Tweede Blad, behoorende bij „Hasrtem's Dagblad' van Maandag 25 November 1901. Ne. 5647 Stadsnieuws Examen. Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. 22 Nov. 1901. Gecxa. mjineerd 6 vrouwelijke candidaten. ge slaagd de dames: P. A. H. van Soeren. L C. J. E. van Suchtelen beiden an Amsterdam; L. C. Snijders. W. C. M. Sprenger, beiden van Haarlem. Gevonden voorwerpen- een. gouwüent vingerring. Uit de Omstreken. Bennebroek. De functie bij hlet bestuur der onlangs opgerichte afdeefang Nooi-d-HollandEclte vwaMupiW Witte Kruis alhier, genaamd Ben- nebroek en Omstreken zijn ate volgt verfeeld. Da heer A. Kouwe- naar, voorzitter; H. A. vaal Wave- ren, secretaris; Th. M- J- Braam penniingmaesteir, Ds. J. A. GcrLh v Wijk Jr., magazijnmeester en ae hoeren, S. Roozen, H. J. (te Jong en. J. Beukera, camMiseaurisgen Zandvoort. Dcmderdiaig>aivo(n)cï vergaderd© in hotel Driehui®»* alhier die afdiee- lintg ZamdYoort, der Noord-Hwlai i*> sche vefreend@ing Het Wdtae Kruis. Na verslag van clan afgeVaardlig-j beurs liet toch tegen de eischen van Frau Bumiiler zal moeten afleggen. Als de hospita's met hare huisbazen overhoop liggen en geen bordje bene den aan de voordeur mogen spijkeren, weten zij zich toch wel te helpen. Aan lange staken, welke wiebelen in den wind. hangen zij de huurbordjcs uit de ramen van hare woning en trekken daardoor de attentie van kamerszoe kende studenten. Een Berlijnsche Wir- tin geeft zich niet gauw gewonnen. Wanneer hare kamers niet gunstig gelegen zijn en zij geen vaste huur ders kan vinden, verhuurt zij ze ook voor: Monato Woclien und Tage en op nog korter termijn. Bij de vrou welijke collega's van het huis diaalt zij dan wel in de achting, dtoch daaraan stoort zij zich bitter weinig Dat de huizen in het Quartier latin geen schitterend verlachte marmeren trappen en fraai gesmede deuren heb ben, spreekt vanzelf. Portiers zijn hier ook overbodig, daar den heelen dag de voordeur openstaat. Door de vuile donkere vestibule en de geopen de achterdeur ziet men op een som bere binnenplaats, waarin soms een teringachtige boom een langzamen dood sterft. Van 's morgens tot 'a avonds geloop en gedraaf op de vervelooze uitgesle ten trappen, waarvan de muren met een vuil, dikwijls flardig behangsel papiertje beplakt zijn. Op alle verdie pingen links en rechts bedekken tal van studentenkaartjes de deuren der woningen. Men leeft van het verhuren van kamers en slaapt zelfs in de keu ken om zooveel mogelijk geld te kun nen slaan uit de overige "beschikbare ruimte. Niet zelden herbergt een wo ning van drie kamera, „Ktiche und Kammer", behalve het gezin nog 3 5 studenten. Dezen hebben niet zooveel noten op hun zang als humne HolLamdeche Kom- i militonen en geven bitter weinig om een gezellig interieur. Het komt zei- <j|& ter vorige ailigemeene den voor dat vrienden elkaar op hun- Hing werd die besctojivimgshwef voor dte a.s. algemeene vergadering beluaindieJdi, waarna lwt bestuur g©- maohtigd wend' die benoodiigdbedien voor heit ziekenhuis aan te schaffen. Als afgevaardigden: zullen weder, evenals bij de vorige algemeene ver gader inig opiüriedten. die heeren Dr U A. Ge-rke en H. M. baron Collab di'Esonry. IJmuiden. Op die Hie.idie en in IJmuidien wordit bijna gelijktijdliig een paan- denslaehterij' opgerioht. Om recla me te maken, voor de zaak liet die slaohter van de Heide een tweetal paarden, voor de slachtbank be stemd, dioor IJnmidlen rondflleddan, evenals meit een Paasohos gedlaan wordt. Halfweg. De heer L. J. VaUientgoed, gie- meienite-opzichter van Haairlemmeir- lliede em Spaarmiwoudie .enu opzichter van verschillende pbldens