fi. 1. HÜETICK Az„ Koutende tot de politiek zeide de Min. dat verband met het geloof niet te ontkennen was en dat juist daarop de overeenstemming met de katholie ken steunde. Wat de invoerrechten be trof. verlangde men een fiscaal tarief te maken, doch zoo dat. de producten van eigen bodem er voordeel van heb ben, de nationale arbeid er door be vorderd wordt. De Min. bestreed het daartegen aangevoerde, ook met een beroep op hetgeen in het buitenland valt waar te nemen, ten betooge dat de vrijhandel nergens meer onvoorwaar delijk wordt gehandhaafd. Toen brak hij zijn rede af. In den loop der zitting had de heer van Kol geïnterpelleerd over de concentratie kampen in Z.-A. Hij liet rusten al wat was voorafgegaan, het afwijzen van interventie, de inbreuken op de gebrui ken van den oorlog enz. Daarna schet ste hij de allen bekende gruwelen der concentratie-kampen en betoogde dat de arbeiders in alle landen hadden ge voeld, dat men die gruwelen niet zwij gend mocht gedoogen. Van oordeel, dat op steun te rekenen viel, zelfs in Engeland, stelde hij deze vragen: lo. Is de Min. van Buitenlandsche Zaken bereid aan de Eng. Heg. voor te stellen de vrouwen en kinderen uit de concentratiekampen in Z.-Afrika te doen afhalen en naar Europa over te brengen om ze daar te onderhouden? 2o. Is de Reg. bereid anderen mogend heden moreelen steun en medewerking daarvoor ie vragen? G. Jr. Hare Majesteit de Koningin-Moeder heeft zich naar Bu-rgsteinfort bege ven. IL M. was vergezeld van hare hofdame freule Van de Poll en haren kamerheer ridder Pauw van Wiel- drecht. Transvaal en O ranja-Vrijstaat Te Kruiningen is voor de vrouwen en kinderkampen ruim f 100 bijeenge bracht. Te Wagenborgen (Gr.) is voor de vrouwen en kinderen in de concentra tiekampen f 158,29 ingezameld. Aoad. Examens. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heeren E, L. Al- ting von Geusau. geb. te Helder en M. S. Boon Hartsinck, geb. te Arnhem, beiden op Stellingen. Vergiftiging. De vrouw van den koffiehuishouder te Leiden, die getracht heeft haar man te vergiftigen, is Woensdag naar het krankzinnigengesticht Endegeest over gebracht. Do toestand van jhr. Van Tets is re delijk wel. Do patient heeft in den voornacht wat geslapen, 'in den na nacht niet. Prof. Narath bezocht gis terochtend den zieke en wa9 tevreden over diens toestand. Een. schip vergaan Het stoomschip Mesacria van de ree. eterij der firma Wm. H. Muller en~Co. te Rotterdam, dat de geregelde weke- lijksche vaart van Rotterdam op Midd- lesbro onderhield stak de voriee week Dinsdag- op Woensdagnacht te één uur in zee en heeft tot dusver de be stemming niet bereikt, zoodat te vree zen 'as, dat het in den joogsten storm is vergaan. Er kan althans niet aange nomen worden dat het vaartuig met gebroken masten ronddrijft, daar dan met het oog op het druk bezochte vaar water, allicht een rapport van zou zijn ingekomen. De Mesacria was slechts een klein scheepje van 478 ton, werd gevoerd door kapitein Prul en had een bemanning van in het geheel 13 koppen, waarvan er vijf gehuwd zijn. Het stoomschip bad bij vertrek een volle lading stalen platen aan boord. Herstellingsoord voor Ned. Onderwijzers. In ,,De Bode" is opgenomen het ver slag over het eerste exploitatiejaar van het Herstellingsoord voor Nederland sche onderwijzers te Lanteren (1 Juli 1900—1 Juli 1901). Het grootste aantal patiënten, dat op één dag aanwezig was, bedroeg 25. Daar er in het herstellingsoord 