'■i". tic Boekhouder van 1200. - tot 1800.— 3o. de assistent-boekhouder van 800.— tot 1200.—; 4o. de eerste klerken van 500.— tot f 1000.—; So. de tweede klerken van f 350. tot 500.—; 6o. de loopers van f 600.tot 800.- 7o. de opzichter voor de gemeente en de opzichter aan het pompstation ieder van f 1000.tot f 1400; 8o. de eerste machinist van ƒ1040. tot 1300.de 2emachinist van 832.tot 1 1040.de le stoker van 624.— tot 728.— en de 2e stoker van 520.tot 624.Deze personen ge nieten bovendien vrije woning, vuur en licht. 9o. de helper op het terrein der wa terleiding van 572.tot 676. lOo. de filterwerkers van f 520. tot f 613.60; 11 o. de hoofdfitter van f 842.40 tot f 967.20; 12o. de fitters van f 686.40 tot f 780.-- de Jiulpfitters van f 592.80 tot 686.40. de helpers in de gemeente van 468.tot 561.60, de voorman graver van 530.40 tot 624.de gravers van 468.tot 561.60 en de meterhersteller van f 624.tot f 748.80. Door de H. IJ. S. M. werd Maandag aanbesteed Bestek 904, het maken van loopbanen voor electrisehe kra nen in de stelplaatsen van de centra le werkplaats te Haarlem. Raming 14.800 Ingekomen 13 biljetten. Min ste inschrijvers de heeren De Vries Robbie Co. Gorinchem, 10.950. Jubileum Bosscha. Mr. van Tienhoven vervoJgdle aldus: Al moge ook u tekortkomingen heb ben, op u is altijd toepasselijkhet ge zegde ,.de eerste onder onder de eerste te zijn. Met groote toewijding van krachten; met dt gaven van hoofd en hart, hebt gij de wetenschap beoefend En naar de nuttige toepassing van die wetenschap hebt ge steeds gestrefed Wij allen, die met u samengewerk hebben, getuufigen d at wij steeds van u geleerd hebben. Tot onze maatschap pij zijt ge toegetreden, toen ge reeds op een naam en op een rijp verleden kondt wijzen en in de lange reeks van jaren, als secretaris werkzaam, is het werk door d!e maatschappij verricht grootendcels uw werk Aan de weten schappelijke geschriften door ons ver spreid is uw naam verbonden. De uitgave der werken van Christi- aan Huygens, is uw lievelingswerk, uw levensarbeid voor een groot deel ge weest. Met den naam van Huygens zal steeds uw naam genoemd! worden. Wordt Huygens als baanbreker ge noemd, uw naam zal daaraan steeds verbonden blijvian. Onze wensch is dat ge nog lang ge spaard zult mogen blijven en dat ge voor de Maatschappij nog vele jaren moogt blijven de bezielende kracht en le spil waarom zij draait. Zonder uitnoodigfmg zijn wij hier gekomen, maar wij hebben nog meer durven doen. Wij hebben onze hoog achting en veneering durven neerleg gen in iets blijvends, wij hebben aan de familie wiillen geven in blijvend marmer uw buste door eten kunstenaar Bart van Hove. Daarna werd de buste onthuld, en vervolgde spr.Moge dat beeld nog lang van uwe verscheiden aan het nageslacht verkondigen de nooge vereering, die tijdgenooten en vrienden voor u koesterden. Met een handdruk aan de jubilaris, eindigde spr. Prof. Bosscha bedankte hierop voor deze hartelijke wijze van toege negenheid. R. K. Volksbond. In de Maandagavond gehouden ver gadering hield de heer A, J. Meijerink eene lezing over de Gymnastiek. Aan gezien in de laatste dagen reeds veel over de gymnastiek in ons blad1 gezegd is, volstaan wij thans met een kort ver sla" Zeer vluchtig ging spr. de ge schiedenis der gymnastiek na, welke dateert uit den