Oegeschiedenis metdenmilicien. Binnenland. Riad van Ministers. Zijn wij wel ingelicht, dan is de voorstelling alsof in het gewijzigd' re glement van orde voor den Raad van ministers bepaald zou zijn, dat de Ka binetsformateur voor den duur van't Kabinet als voorzitter zal fungeer en, geheel bezijden de waarheid. Bepaald schijnt alleen dat de Koningin vrij zal zijn, om den voorzitter* van dien Raad aan te wijzen, en zulks voor bepaal den of onbepaalden tijd. De benoeming kan dus plaats hebben, gelijk dusver voor drie maanden, maar ook voor korter* of langer. Met het scheppen van een „président du conseil", gelijk men dien elders kent, heeft de wijziging die tot stand kwam, alzoo niets gemeen. (Standaard). Een nieuwe bond. Volgens „Het Centrum" is te Utrecht eene oproeping gedaan aan alle Ne derlanders van „zuiver prof est antseh beginsel om een bond te stichten, die den naam zal voeren van „Willem de Zwijger" of „Jonge Geuzenbond". Aan de gehuwde werklieden werk zaam aan het in aanbouw zijnde Dia- conessenhuis te Utrecht, is, in plaats van de traditioneels jenever. 2 kilo rundvleesch verstrekt, terwijl de onge- huwden ieder een kistje sigaren van 100 stuks ontvingen. Te Velden, bij VenJo, is een ze- kefe H.. die pe>r fiets op weg naar de markt, was, zoo hevig met een anderen fietser in botsing gekomen, «Jat hij een paar uur later overleed! De X tycot. Vit Amsterdam meldt men: In het propaganda-comité voor de boycot-beweging is het tot eene schei ding gekomen. Het Nat. Arbeidssecre tariaat wilde alleen dan zitting nemen, als het comité zich plaatsen wilde op ijet door het N. A. S. aangegeven Standpunt, en dus de beweging wilde opvatten niet als uitsluitend gericht tegen Engeland en den Transvaal- oorlog. maar uit principe tegen allen oorlog bedoeld. Het propaganda-co- jpité verklaarde op dit voorstel niet te kunnen ingaan, waarop dus het N. A. S. betuigde, geen zitting in het comité te zullen nemen. Twee afge vaardigden van het uitvoerend comité, Wessels en Westra, inmiddels ter ver gadering verschenen tot het geven van advies, beschouwden de houding van het propaganda-comité als kor- rekt. Men zal nu eenige groove vak bonden, onder welke de Ned. Vereeni ging van Spoor- en Tramweg-perso neel, uitnoodigen zich in het propa- fcandacomité doen vertegenwoordi gen. 'Een vragenlijst is opgesteld, Welke aan alle arbeidersvereenigingen zal worden toegezonden, en evenzoo tal een circulaire tot Kamer9 v. Koop handel en van arbeid worden gericht. Tot secretaris van het comité, tevens óropagancfclst, is benoemd L. M. Her mans. Zoodra het landelijk comité verder is aangevuld, zal nog een twee de propagandist worden aangesteld. Een spoorwegongeluk. Tusschen Hoogeveen en Beiiep heeft Dinsdagavond een spoorwegongeluk plaats gehad. Het geschiedde met trein 549, die om 7 uur 34 min. uit Zwolle moest aan- komen. Deze trein is bij wachtpost 20 (kruisspoor), tusschen Hoogeveen en Beiion ontspoord, zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De „N. G. Ct.' vernam het volgende van een passagier Wij zaten in een tweede-klas-coupé- van een wagen, die slechts door een bagagewagen van de locomotief ge scheiden was Tussen©. i Hoogeveen en Bedien kregen wi; eensklaps een. hevi- gen schok, die d passagiers door el kaar schudde, gevolgd door een hevig gekraak. De trein bleef staan en onze wagen helcte sterk naar een kant over, zoo, dat de loopplank in het zand vast zat. Wij openden het portier en klom men uit den wagen. Hei bleek, dat de koppeling, die onzen wagen aan den bagagewagen verbonden had, gebro ken en dat een eerste