Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. voor abonnés van Haarlem's Dagblad. C. DUIKER, Kerkstraat 22, Beverwijk. W. v. d. LAAN, Ripperdapark 7, alhier. I9e .Taargang Maandag 2"i November 1901. No. 7 HAARLEM'S DAHBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per poBt0.45 AD VERTËNTIEN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11ÏJ9. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad "verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrang&gQ. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE^ Snee., Parijs Faubourg Montiusglre. Ti'jdBfr* 11 "■awjfcaj—- 1 aeaa^Ww De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is Transvaal. De onderdeelen warenv a t, aal, ras en nat. Het aantal goede oplossers bedroeg 696. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer die zijn prijs door bemiddeling van onzen agent aldaar zal ontvangen, en de 2e prijs zijnde: TWEE GULDEN VIJFTIG aan den Heer die tegen quitantie den prijs van Maandag af aan ons Bureau, in ontvangst kan nemen. Op verzoek van enkele lezers hebben wij besloten onze Prijs raadsels iet9 moeilijker te maken, zoodat de voldoening, van de goede oplossing te hebben gevonden, grooter is. Ons nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt i Mijn geheel bestaat uit 17 letters en is de naam van eene straat in Haarlem. 12, 13, 14, 15, 16, 17 vormen natuurlijk bet woord straat. Een 4, 2, 2, 3, 4 is een soort gebak. Aan de meeste huisdeuren bevindt zich een 1, 5, 6. De 9, 8, 8, 11, is een fraaie bloem. De 7, 2, 11 is een kleedingstuk. Duiven houdt men in een 4, 10, 6. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede-oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweede Prijs van Twee Gulden Vijftig Cents. Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brietje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnea, Kampersingel 70, hebb n bezorgd Geabonneerden, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°. In elk Zateidagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week beker d gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. SSpJlp3®» Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijvenPrijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun, die ook voor de Prijsraadsels in de »Zaterdagavond« in zenden, wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond Ingeval de twee verschillende oplossingen in één enve loppe zyn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Dit nummer bestaat uit [wad.il bladzijden. Haarlem's Dagblad van 25 Nov bevat o.a. Redevoeringen over don Oorlog Woorden niets dan woorden, Ai- weer! Te Athene, Chili en Argen tinië, Een halve week Wereldge schiedenis, Thorbecke over art. 24 der gemeentewet, Berlijuseh studentenlevenParlementaire Praatjes, In een Vegetarisch Re staurant. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis-bijvoegsel no. 64 van de „Zaterdagavond", letterkun dig weekblad voor Jong en Oud, be vattende: Haarlenuner Halletjes, Ru briek voor Dames, Zuster Eli sabeth FeuilletonEen vergis sing is menschel ijk, benevens de gewo ne rubrieken, afbeeldingen, Schaas- rubrtek en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Woorden, mi ets dan woorden, roept mien onwillekeurig uit bij hert Lezen van al die r©voeringen die er in Engeland oven.' den oorlog gehou den wordieai. Waar een politieke redJe afgestoken wordlt, kan mm er op aan dat de oorlog er bijgehaald wordt. EndJat is ook natuurlijk. De wlaag is of al dlie gloeiende spee- ch/en veel seven? En we wezen I er reeds in „Een Halve Week We- redgesctoiied'enis op" dlat mag eau. stig