DE ZATERDAGAVOND GRATIS BIJVOEGSEL VAN „HAARLEM'S DAGBLAD". Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud. Haarlemmer Halletjes. tin SS. Zaterdag 30 November. 1901. Meest gelezen Dagblad In Haarlem en Omstreken j langs den Siberischen spoorweg i reist vóór al dte andere reizigers. Rattengebraad en haargroei. Parijsche heeren en dames was gedu rende de belegering in het jaar 1870 rattenvleesch eens welkome afwisseling en vermeerdering van de weinige voe dingsmiddelen. waarover zij te beschik ken hadden. In menige streek van Duitschland en ook van Nederland ne men die knaagdieren zoo hand over hand toe, dat zij eene ware landplaag geworden zijn, die in eene weldaad te veranderen zou wezen, indien zelfs de armste gezinnen hun vooroordeel te- Een Chineesch geleerde. Tsin-Ching Chung genaamd, heeft in een Engelsch blad een merkwaardig artikel geschre ven over het nut van rattenvleesch als middel tot behoud van het haar. Hij wijst er op, dat men in zijn vaderland I gen rattenvleesch, dat door de Chinee- reeds sedert eeuwen ondervonden j sche mandarijnen, ja zelfs aan het heeft, dat op verschillende wijzen toe- j Hof te Peking met voorliefde gegeten bereid rattenvleesch bevorderlijk voor wordt, konde overwinnen, de gezondheid is, en beweert dat de uitwerking van het gebruik dier spij- j Vreemdsoortige £6b0UW6H.« zen dezelfde is als van arsenicum in j Engeland1 zijn sommige hui- Tijdens het Turksch-Fransche con- j flict van eenige weken geleden, is er j sprake van geweest, dat de sultan, toen hij geen gehoor kreeg bij Rusland en Duitschland, zich wenden zou tot Groot-Bi ittannië met eene beroep op de 1 Londensche Conventie van 1878, waar bij Engeland zich verbond, de Turk- GEEN HULP! sche bezittingen in Azië te beschermen in ruil voor het recht tot bezetting van Cyprus. Maar John Bull had het te druk in Zuid-Afrika, om zich in te la- ten met Turkije's verzoek. Op de plaat ziet men den sultan ge knield aan John Buil om tusschen- komst smeeken. Frankrijk in de klee- kende reizigers versierd was, gaf hij dadelijk bevel het te slechten, zoodat niemand in verzoeking kon komen om daar zijn intrek te ne men. In. Californië is een huis ran paarlemoer. Het is niet groot, maar groot genoeg voor zijn eige naar. een Chineeschen visscher van Cvnres Point .in Monterey; het huis bestaat grootendeels uit een na tuurlijke "rot. en voor 't overige uit eene houten schuur, geheel be dekt met Abalone-schelpen. Toen het huis gebouwd werd. moeten die schelpen zeer overvloedig geweest zijn. en was er zeker weinig vraag naai*, anders zou de slimme Chi nees. in plaats van ze op zijn huis te spijkeren, ze wel voor goud ge ruild hebben.. Vele van die schel pen hadden, als zij niet doorboord dij van Marianne, houdt hem gevan gen. En John Bull, die wel graag FrankrijkS optreden zou beletten of be lemmeren. is genoodzaakt den smceke- ling aan zijn lot over te laten, omdat een Boer met kracht tegenstribbelend het hem onmogelijk maakt. het eten, zooals bij vele bewoners vanzen zonderling gebouwd. Zoo staat Stiermarken en Tirol eens gewoonte er- onder anderen, nog te Rushton, is, maar hét gevaar medebrengt van in Northam ptonshire, een driehoe- verslapping en verzwakking, als men1 buis. an de plattegrond van waren geweest .verkocht kunnen met het gebruik van dit gevaarlijk ver-Charlecote House was in den vorm gift ophoudt. van eene ter ecre van koningin Het is reeds lang bekend dat paar-1 Elisabeth, den en runderen ook van lieverlede I Maar bulten Europa zijn nog vrij- wat zonderlinger gebouwen. aan het gebruik van arseniczuur ge- wend kunnen worden en dat die die-j ALLERLEI. Jules Verne's boeken. Is er wel een schrijver, drie zoo oris jongenshart en onze jongens- zinroen heeft gestreeld