ondier die gemeente Haarlem en Heemstede, heeft miet ingang van 1 Januari 1902 eervol ontslag uit die functie ge vraagd. Berlijnscli Studentenleven Hoe het op een Festkommers toegaat. (Fan onzen Berlijnschen corresp.) Wat. de wijk Y Y, bijgenaamd) „de Pijp" is voor Amsterdam, is het stads gedeelte aan gene zijde van de Spree in liet noorden van de stad voor Ber lijn. Zoodra we de Weidendammer Brücke gepasseerd zijn en het drukke gedeelte van de Friedrichstrasse, wel ke aan de overzijde nog een heel eind doorloopt, achter ons hebben gelaten, staan we in hetQuartier latin". Hier woont het gros der Berlijnsche studen ten. Naast den ingang der oude, grauwe huurkazernes van de Karl-, Marien-, Schumann-, en overige zijstraten van de Fried richs- en Chausseestrassen ;ijn rissen bordjes: MöbKrte Ziinmer" aan do deurstijlen gespijkerd. Elk bordje met uitvoerige vermelding van 't adres drie hoog voor Links bij Frau Adicke; tweede achtergebouw vier hoog links bij Laxlewig; „Herrschaftli- ches Zimmer één hoog voor rechts bij Bumiiler. De meeste reflectanten bel len niet eens bij één hoog aan, doch klimmen dadelijk verder naar boven, daar zij bij intuitie weten, dat hun ne respectievelijke kamers komen op- zooken, om tot in, het holle van den nacht in gemakkelijke stoelen gedo ken, diepzinig te boomen Eerstens houdt een DurchschnLtte-studlent geen gemakkelijke stoelen op na al had hij ze, dan zou hij nog prefe- reeren met zijn vrienden aan de lange tafel van zijn Stammkneipe te gaan zitten met een glas bier versch van het vat voor zich. Thuis in zijn eigen kwartier behelpt hij zich met Fla- schen bier, waarvoor hij als rechtge aard volgeling van Caxnbrinua «.'.en groote minachting koestert. Verreweg de meeste studenten moe ten met een bescheiden ouderlijke to-'ijge rondkomen, waarvan zoowel studie als woning en ontspanning moet worden bekostigd. Het laat zich daarom wel begrijpen, dat er voor de „Bude" niet veel geld overschiet, en dikwijls twee intimi pietje bij paaltje leggen om samen een draaglijke ka mer te kunnen huren. Al is de kamer overigens nog zoo kaal en onbehaag lijk, een oudlerwetsch© Dudtsche scfa ontbreekt nooit. Het doet er niet toe, of de veeren van dit onmisbaar meu belstuk ingedeukt zijn en de stof ver sleten is, als het maar groot en ruim is, zoodat de bewoner er 's middags zijn dutje op kan doen en het bij gele genheid ook als bed kan gebruiken, ziet hij over de bergen en dalen in de zitting heen. Daar zal minder op gelet worden. Hij is thuis niet verwend en hij is jong. Een aparte slaapkamer houdt hij er bijna nooit op na. Zoover reikt de ,,Mo- natliche Wechsel" van thuis niet en hij heeft er trouwens ook geen behoef te aan, daar hij alleen thuis komt om te slapen en te,,Schuften" (te blokken) en zich buitenshuis amuseert. Het ameublement bestaat meestal uit „die" sofa in het midden tegen den wand; daarvoor een ovale tafel; in een hoek een bed, verder nog een hang kast en een Vertikow voor de overige garderobe,, eenige stoelen, van imita tie-notenhout evenals de grootere stuk ken, voilé. tout. Eon reiskoffer van gevlochten teenen hout moet ook nog al eens als zit plaats dienst doen. Het Mimervabeeld met den uil zult ge met vinden, maar wel op de eereplaats bovende eerwaar dige sofa de attributen van den „Paukboden", sabels, degens (Schla ger), gewatteerde borststukken en vechthandschoenen. Van den Schla ger hangt het driekleurige clublint af, dat schuin over de borst wordt gedra gen. Het onnoozele kleine, kleurige petje, de „Cirivis" ontbreekt evenmin. Op een rek staan een paar studieboe ken en een bierpul, geflankeerd door fotografieën