tijd dier Grieken; zette daarna uiteen wat gymnastiek is de stelselmatige beoefening van kunstma tige bewegingen ter bevordering van den algenleenen welstand van het lichaam en wees er op dat de lichaams ontwikkeling in overeenstemming moet zijn met de geestelijke inspanning. Na het doel. de strekking en liet wezen der gymnastiek te hebben u'lieengezet, trachtte spr. liet vóóroordeel tegen de gymnastiek te bestrijden. Gymnastiek is geen kunstmakerij. geen nekbre- kend werk. maar eene kunst, eerie we- tenschap, welke zich ten doel stelt den mensch lichamelijk en geestelijk op te voeden en te ontwikkelen. Ten slotte ging spr. nog in 't. kort de heilgymnastiek na. en eindigde met den wensch uit te spraken, dat- juistere be grippen en meerdere waardeering voor de gymnastiek moge ontstaan. Met hiicl applaus werd spr. voor zijne gloedvolle voordracht dank gezegd. Tot hoofdredacteur van het studen tenweekblad Minerva" is gekozen de heer J. Enschedé Jr., alhier. Uit de Omstreken. bekamiem vair inlichtingen betrof- fcnds laainsJuiLing bij de Le stichten telefonische verbinding. Voor de vacature G. C. H. ter Burg is die heer B. Hooij.or gekozen tob lid' van bestuur dier Beveirwijk- sche Harddraverij-vereenigixvg. Haarlemmermeer. Door de directie der posterijen is tusschen Aalsmeer en Hoofddorp des morgen te 5 uur een postrit. aangesteld. Binnenland. Hillegom. Bij het passeeren van de tram van Haarlem schrikte het paard van den kruidenier Diss?]koen alhier, met het gevolg, dait de wagen met de tram in botsing kwam en verbrijzeld werd. Voer man en paard kwamen met den schrik vrij. Tot conducteur bij de Holl. IJz. Sp. Maatschappij is benoemd onze dorps genoot, de ladingmeester J. Schack man. Dinsdagavond a. s. zal in t' hotel Sistermans de afsl'ag en toewijzing plaats vinden van 2 perceelen Bloem bollenland langs de Hillegommerbeek. hetwelk in bod werd gebracht: No 1 op f 3725 en verhoogd met f 275; No 2 op f 4160, verhoogd met f 100 Zaudvoort. Door de Politie alhier Is in beslag genomen een valsch geldstuk (een gul den), dat de beeltenis droeg van H. M. de Koningin Wilhelmina, terwijl het jaartal onleesbaar was. Door de jachtopzichters, onbezoldigd Rijksveldwachters A. Paap en W. Zwemmer is proces-verbaal opgemaakt tegen S. en W. v. d. Z., wegens het po gen van wild te bemachtigen door mid del van strikken in de duinen. V eisen. Op Donderdag 28 Nov. 1901 des voor- middags ten 11 ure zal aan het gëSouw van het provinciaal Bestuur te Haar lem worden aanbesteed1. Het maken van vijf woningen voor dienstperso neel, van een magazijn, van twee wachthuizen van een steenkolenberg- plaats en bijkomende wei-ken ten be hoeve van het stoompondveer in den Rijksstraatweg alhier. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingeni eur Kemper te Haarlem, den Ingenieur Jhr. van Panhuijs te Velzen. Raming f 33,500,- IJmuiden. Op de voordracht van onderwijzers aan de O. L. school te IJmuÜden, zijn geplaatst Eerste vacature: F. de Vries te Limmen C. A. Keijaar te Texel en J. Nortier te Goés, de twe-edte vacature J. A. van Beelen te St. Pankras, C. van Bellen te Dtemen en J. C. H. Winter werk te Marken. De ijsnood is hier weer voorbij. Het Noorsche stoomschip „Ran" is met een lading Noorsch ijs hier bin nengekomen. Slechts in 2 van de 12 lokalen der Openbare School kunnen enkele leer lingen geplaatst worden; al de ande re zijn vol of bevatten zelfs meer leer lingen dan waarvoor zij ingericht zijn. Het is ook geen wonder als men weet, dat in 8 dagen 15 leerl., dat is 3 der schoolbevolking, toegelaten werden, wier ouders zich hier geves tigd hadden. Beverwijk. Naar wij vernemen. is door die H. IJ. S. M. bepaald, dat de spoor brug mn de Pijp naar de Haven voortaan. 