-ËKWÊRSA: eni i ejvl/ln- Gebruikte Kachels 't Goedkoopst Adres, Haarlemsclie Gasfabriek. Depot van Wijnen te Haarlem: Groote Houtstraat 3 5. -to^- ONTBÜT- Alleenverkoop voor Haarlem. O KLEINE HOUTSTRAAT O* Zijlstraat 78. KOEK f VERKADE £0!® Nobelstrnat 114$, f. Prijs der Cokes» Grove COKES 60 Cent per Hectoliter. Geklopte 65 c&óibaf nfoj? vol frisch groene bladeren; tlians weer hetzelfde verschijnsel. Als alle loofboomen hun bladeren verloren hebben, staat „Paul Krager" nog of 't zomer is. niettegenstaande de veie vorsten en harde stormen, die wij reeds gehad hebben. En de overeenkomst met den ouden Staats-President, die na al de stormen des levens nog pal staat, deed den ont dekker dezer nieuwe variëteit haar den naam van „Paul Kruger" geven. De variëteit groeit sterk, vertakt zich regelmatig, vormt een prachtigen boom heeft groote bladeren, die weanig of geen last van insecten hebben. Zij is dus een prachtige aanwist Het volgend jaar hoopt de heer J. H. Sickmann, opzichter der gemeen te-plantsoenen te Arnhem takken van deze linde te kunnen verspreiden en wij kunnen ons voorstellen, dat 't sDoe- dig een nationale, zelfs internationale boom zal worden. Leger en Vloot. Met ingang van 1 Januari a.s.: de iult.-kolonel, intendant van het korps mariniers. J. Allot, op zijn-verzoek op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1800 's jaars, bij het, korps mariniers bevorderd: tot luitenant-kolonel, intendant van het korps,'de kapitein-kwartiermeester A. C. Beydals, en tot kapitein-kwartier meester, de le luit.-kwartiermeester J. Beitnebroek Evertse. Het aantal vrijwilligers bij de huza ren, dat in het begin des jaars zoo ge ring was. neemt in den laatsten tijd gestadig toe, zoodat het incompleet aanzienlijk fis vermindlerd. Van het depoti-escadron van bet le reg. te Amersfoort zullen nog in deze maand vertrekken naar de escadaons te De venter 16. naar die te Zutfen 10. ter wijl *n 30-tal te-Amersfoort in instruc- ie blijft. Brieven uit Berlijn. [Van onzen Berlijnschen corresp.) In de „Hafengclieuke zum verschluckten Jonap." Avondfeest in de Klause van het Künsllerhaus). Berlijn. 5 Dec. 1901. Manner von de Waterkant! Het was er stampvol van in de schilderachtige kroeg, waar we mannetje aan manne tje aan lange tafels zaten. Allemaal louter pikbroeken, „Cap tains. Siüerlüd, Lootsen, Matrosen. Schepjungens, Heuerbosen Schau- erlüd un dat annere Kroptüg," rooken- de en dwalmende uit korte pii*>»es, en daartusschen drinkende en zingende. Allemaal „waschechte" zeelui met witte en blauwe matrozenmutsen, met wollen truien en bonten halsdoeken, met oliejassen. en groote zuidwesters. Een leven als een oordeel, een lawaai van honderden luidsprekende „ma trozenstemmen" in bet lage, rookerigo lokaal met de booggewelven, waar «ie nieuw aangekomenen hunne weldoor voede zeemanslijven met moeite tus- schen de nauwe stoelenrijen schuiven en na veel zoekens nog een plaatsje machtig worden naast ouwe „Captains en „Stüerlüd", die zich met innig welbehagen aan een vette gerookte Flunder te «me dl doen. Stewart Robert heeft een gauden Droppen up Lager en voor de swacke magen Heringe un Flundern in sin Kombüs. En altiïd komen er nog meer „zee lui" de trappen af naar de rumoerige matrozenkroeg. Zouden die ook nog een plaats vinden Op een van de laat ste treden van de bochtige trap blijven ze staan om uitkijk te houden. Uitkijk houden door een dikken, zwaren tabakswalm is voor landrat- ten niet gemakkeiiik. maar de oogen van Loodsen en Matrozen zijn gewend aan mist en nevel. Als zij daar een oogenblik van de hoogte naar de zmeende en drinkende Tantjes aan hun voet hebben staan turen, zijn ze genoeg georiënteerd, om zich thuis te voelen in deze omge ving van schippers en