van vrienden in vol ornaat en een vechtscène op den Paukboden. Toilethenoodigdiheden zwerven broe derlijk op de ovale tafel naast een stuk worst met mes en het Korrimers- liederbuch. Doorgaans staat de student op goe den voet met zijn hospita. Een studenten Wirtin behoort tot een bijzonder soort van kamer-verhuur sters. Zij is altijd vroolijk en goed lachs, slordig en slonzig, meestal een dikke, schommelende moeke, die het studentenleven door en door kent, veel door de vingers ziet en op het punt van moraal zeer telerante grippen is toegedaan. Haar studenten hebben een doorloopend krediet bij haar en staan steeds bij haar in het krijt, daar hun kas dikwijls midden in de maand reeds aan volslagen uit putting lijdt en de vrienden m het zelfde geval verkeeren. Dan wordt links en rechts „gepompt" te beginnen bij de Wirtin, die zich daarvoor ook het recht aanmatigt, hen soms duch tig dien mantel uit te vegen, als zij het te bont maken. Beide partijen hebben elkaar noodig; daarom laat de studi osus zich den vertrouwelijkcn toon van zijn Wirtin ook welgevallen. Zondags maakt hij zich mooi voor zijn wandeling langs Friedrichstrasse en Linden en zijn bezoek aan het Stamm-lokaL Voor deze gelegenheid doet het gros der studenten zich in een lakensche gekleede jas van hoogst twijfelachti- gen snit, waaronder een erg licht broekje komt uitkijken. De jas is wijd uitgesneden. Op den smetteloos blan ken boezem prijkt het driekleurige lint der,,Verbindung". De eene hand omklemt een stevlgen eiken wandelstok met vervaarlijken hertshoornen greep, waarop de initia len van de Verbindung zijn gesneden, de andere hand een paar slappe, uitge rekte bruine handschoenen, welke reeds lang hebben dienst gedaan. Zooals hij daar met zijn Corpsbrü- der flaneert, twee-aan-twee allen met petjes (cirivis) van dezelfde kleur, waarmee op plechtige wijze gesalu eerd wordt, wanneer een groep twee- nan-twee-flaneurs van een andere Ver bindung voorbijkomt, maakt hij den indruk van iemand, die diep doordron gen is van het gewicht zijner persoon lijkheid en niet verachting neerzien op alle Phil is ten (niet-studleinten). Een rechtgeaard student staat met de heer- schende mode in de kleedierdracht steeds op voet van oorlog. Op buitenlanders maken deze zonen der Alma mater niet altijd een sym- pathieken indruk. De omvangrijke „aufgeschwemmte" figuren, door Har burger in de Fltegperide Blatter vereeu wigd. zijn talrijk, de kris-en-kras ver korven en misvormde gezichten even zoo. Men ziet ze telkens op straat. On der de twee-aan-twee flaneurs zijn er steeds eenigen met geheel verbonden hoofden, waarop dian een rond zwart zijden reiskapje rust. Doch men mag niet te veel op den schijn afgaan en aan de eeuwenoude studenten-instel lingen een buitenlandschen, maatstaf aanleggen. Ten allem tijd©, zoolang de Dudtsche universiteiten bestaan, zijn de studen ten eerste drinkebroers en vechters bazen geweest, en toch staan de Duit- sche geleerden op elk gebied van we tenschap in het allereerste gelid. Een Helmholtz, een Mommsen, een Vir- chow, een Röntgen zullen in hur- jeugd ook op z'n tijd een stevig glas bier gedronken en de degens ge kruist hebben en toch hebben hunne hersens daaronder niet geleden en zijn ze wereldberoemd geworden. In de kleinere akademiesteden als Halle, Greifswald, Marburg, Göttin- gen, domineeren de studenten geheel Zij brengen leven en beweging in die stille plaatsen evenals de hollandsche studenten in Leidien en Utrecht, doch hier in Berlijn worden de 4500 studen ten door de menschenzee geabsor beerd. Wanneer men niet bij toeval naar het noorden verdwaalt en daar