Suiker confer on tie. De heer A. van Rossum alhier behoort evenals in 1898 ouder dc Nederlandsche gede legeerden ter voortgezette internatio nale conferentie. 16 December te Brus sel te houden. Brongebouw. Zondag 15 Dec. aanstaande treedt in het Bronge- bijouw op het Hollandscbe Opera gezelschap met Faust, groote opera in 5 bedrijven, van Ch. Gounod. De heer Frans Phlippeau zal (d. i. de 75ste maal) de rol van Faust vervullen, ter wijl de andere rollen eveneens in zeer goede handen zijn. Men zie verder de in dit blad geplaatste advertentie en groote aanplakbiljetten. Zooals wij gisteren reeds geimeld hebben, vergaderde de slagcrgezellem- vereeniging ,,On,s Belang" Dinsdag 10 December in „St. Bavo", de kas en de financiën der vereenïging werden in volkomen orde bevonden en staande de vergadering werd de vrouw van den vorigen penningmeester een weke- lijksclie toelage toegestaan. daar Kleinenbroch door zelf-verminking geen recht op uitkeering uit het fonds der vereeniging heeft. Scherm k a m p. Woensdag 11 de zer had in de infanteriekazeme de 2e kamp in dit seizoen plaats om het kampioenschap op degen. De vereeni ging Concordia" moest den strijd aanvaarden met de weezen vereeniging „T. A. V. O." Voor eerstgenoemde ver eeniging kwamen uit de heeren Smit, van Dok en Vroom; voor T. A. V. O. De Boer, Schenk en v. d. Glas. Na ruim 2 uur gewerkt te hebben was de strijd heslist in het voordeel der weezen, die wonnen met 39 toegebrachte en 31 ont vangen touché's. Postduiven - Tentoonstel ling. De Postduivenvereeniging De Bonté Duif, alhier, heeft in haar laatst gehouden vergadering besloten een tentoonstelling te houden van Post duiven voor Haarlem en Omstreken op 22 December a.s. in het lokaal der Groote Club, Kleine Houtstraat 16. Reeds zijn uitgeloofd: 1 zilveren me daille voor den schoonsten doffer, zil veren medaille voor de schoonste duif, 1 zilveren medaille voor het schoon ste paar; vervolgens zullen de prij zen bestaan uit: zilv. med. bronz. med. en diploma's welke zeer mooi zijn. De categories zijn als volgt: 1 bL kr. doffer; 2. dito duiven; 3. bl. doffer; 4. dito duiven;. 5. Rood kr. doffer; 6 dito duiven; 7. Vaal doffers; 8. dito duiven; 9. Zwarte doffers; 10. dito dui ven; 11. Bonte doffers; 12. dito duiven; en vervolgens paren in genoemde kleu ren; tevens is uitgeloofd door de ver eeniging 1 diploma voor den grootsten inzender. Berlins-School- Wij hadden niet geloofd dat er op één en denzelfden avond in onze stad nog een andere aantrekkingskracht zou zijn als de Bach-avond. En toch was het zoo. In de Rerlitz-school, Lan ge Veerstraat 32. had de aankondiging van een voordracht weder vele belang stellenden bijeengebracht, wèl eentëe- ken dat de letterkundige voordrachten der leeraren dier school gaarne wor den bijgewoond. De conferencier ontwikkelde het Moeilijke thema: Le naturalisme sour Louis XIV. Spr. wees erop hoe de meer derheid der groote mannen van de 17e eeuw (Molière, Racine, Lafontaine, Boileau) naturalisten zijn geweest, ge heel in tegenstelling met hetgeen men er algemeen over denkt. En daarna vergeleek spreker deze werkelijk „klas sieke" naturalisten met de moderne realistische" naturalisten. Na den conferencier toonde de En gel scbe leeraar in een proefles, op welke eenvoudige en natuurlijke wijze vreem de talen in de Berllitz school geleerd worden. Kantongerecht, P. S. te Wijk aan Zee en Du.in weL gens overtreding der Jachtwet tot 2 maal 10 of 2 maal 4 d. h. A. J. te Haar lem wegens lo. id. en 2o. onb. over een anders grond loopen tot 2 maal 7 d. h. en 2 maal 5 of 2 maal 3 d. h. P. Z. te Velsen wegens onbevoegd over een an- dersgrond