NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargans Vriidag fi December 1901 No. 5057 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02J£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 H de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ota.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adrertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0J.5. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 11Ï2, Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertent; en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnrean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten t het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêt$ g. L. DAUBE Co. JOHN F. JONE&Succ., Parijs 31Faubourg Monttmk* -J Dit nummer bestaat uit ucui bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 6 Dec. bevat o.a.: Chili eii Argentinië, Het Duit- sche consulaat te Warschau be stormd, Miss llobhouse, Uit Co- lumbië, Ruslaud eu Japan, Parle mentaire Praatjes, Moord en poging tot doodslag, Herstellingsoord v. Ned Ouderwijzers. Nabetrachting van den Gemeenteraad eu verslag van de heden gehouden Raadszit ting, Ned. Opera. Politiek Overzicht. In ZuiiidpAmeirika is het mog lang niet in 't reine. Zekere Engelsche en Amermaame sohe bladen .trouw geholpen door heit plofsefinig bekend' geworden „Parijsche agentschap van de Prensa, ui Buenos-Aires", hebben voor 't oogenbtik hun aandi&c.hf af- gewendl van Venezuela en Coluin- biië eini sctoajnieini zich nu tot taak te stelten, onrustbarend] nieuws te verspreiden, over d'e verhoudünig tusschen Ghiili en die Argentijnsohe Republiek. En nu zijn zulke nieuw tjes wel in tegenspraak met d'e be sliste verzeikeringen, onlangs door regeeringspersonen te Buenos-Aires en Santiago dJe Child afgelegd doch zeer zeker bewijst dlit niet dlat die berichten ongegrond zijn, al geeft het tocih eenige roeten om te vermoedien, dat het n'ieuws van die bedoelde bl'adien geen hoogere be doeling heeft dan staatkundige kui perijen of beursspeculatiëii. De- correspondent van de New- York Herald" te Buenos-Aires seint nu weer, dlat dJe Chileensohe ge zant zijin voorgenotm-en reis naar Santiago op vege ven heeft; wat in elk geval daargelaten of hiet plan ooit werkelijk bestaan heeft - be wijst dlat van afbreking der diplo matieke betrekkingen onder het voorwendsel van een verlof aan d'en gezant, voor 't oogenblik geen spra ke is. Voorts beweert de bericht gever. d)at de Argemtijnsche Repu bliek een slagschip van 11,000 Um gaat koopen. omdat Chili twee torn- pedionjagers overgenomien. zou hel> b'era, en dat Chili zal voorstellen, het 'bewuste gebied' geheel te laten ontruimen, door d'e troepen dier beide staten, totdat de koning van Engeland zijn scheidsrechterlijke uitspraak gedaan zal hebben. De vertegenwoordiger van de „Premsa" voegt er bij., d'at in de (Argentijinsche) provinciën vader landslievende betoogingen worden gehouden. Waarom, is niet recht duidelijk, want in één adem zegb hij dat het antwoord der Chileen ache rageening (dat, volgens off! cieuse berichten, reeds eenige dia gen geledien te Buenos-Aires ontvan gen. en daar bevredigend geoor deeld werd'), vandaag verwacht wordt. I>e verbittering in Polen tegen die Dmitscheirs houdt aan. Wolff's bu reau bericht uiit Warschau: Een aantal studenten deed Woensdag- midd'a - een aanval op het Dui't- sche consulaat. Het wapenschild werd afgerukt en vernield. Het on derhuis. waar de kantoren van' het consulaat gevestigd zijn, wend met steen en gebombardeerd en ook in die eigen woning van den consul, op die eerste verdieping, werden