs Rotterdamsch Mannenkoor „Zang en Vriendschap", en 6e prijs „Kunst na den Arbeid", 's Gravenhage. Voor de tweede afdeeling was bij zonder veel animo. Hierin dongen niet minder dan vijf tien vereenigingen mede. „Oefening en Uitspanning", 's Gra venhage. met „Zondag op het Meer" en „Harmonie", beide van Heinze; „Caecilia" uit Haarlem met „Hymne aan den Vrede" van Richard Hol en „Morgenlied" van Ph. Loots; „Axnstels Werkman" met „Morgenlied" en „Les Martyrs aux Arènes"; Hilversum's Mannenkoor" met „De Uitwijkelingen" en „De Nornen" beide van Gevaert; „Erato" van Amsterdam met „Mar tyrs aux Arènes" en „Morgerüied"; „Oefening baart Kunst" uit Nieuwkuik met „Mijn land is een land der zee" van v. d. Heyden, en „Neerlands Taal" van Aug. Stille; „Onderlinge Oefening" uit 's Gravenhage met „Les Proscrits" van Gevaert en „Zondag op het Meer"; „Scheveningsch Mannen koor" met „Heerlijk is God" van Klein „Lentelied" van Verhulst; „Werk manskast" uit Krommenie met „Des Heeren Huis" van Boers en „De Rots in Zee" van Hol; „Haarlem's Zangge not" met „Nimmer nacht" van Andries- sen en „Christenballingen"; „Door Eenheid Kunst" uit Rotterdam, met „Les Martyrs aux Arènes" en „De Rots in Zee"; het „Haagsch Mannenk." met „Serenade" en „La chanson des vagues" van Riga; Rotterdamsch Man nenkoor „Orpheus" met „Des Heeren Huis" en „Goe morgen" van Rich. Hol; Typo- en lithografische vereeniging „Kunst na Arbeid" te Haarlem, met „De Nomen" en „Psalm VUT' van Hol; en ten slotte „Benedicamus Domino" van hier met „Wie zijt gij?" van Hein ze en „Todtenvolk" van Hegar. Met bijzonder veel vuur zong het „Haagsch Mannenkoor" „La chanson des vagues". waarin het golvenge- ruisch hoogst muzikaal werd nage bootst. Een daverend applaus was het loon voor den vetrrukkelijkeax jzang van „Haagsch Mannenkoor". Maar het was ovenveldigend hel en thousiasme. toen „Benedicamus Do mino" gezongen had ..Todtenvolk". Zóó heerlijk hebben wij deze vereeni ging nog niet hooren zingen. Het was bijna onberispelijk. Een eerste prijs was haar deel, en toen deze uitslag bekend werd scheen aan het bravo-ge- roep treen eind te zullen komen. De Tweede Prijs werd behaald door het „Haagsch Mannenkoor"; de 3.a dloor „Erato"; de3.b door „Hilversum's Mannenkoor (dat „Nornen" prachtig gezongen had); de 4.a door „Onder linge Oefening"; de 4.b door „Oefening en Uitspanning", en de 5e door „Cae cilia." In die Eerste Afdeeling werd slechts medegedongen door vier vereenigm- gen, nl.: Euterpe", Amsterdam, en Euterpe"; Utrecht; „Arti et Charita- tis" te 's Gravenhage, en „de Vereenig- de Zangers" van Amsterdam. Voor deze afdeeling was een ver plicht koor, „Lied", van N. H. Andries- sen, dat door alle mededingende ver eenigingen bijzonder goed gezongen werd en bleek een heerlijk toonwerk te zijn. „De Vereenigde Zangers" werden na de uitvoering van het verplichte num mer toegejuicht met hoedgewuif en zakdoekgezwaaj en toen dïeze uitne mende vereeniging „Rudolph von Werdenberg" van Hegar gezongen had was er een buitengewoon enthousi asme. De uitslag was: Eerste Prijs: De Ver eenigde zangers"; Tweede Prijs: ,,Eu- texpe" van Utrecht met „Christen ballingen." Derde Prijs: „Euterpe" van Amsterdam met „Les Martyes aux Arènes", terwijl „Arti et Chaxlitate, dat behalve het verplichte koor gezongen had, L'Invocatxon een