in een der talrijke kneipen, café's en kleine tingeltangels voor anker gaat. waar studenten dagelijksche gasten zijn, merkt men niet veel van hen. In de groote huurpaleizen van de Frie drichstadt, de Pschorrbrau, Spaten- brfiu, Franziskanerbrau ziet men hen hoofdzakelijk Zondags. Achter de groote spiegelruiten zitten ze om een lange tafel, allen met de ciriviis op het hoofd. Het ambt van kellner is dan waarlijk geen sinecure. Zonder ophou den moet de man heen en weer draven om nieuwe „Stoff" te halen voor de kelen, welke dorstig blijven, al glijdt er ook nog zooveel bier naar binnen. Op weinige uitzonderingen na, oe- hooren de studenten tot de een of an dere Verbindung, welke steeds een la- tijnschen naam draagt, meestal een provincie- of stadsnaam, in het latijn vertaald: Borussia, Marchia, Guest- phalia. Altema/nmia. Teutonia, Rhena- nia. Alleen in Berlijn bestaan zestien officieele Verbindungen, welke even als aan de overige universiteiten zich in drie hoofdgroepen splitsen: Bur- schenschaft. Korps-, en Landmann- schaft. Elke groep is vast aaneenge sloten met wetten en statuten. Ieder jaar met Pinksteren zenden de Ver bindungen der drie groepen afgevaar digden naar een algemeen Kongres, de Korpsen in Kösen, deBurschen- schaften naar den Wartburg bij Eisenach en de L andan annschaf ten naar de vesting Koburg. Bij het Virchow-Kommers, dat na veel gehaspel en gekibbel onder de verschillende verbindungen, nu einde lijk heeft plaats gehad, kon het groote publiek weer eens zien op welke wijze de studenten feest vieren.- De kolos sale zaal van de brouwerij Friedrichs- hain aan het eind van de Landsber- gerstrasse was versierd met honderdten veelkleurige vlaggen en vaandels. Op het podium de groote universiteitsba nier, geflankeerd door de faculteits banieren en de vlagen der vele Corpo- rationen en Verbindungen, welke ver tegenwoordigd zijn. Daarvoor de tafel van het presidium. Beneden in de zaal de eeretafel, waaraan Virchow en andte-re eeregastem zijn gezeten. Loodrecht op de eereta fel staan tal van lange tafels, waaraan meer dan 2000 studenten hebben plaats genomen. Aan het hoofd van elke tafel zitten cte br'de „Chargirten". die senior en de subsenior der Verbindung. Zij zijn in groot gala: zwart fhiweelen attilla met tressen, nauwe witte broek met kniehooge verlakte kaplaarzen, witte vechthandschoenen, lange degen, en op het hoofd schuin de cirivis. Voor de feestelijke gelegenheid glimt het haar van pomade en welriekende olie- ën en is de scheiding tot diep in den nek doorgetrokken. Een leger van kellners is geëngageerd voor de dui zenden dorstigen. Uit de loges rondom zien vroolijke meisjes-gezichten neer i' V' o za U prijkende in alle kflfeai ren van den regenboog. Het eerste lied is gezongen: „Sind wir vereint zur guten Stunde, ein star- kor Deutsche Maniuerchor". S i 1 e n t i u m Kletterend komt de lange degen van den president op het podium neer op de tafel voor hem. Stilte heerscht plotseling in de groote zaal. Volgens oud gebruik wordt een toast uitgebracht op den Keizer, waar op een donderend „Hoch volgt. On middellijk daarop neemt de president zijn vol bierglas t.er hand en roept met stentorstem: „Ad exercitiura sala- mandris Luid rinkelend laten, allen hunne glazen op het plat van de tafel heen en weer schuiven, „Bibite 1" Drinkt). Duizenden glazen, gaan op kommand» omhoo-g en wiorden in drie tellen grootendeels leeggedronken; precies op de maat schuift daarop elk student zijn glas gedurende tweemaal drie telllens in een ronde beweging voor zich op de tafel.; weer gaan de glazen omhoog en worden nu geheel leeg gedronken. Krak! Met