bootslui, even onvervalscht als zij zeiven zijn. Rondom aan de wanden en af hangende van het plafond geteerde scheepsnetten, zeilen en touwladders» Boven de lange tafels laten witte zee meeuwen zich met uitgespreide vleu gels op de tabakswolken „drijven" naast volgetakelde groote en kleine fregatten en driedekkers. Van de ijzeren kronen, waarop lan- ge kaarsen branden, loopen naar alte richtfhgon slingers van frisch dennen groen, Naast, de kleine raampjes in de zijwanden niet de in het midden saam- geregen witte plooigordijntjes en paarsch katoenen overgordijnen zijn hier en daar op uitstekende gedeelten albatrossen en andere „opgezette" zeevogels neergestreken. In een hoek op een verhooginkje. dichter bij het plafond dan bij den be- ganen grond, een troepje lustig fiede lende, blazende en toeterende speellui, die zoo nauw op elkaar zitten gedron gen, dat zij hunne klarinetten en schuiftrompetten huiten boord moeten steken tusschen de scheepsz waard en en roeispanen, waarmee de balustrade versierd is. Al de bezoekers zijn op den korten weg. dien zij hadden af te leggen van de deftige entree-vestibule van het Künsllerhaus naar de daaronder ge legen gemoedelijker ..Klause" in Man ner von de Waterkant veranderd. Dat ging nog al gauw in zijn werk- Aan den ingang kon men tusschen twee hoofddeksels kiezen, een zwarten, glimmepdien Zuidwester of een blauwe- of witte matrozenmuts der Kaiserliche Marine met afhangende linten, alles van papier. Dan kregen we allen nog een grooten, bonten halsdioek, waar de heele Duitsche marine op was afge beeld met den Keizer, prins Heinrich en prins Adalbert in het midden. Om de metamorfose nog volkomener te maken en de gelijkenis op een ech ten zeeman nog frappanter, werden de jassen omgekeerd' en met de voe ring naar buiten weer aangetrokken. Voila tout! Of in Hamburg en Bremen de zeelui bij voorkeur met omgedraai de jassen loopen, kan ik u heusch niet zeggen, maar het zal wel zoo wezen! Kunstenaars zijn als kinderen, een vroolijk, onbezorgd volkje: zij hebben er den slag van, zich met weinig te amuseeren. Een bonte doek, een papie ren muts, een omgedraaide jas, een vol glasDe rest komt van zelf wel! Vroolijkheid werkt aanstekelijk, en het ging er vroolijk en luidruchtig toe. Daar waren er in den kelder ver scheidene met heele groote namen, Anton von Werner. Excellenz, en an dere beroemde schilders en beeldhou wers, doch talrijker waren natuurlijk zij. die zich in de Berlijnsche kunstwe reld nog een naam moeten maken en zij, die hierin wel nimmer zullen slagen. Doch op dezen avond zitten ze aan lange tafels door elkaar, rijp en groen, allen met hun „Heuerbuch" voor zich, dat wel hun „signalement" bevat,maar verder in plaats van loontabeilen vroolijke zeemansliederen. Op het breede podium tegenover den ingang gaat het ook lustig toe. Een matroos" is zijn witten broek, kort blauw baatje en bloote borst zit op den rand van de tafel en laat zijn bee- nen over boord bengelen. Zijn eene oog is achter een zwarte pleister ver borgen. Zeker heeft h pas in een vechtpartij een blauw oog opceloopen, maar dit belet hem niet, vlijtig de harmonika te kantoeren. In zijn ijver heeft hij zijn blauwe matrozenmuts achter in den nek geschoven. Twee ouwe, dikke „zeekapiteins" (de een de bekende teekenaar Jüttner uit de Lustige Blatter) walsen con amore op de tonen van dit fraaie instrument Achter hen danst een spichtige schepjungen" in een soort oliepak solo een krijgsdans met de handen in de diepe zakken van zijn broek en met wijd afstaande ellebogen. De toeschouwers zien den matroos wel zijn harmonika uittrekken en in duwen, maar hooren kunnen hem de dansers alleen. Beneden in den kelder gaat zijn dreinende muziek totaal ver loren in best geraas