's avonds vaai 6 Lot 7 uur gestoten za'l blijven. Dit is juist het uur waarop gewoonlijk die boo ten deir tuinders van. Amsterdam tterugkeeren. De Raad dier gemoenjbe Wijk aan Zee en Duin stelde die begrooting in ontvangsten en uitgaven vast tot een bedrag van 10,976.73. De on- ctarwi jzers-traktementen: werden be paald' tot het wettelijk minimum Op Zaterdag 23 dezer zal ten raadhuize alhier van 11 tot 1 uur van wege de Telefoon-maatschappij gelegenheid worden gegeven tot het H. M. de Koningin-Moeder is Zater dagmiddag te ongeveer 5 uur in de residentie teruggekeerd per staats spoor. HL M. werd op liet station ge complimenteerd door dien eersten stalmeester van II. M. de Koningin, baron Bentinck, door den burgemees ter, den heer baron van Harinxma en door den gouverneur der residen tie, generaal-majoor van Ermel Schever. IT. M. was vergezeld door den kamerheer ridder Pauw vanWiel- drecht. II. M. onderhield zich eenige oogenblikken met de heeren die Haar ontvangen hadden in de koninklijke wachtzaal, en deelde mede, dat de gezondheidstoestand van H. M. de Koningin vooruitgaande blijft. Bij hare aankomst werd H. M. de Ko ningin-Moeder door eene op het plan kier geschaarde menigte luide toege juicht. In gesloten gala-rijtuig begaf H. M. zich naar het paleis in het Voorhout. Acad. Examens. Door de geneeskundige Staatscom missie te Amsterdam zijn bevorderd tot arts, de heeren M. H. Kluitman, geb. Alkmaar; P. B. Wijsman, geb. Nieuwer-AmstelW. G. Bouwman, geb. Amsterdam; W. H. Stants, geb. Am sterdam; en geslaagd voor het 1ste ge deelte de heeren H. Oudsburg en C. U. Ariens Kappers. Leiden: Bevo-rderd tot dóe,or in de rechtswetenschap de heer M. E Ha- velaar, geb. te Rotterdam, op stellin gen; dekkende en wetende dat er nog een logeergast, een koloniaal, boven was. poogde met een ladder door een bo venraam binnen te komen. Hij verloor het evenwicht en viel van een tame lijke hoogte. Hij bezeerde zich zeer ernstig, bloedde hevig en werd bij een der omwonendten binnengebracht. De brand beteekende op zichzelf niet veel, doch het ging zeer moeilijk den koloniaal, een Middelburger, O., die pas geteekend had, van den branden den zolder af te brengen. Eindelijk ge lukte dat en ook O. werd nog levend in een aangrenzende woning gebracht. De man was door den rook bewusteloos en zijn toestand baart zorg. De brandweer werd dien brand mees ter. (M. C.) nemingen te gaan voeren onder den algemeenen naam van Pro-Boer-ver- eeniging. Beroep op liet Hof van Arbitrage. Het adn-cs vanwege een aantal op zieners van alle Christelijke kerken te Amsterdam aan den Raad van Beheer van het Hof van Arbitrage te VGra- venhage, is aan den secretaais vau den Raad toegezonden. Een genoegzaam aantal afdrukken van de vertaling in het Fransch wordt nagezonden, alsmede een naamlijst van de adhereoiten, zoowel uit Neder land als het buitenland, onder welke vele professoren