groot ge raas worden ze allen gelijktijdig weer neergezet. „Salamander ex!" comman deert de president. Staande zingen al le aanwezigen: Heil dir im Siegen- kranz, Herrscher des Vaterlands. Gekletter van honderdieai klinkt hoven het forsche gezang uit Aan elke tafel kruisen de beide Char girten hunne lange Schlager en bege leiden den zang door de degens rhyth- tnisch tegen elkaar te slaan. Silentium! voor de feestrede op Vir chow. Vervolgens wordt een tweede Salamander gerieben, ditmaal ter eere van den beroemden leermeester. Ad nalamandris! 1—23bibite! 1— 23 1—2—3— (glaaemgeschuifel) 123 (dondférend worden de leege glazen neergezet) Salamander ex! Hierop „steigt" het feestlied, gezon gen op de wijze: Deutschland, Deutsch- land öber alles! Opnieuw gekletter en geklikklak van degens der Chargisren, hetgeen zoo lang aanhoudt, tot alle zeven couplet ten zijn gezongen. Op de bedankspeech van Virchow volgen nog twee officiëele toasten. Dan begint tegen middernacht die „Fi- delitas" waarin geea groote officieele redevoeringen meer worden gehouden doch des te ijveriger wordt gepokeld, gerookt en gezongen, totdat de dag aanbreekt. Onuitputtelijk is de liede renschat oer studenten. Eeuwenoud zijn vele eenvoudige melodieën uit hun Kornmersbuch. Er is traditie m hunne wijze van feestvieren. Met een harti- gen dronk en een vroolijk lied eerden zij in vroegere eeuwen hunne groote mannen. En dit gebruik wordt nog in onze dagen in hooge eere gehouden. K. Bevorderd tot arts de heer A. I.. Kr kelens tot sdmi-arts heer J. Vriesen- darp. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 oents per regeL Een gedwongen vasten. Da nog jeugdige ühristnaan van eter Weide, wonendie be Holland»- sctaeveld, prov. Drenthewas door eene ernstige ziekte aangetast die sedert jaren dtturde. Hij had lan gen tijd! er begon geworsteld doc-h zonder eenig succes, totdat hij op zekeren dag een middlel gevondlen had dlat hem de kracht en. Lervms- lust terug gaf. Deze kracht werd. hem gegeven door een krachtige vernieuwer vam het bloed, n.l. die Pink Pillen van Dr. Williams. Met welke vreugde en met welk een ge voel van dankbaarheid schrijven zijne ouders ons het volgende: Bij cfeze betuigen wij U onzen harrbedijtken dank voor de herstelling van onzen zoon door Uwo Pink Pil len; hij was lijdend© aan eene maagziekte en bloedarmoede. Van den schrik. Donderdagnacht te ongeveer halt drie is een goederentrein uit Duitsch- land op het. rangeerterrein nabij Hel mond te Arnhem op een paar leeg staande waggons geioopen. Een ont sporing volgde, een aantal waggons werden beschadigd, eenige schoven op elkaar. De locomotief geraakte de fect. De machinist, schrikte bij de bot sing zoo lievig dat zijn opneming in het Diaconessenhuis noodzakelijk bleek. Overreden. Donderdagavond omstreeks 11 1/2 uur was <ie slagboom voor den over weg van de H. IJ. S. M. bij de Binnen, watersloot te Delft, neergelaten tot het het doen passeeren van trein 390. Een student, de heer H. L. Schip pers, deed na het voorbijgaan van den trein zelf den boom open om door te loopen. toen hij opeens gegrepen werd door trein 167 naar Rotterdam. De ongelukkige geraakte onder den trein, welke hem beide beenen verbrij zelde. Per brancard werd hij naar het gesticht Bethel vervoerd, waar door 4 doctoren beide beenen tot aan de knie werden geamputeerd; bovendien bleek het, dat hij eene belangrijke wonde aan de kaak had. Do toestand van den gekwetste le natuurlijk zeer zorgelijk. CHRIST!AAN VAN DER WEIDE, volgens portret. Thans kan hij wedtar zijn dage- lijksch werk verrichten, wat hij in langen tijd' miet had! kunmejs