noemden bond, uitgeschreven in het café Smit, Kleine Houtstraat 2. een aanvang. Als spreker trad op de heer Hofman van Amsterdam, die het on derwerp in leidde „De 9 uur sluiting." Spr. wees er op hoe tot zijn grooten spijt vele bedienden nog niet door drongen zijn van de slechte sociale toestanden in hun vak. Wanneer da meerderheid der be dienden nog geen besef heeft van het nut van organisatie, kan men niets beginnen. Daarom protesteerde spr. tegen de houding van tal van collega's, die nog niet genoeg doordrongen zijn van het nut dier organisatie, doch die wel wanneer de 9 uur-actie is doorge voerd. ook daarvan de vruchten willen en zullen plukken. Verder wees spr. er op hoe de bediiende-n zich dikwijls te veel als „heer" willen voordoen eai niet willen erkennen dat zij werkman zijn, hetgeen een groote fout van hen is. Gaarne erkende spr. dat de patroons ook dikwijls in moeilijke maatschappe lijke positie verkeeren. Maar kunnen de bedienden, die in vrijen tijd en in laag loon te kort schieten, daarmede rekening houden. Neen, wij behoeven niet te vragen of de patroon meer kan geven, wij moeten een druk op de pa troons uitoefenen, dat zij onze toe standen verbeteren. Wanneer de be dienden tegenwoordig willen trou wen, moeten zij zich als patroon ves tigen. Daardoor ontstaat sterke con currentie, misstanden, slechte en lage tarieven. De patroons moeten dit in zien, en daarom moeten ook zij in de eerste plaats medewerken tot verbete ring' van het vak. Want nu wordt ons vak dikwijls bespot. De toestand van de bedienden is zoo slecht, dat een ieder moet gevoelen, dat hij verplicht is zich te organiseeren. De quaestie van de 9 uursluiting is zeer billijk en zoowel in het belang der patroons als der bedienden. Amsterdam heeft den stoot gegeven tot de 9 uur-actie, Rot terdam is gevolgd, en Haarlem is de derde plaats waar met de actie begon nen zal worden. Onze werktijden zijn thans van 90 tot 106 uren per week. En waai- de sta tistiek in Duitschland aanwijst, dat ander de kappers- en barbiersbedien- d?n door de ongezonde omgeving als anderszins het hoogste sterf cijfer wor- komt (hier te lande bestaan die stati stieken nog niet) daar is voorzeker onze eisch tot een vervropgd sluitings uur alleszins billijk. Deze actie v e r- dient dan, ook den steun van iedierem patroon en van het Haairlamsche pu bliek en spr. twijfelt dan ook niet of deze actie zal steun vinden bij het welwillend publiek. En al zijn er dan ook eenige onwillige patroons, dan zul len deze weldra, wanneer het welwil lend publiek alleen die patroons be zoekt, die aan de actie gehoor hebben gegeven, gedwongen worden vroeger te sluiten, willen ze hunne clienteele niet verliezen. Spr. hoopte en vertrouwde dan ook dat de actie, die ten goede komt van de beroepsgenootenweldra te Haar lem zal zijn ingevoerd. (Applaus), Na nog eenige besprekingen van minder belangrijken afcrd en nadat besloten was dat de besturen van de patroons- en der bediendenvereeniging met elkander in onderhandeling zullen treden om tot eene goede oplossing in deze t© komen, wérd do vergadering te 12 uur gesloten. Sociëteit de Kroon. Per bulletin vermeldden wij van mor gen reeds dat het bestuur en de leden der Sociëteit „de Kroon" besloten, had den tot overdracht der Sociëteit en de gebouwen, Ter aanvulling hiervan kunnen wij thans nog het volgende medledeelen: Van de 151 leden waren 128 ter verga dering aanwezig. Medegedeeld werd, dat een bod voor de Sociëteitsgebou wen was ingekomen van. 100.000, door de B.mienlarulsche Exploitatie- Maatschappij. Gedurende de vergade ring werd: door één der Leden, met na me den lieer Beccarj, eveneens