van het orkest aan den overkant en het gepraat en gelach van de aanwezigen. Wat wordt daardoor een achterdeur op het podium gedragen? Het lijkt wel een kolossale visch te zijn. Vier stoere visschers dragen het vrachtje met moeite op hun schouders. Ein schwarzer Walfisch hat den Jonas ganz verschlucki Undi nach drei Tagen ihn lebendig ausgespuckt, staat op den muur te lezen, en daar komt de levendie Jonas zoowaar uit de walvisch te voorschijn in de gedaante van prins Tsjoen. den boeteprins, die op zijn terugreis overboord is gevallen en door een walvisch is opgeslokt. Hij doet zijn lang relaas in oen Chineesch met een sterk Berlijnsch accent en be geleidt zijn rede daarbij door met zijn oen timeter-lange nagels tegen een rij wijn- en bierglazen te tikken. Het ap plaus van de aanwezigen wordt nog verdubbeklals de visschers, die Jonas j&qvl koopvaardijschip met zeven masten. Toen de Amerikaansche koopvaar dij vloot in hare opkomst was, had zij als gewoon type den schoener met twee masten. Later zijn de driemasters gekomen, en daarna de schoeners met 4, 5 en 6 masten; de laatste stap in die richting brengt ons dit jaar een schoener met 7 masten: Met het aantal masten neemt natuurlijk ookdegroottc en de tonnenmaat van het geheele schip toe. In 1899 is te Cambden een kolen- transportschip gebouwd, dat 4000 ton steenkolen kon vervoeren. Het is 95 M. lang, 13.4 M. breed, en heeft een diep gang van 6.55 M. Daarop volgde een 9chip met 6 masten, dat 5500 ton goe deren kon ladten, 100.58 M. lang, 14.65 M. breed is en 7.32 m. diepgang heeft. Het record is geslagen door eene ree- derij te Boston, die een reuzenschoe- ner liet bouwen met 7 masten en ge heel van staal. Het schip zal 7500 ton goederen kunnen vervoeren, 120 M. lang en 15.24 M. breed. Volgens e.ene niet zeer duidelijke mededeeling wor den voor het „manoeuvreerèn" stoom machines gebruikt, waardoor het mo gelijk werd, de equipage tot 19 man te beperken. Men kan met een stoommachine wonderen doen; „klimmen in de mast, maken de zeilen en touwetjes vast" zooals het oude liedje zegt, lijkt ons toch beter werk voor een matroos dan voor een machine. En dan is 19 man voor 7 masten al heel weinig... Intus- schen hebben de reeders zooveel ver trouwen in "het succes van dit buiten modelschip, dat zij er al een tweede van gelijke afmetingen hebben besteld. De laatste Pransche MarkoteüSter. De laatste marketenster van den ouden stempel is in Frankrijk in alle stilte in een klein provinciestadje ge storven en haar soort zal voortaan slechts als operettenfiguur een dartel tooneelbestaan leiden. Deze laatste van haar genre heette Madame Vialar zegge Madame, want deze marke tenster was steeds de vrouw van een onder-officier of van een soldaat. Op jongen en ouden leeftijd liep ze voor het regiment, vlak achter de muziek; verder was zij keukenmeid, wasch- vrouw en op veldtochten tegelijk zie kenverpleegster. Op 22-jarigen leeftijd maakte Mada me Vialar reeds den Krim-oorlog mee; en zijn walvisch binnen hebben ge sjouwd, aanstalten maken om te dan sen. Het zijn de eenige heusche water rotten van de geheele gezelschap, zij en hunne vier vrouwen, die achter hen aankomen dribbelen. De planken van het special) teitentooneel worden tegen woordig zelfsdoor eenvoudige visschers betreden, die in de zomermaanden van de badgasten gehoord hebben, dat er 's winters in Berlijn ook geld te ver dienen valt. als thuis schraalhans keu kenmeester is. Een paar weken ach- reen hebben zij in het Apollo-Thca- ter hunnen nationalen dans ..Schüt- tel de Büx" uitgevoerd en gaan nu weer met een goedgespekte beurs te rug naar Goh ren aan de Oostkust van Rügen, op het schilderachtige, boseh- rijke schiereiland MönchguL De Mönchguter visschers zijn nog