ALLERLEI. SCHAAKSPEL. FrijsraadseL loopt, of in den grond kruipt, dus daaruit blijkt, dat het beest volstrekt niet verlamd is vari schrik. Wanneer men een kever, dieo^er den weg loopt, tegenhoudt, dan ziet men dikwijls dat hij zich dood houdt en roerloos blijft zitten, tot het gevaar geweken is.Houdt men hem dan weer tegen, dan heeft men dezelfde vertooning opnieuw. Waaroxn zou hier het instinct net eer der een rol'spelen, dan de schrik? Avic. PUZZLE. Locomotief met aaamgedrukte luoht. Op de plaat is afgebeeld een geheel nieuwe, hoogst origineele. vuur-, rook- •n stoomlooze locomotief, die in uiter- i lijk zoo aanzienlijk afwijkt van alle andere locomotiefsoorten dat men ze j •er zou houden voor een automobiel- j vrachtwagen dan voor een machine, die andere rijtuigen moet voorttrekken j Deze locomotief, die alleen als reser vemachine dienen moet en bij storingen in de electrische geleidingen van som. mige tramlijnen te Parijs de tot stil- stand gebrachte tramwagens moet wegbrengen, wordt gedreven door saamgeperste lucht. Zij heeft in hoofd zaak den vorm van een goederenwag- gon en is aan beiide einden voorzien van een staanplaats voor den bestuur der. Het geheele middengedeelte be vat de met saamgeperste lucht gevulde reservoirs. De wagen rust op twee vierwielige assen, waartusschen de beide motoren met dubbele cilinders zich bevinden. Alle deelen der machine zijn gemak kelijk toegankelijk en zeer eenvoudig schoon te maken, na te zien en, zoo noodig, ook te repareeren. Van de bei de cilinders van iederen motor is de eene een cilinder met hoogen druk (20 Kg. per vierk. centim.), de andere een met lagen druk (100 Kg. per vierk. c.- M.). Op de plaats, waar de bestuurder staat, bevinden zich all» toestellen, voor snelheidsregeling, signaalgeven, de remmen, enz. De betrokken Parijsche maatschap pij heeft 4 van deze locomotieven laten maken, doch het aantal zal uitgebreid worden, als bruikbaarheid en betrouw baarheid bewezen zijn.' List en verstand bij de dieren. De listen, welke de dieren aanwen den, om zich van een of ander voor deel te verzekeren of zich voor een ge vaar te beschermen, vormen een der meest interessante hoofdstukken uit het leven der dieren. De vraag: instinct of verstand? wordt ons hier telkens ter beantwoording aangeboden, maar in zeer veel gevallen zal het verstand de meeste stemmen verkrijgen. Hoe kan een handeling op instinct berusten, als die te voorschijn geroepen wordt door omstandigheden, waarin het dier slechts door toeval geraakt is, en waarin zijns gelijken zich nog nooit bevonden hebben; een handeling dus, die blijkbaar een direct gevolg is van ervaring en nadenken? Dan zou het immers evengoed ais instinct kunnen opgevat worden, als wij, mensclien. ons door scherpzinnig heid uit gevaren, weten te redden of ons door list eenig voordeel weten te verschaffen. De beste kenner van de dieren, Brehm, zegt met- betrekking tot dit onderwerp in zijn beroemd boek ,,Thierleben": ..Bij het dier nemen we onderscheidingsvermogen waar, ge voel van tijd; plaats, kleur en toon; het toont inzicht, die gave om waar te nemen, om een besluit te trekken, oor deel. Het doet zijn voordeel met ge maakte ervaringen; het ziet gevaren in en denkt na over middelen, om ze te vermijden, het bewijst neiging en afkeer, liefde voor echtgenoot en kin deren, voor vrienden en weldoeners, haat tegen vijanden, trouw, oplettend heid, onverschilligheid, vreugde