lid van bovengenoemde Maatschappij, cl'itbod mog met f 1000 verhoogd, en aldus ge bracht op f 101.0000. Na eem zeer ge animeerde discussie werd ten slotte besloten het bestuur te machtigen, om onderhandelingen aan te knoopeai ter overdracht van de Sooieteit „de Kroon' op de meest voordeelige voorwaarden. Ter overdracht en waarom niet ten verkoop, zullen zich wellicht velen af vragen en dlan antwoorden wij; het overdragen dier gebouwen geschiedt met het oog op d:e nieuwe vergu nnings- wet, Wercten de gebouwen verkocht, dan was de vergunning weg. Nu bij de overdracht, nemen, zoodra dia ter mijn aan het bestuur toegestaan tot 15 Januari of 1 Febi'uari is ver streken, die leden als zoodanig ont slag, en blijft het bestuur aan. In eene daaropvolgende vergadering, tusschem cle 7 bestuursleden en de nieuwe koopers, treedt het bestuua* af en worden de nieuwe eigenaars tot bestuurleden gekozen. Dit is ongeveer de gang yan zaken. Zoodra de overdracht heeft plaats gehad, zullen de gebouwen tot café restaurant worden ingericht en is het zeer waarschijnlijk, dat het tegen woordige bestuur en. de leddn der „Kroon" in het gerestaureerd!} per ceel een nieuw lokaal krijgen tot het houden van. hun sociëteit. In alle ge vallen zijn deae er dus veel beter op geworden; niet alleen dat zij van hun schuldenlast af zijn, maar inciter lid krijgt nu nog bovendien ruim f 300. Voorwaar een aardig buitenkansje. Omtrent de geschiedenis van „de Kroon" zij nog het volgende medege deeld. In de 16e eeuw wasd;it gebouw reeds als „particuliere huizing" onder dien naam bekend. In het „collier van den tienden pemiinc" van 27 April 1546 wordt o. in. in „Thoomanscap", het geen kwartier of wijk beteekent. mel ding gemaakt van de „hoysinge van „de Croon", aan 't Sand." Nevens „de Kroon" woonde vroeger in het thans bekende café Brinkmann, de beroemde Nederlandsche dichter Mr. W. Bilder- dijk, die den 31ste Dec. 1831 overleed en wiens stoffelijk overschot in de Groote Kerk ter aarde werd besteld. Veel meer nieuws is over het gebouw niet te vertellen. In 1871 op den lsten October werd de Sociëteit „de Kroon" opgericht, de statuten vervolgens op gemaakt en het huishoudelijk regle ment vastgesteld op 20 October van dat jaar in eene vergadering van leden en aandeelhouders. Bij den aanvang bestond het bestuur uit de heeren W. P. van Wijk, presi dent, P. Jung, vice-president, A. B. van den Heuvel, secretaris, J. Sanders, adjunct-secretaris, J. Pander, pen ningmeester, F. J. Aukes en H. Koop man, commissarisen. Bepaald werd dat de gewone leden eene contributie van f 10 's jaars moes ten betalen benevens f 5 entréegeld, terwijl de buitengewone leden 8 's jaars moesten betalen. Elk lid was verplicht minstens eenmaal per week de sociëteit te bezoeken. Tevens werd aan het bestuur ver gund', do daar to et geschikte lokalen der sociëteit te verhuren, of tijdelijk af te staan. Binnenland. Parlamentaire Praaties. De halve Kamerzitting van giste ren vond) de ledlen dier vertegenwoor diging maar matig steak opgekomen. Dat is bijna altijd! het geval wanneer de algemeene beschouwingen over een onderwerp ten einde zijn, gelijk nu bij die Indische begrooting. Men zotte de behandeling der arti kelen voort en de Min. wisselde daar bij met de heeren van Limburg Stïrum en van Vlijmen van gedachten over d<e contróle op de ontvangers van 's lands kassen, een zaak diie nog in onderzoek is. Tegenover dien beer van Kol had die Min. het Koloniaal etablissement, de keuring van uitgezonden zaken en die uitzending zelve, naar Indöë, te ver dedigen, hoewei de Min. op die klach ten van eten heer van Kol toegaf, dat er nog