klasse coupé in onzen wagen waren ingedrukt was. De locomotief en de bagagewagen ston den gedeeltelijk op liet goede spoor, terwijl de laatste wagens van den trein volkomen gaaf op een verkeerd spoor stonden. De tusschenliggende wagens naa:- onze zegsman meent vier lagen geheel op zij tusschen de sporen in. De rails waren over eene lengt: van naar schatting 50 meter op gebroken en dubbel geslagen en moe ten met geweldige kracht op zij ge slingerd zijn, want een telegraafpaal was door de rails midden door gebro ken. Onze zegsman constateerde, dat de locomotief en de goederenwagen op het goede sp.or en de achterste wa gens op het wisselspoor stonden. Hij leidt daaruit af, dat de wissel zich moet hebben verzet, nadat de lo comotief en d? bagegewagen den wis sel gepasseerd waren. Trouwens, wan neer de wis6elstand verkeerd ware ge weest, zou de trein in botsing zijn ge komen met een veetrein uit Assen, waarvan de locomotief naast die van eten ontspoorden trein stond. De ma chinist heeft dadelijk na het déraille ment de. schaar overgehaald en liet vuur uit den haard gehaald. Door het breken van een koppeling tusschen dien bagagewagen en den eersten per sonenwagen heeft de Wcstinghouse- rem dadelijk gewerkt, een zeer geluk kige omstandigheid, want anders zou den de achterste wagens op den vee- trein geloopen zijn, naai* onze zegs man meent. Eon gelukkige omstandigheid ook was, dat het ongeluk plaats had bij een wachtpost, zoodat men daécfiik kon telegrapheeren naar Groningen en! MeppeL Onze zegsman deelde ons nog mede, dat het tooneel van het ongeluk een zeer luguberen indruk maakte: mid den in de heide, pik donker en een ge weldige regen. Zoo moesten, zij in de deels recht, deels scheef staande wa gens wachten totdat de sneltrein uit Groningen arriveerde. Met dien trein werden de passagiers van den ont spoorden trein naar Groningen ver voerd, terwijl do reizigers, die met dien sneltrein uit de richting van Gro ningen kwamen, op hunne beurt in den ontspoorden trein een schuilplaats vonden, totdat een uit Meppel geko men trein was gearriveerd, om hen naar Meppel en verder te vervoeren. Toen de trein van 8 uur te Gronin gen te elf uur aangekomen was. moes ten nog twee personentreinen (de snel- en de bommel-trein) en drie goederen treinen arriveeren. De laatste drie zouden Woensdag morgen aankomen, de eerste twee wer den gecombineerd. Deze gecombineer de trein kwam om 1.35 aan. De reizi gers moesten bij de plaats des onheils overstappen in een trein, die van Gro ningen was gezonden. Doordat men bij ieder station lang moest wachten en reeds eenige vertraging had, kwam de trein ruim 3 uur te laat aan. Daar de trein naar Nieuwe Schans reeds vertrokken was, heeft men na aankomst van den „Hollandschen" trein een extra-trein in die richting laten loopen, terwijl de treinen naar Roodeschool en Delfzijl zoo lang ge wacht hebben. Overreden. Te Eisden is zuster Catherine van de Congregatie der Franciscanessen Dins dagmiddag bij het huiswaarts keeren met eenige door haar ontvangen aal moezen, door een automobiel overre den. De ongelukkige werd na eenige minuten stervende weggedragen en overleed kort daarna. De plaatselijke justitie heeft onmiddellijk den auto mobiel in beslag "genomen, en proces verbaal is opgemaakt. Tot tijdelijk wethouder van publie ke werken te Amsterdam is benoemd de heer Serrurier. De heer IJzerman was gekozen doch bedankte wegens drukke werkzaamheden. Jaarwedden vau reoliters- De aiTondissements-rechtbank te Rotterdam heeft zich in aansluiting aan het adres der Anisterdamsche Rechtbank tot vermeerdering