van malaria ia de Tropen, omdat er tal van goede wenken ter voorkoming en bestrijding in gegeven worden. Voorts schrijft dr. M. Greshoff. de tegenwoordige directeur, een bijdra ge over „De nuttige planten van Franscli Guyana in verband met Su riname beschouwd, en doet de heer II. A. J. Baand-ers mededeelingen ovor „Studiën in batak-techniek", naar aanleiding van onderzoekingen in het laboratorium van het Koloniaal Mu seum gedaan. In het artikel zijn op genomen afbeeldingen van Indisch en Nederlandsch Batikwerk, benevens een uitslaande plaat in kleuren van een perkamenten albumband. geba tikt door den heer Baan der s. De teeke- «m« mocht ons heter bevallen dan de kleur, maar het geheel geeft blijk seri eus werk te zijn van een artistieke hand. In de aflevering is bovendien opge nomen een circulaire, waarin instem ming wordt verzocht met het plan der commissie om ter herinnering aan den uitnemende n. Indischen natuuronder zoeker George Everhard Rumphius, die veertig jaren van zijn leven onver droten arbeidde op het eiland Amboi- na, in 1902 een schoonen gedenkpen ning te doen slaan. Bij vonnis dier Arr.-Rechtbank al- hior, d.d. 10 December 1901, is opgehe ven het faillissement van Johannes van Keulen, bierhandelaar te Ilpen- dam, 't welk door genoemde rechtbank was uitgesproken. Terreinen der Gasfabriek. Naar wij vernemen bestaan er plan nen om, zoodra de concessie van de Imperial afgeloopen 'is, op een ge deelte van de dan vrijkomende terrei nen aan de Raaks een nieuwe Hoogere Burgerschool te bouwen. Op eenestuk van ditzelfde terrein heeft ook de Commissie voor den bouw van een nieuwen Schouwburg het oog laten vallen. Een commissie van uit voering uit haai- midden, o.a. de hee- ren Mr. A. W. Thöne, G. B. Cromme- lin em Mr. Th. de Haan Hugenholtz. heeft daarover reeds vroeger met B. en W. gesproken. Van de terreinen behoort slechts een zeer klein deel aan de Imperial zelve. Toonkurp,t. Zooals men weet zal onze Haarlem- sche afdeeling van Toonkunst 'in 't laatst van Januari het Requiem van Verdi ten gehoore brengen. Hetzelfde werk is reeds te Groningen uitgevoerd en de Prov. Gron. Courant noemt het een „geniaal gedachte en uitstekend bewerkte compositie" en zegt er verder van: „Hoezeer be. „heerscht Verdii den vorm dien hij hier „aanwendt- en hoe vloeit dit werk over „van melodische schoonheden. Hoe „voortreffelijk is de verdeeling en de „leiding der stemmen!' Vootf de Haartemsche uitvoering hoopt men de medewerking te verkrij gen van Mevrouw NoordewierRed- dingius; verder zijn daarvoor geënga geerd mei. Scholten van hier en de heeren Rogmans en Zalsman, Haar- lemsch Muziekkorps, als gewoonlijk versterkt, zal begeleiden. Uit de Omstreken. Heemstede. Naar wij vernemen wordt de buiten plaats Zuiderhout onder deze gemeen te publiek verkocht. De heer A. de Wilde alhier is aan gewezen voor de schatting der huur waarden voor de personeele belasting dienst 1902 In deze gemeente. Zandvoort. De heeren E. Kuit en Jb. Koper Vzn., benoemd tot leden van het kiescollege den- Ned. Herv. Gemeente alhier, heb ben düe benoeming niet aangenomen. Eene nieuwe vrije stemming zal plaats hebben op Maandag 16 December a a des avonds van 79 uur in de consi storiekamer. De Kerkeraad heeft voor die twee plaatsen geene candidiaten gesteld. Alsdan zal tevens de herstemming plaats hebben voor twee leden tus- schen de heeren J. Beeckman, M. Ko ning Hzn„ P. L. de Vries en Jb. van der Warff Wzn. Aan de stemgerechljigdien wordt in herinnering gebracht, dat alleen zij. die aan de eerste stemming geen deel hebben genomen, bij bovengenoemde stemming de somma van 0.25 moe ten storten. Veleen. De inschrijving voor dö Nationale Militie, voor deze gemeente zal meer bepaald plaats hebben, voor de afdee ling Velsen, of de wijken K, J, L, F, E en D) op 14 Januari 1902. voor Sant poort (of de wijken A, B, G en H) op 17 Januari 1902 en voor IJmuidien (of de wijken C en M) op 22 Januari 1902. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Do Minister van Justitie, die 18 spre kers op 31 onderwerpen had te beant woorden, had een'igen tijd van voorbe reiding, omdat aan de voortzetting der algemeene geraadslaging over zijn be grooting de nieuwe nominatie voor een raadsheer in den Hoogen Raad voorafging. Reeds'is per telegraaf daar van gewag gemaakt. Geconstateerd zij. <lat van de voordracht van den Hoogen Raad te eenenniale werd afge weken en dat de stemmingen aldus verliepen: 1. Jhr. Mr. W. H. De Savornin Lob man, rechter in de Arrond.-Rechtbank to 's Gravenhage. met 44 stemmen te gen 28 op mr. H. Bimietrts en 1 op jhr. mr. Remees van Iddekinge; 2, Jhr. nir. J. Remees van iddekinge, president van de Arrond.-Rochtbank ie Groningen, met 45 stemmen, tegen 32 op mr. Btinnerts, 1 op mr. J. Willin- ge, lid der Tweede Kamer, en 2 blanco; 3. Mr. A. P. L. Nelissen, rechter in de Arrond.-Rechtbank te Breda met 47 stemmen, tegen 24 op mr. Binnerts, 2 op mr. Willinge, 1 op mr. De Vries, 1 op mr. Baud en 2 blanco Minister Loeff. van zijn instemming met het ministerieel program gewa gend, zette vervolgens zijn eigenwerk- program uiteen. Kinderwetten en Ongevallenwet. Aan de invoering en uitvoering zou met spoed gewerkt worden, maar er zat heel wat aan vast. Administratieve rechtspraak had de Min. bovenaan geplaatst. Hij hoop te op samenwerking bij dat veelomvat tend onderwerp. Rechtestoestand der ambtenaren. Bij zijn vele arbeid kon de Min. niet beloven dit onderwerp ter hand te zul len nemen. Notariaat. Als het oogenblik daar was voor een nieuwe regeling zou de Min. zich uitspreken voor of tegen het vrije notariaat. Verruiming van het recht van veree- niging met opzicht tot. de meetings in de open lucht vond de Min. minde rge- wenscht. Bescherming van dit recht der arbeiders zou bij het arbeidscon tract ter sprake komen. Onderzoek naar het vaderschap en positie der natuurlijke kinderen. Het stond vast dat er iets gedaan moest worden. De Min. had de zaak in studie Bure. Wetb.- Herziening van het bewijsrecht lag in *s Min. bedoeling; niet wijzi<nT»<r dfi positie der ge huwde vrouw. De celstraf. De Min. was op ver beteringen bedacht. Bij die strafwet- novelle zou dat ter sprake komen, ook bestrijding van onzedelijkheid, bestrij ding van loterijen en dierenmishande ling. Van voorwaardelijke veroordeeling toonde de Min. zich een beslist voor stander. Tegen oneert:!ke concurrentie waak te z. i. art, 140 1 B. W. voldoende; zoo niet dan kon men verder gaan. Verhooging van het strafminimum achtte de Min. niet gewenscht. Wederinvoering van de doodstraf was van hem niet te verwachten. Een herzien- van het Wetb. van Strafv. kon de Min. niet beloven; mis schien wel op enkele punten afzonder lijk. Militair strafrecht, ook in tijd van vrede, kwam den min. noodzakelijk voor 'naast het burgerlijk strafrecht. Een partiëele, herziening zou reeds veel nut kunnen stichten. Wat de Hogerhuis-zaak betreft, kon de nain. geen gratie beloven, niet doen wat zijn plicht hem verbood. Maar de gevangenschap mocht voor een zieke niet worden verzwaard! tot de straffe des doods. En zonder iets te beloven wilde de min. wel zeggen dat het hem aan ontferming niet ontbrak. Balije van Utrecht. De Min. wide de zaak onderzoeken. Een politiewet kon de Min., bij al den arbeid, die hem wacht, niet toe zeggen. Na eenige replieken liep het