betwijfeld worden. Lmtusschm zijn er nog steeds geduldige toe hoorders te vinden, en of de spre ker vóór of tegen dein oorlog is, hij kan er altijd zeker van zijn een tal rijk en aandachtig gehoor te vin den, zoo wooidt het geheele leven van Engeland's bevolking door de zen omzaligeai strijd in beslag genio- memi. Donderdagavond heeft Lord Lon donderry een vergadering te Roch dale toegesproken, waarbij hij als zijm m eeniing te kennen gaf, d'at de tegenwoordige toestand; op het oor logsveld de opvatting rechtvaardig de dat de oorlog langzaam, maar zeker zijn einde tegemoet ging. De voortzetting was allieen1 toe te schrij ven aan de hoop, dat een andere re geering in Engel'and aan 't bewind zou komen. Dit zoude echter slechts leiden tot een nieuw Amajoeba en een herleving der geheele Zuidf- Afrikaansche moelijkheden in hun meest acuten vorm. Te Epsom heeft da heer Rimell K. G. een red'e gehouden voor de plaatselijke Liberal© Vereeiuiiging. Deze spa-oker meende, dat de ver- antwoordelijkhefid voor het opne men der wapenen grootendeels niet op Engeland rustte en de oorlog in hoog© mlabe' het Briltscbe volk was opgedrongen. Etngelandfs eerste plicht na het herstel van den vrede zou zijn., duizenden en tienduizen den Boeren-krijgsgevangen en terug te brengen naar hun plaatsen. Hij stemde niet volkomen in met som migen zijner vrienden, die groot ge wicht hechtten aan onmiddellijk herstel van vrije regeering voor de ze ongelukkige voilkeni. Maar welk nut kon het hebben over het onver mijdelijke te twisten? De oorlog was nu eienmaal begonnen, werd voortgezet, en de erkende Leiders van beide parijen waren het er over eens, dat Transvaal en de Oranje-Vrijstaat geannexeerd moes ten worden. (Toejuichingen). Men juichte deze verklaring toe, maar hij juichte niet omdat voor hem dat vooruitzicht zoo vol van mogelijke gevaren, en zoo duister schieen, dat hem den moed tot juichen ontbrak. Hij was daarom niet minder over tuigd van die absolute noodzakelijk heid van annexatie .want inlijving was noodzakelijk en volte en vrij gevige amnestie, was, als de vrede gestoten was, óók noodzakelijk. En dan moest er bij gemeen overleg zoo spoedig mogelijk zelf regeering op koloniale leest komen. De gewone verhalen dus: de oor log moet zoo spoedi gmogelijk „tot een goed einde" gebracht worden. Dab is meer verteld, maar we weten allen dat dit maar zoo gemakkelijk niet gaat. 't Is immers zelfs zeer waarschijnlijk dlat het juist anders om zal loopen als men zich in En geland voorstelt. De Engolsche pea's is niet best te spreken over het artikel in de „Nordld. Allg. Ztg." over Chamber lain's uitlatingen. „De Times" betreurt zeer dat de „ALlgemeime" zich in de ant'i-Engel- sche beweging in Duitechland' heeft gemengd en beschuldigt het blad van mede te doem aan den verblin den: hartstochtelijken veldtocht, die in Duiltschland! Degen! Engeland wordt gevoerd en die „de Times" meent, dlat niet door Chamberlain's toespraak te Bdinburg gewettigd is. De „Morning Post' 'oordeelt, dat het artikel in de „Norddeutsohe Alk gemeine" een veeg t'eeken is, daar het bewijst, dat de gramschap van het Duiitsche volk op de rijksbe stuurders is overgeslagen. Toch raadt de „Morning Post" der Engel sche natie aan geduldig te blijven, maar zich liever tegelijk, op die ge beurlijkheid. dat de vijandige stem ming van' Duitschland tegen Enge land tot daden overgaat, voor te bereiden door het nemen van doel treffende maatregelen tegen een oorlog. Buitenlandsch Nieuws. Vredes-onderhandelingen De correspondent der Parijsche Matin te Londen scant het volgen de dat natuurlijk geheel voor re kening van den