loopen tot 2 maal 5 of 2 maal 3 d. h. Wegens onbevoegd loopen over een anders grond: J. P. v. d. K. te Haarlemmermeer 1 of 1 d. h. J. W. te Wijk aan Zee 5 of 3 d. k. C. v. d. T. zonder bekende woon plaats 3 of 3 d. h. J. A. K. te Velsen H. V. te id., C. K. te id. en J. K. te idl allen 5 of 3 d. h. veel beleefd! hadt groote handen, door het werk wanstaltig. Ze glimlachte pijnlijk, haast droevig bij die vraag. Toen begon zij. Mijn leven is niet zoo afwisselend geweest als het uwe. Ik heb maar twee diensten gehad, in veei-tig jaar; eerst als schellemeisje, later toen ik wat ge leerd' liadi als tweede meisje en keu kenmeid. Vijf en dertig jaar was ik in één dienst, in één huishouden. Ik kwam bij mijnheer en mevrouw toen zij trouwden. O, wat was dat een mooi paar. Je moest van ze houden, of je wilde of niet. Zij was wel een verwend poppetje, en ik heb ook wel eens een moeilijk uurtje gehad, maar ik wacht te af het zou wel beteren. En het beterdb ook, zoodra zij moeder werd. Eerst twee jongens, toen een meisje, een jongen en weer een meisje. Da. is mijn gelukkige tijd geweest. Ik va lid van het gezin, en de kin Je,- ja droe gen mij op de handen. Ik was hun vertrouwde. Als Pa of Ma eens wat streng of onbillijk waren geweest, och, dat overkomt aan de beste ou dere wel eens, dian kwamen zij bij mij in de keuken hun troost zoeken. Dat is altijd- zoo gebleven, ik kan en M. K. te Zaadvoort wegens in staat, van dronkenschap de orde verstoren en een anders veiligheid te dreigen tot 2 maal 4 d. h, P. J. K. te Haarlem we gens ;.n staat van dronkenschap de or de verstoren tot 3 of 3 d. h. Wegens straatschenderij H. P. S. te Haarlem /l of 1 d_ h. E. v. V. te id. 0.50 of 1 d. h. P. P. B. te id. id. id. L. J. R. te id. 1 of 1 cl. h. J. P. te Velsen id. id. G. J. M. te id. f 0.50 of 1 d. h. H. L. te i-5 id. id. J. H. B. te Haarlem f 1 of 2 d. h. J. v. W. te id. id. id. J. M. te id. id. W. H. S. te id. 0.50 of 1 d. h. 1L F. J. V. T. te id. id. id. J. B. V. te id. 1 of 2 d. b. F. S. te id. id. id. J. S. te Haarlem wegens een voetpad berijden zonder noodzaak tot 1 of 1 d. h. C. B. te Buiksloot is wegens har der rijden dan stapvoets met een wa gen zonder veeren vrijgesproken. J. v. S. te Spaamiwoude wegens met een voertuig op een openbaar voetpad ko men tot f 1 of 1 d. h. B. v. L. te Haar lem 0.50 of 1 d. h. J. W. te Noordwijk, wegens e. paard aan e. lantaarnpaal vastbinden tot f 0.50 hnete of 1 d. h. D. S. te Haarlem, op e. weg aan e. voertuig hangen tot 0.50 of 1 d. h. Wegens overtreding der Leerplicht wet: J- Z. te Zandvoort. 1 of d. h.R. B. te Heemskerk, 0.50 of 1 d. h.; A. v. B. te idem. fl of 1 d. h.; P. d. M. te idem, tot idem: H. P. te Idem, f 0.50 of 1 da.f h.; N. v. d. S. te id., tot idem; C. B. te idem, tot idem; A. v. B. te id., tot idem; J. K. te idem, tot 2 maal ƒ0.50 of 1 dag h.; R. B. te idem, tot 0.50 of 1 d. h.; J. M. te Heemskerkerduin, tot idem; E. W. te Beverwijk, tot idsm; P. B. te idem, tot 1 of 1 d. b.; H. II. te idem, tot 0.50 of ld: h.; W. P. J. D. te idem. tot idem; W. G. te idem, tot 1 of 1 d. h H. B. te Wijk aan Zee en Duin. tot 0.50 of 1 dag h.; D. G. te id. tot idem. H. d. V. te idem. tot 2 maal 1 of 2 rraa* 1 d. h.H. P. te Haarlem, tot 0.50 of 1 d. h. Wegens Dronkenschap: A. J. E. R., te Schoten, tot 1 of 2 d. h.; G. C. te Rotterdam, tot 2 of 2 d. h.; W. H. v S-, te Haarlem, tot idu H. M. K te idem, tot 1 of 2 d. h.; M. K. te Zandvoort. tot 1 of 1 dag h. C. G. B-. te Heemstede, tot 2 of 2 d. h.; P. W. d. W„ te Wijk aan Zee en Duin, tot f 1 of 1 d. h.; G. A. d. K., te Haarlem, tot idem; P. D. te Haarlem mermeer, tot/2 of 2d- h.; P. G. C. R.. zonder