als deze won derbare' Franschman? Jules Verne is nu 73 jaar oud. Hij heeft lang genoeg geleefd om de stoutste droo- men zijner onvergelijkelijke ver beelding waarheid en werkelijkheid te zien worden. We reizen nog wel niet, zooals Michel Ardan naar die maan, maar we hebben' geen 80 dagen meer noo- dig. zooals Phileas Fogg, om de reis ■rond d'e wereld te doen; we d'oen het nu in 35. Dei avonturen van kapitein Hat- teras zijn: bijna werkelijkheid ge wordlen in de Noordpoolreis van Nansem. Geen schip is nog gebouwd, dat, als de Nautilus" van kapitein Ne mo, twintig duizend mijlen onder zee aflegt, maar het geheim van het ondërzeesche vaartuig is ge vonden en zijn macht is nog slechts een quaestie van ingenieurskunde. In zijn „Robur d'e Veroveraar" heeft Verne voorzien datgene wat wij te Pari is zien gebeuren; zet I den n/aam van Santos-Dumont in de j plaats van Robur en 'gij hebt de geschiedenis van de.n stuurbaren luchtballon1. Het verwezenlijken der droom en van Jules Verne, nog gedurende zijn leven ,is de grootste hulde, die men aan zijn talent van wetenschapper lijk romanschrijver kan brengen. En toch, hoeveel uitvindingen hebben wij niet in de laatste jaren zien ter wereld komen die aan zijn scherp inbeeldingsvermogem ont snapt waren en waarop hij noch tans romans had kunnen: bouwen, zooals hij alleen dat kon! Wij kennen geen enkel boek van Jules Verne waarin die stoutste ontdekking onzer dagen', die draad- looze telegrafie, wordt voorzien. Ook die Röntgen-stralen werden door geen romanschrijver voor speld. Maar die zegepralen der zuivere wetenschap zijn die uitzondering; steeds is de novellist op zoek, en, waar de man der wetenschap zich niet haast, is de verbeeldingrijke romanschrijver hem voor. Het verwezenlijken der ideeën van1 Jules Verne is het beste ant woord dat men geven' kan' aan hen die meenen, dat de wetenschappe- i lijke roman valsche denkbeelden j stort in den geest der kinderen. Is j het uit erkentelijkheid voor die on telbare gevoegelijke uren, die hij ons verschafte in die jongensjaren wij: zoeken vruchteloos een be ter vulgarisateur der wetenschap I dan Jules Verne. Waar zijn verbeelding de gren zen van. het onmogelijke bereikt, als in zijn ..Reis naar de Maan" en in die wonderbare lotgevallen: van .-Hector Servadlac" door het uit spansel, zijn deze vruchten ©ener rijke verbeeldingskracht toch nog j bewonderenswaardig, onder het oogpunt van het vul gariseeren van j sommige zeer droge vakken op we tenschappen ik gebied, zooals zeker voor den gewonen sterveling de sterrenkunde wel is. Doch, wat dramatische kracht legt Verne niet aan den d'ag in die reeks wondere romans als de „Kin deren van kapitein Grant", als het „Geheimzinnig eiland", als „Mi- chaël Strogoff", de meesleepende avonturen van den koerier van den Czaar. als „Mathias Sandorff", de geschiedenis uit den Hongaarschen opstand, als de „Zuidster", de his torie der Kimberley-d'i amant-mij nen, als „Claudius Bombarnac". die Wie zou gaarne in een huis wo- ren daardoor eeneglanzige huid krij-!nen van doodshoofden gebouwd? gen en \et en vurig worden, zonder I Dat 20u iemand van bepaald dat de wetenschap wat het eerste be-ziekelijke gemoedsgesteldheid moe- treft, van deze terugwerking op de ha-'en z'Jn an datj gevoelen wa ren, door bemiddeling der spijsverte- Mr- Moor administrateur van ringsorganen, eene verklaring weet te 1 het Negerkust-pnotwloraat, blijk- geven. Tsin-Ching-Chung nu schrijft aan het rattenvleesch hetzelfde nut toe,dat I baar ook, want toen hij zich mees- I ter hiad gemaakt van het „Ju Ju" of Fetischhuis van de Okrikas, dat f met de doodshoofden van doortrek- worden voor e;n prijs, ofwisselend van 10 shilling tot 1 het stuk, en eene is er onder van 1} voet in dia