tafel Tweede Blad, behoorende bij „Haarlem'e Dagblad" van Mattudas 18 November 1901 Ho. 5641 Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedgek. Irij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 221899. De liaarlemsGhe Handelsvereen. telt thans rutin 65U leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke Han delaar. zijn belang begrijpende, moei zich aansluiten. De contributie De- draagt slechts /2.50, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs ziju de nee- reu inrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pli. de Kanter, Spaarne 94, weihe gratis advies in handelszaken aan de leden en voor hen gratis optie den in faillissementen. Voor incasso's, door bemiddeling der advocaten gedaan, wordt o 70 rekend. H Bankiers der vereeniging zuu ue heeren Laane van Bemmel, K straat 51. Alle brieven of aanvragen (ook opg ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa nhet bureau der eeniging, 22 Lange Begijnestraaw Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het mogeujK is 11.11. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle firma s m Nederland. De kosten dezer informaties Deara gen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald worden aan liet bureau. Informatien naai' binnen de stad wonende perso nen gratis. Ruim 650 informatien en rechtskun dige adviezen werden in het aigeioo- pen jaar verstrekt, ,Q I11 Augustus en September zijn vordi ringen tot een bedrag van betaald, 12 vorderingen worden ai- betaald; 16 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden oe- waavd te blijven. H.H. Leden worden er op attent ge maakt, dat pretentiën, buiten de stad in te vorderen, niet worden behan deld. tenzii >orto-vergoeding HO cts.j is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend iederen werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middags van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van 11—12 uur v.m., de overige dagen van 4 n.m. Men wordt geraden niet te leveren aan D. Teeuwen, Brouwersvaart 80k, voordat men heeft geïnformeerd aan het Bureau. De eerste Czaar, die Frank rijk bezocht. ole sommen ondersteunde, worden De tweede reis van Nicolaas II van Rusland naar 'Tankrijk, het enthou siasuie waan.., 0 zijn komst werd be groet en het vurig verlangen waarmee deze werd tegemoet gezien, doen on willekeurig denken aan het eerste be zoek. dat Frankrijk van een Russi- schen alleenheerscher ontving, nu bij na 200 jaar geleden. 't Was in het jaar 1716, dat Peter de Groote den wensch te kennen gaf Frankrijk te zien en de Franschen te leeren kennen. Hij had1 nu reedis zoo heette het in zijn schrij ven alle landen van bet eekenis in Europa bezocht, maar nog niet den tijd en het geluk gehad zijn voet op Franschen bodem te zetten. Reeds lang intusschen had hij het verlangen gekoesterd, Frankrijk's jongen koning Lodewijk XV was destijds 6 jaar oud en diens volk te begroeten en te leeren kennen en daarom had hij besloten eindelijk deze gewichtige reis te ondernemen. Te Parijs ws men intusschen met deze aangekondigde visite allesbehal ve ingenomen. De regent, hertog Phi lips van Orleans, wees in een vriend schappelijk schrijven 't bezoek beslist af. Ja, hij zond zelfs een buitenge woon gezant naar het Russiche hof, die den czaar dit bezoek moest ontra den. Men bad nl. het doel dezer reis heel goed begrepen en ingezien, dat het volstrekt, niet alleen te doen om met Frankrijk en zijn jeugdigen koning kennis te maken. De czaar brandde van verlangen om zich tegen over Zweden te doen gelden en daar- bewerkt. Doch de Fransche gezant kwant onverrichter zake van het Rus sische hof terug en bracht