EEN HALTE WEEK Tweede Blad, Juffrouw Johanna. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Maandag 9 December 1901. Me. 5659 Haarlemsche Handels- vereeniging. GocdgeJc. bij Kon. Besluit van 12 Nov. No. 22, 1899. De Haarlemsche Handelsvereen. telt thans ruim 650 leden, dat is veel, doen niet genoeg. Elke winkelier, elke han delaar. zijn belang begrijpende moet zich aansluiten. De contributie De- draagt slechts f250, terwijl de voor- deelen groot zijn. Rechtskundige adviseurs zijn de nee- ren nirs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Pli. de Kauter, Spaarne 94, weiae gratis advies in handelszaken geve aan de leden en voor hen gTatis op den in faillissementen. jjQi,-r,cr Voor incasso's, door bemiddeli g der advocaten gedaan, wordt o rekend. Bankiers der vereeniging ZB» heeren Laane van Bemmcl, straat 51. Alle brieven of aanvragen Iook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aa xihet bureau der eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst te sluiten, waardoor het H.H. leden nauwkeurige informaties te verschaffen omtrent alle finnas Nederland. De kosten dezer informaties neara gen GO cents per adres, plus 5 cents voo,' porto, en moeten voormt beteaW worden aan het bureau. Informatien naar binnen de stad wonende P neRuTm 650 informatiën en dige adviezen werden in het afgeloo- pen jaar verstrekt. /q In Augustus en September Z11 vorderingen tot een bedrag van /252U -ib betaald, 12 vorderingen, worden ai- betaald; 16 vorderingen P/lKim Vuleens artikel 7 dient het Geheim der Maandlijsten ongeschonden be waard te blijven. 11.11. Leden worden er op attent ge naakt. dat pretentién. buiten dei staa i„ tc vorderen, niet worden behan- deld. tenzi' rorto-vergoeding (10 c™-) is bijgevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend lederen werkdag van 'smorgens 9 tot I en 's middags van 2 tot 4uur. Dagelijks is een der bestuuisleden aanwezig en bereid tot het geven Aan alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijdag van l»—"1- u"r v.m., de overige dagen van 4 mm. Wereldgeschiedenis. Labori en Reinach. In Spanje. De Boodschap van President Roosevelt en de Engelsche bla den. De eminente verdediger van Alfred Dreyfus, Mr. Labori, heeftin ,,Le Jour nal" cene reeks van artikelen geopend. Hij deelt mede, dat hij ,,op Reinach's initiatief" heeft opgehouden de advo caat van dezen te zijn. Echter erkent hij ieeds in October '99 aan Reinach verzocht te hebben, een anderen ad\-o- caat te kiezen. Reinach drong toen sterk er op aan, dat Labori zijn advo caat zou blijven en deed een beroep op Labori's toewijding: hierom bleef deze. .Thans behaagt het den heer Joseph Reinach zich van mij af te scheiden." Waarom? Na vooropge steld te hebben, dat de zaak-Dreyfus en alle zaken welke er mee in verband gestaan hebben, tot aan de amnestie- Avet een zuiver politiek karakter heb ben gehad, betoogt de heer Labori, dat de breuk tusschen hem en Reinach eveneens een politiek karakter beefi. Hij citeert tAvee alinea's uit het artikel in de „Grande Revue" van 1 Novem ber: alinea's die hij niet zou geschre ven hebben, zoo hij niet sedert een jaar, op het initiatief van de familie Dreyfus, had opgehouden de advocaat van den kapitein te zijn. Het artikel van 1 November mishaagde nochtans niet aan, den heer Reinach. Maar wat dezen a\rel mishaagde Avas, dat Labori. hoofdredacteur van de „Grande Re vue", en besloten er voortaan zelf in over politiek te schrijven, aan Corné- ly had meegedeeld, dat hij dezen niet avou vragen zicli in zijn (Cornély's) kronieken te schikken naar de politie ke inzichten van den hoofdredacteur Feuilleton. Naar het Duitsch van PAUL HEIJSE. 