Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. W. NÖTEBOOM, KI. Heiligland 81, alhier, L. TOORNEND, Baljuwslaan la, alhier, If)e Jaargang Maandag IS November 1901 No. ">'111 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent geveatigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rqk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02££ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37K de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampereingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnnmmer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 132, Intercommunale aanslniting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèr§ L. DAUBE Co. JOHN F. J0NE§j Succ., Parijs Faubourg Montmsyjre. -IH'Wl-ll - i nw-n De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is Ziekenhuis. De onderdeelen warenneus, kies, ziek en huis. Het aantal goede oplossers bedroeg 578. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer en de 2e prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer die tegen quitantie den prijs van Maandag af aan ons Bureau, in ontvangst kunnen nemen. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt a Mijn geheel bestaat uit 9 letters en is de naam van een land, dat met heldenmoed zyne vrijheid verdedigt. Wijn en bier worden in een 6, 3, 1 bewaard. 7, 8, 9 is de naam van een visch. De Boeren zijn van ons 2, 7, 5. In de laatste dagen was het 4, 8, 1 weer. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brietje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarne«, Kampersingel 70, hebban bezorgd. Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zateidagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel ran Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de ^Zaterdagavond* in zenden. wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zijn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Politiek Overzicht. De overgaven van Engelsche sol daten moe ben zoo sterk zijn toege nomen sedert den inval der Boe- reu» in de Kaapkolonie, dat Renter's ooaire&ponidenL te Middelburg (K. K.) er eene verontschuldiging voor bracht te vinden. Hij schrijft het feit toe aan die indienstneming van vele twijfelachtige Hollanders bij de bereden distriotstroepen. Het wekt verbazing dat de overheid hun aanwerving heeft toegelaten. Een afdeed ing van 200 man van Smute' Boeren viel den. 13en Octo ber 50 man van d'e bereden troepen uit Somerset Oost aan,deze wer den in een sterke stelling versterkt met 130 man, maar d'e geheele ko- Dit nummer bestaat uit li va bladzijden. Haarlem's Dagblad van 18 Nov. bevat o.a. Iu de Kaapkolonie, Een tele gram van Kitchener. Versterkin gen, Een halve week Wereldge schiedenis, Uit de Technische We reld. De eerste Czaar, die Frank rijk bezocht, SportpraatjeSt. Nicolaas-Boekentafel, I)e Wethou der van Onderwijs en liet Gym- nastiek-Omlerwijs. Bovendien behoort bij diit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 63 van ,,De Zaterdagavond", letterkun dig weekblad voor Jong en Oud. be vattende: De portretten van prof. dr. J. Bosscha en W. B. Weiduer (met bij schriften), Haarlemmer Holletjes, Ru briek voor Dames, Het geheim van de bron, Feuilleton: Hoe 't afliep, Zijne vrouw, benevens die gewone ïubrie- ken, Schaakrubriek en Prijsraadsel. tonlale troep gaf zich over na een zeer zwak verzet, waaruit op viel te maken dat de overgave afgespro ken werk was. De Boenen kunnen weer zes maandlen onder de wape nen blijven, dlaar allerlei soort van levensmiddelen, overvloedig zijn en het veld in praehtigen toe-stand ver keert. Ook Lord Kitchener heeft weer een lang telegram gestuurd. De