stee- nen gegooid. Nadat de aan-val on geveer een kwartier geduurd bad, verschenen de commissaris van politie en de officier van justitie om proces-verlxaal van het gebeurdie op te maken. Het consulaat wondt nu door de notitie bewaakt. Buitenlandsch Nieuws. M'SS HobhOTI86, de edele Engelsche vrouw, die inder tijd zulk een schel licht liet vallen op de gruween in de concentratie-kampen doet thans in kalme bewoordingen 't ver lui al van haar deportatie. De offi cier van gezondheid, dr. Williamson, schijnt zich ten haren opzichte schan delijk te hebben gedragen. Miss Hobhouse protesteerde bij ver schillende overheidspersonen, aanvoe rende dat men niet zeide wat zij mis dreven had en dat zij, na een moeilij ken overtocht, rust noodig had. Het hielp echter niet; de commandant ver zekerde haar terloops dat de zorg voor de Britsche uitgewekenen in goedje handen was. Zij bleef een lijdelijken tegenstand bieden, overigens lichame lijk te zwak zijnde om andere maatre gelen te nemen, en zoo werd zij dan door matrozen van d'e Avondale Castle aan boord van de Roslin Castle over gedragen, en naar Engeland terug gezonden. Miss Hobhouse zegt, dat er geen wet is, waardoor de handelwijze der Re geering kan worden verdefdiigd.. Miss Stone. In Washington heeft man geen offioiieiel bericht gekregen van het ovetrlij-cten van miss Stone. De ondlerhandeli ngen voor haar in vrijhei {totalling zijn niet afgebro ken.. Het gouvernieanient zal diplomatie ke vooPsteiMteiri dloen aan Turkije, naar aanleiding van het gedrag der autoritei ten in deze zaak. Het „Neues Tageblatt" heeft een telegram uit Sofia, volgens hetwelk daar het gerucht gaat, dat de regee ring te Washington in het geval dat miss Stone omgekomen is. aan den Sultan, als suzerein vain Buk garijie, zou vragen of hij het op zich neemt den vazalstaat te tuch tigen. Engelsolie officieren in Marokko. Een telegram uit Tanger aan die „Daily Telegraph" meldt cïat 10 Britsche officieren door den sultan van: Marokko uitverkoren zijn om het Marokk aansohe leger te reorga- niseeren. en te instueeuien. Die of ficieren zijin reedis te Gibraltar aan gekomen. Ook heeft de Sultan de hulp ingeroepen van drie Engelsche ambtenaren om de administratie van de douane in orde te brengen. Rusland en Japan. Volgens een bericht uit St. Peters- burg aan de Figaro, wordt daar groote beteekenis gehecht aan liet bezoek dat de Japansche markies Ito aan den Czaar komt brengen. Het feit, dat de Japansche staatsman die reis van Ptu rijs naar St. Petersburg onderneemt, wordt beschouwd als een aanwijzing, dat do M'ikado vast besloten is om alle moeilijkheden, die uit de kwestie van Mantsjoerije zouden kunnen voorko men te vermijden. In dit verband zou ook het onderhoud, dat de markies kort voor zijn vertrek uit Parijs mot Delcassé gehad' heeft, een bijzondere belangrijkheid krijgen. De Figaro trekt de conclusie, dat Ja pan niet bereid is iu te gaan op voor. stellen van Engeland en houdt het voor waarschijnlijk, dat er eene overeen komst tusschen Rusland eu Japan ge maakt zal worden, waarbij Rusland in Mantsjoerije en Japan in Korea te vri je hand krijgt.. Muiterij in b et Turksche leger Over den opstand in Djeddah geeft de „Frankfurter Zeitung" eenige na dere bijzonderheden: Het muitende garnizoen bestaat uit zevenhonderd man. zij hebben zich in de moskee, die ze versterkten, te ruggetrokken, stellen nu als eischen: dat hunne achterstallige soldij uitbe taald wordt en dat zij eindelijk eens naar huis gestuurd worden, daar hun diensttijd al sedert tien maanden af- geloopen is. De goeverneur van de plaats