misbruiken waren en dat hij die tc-gengaan wilde, ook door bevor dering dar In tl industrie. Met Binnen 1. Bestuur kwamen wij weer tot de zending terug. De heer De Visser nam de hulppredikers in die Minahassa in bescherming tegen de grief dat deze die Roomsche prlestere zouden tegenwerken. Voorts drong hij aan op verbetering van het onderwijs in de Minahassa. De heer Van, Lim burg Stirum juichte den maatregel toe van den Min. die tot algeheele opheffing van de heeren diensten kon leiden, welke diensten den slechtslen vorm van belasting vormden. Omtrent die toepassing evenwel gaf hij eenige wenken. De heer van Karnebeek zou zich niet verzetten tegen de 600.000 voor die afschaffing van die heren diensten gewaagd, doch meende dat men zich niet die illusie kon maken, dat op Jave de gedwongen arbeid kon worden afgeschaft. De grieven, door den heer van Kol ontwikkeld' in zijn nota over de zending in de Minahassa werden door dezen spr. nader bloot gelegd, vooral met een. beroep op den. onvoldoenden toestand van het onder wijs, de zwaarte der heerendiensten, de agrarische toestanden, de inbreu ken op de rechten der hoofden. Hij drong aan op een onpartijdig onder zoek. Heden 11 uur voortzetting. G. Jr. De toestand van H. M. de Koningin is volgens de laatste berichten zeer be vredigend. Indien er geen verandering komt kan het Hof omstreeks de helft van December van het Loo in de resi dentie terugverwacht worden. Z. K. H. de Prins begaf zich heden op uitnoodiging van den vorst van Schaumburg Lippe, neef van H. M. de KoninginMoeder, naar Buckeburg ten einde aldaar tot Zaterdag de gast te zijn. De kapitein jhr. van Suchtelen, adjudant van Z, K. H,, zal den Prins vergezelen Hoewel alle gevaar nog niet gewe ken is. is de majoor Van Tets, adju dant van H. M. de Koningin, herstel lende van de ziekte die hem tijdeus zijn verblijf op het Loo overviel. H. M. de Koningin-Moeder bracht Maandagochtend een bezoek aan de keuze-tentoonstelling van Nederland sche meesters in die kunstzalen van Pulchri Studio. H. M. bracht gerui- men tijd' in de zalen door en gaf meer malen Hare ingenomenheid met de tentoonstelling te kennen. H. M. werd rondgeleid door den voorzitter van het genootschap, den heer H. W. Mes dag, dae tevens H. M. de verchillende zalen en overige vertrekken van het gebouw liet zien. H. M. was vergezeld van baronesse Van Ittersum en van jhr. De Ranitz. De Duitsche gezant en andere diplo maten zijn Zaterdag wel op de Veluwe op jacht geweest, doch de jachtpartij ging zoo wordt nader gemeld niet uit van Z. K. II. den Prins. Zij nentwege heeft 23 Nov. op het Loo geen jachtpartij plaats gehad. De inbrekers. Zondagnacht is er in Amsterdam weer door inbrekers een zeer brutaal stukje geleverd. Het Hbld. vertelt er van: In perceel 151 Korte J.eidsche- dwarsstraat bij de Leidsche Kruis straat aldaar is sedert bijna 50 jaar gevestigd de kaaswinkel van den heer H. Willemsen. Omstreeks drie uur werd een der vrouwelijke familieleden wakker door een gerucht. Zij keek naar buiten en zag voor het raam een man langs een touw naar boven klimmen, die met zijn voeten de ruit had stukgetrapt. Hoewel hevig verschrikt, riep zij om hulp en daardoor werdten de huigenooten ge wekt. De hoogbejaarde Willemsen wapen die zich mot, het eerste het beste voor werp dat hij vinden kon. een ijzeren stang, en achtervolgde den man die klimmende was gezien. Het bleek echter dat deze gelegen heid had gehad om naar het dak te komen. Door het hulp geroep was onmiddel lijk politie aangerukt, werd het terrein afgezet en een onderzoek ingesteld. Toen bleek de verregaande brutali teit van de inbrekers, want uit ver