alge meen debat af. Bij de artikelen had de Min. gele genheid op de gebruikelijke verzoeken om lotsverbetering van allerlei cate-, gorieën van magistraten en beambten een vriendelijke overweging toe te zeggen. De heeren Roessingh en Borgesius leverden breede vertoogen over de ge breken in het stelsel der Rijkswerkin richtingen. Het denkbeeld van samen-j werking tusschen den Staat en parti culiere stichtingen scheen den Min. wel aan te lokken; hij beloofde een be zoek aan het „Iloogeland" en reser veerde zich tot later zijn eindoordeel. De begrooting werd zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Heden 10 uur; Binnenlandsche Za ken. G. Jr. Vredebonden. Op Donderdagmiddag 19 dezer zal in bet gebouw Diligentia te 's Gravenhage eene vergadering worden gehouden, waarin zal worden behandeld de ont binding der betide oude bonden (Alg. Ned. Vredebond en de Vrouwenbond ter internationale ontwapening) en de samensmelting tot den nieuwen Alg. Ned. Bond: Vrede door Recht. Deze vergadering is een noodzakelijk uit vloeisel van de vorige, waarin de sta tuten van den nieuwen bond werden behandeld. Sir Howard, de gezant van Engeland bij ons Hof, die op verlofreis 'is, wordt in den loop van de volgende maand in Den Haag terugverwacht De gezant vertrok Dinsdag van Parijs naar Lon den alwaar hij tot na het Kerstfeest verblijft om daarna nog eenigen tijd in Brunswijk door te brengen. Verbruikers bond. Gelijk vroeger Ss vermeld, worden er sedert geruirnen tijd pogingen aan gewend om ook hier te lande te komen tot de oprichting van een Verbruikers- bond, die door het invoeren van een bepaald merk en het samenstellen van een zg. witte lijst den koopers de gele genheid te schenken slechts daar hun ne 'inkoopen te doen waar zij weten dat de arbeidsvoorwaarden billijk genoemd kunnen worden. Deze pogingen nu schijnen niet goeden uitslag bekroond te zullen woreten. Het voorloopig co mité is thans gereed gekomen met het ontwerpen van concept-statuten en zal binnenkort een vergadering bijeen roepen van allen, die reeds sympathie mat het denkbeeld hebben betuigd of nog zullen betuigen teneinde tot de oprichting over te gaan. Men beoogt met den Verbruikersbond een machtig middel tot geleidelijke verbetering der sociale toestanden. Naar aanleid1 ng der baker praatjes. De correspondent van de Chicago News heeft, naar de Zutoh. Ct. mede deelt, aan prof. Narath te Utrecnt, a'ie jhr. van Tets opereerde, om inlichtin gen verzocht aangaande den aard der ongesteldheid van den patiënt, en van dien hoogleeraar teiegraphisch het vol gende antwoord ontvangen: Den derden December heb ik majoor van Tets een operatie doen ondergaan wegens een ontsteking 'in het onderlijf, veroorzaakt door een blindedarm-ont steking. De patiënt had den eersten aanval in Januari, den tweeden aan val vóór drie weken. De stand van den blinden darm in de buikholte is van dien aard. dat dfeze tegen geweld van buiten geheel is beschermd. Niet het minste toeken van uiterlijke verwon ding was te bespeuren. Het is absoluut uitgesloten, dat de ziekte veroorzaakt werd door uiterlijk geweid. Alle ge ruchten van dien aard worden gelo genstraft door de feiten." Acad. Examens. Aan de Universitueit van Amsterdam is bevorderd tot Doctor in de Rechten op stellingen de heer A. Raaff, geboren te Djokjokarta. Voor de eoaoenrratiekampeD Naar het „Dagblad" verneemt, heeft dr. Bredius, directeur van het Mau- ritshuis, een gift van 100 dollar beko men ten behoeve van de vrouwen en kinderen in de concentratiekampen. Die gift is van een Amerikaansch mil- liardSair, die den heer Bredius had opgedragen een kunstverzameling te Weenen, waaronder een