NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang Donderdag 14 November 1901. No. 5B38 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Van 15 regela 50 Ofcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. per 3 maanden1.30 J&f./Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzienlijk rabat Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Reclames 30 Cent per regeL Afzonderlijke nummers0.0234 ixL/v ttfcjSLj Bureaux: Gebonw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3734 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1IS2, de omstreken en franco per poBt 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangèr§ (x. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE$j Succ., Parijs 3fW« Faubourg MontiftQtfxe. iJOWU*— 1 "—i r Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 14 Not. bevat o.a. Het leven van Tommy Atkms, Kitchener"s weekoverzicht, De ge- beurlenbseu in de Kaapkolonie, De verkiezingen in Spanje, Twee inspecteurs-generaalEen halve week Wereldgeschiedenis, Prov. Staten van N.-Holland, Egypte, Het Bovenzinnelijke, Gemeente raad, De zaak-Stolp. Politiek Overzicht. Er is meermalen op gewezen hoe ellendig het leven is van de Engelsche soldaten, die, vaak tegen wil en dank, den hopeloozen strijd' in Zuid-Af rik a moeten, voeren. in de Daily Mail" Ls nu een uit treksel opgenomen van een brief, ver zonden van Bethulie en waarin de ervaringen opgeteekend zijn van een kleine mobiele colonne. De schrijver laat zich als volgt hierover uit: ,,Het leven dat wij lijden ia te doodsch, om in woorden uit te druk ken. Wij zijn nu al voortdurend aan het trekken, sedert Maart, zonder in eenige stad' te zijn geweest. Onze .voe dingscolonne haalt elke tien diagen levensmiddelen voor ons. Wij heb ben geen tenten, en zijn alleen in staat een kleine bivouac-beschutting boven onze hoofden op te richten, ten einde te pogen ons voor den regen te be schutten. Het is vreeselijk lcoud1, tien graden vorst." Intussehen, hoe slecht de arme Tommies het hebben, vechten moeten ze toch. Lord Kitchener heeft weer zijn wekelijksch overzicht van de krijgsverrichtingen geseind. Het te legram van den opperbevelhebber luidt als volgt: Sedert den 4en van deze maand meiden de rapporten 68 Boeren ge dood. 105 gewond, 104 gevangenen, 45 overgegeven. Buit84 geweren, 7270 rounds klein-kaüber ammunitie, 37 wagens, 280 paarden, 3380 stuks vee. In westelijk Transvaal ageert Me- thuen tegen De la Rey en Kemp. In het noord-oosten van Oranje-rivier- kolonie zijn onlangs de Boeren on der De Wet verzameld. De colonnes doen thans moeite, hen naar het zui den uit elkaar te jagen. De Oranje-rivier-kolonie is nu zoo goed als schoongeveegd. Van uit de Kaapkolonie meldt French, dat Fou- ché en Mijburgh nog steeds de wijk ne men naar het noord-oosten en dat nog enkele zwervende benden in het mid dendistrict achtervolgd worden. Maritz viel Piquetberg aan op den 7den, doch werd gemakkelijk afge slagen. De benden der Boeren, die van de midden-districten worden ver dreven, verzamelen zich weer nabij Calvinia." Over de operatiën in de Kaapkolo nie wordt weer wat meer licht ver spreid. Een dépêche uit Middelburg van 11 Nov. jl. meldt dat in den avond van den 9en Fouché over een lengte van eenige yards, halverwege Aliwal Noord en Burgersdorp, de spoorbaan in de lucht deed vliegen. Veertig Boeren, onder De Bruijn, die d'icht op de hielen werden gezeten door d!e stadswacht van Cradock, ver deelden zich den 7 dezer in kleine troepjes. Nabij Maraisburg maakten de troepen 20 paarden buit. De troepen van het district Molteno raakten met 30 man van den vijand onder Besters slaags bij Morgenzon op 10 dezer. Malan en Lategan zijn met slechts een deel van de Boereumacht ten zui den van den spoorweg en