zelfs de boodschap mede. dat men deii czaar de. 11 23en April te Duinkerken kon ver wachten. Aan het Fransche hof heerschte note ontevredenheid over deze mede ding. vooreerst omdat de missie iar Rusland geen dool had getroffen 1 in de tweede plaats omdat men vreesde bij eene zoo spoedige komst niet met de voorbereiding der feeste lijkheden gereed te zullen zijn. Te Duinkerken wachtte de markies De Nesle den czaar namens de konink lijke familie op om hem te begroeten ?n tevens- keunis te doen nemen van :1e wijze waarop men aan het hof te Parijs Peter's komst het best meende te hebben geregeld. Doch de czaar bekommerde zich niet het minst om deze regeling, reisde wanneer het hem goeddacht en bracht daardoor zijn gastheeren in groote verlegenheid. Dik wijls bleef hij verscheidene dagen op de eeni of andere plaats waar men ge dacht had er met een dag af te rijn; een andermaal vertrok hij zonder er den autoriteiten kennis van te hebben gegeven. Amiens ignoreerde hij ge heel en juist hier had rnen hem een schitterende ontvangst bereid. Te Beaumont kwam hij eersi den 7en Mei aan. Hier vooral was het geduld der Franschen op een hardie proef ge steld Sedert 28 April, den voorgestel den ontvangdag, wachtte hier de maarschalk De Tessé met een schitte- enden stoet van officieren den cz&ar op, die hier in de ,,staats-gala-koets" zou stappen, welke hem naar Parij: zou brengen. Eindelijk tegen 9 uur des avonds in de residentie aangekomen, liet de kleine koning den czaar tot een be zoek aan het Louvre" uitnoodigen, waar een prachtig feestmaal in een der groote zalen was aangericht. Een keur van uitgezochte spijzen met de fijnste wijnen prijkte daarop, maai de czaar verwaardigde een en ander nauwelijks met een blik. Hij vroeg om een stuk brood en eenige radijsjes en dronk niet anders dan water en eenige kruiken bier. Toen het bezoek aan het Louvre' hem lang genoeg had geduurd, ver zocht hij den maarschalk De Tessé hem naar een hotel te brengen, om dat hij het in zulk een prachtig pa leis niet kon uithouden. Men had op een dergelijk verzoek gerekend daarom eenige kamers in het tegen overgelegen hotel „Lesdinières" in ge reedheid laten brengen. Het voor den czaar bestemde bed vond deze even wel veel te zacht, en daarom gelastte hij den in de wachtkamer slapendien bediende in dit bed' te gaan liggen, terwijl hijzelf in het bod van zijn die naar ging slapen. Het eeregeleide werd ontslagen met de woorden: „Nu is 't tijd om te gaan slapen, heeren!' Te Parijs verbreidde zich het bericht van de aankomst van den czaar blik semsnel. Met de grootste verbazing vernam men de bijzonderheden van het optreden van dit gekroonde hoofd. Dat was voor de aan groote luxe op dit gebied gewende Franschen iets 011 gewoons! Daags na de aankomst van den czaar ging dte regent zijn opwachting bij hem maken. Na alles wat hij reed: had gehoord, stelde hij zich voor een onbeschaafden Russischen boer te zul len aantreffen. Hoe verwonderd was hij dus, een man te ontmoeten, wieiu scherp verstand en politieke blik hem troffen! Vier uur duurde hun eerste ondierhoud, maar de regent wist al geslepen politicus aan de politieke plannen van Peter den Groote weer stand te bieden en hem met beloften voor de toekomst te paaien. De volgende dag was voor een be zoek van den koning bestemd. Toen Peter hoorde, dat deze was gearri veerd, snelde hij haastig naar buiten, opende zelf het portier van het rijtuig en leidde den koning naar zijn salon. Hier hield de 6-jarige koning een hem geleerde toespraak, waarover de czaar zóó verrukt was dat hij den knaap op zijn knie zette en hem telkens harte lijk kuste. Op dezelfde wijze als hij