schillende omstandigheden blijkt het dat er twee geweest zijn. Een trapdeur naast den winkel naar de bovenwoning toegang gevende, heb ben zij opengesloten. In het portaal aan de achterzijde hebben zij een raam verbroken em konden daaruit op een plat klimmen. Hier werd een zeer sierk klimtouw aan een soliden haak bevestigd aan den rand van het plat en daarlangs lieten zij zich naar om laag zakken. Een achterraam van liet sousterrein werd toen verbroken en eenmaal bin nen zijnde werd een raam. onder de winkeltrap verbrijzeld. Door die trap werden zij echter ver hinderd bij de geldlade en in de wo ning te komen, maar zeer handig wis ten zij verder door te dringen door een klein luikje te verbreken onder de boterstelling. Toen werd de geldlade opengebroken en daaruit ruim f 160 buitgemaakt en klommen die dieven langs het touw weder naar het plat. Door het binnendringen in den win kel is eenig glaswerk verbrijzeld en daardoor as de bedoelde vrouwelijke huisgenoot® gewekt, want verder zijn de inbrekers niet gekomen en namen zij de vlucht. Een stuk kaas werd nog als hartig brokje genuttigd. Dat de vlucht overhaast is geweest, blijkt daaruit, dat de dieven het klim touw hebben achtergelaten. In d'en loop van den dag werd door den commissaris van politie Dusser de Barenne een ernstig onderzoek inge steld, verschillende verdachte personen aangehouden en geconfronteerd met de huisgenooten van Willemse, die ech ter slechts het signalement van een paar inbrekers kunnen opgeven. Blijkbaar hebben de dieven met groote nauwkeurigheid te voren hun terrein verkend. Congres vcor Geheel onthouding. Ingevolge vele aanvragen om nade re bijzonderheden, verzoekt het comi té ter voorbereiding van het 3e Nat. Congres voor Geheelonthouding van alcoholhoudende dranken mede te dieelen, dat genoemd congres zal wor den gehouden in het. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- venhage, en zal aanvangen Woensdag 27 dezer, des voormiddags om 11 uur. Op dien dag zal prof. Ziehen spreken om half twee precies. President Kruger. Naar het „U. D." verneemt, heeft president Kruger die villa Oranjelust in de Maliebaan te Utrecht gehuurd en zal hij zich daar metterwoon vestigen. De familie Eloff heeft eveneens hier in de Maliebaan een villa gehuurd, op 2 huizen afstands van die van den President Tusschen de 2 woningen bevindt zich de woning van den predikant Gunning. Achter den tuin van dit per ceel zal eene overdekte gang worden gebouwd, zoodat de familie Krugar steeds gelegenheid vindt, om naar de familie Eloff te gaan en omgekeerd Dr. Kuyper en de Standaard De „Residentiebode" schrijft: Het is heel natuurlijk, dat „De Stan daard" bij zijn oud-hoofdredacteur, thans Minister van B i n ne nJandscbe Zaken, in een erg goed blaadje staat, doch als journalist komen wij toch op tegen wat er nu met de Memorie van Antwoord over Hoofdstuk V is ge schied. Dit stuk. eerst Zaterdagavond verschenen, staat dienzelfden avond al breedvoerig in „De Standaard", vóór een dlea- andere bladen het hebben kon. Waarschijnlijk is aan het blad een afschrift gezonden van een proef vel, daar de inhoud merkwaardig ge noeg niet geheel overeenstemt. Zoo staat in het officieelie stuk: „Daar nu de ondlergeteekende aller minst geschikt kan worden geacht, om, bovenal waar hij aanstonds voor de voordracht van een nieuwen direc teur-generaal zou zijn geplaatst, de zorgden voor de landbouwbelangen op te nemen, scheen het rationeel den landbouw weer daar te brengen, waar hij gelijk boven reeds is opgemerkt, met de overige bronnen van volkswel- vaai't onder één hand kwam." De „Standaard" neemt diit letterlijk over, doch