meter. zooals er geen tweede tot eiken prijs te koop zou zijn. Men zegt. dat die gladde parelachtige oppervlakte, als de zon er op schijnt, eenprachtig effect maakt. Op eenige van de Seychellcs- eilanden. waar de meeste koraal banken zijn. worden de huizen van koraal gebouwd, en eene kerk van koraal is een van de wonderen, van het eiland' Mahe. het voorzichtig gebruik van arseni-1 cum heeft, en wijst nog op een ander waardeerbaar resultaat dat met het gebruik van rattengebraad gepaard j is. Volgens zijne zienswijze is het ge-1 brink van deze knaagdieren als volks- j spijs de oorzaak, dat er onder de 300 400 millioen Chineezen zoo opmerlce- lijk weinig kaalhoofdigen zijn. Sedert j ovei'oude tijden is, vooral voor de Chi- j neesche vrouwen, als zij bespeuren, dat het haar begint uit te vallen, het I hulpmiddel, dat zij eenige weken lang I uitsluitend rattenvleesch eten, niet dat j gevolg, dat het uitvallen van het haar I ophoudt en spoedig weer nieuw haar op de kale plekken groeit. Waarom nemen onze kaalhoofdige j -n. of aan uitvallen van het haar lijdende Toen de vlag van de Vereenigde Sla het nieuwe Australische gemeenehest. landgenooten ook niet eens de proef Amerika, de vlag met de ster- De vlag is als de Britsche vlag. doch ren. waarop de Amerikanen zoo trotscli i bezaaid met sterren, die ieder eei van rattengebraad? vraagt de mede- saamges(cld heetlc h-et> dal deol van den bond voorstellen, werker aan liet blad, waaraan deze z„ eeQ nieuw sterrenstelsel voorstelde. De federale vlag waaide het eerst mededeeling ontleend is. V at hun ei-na verlbop van meer dan een eeuw. I op 4 September 1.1. van een tentoonstel, gen voedsel betreft, zijn de ratten j j9 een ander sterrenstelsel verrezen, dit-i lingsgebouw te Melbourne, dat dien eigenlijk minder onsmakelijke dieren maal op het zuidelijk halfrond. Het j dag geopend werd. dan de varkens, en voor duizenden I is geblazoeneerd op de bondsvlag van De Australische vlag. Een Zaterdag avondpraat]e Sommige menschen zeggen, dat er te Haarlem behoefte bestaat aan een groot, modern café-restaurant. Wel toevalTg, dat de uiting van die behoefte zoo samen valt met sommigerwenschen naar een nieuwe komedie. Of liever: naar nieuwe komedies, want van twee kanten wordt op dit oogenblik gewerkt aan het verkrijgen van een nieuwen schouwburg. De eene kant wordt ge vormd door den heer W. F. Roosdorp, als cavalier seul; de andere kant be staat uit een commissie, waarvan o.a. Mr. W. Jager Gerlings, de heer G. B. Crommelin en andere bekende stadge- nooten deel uitmaken. Voor zoover ik weet heeft deze commissie haar nieu wen schouwburg alleen nov maar in haar hoofd opgebouwd en heeft zij nog geen bepaald terrein op het oog. Maar ik sprak over het nieuwe café restaurant, waaraan in Haarlem dan zoo'n groote behoefte wezen moet. Voorloopig Is het mij nog niet duidelijk waar het café (de afdeeling restaurant zou ik een oogenblik buiten bespreking willen laten) zijn bezoekers vandaan zou moeten halen. Althans in den win ter, wanneer er geen bezoek van vreem delingen is. Onze bestaande café's zijn 's avonds allesbehalve vol. Ieder die op straat de oogen niet in den zak heeft, kan dat waarnemen. De bierhuizen hebben verreweg nog de meeste klan ten. maar bij honderden zijn die toch ook al niet te tellen. In de Sociëteiten vindt men de menschen ook al niet: noch op Trouw, noch in de Vereeniging noch in de Kroon ja, in de Kroon is het ledental; zelfs tot anderhalfhon- derd geslonken. Waar zijn de menschen 's avonds? Of liever de mannen want de vrou wen. ontegenzeggelijk de matigste helft van het menschdom, blijven thuis en drinken thee, of niets, Waar zijn de mannen? In Amsterdam, zeggen som migen, maar die aantijging moet ik bestrijden. Sommigen, die