en smart, toorn en zachtmoedigheid, list en verstand, eerlijkheid en oneerlijk heid. Het verstandige dier berekent, bedenkt, overweegt, eer het handelt; en stelt vrijheid en leven in de waag- Bchafi' te voldoen aan den inner- lijken dwang. Het dier heeft van gezelligheid hoo- ge begrippen en offert zich op ten ba te van de gemeenschap; het verpleegt kranken, ondersteunt zwakkeren en deelt zijn voedsel met de hongeren den. Het overwint begeerten en leert zich beheerschen. Het herinnert zich het verledene jarenlang en denkt zelfs aan de toekomst, want het verzamelt en spaart Waarnemers, die lange jaren met dieren hebben omgegaan, en ze in al hun doen en laten met een bepaald doel hebben gadegeslagen, kunnen deze woorden onderschrijven. Als het listigste dier geldt van ouds her de vos, wiens naam met het be grip list onafscheidelijk verbonden is- En toch wordt hij ver overtroffen door den aap. aan wien in dit geval de kroon onder de dieren toekomt. De aap weet niet slecht9 met list en sluw heid zijn voordeel te doen. maar hij rs'-iat ook in hooge mate de kunst van veinzen. Een voorbeeld hiervan vertelt dr. Friedrich Knauer van de Chimpansee Congo in het vivarium te Weenen. Congo kreeg elk uur een slok Krondorfer water, maar hij zou het liefst telkens de heele flesch leeg gedronken hebben. Om te zorgen, dat hij de flesch niet in handen kreeg, was de oppasser dus genoodzaakt, die zorg vuldig te verbergen, waarbij de man er altijd op lette, of de aap die berg plaats ook opmerkte. Congo echter scheen geheel in zijn spel verdiept, maar loerde meteen met een sluw en zijblik, waar de flesih door dien op passer geborgen werd. Zoolang de op passer aanwezig was, speelde hij rus tig door, maar nauwelijks had deze een oogenblik de hielen gelicht, of hij haalde de flesch te voorschijn ont kurkte deze en dronk alles op. Van den orang-oetang Bobi wordt ver haald, dat hij op het schip, waarop hij zich bevond, den. kellner had bezig gezien met het bergen van leege en het uitzoeken van volle rumflesschen: In den nacht hoort zijn meester een on gewoon gedruisch en toen hij ging on derzoeken, vond hij Bobi bezig met de rumfleschen, en juist om een flesch die hij leeggedronken had, weer in het I stroo te wikkelen. Maar zijn snoeplust kostte hem het leven, want hij kreeg j een zenuwkoorts, waarvan hij niet i meer genas. Hierbij moeten we nu op- i merken, dat het dier onthield, wat hij gezien had en in den nacht, toen alles sliep, naar de flesschen ging; wat dus wijst op iets hoogers. dan gewoon in stinct. De slimheid van dien olifant is, vol gens de nieuwste waarnemingen, nog al heel wat overschat geworden tot nu toe, maar het is niet te loochenen, dat hij voor dressuur groote eigenschap pen bezit. De hond bezit, naast een aantal merkwaardige eigenschappen, in hoo ge mate de gave der slimheid en zelfs die mopshond, die over het algemeen niet voor schrander te boek staat, legt soms een merkwaardige slimheid aan den dag, als hij zijn meester om een of andere reden wil misleiden. Iemand had een mops, die niet altijd naar bui ten mocht, als hij dat wilde. Het dier kroop dan eerst bedaard onder de ca napé, maar kwam een oogenblik la ter weer te voorschijn en maakte alle bewegingen en gebaren, die een hond pleegt te maken, als hij beslist naar buiten gelaten moet worden. Den eersten keer bedroog de slim me mops zijn meester volkomen. Hij sprong vergenoegd de deur