berichtgever gela ten moet worden: In een der laatste bijeenkomsten van het kabinet is besloten, zich in geen geval in te Laten met presi dent Kruger en zijn raadgevers te Hilversum. Indien die Britsohe re- geeoling voorwaarden had aan te bieden voor het beëindigen der vijr andelijkhedeo, zou zij zioh wenden tot president Stedjn en de republi- kelinsche generaals. Overigens zou men in Downing Street alleen dan geneigd zijn itot onderhandelen, wanneer die eerste stappen door de leiders der Boeren te velde gedaan werden. Een samenzwering? De autoriteiten hebben, naar het heet, te Johannesburg een samen zwering ontdekt. Woensdagnacht zijn ongeveer twintig personen in hechtenis genomen in verschillende gedieiedten van de srfad. Woensdag, toen dit nieuws bekend werd, ven wekte het hevige ontroering. Er is nog geen dag voor de behande ling van het proces vastgesteld Alweer I De „Frankfurter Zeatung" maakt melding van een nieuw Fransch- Turksch incident. Een van de twee Franscho oor logsschepen, die in den Bosporus liggen ,is, ©enige weken nadat de ambassadeur Constans zijn stand plaats verlaten had, vertrokken op een oefeningsaois in die Aege-ïsche Zee. Daar het thans op zijn post terug wil ketenen heeft het, zooaiis gebruik is, een firman gewaagd om de» Dardianellm te mogen pas- se ererr. Uit het paleis van den Sultan is nu eene nota gegaan aan Tewjik- Pasja, den minister van buitenland, sche zaken, dlat er geen reden is voor Frankrijk om twee wachtsche pen in den Bosporus te hebben. Bovendien woirtdit hem gelast de F ranse he 'ambassade te verzoeken, dlat men de aanvraag van den- fir man zou willen intrekken. Frank rijk zal weinig geneigd zijn aan dat verlangen van den Sultan toe te geven, daar Engeland en Rusland elk twee, Duitschland1, Italië en Oostenrijk ieder eten wachtschip voor Ivon&tantiniopel hebben en hou. dien, al laadden cBie andere mogend heden telkens wanneer eien van- die schepen de Dardamellen uitgstoomd was, dergelijke moeilijkheden ge had, als waar Frankrijk nu voor staat. Te Athene. In de Grieksche Kamer, die bij een was om de bureaux samen te stellenontstonden zeier hoog loo- pendle besprekingen. Aangezien geen der ministers aanwezig was, besloot men een commissie naar hen te zenden, ten einde hun te verzoeken in die Kamer te komen. De regeeriaig heeft aan de com missie uit de Kamer verklaard, dat die noodzakelijkheid, maatregelen te nemen tot handhaving van de orde, haar belette ,de vergadering der Kamieir te komen bijwomeai. Aan gezien deze niet voltallig ge noeg was om een besluit te nemen, maakte de oppositie een proces-ven baal van het verhandelde op, terwijl zij de regeering aansprakelijk stel de voor de handhaving der arde. Voor het gebouw der Kamer had den betoogingen plaats. De begrafenis van de slachtoffers dier jongste oploopein heeft onder groote. deelneming plaats gehad', maai' er hadden geen vermeldens waardige gebeurtenissen bij plaats. De oppositie schijnt besloten te zijn ,de mini stem te noodzaken ont slag te nemen. Chili en Argentinië. De correspondenten van die „Ti mes" te Valparaiso en te Buenos- Ay-res constate eren, dat de spanning fcusscben Chili en Argentinië toe neemt. De beide regeering geven elkaar de schuld, maar wapenen zich middelerwijl ook. De Cbi'leensche minister van bui- tenlandsche zaken heeft, nu echter verklaard' dat de betrekkingen tus- schen Argentinië en Chili hartelijk en vriendschappelijk waren. Mijn liefje wat wi'l je nog meer? Graaf Hatzfeldt. f De Duitsche ambassadeur te Lon den graaf Hatzfeldt is Vrijdagoch tend in het gebouw van het Duit sche gezantschap overleden Aleemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Renter's correspondent te Pre toria seint over een gevecht te Naauwpoort bij Edenburg, in den Vrijstaat. Smith en Cole troffen daar sterk verschanste Boeren aan, die zij aanvielen en „terugdreven". Maar de berichtgever erkent dat het verlies van de Boeren onbekend is ,en dat de Engelsche verliezen waren 1 officier en 2 man gesneu veld en minderen gewond een leelij kteeken voor de Engolschen. „Central News" heeft uit Preto ria bericht ontvangen van een aan val, door generaal Coiville ten zuid oosten van Piet Relief op een Boe- nenkamp gedaan. De Boeren lie ten één doodp op het veld! en twaalf gevangenen in GolvilLe's handen. De Engel sche n maakten veel ammu nitie en wagens buit. Zij hadden één gesneuveld1©. Generaal Walter Kitchener keert met verlof uit Kaapstad naar Enge land terug. Reuter seint uit Kaapstad! dd. 22 November: Kapitein Elliott, die een patrouil le in. het gebied bij Maolear in Gun kwaland-Oost aanvoerde, viel den 20em een republiekeinsch oomman- do aan. De Boeren werden terug gedreven met achterlating hunner p? arden. Zes Boeren zijn gesneu veld en één is gewond/. Kapitein Elliott is dood' drie officieren-zijn gewond. Over geheel Zuid-Afrika hebben zware stormen en onweders ge woed .die veel schade hebben aan gericht. Chamberlain heeft een verzoek, de prijzen op 'n techn. school te ko men uitreiken', afgewezen wegens den staat van zijn gezondheid, die hem noodzaakt, zijn© krachten te sparen voor zijne publieke bezig heden. Dr. Krause is nog in voorloopt ge hechtenis .aangezien de verlangde borgtocht nog niet is gesteld. Overeenkomstig de beslissing van heit internationaal socialistisch bu reau', heeft het sooialistishec Belgi sche Kamerlid Vandevelde dien mi nister van buitenlandlsche zaken medegedeeld, dat hij Dinsdag interpellatie zou houden* over d'e concentratie-kampen en dat hij daarvoor urgentverklajring zou ver zoeken.. ALLERLEI. Volgens verschillend)© Berlijnsche avondbladen is tot nog toe van het bijeenroepen' ©ener anibbanarchiis- ben-confamentie geen sprake geweest. Ramen Guerra, de Venezolaan- sche minister van oorlog, is te Puen- to-Cabello gevangen genomen, op beschuldiging van' deelneming aan een: samenzwering tegen president Castro. Verschillende andere per sonen zijn te Caracas in hechtenis genomen. G arridiai zal Guerra op volgen. Stadsnieuws. Haarlem, 23 Nov. 1901. Bloembollencultuur. Zooals men weet stelde de af- deeling Haarlem van de Alg. Ver. voor BloemboiLtejocultuui' alhier den: heer W. Th. Rodband candidaait voor het hoofdbestuur. Genoemde heer deelt thans in het Weekblad mede dat hij voor deze candidatuur bedankt. In het douche-badhu i zijn in de afgeloopen week 432 ba den genomen. De vonnissen door de arri reohtb. alh., gewezen tegen K. Kraib, IJmuiden; C. v. d. Snoek, te Maas sluis, en A. Schelvis en A. Schelt©- vis, bedden te Wijk aan Zee en Duin, waartegen door den offioier van justitie was geappelleerd, zijn door het gerechtshof te Amsterdiam bevestigd. Krab en A. Schelvis er A. Schellievis waren vrijgesproken, en G. v. d. Snoek was tob f 15 boete, subs. 3 diagen hechtenis veroor deeld. Geslaagd voor liet examen Boekhouden K XII de heer J. A. B. Fibbe, alhier. Omtrent denver koop der So ciëteitsgebouwen van „de Kroon" ver nemen wij nog, dat het bestuur en de leden daaixloor in veel gunstiger con ditiën zouden ko-men. De schuldenlast der Sociëteit bedraagt nu toch onge veer 55000. Het aanbod' is groot f 100.000, zoodat er een saldo van 45.000 te verd&elen valt onder d\i thans nog slechts 151 Societeitsleden. aldus ongeveer f 300 voor ieder