Rembrandt, te beoordeelen en hem rapport te doen. De heer Bredius wenschte geen hono rarium, gelijk 't aanbod was, te aan vaarden, maar stelde als voorwaarde een gift in bovengenoemden zin. De Amerikaan kocht op 't rapport de col lectie en zond den heer Bredius een chèque van 100 dollar voor opgezegd doel. President Krumr. Hedenmorgen werd president Kru- ger in zijn nieuwe woning te Utrecht welkom geheeten door de leden der deputatie, de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans. Voorts waren ter ontvangst aanwe zig prof. J. de Louter, dr. H. T. Jonk man en mr. C. de Wilde, namens de Zuid-Afrikaansche Vereenigin? ds. P. J. W. Klaarhamer namens de afdee ling Utrecht van het Christelijk Natio nale Boeren-Comité, dr. P. Temple- man van der Hoeven, namens het Roo ds Kruis, met hunne dames. Tragisch. Het eerste bericht op het dezer dagen te Opijnen geopende telephoon-kan- toor ontvangen bracht aan de juf frouw, met den dienst aldaar belast, de tijding dat haar broer op de Zui derzee was verongelukt. Letteren en Kunst. Den. Guide?. Wine kei. Binnenkort zal het proefnummer, en den 15en Januari het eerste nummer verschijnen van het vroeger als te ver wachten aangekondigde tijdschrift voor literaire kritiek, onder redactie van F. Smit Kleine. Naar men verneemt is tot nu toe zegging van medewerking verkregen van: M. Anti nik, H. L. Berckenhoff, Mr. Jan ten Brink, Cyriel Buysse, Mr. Frans Coenen Jr. C. K. Elout, Mau- rits Esser, W. F. Gouwe. Ida Haak man, Dr. J. Hartog, Dr. Edw. B. Kos ter, Anna de Savornin Lohman, Marie Marx-Koning, J. de Meester, Marga- retha Meybooom, W. G. van Nouhuys, Edmond van Offel, Parvus, Ed. Thorn Prikker, Is. Querido, A. S. de Roche- mont, J. H. Róssing, Dr. J. B. Sche pers, A. W. Stellwagen, Julius Vuyl- steke. De heer Smit Kleine is nog meit een tiental auteurs van Noord- en Zuid-Nederland in briefwisseling. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Aan de redactie van „Haarlem's Dagblad" Mijnheer, Wilt u zoo goed zijn het volgende in uw veelgelezen blad van heden te plaatsen. Bij voorbaat den hartelijken dank van een Engelschman. Ingeslo ten brief, dien ik hoop. dat u ook wilt opnemen, is de juiste copie van den brief, dien ik uit Engeland rueébracht en dien de heer Knottenbelt niet wil de zien. Hij is vertaald door een der leden van Ds. Knottenbelt's wijk. Het spijt mij te moeten zeggen, dat deze predikant het lezend publiek verkeer de voorstellingen geeft, door niet juist weer te geven in zijn brief, zooals de zaak zich toedroeg en ook werkelijk is, zooals uit bijgaand schrijven blijkt Ik bezocht hem als Christen, van plan mij bij zijn kerk te voegen en natuur lijk verwachtte ik dat hij mij de chris telijke broederhand wilde reiken.Maar ik was zeer verbaasd en teleurgesteld door de behandeling. Misschien willen uwe lezers weten hoe ik er ontvangen ben, o m d a t ik Engelschman ben. De dienstbode kwam met de boodschap van haar heer, dat h:; geen Engelsch man wilde ontvangen voor de oorlog in d.e Transvaal geëindigd was. Dit is de toedracht der zaak en alle welden kende Hollanders zullen ds. Knotten belt veroordeelen voor zijn onheusche behandeling. Ik bezocht Z.Ed. als protestant zon der nevenbedoelingen en niet als de vertegenwoordiger van het „Institut de Langues vivantes". Zelfs wist geen enkele uit bedoeld Instituut, dat ik aan Ds. Knottenbelt geschreven had. Ik hoop, dat Z.Ed. wil erkennen, dat dit. mijn schrijven waar is en ik wil dan onmiddellijk Z.Eds. gedrag ver ontschuldigen. Hoogachtend, Uw dienstw. W. H. WATSON. St. Botolph Pastorie, Lincoln, 6 Nov. 1901. Weleerwaarde Heer. De heer W. H. Watson, een jong man uit deze