voor hun zaken te Amsterdam toch een abonne ment op de spoor hebben, mogen daar van gebruik maken om in de Kalver- straat een glas bier te gaan drinken, de gemiddelde Haarlemsche burger is zoo dorstig niet, dat hij een belasting van zeventig cent, in den vorm van een retourkaartje in buurtverkeer, voor dat genoegen zou over hebben. Anderen beweren, dat de Haarlem sche mannen in vergaderingen zitten. Ik geloof, dat die opmerking juister is. De inhoudsopgave van Haarlemsch Jaarboekje voor 1901 wijst, onder de letters A en B, niet minder dan zeven tig vereenïgingen en instellingen aan, die aanleiding geven tot bijeenkomsten en avondvergaderingen. Derhalve vijf en dertig per letter. Rekenen we dat uit over het. geheele alphabet, dan ko men we tot een cijfer van negenhon derd en tien vereenigingen. Wie meer geduld en tijd heeft, dan ik, moet maar eens als het morgen weer regent, na tellen of dat cijfer te hoog of te laag is. Op een paar tientallen wil ik niet knibbelen. Het cijfer is groot genoeg, om te bewijzen, dat de gelegen heid tot vergaderen bijzonder groot is. Uit de naamlijst in datzelfde jaarboek je valt trouwens in deze richting nog meer te leeren. Op iedere bladzijde daarvan staan gemiddeld 55 namen; de naamlijst telt 59 bladzijden, vormt een totaal van 3245. Nemen we daar van (en dat is hoog berekend) 745 na men af voor vrouwelijke bestuursle den en voor jongensvereenigingen. dan blijven er 2500 mannelijke ingeze tenen over, die als bestuurders van in- stellingen of vereenigingen, openbare functiën bekleeden, die hen noodza- ken tot vergaderen. En bedenken we dan daarbij, dat er onder zijn met zes. tien, twaalf verschillende betrekkin gen en meer, dan wordt het ons lang zamerhand duidelijk, hoe het komt, dat 's avonds de huiskamers leeg zijn en de publieke zalen van de café's even zoo. De menschen vergaderen. Zal nu een nieuw, groot café teweee brengen, dat de menschen r>: naar hunne verga r?r ...maar in dat café hun ...d doorbrengen? 't Is moeilijk te gelooven. want de ver gaderingen zijn nu in den regel zóó slecht bezet, dat het moeilijk slechter kan. Of zal men met dat nieuwe café een menschensoort uithuizig maken, die nu nog des avonds rustig en kalm thuisblijft? 't Zou niet te wenschen zijn Maar in elk geval, lezer, behoeven wij ons daarover niet al te zeer het hoofd te breken. De aspirant-kooper of koo- pers van de gebouwen der Sociëteit de Kroon moeten zelf hunne rekening maar maken. Wie het zijn zullen: de Gebroeders Brinkmann, de Maatschap pij E Pluribus Unum, de Binnenland, .sche Explotatie-Maatschappij of wie ook anders, ligt nog achter den sluier van de toekomst verborgen. Vermoede lijk is het de Exploitatie-Maatschappij dezen keer niet. Wouter, met wien ik er onlangs over sprak, gaf da«'over zijn tevredenheid te kennen. ,,De tijd nadert," zei hij, „waarop niemand meer een zolderkamertje zal kunnen huren of een grasveldje voor zijn geit zal kunnen koopen, zonder terecht te komen bij de Binnenlandsche Exploi tatie-Maatschappij. Moest zij het nu ook alweer wezen, die ons (buite \shuis. te eten en te drinken zou geven?" In deze beminnelijke overdrijving bedacht Wouter natuurlijk niet dat een onderneming als de Exploitatie- Maatschappij voor het publiek gelegen heden schept, die zonder een dergelij ke, groote organisatie nooit mogelijk zouden zijn geweest. Maar de lezer weet nu eenmaal, dat Wouter een vreemdsoortig wezen 'is. Zoo had hij het plan tot. het bouwen van een nieu wen schou" v - dezer dagen hemel- ..Dat was nu eens een „nnetje, zooals er in jaren te Haar lem geen voorgekomen was. Eindelijk was er dan toch onder al die droomers en slaapmutsen eens een man opge staan. die begreep wat een snel groei ende stad behoefde." Had het in zijn macht gestaan, hij zou den ontwer per van het plan tot eereburger van Haarlem hebben willen maken. Maar ziet, op eens bekoelde zijn vurige geest drift, toen ik een paar woorden zei. 