de ee nige bewoners van Rügen, die hun na tionale dracht, in eere hebben gehou den en zij weten wel waarom. Op het kleine podium van het lage, rookerige lokaal met louter zeelui als toeschouwers maakt hun dans een al leraardigst effect. Kerels als hoornen, breed van schouders, met zware zwar te ringbaarden en trouwhartige oogen; hunne vrouwen, wier heupen tal van wiebelende rokken dragen, munten minder uit door schoonheid.. De scher pe zeewind heeft het vel van hare gro ve. glimmende gestichten strak getrok ken over de hooge jukbeenderen. Hare hoofden worden geheel ingesloten door zwarte kappen in den vorm van een bloempot. De mannen dragen zwart la- kensche petten, dito dito korte baatjes. hooge roode vesten met blinkende knoopjes, wit linnen, geweldig wijde broeken tot over de knie en daaronder hooge laarzen. Hun dans Is een soort gecombineerde quadrille en rondedans, waarbij aller lei aardige toeren voorkomen. Schuttel de Büx" is de glanstoer van den dans. Dan staan man en vrouw tegenoverelkaar en wanneer de muziek in valt, danst elk op zijn eigen houtje in het rond; de mannen hebben de han den in de pijpen van hun wijde pom. broeken begraven, de vrouwen sprei den hare rokken wijd u'it. Schüttel de Büx" zingen de toeschou wers. Op de maat van d«e muziek dwar relen de rokken en de manslui schüt- teln hun Büx (hun broek) dat het een aard heeft. Vervolgen? dansen de man nen kruisgewijs te samen en daarna de vrouwen, waarna met een algemeen patertje in het rond de Schüttel de Büx besloten wordt. Da capo, bis. bis! roepen en gillen de daarna werd haar de titel van ,.Eer- toeschouwers. En de Mönchguter laten s(e marketenster van Frankrijk" ver- zich niet lang nooden, maar zijn da/ie- leond Men heeft in het Fransch twee lijk weer bereid1, hun Büx zu schut- j woordcn^ V00r deze waardigheid, na- teln. De dans van deze eilanden was de melijk ijCantinière" en „vivandière". clou van den avond. Daartegen moes- j eerste bedoelt men de kazerne ten de beide uitstekende Komiker het jliarketenster, die een cantine bezit; CHATEAU MaLLLKETƒ0,80 per fl. per anker van 45 11. slechts 32. CHAMPAGNE IMPERIALƒ2.25 per fl. per mandje van 12 fl. slechts 25. Rum Punsch ƒ1.25 p. fl.l Cognac Vieux. ƒ1.15 p. fl. Citroen Punsch »1.35 I Cognac Vieux. »1.44 Arak Punsch. »1.35 Cognac, fine Champ 1.80 Prijzen Netto a Contant. Door aankoop eener groote partij ben ik in staat prima Gloeikousjes te leveren per stuk voor 15 cent, per doos 25 stuks f3.25, bij groote partijen minder in prijs. zelfs afleggen. Steidl van het Apollo Theater en Alexander van het Residenz Theater, die met hun geestige voor drachten de aanwezigen allerprettigst bezfig hielden. Het was een genoeglijke Herrenabend en toen de morgen aanbrak, zaten er nog verscheidene naplakkers in de be roemde ..Haflenschanke zum ver schluckten Jonas." Kunstenaars zijn als kinderen. Zij hebben er den slag van zich met wei nig te amuseeren. Een bonte doek, een papieren muts, een omgekeerde jas, een vol glas..en de rest komt van zelf weil. In dem engen Schenkenzimmer, Fest gepfropfet Mann auf Mann, Stïmmenwir beim Lanpenschimmer. Wieder unesr Liedlein an. Ei das ist ein lustig Leben Das uns allen wohl behag Bruder, so, so lasst uns ïebt Bis der nachste Morgen tag; zich. mu haastte uit (le geven om daamueidie zijn lang otmtbeeaxte vrij heid! lie bevestigen. De kinderen lieten niieit na toean waar hij ging of ötaradl te volgen, eoi toean ook wel van tijd) tot tijd iets nia te roepen dat kwtolseffiidl klonk. Ook dit scheien hij echter als huldebetoon op te vat ten. nam. somtijds miet spottende betefdheiid) zijot hoed af «en zwaaidio er dan mede tegen, dte ondleugen.de bende, die dan schreeuwend en lachend uiteenstoof. liet was blijkbaar