parochie, gaat als En- gelseh onderwijzer naar Haarlem aan een der scholen aldaar en verzocht mij, eenig getuigenis af te leggen om trent zijn persoon. Hij is een ernstig, vlijtig, waarheid lievend en godsdienstig jongmensch, die alle goeds wil doen wat hij kan, waar hij ook is. Ik zal u daarom dankbaar zijn, als gij hem de recht Christelijke broederhand wilt reiken. Uw dienstwillige, D. H. ELLIS, Predikant van St. Botolph. INGEZONDEN MEDE DEE- LI N GEN. 30 cents per regel. De Vitalistische Verple gingen. De viifcal'isijieohje thiöaniie zegit «tot al die chronische zaekbeo ondier dJeai Invloed) wetrkeeren van een eveuir wri ohtsveaifries van het integrate dy namisme van het menschedijik we zien en dlsit alleen dte bot de natuur behoorendie mididlalieai genomen in die aitmospherisohe omgeving die macht bezatten het even wicht te berstedilienr ein'dlaauidloar dlei'geaanidt heid! teiruig te geven. Ziehier eer het ontegenzeggelijk betwijs van. Het blijikt uit een statistiek op 't oogenblü'k gepubliceerd wond'endie door die „Médleoime Nou veile' (Nieu we Geneeskunde), wekehj'ksch or gaan van het Vi'iaiMsme. dat op die 1,500 ziektegevallen, dlie vod strekt chronisch wanen, genomen onder die ergste en vemoud-erdteiic gevallen, er 1,476 zieken genezen zijn gewon dleni. Da anidlemen. hebben eir zich beteir bij bevondlen. De eenige zie ken ,d)i-e bezweken zijn., waren in hun dynamisme geheel uitgeput en kondien geen weerstand! meer bie den. Dese resultaten zijn dies te be wondferenswaaiitliger. dhar zij ge durendle twee jaren nagegaan zijn en dlat zii aUliaemi dien iem September 1.1. zijn opgetmiemk't geworden, ter- wijill zij in 1899 venaorgicE en genezen waren. De genezingen hebben dtus gedurende twee jaren- volgehouden. De statistiek bevat: dfe verlam ming op at'lie leeftijden, de jicht, het asthma, rhoumsitaek, ziekte der urinewegen, auaxie -en adlerltei merg ziekten, breuken, tering in alle graden, dliepe en oppervlak kige gezwelilien, leawiitziekte, ze nuwziekten en nieturaslihénie. Wij herinneren etr aan dat die vi talistische verplegintgen volstrekt uitwendig ziin en zander eenig ge neesmiddel plaats hebben; d)a/t d!e eilectriciteiit slechts als dealde mid del komt in die goede uitwerkingen die zij verschaffen. De toepalssimgen zijn zacht, aan genaam en gemakkelijk en de' zie ken kunnen ze zelf doen zonder iets aan humane gewoonten te ver anderen. Benige weken van behandeling zijn voldoende om die ernstige aan doening te genezen. W:" nadien, onze lezers aan, die er belang bij hebben, een consult per brief te vragen aan den Dokter PéRADON, Directeur., 19 Rue die Lisbonne. Parijs. Men geliieve eon te geven den ouderdom, geslacht en: de verscbijoiÊieilien, dlie ziich bij den zieke voordoen. Berne brochure to allle talen ver taald. wordt tegen inzending van 1,50 franc taegezandieo. Rechtszaken. Doodslag. Dinsdag werd voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behan deld de zaak tegen Gerard Vial, 32 jaar, arbeider, wonende te Amersfoort, düe voor de Utr. Rechtbank, terecht stond, beklaagd van doodslag, althans van het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Hem werd bij dagvaar ding ten laste gelegd!, dat hij van 16 op 17 Mei omstreeks middernacht, te Amersfoort, twee steken in den rug heeft toegebracht aan een huzaar, die aan de gevolgen daarvan overleed. Het O. M. bij de rechtbank vorderde veroordeeling van den bekl. tot 15 jaar gevangenisstraf ter zake van doodslag. De rechtbank verklaarde den bekl. schuldig aan het primair ten laste ge legde en veroordeelde hem deswege tot gevangenisstraf voor den tijd van 12 jaar. Evenals voor de Rechtbank hield bekl. voor het Hof zijn onschuld vol en beweerde hij, dat hij de messteken heeft zien toebrengen met een dolkmes door een zekeren Jansen. Uit het rap port van de deskundigen, die de lijk schouwing hebben verricht, wordt evenwel verklaard, dat de wonden niet kunnen zijn toegebracht met het dolk mes van Jansen, doch wel met het knipmes van bekl., aan welk mes bo vendien zijn gevonden blauwe haren, overeenkomende met die van dc atilla van den verslagene. Door het Hof werden drie getuigen gehoord, onder wie de genoemde Jan sen. De adv.