worden dicht achtervolgd. De uitslag van het gevecht in- Mol teno wordt, zonderling genoeg, niet gemeld. Men zou dus hieruit de ge volgtrekking maken, dat het treffen ten voord'eele van de Boeren is afge- loopen. Buitenlandsch Nieuws. Ee verliezen bij Bakenlaagte In de door het War Office gepubli ceerde verliezenlijst komen enkele aanvullingscijfers voor van het ge vecht bij B Aken laagte- Het totaalcij fer komt daardoor tot heden op 86 ge sneuveld en 216 gewond, tezamen 306, waarbij niet geteld zijn de gevangen genomen Engelschen. Aanvankelijk werd gesproken van een cijfer van 235 verliezen. Dus ook hier weer tracht het War Office eeu gunstiger indruk te verwekken door het achterhouden van de juiste cijfer. Natuurlijk blij ven wij nu uitkijken naar nog meer aanvullingscijfers. Twee inspecteurs-generaal. De befaamde snoever, Boerenhater en operetten-generaal Brabant, die tij dens de driftenkwestie. of bij een an der conflict tusschen Engeland en Transvaal, aanbood met tweeduizend, zegge 2000 man dë Zuid-Afrikaansche Republiek even te gaan veroveren, heeft ontslag genomen als inspecteur- generaal van de Koloniale Verdedi gingsmacht in Kaapland en heeft een benoeming aanvaard bij den staf te Pretoria, waarheen hij reeds is ver trokken. Er is nog een inspecteur-generaal in Zuid-Afrika, maar met een echt Hol- landschen naam De Wet. Deze voert volgens betrouwbare berichten reeds sedert eenige maand'en geen bepaald commando meer aan. maar ia belast met de opperleiding van alle strijd machten ten zuiden van de Vaal- en Oranjerivieren, waartoe hij inspectie reizen tot ver in het zuiden maakt. En waarschijnlijk hieeft deze inspec teur-generaal, die nu eens hier en dan weer plotseling daar is, waar de om standigheden het maar vereischen, het den inspecteur-generaal Brabant eindelijk zóó zuur gemaakt, dat deze de geheele Kaapkolonie aan de in spectie van zijn tegenstander overlaat en met een mooi nieuw pak zich in de aangename omgeving van Kitchener d/oor de bevolking van Pretoria en Jo hannesburg gaat laten bewonderen. De afwezigheid van berichten over De Wet is door zijn tegenwoordigen werkkring voldoende opgehelderd nog valt er aan toe te voegen, dat De Wet niet alleen een voortreffelijke ge zondheid geniet, maar nog steeds tot stelregel heeft dat bekende Straf is mijn hand, Maer liefelyck myn gemoet, enz. Een aantal weken geleden dineerde en overnachtte oom Christiaan nog op een zijner reizen te de Wetsdorp. Hij bracht zijn gastheer in verrukking door zijn opgewektheid, maar had eenige dagen voor zijn aankomst te vens een paar Engelsche officieren, die zijn gevangenen wdren en zich niet ontzagen hun bewakers op de ergerlijkste wijze te beleedigen, met eenige nog al gevoelige argumenten tot verstandige en fatsoenlijke lieden gemaakt. Het is zelfs den Engelschen welbekend, dat De Wet, zijn krijgs gevangenen steeds uitnemend pleegt te behandelen, maar heleedigingen wacht hij nu nog evenmin als vroeger af. Het is merkwaardig hoe de Wet's naam, ondanks het weinige, dat men sedert maanden van hem persoonlijk hoort, op aller lippen blijft. De ,,Voss. Ztg." deelt mede. dat den 17en No vember te Scbieirstein, nabij Wiesba den, een borstbeeld van den beroem den aanvoerder zal worden onthuld. De marteldood van Lotter. De bekendmaking van het tegen kom- mandant Lotter te Midelburg uitgespro ken doodvonnis was een zeer indruk wekkende plechtigheid schrijft een Reuter-correspondent onder dagteeke- ning 14 October vandaar. Op last van den Engelschen komman- dant te Middelburg, majoor Maurice, werden alle zaken geschorst en kregen de toonaangevende inwoners, Holland- sche zoowel als Engelsche, last aanwe zig te zijn. De gevangenen werden, scherp bewaakt door de bereden district- troepen en de Koninklijke