der jaar wedden, zij het in den vorm van per soonlijke toelagen aan de leden der Rechtbank, Parket en Griffie daaron der begrepen, mede opnieuw tot H. M. de Koningin gewend met een verzoek schrift in gelijken zlin, waarin zij de aandacht vestigt, ook naar aanleiding van de door verscheidene Kamerleden geuite gevoelens in het Voorloopfig Ver slag betreffende de justlti©begroeting voor 1902, op de in haai* vorig request van 1899 ontwikkelde mot/Leven welke een traktementsverhooging voor de Rotterdamsche Rechtbank ook thans nog wenschlijk maken. Van Hjalmar Reitz. Bij zijn moedfër hier te lande is uit de militaire gevangenis te Ladysmith een brief ontvangen van Hjalmar Reitz, waaraan, ten behoeve van zijn tab-ijke vrienden het volgende is ont leend: „Eindelijk ben ik ook in de handen der Engelschen. Ik werd nabij Vrij heid op 2 October gevangen. Omtrent 12 September zag ik pa laatst. Hij is gezond en wel en nog vol moed. „Denijs en Ali zijn ook nog wel en, voor zoover ik weet nog vrij en op commando. Joubert is drie maanden geleden naar Bermuda gezonden, en ik. ga naar Bombay. Ik zal later uit In- d:ë schrijven. Wie zou gedacht heb ben, dat ik daar heen zou gaan. „Pa heeft verschillende „versjes" gemaakt, maar men heeft mij mijn zakboekje als ook mijn geld etc. afge nomen. Heel weinig kreeg ik terug. „Groet de vrienden in Amsterdam ook. Ik zal later aan hen schrijven." In een schrijven tegelijkertijd bij een vriend van Hjalmar te Amsterdam ontvangen, komt nog het volgende voor: Te Ladysmith vond Reitz zijn mede student Pretorius, die met hem en den heer Du Toit Amsterdam verbet om de wapens op te nemen voor het bedreig de vaderland. Pretorius werd den 22n September gevangen genomen. Du Toit is nog op commando. Reitz schreef nog dat hij tengevolge van de vermoeienissen van de laatste 18 maanden, wel 20 jaar ouder is ge worden. Vo'ksbond. Prof. dr. H. Wefers Bettink, hoog leeraar in de pharmacie aan de univer siteit te Utrecht door het Hoofdbe stuur van dan Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, aangezocht om zich te willen belasten met het onder zoek van gedestilleerd, waartoe door de 28e atgemeene vergadering werd besloten heeft zich welwillend be reid verklaard deze taak op zich te ne men. De Haarl. Ct. meldde dezer da gen, dat een soldaat onder militair geleide naar het Huis van Bewaring werd overgebracht, en een dag daarna, dat de milicien M., wegens desertie voor den krijgsraad moest terechtstaan Nader werd van welingelichte zijde aan het blad meegedeeld, dat de mili cien -Jan Molenaar, uit Zandvoort, die van den Commissaris der Koningin in deze provincie vergunning had verkre gen om dit jaar zijn beroep als haring- visscher op de Noordzee uit te oefe nen, daarna uitstel verkreeg van het maken van inspectie voor den militie commissaris, dat in Juni jl. plaats vond, onder beding echter, dat hij vol doen moest aan eene cventueele op roeping in werkelijken dienst voor her- halings-oefeningen, mobilisatie enz., maar dat hij zich tot den minister van oorlog kon wenden met een verzoek om uitstel van de herhalingsoefenin gen te bekomen, tot na afloop dier vis- scherijZulks wordt steeds toegestaan. Zijne lichting en regiment werden echter in Augustus voor herhalings oefeningen opgeroepen. Dat was hem bekend en daarom, slecht op de hoogte van de schrijfkunst als zoovele vis- schers en, niet voortgeholpen door het gemeentebestuur, dat van zijne op roeping onder de wapenen en de aan hem verleende vergunning voor de visscherij met de daaraan verbonden voorwaarden steeds bijtijds kennis had