Britsche opperbevelhebber kreeg zeker eene aanmaning, om eens wat meer van zich te laten hoor en, want behalve ziiinie gewone wasc-hlijsten wij maar zelden iets van hem vernamen, tenzij de Engelschen eene overwinning hadden behaald of zóó geducht klop gekregen, dat- verzwijgen moeilijk ging. Ook hoo- ren wij nu weer iets van De Wet. Deze moet in het noorden der Oran je-Vrijstaat zijn en heeft, naar men beweert, Donderdag kolonel Byng's vendel ander bet optrekken naar Heilbron aangevallen. De Boeren waren 400 man sterk. Na een strijd van twee uren is, naar Kitchener seint, de aanval op alle zijden afgeslagen. De vijand trok terug, en, liet 'acht dooden ach ter. Aan. Britsche zijde sneuvelden een officier en een mindere, en werden drie officieren, en negeq minderen gekwetst. In de afgeloopen week heeft het vendel van generaal Elliot uit Har- rismith tochten gemaakt door het noordoosten van den Vrijstaat, sa men met andere vendels. De vijand werd in kleine benden aangetrof fen. Eend ge gevangenen werden ge maakt, veel vee genomen. De vendels, uitgezonden tegen het saa,intrekken van den vijand in het oosten van Transvaal, werken ondier generaal Bruce Hamilton. Een1 dezer vendels is Donderdag met ongeveer 500 Boeren in aanra king geweest, die naar het oosten trokken. M&thuemi en kolonel Kekewich, die den 5en, de een van Zeerust, de ander van Oliphantsnek uittrokken, zijn bij Tafelkop aan het werk ge weest. doch hebben geen tegenstand gevonden. Zij trekken nu naar het zuidlen, vanwaar kolonel Hickie, wiens vendie 1 den aanleg van da lijn naar Schoonspruit en den bouw van blokhuizen dekt. een samen trekken van den vijand in het wes ten rapporteert. Hij zond' den 13en een sterke patrouille van Bruk- sprult uit, om verkenningen te doen. De patrouille word op zes mijlen' afstandis van. het kamp door 300 Boeren omringd'. Wij hadden daarbij zes gesneuvelden en zes tien gekwetsten ook werden eeni- gen, van'ons gevangen gemaakt, die later weer zijn losgelaten. Hiokie trok nu zelf op en dreef den vijand weg. Blijkbaar hebben we hier te doen met een minder succesvol gevecht voor de Engelschen. Hun verlïezen- aantal wijst er duidelijk op. Na tuurlijk werden de Boeren later verdrevendat is het gewone slot van elk treffen. Buitenlandsch Nieuws. De Kampen. Het Internationaal Socialistisch Bureau te Brussel heeft een Mani fest van Verzet uitgevaardigd te gen de handelingen dier Engelschen in d'e concentratiekampen. Het ma nifest noodigt d'e socialistische par lementaire groepen van alle landen uit hunne regeeringenzoo moge lijk op denzelfden d'ag, namelijk den 26en van deze maand, te inter- pelleeren. ten einde tot een daad werkelijke tusschen komst te gera ken. In landen waai' geen socialis tische afgevaardigden zijn, zullen groote volksvergaderingen worden gehouden. Het Manifest draagt do handtee- keningen van alle buitenland'sche leden van het bureau, ook van En- gelsche leden. Versterkingen. Bij de ~"0üte versterkingen, die de Engel sche regeer ing naar Zuid- Afrika uitzendt, moet d'e paarden- aanvoer zeker niiet stilstaan. Don derdag zijn er weer 1000 uit New Orleans naar Kaapstad in de Atlan- t-ian verscheept. Het ministerie van Oorlog heeft een circulaire gericht aan alle mi litaire stations waarbij de eerstaan wezende officier van gezondheid ter plaatse wordt ui tgenoodigd om terstond opgave te doen van alle ondier-officieren en manschappen van den militairen geneeskundigen dienst-, die beschikbaar zijn om einde diezer maand' naar ZuidLAfri- ka te gaan. Voorts zijn er schik kingen getroffen om voor het ei.ndc van November in acht schepen 3420 officieren en manschappen en 2700 