van verschillende uni versiteiten, kerkeraden en particu ie- Men vindt het adres ook in huiten- landsche bladen o. a. in ,,la France militaire" opgenomen. De boycot. In de vergadering van het Centraal Bestuur van het Alg. Ned. Werkl.ver bond is de volgende motie aangeno men: Het Centraal-Bestimr vau het Alg. Ned. Werkliedenverbond betu'igt zijn volle sympathie met het denkbeeld óm door boycot der Engel- sche scheepvaart den oorlog met de Z. A. Republieken te doen eindigen; het hoopt zeer dat uitvoering van dit denkbeeld mogelijk zal blijken; en verklaart, dat indien het tot uitvoe ring mocht komen, het daaraan zijn meest krachtigen steun zal verleenen. Dat streng de hand wordt gehouden aan het geneeskundig voorschrift zegt Het Centrum moge hieruit blij ken, dat bij de departementen van al gemeen bestuur last is gegeven, slechts die koninklijke besluiten ter onder- teekening naar bet Loo op te zenden welke geen uitstel kunnen lijden. Aan den inhoud der Staatscourant zijn de gevolgen hiervan best te merken. Ook bij den Raad van State waren deze week weinig besluiten lingekomen. Brand. Zaterdagmiddag te vier uur ongeveer brak te Middelburg brand uit in het koffiehuis Stad Goes, voorheen De Wit te Leeuw, Varkensmarkt, De bewoner van het huis. M. A. S., den brand ont- Traosvaal en Oranje-Vrijstaat Het Tijdschrift voor Armenzorg be vat thans het slot van de beschouwin gen van den heer R. C. Verweyck over Armenzorg in verband met den Afri- kaanschen oorlog. De schrijver besluit zijn beschouwin gen aldus: Zij (de Necterlandsche barmhartig heid) heeft in de twee jaren, die de oorlog nu duurt, doen zien waartoe ze in staat is. Zij bracht ruim 1.400.000 alleen bij de in deze artikelen ge noemde vereenagïngen bij elkaar; uit de overige deelen van de werf ld kwamen naar Nederland vcor dit doel ongeveer f 214.000 en daaronder uit Engeland en Ierland f 18.0)1 De Ne- derlandsche liefdadigheid heeft zich dus schitterend staande gehouden, wat dan ook niet te verwonderen is Maar meer dan zij deed, zal nog worden ge- eischt Intusschen zij is geen b.'rem van één dag. Nog altijd gaat zij voort te bloeien; nog altijd stroomen de giften, en ze zullen dat blijven doen naar wij vas- telijk vertrouwen. Zij ons ééne opmerking ten s'otte gegund. Verheugd over de warme sympathie, due zich in deze tijdelijke en vreemd soortige Armenzorg uitsprak, zou het ons leed doen indien de Nederlandsche armen daarorttter moesten lijden. En gelukkig zou de schrijver dezer regelen zijn, indien zij, die gegevens daarvoor bezitten, konden aantoonen, dat die tijdelijke ..Armenzorg voor Z.- Afrika" aan de verzorging onzer Ne derlandsche gebreklijders geen schade had gedaan." Hollandsche mailboot in aanvaring. De Hollandsche mailboot „Koningin Wilhelmina" is voor Margate in aan varing geweest met een kustvaartuig: schade onbekend. De kustvaarder zonk; de opvarenden werden door de „Koningin Wilhelmina" naar Port Victoria gebracht. Verongelukt. Zondagavond half 6 zag een meisje dat langs den Singel te Amst. waii- .delde, bij de Gasthuïsmolensteeg, dat, een man, die zeer onzeker in zijne be wegingen was, gevaar liep in het wa ter te loopen. Opeens nam d'e bedoelde persoon de richting naai- den walkant en viel hij in den Singel. Door den schrik bevangen, kon het kind dadelijk niet om