gekregen en het verzoek voor hem had kuunen doen. richtte hij zich tot een persoon, bij wien hij meende daar mede beter terecht te kunnen. Doch deze vergat zulks voor hem aan te vra gen, zoodat de militie-plichtige man en vader na ter visscherij te zijn uitgezeild, wegens het niet voldoen aan eene oproeping onder de wapenen krachtens de militiewet als deserteur werd afgevoerd. Als gevolg daarvan bevindt hij zich dus in hechtenis en kan niet voldoen aan het door hem aangegaan contract bij aanmonstering voor de visscherij met de financieele schade als aankle ve van dien,, het vooruitzicht door den krijgsraad met eenigen tijd militaire detentie gestraft te worden, en daar na voor het gestelde getal weken aan herhalings-oefeningen te moeten vol doen. Voorwaar een harde straf, die door eenige welwillendheid van het betrok ken gemeentebestuur had kunnen zijn voorkomen! voegt het blad er bij. En hetzelfde lot wacht ook een anderen visscher, Koper genaamd» die nog niet van de visscherij is teruggekeerd- Medewerkende autoriteiten plaat ste het blad er ironisch boven, en alle bladen namen het als om strijd over. Van officieel© zijde wordt ons thans uit Zandvoort de volgende verklaring gegeven. Het bericht omtrent „medewerken de autoriteiten," voorkomende in de Haarl. Crt. van Maandag j.l.waar bij het gemeentebestuur van Zand voort als het ware werds voorgesteld onwelwillend te zijn jegens inwoners, is blijkbaar door iemand geschreven, die niet op de hoogte der zaak was, al beweerde men ook het bericht uit ver trouwbare bron te hebben vernomen. Toen de inspecteur van politie Maan dag de redactie de zaak naar waarheid vertelde, werd hem zooveel te kennen gegeven, dat aan zijn verslag geen ge loof werd gehecht. De ware toedracht der zaak is dat die bewuste Jan Molenaar voor dat hij omstreeks Pinksteren naar zee ging wel degelijk wist dat hij moest opko men voor herhalingsoefeningen, wat hij zelf latei* heeft verklaard. Den 3en Juli j.l. (dus toen hij reeds lang ter haringvisscherij was, waarvoor hij verlof gekregen en eveneens uitstel voor het malten van inspectie beko men had, bij request aangevraagd) werd hij door den Burgeemester op geroepen om 16 Augustus d .a. v. voor herhalingsoefeningen in dienst te ko- rae. Aan niemand, wie ook, is ge vraagd om uitstel van die herhalings oefeningen aan te vragen Toen hij 16 Augustus niet was opgekomen en bij het gemeentebestuur daaromtrent inlichtingen werden gevraagd, is her haalde malen aan zijne vrouw aange zegd, dat haar man zoo spoedig als hij terugkwam zich moest aanmelden. Den 4en November j.l. kwam hij zich eerst melden en, hoewel hij te kennen gaf toch maar liever weder naar zee te gaan, daar hij volgens zijne bewering later wel kon dienen, is hij toch naar zijn korps vertrokken, aangezien hem gezegd werd, dat hij dan als deser teur zou worden afgevoerd. Het gemeentebestuur is in dezen vol strekt niet nalatig geweest en heeft ten volle gedaan wat plicht was, ja zelfs nog meer dan dat. De reedérij waarbij Molenaar was aangemonsterd is zelfs kennis gegeven, dat hij buiten zijn schuld de volgende reis niet kon medemaken, daar hij in dienst moest. Dat is gedaan om hem voor schade te behoeden. De betrouwbare bron van de Ilaarl. Crt, blijkt hieruit voldoende niet zeer betrouwbaar te zijn. Zij heeft de klok hooren luiden, maar wist niet waar de klepel hing. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. De reden van dit schrijven is dat met 1 November de Zondagsrust voor de Haarlemsche slagersgezellen is ingetre den, maar daar er nog enkele patroons zijn die des Zondags verkoopen, zoo doe ik bij deze een beroep op de wel willendheid van de geachte stadgenoo- ten om geen vleesch op Zondag te koo- pen en ook niet te laten bezorgen. Als gij dat niet doet, zult gij vast en zeker de Zondagsrust die den slagersgezellen rechtmatig toekomt, helpen bevorde ren. Ook aan de solidariteit van en kele patroons blijft volgens mijn mee ning veel te wenschen over. Zoo is 't bijvoorbeeld in de Spaarmvouder- straat, dat is een straat waarin drie vleeschhouwers wonen. Een hunner is van Israëlitisch en godsdienst en toch sluit hij ter wille van zijn personeel en slagersgezellen in het algemeen zijn winkel des Zondags. De twee an deren zijn van den Protestantschen godsdienst en nog wel een die een stichting daarvan bedient en hij werkt des Zondags met zijn deur open. De derde is zoo beleefd geweest, om toen eenige bestuursleden van de Haarlem sche Slagersgezellen Vereeniging hem verzochten om te sluiten, te zeggen „ja, als ik een kaart krijg om in den winkel op te hangen." Op zoo'n kaart staat Van af 1 November tot 1 April wordt hier des Zondags niet verkocht, maar toeji het op sluiten aankwam, wilde hij dat niet doen. Nu doe ik een beroep op de geachte burgers van Haarlem en Omstreken Koopt geen vleesch op Zondag en koopt in geen geval bij dezulken die de sla gersgezellen in hun Zondagsrust tegen werken. Immers wanneer de heeren patroons die des Zondags sluiten,daar door nacfeeil zouden ondervinden, zou het met de Zondagsrust voor de sla gersgezellen spoedig gedaan zijn. Geachte burgers' en mede-arbeiders, helpt ons om de Zondagsrust te behou den. EEN SLAGERSGEZEL. Boycot ABC. A Is de Aanvang, met 't vormen van comités, B de Bootwerkers, die zulks wagen zonder vrees; C zijn de Couranten, die hier ver schillend over schrijven, D de Dokwerkers, die Engeland willen ontlijven. E is Eén van leus, om dat land te dwingen, F om die Fiere Boeren 't vrijheids lied te laten zingen, G is de Gruwelijke strijd, die hen zoo deed besluiten, H de Handelsmannen, die nog op bezwaren stuiten. I is de In- en Uitvoer, voor Enge land dan gedaan, J dat is John Bull, die wenscht deez' plannen naar de maan; K is de Kolossale schade, die hem dit zal bezorgen, L de Lauwe havenplaatsen, die nog moeten volgen; M de Moedige Mannen, die deez' boycot hebben besloten, N is 't Neerlands volk, waaruit dit plan dan is ontsproten; O is de Ontvangst dezer plannen, overal luid begroet, P dat is Paul Kruger, wien men met eere groet Q dat is de Quaestie over de quali- teit van Engeland's vloot, R dat is Rome, dat aan d© boycot zijn medewerking bood; S is .dl© Stempel der deugd, op het voorhoofd der Boeren gekomen, T is de schande-Taktiek, door de Engelschen aangenomen. U dat zijn de Uiltjes, die men van den boycot nog zal knappen, V nu met Vereende kracht Enge land zoo zien te vertrappen; W Is .t Weigeren van elk Engelsch fabrikaat, X zijn de X-goudmijnen, waar dit bloedtooneel om gaat, IJ 't IJverig pogen, dat zoo voor der Boeren-vrede wordt gedaan, Z is Zendt nu ruime giften, voor schade die hierdoor kan ontstaan. W. NEDERKOORN. Haarlem, 12 November 1901. Gemengd Nieuws. Schadelijk goedje. De Parijsche rechtbank heeft een kapper veroordeeld tot 100 francs boe te en het betalen van schadeloosstelling van 1000 francs, omdat hij het haar van een dame had behandeld met een prepuraat. dat een stof bevatte», die de haren deed verschroeien. Zakkenrollersschool. Tengevolge van die arrestatie van 4 jongens en een vrouw, heeft de New- Yorksche politie het bestaan ontdekt van een school, waar zakkenrollers en andere misdadigers worden