-generaal mr. Pleyte requi- reerde, dat het Hof, met vernietiging van het vonnis der Rechtbank, den bekl. zal schuldig verklaren aan dood slag en hem mitsdien zal veroordeelen tot 12 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger riep, voor het geval liet Hof bekl.'s schuld wettig en overtuigend mocht bewezen acnten. de clementie van het Ilof in. Slaapstroop. De wed. M. van Baak geb. Fran sen, het zestigjarige vrouwtje uit Hil versum, dat aan een aan haar zorg door een buurvrouw, toevertrouwd kind van 16 dagen twee lepeltjes slaap stroop ingaf, ten gevolge waarvan het kin doverlcedi. werd Dinsdag door de Amsterdamsche arrondissements-recht- bank veroordeeld tot vijf maanden hechtenis. Namens de veroordeelde werd tegen het vonnfia hooger beroep aangetee- kend. De moord te Tilburg. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft thans blijkbaar het dossier in de zaak van Mutsaers, aanvankelijk be schuldigd en later vrijgesproken van den moord op Maria Kessels in de kerk aan den Noordhoek te Tilburg, in ijve rige studie genomen. In verband hier mee heeft - naar aan de N. R. Ct. ge meld wordt de officier van justitie in Breda, die van het vrijsprekend vonnis der rechtbank in beroep is ge gaan, aan de politie te Tilburg opge dragen naar verschillende détails op nieuw een onderzoek in te stellen. Dat onderzoek is nu sedert eenige dagen gaande, maar hoewel er enkele nieuwe bijzonderheden aan het licht zijn ge komen. ziin er toch geen nieuwe ge zichtspunten geonend. waarin men be paalde aanw -zingen vindt. De koster Van Isterdael is opnieuw gehoord, zoo ook de moeder van Mutsaers. verschil lende -etui"-- dde in d'e openbare zit ting zijn ondervraagd, en eenige an dere oeTsonen. Dit onderzoek wordt niet geleid' speciaal in de richting van Mutsaers. Onder anderen heeft de po- lit'e thans ook een koetsier van het naburig buiten van d?n heer W. J. H. v. B.. te Rotterdam, ondervraagd. Deze koetsier, tevens onbezoldigd riiks veldwachter, stond een paar dagen na de vermissing van Maria Kessels. doch toen men nog niets omtrent de mis daad wist. vóór het station te Tilburg. Zijn aandacht wierd toen getrokken door een man, die daar bliikbaar zeer gejaagd op en n^p»- ';pn en die voort durend het oog gevestigd hield op een politieagent in de buurt. Zoodra die po litieagent uit het gezicht was, hep de man snel naor de brievenbus aan het station, deed daar een briefkaart in en verdween snel. Toevalli" kwam onmiddellijk daar op de post de bus lichten, en toen die de brieven en briefkaarten er uit nam. zag hn bovemop een briefkaart liggen, gericht aan ■-> marchaussees te Til burg. mededeelende dat zij moest zoe ken in de nabijheid, want dat het kind niet ver was. Deze briefkaart was niet onderteekend, en de inhoud maakte diepen indruk, omdat niemand toen iets wist van Maria Kessels. De post vroeg den koetsier of hij soms gezien had wie die briefkaart in de bus ge daan De koetsier verhaalde van den man, dien hij had staan waarne men. Juist kwamen twee marechaus sees "'t een aankomenden trein. Hun werd het -•«■«ai verteld: zij gingen den geheimzinnigen man