heeft allen invloed en macht verloren, nu de soldaten hem in den steek gelaten hebben en de Sultan zoekt den strijd te beslechten door den sjerif van Mekka als bemiddelaar te zenden. Uit Columbië. De commandanten van de vreemde oorlogsschepen ter reede van Colon hebben, naar aanleiding van de voor waarden der overgaaf van de stadldoor de liberalen, aan de regeerlngatroe- pen, gezamenlijk het volgende stuk opgesteld: „Wij zijn van oordeel dat generaal Delarosa Colon zich overgegeven heeft toen de plaats niet langer houdbaar was. Generaal Delarosa en zijn broe der hebben nadrukkelijk verzocht geen deel te hebben aan de al gem eene am nestie, door generaal Alban aan de liberale strijdmacht aangeboden, maar niet alleen vinden wij zulk een opoffe ring in geenen deele noodig, wij ach ten ze volstrekt onaannemelijk." Het stuk is onderteekend door de be velhebbers van de Iowa en de Machiae (Amerikaansch), de Tribune(Engelsch) de Suchet (Fransch) en de Marietta (Italiaansch); het heeft blijkbaar ten doel, dr. Alban te weerhouden, zijn te genstanders te laten fusileeren, indien hij dat noodig mocht achten. Vermel ding verdient, dat niet van dë opstan delingen, maar van liberalen gespro ken wordt. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Kolonel Delisle is te Kroonstad teruggekomien van een tocht irn- den nooPdioosbelijken Vrijstaat. Even- in iin als Elliot is hij niet ledige han den weergekeerd. Hij heeft in djö bimnt vaai Lindiley tien gevangenen gemaakt em 2000 runderen, bene vens 30 wagens vorm eestend. De wafgens heeft hij verbrand;. Sch'oaman. lidi van; d'e Wetgeven de Vergadering d'er Kaapkolonie, is, volgens een telegram uit OudtiSr hoorn, dioor dien krijgsraad' schuldig bevonden' aan het niet aan die mili taire overheid overgeven zijner paaiden., waardoor deze in handen de>r Boeren vielen. Voorts heeft Sohoenaan geen kennis gegeven, toen er republikeinen op zijn plaats waren.. Het vonnis wordt wiet vermeld. Te Mosselbaai zijn 5 gevallen van pest voorgekomen Het transpotrschüp Lake Erie heeft te Souibhamptoni 19 off icieren en 422' man, invaliden eni uibgedieniden, ontscheept. Maandag heeft d'e dynamietfa- briek te Modderfontein nabij Pre toria het werk hervat. VoorloopLg wordt er slechts op kleine schaal geproduceerd om aan de onmid dellijke behoeften der kolenmijnen te voldoen. De South African Constabulary schijnt duur uit te komen. Er is ten minste sprake vain> dlat kolonel Gapper ontslag zal nemen als com mandant van het regiment &i>oor- weg-pioniers ,ten einde het bevel op zich te nomen over een nieuw corps, op een sterkte van ongeveer 10,000 man te brengen, en uit ver schillende wapens, meest vrijwilli gers, saam te stellen. Da leden van bet korps zullen de gewone soldij ontvangen en geleidelijik de pol iiti-ematcbt moeten vervangen. Uit do dlagelijlkscha verliezen! ijst: Bij Grootdiam O. V. 27 November één kapiein en. 2 minderen zwaar gewond; bij Sanrna's post 26 Nov. 2 gewondien; bij Clanwilliam 20 Nov. 2 gewonden (burgers, van den „inlicht'inigendiienst"). voorts weer verscheiden, „bij ongeluk" gekwet sten. De „Daily Mail" verzekert, dat in den laatsten tijd oen groot aan tal krijgsgevangen Boeren uit die kampen op de Bermuda's ontsnapt zijn, en dat een prijs van 3 pond' uitgeloofd zal wonden voor iederen krijgsgevangene, die weer gevat wordt. E enige dagen geleden licit het ministerie van oorlog bekend ma ken dat al wie naar Zuid-Afrika wilde vertrekken, daarvoor een be wijs van toestemming moest vragen. Het schijnt dat- de mededaebng ver- j Gvd begrepen is; het ministerie geeft thans een aanvulling vaui haar circulaire, met de med'edèetling dat het besluit slechts geldt voor hen, die vóór 1 Januari Engeland verla ten. Reuter bericht uit Pretoria d'.d). 