eervolle ver melding kreeg. Toen de kamp om de Eerepr. zbbb dJie voor de Tweede prijzen behaalde het „Haagsch Mannekoor" de lauwer krans, terwijl onze Haarlemsche ver eeniging „Benedicamus Dimino" de allerhoogste onderscheiding, de zilve ren lauwertak mocht verwerven in den eerewedstrijd voor de vereenigfin- gen die een eereten prijs hadden ge haald. Dat onder daverende toejuichingen deze uitslag vernomen werd, is zeer begrijpelijk. Wij wenschen de vereeniging van harte geluk met deze onderscheiding en onderschrijven gaarne de woorden van den voorzitter, den heer C. G. Lo- meijer hedenmorgen bij de plechtige uitreiking der prijzen, dat het een ge luk is dat deze prijs door een Haar lemsche vereeniging voor Haarlem mocht worden behouden. Met die plechtige uitreiking, met •enige hartelijke woorden door Mr. Th. de Haan Hugenholtz in de hal v. h. Stadhuis hedenmorgen gesproken is de wedstrijd van Crescendo geëin digd, die weer 't hare heeft gedaan ter bevordering van den Mannenzang in ons land. Wij ontvingen het verslag der Kamer van Koophandel en komen morgen daar op terug. Uit de Omstreken. Heemstede. Zondagmorgen omstreeks twaalf uur passeerde alhier zekere Kunis met nog twee andere personen op een melkwa gen bespannen met twee paarden. Door het wilde rijden kwamen zij in een greppel terecht waardoor de wa gen onderste boven kantelde, zoodat afie drie onder den wagen terecht kwamen. Zeer beslikt door d» wegen doch zonder ongelukken kwa men zij er weer onder uit. De gemeente veldwachter, Bournan, was spoedig aanwezig en rekende een van de per sonen in. Bennebroek Zekere J. v. H. heeft uit zeer mis plaatste woeae, een ambtenaar van het station Vogelzang, genaamd J. G., een bloedende wond in het hoofd geslagen, naar men verneemt zal proces-verbaal worden opgemaakt. IJmuiden. Onder den i^aam Assendelft is hfier weder een nieuwe sleepboot in de vaart gebracht door de Maatschappij tot het sleepen van schepen uit en naar zee onder directie van den heer A. D. Zurenuhlen te Amsterdam. Haarlemmermeer. In den afgeloopen nacht is afge brand de boeixterij van den landbou wer A. Pruissen aan den Aalsmeerder weg te Haarlemmermeer. Het woon huis, de inboedel en 't vee is gered- De schuren bergen benevens de opbrengst van 40 H. A. ligt in de asch. Oorzaak onbekend. Vervolg Nieuwstij di ngen. Acad. Examens. Door de geneeskundige Staatscommis sie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, de heeren J. G. Smits, geb. te 's Graven deel, S. H. Solkes, geb. te Amsterdam; F. G. v. Marle, geb. te Amsterdam; J. P. Plankeel, geb. te Oostburg; Ch. Bles, geb. te Oostburg; en geslaagd voor het 1ste gedeelte, de heeren J. A. van Trotsen- burg, G. H. Ball, C. C. Hiebendaal. Groningen. Geslaagd voor het docto raal examen in de scheikunde de heer J. Alingh Prins. Een voetreizig jr... per trein Het aantal wereldwandelaars neemt toe, en allen doen de reis zonder geld, dus door vragen van giften. Zoo kwam Zaterdagmiddag te Arnhem met den trein uit Zutphen een vrij schun nig gekleed man aan. Op zijn rug droeg hij een plakkaart waarop „Durch die Welt zu Fuss" te lezen stond. De man liet zich naar het bureau van politie brengen, waar hij mededeelde dat hij Philogène Viardin heette en den 14en Oc tober uit Hydros (Z.