de woorden Ju idem in het blad: „waar de directeur-generaal in middels zijn eervol ontslag had er langd". Ergens anders schrijft dr. Kuyper: „Ook mag niet vergeten worden, dat de afdeeling Landbouw onder een di recteur-generaal staat, iets wat o. m. beoogt den minister eeaiigermate te ontlasten." De „Standaard" maakt ervan „Ook mag niet vergeten worden, dat de afdteeling Landbouw onder een dti- recteur-generaal staat, wat met die van Arbeid niet het geval is." Dr. Kuyper heeft dus blijkbaar nog veranderingen aangebracht, nadat de „Standaard" al een exemplaar in han den had. Tegen diergelijke bevoorrech ting konten wij op. Men zen die óf proef vellen aan alle bladen óf men late alle wachten, op de definitieve stukken. Het „Hbld". maakt dezelfde opmer kingen. Vre=sell,ik ongeluk. In de fabriek „De Adelaar" te Schie dam, zou een 15jarig meisje dat. niet tegenstaande hot doorloopend verbod, van de lift gebruik maakte om een verdieping lager te bereiken, juist van de lift stappen, toen iemand beneden aan het touw schijnt te hebben ge trokken, waardoor de lift weer verder naar omlaag ging. Het meisje struikelde daarbij en viel met het bovenlijf op den vloer, terwijl haar benedeniijf binnen de lift bleef. Het ijzer dat de> bovenzijde der lift vormt, greep nu bij het dalen het arme meisje en sleurde het tuasclien de nauwie opening die tusschen lift en zoldering overblijft, een ruimte die ternauwernood 15 cM. zal bereiken. Het bloed golfde haar uit den mond en het gelaat toomde de vreeselijkste teekenen van benauwdheid. Bewuste loos werd zij opgenomen en onmid dellijk die hulp van een dokter inge roepen. De toestand van het meisje is zeer zorgwekkend. Omtrent wijlen den lieer J- F. Jansen, in leven lid der Tweedie Kamer en bur gemeester van Tilburg, meldt de „Bakkers-Bondscourant diat hij zijn verdienstelijke loopbaan begon als bakkersknecht in zijn geboorteplaats, Drunen, en dat hij. na zijn patroon nauwgezet en ijverig gediend te heb ben, de eerste sport hooger steeg op de maatschappelijke ladder, toen hij met dnens weduwe in het huwelijk trad en nu het hpofd werd van die zaak welke hij nog geruimen tijd besturen bleef. Naar wij vernemen is de regeering voornemens, bij het diebat over de Staatsbegrootmg inlichtingen te ge ven over het vertrek met verlof van onzen consul-generaal uit Pretoria. (N. C.) Geen poud. Dr. I. Lorié schrijft in het U. D.: Door vriendelijke bemiddeling ont ving ik uit Almeloo een tweetal mon sters zoogenaamd „goudhoudend zand". Het grootste bleek te zijn een half verweerd stuk gneisseene rots soort, die veel gelijkt op graniet. Daar- Sn ziet men reeds met het bloote oog een groot aantal goudgele plekjes. Vooral door beschouwing met de lou pe blijken die te zijn schilfertjes glim mer 'of mica, eene delfstof, die niets met goud' te maken heeft, maar soms eene fraaie goudgele kleur heeft, evenals geelkoper bijv. Zeer dikwijls worden deze schilfertjes door onkun- gen voor goud aangezien, zooals ik zelf bij herhaling ondervond. Hél was ook hieraan, dat prof. Behrens te Delft het ontstaan der goud-legende toe schreef. Belangwekkender is echter het an dere monster, uit bruine korreltjes be staande, dlie ten deele vrij stevig tot klompjes zijn vereenigd. Daaronder ziet men eenige met een zeer fraaie goudkleur en helder glinsterend. Ik dacht aan pyriet of ijzerkies en was zeer verwonderd, dit miinecraal in vrij los zand aan te treffen, dus tamelijk wel voor wind en weder toegankelijk. Aandachtige beschouwing met de lou pe deed ook weder hier het raadsel op lossen. De meeste korrels waren bruin, maar daarnevens zag ik ook blauwe, groene, paarse, roode