paarden over te brengen. Dan gaan nog het 2de Essex, het 2de lnni- skilling Fusiliers en het 2de Mun ster Fusiliers uit ter aflossing van troepen te velde. Het Essex-regi- ment gaat einde November met de Black Watch in de Armenian. Generaal Hildyard' heeft Don derdag het 2d'e Garde dragonders te A ld ere hot geïnspecteerd, welk regiment heden vertrekt. P 3St? In bet We&trLondien hospitaal wordt een man verpleegd, bij wien mien verschijnselen, van pest waar genomen meent te hebben. De man woont te Chiswick en werkte, toen hij ziek werd, aan boord van een sleepboot die tusschen Brent ford en Greenwich vaart. Hij moet al drie weken ziek geweest zijn, alvorens in het hospitaal opgeno men te worden; hij is nu afgezon derd' en de sleepboot is in quaran taine geplaatst. Dinsdagnacht werden te Londen 329 poklijdere verpleegd, en 5130 lijders aan roodvonk en diphtherie. De Amerikaansche spoorweg- magnaten. die de Northern Securities Compa ny hebben gesticht, deen stappen om te verhinderen dat de Canadian Pacific in hun plannen tusschen beide komt. Zij doen diit door alles op te koopen wat op open markt wordt aangeboden. Dientengevolge wordt beweerd, dat er 250.000 aandieelen verdwe nen zijn van de open markt te New York die alle zijn aangekocht, ter wijl uit Londen, Berlijn, Montreal en Toronto wordt bericht, dat er overal verkocht wordt. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. De verliezenlijst geeft de namen van 7 man, die op verschillende plaatsen door den bliksem doodge slagen of gewond zijn verder wor den enkele onbeteekenende verlie zen in gevechten vermeldo. a. de lichte verwonding van majoor Pol lok. te Ruigtekuilen op 11 Novem- De Times" maakt het volgende uittreksel openbaar uit een brief, dat een verrassend' licht werpt op de betrouwbaarheid van sommige koloniale troepen ,,Te Somerset Oost heeft een groote afdeeling be reden districtstroepen zich overge geven na zulk een lichten tegen stand, dlat de overgave op verraad geleek. De officier van de geregel de- troepen, die bij hen was, schoot zooveel paarden dood als hij maar kon, om te verhinderen dat ze in handen van de Boeren vielen." De ..Times" verneemt uit Kaap stad'. dat de regeering een bureau heeft geopend, waar informaties aan immigranten worden verstrekt. Kolonel Dawkins heeft den lOen dezer vier-en-twintig Boeren gevan gen genomen en op een groot aan tal geweren beslag gelegd, in het district Waterberg. Kolonel Plum er heeft in het zuid oosten van Transvaal kleine benden Boeren gevangen genomen, in het bezit van paarden en geweren. ALLERLEI. President Roosevelt heeft gecon fereerd met de leiders van de ver schillende partijen, en daarna is aangekondigd dat de wetsontwer pen betreffende het N icairagua-ka- naal en den telegraafkabel door den Stillen Oceaan stellig in d'e ko mende zitting van het Congres zul len ingediend worden. De Kölnische Ztg." vernam de zer d'agen. dat miss Stone vermoord is door de bandieten, het New- York-Journal weet te vertellen, dat ze nog levend', maar bijna gek is, De geschiedenis van het fort Clia- brol is van de week nog weer eens voor den rechter geweest. Gelijk men zich herinneren zal, beweer den, de winkeliers uit d;e buurt, veel nadeel van het beleg te hebben ge had), reden waarom zij een bond oprichtten tot liet krijgen, van scha devergoed'ing van de regeering. Het vermak el ijkste van het pro ces was, dat daarbij uit is geko men, dat de schadevergoedingen, aan de slachtoffers van het fori Chabrol 1 jet aal d zijn uit den beg-roo- tingspost, uitgetrokken voor subsi dies aan inrichtingen van weld'a digheid 1 De „New York Herald" verneemt uit Port of Spain, dat de omwente ling in Venezuela zich uitbreidt. Men verwacht een politieke crisis. Pietri, gewe-zen chef van den staf van1 generaal C res po, is ontsnapt en tracht Quart co te berei ken, waar hij weldra 1000 man onder zijn be velen zal hebben. De Venezolaan- sche regeering heeft- al haar troepen teruggetrokken uit het schiereiland van Goajira, waar zij onderling aan het vechten raakten, en zoidt ze naar de grens bij Tac-hera. Stadsnieuws Haarlem. 