bouwd tegen een jaarnjKscnsn nuiu- prijs van 20 cents per vierk. M. het eerstgenoemd'- en 10 cents per vierk. M. voor het laatstgenoemde ge deelte 01 I 52.70 per jaar. onder ver schillende voorwaarden. Aangenomen. PUNT 12. B. en W. stellen voor den huur prijs voor te verhuren schelpenplaat sen langs de Leidsche Vaart te bepalen op 10 ets. per vierk. M. Aangenomen. PUNT 13. B. eu W. stellen voor aan B. en W. van Noordwijkerhout 55 vierk. M. grond gelogen ten zuiden van de brug over de Leidsche Vaart te Halfweg te verhuren tegen een huurprijs van 5.50 per jaar en aa nhet bestuur van den Grooten Zilkerpolder te Noordwij kerhout oen strook grond van 120 vierk. M. tegen een huurprijs van 12 per jaar. Aangenomen. PUNT 14. B. cn W. stellen voor: 1. In te stellen eene commissie van 5 leden ter bevordering van goede volkshuisvesting en gezondheid. IT. Vast te stellen de volgende: Ver ordening, regelende den werkkring der sub I bedoelde commissie. Art. 1. De commissie dient den Raad of Burgemeester en Wethouders van advies omtrent alle zaken volkshuis vesting of -gezondheid betreffende, waaromtrent haar oordeel door een dier colleges gevraagd wordt. Art. 2. De commissie doet aan den Raad of aan Burgemeester en Wethou ders alle voorstellen die zij in het be lang der volkshuisvesting of -gezond heid noodig zal achten. Art 3. De commissie zal na de in voering van de Gezondheidswet (wet van 21 Juni 1901, Staatsblad 157) be houdens Koninklijke goedkeuring voor aet toezicht op de volksgezondheid in zijn geheelen omvang in de plaats tre den van de in art. 23 dier wet bedoelde gezondheidscommissie. De heer SCHRAM brengt hulde aan de activiteit van B. en YV. doch acht een speciale raadscommissie een ge vaar voor bespoediging. We kunnen voorstellen eenvoudig een commissie. Met het oog op vele gegevens diie verschillende vereenigingen reeds ver zameld hebben, behoeven we niet spe ciaal een raads-commissie te benoe men. De heer HUGENHOLTZ ondersteunt dit. Zoodra de Gezondheidswet zal zijn ingevoerd zal men toch moeten komen tot het benoemen eener commissie als art. 23 van die wet bedoelt. De heer SPEELMAN heeft niet dui delijk begrepen welk een commissie B. en W. hier bedoelen. Een krachtens 't eerste of krachtens het tweede lid van art. 54 G. W. De VOORZITTER zegt dat B. en W. hier het oog hebben gehad op art. 57 G. W. De gedachte ooi deze commissie niet uitsluitend te doen bestaun uit raadsleden heeft ook wel bij B. en W. voorgezeten, natuurlijk heeft wel eens een raadscommissie niet zoo vlug ge werkt als gewenscht was. Doch heeft men nu waarborg dat een. commissie uit de burgerij vlugger zal werken in tegendeel. De gemeenteraadsleden kunnen uit den aard van hun beroep gemakkelijker inlichtingen krijgen dan andere personen. De heer SPEELMAN zegt niet vol daan te zijn door het antwoord van B. en W. art. 57 heeft met deze commissie niet van doen. Dat spreekt alleen over de wijze van benoemingen. Spreker herhaalt zijn vraag, bedoelt men een commissie van voorbereiding of van bijstand. De lieer SCHRAM betreurt het dat B. en W. zijn voorstel niet willen over nemen. liet is mogelijk dat eeuige le den van den raad in de commissie wer den gekozen, doch al ware dit ook niet zoo, dan zou er toch ook wel contact kunnen komen tusschen de commissie en het gemeentebestuur. En wat het finantieel verband betreft. De Voorzit ter meent wel dat dit meer zal bestaan bij een raadscommissie dan "bij een andere. Spreker merkt op, dat het ge meentebestuur toch de koorden van de beurs houdt Bij nader inzien blijkt, dat het woord 'raadscommissie staat m de conside rans. niet in hpt voorstel. De heer SNELTJES heeft gemeend dat de commissie voor volkshuisvesting heeft, gedaan wat men ook maar eenigs- z:ns kan venvachten, doch in de com missie is de wensch uitgesproken dat •i; meer officieel karakter mocht hebben. Spreker vroeg toen of het de bedoe ling geweest is de commissie te doen ineensmelten met die voor bevorde ring van