dat hij geen helder bewustzijn had; van allies wat er oim en met hem geheuirdfe. En dit airme wezen, dlait men niet meer als een redelijk nue/nsch kon beschouwen zou morgen vroeg hel was vreeselijk er aan te moe ten d'eniken! Ik bracht dein, dag in gemelijke stemming door en mijne arme schets moest het onrtgeMen. Ik wil de in dien middag niet naar het lo gement teruggaan, maar liet mij in een hoerenhofstedfe eon schotel melk met brood geven, ear schilder de daarna wecDar door. Miaiar ein delijk ging het niiet meer. Ik pakte mijn 6olmid)ein=gereti bijeen, hoewel hol nog nauw eli iks begon to scho- Gemengd Nieuws. meren «en besloot dien trouwdag rniet af <he« wachten, maar mij reieds met dien avondttroeniQ unt die voeten te maikem. Toean ik -ectoUer in toet stadje kwam ,wtais ik niet wei wig verbaasd hot kleine marktplein zwart van menseheu te vinden, dii© aitoem in een dbf zwv -en maar die ramen van „de Beijiea^otoe Leeuw" ©taandlan. De gezamenlijke bewoners van toet stadje schenen hunne huiizen te zijn uiiitigetoopieini in die verwachting van het aea\ of ander buitengewoon feestelijk of droevig setoouwispel. Wiaaram staan al dJiie miemsctoen bier? vroeg ik aan «een eenzaam bur german, dlie van zijn werk scheen te zijn weggeloopeni, want hij had zijn voorschoot nog aan en was zon dier pet. Juffrouw Johanna is een; uur ge- Leden cLoior haar bruidegom dood geschoten), wat het antwoord1, met een zoo verstegen gezicht alsof hij vaini een zijner naaste bloedverwan ten sprak. Het meisje wendJ alge meen' geacht, dial had ik aan alles kunnen zien. Slot voligt. &en ndrmger. Te Frankfort is Vrijdagochtend de Orient-expres van Oostende naar Wee nen. doordat de rem rniet werkte, over het perron heen in de wachtkamer tweede klasse gedrongen. Niemand van de weinige passagiers in den trein werd gedeerd. De locomotief stond Vrij dag nog met den kolenwagen midden fin de zaal. A-an hest station waren op het oogenblik van het ongeluk maar weinig menschen. Twee of dlrie men- schen in de wachtkamer konden rich, toen de machine dien muur stuk ram melde, nog bijtijds bergen. Een plattelands-tooneel- vereenigmg. De briefschrijver uit Breda van „de Controleur" geeft het volgende verma kelijke verhaal van de voorstelling door een tooneelvereenigang in een dorpje bij Breda: Weken en maanden lang had den zij gerepeteerd'. aldus ver telt hij, costumes waren gekomen, moeite noch kosten waren ontzien en voor wie? Voor hun pleizier? Volstrekt niet, zij hadden er alleen de lasten en de toeschouwers de lusten van. Wat is hun dank geweest? De „notabelen" hebben gebiruld van 't lachen en was nogal een drama. De oorzaak was, dat zij wat te veel gestudeerd1 hadden uit het boekje en zij alles zegden wat er gedrukt stond. Zoo hoorde liet pu bliek eerst tot zijne vevbaz/ing, maar toen tot groot vermaak, de artisten zeggen: „Komt met •-«•weid binnen en werpt zich op een stoeL" Daarna volg de dan de eigenlijke rol. Voordat Juli us, een der eerste krachten, liet too- neel' verliet, wendde hij zich tot de toe hoorders en riep: „Juïius af, langs de middendeur". Dat ging zoo vier bedrijven door on steeds kondigden de acteurs aan hoe het boekje de regie voorschreef: ter zijde, fluisterend, spottend enz.; 't is dus wel te begrijpen, dat het publiek een schik had van belang. En onder de aangrijpendste scenes, b.v. toen de prinses pathetisch riep: „Werpt zich weenend voor hem op de knieën' lachte men tot berstens toe. in et de laatste duidt men meer de met het leger mec-marcheerende aan. En trots haar marschvaardigheid heette Mme Vialar officiéél „La première cantinière de France." Thans is dit beroep afgeschaft en alzoo is de eerste in rang en de laatste uit de rij heengegaan. Een avondblad, dat een