35, des noods 38 patiënten geplaatst kunnen worden, behoefde de commissie sich dit jaar over gebrek aan plaatsruimte niet bezorgd te maken. Er konden nog meerderen geplaatst worden. De opgedane ervaring schrijft de commissie geeft recht tot het ver- moedien, dat er velen van onze colle ga's, voor wie een verblijf in het H. O. zeer heilzaam zou geweest zijn, zich niet aangemeld hebben, omdat zij niet wisten o f dat het H. O. gesticht was, o f dat zij het recht hadden er in opge nomen te worden, o f dat zij, ook voor minder dan f 1.50 per dag, zoo noodig gratis, konden worden toegelaten. Daarom acht de commissie het hoogst gewenscht hier nog eens na drukkelijk op te wijzen, dat het Sana torium te Lunteren gesticht is voor alle Nederlandsche onderwijzers, zoo wel voor bondsleden als voor niet- bondsleden, zoowel voor hoofden van scholen als voor klasse-onderwijzers- (essen), zoowel voor bijzondere als voor openbare onderwij zers(essen), fonwcl voor de minder bedeelden on- voor de slechtst gesalariëerden in de eerste plaats De commissie hoopt, dat in het ver volg niemand meer door onwetend heid verstoken blijft van de gelegen beid, die het herstellingsoord aanbiedt om zijn gezondheid te herkrijgen of uit misplaatste» schroom zich Iaat weerhouden, zich bij de commissie aan te melden.. De duur van het verblijf der patiën ten was zeer verschillend. Terwijl en kelen er 7, 10 en 14 dagen vertoefden, waren er ook, die er 100, 164, 184 da gen bleven, één zelfs 316 dagen. Den geneesheer was verzocht, van elkcan) wtient. die vertrok, in't kort aan te teekenen welk resultaat in het verblijf in het H.-O. voor hem (haar) had op geleverd. Uit die aanteekeningen blijkt dat 30 der vertrokkenen geheel her steld" eveneens 30 zeer verbeterd". 20 ..verbterd" en 10 b in demzelf- den toestand, als waarin ze kwamen, het H.-O. hebben verlaten. Van 6 pati ënten (10%) deelde de geneesheer mee, dat ze „te kort" gebleven waren. Eén patiënt, die .in zeer zorgwekkenden toestand werd opgenomen, overleed. De resteerende 10 werden niet be handeld, omdat ze... niet behandeld behoefden te worden. Ze hadden het sanatorium als een geschikte plaats uitgekozen om hun vacantie door te brengen. De inkomsten in het eerste boekjaar bedroegen totaal f 9687; de uitgaven 10.086; er is derhalve een tekort van f 399. Andere tijden, andere ze -en Een inzender verhaalt het volgende in het „N. v. d. D." In den avond van 5 December 1782 heerschte op het Buitenhof te 's-Gra- venhage een meer dan gewone drukte. Een aanzienlijke volksmenigte van al lerlei rang en stand, kunne en ouder dom was er bijeen om, gebruik maken de van den naamdag van den ouden en goeden Sint, zich in die veelbewo gen dagen eens flink te amuseeren. En zoo geschiedde het Het afsteken van een schoon vuurwerk ter eere van den stadhouder was het hoofddoei van de feestelijke samenkomst Oranjelin ten en strikken, Oranje-bëtoogingen en uitroepen waren de schijnbaar on schuldige bijzaken. En werkelijk on schuldig, want alles liep in de beste orde af. Maar de Staten van Holland beke ken de vroolijkheid van een anderen kant Ze zagen er een manifestatie in, die niet paste in dien tijd van partij schappen en die zoo licht in een volks oproer kon overgaan. Ze gelastten dat de aanleggers van de beweging zouden opgespoord en gestraftworden naar de wetten des lands, en de baljuw van 's-Gravenhage kreeg alvast een scher pe berisping, over zijn