dioen. Hij was eo-g bleek en uiterst zwak geworden ondanks -alle zorgon ve/r- ergordle zijn toeetandi. Beroe toeval lige oimstanidii'gilieid redde hem. Met zooveel lof over d!e werkdladigbeid der Pinik Pillen hebbende hoorem spreken1, wilden wij zo voorn hem aanwenden en hij heeft aan hen zijn behoud te dian ken, Hij heeft ziiine krachten teruggekregen, hij is frisch em gezond, zooals hij vroe ger meng nooit geweest is. Wij1 kun nen Uwie Pink Pillen ©am ieder met vertrouwen aanraden Jongelieden, als gij u verzwakt gevoelt, oils gij duizelig zijt, dlat uw hoofd somitijdb dlraait, als gi i maag' krampen hebt en d i e U verhinderen heit geringste voedsel te- nemen. VoJgt als dian liet voorbeeld van Christiiaan van der Weidie em weet wel diat d)e Ptimk Pillen van Dr. WiL lliaims, het bloed verrijkende, Uwe gezondheid zullen- herstellen: en Uw© krachten' zullen doen terugko men. Zij genezen: bloedarmoede, bleekzucht, nieurasthémiie, hoofdpijn en maagziekten. De man zoowel als de vrouw kan de algemeen© ver zwakking door.hef gebruik der Pink Pillen tegengaan, en eten leven zomdier ziekten zal dioor een zuiver en krachtig bloed, dat de Pink Pil len geven zullen, verzekerd zijn. Prijs fl.75 de doos: f9per doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I, Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending te- ijen postwissel. Ook echt verkrijghaar voor Haar !em en omstreken bij: Wed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Binnenland. Bij Kon. BeaL is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, Th. J. Sohrader, laatstelijk on derwijzer in de strafgevangenis te Alk maai'. Acad. Examens. Utrecht. Cand. Theol. 2 de heer D. J. van Dijk. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer W. M. Wijtv geboren te Rotterdam. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer R. J. Jessu- run, geb. te Paramaribo, op Stol lingen. Inbraak. Vrijdagochtend werd te Amsterdam ontdekt dat wéér eene brutale inbraak plaats heeft gehad. In de stoomdia- mantslijperij ..De Overtoom" Vondel kade. welke beheerd wordt door de fir ma Eweg. i$ men blijkbaar met valse he sleutels binnengedrongen. Vooral op de bovenste verdieping werd door de inbrekers buit gevonden. Gestolen werden 125 doppen mot hoofdzakelijk kleine diamanten, een en ander ter waarde van circa f 600 Een dop werd teruggevonden waarvan de steentje*} waren verwijderd, blijk baar door een vakman. In verschillende stadsgedeelten zijn verdachte personen aangehouden en gefouilleerd, meestal oude bekenden van de justitie, bezoekers van ..Café Moeke" en oud-bezoekers van hotel „Lammertje Zondag". Zij zijn echter na onderzoek vrijgelaten. Heel veel succes is dus daarmede niet bereikt maar dat de inbrekers nog steeds plan non hebben, blijkt dat bij een van hen een briefje werd gevonden, waarin werd verteld dat in een perceel te Am sterdam een goed gevulde brandkast goeden buit belooft. Natuurlijk zal nu wel gezorgd wor den dat deze braak niet doorgaat Dat men in den bovenbedoelden difc- mantdïofstal een goed spoor volgt, is zeer waarschijnlijk. Rechtszaken. De beleedigde onderwijzer Voor het Haagsche kantongerecht werd Donderdag voortgezet de behan deling van de zaak tegen den onder wijzer, di© gewe/igea-d had onmiddel lijk to voldoen aan den last van een hoek-Veenstraat en West eind» gepos teerd en pojitie-ageut om zich uit een volksoploop te verwijderen. Ditmaal was de beklaagde rfiet ver schenen. Uit de getuigenverklaringen van den bewusten agent een kameraad' en een rechecheur, concludeerde het Openbaar Ministerie dat gelijk reeds ter vorige terecht zitting door den amb tenaar