-Frankrijk) vertrok ken was om zooveel mogelijk te voet een reis om de wereld te maken. Hij ver klaarde de reis zonder geld te hebben aangevangen. Thans ging hij naar Rot terdam en vandaar naar New-Pork. Des middags vertrok de voetreiziger dan ook met den trein van 4.36 naar Rot terdam. Alcmaria. Totaal bedrag der voor „Alcmaria" ontvangen gelden 14798.50 1/2. Bovendien is uit Haarlem bericht ontvangen, dat aldaar door het sub comité „Alcmaria" de belangrijke som is gecollecteerd van 6101.571/2. Bij koninklijk besluit d.d. 9 Oct.. 1901, no. 54 |is aan „Alcmaria" rechts persoonlijkheid verleend en is dit be sluit vermeld in het nummer der Ne- derlandsche Staatscourant van 25 Oct. 1901' x. u 1 Naar aanleiding van do zoo herhaal de malen gestelde vraag naar instruc ties, heeft „Alcmaria" het noodzake lijke ingezien hieromtrent iets op te stellen, hopende dat de medewerken den het in hoofdzaak met den inhoud eeus zullen kunnen zijn. Ingeval de suh-comité's „Alcmaria" of de collecte-commissiën een Trans- vaalsch spreker mochten wenschen te laten overkoken, dan is het adres van hun secretaris de heer Posthumus Meije9, Rozengracht 14, Amsterdam. Belichten van sub-comité's em te houden collecten zijn nog gekomen uit Abbekerk. Assen, Apeldoorn, Alblas- serdam, Aalsmeer, Ahnel'o, Bolsward, Boskoop, Blijswijk, Biervliet, Bloe- mendaal, Midöen-Beemster, Delden, Drachten, Dordrecht, Dalfsen, Deven ter, Hardegarijp, Ierseke, Leeuwar den, Nijmegen, Halfweg. Nieuwen- dam, Oostdongeradeel, Brussel, Oude water, Hiel, Grootschermex, Parijs, Uithuizen, Smyrna, Santpoort, Wil- dervank, IJlst, Warschau en Wierin- gerwaard. Het internationaal dames-comité „Alcmaria" heeft zekerhefid bekomen, dat het door de N. Z. A. B„ Heeren gracht, Amsterdam, verzonden bedrag aan het juiste adres voor Irene-kamp is bezorgd. „Alcmaria" heeft deze week 2300 verzonden aan zes verschillende kam pen in Z. Afrika en stelt zich voor we kelijks gelden te vereenden, zoolang ctc middelen dfit toelaten. Een slaag-circnlaire. .Ms antwoord op een schrijven van een schoolhoofd, waarin deze verlof vroeg aan de ouders om de kinderen „aan den lijve"' te straffen, ontving hij, volgens „De Graafschapsbode" den volgenden brief: Mijnheer Rattan! Waarde heer, je slaag cirreklere is be- horelik in mein hand gekommen en ik hoop wat mein zoon Janis betrevt dat uwee hem zal slaan zoo dikwijls as je kan. Ofscgoon ik gewoon was hem zelf te leren schijnt het dat hij nooit iets zal lere, zijn spelling vooral is allerellen digst. Turref er maar goed op, meinier en gijzult mein hartelijke dank ontvang. Naar groetenisse. Uw vriend, MANUS DRIBJES. P.S. Wat betreft dat hei zulk een slecht schoollier is dat komt mein zoon Janis mein zoon niet is, maar de zoon van mein vrouws eerste man. Dus u geef hem om zein oore as hei nie goed leert. Afgesproke. Dat is mein wil. Klacht. De volgende vermakende gasklacht van een ontevreden Zutphenaar bevat het Z. D.: Verlos ons toch van last en druk, O, Zutphen's wijze magistraat. Door ons te geven meerder dreik, Li 't buizennet, waar 't gas door gaat! Als 'k in mijn kamer 't licht ontsteek, Dan gaat 't in den gang schier uit. Hier danst 't licht, dtijir slaat 't neer, Of piept met akelig gefluit. Mijn gashaard heb 'k maar afgeschaft, Van armoe stook 't weer kolengruis Want stak ik 't ding maar even aan. Dan was 't Egypte in heel mijn huis. 