2 December: Een troep van ongeveer veertig Boeren, waarschijnlijk van het commando van Kriteingei' of van dat van Weasels, trok den spoorweg tussdhen Edenbure en Spr ingfontein iu den. nacht vaü den taatsben November over en ging verder in westelijke richting. Reuter bericht uit Kenhardt, dat twee kaffers uit Kakamas ont vlucht verteld hebben dat die Boe ren aan het miaiaien van tarwe zijn en dit. na hef snel gedorschl te heb ben. zenden maar de bergen aan gene zijde van Kakamas. Een telegram uit Gomstanibinopel deelt mede, dat de paardenwelke door de Engelsche regeering in Rusland' zijn aangekochtton behoKy ve der troepen. in Zuid-Afrika, wel dra door den Bosporus de reis naar Kaapstad zullen aanvaarden. De Engelsche ambassade heeft, blij kens een bericht in de Kölmscbe, de Turksche regoetririg officieel kennis gegeven, dab de bezending paarden .van Odessa komende en dus de Dardanelleiii. moetende pas- seeren. voor Zuid-Afrika beseimd is. Een op denzelfden dag 3 De cember gedateerd: telegram uit New-York vertelt, dat het stoom schip Indian met 1000 paarden uit New-Orleams naar de Kaap is ver-' trokken De beweging tegen Chamberlain houdt in Duitsohland aan». Vijfdui zend mannen en vrouwen uit Maimz en omstreken hebben bij acclama tie eon motie aangenomen', die te gen; CliambenLa'in's vergelijking van den oorlog in Zuid-Afrika met „d'en heiligen verdedigingskri j g van het Duitsche ras" verzei aanteekent. De zaak van; dr. Krause, beschul digd van aanstichting tot moord op den advokaat Foreber, is opnieuw voor den rechter in Bowstreet (Lon den,) gekomen. De behandeling le verde bot nu toe niets belangrijks op. Krause moet dein 12en dezer weer voorkomen. ALLERLEI. Vrijdag zal de Frainsche Senaat het wetsontwerp over die Ch'ineesche teeming behandelen. De „Westminster Gazette ver neemt uit zeer betrouwbare bron, dat de kroning van koning Ed'uard VII zal plaats hebben op Donderdag 26 Juni 1902. De, schuld der V. S. van Amierika op 15 Nov. 1901 was 954,027,150, tegen, 1,046,049,020 op 1 Nov. 1899; de vermindering bedraagt 92,021,870 dollars. Het reservefonds van dé schatkist steeg van 226,166,944 op 1 Apuil 1898, tot 322,514,732 op 15 Nov. 1901. een toe,name dus van 96,347,788 dollaire. Het Internationaal Socialistisch Bureau zal dein 29sten dezer te Brussel bijeenkomen, om. te beraad slagen over de toepassing van de conclusies van hef- congres te Parijs, de stichting van een inbernationaiai orgaan, de organisatie van die werk lieden-bijeenkomsten ten bate van den vred'e. en de voorbereiding van het socialistisch congres, dab te Amsterdam gehouden zal woide-n Hel- vierslalg van de commissie voor hot iubetrooeanisch kanaal con- oludëeut ten gunste van hef Nicara gua-plan, en tegen, dat van Panama. Het tot stcind' brengen van hef ka naal zal acht jaar duren en 190 mdl- lioen doll are koeten. Het verslag erkent overigens daf ook het Pana ma-plan vele voordeeten biedit. De blegti'ootiinigM'-OöUniiissie lueeft bij stemming de drie voorloopige twaalfden de<r Oosteurijiksche be-, grooti.ng toegestaan,. De president van d'en minisbeumad' verklaart in antwoard, op eene inteupedlafie, dat de regeeuing tot nu toe volstrekt niet het besluit gevat heeft om de Kamer te ontbinden, en dat zij zich alleen, voor oogen gesteld: heeft om hef parlement weer in dien norma len gang van werkzaamheid te brengenDat echter, wannieeir met heit hersbei van dein normalen toe