werkeloosheid om een en ander toe te laten. In het begin van 1783 kwam de justi tie op het spoor van de twee hoofd schuldigen. Maar ze wisten zich door de vlucht, naar het Kleefsche stadje Kranenburg aan haar handen te ont trekken. En toen ze van daar opge- ëischt werden, wat allicht tot arresta tie leiden kon, trokken ze verder Duitschland in en bleven ongemoeid Veroraat. In het kantongerecht te Almeloo het volgende: P. uit Langeveen stond terecht ter zake van e»an jachtovertreding Het proces-verbaal lu'idde, en de veldwachter kwam het in de zitting nog eens bevestigen, dat beklaagde op ze keren dag in het Langeveen aangetrof fen was in jagende houding. ,,'t Is niét mèugeÈik, meneer de kan tonrechter, 'k bin den geheelen dag in Tubbingo ewèst." „Kunt ge u dan ook soms vergist hebben, veldwachter?" „Onmogelijk meneer,! Ik heb be klaagde duidelijk herkend; hij was on- geveer 150 pas van me af." „Hoé kaan 't zeggen, meneer, 't was wal 200 meterO, daor he'k mien verproat!" Postpakketten metStNicol?as De bewering uit Utrecht overge komen dat krachtens bevel van hoo- gerhand op adreskaarten bij alle post pakketten, dus ook die met Sintmiklaas. verrassingen, die naam van den afzen der moet worden vermeld, blijkt on juist te zijn. 't Niet aannemelijk achtende, dat zulk bevel voor het kantoor Utrecht alléén zou zijn gegeven, meenden wij dat 't een algemeen© maatregel was. Maar thans blijkt, dat 't toch inderdaad uitsluitend Utrechtsch is. of dat een misverstand i3 ontstaan door de aan schrijving inderdaad van hooger. hand: gegeven om bij boter verzen dingen steeds het opgeven van dèn naam des afzenders te eischen. Maar deze maatregel d'ient alleen om in geval van Boterwet-overtreding den schuldige te vinden, en is dus niet eens van toepassing op boterletters, veel minder op andere pakjes. Christelijke philanthropic. Te Utrecht is dezer dagen een ver gadering gehouden, met het doel om een centraleu bond' van christelijke philanthropische inrichtingen in Ne derland op te richten. Zij werd bijeengeroepen door de be sturen van inrichtingen, die zich voor- loopig bij dezen bond hadden aange sloten. Aan 300 vereenigingen waren uitnoodigingen gezonden doch slechts 30 hadden daaraan gevolg gegeven. Dr. J- Th. de Visser, predikant te Amsterdam m lid van de Tweede Ka mer, leidde de vergadering en lichtte het doel van een centralen bond nader toe. Men wenschte een band te leggen tuaschen de besturen der verschillende inrichtingen en die middelen aan te wenden, die wenschelijk werden ge acht, om den clirist. philanthrop'ischen arbeid in ons land te verheffen. In art. Ill der statuten werd gezegd, hoe men dit doel zou trachten te hei-eiken, ul. lo. door onderlinge samenspreking en voorlichting; 2o. door het in 't leven roepen van een voldoende opleiding van hulppersoneel; 3o. door het ver krijgen van onderling toezicht; 4o. door het voorkomen, voor zoover mogelijk, van 't oprichten van niet voldoende gecontroleerde inrichtingen; 5o. door alle middelen aan te wenden tot ver heffing en bevordering van den christ. philanthr. arbeid !in 't algemeen. De heer J. L. Zagers uit Heemstede, directeur van de gestichten voor lijders aan vallende ziekte, lichtte de punten I 2 en 3 uitvoerig toe en besprak de nood- zakelijkheid van de oprichting eener' voorbereidingsschool. De bond is tot stand gekomen. (U. D.) Brand. Uit Amsterdam meldt men: In de Marnixstraat bij het Haarlem merplein heeft Woensdagavond 