4. Zóó mOet mien er niet over denken-, anders zou men het mis schien niiet doen. Ik heb zooveel medelijden met hem gehad en toen heb ik maar de hand over mijn hart gelegd en bera met dichte oogen mijm moodüoit tie gemoet gegaan. Arm han't! dacht ik. Als je. oogen maar niet te gauw opengaan! Want al had' ik vroeger noodt veel van Firmian gehouden in weerwil van zijn mooie blauwe oogen <em zijn wangen van melk \en bloed1 nu vond ik hem onuitstaanbaar als hij zoo trotsoh als een pauw met zijne verloofde rondstapte en zich waar achtig verbeeldde dat hij zulk een meisje waard was en zij vara geluk mocht spreken dlat hij zijn oog op, haar had laten vallen. Daarom bleef ik dan ook in den eersten tijd uit liet dorp weg, waar1 maar dat hij, Labori. toch evenmin, kon dulden, dat Cornély verder in an deren geest schreef. Dit althans heeft Reinach als motief voor zijn besluit gegeven. Labori geeft te verstaan, dat er nog wel meer bij gekomen zal zijn. En hij verklaart thans de pen op te nemen, omdat zijn vroegere cliënten en hunne vrienden hem hebben belas terd in een interview van „l'Echo de Paris". In Spanje blijft het nog steeds Avoelig. De correspondent van de „Petit Bleu" te Madrid acht den toestand zelfs onrustbarend. Hij schrijft het verzet tegen de overheid, in den laat- sten tijd op velerlei wijzen aan den dag f">konien, hoofdzakelijk toe aan ontevredenheid over de laksheid der regeering. die zich niet A'erzet tegen dc eischen van Weyler en van den mi nister van financiën. Van de hervor mingen op occohomisch gebied, die men na den oorlog met Amerika drin gend noodig achtte, is nog niets geko men. En zoo ma" men de op zichzelf weinig beteekenende betoogingen niet beschouwen als op zichzelf staand, maar doet men wellicht beter ze aan te zien voor de voorteekenen eener bot sing tusschen de dynastie en een re- publikeinsche beweging (in Cataloniè een separatistische), en een dictatuur van Weyler, die lang niet onmogelijk is, zou de ontknooping kunnen ver baasten. De Engelsche jingo-bladen zijn na tuurlijk zeer tevreden, dat in de Bood schap van President Roosevelt aan het Congres niets Avordt gezegd van den oorlog in Zuid-Afrika. De „Standard" juicht. Men ziet nu, ï'oept het blad. hoe dAvaas de te genstanders van onze regeering deden toen zij haar verweten, dat zij conces sion deed aan Amerika zonder er iets van waardie voor terug te krijgen! De „Times" vindt in de boodschap Roo sevelt's „helderheid en a'astheid van geest en ingehouden kracht". Natuur lijk spreken de oppositiebladen er ge-, heel anders o\'er: ,.'t Is merkwaardig, zegt de „Morning Leader" zeer terecht, hoe weinig de Rooseve t van heden lijkt op den Roosevelt uit den Cubaan- schen tijd. De president heeft zich on derworpen aan de financieele en im perialistische invloeden der republi- keinsche partij. Het imperialistische taaltje is overal 't zelfde; de frazen over de „bandieten van den opstand op de Filippijnen" hadden geschreven kun nen worden door de veroveraars oP ons eigen departement van koloniën". NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD Het lag voor de hand, dat toen een maal de traktementen van de onder wijzers belangrijk Avaren A'erhoogd, ook die van de hoofden aan de beurt zouden komen. En uit een oogpunt van billijkheid was er dan ook niets tegen te ze.sgen. Zoolang er nog hoofden zijn (lag het aan de onderwijzers, dan zouden ze niet lang meer in hun tegen- woordigen vorm bestaan) zoolang ze er nog zijn. brengt de logica mee, dat ze grooter traktement ontvangen, dan hun eerste onderwijzer. Een van deze laatsten zei mij onlangs, dat hij er niet meer aan dacht, naar een vacee- rende plaats als hoofd', te dingen, nu