vaste woonplaats, tot 1 of 1 d. h.; L. B. te Haarlem, tot idem. J. d. G. te id.; tot 2 of 2 d. h.; Th. v. d. M., te id.; tot 1 of 1 d. h.; H. O., te id., tot idem; J. A. V. te Amsterdam, tot 2 of 2 d. h.: J. v. N., te Haarlem, tot idem; L. H. te Amsterdam, tot f 2 ot 2 d. h.; H. R. te Haarlem, tot 1 of 2 d. h.: W. v. A., tijdelijk te Haarlem, tot idem; J. H. te Haarlem, tot fl of 1 dag hechtenis. Bij mej. I. Fleischmann, (Barteljorisstraat), inspectrice der Na tionale Levensverzekering-Bank te Rotterdam zijn, zoolang de voorraad strekt, fraaie kalenders voor 1902 gra tis verkrijgbaar. Opden Schoterwegis een café-houder bekeurd wegens verkoop van sterken drank in zijn bierhuis, zonder vergunning. Uit de Omstreken. Heemstede. In het gesticht van lijders aan val lende ziekte alhier wordt eea patient vermist Zandvoort In de school aan den Iïoogeweg wordt wederom berhalkigsonderwijs gegeven onder leiding van den heer C. van der Werff Czn.. hoofd dier school. Het aantal leerlingen dat aan dat onderwijs deelneemt bedraagt 15. De heer J- Duis heeft het Kurhaus gepacht. De heer D. is geen onbekende onder de badgasten. Verscheidene ja ren was hij gérant in het Hotel d'O- range en in het badseizoen 1900 ex ploitant van het Hotel de l'Ocean, Ve,3 D. De secretarie dezer gemeente, zal op 26 December, 2en Kerstdag. a,s. van 's morgens 111/2 uur tot 12 1/2 uur ge opend zijn, voor aangiften van den burgerlijken etand. De gemeente-ontvanger dezer ge meente, zal te Santpoort zitting hou den Maandag 23 December a.s. des morgens van 10 1/2 uur tot 1 1/2 uur, ik mag niet anders zeggen.. Als kinde ren grooter worden don nemen zij wel eens een air aan. maar dat verliezen zij wedler zoodra zii de kinderjaren te boven zijn. Want het is een kinder- fout, meer niet. God, als ik nog aan dien tijd denk. Eerst de koperen, toen en toen de zilveren bruiloft. Nooit werd ik vergeten. Als er dan ge toast werdik diende bij die gelegen heden natuurlijk tafel dan was het altijd: ..Maar nou een woordje over Bet, onze trouwe, goeie Bet!" En hoe wel ik wist, dat ik altijd mijn best had gedaan, dan kwamen de tranen je in je oogen. Want ze sprak-en mooi, hoor! Kort na de verguld-zilveren bruiloft overleden mijnheer en me vrouw kort na elkaar. Dat was 'n slag kind, 't was oi fk m'n ouders verloor. Ik was zóó overstuur dat ik geen tra nen kon vinden. De oudste jongeheer trouwde spoedig daarop. Dat was 'n treurig feest, maar de jonge mevrouw wou liet niet langer uitstellen. Ze was niet zoo lief als ik voor onzen oudsten jongen gehoopt had. 'n Trotsch. slecht karakter. Maar ik wil en- niet meer van zoggen. Want 't is geen haat, al werd zij de noden dat ik op mijn ou- in plaats van Woensdag 25 December d. a. v. Haarlemmermeer- Dank zij de tusscbenkomst van den burgemeester zal de voorbereidende Tuihbouwcursus (zie ons nummer van j.l. Dinsdag) te Aalsmeer blijven be staan; de lessen zijn hervat. Sloten. Tegen de alhier plaats gehad) heb bende herloting 'voor de Nationale Militie waren protest-biljetten aange plakt of verspreid, waarin de lotelin- gen werden aangemaand tegen deze loting te protesteeren. De burgemeester heeft vele dezer bil jetten in beslag genomen, terwijl alle jongelieden, waarvoor zulks noodza kelijk was, aan de herloting deelna men. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Binnenland. Parlementair^ °ra^ti««L Het wetsontwerp betreffende de ge volgen van de overbrenging der afd. Landbouw naar Waterstaat en van Arbeid naar Binnenlandsche Zaken, werd met algemeene stemmen aange nomen, of liever, zonder stemming, wat op hetzelfde neerkomt. Dat er des ondanks nog een paar uren over gepraat werd was aan an dere redenen te wijten dan aan oppo sitie. De heer dr. Bos bepleitte de in voering van een departement van land bouw, waartoe dit wetsontwerp een eerste stap is en waartoe men toch te eeniger tijd zou moeten komen. De vrees voor uitbreiding van Staatsbe moeiing deelde hij niet en dit lokte op zijn rede een antwoord! uit van den heer De Boer, die reeds bij de alge meene beschouwingen over de Staats- begrooting zijn bezwaren tegen een af zonderlijk departement van Land bouw had uiteengezet en die thans nogmaals te berde bracht. Een andere zaak was deze. De over plaatsing is bij Kon. Besl. geschied. Nu werd de medewerking der Staten- Generaal ingeroepen om dit te ratifi- ceeren, maar in de Mem. van Antw. was gezegd, dat de medewerking der Kamer eigenlijk niet nood!g was. Te gen dit standpunt, in strijd met de grondwettige opvatting van de samen werking der wetgevende macht ver zette zich de heer Van Styrum, ook en vooral tegen de uitdrukking, dat blij ken morst, in hoeverre de Kamer de kroon in deze „ter wille was." Van persoonlijke consideraties kon z. j. geen sprake wezen. Tegen de wijze waarop de zaak lot stand was gebracht had ook de heer Lely beswaar, niet minder dan tegen de blijkbare voornemens der regeering op dit stuk. Inzonderheid legde deze spr. nadruk op het verband' tusschen hinder- en veiligheidswetten en be streed dat de veiligheidswet als bij „nijverheid" behoorend werd be schouwd. Hij meende dat men op de nu getroffen regeling zou moeten te rugkomen. De heer Takna verdedigde principieel de door den heer Lely be streden scheiding. De Minister Kuyper trad thans niet in debat over de doel matigheid van een Dep. van land bouw. Hij bestreed de aangevoerde constitutioneele bezwaren, die hij met een beroep op de Grondwet en het Staatsrecht onjuist achtte. Vervolgens den dag de wereld weer wordt inge stuurd. Ze kon niet aan mijn lang- zamen gang wennen, en ik kon niet met haar meedraven. Verschil van temperement, zie je. Mijnheer en me vrouw hebben er hooge ruzie over ge had. Ik laat Bet niet gaan, zei hij en w,er ach tig hij vloekte er bij. Toen heb ik den knoop door<rehakt, en heb den dienst ojigezegd want dse andere broers en zusters zün na den doodi van pa en ma over de wereld verspreid. En nou zit ik hier, en ik ga naar een nieuwen dienst toe een nieuwen dienst, op mijn leeftijd, 't Is bij een oude dame. d!us zal ik er niet al te hard voort moeten, en de jonge mijn heer heeft inij een maandgeld gege ven, dus ik kan er ruim van komen. Het zal dus wel gaan maar zie je, het is zoo nieuw voor me, dat verande ren. Ik ken niemand in die vreemde stad, en ik weet ook zoo niks ran die oude dame Ze snoot haar neus heel hard in den schoonen toegevouwen zakdoek. Het was heel «reworden in de coupé! En de trein jaagde die twee voort naar hun nieuwe bestemming: don ouden en den nieuwen tijd. trachtte hij tegenover den heer Lely aan te toonen. dat de belangen van arbeid en nijverheid dikwerf tegenstrij dig zijn, zoodat de door hun voorge stane scheiding goede redenen had. wat de heer Lely nader betwistte. Nadat het wetsontwerp was goedge keurd begon men aan Binnen!. Zaken, w-aarover geen algemeen debat werd gevoerd. De Minister van Binnen 1. Zaken had echter dra over een aantal onder werpen te spreken, door verschillende woordvoerders behandeld. Waar de zitting van 10 tot bij half 6 duurde moeten wij ons beperken tot het ant woord van dr. Kuyper, die. trouwens zelf een aantal detailpunten van het debat liet rusten. Paleis te Amsterdam. De Min. nam geen positie in de eigendoms- quaestie; uit den aard der