hulp roepen, maar aan de Raamsteeg gekomen, schreeuwde .zij wat ze had gezien hardop uit. Een schipper van een daar liggend vaartuig gi ng daarop met een li aak aan het zoeken in het water en wer kelijk had: hij vrij spoedig den dren keling vast. De man was bewusteloos en. toen bij met behulp van toegesnelde poli tieagenten op dten wal was gebracht, Poogden dezen hem bij te brengen, maar dit gelukte niet spoedig. Daar hij daarenboven een bloedende wonde hoofd llad. veroorzaakt waar schijnlijk door den haak van den dte'E 7Td d'! dreaM'>S zoo spoo- oZX^°mSi W«k taHhit w,zeer soed Beleed »n nog m net bezit van circa f 11. B Pro-Boer-V ereeniging. Men verneemt dat een deel van het bestuur der Zuid-Afrikaansche ten toonstelling, die gedurende de maan. den Augustus en September jl. te Sche- ven'ingen met zulk een groot financi eel succes gehouden is (meer dan 9000 bedroeg haar netto opbrengst), besloten heeft in het belang der Boe- renzaak werkzaam te blijven. Al wat die zaak ten goede kan komen, willen z ij steun en met raad en daad. Om geen lijd te verliezen en zoo spoedig moge lijk zelf werkzaam te kunnen zijn, hebben de heeren mr. W. de Ridder, S. H. L. J. de Korte, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en jhr. mr. C. H. J. van Haeften, on middellijk de handen aan den ploeg geslagen en z'.ich geconstitueerd als co mité voor twee ondernemingen ten ba te der gevangen Boerenvrouwen en kinderen in Zuid-Af rik a .De eene on derneming, in werkelijkheid eene groo te met het oog op haar omvang, beoogt eene internationale kunstverloting; de andere bestaat in 't organiseeren en drijven van een „goedkoop Boerewin- kel", waarin slechts voorwerpen op Zuid-Afrika betrekkling- hebbende, zul len worden verkocht. Dat deze zaken flink worden aange pakt, blijkt uit het feit dat door bedoel de heeren een huis (Molenstraat. 4, Den Haag) gehuurd is, waariu secretarie en kantoor gevestigd zijn, en waai- zoo spoedig mogelijk de „goedkoop Boe- rewinkel" geopend zal worden. Van beide ondernemingen zal spoe dig meer kunnen worden medegedeeld. Het denkbeeld wordt geopperd om in het belang der goede zaak. en om ver warring te voorkomen, de op touw gezette en nog op touw te zetten onder- Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft dfe beschikking der rechtbank te Zieiikzee, waarbij deevangjiist, gedo micilieerd te Zwolle, wegens opzette lijke brandstichting naar de openbare terechtzitting van genoemde rechtbank werd verwezen, vernietigd en aamui- Img der instructie gelast, een en an- met mstandhouding van de bevo len gevangenhouding. Uit de Arbeiderswereld binnenland. in een te Utrecht gehouden verga- dering van gedelegeerdien van ver schillende Roomsch-Kath. werklie- denvereenigingen is besloten tot op richting van nationale R.-Katho- heke vakbonden. Het aantal werklooze diamantbe werkers te Amsterdam is deze week gestegen van 426 tot550. Ter verbetering van de rusttijden van het personeel, heeft de directeur der Utrechtsche Tram Maatschappij bepaald, dat de koetsiers en conduc teurs dier maatschappij met ingang van 1 December a.s. na elke 5 dagen één dag vrij zullen zijn. Thans heb ben zij één dag vrij na 8 dagen dienst. leerlingen noodzakelijk is. Zeer uitvoerig werden deze stellin gen behandeld en lokten eenig debat. Daarna werd besproken het adres van de Vereeniging „Opleiding van Onderwijzeressen en onderwijzers in Zuid-Holland" aan den minister van binnenlandsche zaken. In eene me morie van toelichting was door het bestuur als eindconclusie vastgesteld: lo. het deelnemen aan het. akte-ex amen voor kweekelingen der Rijks normaallessen weer afhankelijk te maken van de toestemming, door het onderwijzend personeel dier inrich tingen te verleenen. 