het traktement zoo verbeterd Avas. Noch de titel, noch de paar honderd gulden meer konden hem bekoren te genover de grootere gebondenheid en verantwoordelijkheid. Nu de Raad ook de traktementen van de hoofden heeft verhoogd, is dat arer- schil Avel Avat grooter geworden. De leden gaven ten opzichte van het be ginsel blijk van ongeAvone eenstem migheid, al haspelden zij vrat over de onderdeelen. Zeker is er iets kluchtigs in, dat terwijl de levensstandaard ook in deze klasse gestegen is. de eischen hooger geworden en de huishuren den- zelfden kant uitgegaan zijn; de ver goeding voor het gemis van vrije avo- ning van f 500 op f 400 i,s verminderd. Liet. eenige Avat daarvóór te zeggen is moet wel Avezen, dat de hoofden, die geen vrije woning krijgen, meer keus van woning hebben, dan vroeger. Er :s ook nog iets anders van te zeggen. Meermalen lieb ik gehoord', hoe school hoofden de zaak omkeerden en, als ze in een huis van de gemeente Avoon- den. zeiden: „is dat nu een huis van ik anxfens op Zon- era feestdagen ge woon was heen ie gaan. om mijne vriendin te bezoeken. Het deed mij te Areel leed mijn petekind daar aJs die verloofde vara dien jongen tie zu l len vinden, en te moeten zien, clat zij er zich ook maar noodle in schik te. Goduranidle dien geheelera zomer hoonde of ik niets van hen, tot dat er eensklaps een verschrikke lijke tijding tot ons in d'e stad kwam. Steil u voor, slechts veertien dia gen voor den trouwdag, die dade lijk na die oogst zou zijn ik was natuurlijk ook uitgenoodligdi, maar had mij voorgenomen ondier het oen of amdler voorwendsel weg te blijven was plotseling Veiiit we der voor dien d'ag gekomen, dlie im- tusschen zijne drie jaren had! uit- gedliend). Hij was geheel1 veran derd, nog gegroeid en in zijn uni form een prachtige jongen, en ook niet meer de vroegere deugniet, maar heel fatsoenlijk .behalve in die vermetele wijze-, waarop hij alle mooie meisjes brutaal aankeek. Toen hij echter Johanna voor dJe eerste maal onjtjnoette. had hij als door den bliksem getroffen die oogen' medengeslagen. haar die hand ge reikt -en Aanlegen een waar woordier vijfhonderd gulden in een jaar? 't is hoogstens vierhonderd waard!" Hier uit zou men kunnen afleiden, dat de gemeente zelf de huurwaarde van de liaar toebehoorende schoolhoofdAVO- ningen op honderd gulden miindeT heeft bepaald* waaruit maar Aveer blijkt, dat een gemeente geen koop man is. Overigons was deze Raadsvergade ring er het bewijs van, hoe d» mensch veranderen kan. Wat is er indertijd niet te doen geweest over het vellen van iepen aan den Dreef. De heele Raad was ervan 0Arerst.uur, alle par tijschap verdween tegenover die ééne groote vraag: „ben je voor het omhak ken of er tegen?" Desonkundiigen praatten even luid als deskundigen, zoo niet luider. En nu! Niemand heeft zich eenige moeite gegeven over het iepental, dat nu weer op den Dreef zal komen staan te vallen. We laten den heer Springer en de Commissie voor den Hout en de Plantsoenen rustig voortwerken als leiders van den offi- cieelen houthak, onder gehoudenheid, dat zij zorgen, dat we over een jaar of wat weer overal jong, flink opschie tend plantsoen zullen hebben terug gekregen. Zelfs de heer Itoog verzette er zich niet tegen en dit Raadslid scheen Donderdagmiddag toch lang niet in zijn humeur; zooals het duide lijkst bleek bij zijn bezwaar tegen de plannen voor verbetering van den toe- gangsAveg naar de lichtfabrieken. Ze schenen hem niet A'oldoende. Er moest meer licht komen en daarom wilde de heer Roog de zaak aanhoudien en B, en W. uitnoodigen, meerdere gegevens ter visie te leggen. Natuurlijk de Commissie van. open bare werken boos: d'e heer De Breuk van