stand' gedraald! weid, hef besluit van d'e regeering spoedig genomen zou ziiii Stadsnieuws Haaióem, 5 Dec. 1901. Examen. Vrije- en orde oefeningen der Gymnastiek. Geéxamineerd: 6 can didate!!. Geslaagd de dames: C. Cre wel, A. M. Ite.lo beide te Amsterdam n G. E. H. Goeman Pott, Apeldoorn. Maandelijkscb ovei-ziclit van de Ver- eeniging ..Weldadigheid naar Vermo gen". Boekjaar 1 November 190131 October 1902. Voor behoef eigen werd toegestaan: Aan brood- cn levensmiddelen in de maand November 1901 f 198.255. Aan brandstoffen in de maand No vember 1901 1 14.96. Aan ligging- en kleedingstukken in de maand November 1901 f 17.50. In geld in de maand November 478.15. Aan verpleg'ingskosten en diversen in de maand November f 0. Aan admin stratiekosten in de maand November f B9.725. Totaal van 1 November 1901 tot 1 December 1901 f 798.59. Op 24 dezer, des morgens 11 uur,, zal door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland er provin ciale griffie alhier worden aanbesteed „Het vernieuwen en herstellen van de Voorziening van de boorden van het Noord-Hollandsche kanaal". Raming f 4000. Uit de Omstreken. Hoemntede. Gisteren, Dinsdagavond, werd J. Terwal aan den. Binnenweg ter hoogte van Bloemoord, aangereden door den melkrijder Kooij uit Haaj-lc.iiunemïe*r. met het gevolg dat hij daarbij een ga pende wonde aan het hoofd bekwam. Dr. Colenbrander verleende hem de eerste hulp. Ter Secretarie zijn inlichtingen to bekomen omtrent een leeren paarden deken op straat gevonden. Bloemeiidaal. Aan het Noordzeestrand onder de ge meente Bloemendaal (N.-II.) is op 2 Deecmber jl. aangespoeld bet in zeer vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekend manspersoon. Lengte 1.80 M., gekleed mot een ge deelte geelachtige oliejas, bruin tricot jas eu vest, licht blauw jachtvest, ge streept blauw boezeroen, donker blau we trui, grijze Vilten bovenbroek mot draagbanden, een donker blauwe on derbroek, een paar vreemdsoortige klomplaarzen (over de kap zijn rood koperen bandjes bevestigd), onder de zooien zitten blokjes hout. Volgens deze kleeding is hot lijk dat van :en vissclier en bestaat het ver moeden dat het een Belg of Engelsch- rnan is. De Burgemeester van Bloemendaal verzoekt inlichtingen, om zoo mogelijk de identiteit van het liik te kunnen vaststellen. Zaarlemmermoer Bij den landbouwer d. A. aan don Sloterweg zijn in één nacht een 40-tal kippen door honden verscheurd. De eigenaars dier honden zijn niet bekend. Halfwe?. 14 sollicitanten hebben zich aange meld voor de 1 Januari a.s. vaceerende betrekking voor onderwijzer alhier. Binnenland. Parlementaire Praaties. In de gisteren door den Min. Ivuypor aangevangen en heden te voltooien rede ter beantwoording van het alge meen debat over de Staatsl>egrooting, vonden enkele sprekers die hem gis teren voorafgingen reeds een antwoord op de doorben te berde gebrachte spe ciale punten. Zoo de heer Nolting, die bet belang der arbeiders bepleitte in verband met bepalingen omtrent mi nimum-loon en maximum-arbeidsdxiur Zoo de heer Fokker, die zijn rede wijd- aan de rechtspositie der ambtena ren, voor welke regeling een staats commissie werd verlangd. Andere spre kers, de algemeene politiek beliande lend, waren gisteren nog de hecre-n Lohman, Heemskerk, Schokking. vuu Vliet, Passtoors van de rechterzijde, de Boer van de linkerzijde. Zoo de hoe ren van rechts hun warmen steun toe- zegden aan de Reg., de heer Lohman handhaafde daarbij zijn volkomen on afhankelijk standpunt. Hij diende bet land geen partij. To voren had hij uiteengezet, dat onder de liberale re- geeringen de overheid de zijde van liet ongeloof koos. voornamelijk in do on- derwijs-quaestie. Vooral daarvoor was het noodig christelijker beginselen te doen triumfeeren en door te voeren. Er bestond te dien aanzien aan de rechterzijde dan ook een entente cor diale. 