bij de komst van den koning had ge daan, deed hij ook thans: hij geleid de hem naar het rijtuig en beloofde hem den volgenden dag een tegenbe zoek te komen brengen. Czaar Peter bleef 35 dagen te Parijs. Hij stoorde zich weinig aan de tal rijke audiënties, die gevraagd wer den, was bijna nooit in rijn hotel maar des te meer in de bibliotheken. om moest Frankrijk, dat Zweden met| musea of sterrenwachten te vinden In de eetzaal van het Invalidenhuis 1 de drie laatstgenoemde vereenigingen erlangde hij brood, soep en wijn en iprak de oude soldaten kameraad schappelijk toe. Voor het liofgalarïj- tuig had hij eens en voor goed be dankt. Hij maakte alleen gebruik van een eenvoudig huurrijtuig, waarin hij talrijke uitstapjes naarSt. Cloud, Mar- Meudon en Versailles ondernam. Op zekeren dag deed de regent aan len beheerscher aller Russen de vraag vat hem in de omgeving van Parijs wel bet meest, interesseerde. Natuur lijk dacht men, djit bij de vorstelijke verblijven te Versailles het meest zou oemen, doch Peter vergenoegde zich met de „machine" te Marly te noemen, die het water uit do Seine naar de be roemde waterwerken te Versailles voert. Den 15en Juni werd Peter den Groote door de professoren der Sorbonne in do groote zaal van hun universiteit een schitterende ovatie gebracht. De czaar was daar verrukt over en on derhield zich urenlang met de geleer den. Van het standbeeld van kardi naal De Richelieu kon Peter zich naar het scheen niet losmaken, en teen hij wegging, omarmde hij het Groote man, riep hij uit, leefdet ge nog, ik zou u de helft van mijn Rijk willen ge ven, indien ge mij wildet leeren, hoe ik de andere helft moest besturen! Den 16en Juni werd hij op een schit terend militair schouwspel onthaald. In tegenwoordigheid van het Hof, het corps diplomatique en ander© groot- waaridgheidsbekleeders woonde hij in de vlakte van Sablons de parade bij an de koninklijke lijfgarde, waarover hij buitengewoon voldaan was. Zooals de aankomst van Peter den Groote te Parijs was geweest, <L w. onverwachts en geheel «onder eenig ceremonieel, was ook zijn vertrek. Zijn eis ging over Levry, Soissons Rheims, Charleviiie en Mézières. Daar scheepte hij zich in op een vaartuig dat op de Maas lag en reisde zoo verder tot Spa. Hier wachtte de czarina, die voor hare gezondheid de baden had gebruikt, de terugkomst van haar echtgenoot af. Markies De Nesle had den czaar tot hiertoe vergezeld en wel zonder eere escorte, zooals deze had verlangd. Bij het afscheidnemen vroeg hij den czaar of Frankrijk en de Franschen hem waren bevallen. Ja, heel goed, ant woordde de czaar; maar de luxe en pracht, waarmede ge mij hebt trach ten te omringen, waren mij .hoogst onaangenaam. Sportpraatje. Voetbaloverzicht. I)e jl. Zondag gespeelde, wedstrijden hebben volkomen aan mijne verwach tingen beantwoord. H. F. C- had een harden strijd om Rapiditas er onder te houden. Met een beetje geluk van de zijde der Rotterdammers had1 deze wedstrijd best op een gelijk spel kun nen uitloopen. Beide vereenigingen ontloop en elkaar in krachten niet vee! en staan op de ranglijst, dan ook vlak boven elkaar met hetzelfde gemiddelde (1 Toch wil het mij voorkomen, dat Velocitas meer recht heeft, op de dierde plaats. Het feit. dat H. B. S. haar in Breda eene nederlaag toebracht., zegt, niet veel, daar die rood/witte Hage naars dit jaar bijzonder sterk zijn, evenals hunne geelzwarte stadgenoo- ten, (H. V. V.), diie Zondag de aloude Amsterdamsche tegenstanders (R. A. P.) met 50 naar huis stuurden, eene nederlaag, zooals dezen in geen jaren hebben geleden. Als Haarlem en Ajax, die elkaar Zondag te lijf gingen. (De laatste ver. won met 