zich af sprekende, die heer Welse- naar anders in den Raad gemoede lijk ook in zijn wiek geschoten. De ze opperde het vermoeden, dat er bij den heer Roog persoonlijke overwe gingen achter zaten. Daarop de heer Roog weer boos, beknorde den voor- zitter, dat deze den heer Welsenaar .geen wenk had gegeven, lees: verma ning. Nu ook de voorzitter onthikt, vroeg volgens Avelk artikel van 't regle ment van orde hij den heer Welse naar tot de orde had moeten roepen. De heer Roog kend? dat artikel niet. noemde het ten minste niet. En de Raad verwierp zijn voorstel, alleen de heeren Hofland en Schram verge zelden den voorsteller naar het amen dementen- en motie-kerkhof van den Raad, waarin al zooveel is bijgezet, dat thans lang is vergeten. Zij Avreek- ten zich bloedig en gruwelijk, door nu ook met hun drieën tegen het voorstel van B. en W. zelf te stemmen, waar door de Avethouder van Publieke Wer ken zóó getroffen scheen, dat er twee groote tranen uit 7'in oog droppelden, uit ieder oog één. 't Kan ook zijn, dat zijn lorgnet juist op dat oogenblik van zijn neus viel. Meer succes had de heer de Braai met zijn voorstel, om het voorstal be treffende de zAvemschool aan te hou den. Wie denkt er nu aan zwemmen! Als de wind naar 't Oosten loopt halen we de schaatsen voor den dag en Ava- gen ons op het gladde ijs. Dat deed. naar 't mij voorkwam, de heer Groot ook, toen hij kritiek uitoefende op het ontslaan van een' patient, uit het Gast huis. Niet omdat hij als Raadslid, geen recht zou hebben toe te zien op den gang van zaken aan het St. Eliza- beths-gasthuis. integendeel, maar om dat geneeskundige quaesties, vooral in verband met gestichtsreglementen, voor een leek al tot de hachelijkste on derwerpen behooren. Er heeft in dit blad al een beknopte verklaring van het geval gestaan en Regenten zullen het zeker niet onder zich laten om den geneesheer van het Gasthuis tot het leveren van een uitvoerig rapport uit te noodigen. dat zeker meer afdoende wezen zal, dan de bloote vèrklaring van een anderen medicus, dat de pa tient in quaestie nog lang niet genezen is. Met zulke zAvakke argumenten moesten ernstige mensehen niet in den Raad komen, 't Was hier immers niet de vraag, of de man genezen is, maar of volgens de reglementen de genees heer aanleiding vond, misschien wel gedwongen Avas hem verder verblijf in het gesticht te ontzeggen. Waarom de heer Groot vóór zijn openbare interpellatie niet onder de hand: om in- en A'oorlichting heeft ge vraagd, is mij niet duidelijk. Hij had immers, wanneer deze hem niet vol deed, altijd nog in 't publiek de zaak kunnen behandelen. Nu hij die voor zorg niet -pnomen heeft, loopt hij groot gevaar, dat hij straks als de gevraagde inlichtingen zijn. verstrekt zelf zijn ietwat daverende motie te- rug zal moeten nemen. gezegd. Toen was F inn: laai er bij gekomen en had hem maar evern trotseh toegeknikt en gezegd1: Ben jij ook weder hier. Ve.iit? Nu, bij de militairen zal men je wel je nuk ken era stroken hebben afgeleerd en aJis je het Aieehten kramt laten., mag je ook op ïraijin bruiloft kamera, Zondag ma Mania geboorte. Veit hadl geen woord geantwoord, maar hem vara het hoofd! tot de voe ten OTAgeiuomen en teen met een kort lachje den rug toegekeerd. Maar Johanna was er boos over ge worden en had Firmian zijn irotsch gedrag verweten', omdat Veit het toch niet helpen, kon dlat hij e-an, jon gen was zonder have en goed en vroeger geen betere opvoeding had ontvangen. Hierover hadden die verloofden voor liet eerst ongenoegen gehad en Firmiani was driftig heengegaan en had zich de eerste dagen ook niet bij haar laten zien. Hoe heb verder gegaan is, ver volgde die o>ud'e vrouw, is mij