16 Nov. 1901. ^Ufegens gebrek aan plaatsruimte moesten wij verschillende Advertentiën afwyzen of uitstellen. Dringend verzoeken wy iu deze drnkke dagen oiu tijdige toezen ding der annonces. Ook de milicien Koper uit Zand voort is thans aan de militaire auto riteit overgeleverd en daarna ter zake van zijn niet voldoen aan de oproeping voor herhalings-oefeningeu naar hot huis van bewaring alhier overgebracht tem einde terecht te staan als deserteut De Wethouder v. Onder-wijs en het Gymnastiek onderwijs. Ingezonden M. de Red. In het raadsverslag van Donderdag 7 November jl., las ik o. m. de navol gende uitlating van den heer Weth. v. Oud. als antwoord op eenige vragen van liet raadslid, den heer Schram: „Wat gymnastiek betreft, tegenover de meening van den heer Schr; staat die van anderen, dat het nut niet zoo groot is. De groote jongens heb ben een tegenzin in die oefeningen; zij verkiezen de spelen in de open lucht. Met het oog daarop hebben B. en W. geen gelden daarvoor beschikbaar gesteld, wetend dat de resultaten niet daarmede overeenstemmen." De raadsoverzichtschrijver van een der bladen laat den heer Weth. zelfs zeggen: „De meeste jongens hebben een even grooten hekel aan gymnas tiek als tlust in open-lucht-spelen etcNu nog eens gymnastiek te gaan invoeren op het gymnasium is geheel uit den tijd." Deze uitspraak van een Weth. van Ond. kan en m a g ik niet zonder een ernstig woord van protest laten voorbij gaan. Op den voorgrond' stel ik, dat ik mij geene groote verwach tingen schep, omtrent de bekeering van den heer Weth. Reeds eenmaal heb ik eene poging gewaagd om Zijn Ed.Achtb. te overtuigen van het nut en de belangrijkheid van goed ge leide lichaamsoefeningen op de la gere school en heb toen reeds de over tuiging gekregen, dat de heer Weth. v. O n d. over het onderwijs in de gymnastiek slecht te spreken was. Toen ik in 't begin van dit jaar den heer Weth. een bezoek bracht, om ZijnEd. uit te noodigen tot bijwoning van eene openbare les, te geven mei het doel autoriteiten de vruchten van geregeld gegeven gymnastiek-onder- wijs te doen zien, toen reeds bleek mij duidelijk en klaar, dat ik bij den heer Weth. van Ond. vfeel vooroordeel te bekampen zou hebben. „Op één! je hoofd buigen en op twee! draaien, zie mijnheer Van der Boom, dat is de nieuwere gymnastiek (sic) waarvoor ik en de kinderen niets voe len." Toen ik den heer Weth. er op wees, dat juist mijn doel was om verbete ring in het onderwijs te brengen, dat trouwens zulke gymnastiek-lessen mij slechts door den heer Weth. bekend waren, dat mijne leerlingen £n die van honderden andere gymnastiek-on- derwijzers, met voorliefde de gymnas tiek beoefenden, dat het mijn doel was om, door de zooeven genoemde proeflessen, in 't openbaar te toonen hoe aangenaam en aantrekkelijk de leerstof voor de kinderen (en ook voor groote jongens) kan gegeven worden; toen ik den heer Weth. uitnoodigde deze proeflessen bij te wonen, toen kon die heer Weth. dien avond niet, om redenen die hier niets ter zake doen. Wel beloofde ZijnEd.Achlb. mij de lessen aan de leer- en kweekschool te komen bijwonen wat ik met beide handen aangreep maarna 8 maanden is nog de heer Weth. niet verschenen. Intusschen diende