fuseliers, op het marktplein gebracht, dat door de troepen van het garnizoen was afgezet. Lotter gaf gedurende de geheele plech tigheid niet de minste teekenen van vrees, verzekert de Reuter-man, maar even voor het einde viel hij in zwijm en moest ondersteund worden op zijn te rugweg naar de gevangenis. Den vol genden morgen werd hij terechtgesteld op een kopje ten westen van de stad. Hij werd er heen gebracht in een ambulan cewagen en nadat hij den wagen verla ten had, was alles in minder dan twee minuten over Piet Wolfaardt, ook een bekende. Middelburgsche rebel, werd drie dagen later op dezelde plaats geëxecu teerd, maar Schoeman te Tarkastad. Een nieuwe moord. Reuter seint uit Colesberg (K. K.) cLd. 11 November: De rebel Van Wijk is beschuldigd zich bij den vijand gevoegd te hebben en te hebben deelgenomen aan de plundering en den aanval op de post- meesteres te Maraisburg. Hij is ter dood veroordeeld en is Dinsdag te rechtgesteld. Verschillende andere re bellen hier en elders zijn tot langdu rige straffen veroordeeld. Een ontslag. De Duitsche Keizer nam het op 30 October ingediende verzoek van den gezant te Londen, graaf Hatzfeldt, om ontheffing van zijn post en ont slag uit 's lands dienst aanZ. M. spreekt in een eigenhandig schrijven aan graaf Hatzfeldt dank uit voor de uitstekende diensten gedurende een veertig-jarige werkzaamheid in ver schillende ambten, als gezant te Ma drid, Konstantinopel, Londen en als staatssecretaris bewezen, en verleent hem de Orde Tan Verdienste der Prui sische Kroon. Verkiezingen in Spanje. De woelingen te Barcelona schijnen uitsluitend te moeten wor den toegeschreven aan de opgewon denheid der gemoederen door de ge meenteraadsverkiezingen. Ook in Bil bao, Valencia en Saragossa en ande re steden, waar de volksaard wat tem peramentvol is, hebben rustverstorin gen plaats gehad. In Madrid is de uitslag voor de ge meenteraadsverkiezingen als volgt13 liberalen, 13 conservatieven, 1 candi- daat. der Nationale Unie, 1 van de Kamer van Koophandel, 1 socialist en twee ..wilden." Het verkiezen van een socialist in de Gemeenteraad van de.» hoofdstad kwam nog niet voor ook in andere steden schijnt het socia listisch element hier en daar een over winning te hebben behaald. De uitslag te Barcelona is, dat ge kozen zijn 11 Catalonisten, 9 Republi keinen en 6 Ministerieelen. Doch ook Maandag, den dag van den uitslag, hadden nog ernstige rustverstoringen plaats. Een troep studenten bedreig de de bureaux van het dagblad „Pu- blicidad". De politie en de gendarmes moesten herhaalde malen een charge uitvoeren. Te CogoJlos, in de provincie Gre nada, is een oproer uitgebroken, ook ten gevolge van de verkiezingen. Er is reeds één doode bij gevallen en een gendarme werd ernstig gewond. In den Senaat heeft de graaf van Calabrara de Cataloniërs beschuldigd, naar Frankrijk getelegrapheerd te hebben om Catalonië van Spanje af te scheiden. De minister verklaarde niets van het geval af te weten. Uit Madrid wordt d.d. 12 Nov. ge seind: De troepen hebben de orde moeten handhaven in de Melinastraat op het oogenblik van de opening der stembus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Te Saragossa heeft de bekendmaking van den uitslag der verkiezingen aanlei ding gegeven tot een oploop. Er werden schoten gewisseld tusschen politieke te genstanders. De burgemeester nam de vlucht, maar de orde is nu hersteld. Algemeens berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reeds eenige maanden werdi ge sproken van een nieuw plan om oe Kaapkolonie van de Boereninvallers te zuiveren, door aan de Engelsche bevolking in de Kolonie de wapens in de hand te drukken en het bevel tot dien uitroeiings-burgerkrijg te ge ven. De „Daily Mail"-correspondent te Kaapstad komt op