'n uit slaande brand gewoed met het treuri- gevolg, dat er drie menschenlevens verloren zijn gegaan. Het vuur ont stond op den zolder van perceel 35, waar de kastenmaker Born zijne werk plaats had en waar een kleine voor raad hout geborgen was. Born zelf waarschuwde de buren en de brand weer. Versclieidenen der bewoners van belendende perceelen begaven zich voor naar de zolders hunner wonin gen, om te zien of zij daar in de brand gang, die een reeks perceelen met el kander in gemeenschap stelt, iets van het vuur gewaar konden worden. Sinds lang reeds wantrouwt men deze brandgangen; in den regel bleek, dat zij den brand in omvang deden toene men, daar zij trekken als schoorstee- nen; en maar zelden redden zij men sehen het leven. De menschen, die zich naar de zolders hadden begeven, wer den in de brandgang door het snel voortwoekerend vuur en een verstik- kenden rook overvallen. Vijf personen zijn toen bewusteloos geraakt, drie mannen en twee kinderen, twee van de drie volwassenen, die vervoerd kon den worden, werden naar het Binnen gasthuis gebracht en zijn in leven ge bleven. De drie andere bewusteloozen werden in naburige perceelen binnen gedragen; brandwachts pasten ter stond de bekende middelen tot opwek king der levensgeesten toe en kregen later bijstand van twee geneesheeren, dr. De Haas, en dr. Ubbens. Men span de alle krachten in, maar tevergeefs. De doctoren moesten constateeren,dat de ongelukkigen door den rook verstikt het leven hadden gelaten. Intusschen had het. vuur zich over de zolders van vijf perceelen verbreid. Deze zolders zijn geheel uitgebrand. De overleden man is Bronkhorst ge naamd; van de kinderen, een knaapje van ongeveer 9 en een meisje van om trent 6 jaar, waren de namen bij het afzenden van dit bericht nog nietbe- kend. De ouders schenen door schrik bevangen gevlucht te zijn; zij waren althans geruimen tijd na het uitbre ken van den brand en terwijl d.e lijkjes bij een kleermaker in de buurt lagen, nog niet gevonden en dus nog onkun dig van de ramp, die hen getroffen had. Op het terrein van het onheil za- men den commandant der brand weer, den burgemeester en den hoofd commissaris van poliiiie. Te Kampen werd dezer dagen door een ingezetene ten gemeentehuize aan gifte gedaan van de geboorte van zijn 22e kind. De Maatschappij „Zeeland". Naar het „Hbld". verneemt, worden thans tusschen de Maatsch. tot exploi tatie van Staatsspoorwegen en de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland' ernstige onderhandelingen gevoerd omtrent het overnemen van de „Zee land" door de genoemde Spoorweg maatschappij. Een automaat, geplaatst voor een koffiehuis in (Je Kraijerahoffstraat, te 's Gravenhage werd! Dinsdag in eten1 vroegen ochtend) gestolen. De dieven hebben het zware stuk ver moedelijk op een wagen geladen. Sport en Wedstrijden. Wielernieuws. Wereldrecords. Hier volgt een lijstje der voornaam ste wereldrecords met gangmaking (standing start): 1 KM. Didier-Nauts, 1 min. 4 45 sec. 50 KM. Michael 43 min. 123/5 sec.: 100 KM. Bangé, 1 uur 32 min. 5 1,'5 sec. 500 KM. Walters, 10 uur 36 min. 4 25 sec. 1000 KM. id., 23 uur 29 min. 503/5 sec.; 1 uur Robl 65 KM. en 742 M.; 6 uur id. 301 KM. en 260 M.12 uur Wal. ters 562 KM en 960 M.; 24 uur id. 1020 KM. en 997 AL De volgende Hollanders zijn houder van een wereldrecord: Dickentman 1/2 mijl flying start 27 4/5 sec. Jaap Eden 1 KM. standing start (zonder gangmaking) 1 m 163/5 sec. Woensdag