was opgemerkt het ongelijk was aan de zijde van den onderwijzer die niet dan na herhaalde aanmanin gen door den agent bij .den arm geno men en naar het commissariaat geleid werd. De poli tie-beambte kreeg van den ambtenaar een pluimpje dat hij op dit drukke verkeerspunt, waar zoo veel van zijn aandacht gevorderd wordt, sdich zoo kalm heeft gedragen tegen den onderwijzer. De eisch luidde f 3 boete. Vrüeesproken. Het Amstemdamsche Hof heeft het vonnis bevestigd' van de Haarlemsche rechtbank, waarbij S. en A Schelvis, wegens mishandeling werden vrijgc sproken. Vader en zoon Schelvis wa ren te keer gegaan tegen den veld wachter te Beverwijk, na de verkiezin gen voor de Tweede Kamer. Deadv. -generaal requireerda 1 en. 3 maanden gevangenisstraf. Een Twaalfuurtje in Let Vegetarisch-Restaui'ant „Pomona" te 's Gravenhage ..Men leeft niet om te ©ten. maar men eet om te leven." Sinds gisteren speelt mij deee spreuk onophoudelijk door mijn hoofd. Sinds gisteren ben ik 't niet meer met me zelf eens. Ik had al tijd gedacht dat ik geert epicurist» was, sind.- gisteren verbeeld ik me, dat ik 't wel ben. Sinds gisteren Ren ik vast en stellig besloten, nooit neen nooit ve>- getariër te worden. In theorie vind ik 't prachtig, in prac- tijk. brrrr, ik ril nog als ik aan 't twaalfuurtje van gJLsteren denk. Ik heb koffie gedronken in 't „Re- tauraut Pomona te 's Gravenhage. Onze residentie had 't modderjapon- netja aangetrokken en ieder, die dfit eens gezien heeft, weet wat. dat betee- kent. Modder op je schoenen, op je rokken, op je mantel, soms bij 't passeeren van een rijtuig op je hoed, en tot slot vaak zelfs een bemodJderde prapluie. Zulk een bamodderd mensch, kan toch moeilijk hare kennlissen lastig vallen. Uit angst al dien modder in de keurige huiskamer van mijne vriendün over te brengen, besloot ik. in een re staurant te gaan koffiedrinken. In theorie vond ik 't vegetarisme reeds lang zoo mooi. Ossen, schapen, kalveren, koeien enz. niet meer te ver moorden. oh, welk een grootsch idée. Ik had gehoord, dat er in 't Haagje een vegetarisch-restaurant bestond. Ik besloot daar eens heen te gaan. Om er echter te komen, moest ik eerst weten, waar 't te vinden. Ik stapte eem winkel binnen en vroeg: „Juffrouw weet u mij ook te zeggen waar 't Vegetarisch Restaurant is?' De juffrouw keek me aan of ze 't in Keulen hoorde donderen, liet me mijn vraag nog eens herhalen, schudde toen het 't hoofd en beweerde, „.dat ze 't niet wftst." „Maai- ik wil het dien loopjongen wel even vragen, loopjongens weten door gaans alles". Deze loopjongen wist nu eens niet alles, want ook hij schudde 't hoojd, maar met een heel wijsgeerig gezicht merkte hij op, ..ach ja, dat is Ummers 't huls waar je niets dan gras te eten krijgt." >e werkmeid, die juist den grond boende, had liggen luisteren, en zij wierp, met een spottenden blik naar mij ertusschen. ..wel laat d» juffrouw naar de Maliebaan gaan, daar ia toch gras genoeg." Met dat al wist ik nog steeds niet waar 't Restaurant te vinden; ik besloot dus elders mijne informatie voort te zetten. Ditmaal was ik gelukkiger. De patroon in den winkel naast de eerstgenoemde, zeide met een ironisch lachje: „Oh! zoo, moet u daar wezen, houdt u niet meer van vleesch, gebruikt u nooit eens een lekker bief-stukje, nu ik geloof wel dat 't u toch goed zou doen, (ik zag juist wat bleek van al die regen en kou) maar als u 't graag weten wilt, 't is in de NJieuwstraat zoowat in 't midden." Ik herinnerde me dat de Nieuwstraat tusschien Stadhuis en Vlamingstraat was, Sk ging dus recht, op mijn doel af. Ik zocht middenin, maar jawel, daar vond ik wel een