na. maar kon den hem niet meer vinden. Opmerke lijk is dat deze koetsier in de geheele zaak niet gehoord is. en dat de politie juist op den dag waarop het vonnis was uitgesproken, voor het eerst er van vernam. Toen werd de koetsier, die zelf ook verbaasd was, nadat hij toch zijn wedervaren nan de mare chaussees had meegedeeld, niet in Breda in de instructie te zijn gehoord, voor het eerst door de politie onder- vra? verk'aarde daarbij, dat hij den man destijds in alle bijzonder heden had opgenomen omdat hij, als onbezoldigd rijksveldwachter juist in die dagen sommige personen zeer aan dachtig beschouwde. En hij had dan ook onmiddellijk het signalement van den man en zijn kleeding uitvoerig genoteerd, maar toen men er hem ver der niet naar gevraagd had, had hij in Januari deze notities verscheurd. Hij wist d9 bijzonderheden echter nog wel, en toen hij die opgaf, beschreef hij den koster Van Isterdael en .diens kleeding, dien hij nooit te voren ge zien had. Thans is deze koetsier met dien koster geconfronteerd.maar nu, na ongeveer anderhalf jaar, kon hij niet verklaren dat het de koster geweest is. dien hij de bewuste briefkaart in de bus heeft zien doen. Het politie-onderzoek wordt voort gezet. W. P. Noëls van Wageningen De Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam, heeft bij beschikking der raadskamer van Maandag rechtsin gang verleend tegen W. P. Noëls van Wageningen, met verwijzing van de behandeling der zaak naar de open bare terechtzitting en met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde. Noëls van Wageningen zal terecht staan ter zake van valschhei-d in ge schrifte, gepleegd in zijn, hoedanig heid van commissaris der thans in staat van faillissement verkeerende naarnlooze vennootschap Chemische Fabriek „Hollandia". De zaak zal worden behandeld voor de 4e kamer der Rechtbank, vermoede lijk niet voor Januari a.s. Mr. L. W. van Gigh zal als verdedi ger optreden. Wetenschap. De ouderdom der aarde. Voor hun stelsels, of wil men, veron derstellingen omtrent den oorsprong der hedendaagsche dier- en plantcn- vormen en de wijze, waarop de tegen woordige aardkorst is gevormd, met bergen en dalen, de zooiogen en palao- ontologen de beschikking noodig over een onbeperkte hoeveelheid t d. Aan vankelijk althans ging Darwin bijv. uit van de stelling, dat de aarde een 300 millioen jaren moest hebben be-, staan, of nog langer. De nieuwe natuurkunde echter, zoo deelde de Leidsche hoogleeraar Lo-. rentz in een voordracht mede, heeft dien onbeperkten tijd beperkt binnen grenzen; ruim zijn ze. op een millioen of wat jaren komt 't niet aan en is 't niet te bepalen; maar de aarde kan naar de leer der warmte niet belang rijk meer dan een 20 millioen jaren oud zijn. En al loopen de berekenin gen van lord Keivin en anderen nog heel wat uiteen, meer dan een dertig millioen jaren zal de zon niet oud zijn, althans geen 50 en zeker geen 500 mil lioen, terwijl men haar nog een milli oen of 6 jaren toedenkt, voordat zij uitgegloeid en donker zal zijn wan neer tenminste de thans meest waar schijnlijke onderstelling omtrent de oorzaak van haar warmte van 6000 a 7000 graden Celsius juist mocht blij ken. Anders zal ons nageslacht een andere verklaring moeten vinden. maar dat heeft, zooals men ziet, voor ons nog den tijd. De redeneering, waardoor Jóen tot den ouderdom der aarde komt, is. volgende: Eenmaal is dc bol, waarop wij levért een gesmolten steenmassa geweest, met een temperatuur van een 1200 graden. Toen die gloeiende massa be gon af te koelen,, vormde zich niet een vaste korst aan de oppervlakte. De grootere zwaarte van die vastworden- de massas belette dit; deze