volkshuisvesting. De heer HUGENHOLTZ wil ook geen Speciale raadscommissie benoemen, doch eene uit raadsleden en burgers. Dan houden we ons oök aan de Ge meentewet. Van den heer SCHRAM komt nu een voorstel in om een commissie in te steL len uit ingezetenen. De heer BIJVOET zegt dat indien dit voorstel wordt aangenomen ook een en ander in de considerans dient ver anderd te worden. De heer Bijvoet heeft bezwaar tegen de samenstelling van een speciale raadscommissie. De VOORZ. zegt dat de eerste op merking \an den heer Bijvoet volko men juist is. Op voorstal van den Y'oorziiter wordt de verdere behandeling van dit voor stel uitgesteld tot een volgende vergo- dering. PUNT 15. De heer J. J. Groot stelt de volgen de motie voor: De Raad der gemeente Haarlem, Gehoord het medegedeelde omtrent hetgeen heeft plaats gehad met den zoogenaamd herstelden patiënt G. Kots, spreekt haar leedwezen uit over deze wijze van handelen en noodigt B. en W. uit, maatregelen te treffen om dergelijke dadeu in de toekomst te voorkomen. De heer GROOT wil gaarne nog het een en ander in bet midden brengen over deze kwestie. Hij wil noch den heer Linden van den Heuvel, noch de directrice een verwijt maken of een smet aanwrijven. Spreker gaat de geschiedenis van de gasthuiskwestie nog eens na. De vrees heeft bij de werklieden-raadsleden, niet alleen, doch ook bij die leden, die tevens regenten waren bestaan dat de bezuinigingen wel eens tot onge- wenschte gevolgen konden lijden. Het feit is dat Kots is ontslagen toen hij naar inzien van spreker nog niet voldoende hersteld was, en dat plaats gebrek hiervan oorzaak was. Het geval wordt iets verklaarbaarder wanneer men weer dat Dr. Linden van de n Heuvel meende dat Kots een zittend werkje zou krijgen, wat hij wel zou kunnen doen. Doch na eenige aarzeling heeft de dokter verklaard, dat indien van dit zittend) werkje geen sprake was geweest, hij toch ook ont slagen zou hebben. Spreker leest voor rapporten en verweerschriften betrekking nebieiii op de vraag of patiënten te 'ang in 't gasthuis werden gehouden. Het Ligt voor de hand na alles wat er gebeurd is, dat er nu nog augstval- liger wordt gewaakt om «et gas'huis reglement niet te overtreden. i;u de- bezuinigingskoorts in het gasthuis rondwaart. Noch dr. Linden van den Heuvel, noch de directrice zijn hier schuldigen, doch de bezuinigingswoe- de is hiervan de oorzaak. Spreker zal niet treden in een breed voerige bespreking der rapporten, doch merkt naar aanleiding daarvan op, dat men alvorens Kots te ont slaan hem eerst een onderkomen had moeten verschaffen. De heeft* Groot heeft zijn motie ge wijzigd: spreekt zijn leedwezen uit over hetgeen ge9chiedi is en gaat over tot de orde van den dag. De heer v. d. BERG zegt. dat de heer Groot eerst voldoende inlicntingen had moeten inwinnen. Want wanneer in het openbaar iets behandeld wordt ook al zijn de inlichtingen onjuist, dan blijft toch iets kleven op den naam van dengene die er bij betrokken is. in casu de heer Linden van den Heuvel. Op het rapport gaat spreker nader in. Dr. Linden van den Heuvel heeft zeer correct gehandeld;. De dbkter heeft gezegd dat toen zijn ziekte in heit, latente stadium was, de man weg moest. Hij heeft hem nog geholpen aan het opstellen van een brief aan zijn zuster. Van een weg zenden van Kots ten gevolge van het ongeluk van d.e E. N. E. T. is geen sprake geweest. Dr. Linden van den Heuvel heeft zich volkomen ge houden aan het gasthuis-reglement. Bovendien heeft hij als gewoon ge neesheer in alle opzichten zijn plicht gedaan. De man moest in de frissche lucht, komen in een andere omgeving, dit was voor den patient van. het aller grootste belang. Wat betreft de bezuinigingen, het is volstrekt niet waar. dat het streven naar bezuinigingen schade doet aan de patiënten. Deze worden niet te vroeg weggestuurd. Spreker hoopt, dat de moraal die in deze zaak schuilt, nl. dat men niet al te snel van wal moet steken da heeren er toe zal brengen voortaan eerst te onderzoe ken voor ze klachten indienen. Den heer H. D. KRUSEMAN zou het spijten indien de heer Groot niet vol mondig zou willen verklaren, dat wat hij in de vorige vergadering gezegd heeft ge°n juiste schets is van het ge beurde. 