schenking, totdat er een nieuw paleis zou zijn, volgde reeds dat men niet aanstonds aan terugeaaf kon denken. Een nieuwe regeling van de bezoldi gingen der ambtenaren ter prov. grif fie was bepaald noodig. De drankwet. De Min. zou in geen breede uiteenzetting van denkbeelden treden. Vergoeding bij intrekking van' vergunning zou verder leiden dan men meende. Maar de Min. was bereid zoo veel mogelijk tegen hardheid en scha de te waken. Wat de benoeming der burgemees ters aanvaat en hun steeds vermeerde renden arbeid door de uitveoring van wetten, zeide de Min. dat samenvoe ging van gemeenten bet werk niet zou verminderen en dat bij het toekennen van meerderen invloed aan de secre tarissen vele burgemeesters strooman- nen zouden worden. Tegen de uitwo ning van burgemeesters zou alleen hel pen het van Staatswege zorgen voor burgemeesterijen, zooals de kerk voor een pastorie zorgt. De Min. wilde waar noodig wel wenken reven tegen te lage bezoldi ging van gemeente-ambtenaren. Te gen de aanstelling dezer ambtenaren als ambtenaren van den burg. stand had hij wel eenige bedenking. Maar hij zou de zaak overwegen, gelijk hij ook reeds in onderzoek had de quaes- tie hoe de burgemeesters te ontlasten van het zetten van een massa handtee- keningen. Nog enkele punten verdienen ver melding. De Minister scheen niet on genood om in te gaan op het denk beeld van den heer Schaper, om het gesticht voor drankzuchtigen te Hoog- hullen tot Rijkszaak te maken; in elk geval scheen hij geneigd' om subsidie- verhooging in overweging te nemen, ten einde onvermogenden een langer verblijf mogelijk te maken. Zoowel de heer Lohman als de heer Borgesïus be pleitten het voortbestaan van Hoog- hullen als particuliere inrichting; de laatste ondersteunde warm het denk beeld van meerderen Rijkssteun. Met den hear Ter Laan erkende de Min., dat de nu verleende steun te gering was. Krankzinnigenverpleging in kolo nies nis te Gheel werd bepleit door den heer Van Kol, die in het gezin door de heeren Roessingh en De Waal Ma- lef iiL die beiden, evenals de h.h. Loh man en van Karnebeek, zij het in ver schillenden zin, de vaccine-quaestie ter sprake brachten. De Min. stelde het debat over de vaccinatie uit tot het desbetreffend voorstel aan de orde zou zijn. De strijd was z. i. terecht gericht tegen de aanranding van het vader lijk gezag en van de vrijheid. Wat het krankzinnigenwezen betreft, achtte de Min. veel hervorming noodig; hij was voor gezinsverpleging doch met groo te voorzichtigheid tegen misbruiken. De heer De Ras had aangedrongen op een wijziging der wet op de artsenij- bereidkunde, den eisch stellend (tegen de centraal-apotheken gericht), dat de apotheek eigendom zij van een vol ledig bevoegd apotheker. De Min. bood dezen aandrang weerstand, aangezien hij ook in dit opzicht vrijheid wilde veroorloven, zoolang die geen gevaar oplevert. Zoo kwam men tot de afdee- Iing onderwijs. G. Jr. President Krusrer. Reeds vroegtijdig hadden zichWoens- dag vele menschen opgesteld voor Oranjelust aan de Maliebaan te Utrecht teneinde president Kruger zijne nieuwe woning te zien binnentrekken. Bin nenshuis waren aanwezig prof. de de Louter, lid van het hoofdbestuur der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging. dr. H. F. Jonkman en mr. C. de Wilde, voorzitter en secretaris van de afdeel ing Utrecht dier Vereeniging ds. Klaarhamer, bestuurslid van de af- deeling Utrecht van het Christelijk Na tionaal Boeren-Comité, dr. Templeman van der Hoeven, het Roode Kruis ver tegenwoordigende. ds. v. Minnen, pre dikant der Gereformeerde Kerk te Utrecht, de heer H. J. de Ligt. Verder waren de heeren Wessels en Wolma- rans, mevr. Leyds, mevr. Mansvelt en mevr. Eloff. De vlaggen van do Z.