't Is net een helsche mechaniek, 't Is dan9en, flakk'ren wat je ziet. De ééne vlam dooft de and're uit. Zoo zie je 'm, en zoo zie je 'm niet. O, groote houder van het gas Bederf het stadsgezicht, fiat Maar 't zij vergeven, als je zorgt Voor meerder licht in huis en stad. Geef daartoe last, o Magistraat, Help daartoe mee, o wijze Raad, En red ons toch uit last en druk Met meerder licht door zwaarder druk! Nog een zaak Ter Laan. Van het deze week voor den Raad van State behandelde geschil betref fende het aan het schoolhoofd Ter Laan niet verleenen van verlof tot vervulling van het lidmaatschap der Tweede Kamer, wordt in herinnering gebracht, dat de stad 's-Gravenhage in 1887 óók hare verlofquaestïe met het hoofd eener openbare school heeft gehad, echter van anderen aard dan die van den Delftschen ambtgenoot. 't Was met algeheele instemming van de commissie voor het gemeen te-onderwijs, dat het college van B. en W. voor het jaar 1887 en later ook voor nè 1 Januari 1888 tot wederop zegging aan het hoofd der openbare burgerschool aan de Schelpenkade, den heer F. Gédiking verlof gaf ge durende den tijd dien HH. MM. de Koning en de Koningin buiten de re sidentie mochten doorbrengen, ten einde hij onderwijs kunne geven aan H. Z. H. Prinses Wilhelm,ina. Daarbij werd bepaald, dat de be zoldiging vaxi den tijdelijken onder wijzer die gedurende den tijd van het verlof moest worden aangesteld, daar de onderwijzer-plaatsvervanger van het hoofd alsdan de betrekking van Hoofd waarnam door den heer Gediking zou worden vergoed. onder bewaring van de Gemeente was werd alzoo het onderwijs op de school geregeld voortgezet en leed de gang daarvan geen schade. De toenmalige commissie voor het gemeenteondei'wijs voegde er bij dat zij in ieder ander geval deze schik king zoude ontraden ,maar waar het geldt de belangen van het vaderland en het dierbaar Stamhuis van Oranje eenerzijds, en de eer der Koninklijke wijs der toekomstige Vorstin aan den gemeente-ondei"wijzer te zien toever trouwd, meende zij, dat, zoo er al eenige nadoelen mochten bestaan, die dan toch zeker door grootere voordee- len worden opgewogen. Opmerkelijk en toevallig mag 't ze ker heeten, dat dit advies werd uitge bracht naar aanleiding van een adres van een geestverwant van den heer Ter Laan in die dagen den socialist F. Domela Nieuwenhuis, dio in zijn request klaagde over schade voor den bloei der school en d'en gang van het onderwijs door de afwezigheid van het hoofd der school gedurende het grootste gedeelte des jaars- De blokkade. De blokkade te Groningen is verbro ken. De huisbaas heeft toegegeven aan de eischen van den grondeigenaar. Nu wacht hem nog een eisch tot schadevergoeding van den bewoner. Deze toch is vijf dagen van de wereld afgezonderd geweest. In den beginne maakte men welis waar gebruik van een ladder, die uit een raampje gestoken was en fin buur- mans tuin uitkwam, doch daar dit niet zonder levensgevaar ging, moest men ook dit eenige'raiddel spoedig op geven. Vijf dagen dan heeft hij met zijn gezin de vrijheid gemist. De kinderen konden niet xia&r school, de man (hij is kleermaker) kon zijn klanten, de klanten hem niet be zoeken. Kwam 's morgens de melkboer een emmer op Napolitaansche wijze werd aan een touw uit het raam neer gelaten, de