is Ommer de Bouillon, Belg van 98 kilo, overwinnaar van Dirk van den Berg verklaard na een schier eindelooze worsteling in den wedstrijd om het wereldkampioenschap. De Belg is er niet in geslaagd hem op d» schou ders te leggen, maar na herhaalde her vattingen heeft de speaker de Bouillon uitgeroepen als winner met 4 p. tegen Alle Nederlanders zijn nu uit den verderen strijd weggevallen. E.v. paestöriftig president Dc Dailey Mail verneemt uit Phila delphia, dat president Roosevelt, toen hij een voetbalwedstrijd bijwoonde, zoo in geestdrift raakte, dat hij zijn tribune verliet, zijn hoogen hoed in de band nam en over de omheining van het veld sprong, om nog dichter bij de spelers te komen. Het publiek moet toen in een storm van gejuich zijn los gebroken. Rechtszaken. Koorden poems: tor doodsla? Woensdag stond voor het Gerechts hof te 's Ilertogenbosch in hooger be roep terecht Maria Bierens, oud 18 jaren, uit Tilburg, beklaagd van op 31 Juli opzettelijk haar broertje van het leven te hebben beroofd, door het knaapje te werpen in een waschkuip, gevuld met water, ten gevolge waar van het kindje is overleden. Door de rechtbank te Breda was be- Ingezonden Jffedpdeelingen. (30 Cent per regïïj. HAARLEM, L. Veerstr. 14. H I L L E G O M, Hoofdstraat. Grootste sorteering Cadeau's voor de ST. NI- COLAASFEESTEN. Specialiteit in Nikkelartike len Merk DAALDEROP Zn., zijnde het eenigste wat in concurrentie met alle Buitenlandsche Fabrieken met de hoogste onderscheiding (Gou den Medaille) is bekroond. Overtreft elk ander fabricaat zoowel in sierlijke modellen als quali- teit Prijzen beneden elke concurrentie. De sorteering Luxe en Huishoudelijke Ar tikelen is dit jaar bijzonder groot. Verzending naar alle plaatsen onder garantie van goede overkomst. Aanbevelend, G. H. HUETINCK Az. klaagde, veroordeeld tot een gevange nisstraf van 12 jaren, tegen welk von nis zoowel bet O. M. als beklaagde in appèl waren gekomen. Beklaagde gehoord, komt evenals voor de Rechtbank terug op hare om standig afgelegde bekentenis, èn voor den hoofdinspecteur van politie te Til burg èn voor den rechter-commissaris. Zij geeft ook thans voor da.t zij haar broertje per ongeluk in de kuip heeft geduwd dat zij toen van schrik is weg- geloopen om hare moeder te gaan roe pen. De president wijst beklaagde op hare vroegere bekentenis, waarbij zij om standig heeft medegedeeld, haar broer tje te hebben verdronken, omdat zij een antipathie tegen het knaapje had en om hare moeder te plagen. Niettegenstaande deze opmerking houdt beklaagde hare bewering stok stijf vol. Het O. M., waargenomen door den advocaat-generaal mr. Castendijk, wij zende op de eerste omstandige beken tenissen van beklaagde, waarop zij thans zonder aannemelijke bewerin gen van beklaagde van oordeel dat. de Rechtbank te Breda op zeer juiste gronden het vonnis heeft gewezen we gens dit gruwelijk feit, eischte beves tiging van dat vonnis. De toegevoegde verdediger mr. L. Sassen, advocaat-procureur van oor deel dat niet wettig en overtuigend het aan beklaagde ten laste gelegde is bewezen, vroeg vrijspraak, subsidiair een veel lichtere straf, op grond van verschillende verzachtende omstandig heden. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De scharenslijpers te Solingen, die zich niet neer willen leggen bij een door hun patroons vastgestelde loons verlaging. hebben in 32 fabrieken het werk gestaakt Gemengd Nieuws. Ook e^n vaktaaltje. In een verslag van een vogeltentoon stelling leest men de volgende beschrij ving van een zingende kanarie: „Deze begon zijn zang met een fraai gebogen bolrol, waarna eenig diep hol- fluiten, om vervolgens over te gaan in een hollen snater en eindelijk zijn lied te eindigen met een zeer diepe knorrol ongetwijfeld de fraaiste der bastoeren. Wolven in Duitschland. Sedert het invallen der winterkou komen de wolven zeer brutaal in de dorpen in de omgeving van Metz. Zoo drongen b v. voor eenige dagen twee wolven in een schapenfokkerij en ver scheurden 14 schapen. Den volgenden nacht kwamen zij terug en werden we der 7 schapen het slachtoffer. De dichte bosschen in die streek bie den den dieren een veilige schuil plaats. Hoe dieren soms aan elkaar gehecht zijn. Onlangs werden door iemand in een ander dorp vijf schapen verkocht aan den heer P. van Westrhenen. te Ingen. Bij die schapen had in de wei een ram geloopen, welke eenige dagen la ter vermist werd. Waarschijnlijk door den reuk geleid, had het dier zijn oude makkers opgezocht. En er bleek boven dien, dat de ram eerst een anderen weg heeft geloopen en dus eerst een tijdlang heeft moeten omdwalen, voor hij het spoor vond. Ongeluk in een laboratorium In het laboratorium van het gymna sium te Mannheim had een ontploffing plaats gedurende de les van den leer- aar Zelhler; de docent stortte bewus teloos en zwaar bloedend neder en drie van zijn leerlingen werden deer lijk door glasscherven gekwetst Tw69 kanonnen, gestolen. Een niet alledaagsche diefstal wordt van het. kasteel Pérignon bij het Fran- sche plaatsje Finham gemeld. Op het terras stonden reeds sedtert een hon derdtal jaren twee zware kanonnen, die door zekeren generaal bij gelegen heid van zekeren veldslag buit ge maakt en daar geplaatst waren. Eeni ge dagen geleden nu zijn beide kanon nen, in weerwil van hun afmetingen en gewicht gestolen. P poorwe~on geluk. In de buurt van Charbin zijn twee personentreinen met elkaar in botsing gekomen; 18 Chineezen en 7 Russen kwamen daarbij om het leven, waarbij twee door bevriezing. Tegen rooken. Ini een stadje in Peonnsylvanda werd! onlangs een bond van jonge meisjes opgericht, om zich niet in te laten met jongelui die, in welken var mook, van. tabak gebruik maak ten. De jongelui antwoordden met 't stichten van een vereend ging, wel ker leden zich verbonden, slechts aan jonge dames buiten het stadje heit hof te maken. Zeieir kort daarna waren er in eemstgemoemden bond nog maar zeer weinig leden over. Vervolg Stadsnieuws. Ned. Opera. We hadden in lang de N<ed). Ope* ra niet binnen onze muren gezien; maar nu ze kwam, kwam. ze mei ai wat haar verschijnen belangrijk kon maken: een aantrekkelijk werk ftn een waardige bezetting. En wie zal tegenspreken dait Bizet's „Car men' 'tot de aantrekkelijke, tot die meest gewilde nummers van. het opera-repertoire behoort! Al wat mem viami een opera verlangt ik spreek dus niet van eem Wagine- riaansoh muzifek-drama geeft de- zo schepping van Bizet ih rijken overvloed). Pittige, mooie, geest- en gloedlnj'ko muziek, toomeelem vol lo ven en bonte afwisseling, bij iedere nieuwe opvoering steeds opnieuw cfce aandacht boeiendi; daarbij de rijkste gelegenheid tot oogverblin dende schittering van costumes en décors wat kan. billijkerwijze meer verlangd worden? Niets an ders, zou i'k meenan, dan dat die goede gelegenheden niet ongebruikt, en althans die meer dringende eischen niet onbevredigd- worden