ik een adres aan B. en W. in met memorie van toelichting, waarin ik de midde len aangaf, om, met betrekkelijk wei nig kosten, groote verbetering in het gymnastiek-onderwijs hier ter stede aan te brengen. Na maanden ontving ik het bericht, dat vooralsnog geen verandering kon worden aangebracht. Waar een andere Weth.de heer Mr. de Haan Hugeriholtz, die de zoo even genoemde openb. proeflessen wel bijwoond:©, aan het einde van die les sen het woord nam en in eene vleien de en gloedvolle rede zijne groote in genomenheid met het daar ten beste gegevcne te kennen gaf en mij toe- wenschte, dat ik succes op mijne po gingen mocht hebben ,daar had ik kans te verwachten, dat ook de heer N. Kr., indien ZijnEd. was tegenwoor dig geweest, zij 't ook gedeeltelijk tot inkeer zou zijn gekomen. Dit stel ik op den voorgrond: ni mand kan over de waardie en de toe passing van de gymnastiek een juist oordeel vellen, die niet zelf inderdaad gymnast is geweest of vele goede les sen heeft bijgewoond; niemand kan over de aantrekkelijkheid en het genot van open-lucht-spelen oordeelen, die ze zelf niet heeft beoefend. Alle overige oordeel is theorie zon der practische basis. Waar de heer N. Kr. zegt: tegenover de meening van den heer Schram staat die van anderen, daar kan dat zelfde ook gezegd worden van de mee ning des heeren N. Kr. „De groote jongens heb ben een tegenzin in die oefeninge n." Ik vraag: welke jongens? die van het gymnasium? Hoe kunnen zij een tegenzin hebben in oefeningen, die al in vele jaren niet aan het gymnasium zijn onderwezen? Heeft de heer Weth. andere groote jongens op het oog? misschien die van de Hoogere Burgerschool? Hebben de jongelui van de een of andere inrichting van onderwijs geen plezier in de gymnastiek, of zooals de heer Weth. zich uitdrukt een of- keer van de gymnastiek, dan ligt dit aan den gymnastiek-onderwijzer jf aan de toestanden waaronder de gym nastiekles gegeven wordt. Indien de heer Weth. zich was ko men overtuigen bij mijne lessen, dan zou hij verbaasd staan over den lust en ijver waarmede de jongens bezield zijn. Indien de heer Weth. eens een be zoek bracht aan het gymnasium te Rotterdam, of aan de II. B.-scholen te Amsterdam, dan ik hen er van over tuigd zou dc heer Weth. niet voor de tweede maal verkondigen: „de groote jongens hebben een hekel aan die oefeningen." In alle plaatsen, waar liet gemeen tebestuur officieel de gymnastiek heeft erkend, door het gymn.-onderwijs op de school onder de gewone vakken te doen geven, daar bloeien de gymnas tiek -ve reen igi ngen. Het Nederl. Gymn. Verbond telt on geveer 7000 leden, mannen, vrouwen en jongelieden: en nog veelmeer gym- nastiseeren ei-, die buiten den Bond staan. Duizenden jongelieden en nog eens duizenden mannen, waarondei reeds vaders en grootvaders, beoefe nen in Amsterdam, Rotterdam, den Haag en andere groote steden de gym nastiek. Alleen Haarlem staat in dit opzicht verre ten achter. Toch zijn hier eenige, waaronder bloeiende turn- vereenigingen, met een groot aantal aspirant-leden (groote jongens) waar toch zeker niet het turnen beoefend) wordt omdat de leden er „zoo'n hekel aan hebben." „De groote jongens verkie zen de open-lucht-spelen." Niemand zal ontkennen, dat spelen in de open lucht groote waarde bezit ten voor 't kind, voor den jongeling, voor de jonge dochter, voor man en vrouw. Maar omdat deze spelen hun ne eigenaardige bekoring bezitten, da a r o m is nog niet het gymnastiek onderwijs veroordeeld of te veroor- deelen. Zeker, als men de jongens zou vra gen: wat wil jelui liever naar buiten^ of op de schoolbanken? wat wil jelui

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1