2o. de ontduiking daartoe te be lemmeren door verwijdering der kweekelingen bij ongunst igen uit slag. Ook deze toelichting lokte eenig de bat. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Sport en Wedstrijden. Onderwijs. Kweekscholen en Normaal lessen Zaterdagmiddag werd in „Park zicht" te Amsterdam eene vergade ring gehouden door leden van de ver eeniging van Onderwijzers en Onder wijzeressen aan Kweekscholen en Normaallessen in Noord-HollarudL Voorzitter was de heer G. Meier. Na het voorlezen der notulen van de vorige vergadering, die werden goedgekeurd, sprak mej. J. Dusault over „Het Onderwijs in de Stemvor- ming aan Kweekscholen en Normaal lessen". Spreekster verdedigde in hare rede de volgende stellingen: lo. Opzettelijk onderwijs in het vor men van de stem behoort tot de voor waarden van een goede opleiding. 2o. Het doel van dit onderwijs moet zijn om de aanstaande onderwijze ressen hare taak te doen vervullen zonder ernstige gevaren voor hare gezondheid; te bewerken, dat de on derwijzeressen goed spreken; de oor zaken van het slecht spreken te ken nen, om die bij de leerlingen weg te nemen of te verminderen. 3o. Het onderwijs dient zich aan te sluiten bij dat in het lezen en zin gen. 4o. Het onderwijs moet vooral een practisch karakter hebben en met meer van de theorie geven dan voor het goed spreken van onderwijzer eri Voetbal. De stand in de Westelijke le klasse is nu als volgt: C'»|> S1 H. B. S. 4 4 0 0 16 2 8 2.- H. V. V. 5 4 0 1 21 4 8 1.60 Rapiditas 5 3 0 2 8 9 6 1.20 H. F. C. 5 2 0 3 8 14 4 0.80 Velocitas 4 1 1 2 6 4 3 0.75 R. A. P. 3 1 0 2 4 8 2 0.67 Haarlem 5 1 1 3 8 18 3 0.60 Ajax 5 1 0 4 7 19 2 0.40 Oostelijke le klasse. Uitslagen VitesseP. W. 23. Victoria—Quick 21. In deze compititie ziet het ranglijstje er nu als volgt uit: Victoria 4 3 1 0 14 3 7 1.75 Quick 3 2 0 1 0 4 4 1.33 Hercules 3 2 0 1 7 5 4 1.33 P. W. 5 2 0 3 9 15 4 0.80 Go-ahead 4 1 1 2 6 10 3 0.75 Vitesse 3 1 0 2 8 8 2 0.67 U. D 41035 13 2 0.40 Uitslagen 2e klasse: Amsterdam, (westelijke 2e klasse A.,; Swift (Amsterdam)Volharding, ging wegens onbespeelbaarheid van terrein niet door. (Westelijke 2e klasse A) QuickA. V. V. A. V. V. won met 5— 3. Stand rust 31. Den Haag, (westelijke 2e klasse A), SwliftSparta. Sparta wint met 70. Stand rust 20. Hilversum. (Westelijke 2e klasse C). GooiEendracht. 51. Stand rust 3—1. Amsterdam. (Westelijke 2e klasse' C). E. D. O.-A. F. C. 52. Stand' rust 21. 's Hertogenbosch. (Zuidelijke 2e klas se A.) Wilhelmina—N. O. A. D. 0—6. Stand rust 0—1. Amersfoort. (Oostelijke 2e klasse B Go Ahead II—Quick. 