zonken en. geleidelijk werd de geheele hoeveel heid grootendeels vast, alvorens zich de aardkorst begon te vormen, die toen ten slotte een inhoud omsloot, waarin de temperatuur nog ongeveer 1200 graden was en is. Evenals bij de staaf, die in het vuur ligt, wordt door de geleiding van de warmte in het vaste gesteente, de temperatuur van 1200 gr. binnenin geleidelijk 0 gr. aan de oppervlakte. De gemiddelde temperatuur is dus 600 graden. Daar met elke 30 meter diepte de tempera tuur 1 gr. toeneemt, kan men dus de dikte der aardkorst bepalen. En daar de natuurkundige kan berekenen, hoe veel (caloriën) warmte het gesteente in een zekeren tijd aan de omgeving der aarde afgeeft, is daaruit weder het getal millioenen jaren te scheiden dat voor een en ander noodig was. Dit was de ietwat duizelingwek kende slotsom, waartoe prof. Lo- rentz kwam. Gemengd Nieuws. Esn tintje humor. Als je een stadsnieuwtje maakt, zei de uitgever tegen den jongsten redacteur moetje er een tintje humor in brengen dat lezen de menschen graag. Eenige dagen later kreeg de utgevei bijna eeoi beroerte, toen hij-in de cou rant las: „Heden nacht is er ingebroken bij den slager V Hij zat in de kroeg, zij lag m de armen van Morpheus en ai zijn vleesch ging mtusschen in de handen van derden, alias dieven, over. „Aan alle zaken is een lichtzijde, zoo ook in deze inbraak en diefstal; aan 't meerendeel van. het gestolen vleesch was een luchtje." Alle lezers hadden dolle pret en het de courant opzegden en de slager den broer, diens vader, diens zwager, diens oom, diens neef en vier zijner nichten de courant opzegdeen en de slager den uitgever een proces aandeed wegens laster. Humor genoeg dus! Plotselinge dood. Een raadsheer in het rijksgcrechts- hof te Leipzig is Vrijdag, midden in de behandeling van een zaak voor een van de strafkamers, in elkaar gezakt en aan een beroerte overleden. Een reserve-soldaat te Osnabrück had onlangs op het hu reau van dendistrïctscommandant een wandelstok meegebracht en, toen de sergeant-majoor beval den stok bui ten de deur te zeten, geweigerd. Straf 21/2 maand gevangenisstraf wegens ongehoorzaamheid. Idioten- In een inrichting voor idioten te München-Gladbach hebben 2 stomp zinnige jongens een 10-jarig kameraadi- je van hen in d'e etens-lift geworpen en zoo gedood. De jongens hadden geen benul dat zij iets ergs gedaan hadd&n. Van de Carolinen. De vice-gouverneur van deze duit- sche Zuidzee-kolonio, Dr. Hahl, schrijft in het „Ethnologisches Notiz- blatt" over de bewoners van Penape in niet zeer gunstigen zin. De tijden zijn lang voorbij,, 'neet het, waarin men hier met een gewillig, zachtzinnig volk had te doen, dat aan den goddelijk vereerden vorst, gehoorzaamde en met speer en slinger iederen dreigenden vijand te lijf ging. Het magazijnge weer is-volkswapen geweren en men valt uit hinderlagen den tegenstander aan. Diefstal is hier ook al doorge drongen en de inlandsche nijverheid gaat meer en meer kwijnen bij den sterken toevoer van europeesche fn- brieksgoederen. Alleen als flinke zee lui en goedie visschers blijven de be woners dezer streken uitmunten. Sinds de aanrakinc met de blanken is hot volk er niet op vooruitgegaan. In naam zijn de menschen bijna allen Christenen, maar dc uude god Tokota wordt nog hartelijk vereerd en de vrees voor aardgoden bestaat nog als in vroeger dagen. Buiten hun wonin gen dragen mannen en vrouwen euro peesche kleeding, maar thuis werper ze de lastige d'racht, snel van zich, en bij al hun nabootsing der vreemde ele menten hebben deze Melanesiërs, een groote verachtivm behouden voor alle vreemdelingen.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2