nooit reclhti dJmidleiLijk geAVoroten. Het schijnt dlat Veit getgenbeïdJ heeft gevonden Johanna in het geheim te ontmoeten eai haar dfem dikwijls heeft Aoorgepraat hoe ongelukkig hij was dat hij te laat was gekomen. Dat neemt niet Aveg. dlat ile heer Groot de verdienste heeft van de aan dacht te hebben gevestigd op oen diep beklagenswaardig num. Allicht zal er nu Avel een verblijf voor hem te vinden zijn, al is dat dan ook het St. Eliza- bethsgasthuis niet. Stadsnieuws Donderdagavond werden de verpleegden in het Stads-, Armen- en Ziekenhuis aangenaam verrast. Onder de stamgasten van het cafe Bot telier alhier hecrscht de geAvoonte, jaarlijks met het St.. Nicolaasfeest een kleinigheid af te zonderen A-oor boven vermeld doel. Dit jaar echter was de gift belangrijker door het samenval len van een wedstrijd voor biljarten; de leden van de ronde tafel (zoo noemt men de stamgasten) waren nl. in de gelegenheid een lijst ter teekening aan :te bieden waar druk gebruik van werd gemaakt. Een vleiend schrijven van den heer directeur namens de verpleegden werd verzonden aan de gevers voor de groote giften, welke bestonden onder anderen uit: 34 harten, 15 pond speculaas, 13 pond zult, sigaren, van tabak en chocolade, banket, sui kerwerk, sinaasappelen, enz. enz., alsmede een vat bier, aangeboden dooi de Phoenix-brouwerij. Door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland zal op 24 December a.s., des morgens 11 uur, ter provinciale griffie alhier worden aanbesteed: Het driejarig onderhoud der werken van het Noordzeekanaal, gedurende de jaren 1902, 1903 en 1904, in drie perceelen. Raming per jaar: le perceei f 27500, 2e perceel f 15000, 3e perceelf 27000- Tot dftrecteur vau het huis van bewaring alhier is benoemd de heer Jalink, cipier te Roermond. Gevonden voorwerpen. Een doublé broche; een paar grijze damcshandlschoenen en een sleutel. Een persoon is bekeurd omdat hij in de Barteljorisstraat op St, Nicolaas- avond liep met een zwart gemaakt ge zicht en een masker. Vrijdagmiddag is ingebroken in de Chocoladefabriek van de firma Droste iin den Veerpolder. Men heeft zich toe gang verschaft door opensluiting van een magazijndeur. In het kantoor zijn drio van de vier lessenaars openge broken. Er was van waarde niets aan wezig. De brandkast is ongemoeid ge laten. Er worden vermist postzegels en eenige voorwerpen van Aveinig waar de. (Dit bericht is gisteren per abuis blijven Biggen.) Examen. Vrije- en ordaoefeninpen der Gymnastiek. Geëxamineerd 6 vrou welijke candidaten. Geslaagd de da mes: C. M. Jongeling, M. A. Kofoed. M. L. Kónig en C. Coster, allen te Amster dam. 2de Bachconcert. Wij vestigen de aandacht op het dit maal belangrijk van inhoud zijnde ge- ilLustre£rde programma voor het 2e Bachconcert op Dinsdag a. s. Behal ve de gewone biographie van den op- tredenden solist en portretten van Jacques Thibaud en Paul Dukas, be vat het beschrijven der tekst met aan haling van motieven in notenschrift van Schumann's 4e Symphonie en „l'Apprenti Sorcier" van Paul Dukas. Dit programma, waarvan de lezing voor velen het begrijpen en daardoor genieten van de orkestwerken gemak kelijker zal maken, is bij de firma Met en Meij link verkrijgbaar. Naar wij vernemen is dieni heer A. Bernhardt, gewezen di recteur van, die miuziekvereeraiging „Harmonie", het eere-diiirecteur- schap aangeboden, en is tevens op een jaarlijks pensioen vam f 150 ge- steMJ. Op Dondordlag 12 Dec. e.k. geeft het Neutraal Gemengd Zangkoor D.I.N.D.U.A. haar eerste concert van. 