melk er in gedaan, en het voorwerp weder opgeheschen. Ging er een bakker voorbij, dan 't raam spoedig omhoog geschoven, ge roepen, en de emmer weder gebrulikt en dit middel paste men telkens toe, als men proviand noodig had. En zoo is die emmer de eenige com municatie met de buitenwereld ge weest. Daarbij komt nog, dat het huis ter nauwernood bewoonbaar was. De voordeur weggenomen, de trap ge deeltelijk opgebroken, een gedeelte van den buitenmuur uitgekapt, een wand van het vertrek verwijderd. Overal ongezellig, rommelig en vooral koud. Geen wonder dus dat de bewoner een warme tegemoetkoming van den eigenaar gaat vragen. Men schrijft het volgende aan het „Handelsblad": 'i Was jl. Woensdagmiddag, toen een kromgebogen, reusachtig zwaar gebac- helde en eenigszins bejaarde man leu nend op zijn eikenhouten stok. nabij Pol dert (Gr.) uit Holland de grens over schreed naar Neu-Rhede. Even aan de overzijde der limiet ontmoette hij twee Grenzaufscher (kommiezen', die met den ongelukkigen stumpert! een gesprek aan knoopten over koetjes en kalfjes. Terwijl de oude met hen voortkeuvelde, ontviel hem zijn stok, Om dien op te rapen, bukte hij zich diep voorover, toen plot seling zijn bochel op den rug over dwars in tweeën spleet, en deRoffie- boonen hem over zijn rug naar beneden rolden. Onmiddellijk schoten de beide kommiezen toe. om den stroom uit dien vreemden hoorn des overvloeds te stuiten. Onder streng geleide werd de sluwe smokke laar nu naar het „Zollambt" (gi DSkan- toor) geleid. Daar moest natuurlijk de bochel worden geopereerd. De operatie deed volstrekt geen zeer. maar de ope ratie, die hij daarna aan zijne portcmon naie voor Steuer moest ondergaan, moet hem wel zooveel pijn hebben veroor zaakt. dat de lust tot smokkelen ten eenenmale is vergaan. Na de amputatie had de kromgebogen oude zich'ontpopt in een 45-jarigen ingezetene van Hede (Pruisen). Leger en Vloot. Ter aanvulling van de instructie voor den commandant der bezetting van bet fort bij IJmuiden, in verband met de be palingen betreffende de toelating van vreemde oorlogsschepen in 's Rijks zee gaten, havens en binnenwateren, is vast gesteld dat de havenmeester van het N> o czeekanaal order heeft geen vreem de oorlogsschepen te schutten, zoolang hem niet door den commandant van den in de haven van IJmuiden gestationneer- den oorlogsbodem of bij ontstentenis van dien, door den commandant d *r be zetting van het fort bij IJmuiden is me degedeeld. dat aan bedoeld schip vex- gLDning is verleend tot opstoim n. In verband hiermede moet genoemJo ha venmeester door den commandant van vorengenoemden oorlogsbodems c. q. den commandant der fortbezetting in kennis worden gesteld met het verlee nen van bedoelde vergunningen Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. Het bestuur van den algemeenen mijn- werkersbond van een driedaagscbe con ferentie te St. Etienne is uiteengegaan, na aan den secretaris, Cotte, te hebben opgedragen, van Waldeck Rousseau ee nige nadere inlichtingen in te winnen over de plannen van de regeering ten aanzien van de eischen der mijnwer kers. Het antwoord van Waldeck-Rous- seau is dezer dagen ingekomen, maar het kan het mijnwerkersbestuur maar matigvoldoen. Waldeck erkent in zijn schrijven de dringende noodzakelijkheid, over de verschillende eischen een