uit. doch het bleek spoedig, dat het volstrekt niet noodzakelijk geweest was, hem uit te laten. Dezelfde mops had veel tegenzin in het dragen van den muil korf, die hem altijd werd opgezet als hij naar buiten ging; meestal gaf hij er dan de voorkeur aan, binnen te blij- ven. Joeg men hem er uit, dan keerde i hij na een paar minuten terug, kroop onder de canapé en wachtte geduldig op een gelegenheid, om ongezien of I met een gauwigheid naar buiten te snappen. De vos is het zinnebeeld van list en geslepenheid. Reeds zijn woning ver- I schaft hij zich dikwijls op zeer listige wijze. Om zich de moeite van het bou wen te sparen, kiest hij een geschikt dassenhol uit. De das is een vriend van reinheid, en om nu den bewoner van het hol te verjagen, verontreinigt de vos telkens den ingang. De vos be machtigt veelal zijn prooi door list. Jagers hebben dikwijls opgemerkt, dat hij zich dood of slapend houdt totdat de muis geen gevaar meer ziet en zich naaf buiten waagt. Maar ook die muis die vervolgd wordt, toont een zekere sluwheid. Verstopt men het gat, waar zij uitgekomen is, en vervolgt men haar in de kamer, dan schijnt ze tel kens spoorloos verdwenen. Heeft ze een schuilplaats, 't zij onder een stuk papier of achter een stoof of voetkus sen gevonden, dan blijft zij daar zoo lang zitten, tot ze zich ontdekt ziet en gevaar dreigt. Ook in de vogelwereld ontdekt men niet minder sporen van overleg en list, dan bij zoogdieren. Hoeveel over leg merkt men bv. niet op bij het kie zen van een plaats voor het nest en 't is een stellig bewijs van list als het vogelwijfje, dat zit te broeden, bij on ze nadering niet vlucht, zich stilhoudt en pas wegvliegt, als we de hand naar haar uitsteken. Onder de vogels staan als zeer slim bekend de raven, eksters en papegaaien. De beide eerste gaan niet slechts met groote geslepenheid te werk bij de uitvoering van hun stre ken, maar zij verstaan ook in vrij hoo ge mate de kunst van veinzen. Gevan gen raven hebben er altijd genoegen :n personen of dieren, die ze niet mo gen lijden, een poets te bakken. Wan neer iemand, waar ze iets tegen hebben voorbij gaat, geven ze hem gaarne een tik met den snavel, maar houden zich dadelijk zoo onnoozel en kijken zoo onschuldig, alsof ze niet in staat zijn een mug kwaad te doen. Van pape gaaien wordt ook verteld, dat ze zich slapend houden, om den persoon, dien ze hebben willen, naderbij te lokken en hem dan op snavelbeten te trak- teeren. De patrijs houdt zich, als hij met zijn niet al te best vliegende jongen vervolgd wordt, vleugellam en flad dert dan in een andere richting langs den grond, om de aandacht van den vervolger op zich te vestigen en van de jongen af te trekken. Zijn de jongen in veiligheid, dan vliegt de oude vo gel op. De koolmees lokt 's winters met list de bijen uit de korven. Zij tikt niet den snavel net zoo lang tegen den buitenkant, tot eenige der bewoners naar buiten komen, om te zien wie de rust'verstoorder is en de eerste bij, die zich vertoont, wordt de prooi van rn vogel. Dit spelletje wordt dan telkens herhaald. Zeer opmerkelijk is het bedrijf van den zoogenaamden honigaan.v;jzer in Afrika, die de bijennesten opzoekt en er dan de menschen mee bekend maakt. Zoodra hij een nest gevonden heeft, gaat hij op een boom langs den weg zitten, en tracht door roepen, zin gen en slaan met de vleugels de aan dacht van een voorbijganger te trek ken en dezen tot volgen uit