deze plannen te rug eu schrijft aau zijn blad, dat Sir Gordon Sprigg naar Oost-Londen, en de andere leden van het Kaapsche Ka binet naar andere plaatsen zijn ge gaan om die loyale bewoners op te wekken aanzienlijke offers te bren gen. ten einde aan dezen langen oor log een einde te maken. De verliezenlijst maakt melding van verscheiden kleine schermutselingen, waarvan tot dusver nog geen melding was gemaakt, zooals bij Tijgerkloof, na bij Harrismith, op G dezer, waar.drie man gesneuveld, een luitenant en twee anderen gewond zijn en elf vermist wor den, die men meent, dat gevangen ge nomen zijn. Kolonel Doran en 2 man zijn ernstig ge wond op 6 dezer in het district Willow- more. Er zijn drie man gesneuveld en zes gewond op 31 October te Bovendam tusschen Lambertsbaai en Clanwilliam. Verscheidene tenten in het vluchtelin genkamp te Middelburg (Z. A. R.) zijn in den nacht van 6 op 7 November door den bliksem getroffen. Twee personen zijn gedood en drie gewond, welke men niet dacht, dat herstellen zouden. Wekelijks wordt aan 230 vluchtelin gen vergunning gegeven naar Trans vaal terug te keeren. De vredesvrienden in Londen heb ben in Memorial Hall onder leidiug van Leoard Courtney vergaderd en met moties enz. de wijze van oorlog voeren en de politiek der regeering veroordeeld. Als verdere sprekers, na Courtney, traden op Sir Robert Reid, die de onafhankelijkheid der Boeren bepleitte, en Edmund Robertson, die miss Hobliouse's gevangenneming ten sterkste veroordeelen. ALLERLEI. De Duitsche Bondsraad heeft in de .Dinsdag gehouden zitting zijne goed keuring gehecht aan de wijzigingen welke de commissies voorstellen te brengen in het ontwerp-toltariefwet. Dr. Lehr, nationaal-liberaal lid van den Duitschen Rijksdag, is Dinsdag te Berlijn overleden. Lehr was sedert 1894 voorzitter van het Alduitsche Verbond en redacteur van de „Alldeutsche Blatter"; hij was in 1839 te Wiesbaden geboren. Om te toonen dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Turkije hervat zijn, heeft Bapst, de Fransche raad van legatie, Dinsdagmiddag een offi cieel bezoek gebracht aan den Turk- schen minister van huitenlandsche zaken. Stadsnieuws Haarlem, 13 Oct. 1901. Stukken van den Gemeente raad. Door het bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool is een ver zoek gericht om f 10.000 subsidie voor de inrichting van eene nieuwe school. B. en W. vinden, met het oog op de grootte van het bedrag geene vrijheid, om tot in williging van het verzoek te adviseeren. Prov. Staten van N.-Holland (Vervolg.) Punt 6 van de conclusie der commis sie wordt eveneens aangenomen. Deze conclusie strekt om in voorstel II van Ged. Staten betreffende de regeling der verpleeggelden de bepaling sub IV te lezen als volgt: Dit besluit treedt in werking op 1 Januari 1903, en geldt uitsluitend voor hen, die na dien dag ter verpleging worden opgenomen; ten opzichte der als dan in verpleging zijnden, blijft de tegenwoordige rege ling gelden tot 1 Januari 1908. De vergadering vereenigde zich ook met conclusie c om aan te houden het ontwerpbesluit no. 3. in zake de subsi die aan het Israëlitisch Gesticht voor Krankzinnigenverpleging. De voorzitter stolde daarna aan do orde het rapport der commissie in za ke het rijden met motorrijtuligen in de provincie Noord-Holland. Bij de al- genieene beschouwingen over de beide in het rapport uiteengezette stelsels be toogde de heer Mr. v. d. Mersch dat in het voorstel A. bepalingen worden aan getroffen, die in strijd zijn met de Pro vinciale wet en met een arrest van den Hoogen Raad. Daarom gaf spr. de voor. keur aan voorstel B. De heer Mr. W. Baron Roéll zette uiteen hoe groote moeiilijkheiden de automobilisten ondervinden van het groot aantal vergunningen, dat zij moe ten bezitten. Het komt