be slissing te nemen, en verklaart dat van de regeering alles te verwachten is om haar te bespoedigen, doch bepaalde be loften worden, overeenkomstig het oude Btandpunt der regeering, dat zij niets kunnen toezeggen, waarvan de vervul ling niet alleen van haar afhankelijk is, niet gedaan. Het antwoord van Waldeck-Rousseau ls door Cotte aan de zeven bestuurderen van den bond medegedeeld. Volgens den correspondent van de „Teinps" te Mont- ceau-les-Mines hebben de afgevaardig den van de fédération du Nord, de fede ration du Sud, van de Loire en van Mont- ceau zich uitgesproken voor onmiddel- lijke werkstaking. Beurs. Overzicht Effectenhandel. De hoofdaandacht der beurs was deze week wederom gevestigd op de afdeeling der Amerikaanschc Spoor wegwaarden. die voor verschillende soorten een flink avans konden beha len. Vooral Union Pacific Atchison Topeka Southern Pacific, St. Louis, San Frailcisco waren bijzonder begun stigd, terwijl de andere soorten zich min of meer bij de opgaande beweging aansloten, een en ander in verband met gunstige berichten uit Amerika, zoowel wat. betreft de nog steeds in den maak zijnde spoorwegovcreenkonisten, alsook den uitslag van de burgemees ters-verkiezing te New-York en vooral ook de nog steeds buitengewoon rui me ontvangsten der spoorwegen. Do rijzing der Peruanen van de vo rige week kwam tot staan en hoewel ,<ie stemming ten slotte vrij vast bleef, is toch geen verdere verhooging te constateeren. terwijl de onverwacht© rijzing in de Maxwell-waarden van jongstleden Maandag in den loop der week weder voor eenige reactie moest plaats maken. De verschillende Staatsfondsen, zoo wel de beleggingswaarden als do meer speculatieve soorten, hadden over het algemeen geen slechte week. Hoewel de omzetten nog zeer beschei den blijven was de stemming, zoowel voor Holiandscbe, Russische en Oos- tenrijkschc, als over Portugal, Mexico en Brazilië vast te noemen. Burgerlijke Stand. Bevallen: 9 Nov. N. MeijerComelis- sen, z. J. J. Dingboom-Schulltz, d. 10. A. M. Bronstring—Vogel d. 11. C. Schouten van Wetering d. Overleden: 9 Nov. A. Bosman, 27 J., Fabriclusstraat. G. Bouwmeester, 72 j„ Kampersingel. E. F. Dood- heefver 1 m. z K. Spaarne. G. A. de Ridder 14 m„ z L. Lakenstr. 10 J. van Ouwel 68 j„ L. Hee- renstraat. Telegrammen. VERSCHE TROEPEN. LONDEN, 11 Nov. (R. O De „Daily Mail" verneemt uit Simla, dat een aantal regimenten uit Britsch Indüë, waar thans 60.000 man versche Engel- sche troepen zijn, dezen winter van plaats zullen verwisselen met andere regimenten, die in Zuid-Afrika zijn. SPAANSCHE GEMEENTERADEN. MADRID, 10 Nov. (R. O.) Bij de ge. raeeoteraadsverkiezingen werden ge kozen te Valencia, 20 republikeinen, 2 car. listen, 3 liberalen te Avila, 6 liberalen, 3 conservatie ven, 2 onafhankelijken te Bilbao, 8 liberalen, G nationalis ten, 5 socialisten, 2 onafhankelijken te Alicante, 12 liberalen, C conser vatieven, 1 republikein. O RGBLBESPEL1NG in de Groote. of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 12 Nov. 1901, des namid dags van 1—2 uur, door den heer W. EZERMAN. 1. Preludium en Fuga, van J. S. Bach. 2. Grosser religiöser Marscli, van Fr. Lux. 3. Sonate No. 6, van Mendelssohn. 4. Andantino, van Volckmar. 5. Aria uit de Schepping van I Haijdn.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 3