53), ook niet zoo zwak waren, zag het er voor R. A. P. slecht uit-, doch nu is er veel kans dat óf de Roodbroeken, óf die Lei den aars de promotiewedstrijden zullen moeten spelen. In het Oosten zal de strijd om de eerste plaats vermoedelijk gaan tus- schen Quick, Victoria en Vitesse. Dit laatste kreeg Zondag van de Nijmege- naars geducht klop. doch is zeer sterk op eigen terrein. Victoria toonde hare meerderheid door U. D. uit Deventer te verslaan met 40, terwijl P. W., dat zich zoo schitterend hield tegen R. A. P. eindelijk eene overwinning behaal de in deze competitie en wel op 't Wa- geningscli Go-ah&ad. De strijd in de ze afdeeling kan nog spannend wor den, wat ook wel 't geval zal zijn in de Westelijke 2e klasse a. Sparta uit Rotterdam versloeg A. V. V. uit de hoofdstad, naar ik verneem echt n door verbazend ruw en onbehouwen spel. Volharding speelde met Olympic gelijk. De strijd om het kampioenschap zal m. i. voornamelijk gaan tusscV-n De a. s. Zondag is weer rijk aan in teressante wedstrijden. In de eerste plaats R. A. P.H. B. S. te Amster dam. Ten vorigen jaro verloren de Rap penaren op eigen terrein met 41. cn met het oog op hun slechten vorm is eene herhaling van deze cijfers niet uitgesloten. Mogelijk is 't echter ook dat. de Amsterdammers eindelijk gaar inzien wat ze aan hun ouden naam zijn verschuldigd, of. wat ook niet onmoge.ijk is dat ze nog erger slaag krijgen. Deze wedstrijd kan zeker nog ver rassingen baren, evenals Haarlem Velocitas. Ook hier hebben echter naar mijn oordeel de gasten 't meeste kans op de overwinning. In Rotterdam daar entegen waar RapiditasAjax ont vangt., staat de ontvangende vereeni ging er 't beste voor. Zoo is 't ook in de residentie waar H. V. V. vermoede lijk weinig moeite met H. F. C. zal hebben. Hercules uit Utrecht krijgt voor de Oostelijke le klasse U. D. op bezoek. De Stichtenaren zullen hier waarschijnlijk wel met die punten gaan strijken. Vitesse moet P. W. te Arnhem bevechten,en behoeft m. i. niet ernstig bevreesd te zijn. Victoria Quick te Wageningen kan een mooie strijd worden, al geef ik den kampioe nen ook de beste kansen- In de groote westelijke 2e klasse staan op 't programma Swift (A). Volharding, Swift (H).Sparta QuickA. V. V., wedstrijdten die wel eens alle drie in 't voordeel der bezoe kende elftallen konden afloopen. Onze grintwegen.. In de „Kampioen" vindt men hoofdartikel over „onze grintwegenen hun onderhoud". Dit zeer lezenswaar dig stuk is belangrijk genoeg om er een en ander uit te citeeren, te daar deze zaak eene quaestie van al gemeen belang is. De schrijver geeft allereerst een beeld van wat men noemt het „verharden" der wegen. Dit gaat aldus in zijn weik: „De wegwerker marcheert met zijn gereedschap, een kruiwagen en een schop naar een grintbak, laadt daar zijn wagen en spreidt den inhoud tot een dikke, rulle laag over den weg uit, zoodat deze nu een aantal herha lingen er uitziet als een kiezelpad in een theeituin. En wat doet nu de weg werker, zoodra hij den aan zijn zor gen toevertrouwden weg geheel op de ze wijze behandeld heeft? ..Dan steekt hij een versche pijp op en gaat naar huis. Hij heeft zijn plicht gedaan, „Maar behalve dat heeft hij ook den weg. die mogelijk zeer vochtig en week maar toch wel passabel was, vrijwel onbegaanbaar gemaakt". ..Zoo komt het dus, dat in het na jaar, gedurende den ganschen win ter. en, soms zelfs tot diep in het voor jaar groote stukken van ons landwe gen 11 et, in déplorabelen staat verkeer ren." Ten slotte wordt gevraagd: „Of daar nu niets tegen te doen is?" En het antwoordt luidt: „Zeer zekerl Wanneer de autoritei ten, die schouw drijven over de land