11. Stand rust 10 voor Quick. Middelburg. (ZuMelijko 2e klasse A), De wedstrijd Olympia—Victoria ging wegens onbespeelbaarheid van terrein niet door. Nijmegen. (Zuidelijke 2e klasse B.) Quick II—A. N. T. O. N. I. 1—0. Assen. (Noordelijke 2e klasse). Achil- lesZ. A. C. 50. Stand rust 40. Vervolg Stadsnieuws. Naar men verneemt zal de afdeel'ing Delft der Katholieke Volkspartij hier ter stede eene propaganda-mieieting houden. Priester Fonteyne zal als spreker optreden. Orpheus. Haartemsch Muziekkorps „Ou pbeus" gaf Zajterdiag wederom een goed1 g"eslaagd'e soirée in die groote zaal van h:et Brongebouw alhier, welke mie.t een overgroot aantal be zoekers was gevuld. Onder lending van dle,n bekwamen directeur Joh'. M. Schouten Jr., werdfew verschik lende aardige nummers ten gehGo re gebracht, welke niiet nalieten eene prettige stemming -te weeg te brengen. De heer en mej. Kohier zorgden weder voor de jool en zij deden: dat maar goed- ook. Bet aanhoudend gelach en het daverend' applaus, waarmiede die voordrach ten werden begroet, waren daarvan de beste' getuigenissen'. Met een- zeer geanimeerd bal werd uitvoe ring besloten. (Wegens plaatsgebrek lot heden) blijven l'iggen). voor ik het rvoodige bewijsraate- ,,w,i m hem m handen had. maar de familie zou toch haar moeten dom om m.j voor te zijm Terwijl ik 11a 't diner hierover zat te pcanzrn in die eenzame kof- fiekamer, werd plotseling de deur wild geopend. Een man kwam aan. gestormd. Ik zag met ean oogop sla- d:.t het Philip Harvey was. Hij iiad het slanke figuur van zijn broer, zijn wamgen waron bleek en zijn oogen keken verwilderd en Io& rc-nd rond. Hij luidde ook hevig aan de bel, en over dm bestrooiden vloer zenuwachtig heen en weer. Toen dc kellner omzag bestelde hij neg een plas groc- Ik meende, dat hij al genoeg op had. Na evan naar mij te hebben ge gluurd bleef hij eensklaps voor me stilstaan en zei: Kunt u praten. Wat deksel, in een gat als dit meet je toch op do can of andere manier den avond ombrengen. Ik greep natuurlijk anmidd'ellijk toe. - Daar heb ik juist over gedacht, zei ik levendag. Ik wil gaarne ken nis met u maken. Zulten we daar in dat hoekje gaan zitten? Philip Harvey wierp zich op een sofa tegen dien muur eoi ik nam een stoiel tegenover hem, de tafel tusschetn cms in. De kellnier bracht een, brandewijngroc. Dat ziet er excellent uit, zed ik, ik kan niet beter doen dan u ge zelschap houden. Harvey bestelde miet een grooten vloeik een tweedie glas. Van de meest uitgezochte vloeketn bediende hij zich voortdurend. Hij ging toen een beetje grom men over die plaats en over* het weer (dat den geheelen dag prach tig mooi was geweest). Ik zinspeel die een paar malen op de gebeurte nissen van d&n dag, maar hij haat te die „vervloekte politiek" zoo, dat ik er maar dadelijk afstapte. Geen onderhoudend mensch, die Mr. Phi lip Harvey. Mijn naam is Spence, zei ik, uit Londen. Mag ik weten met wien ik de eer heb Ja, mijn naam is Harvey Philip Hairvey, en. daar behoef ik me niet voor te schamen.? Noen, natuurlijk niet, waar voor? Is u misschien ook familie van zekeren Mr. Austin Harvey van Southend. Dat zou ik natuurlijk, niet vragein als er niet iets in u was, dat mij aan hem herininiert, toen u binnenkwam. Hij is mijn broer, zei Philip. Wel, dal is al heel toevallig. Ik heb uw broer een week geleden te Parijs ontmoet. Of laat eens zien neen, dat. is geen week geleden. Het is Vrijdag, het moet venleden Donderdag geweest zijn. Ik was verwonderd hem Le Parijs te zien ,en ik weet toch eigenlijk niet waarom. Hum', zei hij. En hoe maakt bet uw tante, miss Raynell? Harvey's gelaat werd