opgelelicL Veertig jongens nemen aan de lessen deel, die practisch op straat worden voortgezet en de gearresteerde vrouw bewaarde de gestolen voorwerpen. Een terechtstelling. Te Montbrison is een doodvonnis vol trokken op zekeren Lejour. die in Sep tember 11. op aanstoken van een vrouw den 70-jarigen oom van deze laatste heeft vermoord, om hem te beröoven. De grijsaard werd gevonden met 27 messteken in het lichaam. Toen de procureur der Republiek hem kwam wekken, werd Lejour bleek, maar bleef zeer kalm. Hii werd naar de kapel gebracht, waar hij de mis bij woonde. Bij het aankleedm klaagde hij er over. dat de bewaker, die hem hielp, hem pijn deed met zijn nagels. Hij verzocht .zijn medeplichtige, de vrouw, op Wier aanstoken hij den moord had gepleegd, te mogen omhel zen, doch dat werd hem geweigerd. Hij dronk een glas water en werd toen iu den wagen gebracht. Moedig besteeg hij het schavot en eenige minuten later rolde zijn hoofd van den romp. Uit de geweldig groote menjigte, die de terechtstelling bijwoonde, ste gen eenige „bravo's" op. De medeplichtige van Lejour heeft gratie gekregen. Een leuk kattebelletje. „Bühne und Bretlêö, een jong Duitscli theaterblad, heeft onder artisten ecu briefje verspreid met de vraag: „wat denkt ge van u zelf?" Daarop heeft Anna Schramm, een bekende Berlijn- sche soubrette, het volgende Jeuk? antwoord gezonden: Ge wilt weten wat ik van mij zelf denk? Dat is een lastige vraag. Prij zen mag men zich zelf niet, afkam men wil men zich zelf niet! Blijft: „Jar nischt". Dat. denkt ANNA SCHRAMM. Ontvluchte bandieten. In de gevangenlis van Leavenworth is muiterij uitgebroken. Er waren 450 veroordeelden bezig aan een afsluiting om het nieuwe tucht huis. Een hunner wlist drie revolvers in handen te krijgen, hij wapende twee medeplichtigen en met hun drieën brachten zij nu een bezoek aan het bu reel van den opzichter. Zij rukten de telefoon van den muur en dwongen de ambtenaren voor hen uit te gaan; dien tengevolge durfden de wachters n'iet op de muiters schieten en andere ver oordeelden sloten zich aan en maakten zich van revolvers en geweren meester. Toen begon een hevig gevecht, waar in vijf dooden vielen. De ontvluchte veroordeelden plundetren de hoeven in den omtrek en jagen de bevolkinggroo- ten schrik aan. Twee der ontvluchte' galeiboeven hebben een sheriff en een hulp-she^f opgelicht te Topeka. Zij waren omsin geld in eene hoeve en ontsnapten doo zich van den sheriff en de vrouw van den pachter als een schild te bedienen. Een onaangename gast. Sedert eenige dagen bevindt zich hier, aldus schrijft men ufit Parijs aan de Köln. Ztg., een gast uit Engeland op bezoek, de Londensche nevel. Hij kwam over het kanaal naar hier, verloor op de reis weliswaar wel (ietwat van zijne roetachtige zwartheid, maar heeft voor het overige als half-aangebrande, don kergele erwtensoep, een merkwaardige gelijkenis met zijn Londenschen colle ga; hij rook en smaakte ook desgelijks, al beweerden de echte nevelfijnproe vers, dat hij niet zoo gezouten was. Dezelfde schilderachtige schemering bracht hij teweeg, als aan gene zijde van 't Kanaal: kleine lichtpunten in een geelzwarte schaduw als plotseling oplichtende en evenzoo snel verdwij nende lantaarns; in het eerstvolgende Salon zullen wij zijn artistieke sporen wel terugvinden. Het verkeer op de Seine stokte on middellijk, omnibussen, tramwagens en voetgangers kwamen op bedenkelij ke wijze met elkaar in botsing, wat in vele gevallen bloedige koppen en ver brijzelde ledematen gaf; kortom van het Londensche nevalstandpunt uit be zien was het een „succes." De Engelschen, die nu reeds langen tijd Parijs en zijn hotels negeeren. zul len thans daar de Fransche hoofdstad hen op de meest voorkomende wijze ook van de atmosfeer hunner hoofdstad doet genieten, wel geen reden meier hebben ons te boycotten; zij zijn Wier nu thuis! Straatroof. De koopman J. Balsam, uit Frank fort, kwam Zondagnacht tegeni 12 uuic aan het Anhaliteir station te Ber lijn aan., en, jgfhgi te voet door den zwanear regen op weg naar zijn loge ment. Op den: hoek van die Leipzi- geratrasse - en. de WilhJelmstrasse stond' een jionge man, dliie hiem om eieo aalmoes vroeg. Balsam, nam zijn, ponl'eimonnai'e uit zijin zak om dien man iets te geven., doch toen hij bezig was een geldstuk te, zoe ken. gaf de bedelaar hem plotseling met .een stomp voorwerp een slag op het hoofd. De aanrander ontruk te hiem toen zijn portemonnaie en vluchtte, nadat hij eerst nog te ver geefs had getracht den overvallen© zijn horloge te ontnemen. Tengevolge van den regen1 was de straat lees en speelde het voor val zich zonder getuigen en geluid loos af. Een heer, die dien bloedende vond liggen, riep een agent van po litie. Balsam is in het ziekenhuis opge nomen. Wat neuzen waard zijn. De rechtbank te Parijs heeft de Parijsche Rijtuigmaatschappij ver oordeeld tot het. betalen van scha deloosstelling aan. twee slachtoffers van een rijtuigongeval. De bedde slachtoffers waren damesde een ward 8.000, de andere 10.000 fres. toegewezen., omdat haar neuzen: ge kneusd waren bij het ongeval. Vervolg Stadsnieuws, Prof. Dr. J. Boisolia. Maandag 18 dezer herdenkt de ge leerde, wiens naam wij hierboven schreven, zijn teeventigSten verjaar dag. Het geeft ons de gelegenheid, een en ander over zijn persoon en zijn werk mede te deelen. Prof. Bosscha werd 18 November 1831 te Breda geboren, waar hij zijn eerste opleiding op de lagere school aldaar genoot, tot hij acht jaar latei- de lagere school te Amsterdam ging bezoeken, die hij in 1842 verwisselde voor de Latijnsche school aldaar. In 1848, dus op' zeventienjarigen leeftijd deed de jonge Bosscha Staats examen. Slechts een jaar bleef hij te Amsterdam student. In de jaren 1849 en 1850 volgde hij te Deventer de lessen van Prof. v. d. Willigen en vertrok in dal laatste jaar weer naai* Leiden, waar hij verbleef tot 185-4 en zijn stu diën eindigde met zijn promotie. Na wetenschappelijke reizen door Frankrijk en Duitschland keerde hij in 1855 weer naar zijn vaderland terug, naar Leiden, waar hij vijf jaar lang. tot 1860 assistent aan het natuurkun dig laboratorium bleef. In 1860 viel hem de eer te beurt be noemd te worden tót professor aan de Kon. Militaire Academie te Breda, waar hij belast werd met het onderwijs ir de wis- en natuurkunde. Slechts drie jaar lang was hij in de zen nieuwen werkkring werkzaam, om die in 1863 weer te verwisselen voor een nog belangrijker en eervoller be trekking, nl. die van inspecteur van het middelbaar onderwijs voor de pro vinciën Noord-Brabant, Gelderland, Utrecht en Limburg, ter standplaats 's Gravenhage. Prof. Bosscha was toen belast met de organisatie van hoogere burgerscholen in die provinciën alsme de niet organisatie der Polytechnische school. Zijn groote verdiensten als natuur kundige werden in 1872 geëerd door zij. ne benoeming tot gedelegeerde bij de internationale meter-commissie te Pa rijs, welke commissie hem koos tot secretaris van het permanente comité. Deze benoeming gaf hem toen aanlei ding weer terug te keeren tot een strikt wetenschappelijken werkkring en tot zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Polytechnische school in 