wegen, slechts wilden. „Wanneer bij de naaarsschouw slechts werd toegezien, dat op versch begrinte wegen een behoorlijk gebruik was gemaakt van de pletrol, dan zou men al een heel eind op den goeden weg zijn. „Een kostbaar werk is het zeker niet om van tijd tot tijd eens met een zwaren pletcylinder het rulle grint in den grond te persen. „In het buitenland is deze verhar- dingsmethodle vrij algemeen in zwang Daar maakt men gebruik van stoom- rollers van enorme zwaarte, die over al waar zij gepasseerd rijn, een prach tig rijvlak achterlaten. Op onze land wegen zouden deze macihnes be zwaarlijk gebruikt kunnen worden. De meeste wegen in ons polderland zijn voor deze zware stoomwerktuigen te slap en vele houten bruggen over poldervaarten en slooten zouden on der hun gewicht bezwijken. „Met een flinken ijzeren of cement- steenen pletcylinder, getrokken door twee paard .11. zou echter hetzelfde re sultaat te verkrijgen zijn. en in één week kunnen worden tot stand ge bracht wat, aan de natuur en de om standigheden overgelaten, minstens vier maanden duurt." Allen die op hunne fietstochten wel eens ondervonden hebben, wat oen slechte grintweg beteekent. zullen ze ker met mij instemmen, wanneer ik der ..Kampioen"-redactie hulde breng voor de wijze, waarop zij de koe bij da horens heeft gepakt. Mogen hare woorden eenige uitwerking hebben bij de bevoegde autoriteiten. AMATEUR. Stadsnieuws. Woensdag staat ons "in den schouw burg een mooie avond te wachten. Dan zal de Ned. Opera ..Carmen" opvoeren, met medewerking van de dames Irma Lozin en Coini-Franeisca, en de heeren Pauwels en Orelio. Wij wijzen er od dat de Schouwburgdirectie met groote moeite deze uitvoering heeft verkregen dat de bezetting een zeer schoono is. en dat overal waar men de Carmen op- oerde de zaal uitverkocht was. Zondag 17 November begint het strijkorcliest van Ilaarlemsch Muziek korps de Populaire Concerten in het Brongebouw, het orkest onder leiding van den heer Kriens, zal onder meer uitvoeren de ouverture Guillaume Teil, Soldatenleben van Kéler Béla en eene Fantaisie uit Madame Angot. Verder verleenen hun medewerking de duet- tisten Gezusters Marietta, en de duet- listen Sophie en Henry. Alle zangstuk ken zullen door het strijkorchest geac compagneerd worden. Deze populaire avonden beginnen te 8 uur en eindi gen precies half elf. Acad. Examens- Ltfden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. S. Coltof, geb. te Leeuwarden, op proefschrift: „Drankzuchtigengestichten": bevor derd tot arts de heer P. Varekamp; tot semi-arts de heer H. C. J. Sandera. Aan de Universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het Doctoraal Examen in de Rechten afgelegd door den heer A. Mesritz. Voor de armen. De volgende week zullen aan on ze huizen worden afgegeven de in schrijvingsbiljetten tot aanschaffing van winterbehoeften voor die talrij ke armen der N-ederduitsch Her vormde Gemeente. Gaarne ondier steunen wij het verzoek van diake nen (zie de advertentie in dit num mer) om mild le geven, tevens op merkende dat de gewone jaarlijk- schie Turf collecte niet zal gehou den worden. Het Roomsch Katholiek Parochi aal Armlvestuur zal Woensdag de gewone jaarlij.ksche Turf collecte houden. Men geve ook hieoi met goede liefdadigheid'. Want er Ls een .groote en dringende behoefte aan brandstoffen voor tal van hulp behoevenden en noodlijdenden en d'e winter belooft streng te worden Door het kiescollege der Ned. Her vormde Kerk alhier werd ter vervulling van de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Jonker, uit het daar voor opgemaakt drietal beroepen Dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middel