lid. Daarbij zal in het te restaureeren per ceel een nieuwe societedt voor de le den worden gesticht, zoodat deze er in alle gevallen beter op worden. Maan dagavond wordt de zaak in eene leden vergadering behandeld en volgens hot reglement zal wanneer de meerder heid der daar aanwezige leden voor verkoop is, de zaak doorga am Ingenieurgemeentewerk en. Naar men verneemt, hebben zich vonr de betrekking van gediplomeerd inge nieur bij de gemeentewerken aainge meld ruim 20 sollicitanten, en vond plantsoenen 110 personen In eene openbare vergaf fi ring van den Nedfcrlandsche Kap pers- en Barbiersbediendenbond op Maandag 25 November in café Smit te houden, zullen de heeren Schlosser en Hofman van Amsterdam het onder werp: ..De 9 uur sluiting" behandelen. Socïstóit Veree'rieing. Vrijdagavond had de, onlangs we gens onvoltallige opkomst uitgestelde, algemeene vergadering van leden der Sociëteit Vereeniging plaats. De voor zitter, de heer mr. F. A. Bijvoet,, open de deze met een inleidend woord waarin hij o.a zeide, dat de voorge stelde reglementswijzigingen een po ging zijn tot verhooging van den bloei der Sociëteit, waarvoor hij de aanwe zigen opwekte met al hunne krach ten mede te werken. De verschillende voorstellen tot wets wijziging werden alle aangenomen, de meesten zonder discussie.De belang rijkste zijn: gelegenheid tot maande- lijksche ballotage, in verband waar mee de contributie niet meer per half jaar wordt gerekend, maar van den eersten dag der maand af, waarin men als lid is toegelaten; afschaffing van het entreegeld van vijf guldc-n voor nieuwe leden,, wijziging van de stemmingen in zooverre, dat het toe zicht daarop kan gehouden worden door den administrateur; machtiging van het bestuur om voortaan den tuin te verhuren zonder de, tot dusver voor geschreven, goedkeuring van het Col lege van gecommitteerden. De contributiën zijn onveranderd gebleven, behalve die voor minderja rige buiten- en buitengewone leden,die den leeftijd van 18 jaar hebben be reikt. De contributie voor deze catego rie n.l. is van f 13.50 tot f 8.— per jaar ve/rmindercL Aan het einde van de vergadering bracht Dr. Valkema Blouw een woord van hulde aan den Voorzitter voor zijne leiding, dat bij de vergadering algemeene instemming vond. Schouwburg. Voordrachten. Mevrouw Theo MannBouwmeester en Jan Malherbe hebben zich voorge steld in Amsterdam en eenige bevoor rechte steden in de provincie voor drachten te geven. Een dergelijk voor nemen is zeer zeker toe te juichen,wan neer de artisten de groote moeilijkheid die zich bij voordrachten dikwijls doet geVoelen, de eentonigheid, weten te overwinnen. Al dadelijk mogen wij oonstateeren, dat het tweetal daarin glansrijk geslaagd ist in het met smaak en zaakkennis opgemaakte pro gramma was behoorlijk voor afwisse ling gezorgd. Dit belangrijke voordeel stelde de avond van gisteren al dade lijk een streepje hooger dan andere voordrachten-avonden. En dan komt het merkwaardige, onze gevierde eer ste actrice uit haar gewone sfeer te zien treden om monologen voor te dra gen. Geheel juist is dit. laatste echter niet; wel waren het monologen, doch de voordracht week geheel af van de gewone wijze van doen van de artis ten, die ons die monologen in den re gel doen genieten. Mevrouw Mann heeft er tooneelstukjes van gemaakt; de actrice was hier aan het woord. Niet de een of andere redenaar die de gedachten van anderen maar weet te zeggen, maar de kunstenares, voor wie het een behoefte is, wat meer te geven, gloed en leven tebrengen in het karak ter. En dat juist maakte hel tot zulk

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1