't seizoen in de concertzaal van „d'e Kroonfmet welwillende mede werking van mej. M'aoy van Wijn- gaerd (sopraan), Amsterdam, en een strijkkwartet van Haraem"t Een •em amdler belooft een. mooie kunst avond!. De heer P. van Gittert, dJie op 1 dezer gedurende 42 jaren hoe het haar zou berouwen aan zulk een \ne<rwaanden sukkel haar hand en hare mooie hofstede te go ten en daarbij al die sluwe kun sten' heeft aangewend!, diie hij wed bij de meisjes in Neurenberg en Münclien zal geleerd) hebl>em kortom, hij ha,d Johanna in dleir miste- heit hoofd! op hol gebracht d'at het haar rau zelf onmogelijk toe scheen met Firmian te trouwen. Om hel hem ronduit te zeggen, daartoe had zij echter nog niet dien moed gehad. Hij kon heit evenwel genoeg merken aan d'e koelo wijze, waarop zij hem- bejegende en ook in d:e danszaal, waar ziji liever met Veit dan met haar A^erloofde dlanste, geheel tegen het. gewonie gebruik. Reeds toen zou liet zeker al tot er gerlijke tooraeelen zijn gekomen als Firmian niet bevreesd was geweest dat zijn medeminnaar hem erg zou toetakelen. Dan zat hij daar, ter- wijl de ander nuet zijn meisje rond draaide. met verbeten woede bij zijn kroes, die hij meer d'an, goed was opnieuw Liet vullen era raam zich voor bij het raaaT huis gaan aan Johanna eens goed te zeggen hoe hij er over diacht. Maar ook daartoe kon hij niet komen., want Velt wilde er niet vara afzien hen verbonden was als onderwijzer aan de Doopsgezinde school aan 't Groot Höi'bglian.d alhier, en gedurende die tarage reoks van. jaren zijne beste krachten aan zijne taak heeft ge wijd. heeft zich verplicht gezien om gezondih&idisrecliaixen zijn ontslag te vragen. ITet ontslag ie hem dloor den ker- keraad op de meest eervolle wijze verleend onder diankbetuiging voor de door hem bewezen dienden. Uit de Omstreken. Hillegom. Vergadering van dien. gemeente raad op 5 Dec. 1. IngekomJera stukken: Schrijven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van de sala- risregeLing der onderwijzers in deze gemeente; schrijven van B. en W. vara Sas- semheltm, dat zij de gemeente Lisse hebben' gemachtigd om aanvrage van concessie te doen inzake de te- l'ephoora. 2. Vernleiernen van, ontslag aan.' den gemeente-omrfjvianger. Wordt ondier dankbetuiging eervol verleend. 3. RJegedünig aard en bedrag der borgtocht van den te benoemen ge- meeniüeKvratvaniger. Deze wordt met 7 stemmen bepaald op f 4000 en moet zijra geplaatst orp het groot boek. 4. Benoeming gemeente-ontvan ger. De heer E. Meyer, werkzaam op die secretarie, krijgt 7 en de heer Topper, bloemist, 4 stammen; de le is dus benoemd. 5. Aankoop of huur van het gym nastieklokaal. Het beet/uur heeft thans liet gebouw voor 1500 gela ten), maar d'e Raad blijft bij f 1000; de zaak wordt nog aangehouden. 6. Af- en overschrijving over eenkomstig de voordracht goedigte kerand. 7. Adres J. van dier Pool' om1 ver- hooging Arara 25 als brugwachter. Dit wordt met 9 stemmen goedge keurd'. S. Vrgrootiirag van do haven. In gekomen zijn missives, dat de ver kooperas meit het lx-d der gemeente genoegen nam/ara. Alzoo zijn bet huis van v. d. Jagt en- die gronden van Wiiitterraaira Adiri- aamae en v .d. Bent gekocht. Bij de rondvraag geeft de heer Guldlemond i n overweging een dreg aan te schaffen voor mogelijke on gelukken; Êilizoo wordt besloten Donderdagimfididag liailf 4 wierd alhier bij de z.g. „Muur" de oude Dannïjs dioor de stoomtram, overre den en gedood. De oude mam was lei mcfcohi .en gemaakte weer tusschen- de raills, nia gewaarschuwd' te zijn,. Haarlemmermeer Aan het fort Vij'fJiuizer to Haarlem mermeer. heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Terwijl men bezig was met het ophalen van een waterbak, die eene zwaarte van 500 KG. had, brak de takel. Een Averkman, zekere E. kreeg die op het lichaam. Met verbrijzeld been en gebroken ribben