doodsbleek. Hij beefde, en had d'e grootste moeite zich bedaard le houden. Ik keek hem aan. Stik mei je mis Raynell, zei hij ruw, ik wil zeggen, ze maakt het best, die leelijke ouwe noten kraker. U schijnt mijn heele fa milie te kennen, mijnheer, en toch heb ik nooit eerder van u gehoord. O ja. en ik weet ook van u al les. U moet miss Raynell niet zwart aankijken om haar zuinigheid. Een stuivertje door haar uitgezuinigd is eien stuivertje door u gewonnen, is het. niet? Philip Harvey sloeg miet zijn vuist op die tafel. Neen, dat is niet waar, schreeuwde hij ,en als u inderdaad zooveel van- de familie afwist als u denkt, zoudt u dat niet zeggen. Austin is altijd haar erfgenaam ge weest. En als er iemand: is, die van haar dood: voordeiel heeft, dan is het Austin. En het was mijn belang haar zoolang in het leven te hou den als ik kon. Hij sprak zacht en zei de laatste woorden in zich zelf, maar ik hoor- cbe ze duidelijk. Dilt trof me meer dan. ik geneigd was mezelf te bekennen. Ik twij felde niet aan de waarheid. Philip Harvey had een ruwe oprechtheid, en hij was te oprecht zooals hij ook te ruw was. Nu, 't kan. me ook niet schelen, zei ik. Wilt u nog iets gebruiken? Laat ik even bellen. All right. Speelt u kaart? vroeg Philip Harvey. Een beetje, zei ik niet zon der aarzeling. Hij scheen niet het aangenaamste kaart-gezel schap. Goed. Hier Robert, aap. geef eens een spel kaarten.. De kaarten werden gebracht en wij gingen spelen. Harvey speeld'e goed. maar hij dronk te veel. Ter wijl hij de kaarten schuddie mierkte ik iets o<r waarop ik niet was voor bereid. Hij was niet links. HOOFDSTUK XVI. De kwestie der linhschheid. Wij bleven een igen tijd stil door spelen. Ik won, en Mr. Harvey's humeur werd er niet beter op. Hij smeet de kaarten neer en bestelde nog een glas groc. Nu en dan wisselden we een paar woorden over het spel. Phi lip zat maan* te vloeken over zijn kaanden en over mijn geluk. Ik keek in zijn verhit gelaal, en zijn lee lijke oogen. Hij was de lafhartige moordenaar van een oude vrouw. Ik haatte den dronken schelm. Ik had slechts één woord' te spreken en hij was aan de galg. Zijn. hand beefdfe terwijl hij de kaarten vast hield. Hij was half idioot door den drank. Ik hield mijn glas in de hoogte. Het was nog meer dan half vol. Ik ben matig. Zooals u zegt is het lot. uw voordeel, dat miss Raynieïl leeft. Nu, ik drink haar gezondheid en die van miss Simpkinson. Dank u, zei Philip, zonder zijn glas aan te raken. Hij was een ruw man'. Miss Simpkinson, begon ik weer, de lieftallige jonge dame. Plotseling veranderde Philip Har vey in een gentleman. Ik geloof niet, mijnheer, zei hij hoog. dat uwe korte kennismaking u veroorlooft den naam van deze jon ge dame tot onderwerp van gesprek te maken. Wees zoo goed een an der te kiezen. Ik acht miss Simp kinson te hoog om haar tot onder werp van een kroeggesprek te ma ken. Ik was wat uit 't veld geslagen, want zijn geheel veranderen van toon trof mij. Hij bemint miss Simpkinson. dacht ik. en ze is met zijn broe der geëngageerd. Hij wenschte een ander onder werp van gesprek. Ik besloot dat hij zijn zin zou hebben. En wat ik loen zei wa's meer uit nijd dan uit ecniige ernstige overweging. Wij zijn allen menschelijk en hebben onze kleine zwakheden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2