gelaten. Maar ik zeide reeds: de bezetting was een waardige; met andere woorden: de opvoering gaf een alleszins bevredigend) beeld van1 het werk en dus een zeer belang rijk kunstgenot. Wat mdj in. deze uitbeelding bet meest gefrappeerd heeft was de uit- nemende vertolking van de hoofd figuur door rruej. Irma Lozin. Wel heeft haar vroeger optraden her haaldelijk, ook voor ons duidelijk gemaakt, hoe de N.ed. Opera in deze begaafde kunstenares een zeer hoog te waardeerein kracht bezit, maar dilt ontneemt niets aan die verras sende beteekenis van deze haar jongste daad op muzi kaal-dJra.mar tisoh gebied. Bedeeld met alle ve>r- srischte uiterlijke hoecfendghedem gelukte het haar wonderwel het de monische in het Carmen-karsik ter tot uitdrukking te bremgen, zonder ooit den schoonheidszin barer toe schouwers te beleedjigeaii. En. gelijk hun oor geniiet in den zang vol gloed en expressie, zoo verlustigt zich hun oog in die wel overwogen., maar schijnbaar geheel toevallige gratie van standen en bewegingen. Ongetwijfeld1 zal m-ej. Lozin's Car- mieivcrea-tie in de geschi-edrolkn der Ned. Opera als een fedt van on gewone beteekenis warden geboekt. De rol van Macaëia was aan mevr. CoómiiErancisoa opgedragen. Hoewel dleze dam© niet over zeeir bijzondere eigenschappen vooral wat liet muzikale betreft heeft te beschikken, mag zij toch een zeer gelukkig talent het- hare noemen: dc groote gemakkelijkheid name lijk waarmede- zij zich blijkbaar in elk karakter en in, iedSerem toestand weet in te denken. En zoo gaf zij dan ook een Micaëla të zien en te hoorem, die in sympathieken, eenr voud weinig ini warmte en innig heid vaan dramatiseh-mumkaile uit drukking niets te wenschen, over liet. De verdere roh-erdeeling «reefit minder aaniearifimg to t détailiteanani. Pauwels als José en Qreddo als Es. camiililö zijn hier goede bekenden. Oreldo staat in. dit wenk onder één opzicht bij zijn hooggeetemd&ri kunstbroeder achter; hierin n.m. daf dat hij niiet ate deze d'e gelegenbetid heeft zich zoo recht in zijn rol in te teven. Hij is daarvoor tie zeil den ien te kort achteréén op die' plan, ken. miaar die weinig oogeniblii'kken dat hij daar was, te-Men zeker mee onder de beste van, den, avond De ensembles, waarin de dames V Westerhoven (Frasquita), Linden (Mercédis), de heeren Poon? (Dan- cadre) en Coiini (Reimendado) medb- werktlemi, waren zeer goed. Bijzon der in het voortreffelijk gezongen kwintiet in, de 2e acte, bleek, hoe bij gebrek aam buitengewone stemmen toch door studie en rou tine oen onberispelijk geheel is te verkrijgen'. Laat ik niet vergoten nog even den heer, voorat den zanger P. Koster een woord vara lof te bren gen voor zijn kirandgen Zuniga. Emi het orkest onder Leiding van den heer K. Ph. Mönch, diende eigenlijk ook nog met ingenomen heid herdacht maar ik moet er mi j toe bepalen te zeggen dat dleze voorstelling ais geheel zeer den goe den dunk heeft versterkt dien wij van de Ned. Opéra in 't algemeen en van enkelen harer leden in 't bij zonder koesteren. Moge de flink bezette zaal en de dankbare stemming van. het publiek haar moed en lust geven, onze staid die toch inderdaad het goede ein schoon,e op elk gebied wel weet te waardeeren nog herhaaldelijk in dat seizoen te bezoeken. PHILIP LOOTS. Arron d issements- Rechtbank (Zitting van Donderdag 5 Dec. 1901.) Bedorven vle-esch. Jacob Hoek te Wormerveer had zich op 20 Aug. 1.1. schuldig gemaakt aan het vervoer van