te noodi- gen. Toont zich hiertoe iemand bereid, dan gaat de vogel voor, huppelt van boom tot boom en brengt hem bij het bijennest, waar de dankbare eigenaar den vogel dan een goed deel van den buit geeft. De listigheid der slangen heeft vol gens de onderzoekingen heel weinig om het lijf en het is niet goed ver klaarbaar, hoe dat dier bij vele vol ken als het zinnebeeld van list en sluw heid kan gelden. Ook bij het zich dood houden van kevers hebben we niet altijd met over leg, maar dikwijls met instinct te doen. Toch gaat het niet aan, om bij dat zich dood houden in alle gevallen te spre ken van de mechanische werking van schrik. Met deze schrik- en hersen schuddingstheorie heeft men in den laatsteii tijd ook de analoge gevallen in het hoogere dierenleven trachten te verklaren, maar enkele gevallen uitgezonderd ten onrechte. De muis, die tot op het beslisssende oogenblik in haar schuilhoek blijft zitten, wordt daar nietdoor schrik vastgehouden, want dan zou zij niet op het juiste mo ment, als het gevaar het hoogst is, de vlucht kunnen nemen. Ook is het niet de schrik, die het broedende vogel wijfje op haar nest vasthoudt, want dan zou zij niet precies in het laatste oogenblik, als de naar haar grijpen de hand het dichtst nabij is, de vlucht kunnen nemen. Men ziet dan ook dui delijk, dat het oog opmerkzaam de be weging van de hand volgt, tot op het beslissende oogenblik. Ook bij het zich doodhouden van ke vers houdt de schriktheorie niet altijd steek. Men kan dikwijls opmerken, dat de kever, als hij zich op den grond heeft laten vallen, onmiddellijk weg- Wat bewondert gij in een manP Er zijn heel wat antwoorden ingeko men op de door ,,D© Holl. Lelie" ge richte vraag tot haar lezeressen: ,,wat bewondert gij in een man". De redactie was tot het denkbeeld gekomen, toen ze in een Amerikaansch damesblad een oordeelwedstrijd1 vond met den titel: ,,What girls admire in a man, result of our prize competition". De buitenlandse he abonné's hebben heel pittig geantwoord Karakter vóór alles. Huiselijkheid. Luchthartigheid en vroolijkheid. Kameraadschap. Vriendelijkheid en Geduld. Waarheid, verstand1 en vriendelijk heid. Hij^ moet alles van den besten kant bekijken. Niet rooken en den baard afscheren. Mannelijkheid. De Hollandsche dames zijn het vrij wel met de bovenstaande antwoorden eens geweest, behalve dat zij niet met schertsende antwoorden kwamen. In de tachtig antwoorden kwamen in. Sommigen gaven blijken van groote verbittering tegen mannen, waardoor de bewondering verviel en daarmee de kans op bekroning. Een er van luidt: .,De man, die voor hansworst bij een ander speelt, en thuis den Satan uit- han<H Dan zij er de satirieke, zooals on derstaand: Ik bewonder in den man. Zijn gevoel van Eigen waarde," Immers er is niets op aarde, Dat hem evenaren kan. Zelfs het liefste, beste vrouwtje (Hij heeft 't immers uitgezocht) Loopt aan een figuurlijk touwtje. Als een kalfje, pas gekocht. Zegt ze eindelijk: „Ik verban Deze domme sleepers-sleur". Dan is 't antwoord van den man: Je bent lief, maar inferieur!" APéKA. V. V. V. zegt: De liefde, welke hij zijne moedear toedraagt. Wat echter het meest en het eerst genoemd werd, was: Waarheid en Karakter. Er werd in 't algemeen betoogd! dat schoonheid van karakter veel meer een vrouw aantrekt, dan schoonheid van uiterlijk. Een man met een hoo gen standaard van moraliteit, met rus tige manieren, wiens verschijning