en goudgele, on geveer al de kleuren van den regen boog. De oorzaak daarvan is een zeer dun hilidje ijzerhydroxyde om de kwartskorrels, dat helder en glinste rend is bij de niet bruine, dikker en dof bi^ de bruine korrels. Door zijne verschillende dikte en het verschillend invallen der lichtstralen worden deze met verschillende kleuren terugge kaatst, juist als bij bont aangeloopen staal, en ook als bij zeepljellen, petro- leumvliesjes op water, enz. Van goud dus wederom geen sprake. Absoluut onmogelijk echter is het n'iet, dat er werkelijk goud gevonden wordt. In allivuaal Rijnzand is het ge vonden in diluviaal Rijnzand kan het dus ook wel voorkomen, en daaruit bestaat grootendeels die Hedlendoorn- sciie heuvel. Met mijne vakgenooten blijf ik echter de geheele zaak zeer skeptisch beschouwen. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Den 15 April werd te Leiden opge richt die eerste ver e eindiging tot bestrij ding der werkloosheid en haar gevol gen in den lande. Van de zijde der burgerij ontbrak het niet aan den noodigen steun. NaaT man verneemt, traden onderscheiden personen toe als leden-oprichters, waaronder een tweetal die een bedrag van f 500 stortten. Ook de werkgevers lieten zich niet onbetuigd. Maar en als hierin geen verandering komt zal de vereeniging haar doel moeten missen de werklieden zelf treden niet toe. Van de'700 a 800 personen, tot de bouw vakken behnorenrite, sloten zich nog niet eens 50 Lij de vereeniging aan. De vekvereenigingen onthouden haren steun en medewerking. De reden hiervan is, naar men aan het Hbl van de zijdte dar werklieden mededeelde, hoofdzakelijk hierin ge legen, dat ze zich als verzekerden in hunne rechten verkort achten. Bij werkverschaffing beslist het, be stuur: dat met den werkgever onder handelt en den werkman zijn plaats aanwijst. Vender heben bestuurders en leden persoonlijk stemrecht, terwijl van de zijde der werklieden slechts zooveel afgevaardigden op eene ver gadering kunnen aanwezig zijn en stemrecht uitoefenen, als er tientallen verzekerden zijn. Dit laatste wordt vooral een groot bezwaar geacht. Zoo is de vereeniging nog niet wat men zich er bij de oprichting van voor stelde e" wat ze inderdaad wezen kon. Leger en Vloot. Naar men verneemt heeft de in zake reorganisatie van het korps mariniers ingestelde commissie onder meea* tot taak overweging van eene zeer be langrijke inkrimping van dat korps, en als gevolg daarvan van eene even- tuecle samensmelting vart de admi nistratie van het korps mariniers met die der zeemacht. In verband met dit laatste zon dte betrekking van luitenant-kolonel chef van eten intendance van het. korps ma riniers, welke met 1 Januari a.s. va cant komt door het ontslag nemen van den overste Allot, voorloopig althans nog niet vervuld worden. Onderwijs. „De Bodfe", orgaan van den B. v. N. O. meldt den uitslag van het referen dum in zake ondersteuning van den ontslagen onderwijzer Wink, te Go- rinchem. Uitgebracht warden 1679 stemmen; van onwaarde en blanco 96; vóór 496. tegen 1087; zoodat het voorst,el-Dord- recht, om Wink een half jaar steun uit de weerstandtekas te verstrekken, i6 verworpen. Rechtszaken. De wed/uwe J. P. Sörensen, die bij arrest van het. gerechtshof te 's-Gra- venhage van 31 Mei 1900 in hooger be roep van een vonnis der Rotterdam- sche rechtbank tot levenslange gevan genisstraf is veroordteeld wegens ver giftiging, tweemaal gepleegd, heeft een verzoek tot revisie ingediend. Letteren en Kunst. Heine-monument. Zondag hebben de Heinevereerders te Parijs het borstbeeld van den. dich ter op het kerkhof te Mon.tma.rtre ont huld. Het beeld is van