Averd: hij opgenomen en naar 't Gasthuis te Haarlem a-er- voerd. Het aandeel van Aalsmeer, te ijve ren manschappen voor de Nat. Militie over 1902, bedraagt 13 man. Eene schandelijke behandeling. Mejuffrouw Hobhouse heeft in een brochure, gericht tot het bestuur van het „South African Women en Child ren's Distress Fund" het verhaal gege ven van haar wedervaren te Kaapstad. In een vorig nummer deelden wij reeds een en ander hieromtrent mede, ziehier verdere bijzondierheden. Miss Hobhouse kwam den 27en October aan op de„ Avondale Castle" en werd bij het onderzoek der reizi gers door luitenant Lingham aange houden met de mededeeling, dat zij niet aan land mocht gaan, maar aan boord moest blijven van de „Avondale Castle" onder streng toezicht, dat ze geen gemeenschap mocht onderhouden noch per woord noch per brief met eenig wezen aan land, en dat haar werd in overweging gegeven per „Ca- risbrooke Castle" Woensdag d.a.v. te rug te keeren. beiden tob aan de woning van Jo harana te vergezellen, waan* hij, toen het, meisje achter slot en gren del was. met een spettend) lachje den bloohantigen verloofde alleen Lie-t staan. Ditmaal echten' ea'baumde zich haair goed hairt raietb zooals vroeger oven' dien zwakkere. Ja. toen hij haar eindelijk ter A'erantwoordiing riep en verlangde diat zij den on be schaamden kerel weg zou zendien., antwoordde zij dat dit zijne zaak was eax als hij zelf raiet man's ge noeg was om zich een medemin naar van den hats te schuiven., zij er voor bedankte zijn© vrouw te worden. Daarbij zouden ook van beide zijden bottere woorden zijn gevaJtlen era het einde van het lied Avas d)at zij verklaarde dat er voor- eerst van trouwen nog niets kon ko men. Voor Nieuwjaar diacht zij er niet aan haar vrijheid op te offeren en dan zou liet re nog veel van af hangen hoe hij zich tot dien tijd gedragen had. Nu kunt u denken, vervolgde die oudJo vrouw, wedk een opzien dat in het dorp verwekte. Sommigen namen partij voor Firmian. vooral zij di eongaa/rrae zijn trakteeren in de herberg en verwachte bruilofs- Op haar vraag kreeg zij ten ant woord dat het bevel afkomstig Avas van kolonel Cooper, waarnemend be velhebber van Kaapstad, maar ver nam niet van wien deze zijn bevelen had ontvangen. Mej. Hobhouse verklaarde zich aan het bevel te zullen onderwerpen, maar verzocht It. Lingham een brief van haar aan kolonel Cooper te Avillen overbrengen. In dit schrijven sprak zij hare verbazing uit over de bevelen die haar waren overgebracht, wees zij er op dat zij slechts naar Zuid-Afrika was teruggekeerd, om een zuiver mcnschlievend Averk to verrichten en verzocht zij althans te Kaapstad aan land te mogen gaan, daar haar ge zondheid had geleden en zij zich niet in slaat gevoelde dadelijk terug te koe ren. In gelijken zito schreef zij aan lord Milner en lord Kitchener en tevens deed zij een beroep op Engelands ver tegenwoord'iger in de Kaapkolonie, den gouverneur sir W. Hely-Hutchin- son, om bescherming voor een Engel sche vrouAv. Maandag kwam een afwijzend ant woord van kolonel Cooper, en sir W. Hely-Hutchinson verborg zich achter de militaire overheid. Dinsdag stormde het zwaar, zoodat alle gemeenschap met den Aval onmo gelijk was. Woensdag ontving de ge vangene, die door den kapitein van de „Avondale Castle" werd beAvaakt, en kele bezoekers. Tegen den aA^ond kwam een detective aan boord om de bewa king over te nemen, daar mej. Hob house A'orzocht had kapitein Brown van dezen onaangenarueu en voor hem niet passenden post. te ontstaan. De gezondheid van de gevangene was intusschen, tengevolge van do aandoeningen en den a'oorafgegane inspannenden arbeid, ernstig geschokt zoodat zij physiek en moreel