burg. Voor de Boerenvrouwen er -kinderen. De collecte gehouden te Nijmegen en omstreken ten behoeve der vrouwen kampen door het sub-comité „Alcmn- ria". heeft rujim f 1600 opgebracht De te Leeuwarden gehouden collecte voor de vrouwen en kinderen der Boe ren heeft p. m. f 2400 opgebracht. Bond van Likeurstokers. Op den 3ien October jl. is, on der presidium van den heer H. F. P. Muller, een Bond van Li keu r- stokere in Nederland opgericht. Deze Bond' heeft ten doel, de on derlinge belangen van de Likeur stokers to behartigen, een meer be vredigende oplossing van het d'rankvraagstuk en vea-beteirde fis cale bepalingen omtrent dien handel in gedistilleerd te verkrijgen en voeling te houden met aanverwante veireeni gingen. De zaak-Hoeerhuis. De minister van justitie heeft den aandrang tot invrijheidstelling van de Hogerhuizen afgewezen „Nu het proces alle phasen heeft doorloopen en de Hooge Raad ten slot te. na een zeer uitvoerig en nauwge zet onderzoek, bij breed gemotiveerd arrest de aanvrage der gebroeders om herziening van hun vonnis heeft moe ten afwijzen, omdat de omstandighe den. waarop de aanvrage was geba seerd, niet aannemelijk waren, schijnt er voor tusschenkomst der Regeering thans geen aanleiding meer te bestaan. „Onder die omstandigheden ligt het z. L ook niet op den weg van den mi nister, om het initiatief te nemen tot het verkrijgen der invrijheidsteJling van de twee gebroeders, die nog in de gevangenis hun straf ondergaan Binnenland. Rechtszaken. Z. K. H. Prins Hendrik is Vrijdag ochtend ondanks den hevigen hagel slag met zijn gezelschap in don Oranje polder op jacht gegaan. De Prins ver trok hedenochtend te 6 uur naar het Loo omdat hij I-I. M. de KonÖngin-Moe der, dïe togen 2 uur 's middags naar 's Gravenhage vertrok, nog ten paleize uiotgeleide wenschte te doen. Het Weekblad van het Recht kan stel lig verzekeren, dat het bericht, dat de Hooge Raad besloten zoude hebben „eene nieuwe voordracht voor de vervulling van de open plaats in het college op te maken", geheel onjuist is. Een onheil voorkomen. Door de oplettendheid van een ma- ch'inist dier Staatsspoorwegen, werd in den nacht van den 12 op den 13en de zer een ernstig onheil voorkomen. Tengevolge van het spoorwegongeluk tusschen Beilen en Iloogevoen werden de reizigers voor de richting N. Schans door een extra trein naar hun bestem ming gevoerd. Deze trein vertrok van hier des nachts om 1 uur 50 minuten. Tusschem Winschoten en N. Schans moet deze trein een vaarwater, de Reu se1!. passeeren. De seinen waren op veilig gesteld, zoodat cte machinist on gehinderd kon doorrijden. Of nu genoemde machinist vermoe den had dat de zaak niet zuiver was. of dat hij de seinen niet vertrouwde, zooveel is zeker, hij liet den trein stop pen vlak voor de brugs en ontdekte tot zijn schrik dat deze brug open was. Een verder onderzoek bracht aan het licht dat de brugwachter. na de sei nen op veilig te hebben gesteld, naar huis was gaan slapen. Naar wij vernc men is de brugwachter reeds geschorst terwijl de zaak verder streng zal wor den onderzocht. (N. G. C.") Vrijgesproken. De Rechtbank te Amsterdam wees Vrijdag vonnis in de zaak van C. J. Persoon, die op Koninginnedag in do Govert Flinckstraat aldaar een stuk piio. een zoogenaamde knalbus, Tvuld met een mengsel van chloras kalicus en zwavel, deed ontploffen, als gevolg waarvan een 32-jarige vrouw aan het hoofd werd verwond en dientengevolge overleed. Deswege stond Persoon ovor de 5a kamer der Rechtbank aldaar terecht, beklaagd van het veroorzaken van den dood door schuld. De Rechtbank van oordeel, dat onbe wezen is dat bekl. den Inhoud van do bus heeft