wit marnier en van den beitel van Hanebrigg; het vertoont Heine met een ornstögen. smartelijken trek op het gelaat; een lier van rozen sieren het voetstuk en fragmenten uit zijn verzen staan aan de vier kanten der zuil giegrifd. O r e 1 i o heeft te Oldenburg met de voordracht van oud-Nedierlandsche liederen groot succes behaald. „Hein* Orelio sang drese Liederperlan gera- dtezu vollkommen," schrijft oen der bladen aldaar. Op 1 Februari zingt Orelio op een conservatorium-concert te Gent.. Sport en Wedstrijden. Voetbal. In de Westelijke 1© klasse sloeg Ve- locitas te Breda het Rotterdamsche Rapiditas met 41. De standl in liet Westen is nu als volgt: Club I 51 S3 pr a 8 S 2. B H. B. S. 4 4 0 0 16 2 8 2.— H. V. V. 6 5 0 1 24 5 10 1.67 Velocitas 5 2 1 2 10 5 5 1.— Rapiditas 6 3 0 3 9 13 6 1.— H. F. C. 6 2 1 3 9 15 5 0.83 R. A. P. 4 1 1 2 5 9 3 0.75 Haarlem 4 1 1 2 5 13 3 0.75 Ajax 5 0 0 5 3 19 0 0.— Oostelijke le klasse: Uitslagen.: Wapeningen: Go-Ahead— Quick, 2—0. Rust 1—0. Deventer: U. D.—Vitesse 4—6 Rust 3-0. In deze competitie volgen de veree- nigingen elkaar op, zooals hieronder is aangegeven. Victoria 4 3 1 0 14 3 7 1.75 Hercules 3 2 0 1 7 5 4 133 Quick 4 2 0 2 9 6 4 1 Go-Ahead 5 2 1 2 8 10 5 U. D. 5 2 0 3 9 13 4 0 80 P. W. 5 2 0 3 9 15 4 0.80 Vitesse 4 1 0 3 8 12 2 0 50 Uitslagen West. 2e klasse a.: Rotterdam Olympia—Quick 6—0 Rust 30. Amsterdam. De wedstrijd Swift (A)-Swilt (H) ging wegens slechten toe- stand van terrein niet door. Verdere uitslagen: Amsterdam (West. 2e klasse C) A F C.—Eendracht 2—1. Rust 1-^-0. Wapeningen (Oostelijke 2e klasse B.) Vitesse IIVictoria II14. Rust 12 Enschede. (Oostelijke 2e klasse a) TwentheP. W. H, 3-2. Rust 4-1 Groningen. (Noordelijke 2e klasse) Be-Quick—Frisia 50. Rust 00. Osch. (Zuidelijke 2e klasse B.) A. n T. O. N. I.—Voorwaarts ging niet door daar de Tielenaren niet opkwamen. INGEZONDEN. Voor dm inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijn,heer die HoofdrReidiaotieii r Gelieve dieaie, dtoor mij, jm, korte inekikie.n aangegeve» negele» te wiil- ten plaatse» aangaand!© die loon&be- wegMTig van Januari a.s., betreffe»- die die schilders te Haarlem; zij ver zoeken hiet Hoon va» 20 op 23 te brengen. Nu ben dik te weten gekomen, H. R., dat eir nog patroon gevonden wondJeni. welk© er tegen zij». Dit begiriijp ik niet goeidi, dlaar zaj toch maar al te goed weten, welk© korte dage» ©e» schilder bij deae tijden werkt, en hoevele» mat de werke loosheid te kampen hebben. Moe ten daarom die schilders niet geliik- staan met de metselaars, weike 28 centen nea* uur verdienen? Moeten die schilders die ambachtsschool, toe ken--, hout» marmer- en schilder lessen ndeit betalen etn bestudcoran, gelijk ancferwijaeffts dlie voor 26 weekuren, 12, f 13 enz. betaaflKj krijgen (niet ta veel, doch i/ni ver gelijking mieit andbne» wieil')! Ik hoop dia», H. R.. dlat het goed' begrepen' wordle e» dJe patroons hunne' knech ten verlossen 1 van aangegeven wenk. Dankend' voor UEd. welwillende plaatsing -toeken ik mij E e n Schilder dl i e d e billijkheid inziet Gemengd Nieuws, Bankdiefstal. De bokser Burg© is te Londen ge- atnresteerd. als medeplichtige aam den bamkdiiefstal te Liverpool Een beruchte roover. Voor het Hof van gezworenen te Augsburg i® de vorige, weck het proces begonnen tegen den beruchten Beier- schen roover Knaiszl en zijn mieetoplich tige Rieger. Kneiszl werd beschuldigd van moord en poging tot moord. Mathias Kneiszl is afkomstig uit een familie van beruchte misdadigere. Hij is 25 jaar oud en reeds als lGjarige jongen werd) hij tot gevangenisstraf veroordteeld wegens tal van aanram,- dingien en nooverijein. Den 