bedorven vleesch. De kantonrechten" te Zaandam sprak bekl. van het hem ten laste gelegde vrij, doch de ambtenaar van het O. M. ging in hooger beroep en zoo diende de zaak heden voor de rechtbank alhier. Het O. M. vorderde vernietiging van het vonnis in appel, en vroeg f 10 boe te of 5 dagen hechtenis. Een woesteling. Jacob Hop man te Krommenie, schijnt een lastig persoon te zijn, wanneer hij in staat van dronkenschap verkeert, hetgeen uit zijn optreden op 19 October blijkt, toen hij ter zake van. dronkenschap werd gearresteerd. Met geweld verzet te hij zich tegen de poiitie-anibtenarenu Politiek en Diemeer, en stelde zich als een wiLd dier aan door te schoppen, te trappen, te slaan en te bijten, waar door die politiedienaren werden ver wond. Daar bekl. reeds meermalen, wegens wederspannigkeid werd ver oordeeld, vorderde het O. M. thans 3 maanden gevangenisstraf. V e r n i e 1 i n g. G. M. Koster te Koog aan de Zaan, had zich op 12 October schuldig gemaakt aan het stuk wer pen van. ramen van de molen „de Vink" aldaar'. Daar d'e vernielingen, welke door de straatjeugd' te Koog aan dc Zaan wor den aangericht, een groot-en omvang aannemen, vorderde het O. M. tegen beklaasde 1 maandi gevangenisstraf. Voorwaar een afschrikwekkend voor beeld! Eenlid der bende van Lam me rt j e Zondag. In het bankje dier bekl. verscheen nu J. H. Schram, iemand met een echte boeventronie, die reeds verscheidene vonnissen wegens diefstal en inbraak achter den rug heeft. Nu weder had hij zich te verantwoorden terzake, dat hij omstreeks 17 October 1901, onder de gemeente Purmereud. hetzij alleen, hetzij in vereeniging met andere per sonen, uit een gesloten vaartuig heeft ontvreemd een zilveren broche met oorknopjes, een gouden broche met oorknopjes, een medaillon met ton netje, en een sigarenpijpje, alles toe- behoorende aan Jan Derks. Tot het vaartuig had bekl. zich toegang ver schaft door verbreking van een luik. Bekl. bleef hardnekkig-ontkennen en wendde hardhoorigheid voor. blijkbaar om zoodoende meer tijd te hebben om zich te bedenken wat. te antwoorden op de vragen van den president. Lee- lijk liep bekl. er evenwel in. toen hij op de vraag van dten, president: „Hoe hij in 't bezit van het pijpje was geko men", antwoordde, dat hij dit Vrijdag 28 October op de markt te Amsterdam had gekocht, terwijl hij voor den rechter-commissaris had verklaard, dat hij het pijpje van een onbekende in de Vijzelstraat op Donderdagavond had gekocht. Het O. M. ging de zaak nog eens breedvoerig na, achtte het wettig en overtuigend bewijs, niettegenstaande de ontkentenis van beklaagde, door de verklaringen der getuigen volkomen bewezen, en vorderde, wijzende op het ongunstig verleden van beklaagde, die van misdaad leeft. 3 jaar gevan genisstraf. De verdediger Mr. Manger Cats zette uiteen, dat nog geenszins vast staal, dat bekl., d'ie met 2 andere personen, te Purmereud geweest is, den diefstal heeft gepleegd. De beide anderen kun nen het evengoed gedaan hebben. Hoosstens zou bekl. wegens heling van gestolen goederen vervolgd kun nen worden, doch dit is hem niet ten laste gelegd, waarom ontslag van rechtsvervolging moet volgen. Tevens vroeg pleiter onmiddellijke invrijheid stelling van bekl., waarop de recht bank echter niet inging. Uitspraak 19 Dec. Doof Z. B.denmiiL va n O o- r- log is bij beschikking van 29 Nu vemiber l.l. no. 47. aan. den. let ding

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2