-A. Republiek en Oranje-Vrijstaat waren aan vlaggestokken iin den tuin gehe- schen. Om kwart voor twaalf reed de presi dent, onder gejuich der voor den tuin verzamelde menigte, in een gesloten eigen-rijtuig den tuin in tot voor het huis. De president, die een pels om en den hoogen hoed op had. was verge zeld van de heeren Bredell en dr. Heij- mans. Hij werd aan de deur ontvangen door de heeren Wessels, Wolmarans. de Louter en Jonkman. In een der vertrekken hield prof. de Louter een hartelijke toespraak. Hij riep den staatspresident een hartelijk welkom toe, vertrouwde dat men ZHEd. 't verblijf hier ter stede zoo rus tig en kalm mogelijk zou maken. Lie ver had hij gezien, dat de president naar zijn geliefd land had kunnen te- rugkeeren op een schip, hetwelk 't Rood-Wit-Blauw-Groen in top voerde. Prof. de Louter hoopte verder, dat de Almachtige den president zoude blijven waren er de h.h. Wessels en Wolma- zoo moeilijke dagen. De president dankte in eenige korte woorden voor de hartelijke ontvangst, die hem in Utrecht weder ten deel viel. Hij was ook overtuigd, dat men hem 't verblijf te Utrecht even aangenaam zoude maken als zulks in Hilversum 't geval was geweest. Wat de zaak van zijn volk betrof, merkte verder de pre sident op. die was in Gods handen en Hij zal alles wel reg maak. Do dames en heeren begroetten daar na den president persoonlijk. Met sommige heeren onderhield Z.H.Ed. zich enkele oogenblikken. Daarna na- ra en de aanwezigen om kwart over twaalf afscheid van den president. De president vertelde nog, dat op sommige plaatsen van den weg. langs welken hij gereden was, zich vele men- schen hadden opgesteld om hem te groeten. Een hooge onde-scheiding is ten deel gevallen aan een Nederlan der, een vroegeren landgenoot, prof. van t Hoff te Berlijn. Aan hem is toe gekend een der vier Nobel-prïjzen groot ruim 100.000. krachtens deii uitersten wil van Alfred Nobel, een Zweedsch inecnieur, bestemd voor weldoeners der rnenschheid. Prof. van 't Hof was vroeger hoogleeraar te Amsterdam, en is een dar geniaalste scheikundigen van onzen tijd. De z iak-Ter Laan. Naar men verneemt is ongegrond verklaard het beroep van den heer K. ter Laan, hoofd eener openbare lagere school te Delft. te~en het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, waarbij afwijzend is beschikt op zijn verzoek om gelijktijdig met zijne tegenwoordige betrekking het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal te mogen bekleeden. 25-jarig pontificaat van den Paus. Volgens „De Tijd" wordt ook in ons vaderland die luistervolle viering van het 25jarig pontificaat van dien Paus voorbereid. De aartsbisschop en bis schoppen van Nederland hebben, ieder voor zijn eigen diocees, opdracht ge geven aan de navolgende heeren: jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein. Utrecht; mr. F. Th Westerwoudt Haarlem; W. J. H. Prinsen. 's-Bosch; mr. M. P. M. van Dam. Breda, en jhr. mr. Ch. Ruijs de Beerenbrouck, Roer mond, om een beperkt getal aanzien lijke Katholieken uit te noodigen tot het vormen van een comité, dat in het aanstaande voorjaar de hulde van het katholieke Nederland aan den feest vierenden Opperpriester zal gaan aan bieden. Aead. Examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. F. Kunst, geb. te Salatiga, op Stellingen. Groningen. Op Stellingen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. A. Servatius, geboren te Dwin- gelo. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „De kli nische beteekenis van de beweeglijk heid der bekkengewrichten voor de baring de heer C. M. Hartog, arts geb. te Sliedreeht. Aan de Universiteit van Amsetrdam zijn bevorderd: Tot doctor in de rechtswetenschap, „op stellingen" de heer J. A. de Jong geboren te IJselmonde. Tot doctor in de Staatswetenschap op proefschrift „Darwinisme en Demo- kratie, maatschappelijke vooruitgang en de hulp aan het zwakke", de heer David van Embden, geboren te 's-Gra- venhage. Ergerlijke wreedheid. De heer Emous maakt het volgende uittreksel openbaar uit een -brief van den heer H. J. J. Heytmaijer. onderwij zer. thans krijgsgevangene op Tuckers- ïsland, een der Bermudaeilanden, ge dateerd 21 Nov. jJL „Zondag jl. ontving ik eenen brief van mijne wouw waarin zij mij bericht dat zij op den 14en September jl. naar Durban is gezonden en dat zij zich nu bevindt in een Refugee-Camp te Me- rebankstation. (Durban) Natal". „Verder schrijft zij: „„Ons jongste kindje is te Pretoria achter gebleven bij de nurses van bet Roode Kruis. Het was al bijna dood, en kon de oogjes niet meer open doen. De officieren wilden mij echter niet la ten blijven. Ik moest naar Durban ver trekken en ons kindje moest dus in vreemde handen sterven."" „Onnoodig te zeggen, dat mijn hart gebroken is. „Ik kan geen beschrijving geven wat er in mijn binnenste omgaat. Bovenbe doeld kindje is bijna een maand, na dat ik gevangen genomen werd, gebo ren en was dus toen mijn lieve wouw het te Pretoria achterlaten moest 3 maanden oud. „Mijne wouw is nu met 3 kinderen waarvan de oudste 6 jaren telt, overge bleven. Wij hebben al onze bezittingen verloren. Ik kan niets voor mijn gezin doen. Derhalve, als er iets kan gedaan worden voor hen, zal dit mij groote- lijks verplichten". Censoren hebben die mededeeling niet compromitteerend voor Engeland geacht. Als zoodanige wreedheid eene uitzon dering ware, voegt de heer Emous hierbij, dan mocht Engeland misschien nog tegenwoordig onder de beschaafde volkeren gerekend worden, doch ze is regel; ze is systeem. Maar is het niet heerlijk dien vader te kunnen schrij ven, dat Hollands barmhartigheid het nu mogelijk heefi gemaakt, dat die be roofde moeder,die haar lieve kind zelfs niet mocht zien heengaan, aan de zorg dergenen wordt aanbevolen, wier han den door de weldadigheid der meedoo- gende menschen worden gewild? Sedert eeniige weken kon de commissie voor de Vrouwenkampen hare wekelijksche stortingen voor de Natalsche kampen tot 100 p. st. verhoogen. Paleis te Amsterdam. In de Woensdag gehouden zitting van den Ainsterdamschen Gemeente raad werd het voorstel van B. en W., tot verbouwing van het. z.g. Prinsen hof waar thans het Raadhuis geves tigd! is aangenomen. B. en W. zul len echter nader overwegen de quaes- tie, of het Paleis op den Dam weder tot Stadhuis zou kunnen worden inge richt Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. De jaarvergadering van den Ned. Stukadoorsbond zal worden gehouden den 25en December, 's morgens 10 uur, in het lokaal Smit, Meent. 14, te Rotterdam. Aan een te Amsterdam gehouden vergadering van boekbindersvereeni- gingen. met het doel deze te vereeni gen tot een Landelijken Bond, werd deelgenomen door dé Amsterdamsche Bindersvereeniging Nieuw Leven, de Haagsche bindersvereeniging Dc Toe komst en de Haarlemsche vereeniging Nieuw Leven, terwijl namens de Rot- terdamsche binders sympathie werd betuigd met deze vergadering. Met een korte inleiding over de noodzake lijkheid eener landelijke organisatie, werd deze bijeenkomst geopend, en werden achtereenvolgens statuten en reglement behandeld! Als grondslag werd aangenomen, dat alleen gezellen lid kunnen zijn van den bond. De werkzaamheden van den Bond zullen