prachtige slagerij van „Streng." Ik dacht juist, dat die mijn heer uit den 2den wiinkel mij in 't ootje genomen had, toen mijn oog viel op een uithangbord ..Pomona'", Vegeta risch Hotel-Restaurant" Van buiten deed het mij denken aan de poffertjeskraam in de Kalvers treat te Amsterdam. Reeds dadelijk tref mij in tegenstel ling met andere huizen de bijzonder heldere gevel. Ik trad binnen, ook hier dezelfde net heid. Een breede lange zaal. In 't mid den een groote tafel, aan 't clinde daar van zat een deftige oude dame. Tegen de beide zijmuren voor *t raam kleine tafeltjes, alle keurig gedekt met schoon wit linnen. Op ieder tafeltje een vaasje gevuld met Chrysanthèmes. een blauwe karaft met twee dito ge kleurde glazen, een gedrukte menu in standerd, van de te verkrijgen dran ken, en een schreven op tafel liggen de menu van 't eten. Dit is ongeveer de menu van dien dag: M E N U. Soepen. Capucijnsoep 10 cents. Appelsoep 10 cents. Hoofd- en Tusschengerechten. Aardappel croquetten 8 cents. Eierragout 20 cents Savooiekool 20 cents. Pietheinboonen met saus 15 cents. Witte Viermecelle met mel'k 15 cents. Maccaroni met kaas 20 cents. Sla met gebakken aardappelen 25 ets. Doperwten met wortelen 25 ets. enz. (Linnen servetten 21/2 cent.) Eieren gerechten. Pannekoek20 ets. met vruchten 30 ets Omeletten 12 1/2 cents. Roer-eieren 12 1/2 cents. Gekookte eieren 10 cents, cnz~ enz. Nagerechten. .■^nandelpudding 10 cents. Compóte van bossen 10 cents. Appeltaart 10 cents enz. Diverse vruchten enz. De dranken zijn die uit een geheel onthouders café. Ook kan men bruinbrood met jam, kaas en boter 12 ets.. 10 ets. en 71/2 cent krijgen. De wanden zijn vroolijk lichtgeel beschilderd, afgedeeld in vakken door reusachtige geschilderde zonnebloe- men. Overal bloemen en planten. De stoeltjes zijn van donkerbruin hout. Achter in 't lokaal bevindt zich een keurig ingericht buffet, dat aan de daarachter liggende keuken en af- wasch-keuken grenst. Uit alles straalde je een helderheid tegen, die weldadig aandeed na een wandeling door (ie vuile modder-stad. De dames-keilners zagen er uit om door een ringetje te halen, alien in 't zwart met groote witte schortan. ('t Woord keilnerin is hier mis plaatst). Ik nam aan 't tafeltje recht tegen over den ingang plaats. Achter mij zaten acht dames, die er voor de „mop" gekomen waren, dat merkte je dl rekt. want ze waren uitge laten vroolijk. Ze vonden zich zelf ijselijk geëmancipeerd om daar te gaan eten, hadden 't erg druk over: 't Dili gent ia-concert, dat papa voor zulke beste plaatsen gezorgd had, over kin dervoeding. over et santentoonstelling, zwemmen (natuurlijk moet dit nu in eene overdekte zwemschool gebeuren) de nieuwste boeken ren den naam kon ik niet verstaan, enz. enz. over al les waar een zich-geëmancipeerd voe lend dametje, 't maar hebben kan. 't Eenige waarin ik met haar overeen kwam was. toen ze. na lang gescharrel, over 't betalen, opstonden hare geza menlijke verzuchting: .We worden nooit „Vegetarier." Voor mij zaten aan tafeltjes de stam gasten. Allen meest ernstig kijkend, naar 't uitgelaten troepje achter me. Vijf heeren om een tafeltje, schenen mij onderwijzers te zijn. Een heer al leen aan eon tafeltje, in hem meende ik een mij bekenden theosooph te her kennen. Aan den anderen zijmuur, zaten aan de verschillende tafeltjes, een jongen tje. dat geen vegetarier was, maar hier gezelligjes zijn broodje kwam eten met een glas melk, iets verder twee dames, bepaald ook van theosopidsche rich ting. 't waren kennissen van den mij bekenden theosooph en aan 't achter-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5