net heid verraadt, (zonder fatterigheid) met een lieven glimlach en met wien geen meisje zal durven flirten, houdt van alle vrouwen de bewondering en bekoring langer levend ..dan al de onbeduidende rondkoppen in staande boorden, die zeer onuitstaanbaar zijn. Waarom geen gekleurd sporthemd, dat oneindig meer flatteert!!" (Woorden van Paulla). Voorts werd geroemd in een man Trouwe plichtsbetrachting en Rein heid, welke deugd A. B. tot een sonnet in spireerde. SONNET. Ik hoorde vele mannendeugden noe men WAAR IS DE KELLNER Waaronder moed en eerlijkheid en kracht. Liefdadigheid zag ik het meeste roe men. Als hadde zij het. grootst geluk ge bracht! Verborgen in den diepsten kelk der bloemen Daar schuilt haar groote, reine verkracht, Het is sap, waarom de bijen zoemen, Geheimnisvol werkt zijn aantrekkings kracht. Zoo stil laat ook één deugd zich geiden Het is de macht van 't eed'le p lichts gevoel. Die zielenadel tevens ons dóet melden. Die immer leidt tot 't hoogste levens doel. Het stil volbrengen van de eerste plichteu Zalu altijd den levensstrijd verlichte.-». Lottie kwam met een Fransch ge dichtje: Dieu Mon óme, Mon corps au roi, Mon coeur aux dames, L'honneur pour moi. Bekroond zijn: „Wistaria" en „Luc- tor et eraergo", omdat zij in beknopten vorm het meeste zeiden, en „Veritas S." om haar aardige inkleeding. Wat ik het meest bewonder in een man is in hoofdzaak het volgende: „Kracht naar lichaam en geest, ge paard aan zachtheid van karakter, het kunnen weerstand bieden aan de vele verleidingen van het leven en zorgen rein te blijven, evenals hij ddt wensebt van het meisje, dat hij zich eenmeal tot vrouw zal kiezen." WISTARIA. In een man bewonder ik: Mannelijke trouw, fierheid en /.elf standigheid, gepaard aan vrouwe'ke zachtheid, teederheid en reinheid van levenswandel en bekroond m een kinderlijk geloof en vertrouwen ir> God en Zijn woord. LUCTOR ET EMERGO. In een man bewonder ik: Reinheid van zeden, waarheid in handel en wandel. Een man, die strijdt en werkt voor een hoog, hei lig levensideaal, onversaagd, met man nenmoed, steeds het doel voor oogen houdende, daarop afgaande zonder wijken. Strengheid voor zichzelf, zacht beid, de zachtheid van kracht voor andoren. Ik bewonder een man, die iets tot stand heeft gebracht, een doel bereikt heeft. En als er een man op de wereld rondwandelt, toegerust met eigen schappen, door de Lelielezeressen be wonderd, dan zou ik met De Génestet willen zingen „en dan, hemel, geef hem mij". VERITAS S. Tegenwoordigheid van geest. Keizer Paul I, die van 17961801 over Rusland regeerde, was gestreng, eigen zinnig en opvliegend van aard, maar hij had toch nu en dan oogenhlikken, De overblijfselen van een versteend mensch, van een Inca, zijn tentoonge steld geweest in de Chileensche afdee- ling op de Panamerikaansche tentoon stelling, die te Buffalo is gehouden. Het vinden van dit lijk wordt door des kundigen beschouwd als de belang rijkste ethnologische en archeologi sche vondst die ooit, in Amerika gedaan is. Het lijk werd gevonden in een oude kopermijn in een berg bij Colama, in Chili, op een hoogte van 11.000 voet boven de oppervlakte der zee. De lucht is daar zeer dun en droog en demijn Een versteend mensch. toonde geen spoor van vochtigheid.De Inka moet op de rechterknie gesteund hebben en zijn handen waren zijwaarts gedrongen in een gat van 10 k 15 cM. diepte,alsof plotseling van boven af de aarde op hem