hem daraom wenschelijk voor, dat die vergunnin gen, zoo min mogelijk bezwarend wor den gemaakt Hij bestreed de opvat ting der commissie, dat ook de provin cie eischen moet stellen aan de inrich ting van het rijtu'ig, gelijk het Rijk reeds doet. Moet de Provincie dat dan nog eens doen? De commissie zegt: het Rijk moet deze zaak regelen. Welnu het Rijk heeft dit reeds gedaan. Hetzelfde geldt ton opzichte van den bestuurder, die van zijn bekwaamheid als zooda nig blijk zal moeten geven. Moet hij daarvoor een soort examen afleggen? Neen, men wil alleen eene sanctie. Spr. looft niet ,dat die bepaling aan de verwachtingen zal beantwoorden. Het Rijk verleende de vergunning voor het rijtuig, onverschillig wie het bestuurt; komen er klachten over dat rijtuig, dan wordt de vergunning na eerste waarschuwing üngetrokken. Spr. ge loofde dat al wat de commissie in punt 3 geeft tot aanprijzing van die pro vinciale regeling, niet voldoende is om het opleggen van zulk een reglement te motiveeren. De heer Mr. van Tienen verdedigde de noodzakelijkheid van een reglement, waarbij medewerking van de gemeen tebesturen onmisbaar is. Ged. Staten zouden door een kleine aansporing aan de gemeentebesturen, om hun verordeningen aan het provin ciaal reglement te doen aansluiten, daartoe kunnen medewerken. De heer v. d. Wall Bake uoemde het onjuist, dat de Ged. Staten geen ver gunning maar alleen bepalingen zou den wenschen. Ged. Staten willen zeer zeker een vergunning, maar zij ken nen het recht om die vergunning te ge ven, toe aan den Rijkswetgever. Daar om achtte spr. de tegensteLling tus schen wel en geen vergunning niet juist gesteld. De heer Roëll had reeds gewezen op de groote bezwaren voor het publiek, verbonden aan twee ver gunningen, doch het bezwaar is oven groot voor het Provinciaal Bestuur, want èn inrichting der rijtuigen èn be kwaamheid der bestuurders zal moeten worden onderzocht. Misschien is het ook wenschelijk dat geneeskundigen worden aangesteld om de gezichts scherpte dier toekomstige bestuurders en anderen, om hun zielstoestand te onderzoeken. Spr. schaarde zich aan de zijde van hen, die aan het stelsel van Ged. Staten de voorkeur geven. De heer Jhr. Boreel van Ilogelanden vroeg met het oog vooral op de kwaad willigen, of aan de ambtenaren niet de macht kan worden gegeven om per te lefoon of telegraaf automobielen te doen aanhouden. Spr. vreesde dat zon der dit de verordening eene doode let ter zou worden. De heer J. Zijp Hzn., opperde enkele bezwaren die noch door Ged. Staten, noch door de commissie waren onder vangen. Op voorstel van den voorzitter werd de vergadering daarna verdaagd tot a.s. Donderdag des middags te 12 uur. Alhier is overleden de heer C. Droog- leever Fortuijn, gezagvoerder der Stoomvaart-maatschappij „Neder land". Gerard Zalamari behaalde in de „Grande salie d'Harmonie" te Brus sel een groot succes, vooral met de voordracht van „Erlkönig. Na dit op treden heeft Zalsman reeds eenige uitnoodigingen uit Belgische steden ontvangen. (N. C.) Geslaagd voor het acte-examen tee kenen L. O. de heer W. Scheffener hier. Zondag 10 Nov. hield dc Ver. „Voor Vaderland en Koning1' haar jaarlijk schen ondorl. schietwedstrijd in de duinen onder O verveen. Prijzen wer den behaald door de volgende schut ters: le klasse schutters le pr. en kampi- oensmedaille K. J. Hollander; 2e pr. C. F. Arnold; 3e pr. C. Boon Pz.; ie pr. F. A. Boeree; 5e pr. Joh. Aartsen; 6e pr. J. H. Groet; 7e pr. R. Grippeliug. 