artikel aan haar nagedachtenis wijdde, haalt ook het volgende gesprek aan dat Generaal Canrobert met een marketenster voer de, die hem het leven gered had: Ben je getrouwd? Jawel. „Kinderen?" Ja. „Hoeveel dan?" —Drie. „Jongens of meisjes?" Och, Maarschalk, dat weet ik niet; dat moet u aan mijn man vragen, om der gelijke dingen bekommer ik me niet. Zelfs als de marketenster getrouwd 5, houdt ze zichzelf toch voor een Manwijf" ze beschouwt haar man nu eenmaal als een noodzakelijk iets; overigens spreekt ze niet gaarne van zich als echtgenoote, zelfs minder graag als moeder. Muskieten door geluid getrokken. Ree-ets vroegen* lazen wij ioi „Nar ture" cte op-metrkiog, dlait zekeae ge- kuidJen. db muskieten aaantmekkeak Nu schrijft siir Hiiram Maxim aan. d)e „Times", dtot een van de ettec- trisctoe Lampen te Sara/toga Springs, New-York, toen hij' deor in 1878 vertoefde, of Meiveir dfe kast onder haar, waanin die dlytreamo was beslo ten, een toon gaf. Eens op eren avond), die lamp mriendie, vwiidl hij dat "«noind'oan toaar allies miert, miuskie-' ten was bedlekt. Het bleek dat zij niet ini dien bol van de lamp trach ten tie dringen, maar in. de' doos, dlie dien toon gaf. Ecji nader onderzoek deed zien. dlait toet all'en mannelijke muskieten waaien. Ofschoon, eir op ellen grond zeker IWeietoon'deirdi maal zooveel vrouwelijke aJis mannelijke insekten Lageni, -vend! men dat geen enkele vrouwelijke zich door dlie muziek had Haten: vernle/idien. Sir Hjiraim Maxim meukt hierbij op, dial als dies avonds die. Lampen ontstoken wenden:, elke mannelijke muskiet ach direct maar die lamp keerde en dan.' vloog in. de richting, van waai" de muziek kwiatm. Het viel mij dan op, dlat de twete kleine veentjes op dien kop van dien man nelijker) muskiet als oenen dienst1 deden, dat zij eenstemmig klikten, rniet de' toornen van de lamp; en dlat, aangezien: die h-oogte van dem toon gelijk was aam dlie van toef. gonzen der vrouwelijke muskiet, de, man- netjes dien hlieLdem voor dlat lak kend gonzen. Eigen: Baard'. DE HAA.KLEMSCHK Braudverzekering- Maat8chappij. OPGERICHT in 1846. Kantoor te Haarlem: le verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit instaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. -ranisinaM ZAANDAM moet verpakt zijn in een blauw etiquet met den naam onzer firma. Voor winkeliersVerpakking in een gratis kistje, 48 stuks ^franco, gebruikelijke korting. voor groote en kleine Lokalen in verschillende soorten voorhanden in de Smederij van Stoomtram: Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Noorddorp, Heemskerk, Castricum, Limmen, Heilo, Alkmaar. Vertrek van het Kennemerplein: Naar Alkmaar: 8.11.2.5,en 6.44, Bovendien extra naar Velsen (Hotel de Prins"): 9,i 12.3.8,10.04 en 11.15; de beide laatste gaan door tot Beverwijk. Dienstregelingen gratis verkrijgbaar bij de conducteurs en goederenagenten. Ziekten onder de cliry«anten In de Fransche Akaclemie van We tenschappen is een ziekte ter sprake gekomen, die tuiniers aan chrysanten ontdekt hebben. De schoonste struiken sten-en plotseling af; de bladeren be komen zwarte vlekken en verwelken. De oorzaak daarvan zijn larven van een Nematode, waartegen geen ander middel van bestrijding moet zijn dan de aangetaste bladeren te verbranden. Afgehaald aan de Fabriek. Bezorgloon binnen de gemeente 5 Cent per Hectoliter. Wederverkoopers genieten rabat. DE DIRECTIE. Goedkoopste en geriefelijkste reisgelegenheid van Haarlem naar: le kl. HEEMSTEDE15 Cts. BENNEBROEK20 j HILLEGOM, LISSE, SASSENHEIM, OEGST- GEEST of LEIDEN30 j Couponboekjes verkrijgbaar gesteld bij de goe derenagenten, geven voor korte afstanden veel besparing. 2e kl. 421/, Gts. 17'/, 25

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6