gekend, althans met de wer king van het mengsel hekend is ge weest, en derhalve niet als bewezen aannemende, dat. in deze schuld be stond, waardoor de aanklacht kwam te vervallen, sprak den beklaagde vrij. Land- en Tuinbouw. De heer G. A. Kuyk, hoofdredacteur van het Ned. Tuinblad, heeft zoodanig met 1 Januari zijn ontslag aange vraagd. Sport en Wedstrijden. Worstelen. Een der meest belangrijke wedstrij den, ten minste volgens do Fransche bladen, voor het licht gewicht wereld kampioenschap te Parijs, was de par tij tusschen den Italiaan G. Raice- vitch en den Hollander Van Tol. Blijk baar hadden beide strijders nog een vorige zaak te vereffenen, die dagtee- kent van een ontmoeting verleden jaar in België. Na twee hervattin gen bleef de strijd onbeslist, waarbij Van Tol luide toegejuicht werd en hij de jury opmerkzaam maak te op ongeoorloofde practijken van zijn tegenstander. Pelgrimagesnaar ou deplekjes en oude tij- den do 0r Jer. de Vries. De auteur, die als schrijver van Zonnebloemen", van twee bundels „Preèken" van „Zedekundige schet sen en omtrekken," Jer. de Vries heet" heeft nu bij de firma H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem een bun del in liet licht gegeven onder boven- staanden titel. Meer dan eenvoudige pelgrimages willen deze schetsen niet zijn, zegt hij. 't Zijn al te maal dingen die een an deren tijd hebben gekend, die geslach ten hebben zien komen en gaan, die onze verbeelding gaarne met devotie bezoekt en voor een oogenblik met het oude leven vervult. We hebben den bundel door gele zen en er van het begin tot het einde den echten Jeronimo de Vries in ge vonden; den echten Jer. de Vries, die zoo gaarne vol piëteit verpoost bij het leven van onze vaders en grootvaders, die in oude boeken heeft gesnuffeld en uit eigen blijkbaar nop frissche her innering liet leven teekent zooals hij dat zag in de dagen van zijn jeugd. Zij, die dezen Haarlemschen predi kant waardeeren en zijn vorige bun dels en vele zijner opstellen in „Eigen Haard" lazen, zullen hem hierin terug vinden, zooals hij contemplatief en aangenaam philosofeerend, zijn din gen zegt. Vooral in de schets waar deze bun del mede opent, een descriptie van „De physionomie van Amsterdam om- streeks het midden van de 19e eeuw". Kalm-gemoedelijk. als de geest uit die ouderwetsche tijden, zonder groote woordkunst, doch ook zonder de pre tentie daarvan heeft hij zijn schetsen neergeschreven. Hoor b.v. wat hij zegt van een Am sterdam sch aanspreker van omstreeks 1850 „Er zwierf soms met een zeker ge fladder, dat aan vogels deed denken, een zwerm van zwarte gedaanten over straat. Ze waren in korten broek en droegen schoenen met gespen, een rok, een lamfer, en steek. Ze waren nu hier, dan daar, vlogen met een bedrijvig zwaaien van ar men en beenen, al dansend, van huis tot huis, wipten met een ora torisch gebaar naar do schellen. kwamen, als de kraaien op het brood, hongerig op de geopende huisdeuren af, en snaterden met den steek en zijn zwarten wimpel, bij wijze van saluut omhoog geheven, eenig onverstaanbaar doodsbericht uit, dat zij straks ten genoegen van het dienstmeisje op vertrouwelijken toon met nadere aanduiding over zetten; maar haastig, gejaagd, snel weer opfladderend, als zwarte, on rustige vogels". Dit is zijn descriptie, en dan. mij merend over al wat verandert, zegt hij „Hunne opvolgers baren in hunne meer moderne kleeding minder op zien en gaan in de menigte verloren; de oude leken op gedegradeerde ou- derwetsche domine's en hadden nog iets van de gratie overgehouden van den tijd der pruiken, der kuitenbroe ken en der driekante steekjes die ze droegen". En dan weer: „Maar