2e klasse schutters, le pr. R. Smink; 2e pr. Corn. v. Zalen: 3e pr. Th. J. Ver zij lberg; 4e pr. J. Martens; 5e pr. v. Pellecom: 6e pr. Cassé. De gehouden schaalcollecte der (Ier. Diaconie. Ged. Oude Gracht op 12 Nov. heeft opgebracht f 530.06. De zaak-Stolp. De i 'unmissie, benoemd door den Raad. ten einde verslag te doen om trent het adres van de heeren N. C. Wefers Bet tink en G. J. Heenk, leden der te Haarlem gevestigde handels vennootschap onder de firma Heenk en Wefers Bettink, om den heer W. Stolp als raadslid te schorsen, heeft thans haar rapport gereed. Wij laten het hier volgen „In de eerste plaats heeft onze Com missie onderzocht of de feiten dio on zooals zij in het adres zijn gesteld, juist zijn en daarbij "is gebleken, dat zulks in hoofdzaak het geval is. Al leen omtrent het aantal aandeelen, waarvan de heer W. Stolp houder is, bestaat eenig verschil; tijdens het pas- seeren der akte van oprichting van de Naaml'ooze Vennootschap ,,de Veree- niigde Ijzerhandel" had de he»er Stolp 223 aandeelen, doch dit aantal is se dert verminderd. De heer Stolp heefj, ons verklaard, dat hij van af de oprichting Commis saris van die Vennootschap (is en bij üizage van de Statuten is ons geble ken. dat Commissarissen een aandeel in de winst hebben. U'it diezelfde Statuten bleek ons,dat het Bestuur van de Vennootschap is opgedragen aan een Hoofddirecteur, onder toezicht van minstens drie en hoogstens vijf commissarissen-aan deelhouders, terwijl daarbij uitdruk kelijk ts bepaald, dat Commissarissen geen deel hebben aan het beheer. Naar het oordeel van on ze Commissie valt een Co ra- missaris, dio zich b e pa a 11 tot het houden van toezicht en die geen deel neemtaan het beheer n'i e t onder ar tikel 24 al. 3 der Gementa- wet') Wanneer onder die omstandig heden de Vennootschap eene levering doet aan de Gemeente of eene gemeen telijke instelling, neemt de commissa ris, djie alleen toezicht uitoefent, aan zoodanige levering direct noch indi rect deel en de omstandigheid', dat hij 'in meerdere of mindere mate belang heeft, hij de winsten dia de Vennoot schap behaalt, brengt daarin geen ver andering. Zoo is ook door den minister van Binnenlandische Zake.ii hij m|issive van 16 April 1863 in antwoord op een gedane vraag, of raadsleden aandeel houders mogen zijn in een naamlooze Vennootschap itot oprichting eener gasfabriek, wanneer door die onderne ming de openbare straten verlicht zul len worden, te kennen gegeven, dat in elk bijzonder geval naar de bepalin gen van de statuten der Vennootschap zal moeten worden beoordeeld of deel neming aan de Vennootschap te be schouwen is als deelneming aan leve ring ten behoeve der gemeente. Op grond van het onderzoek van de onderwerpeljjke statuten beantwoordt onze commissie di:e vraag ontkennend. Intussehen kan, ook dan wanneer eon commissaris volgens de statuten niet bevoegd is om aan liet beheer deel te nemen, het geval zich voordoen.dat een commissaris feitelijk wel deel neemt aan het beheer en de vraag zoude dan kunnen rijzen of in zooda nig geval een raadslid-commissaris van ecu Vennootschap düe aan de ge meente leveringen doet, artikel 24, al. 3 der Gemeentewet niet overtreedt. Diezelfde vraag zou ook kunnen rijzen wanneer oen commissaris in zijne hoe danigheid van raadslid tracht te be vorderen. dat leverine.'u worden ge daan door de Yen;:- o>ehap. Onze commissie heeft daarom gemeend ook daarnaar een onderzoek in te stellen en bij d'ie gelegenheid van den heer W. Stolp vernomen, dat noch het een noch het ander ooit heeft plaats g- had. Toen evenwel de heer Wefers Bet- tink aan onze commissie had medege deeld. dat hij als lid van de vennoot schap onder de firma Heenk en We fers Bettink getracht had om aan den aannemer van den bouw der lichtfa brieken, den heer Van Rhijn, leverin gen te doen ten behoeve van dien bouw. en bij die gelegenheid van den lieerBastiaans, dien hij aldaar aan trof. had vernomen, dat de heer W. Stolp alè lid van de commissie van de WIJ apatieeren, Red. II. D

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1