's Herren Lolvman's reserve scheen de sociale wetgeving te betref fen. De heer Heemskerk, betwistend dat onder valsche leuzen was gestre den bij de stembus, meende dat bleof bestaan het verschil in opvatting over rede en openbaring, doch dat er was een neutrale zóne waar de partijen konden samenwerken. Wij leefden in een tijd: van verzoening. Maar aller eerst moest voortgebouwd worden op de christelijke beginselen, die,ondanks liberaal beheer, hecht waren gebleken. Na een bestrijding van do redevoerin gen der socialisten, besloot spr. met te zeggen, dat dit coalitie-Kabinet al thans op twee punten niet was mis te verstaan: vrijmaking van het onder wijs. voorbereiding van Quderdoms-, ziekte-, en inval iditeits-verzekering. Slaagde het hierin, dan verdiende het reeds den dank der natte. De heer do Boer, als steeds moeielijk te volgen, zette uiteen dat hij geen de loyale oppositie wenschte. dbch maak te een voorbehoud ten aanzien van de tariefherziening en van de landbouw- vertegenwoordiging. waar hij van een dep. van landbouw agrarische politiek vreesde. De lange, door den voorziter met een wenk bekorte, rede van den hoer Passtoors, een opsomming van de werkzaamheid der katholieken op po litiek gebied, een uiteenzetting van de organisatie der kath. arbeiders, bad voorname'ijk ten doel om de socialis ten te betwisten het zich door dezen aangematigd monopolie van belang stelling voor den werkman. De spr. betoogde met tal van voorbeelden, dat de kath- partij en de kerk van Rome vooraan stonden in de zurg voor de minder bedeelden en de oeconomisch zwakkeren. De beer de Vries gaï den tegenstan ders de verzekering dat do democra ten ter rechterzijde niet zouden ver wateren. Zij wenschten sociale her vormingen op christelijke beginselen gegrond. En ook de vrije school was in het belang van den arbeider. In nagenoeg gelijken geest aLs de heer Heemskerk sprak de heer Schok king. Voor hem was de hoofdzaak, dat de christelijke beginselen, door de li beralen verwaarloosd, tot hun recht zoudeu komen, speciaal in het ónder- wijs, maar ook iu de wetten, waaraan een christelijke uitlegging behoorde gegeven te worden. Dr. Kuypcrbegön meteen betuiging van zijn dank voor de van beide zij den ondervonden welwillendheid!. Hij zou niet ingaan op wat men uit zijn dagbladartikelen en 127 geschriften tegen hem bad aangevoerd. Hij dacht dat men er geen notitie van genomen had. Ook stond hij hier niet als theo loog maar als bewindsman. Allereerst behandelde hij eenige speciale punten. Voor de wijziging in het reglement van den Ministerraad verklaarde de ge heele Reg. zich verantwoordelijk. Do bevoorrechting van ecu enkel druk pers-orgaan werd betreurd; er was een misverstand gepleegd en dat zou niet meer voorkomen. De door den heer Nolting verlangde bepalingen beston den bij alle departementen, behalve gij marine en oorlog, die nog bezwa ren hadden. De quaestie van de rechts positie der ambtenaren zou de Min. gaarne onderzoeken. De Min. was per soonlijk voor een legcrorganisatio bij de wet (door den heer Verhey bespro ken); de Min. van Oorlog wenschte echter eerst het personen te hebben, ook alvorens wijziging te brengen in de vestingwet. Over <le Transvaal- quaestie door den heer Borgesius be handeld. zou de Min. verder niet spre ken.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1