't Was maar een korte, heel eenvoudige vraag, in 't geheel niet scherp of hate lijk, een heel simpele vraag, namelijk deze: „Hoe veel aandeelen denk je in de schouwburgleening te nemen?" Merkwaardig was de plotselinge ver andering die over hem kwam. Zijn mondhoeken, pas in verrukking opge trokken, zakten wel een centimeter naar beneden; zijn oogen, zooeven flon kerende van geestdrift, verloren al'en glans en met iets angstigs in zijn daar even nog opgewonden stem, gaf hij ten antwoord: „hmjazie je, hm ikik heb op 't oogenblik hmgeen geld beschikbaar!" Zoo gaat het wel meer met geestdrift, die oplaait als een felle brand, maar door het uitspreken van het enkele woord -sreld" gebluscht wordt. Ik voor mij voel dan meer svmoathie voor een i geestdrift als die van Dr. Jenny Weyer- i man, deze week op Nijverheid geble- ken. Dat was om zoo te zeggen een wc- tenschappclijke geestdrift waarvan j niemand minder, dan de bacteriën het doel en het voorwerp waren. Wel ver anderen de begrippen. In den tegen- J woordigen tijd gaan we als vrienden arm in arm met allerlei omstandighe den en dingen die we vroeger eenparig als vijanden beschouwden. Er is een tijd geweest, waarin de menschen ge zamenlijk een afkeer hadden van wa ter; daarna kwam er een periode, dat het beschaafde menschdom gruwde van frissche lucht en die tocht" noem de. Dat we deze periode wel geheel ach ter den rug hebben, zou ik niet durven verzekeren. En thans maken we een periode door van vrees voor bacteriën, bacillen of hoe ze verder mogen hee- ten. Zenuwachtige menschen kunnen er niet zonder rilling aan denken, dat bijvoorbeeld hun mondholte miegeit van bacteriën. En daar komt nu Dr. Weyerman vertellen, dat het integen deel zeer nuttige beestjes zijn, omdat ze de rotting bewerken en versnellen en zoodoende het vuil van onze sa menleving opruimen. Wanneer iemand dat hoort, krijgt hij een soort van ge waarwording over zich, als iemand hebben moet die in een woestijn een leeuw moet kriebelen om hem in een vroolijke stemming te houden. 't Is alles maar een quaestie van wij ze van zien. Kennis verhoogt de tevre denheid, heb ik wel eens hooren be weren. Mocht in den eerstvolgenden zomer de Leidschevaart of de Nieuwe Gracht eens heel erg buitengewoon stinken, dan kunnen we ons troosten met de zekerheid, dat onze nieuwe i vrienden, de bacteriën, bezig zijn met ijver den vuilen boel op te ruimen. AL leen hoop ik, dat Rijnland in dat feit i geen aanleiding moge vinden om een I keer minder te spuien. De geloerde spreker heeft het dien avond ook nog even gehad over ons aanstaande abattoir. Sommige toe- hoorders keken elkaar aan alsof ze wil den zeggen: „hé ja, 't is waar ook, er komt in Haarlem een abattoir!" Ja kon aan hun neuzen zien. dat ze het glad vergeten waren. Waar de plannen blijven? Vermoede lijk in de buitenste duisternis van den binnenkant van de portefeuille van het College van B. en W. Niet dat ik mij erover beklaag. Mijnentwege blij ven die stukken nog maar een poosje in hunne gezellige verblijfplaats aan den dommel. Ik zal er mij geen harnas over aantrekken. Alleen vind ik het jammer, dat de bacteriën nu nog zoo lang moeten wachten, vóórdat ze de gelegenheid hebben om hunne krach ten te beproeven op de slachthuis-afval, die naar ons Dr. Weyerman vertelde, vrijwel de vuilste afval is, die we ons kunnen voorstellen. Komaan, menee- ren van het gemeentebestuur, laten we onze nieuwe vrienden, de bacteriën, ook eens laten smullen! Laat ons leven en laten leven!

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5