25en Oct. 1900 had' Kneiszl een ernstigen dief stal gepleegd' en werd sedert dden vetr votlgd. Een bclooning van 1,000 mark voor zijn gevangenneming uitgeloofd had geen resultaat, omdat geheel Op per-Beieretn voortdurend in vrees voor den beruchten bandiet, verkeerde. Den 30sten November werd' Kneiszl door twee gendarmes verrast in die hoeve van den mediebeklaagde Rieger. Het gelukte Kneiszl te ontkomen, nadat hij één diar gendarmes doodelijk en den andere levensgevaarlijk had gtwo.nid met geweerschoten. De tweede gen darme overleed een paai* diagen na dien. Van toen af werd' onophoudelijk jacht gemaakt op den roover. Den 2en Maart van diit jaar werd' hij door 25 gendarmes omsingeld op een hoeve. Na een beschieting van een uur werd de hoeve bestormd. Men voncl Kneiszl in een hoek vain een kamertje, van waaruit hij op de gendarmes schoot. Hij werd door een kogel in het onder lijf getroffen, een tweede kogel ver brijzelde zijn rechterarm, een dlerde zijn linkerpols. Aanvankelijk dacht men, dat Kneiszl aan deze wond-? 11 zou sterven, doch hij herstelde in zooverre dat hij kon terechtstaan. Thans veroordeelde het Hof hem ter dood'. Rieger werd vrijgesproken. Nadat het vonnis was voorgelezen, riep de moeder van Kneiszl, die d'? zit tingen had' bijgewoond, den. gezwore nen toe: „Justitiemoordenaars!" Toen. zij daarna spectakel begon te maken, werd zij gearresteerd. Vervolg Stadsnieuws, Andrios Wybenga f Wel een plotselinge dood! Weggerukt te midden van zijn be drijvig leven, te midden van zijn ambtsplichten. Zoo hadden we hem nog allen zien loopen, de algemeen bekende typische figuur met zijn karakteristieken gang. Hij ging Maandagmiddag 0111 5 uur zijn diensten aan 't politiebureau ver vullen en klaagde spoedig daarna over borstkramp. Hij verwijderde zich'ach ter gekomen viel hij neer. Een werk man die 't zag, snelde toe doch de heer Wyberga was reeds gestorven. Dr. Adrian constateerde den dood tenge volge van hartverlamming Een inspecteur van politie is iemand die buitengewoon veel in aanraking komt met het publiek en als publiek persoon in een stad als de onze dan ook algemeen gekend is en algemeen beoordeeld wordt. Zoo was ook de heer Wyberga een man, die schier elk uur van den dag met velen in aanraking kwam en zich daarbij deed kennen als een goedhar tig Fries. Hij had. zich dan ook vele vrienden gemaakt bij het publiek en bij zijn- collega's, superieuren en minderen. In den omgang met het publiek wai. hij toegankelijk, hulpvaardig, bij zijn superieuren en collega's was hij geacht om zijn trouwe plichtsvervulling en dienstijver, bij zijn minderen om zijn humaniteit. De heer Wybenga werd 15 September 1854 geboren te Franeker en is 1 Janu ari 1885 als inspecteur in deze gemeen te in dienst getreden, nadat hij eerst te Amsterdam de betrekking van on der-inspecteur had vervuld. De heer Wybenga was dus bijna ze ventien jaren in Haarlem werkzaam, op een wijze als boven door ons ge schetst. Het stoffelijk overschot wordt hier in Haarlem ter aarde besteld, waar schijnlijk Donderdag. Bij vonnissen van de arrondisse- ments rechtbank alhierd.d. 26 Novem ber 1901 zijn in. staat van faillissement verklaard: Jacobus Cornelis Koop, caféhouder te Hillegom, rechter-commissaris: Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. Maarten Visser, Maaskant, graan handelaar te Haarlemmermeer, rech ter-commissaris als voren. Examen. 25 November. Vrije- en Orcteoefen-ingen der gymnastiek. Ge ëxamineerd'6 vr. candid at en. Gesteagid de dames: M. ten Tusschedé, E. van Vliet. P. J. de Vries, allen Amsterdam; M. de Vries. Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2