wezen, vakactie en technische ontwik keling, terwijl er vanwege den Bond, een reservefonds zal worden tot stand gebracht en een orgaanworden uitge geven. Na eenige besprekingen en mede- deelingen van huishoudielijben aard werd besloten, op voorstel van Haar lem, dat het Bonds-orgaan zal heeten- „Onze Gids" en maandelijks zal ver schijnen. Reeds hadden eenige vakgenooten zich bereid verklaard, mede te werken voor het redactioneel gedeelte. Mede werd een regeling getroffen omtrent de financieele aangelegenheid. Als bonds- zetel werd aangewezen Amsterdam, ook als plaats der redactie-commissie en der beide redacteuren. Als plaats waar de eerste bondsvergadering zal gehouden worden, werd Haarlem aan gewezen. Nadat er van de bestuursta fel een flinke opwekklngwas uitge gaan om zooveel mogelijk propaganda te maken voor den nieuwen Bond, werd de vergadering gesloten,met de toezegging van Amsterdam, om zoo 9poedig mogelijk den nieuwen gang van zaken te regelen. Rechtszaken. De moord te Tilburg. De N. R. Ct. deelt nog mede: Het nader onderzoek heeft, behalve den uitslag van de confrontatie van den koetsier met den koster Van Ister dael, hoegenaamd niets nieuws opge leverd. Vrouw Mutsaers is gehoord, omdat zij tegenover derden door tijdsver schillen wilde betoogen dat de mede- deelingen van den koster onjuist zijn geweest. Zij herhaalde hare verkla ringen toen voor de politie, doch deze hielden geen steek. Verder is ook nog gehoord vrouw Maas. Een andere vrouw had namelijk verklaard dat deze vrouw alles van de zaak zou af weten, maar dat zij niets wilde zeg gen. Men vermoedde toen, dat het vrouw Maas geweest zou zijn, die Jongbloets is tegengekomen, toen hij op den bewusten Woensdag van den moord zoo verschrikt door het ge kreun en door bet dreigend gezicht van den man op het koor, de kerk aan den Noordhoek is uitgevlucht. Nu is echter gebleken, dat vrouw Maas dien Woensdag niet in de kerk is geweest, maar wèl den Vrijdag daarop. Inbraak en diefstal. Voor de Amsterdam scbe reclitbanl verscheen Woensdag zekere Hermans, Belg van geboorte, die Maandag te Breda terechtstond1 wegens inbraak en diefstal van horloges. Hermans heeft zich te Muiden schuldig gemaakt aan diefstal van zeildoek uit het magazijn van Gebrs. Heins. aldaar. Des nachts is hij te Muiden door den nachtwacht aangehouden, wien hij echter op de mouw spelde dat hij het zeildoek te Hilversum gekocht had, op last van Barnum andi Bailey. De diefstal viel voor terwijl Barnum and Bailey hunne tenten in de Water graafsmeer hadden opgeslagen. Aan een schipper te Weesperkarspel ver kocht Hermans een der stukken zeil doek voor 9. T>" -Wi schipper kreeg hij nog een kom koffie en een sigaar en diens vrouw, die hem vroeg, of hij bet zeildoek gestolen hadi, antwoordde b" dat hij het gekocht had van een fabrikant, wiens fabriek afgebrand was. Aan de Gijnbrug trof hij een melkboer, die. hem op zijn wagen me- denam tot Diemerbrug. En daar maak te hij een accoord met een Amster- damschen koetsier die eeii geestelijke daarheen had. gebracht en op den te rugweg was. In het „Visscliertje". aan de Weesnsrzijde stapte hij even uit om het overige zeildoek bij de kasteleines in bewaring to geven tot den volgen den dag. Vervolgens liet hij zich rij den naar- een herberg bij het Oude- kerksplein, waar hij scheen te logee- ren. De beklaagde beweerde nu. het zeildoek ond-enveg gekocht te hebben. Het O. M. eischte gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaren. Sporten Wedstrijden. Voetbal. Voor het allereerst zal een Franscli elftal ons land bezoeken Het elftal zal

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2