was gevallen. De gereed schappen welke bij het lijk zijn aange troffen, toonen denzelfden vorm en het zelfde karakter als die uit het steenen tijdperk. Men schat, dat het lichaam meer dan 500 jaar oud is. Het oor draagt een donkerrood klompje, waar het bloed door den druk van de aarde is bij eengedrongen. Eén der schouders i9 verpletterd en ingedrukt, evenals de borst en het vleesch van den rug is in de ruggegraat gedreven. Het haar is nog buigzaam, de wenkbrauwen zijn ongeschonden. Op verscheidene plaat sen aan het lichaam zijn duidelijk builen merkbaar, terwijl kleine stee nen op vele plaatsen in het vleesch ge drongen zijn. Het gewicht bedraagt 48 pond. Proe ven hebben bewezen, dat het lichaam slechts een schaal is, waarvan het inwendige gevuld is met de tot ver steening overgegane ingewanden. waarin hij zich grootmoedig betoond*. Zoo hoorde hij eens, in de stliltd van zijn werkvertrek, een schaterend ge lach, dat uit de kamer zijner adjudan ten en andere dienstdoende officieren klonk, welke kamer door nog een an der vertrek van zijn kabinet was ge scheiden. De Keizer trad nu (in dat tmwehen- vertrek en hoorde daar. dat een dier officieren hemzelven tot mikpunt zij ner geestigheid had' gekozen en zijn manier van spreken en ziin neusklank zeer juist nabootste. Zachtjes opende Keiizer Paul dte ka merdeur en stond opeens midden on der het vroolijke troepje, tot grooten schrik van de officieren en vooral van den luitenant, die hem had nagebootst en die zich nu al in gedachten op weg naar Siberië zag. Met gefronst voorhoofd en over «lkaar geslagen armen ging Keizer voor dien luitenant staan en beval hem voort te gaan met de „pantomime-voorstelling." De jonge officier had daartoe niet veel lust. maar hij voldeed toch zonder dralen aan het bevel. Met zeldzame zelfbeheersching sprak hii terwijl hij nauwkeurig 's Keizers houdiag en spreektoon nabootste: „Luitenant, ge verdiendet eigenlijk, dat ik u naar Tobolsk zond; maar ik ben de lankmoedigheid zelve en daar om schenk ik u niet alleen vergiffenis, maar ik bevorder u ook nog tot kapi tein bij den Staf." De Keizer knikte toestemmend, sprak op zijn eentonige manier: „Zoo zal het zijn!" en keerde bedaard naar zijn werkvertrek terug. PROBLEEM No. 30. Zwart. 1 Pd4, Kd4 2 DcJ, e4 3 DeS^f anders, 3 Rgl^f Kd3 2 Dc3t, Ke4, 3 De3 ed4 2 Dh3 d3, 3 Dg4 t- Rg2, 3 d3± Rf3, 3 Dh7 i R speelt, 2 Dc2|, Kd4 3 Rgl 4= Wit speelt en geeft in drie zetten mat. Oplossingen worden vóór 16 Dec. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jhr. A. E. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 te 's-Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 28. Goede oplossing ontvangen van A. v. V. te Haarlem. De oplossing van ons vorig prijs raadsel is: BOTERMARKT. De onderdeelen zijn tram. roet, berk. Ingekomen waren 317 goede oplos singen. Bij loting viel de prijs ten deel aan den heer J. PETERS, Raamgracht 12, alhier, die zich Maandag a.s. tusschen 2 en 3 uur aan ons Bureau, Kamper singel 70, kan vervoegen. Ons nieuwe prijsraadsel luidt als volgt: Mijn geheel bestaat uit 8 letters en vormt den naam van een land, dat de wereld van zich doet spreken. 3, 1, 4, 5 vormt een kleur. 2, 4, 1, 7 vormt een ontkenning. 8, 6 ,8,1, 5 vormt den naam van ©en Oostersche vrucht. Oplossingen worden ingewacht tot en met Woensdag a.s. Als prijs loven wij uit een INKTKOKER.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 8