buiten de kerk plaats van Christelijke stichting en doodenakker te gelijk gaat het leven zijn gang en draven de levenden, zoolang zij kunnen, ongeduldig rond, en hier, bij alle levenden aanschellend., bode van gebeurtenissen en wereldbche za ken. zwerft de brievenbesteller over de straten, even ijverig 0111 het leven gaande te houden, als d'e ander om er het einde van te verkondigen." Geen diepgaande philosofie, zooals men ziet. Geen diep uitwerken van be zonken impressies of meditaties, maar een luchtigjes kouten over wat inval lende gedachten. We zouden als we niet aan bestek gebonden waren nog kunnen citee ren de beschrijving der Amsterdam- sche „pantoffelparade", die zoo waar j onze erentfeste grootouders er daar ook op na schijnen te hebben geturn de::. en van heel wat kijkjes op Am sterdam uit het midden der negentien de eeuw. De Schreierstoren, het Begijnhof krijgen ook een beurt, en. alweer over Amsterdam de Blijde inkoraste van Maria de Medic is. beschreven door Prof. van Baerle wordt daarna besproken. Voorts wat historie over „de Haar lemsche trekvaart", „De Spaarnwou- der of Amsterdam sche Poort", en de „Haarlemsche Hofjes". „Noch een stormachtige jeugd met gevecht en oproer, zegt de schrijver, noch een avontuurlijk en kranig krijgsbedrijf in het Oosten onder de wallen van Dam i ate, noch een onstuimig verjagen van zegevieren de Vlamingen over het Manpad, noch een gedenkwaardig beleg met Ripperda's en Kenau's in 't geweer, noch het brutaal penseel van Frans Hals. noch zijne kloeke schuttel-, noch de eer van het eerste sjmt wegstation en daarmee een -t.- toeken van vooruitgang in mis va derland te zijn geweest. n«»ch het een noch het ander, op zichzelf ni-ds genoeg om een stad oen naam van weerbaarheid en van b weging te geven, noch dit alles te zamen heeft kunnen beletten, dat do stad Haar lem, de stad met het zwaard en de sterren in haar wappn. onder haar zusters een reputatie heeft gekre gen van min of meer slaperige rust. en dat de stad der Kenau's bij voor keur staat aangeschreven als de stad der bloembollen en der hofjes-juf frouwen. ja zelve zoo goed als een hofje geacht wordt. Amsterdam heeft geen romantisch avontuurlijk verleden; maar het eenig avontuur, dat het had on dat het, uit vrees van 't te verl ezen, jaarlijks met zijn 011- vergetelijkcn en onmisbaren Gijs- brecht in het leven houdt, heeft het aan Haarlem te danken Niettemin is voor den war m Amsterdammer de stad aan het Spaarne langzamer hand de stad geworden van het niet. van de stilte, waarin een gecstenwe reld slaapt. Voor den waren Amster dammer heeft of had althans ee-u Haarlemsch burger niet anders te doen. dan met een slaapmuts en een an. pijp v< or beraam te zitten en naar de overburen te gluren of 11 i nwsgi n „ver de horretjes of dichtgetrokken schuifgordijntjes te kijken, wanneer een fier zoon van Amsterdam voorbij kwam. Hilde- brand heeft Haarlem gewroken mei zijne beschrijving van do goede Am sterdammers, op weg naar den Hout; maar Haarlem is er niet minder het symbool om van rustige rust, als een pleintje met een pomp in het midden en huisjes rondom, waar, ver van de wereld, menschen met sloffen aan op een bank zitten, of over de onderdeur kijken naar niets, omdat er niets is; ideaalstad der hofjes, die als het ware do uitwas, ja. de quintessence zijn van haar zelve. Aldus vangt het begin van de schets over de „Haarlemsche Hofjes" aan; et wij citeeren dit begin weer als karak teriseerend de wijze waarop hier de pelgrimages naar oude plekjes en ou de tijden zijn opgevat. Tal van aardige en merkwaardige plaatjes zijn er in opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5