1873, waar van hij in 1878 directeur werd, tot 1885 het jaar zijner benoeming tot secretaris der Holl. Maatschappij van Wetenschappen alhier, welke func tie nog steeds door hem wordt ver vuld. Dit laatste ambt bekleedt prof. Bos scha tot op heden en zijn krachtige per soonlijkheid doet verwachten, dat hij nog lang deze belangrijke positie in de wetenschap van onze dagen zal blij ven innemen. Uit den aard van de zaak weet het groote publiek van de Ned. Maats, van Wetenschappen wei nig af, des te meer evenwel de kring dier geleerden en geletterden, voor wie tot ver in het buitenland de naam van Bosscha een van de beste namen op dit gedeelte van het terrein der weten schap is. Dit blijkt wel uit het feit, dat prof. Bosscha voorzitter was van het Internationaal Natuur- en Genees kundig Congres, dat in 1899 te Haarlem werd gehouden. Wie hem hoort als spreker, klaar en helder, duidelijk verstaanbaar, wie hem over straat ziet gaan met vlug gen stap, den typisclien kop met de lange grijze haren recht op, krijgt den indruk dat er innerlijke jeugd' is bij dezen zeventigjarige. Moge het hem gegeven zijn met zijn nog zoo sterken geest, noe jaren lang in het belang der wetenschap werk zaam te zijn. De- wegens diefstal van. vischfui- kein door de Rechtbank alhier tot 2 maanden, gevangenisstraf veroor- - deel die A. Grau weiman te Halfweg, is van dtit vonniis in hooger beroep gegaan. Het. O. M. appelleerde even eens. Naar wij vernemen aal de Afd. Haarlem van dien. Ned. Cbr. Geh. önt. Bond dew 9em December haar eerstien voi) ksfeesitavond houden in de giroote zaal vani het Brongebouw. Deze feestavond zal vooraf gegaan worden doorheen kinder-b ij een- komst, waarbij Lichtbeelden ver toond' zullen worden. Bij dein heer F. C. Versel'ewel de Wditt Hamer alhier is voor de- Boe renvrouwen en kinderen in: de ge vangen kampen nog ontvangen 4.10 onder bet motto „geweigerd percentanigeld. Door het Prov. Bestuur van N.- Eolïand werd heden aanbesteed het m aken een er uitbreiding dier haven van Urk, behoorende tot de zaeweoiken in Noord-Holland. Ra ming 107.700. Minste inschrijven' van. de 22 was A. van Doorn, Am sterdam., voor 06.680. Voorts-het vernieuwen en her stellen van bestratingen tusschen Haarlem en Velsen op den Rijks weg. Raming 2386. Minste in schrijver C. 't Hoen, Nieuwendijk, voor 2247. De boekhouder der Maatschappij „KeniniemerlandT te IJmuidien is naar bericht wondt plotseling ver trokken'. Mm spreekt van f 1600 tekort. Het tekort schijnt ontdekt te zijn toen in het belang der weduwe van dien onder-directeur die boeken na gezien, waardoor aan 't licht kwam, dat f 1200 in depót bij de firma Mees Ritsema en 400 uit de kas vermist worden. Arrondissements-Rechtbank Zitting van Donderdag 14 Nov. 1901 J. van- dien Winden, thans gede tineerd. had zich schuldig ge maakt aan bedelarij te Vogelen zang. Daar bekl. reacts tweemaal voor bedelarij naar eene Rijkswerk inrichting was gezonden, vor derde het O. M. thans 12 dagen hechtenis en opzending naar een.e Rijkswerkinrichting voor den tijd van- 3 jaren. Daarna hadden. zic.h achtereen volgens een negental pea's on en te verantwoorden, ter zake van het niet op tijd voldoen van hun hon denbelasting. Wegens overtreding eener plaat selijke directe belasting vorderde het O. M. tegen elk hunner 6. boete of 1 dag hechtenis voor eiken hond, dlie niét was aangegeven. Lieden van een kwaadaardig soort zijn Teeuwen en Oxener, die dtn timmerman Slot op eersten kennis- Maandag, toen deze in beschonken toestand was, hebben gevraagd te

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2