schier niet in staat was zich op de been le houden. Het Avas haar onmogelijk li chaam of geest in te spannen. Den volgenden dag, Donderdag, ging voorbij onder tallooze conferen ties met autoriteiten, die de ongeluk kige wouw totaal afmatten. In het eind was zij niet meer in staat hun mededeelingen aan te hooren, noch den zin van hun Avoorden te vatten. Eindelijk echter begon zij te begrijpen dat lord Kitchener en lord Milner had den gemeld, dat zij haar aanhouding goedkeurden en haar onmiddellijko deportatie gelastten. Verder kwam zij te weten dat voor haar een hut Avas besteld op de „Roslin Castle" en dat men verlangde dat zij onmiddellijk daarheen zou vertrekken. Met het Aveïnigje kracht dat haar nog restte, schreef zij kolonel Cooper dat het- haar onmogelijk Avas te ver trekken, Avanneer haar niet eenigen tijd rust Averd vergund. Luitenant Lingham keerde terug met de mededeeling dal de hevelen moesten worden uitgevoerd. Mej. Hobhouse kon niet anders dan herhalen, dat zij niet tot reizen instaat was, maar als ze met rust word gela ten, Avellicht de volgende week zou kunnen vertrekken met de mail. Luitenant Lingham antwoordde dat hij dan zijn toevlucht zou moeten ne men tot geweld, waarop de gevangene uitriep: „\^rat gij meent te moeten doen is uw zaak, ik kan alleen beoordeelcn wat ik voor mijzelf gevoel te moeten doen. Waarom brengt u me niet over naar land en hangt me op? Waarom kwelt u mij zoo?" Op dat oogenblik Averd een kaartje binnengebracht met den naam Over ste Williamson van het Royal Medi cal Corps". De zieke overwerkte vrouw zond de boodschap dat zij niet Avel ge noeg was om een vreemde te ontvan gen. Een paar minuten later drong de overste binnen; hij vnrklaarde officier van gezondheid te zijn en bevel te heb hen mej. Hobhouse te onderzoeken. Zij protesteerde, maar hij Aveigorde heen te gaan, zoodat zij ten slotte toe gaf. Ilij verklaarde ,,dat ik geen hart ziekte had, wat ik reeds wist" en daar op kregen de stewardesses bevel de koffers van de gevangene te pakken. Wederom wees zij op het onrecht vaardige van een zieke vvouav te dwin gen tot een lange reis tegen haar wil, maar het bleef vergeefs. Ten slotte bracht dr. Williamson tAvee pleegzusters binnen om de ziekt Aveg te voeren. Mej. Hobhouse sprak dis zusters toe endezen toonden althans gevoel te bezitten en verlieten zwij gend de hut. En een uur later kwam dr. William son terug met.... twee soldaten. Hij verklaarde: „Wilt ge vrijwillig toegeven, anders zijn (laar soldaten". feesten wikten missen, anderen die 't meisje niet aan den rijken slaap muts granieten', kozen uit leedver maak de zijde van Veit. die overi gens raiet opgerot behoefde te wor dier», maar vast besloten, was tot ei ken prijs dien ander cteai voet te liic-hifccin en Johanna voor zich zolf te behouden. Wat in Firmian omging, kon nie mand raden. Da mieesten hielden het er voor dat zijne zwakke ge moedsaard he m er nu ook. toe zou brengen terug te treden en van hei meisje af te zien. want om voor Nieuwjaar een ander merasch te worden was van hem niet te ver wachten., Als Firmian niet in het veld moest wiezen bleef hij in zijn kamer opgesloten, vermeed! ook in huis zoo veel mogelijk zijn vader onder de oogen te komen:, die hem geduWg met stekelijke gezegden en duidelijke scheidwoorden verweet, dat hij zich door een meid. die met alle winden draait en een ve-rloo- pen kerel zoo schandelijk liet behan delen;, en alleen de moeder, die echter ira huis niets te zeggen had. sloop heimelijk naar hem toe en trachtte door wecraera en smieekem zijn. hart te ontsluiten.. Maar ook tegen haar verried hii met geen en-

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5