59 dagen is Kots sleependJe ge houden, omdat hij niet in zijn kost kon voorzien. Drie weken van te vo ren is hij gewaarschuwd. De bewering dat het uitzetten het gevolg is geweest van het ongeluk is ook niet juist. Eerst twee dagen later is Kots uit het gasthuis verwijderd. De heer VAN LINDEN TOL wijst er op, dat de heer Lindeu van den Heuvel gezegd heeft, wanneer Kots weer ziek werd, kon, hij weer terug komen. En Kots is teruggekomen doch tancevolge van een acute ziekte Mag men de motie van den heer Groot, die gezegd' is in het algemeen belang te zijn gesteld, aannemen en den heer Linden van den Heuvel op offeren aan het algemeen belang? Spreker brengt hulde aan dr. Linden van den Heuvel, voor wlen alle patiën ten den grootsten lof hebben. De heer HUGENHOLTZ zegt. dat de afkeuring in de motie niet geldt den dokter, doch het feit. dat die man ont slagen is. zonder dat gezorgd is voor zijn onderhoud. Men zal toch van iemand uit de bur gerklasse niet -aischen. dat, hij als re convalescent nog. onmiddellijk gaat werken. De fout schuilt hierin, dat hij niet is opgenomen in het stads-armen- en ziekenhuis, die fout is begaan door 't Burgerlijk armbestuur of mogelijk door de directie van het gasthuis. Voor spreker ligt in dit geval ook een moraal besloten. In de toekomst zullen zich ook zul ke gevallen voordoen. In het Stads armen- en ziekenhuis hooien zulke menschen ook niet thuis, dat weet spr. wel, doch als tijdelijke maatregel. Hjet gemeentebestuur zou zich in den vervolge in zulke gevallen moeten wenden tot een stichting als Oranje- Nassauoord. Dit zal natuurlijk wel wat kosten en daarom zal men liet dwaas vinden. De heer ROOG zegt. dat de heer Hu- genholtz eenigszins het juiste punt be gint aan te raken. Hij heeft rekening gehouden met den aard van de ziekte en dat heeft de heer Groot niet ge daan, anders zou hij zeker zijn motie niet hebben ingediend. Spreker heeft geen fout gevonden, de man is keurig behandeld; en daarom betreurt hij het zeer dat de heer Groot zijn eigen zaak. die hij goed bedoeld! had, bedorven heeft. De VOORZITTER wijst met een en kel woord op hetgeen de motie van den heer Groot beoogt. Hij spreekt hierin geen afkeuring uit over dr. Linden van dfen Heuvel, noch over de direc trice, doch over regenten. Hij gaat dus eigenlijk zijn leedwezen uitspre ken over hetgeen de raad indertijd! ge daan heeft. De Voorzitter heeft dokter Oot- mar gesproken, die a's zijn oordeel uitsprak, dat het bestuur van het St. Elizabeth's gasthuis niet anders had mogen en kunnen doen, dan gedaan is. We vechten hier tegen windmolens. Y\ at. de heer Hugehholtz beoogt, kan alleen geschieden door eeai voor stel, waarbij B. en YV. worden uitge- noodigd in dezen geest een voorstel te doen. Het is den heer DE BRAAL. op gevallen, dat dokter Ootmar eerst ge zegd1 had. dat de patient ongezond was, doch dat. hij later zooveel gezegd had als: indien ik de omstandigheden had gekend, zou ik den man voor ge zond hebben verklaard; De heer TJEENK WILLINK heeft met genoegen de rapporten gelezen. Er is voldoende gebleken, dat het ver scherpte toezicht volkomen vreemd is aan het ontslaan van patiënten. Dit pleit ook voor directrice en dokter Spreker had verwacht dat de heer Groot ruiterlijk zou hebben verklaard: ik heb gedwaald. Wanneer er een mo tie moest worden ingediend, dan zou het er eene moeten zijn, waarin hulde werd; gebracht aan directrice en dok ter. De heer GROOT zegt, dat Dr. Oot mar verklaard heeft: Kots is een man die m de omstandigheden, waarin hij verkeerde, hij niet voor zichzelf zorgen kon. Spreker spreekt niet zijn afkeu ring uit over iemand, dioch alleen zijn leedwezen over hetgeen gebeurd is. a ^0er LOOMEIJER constateert, d'at Kots weer is opgenomen voor een acuut geval en niet voor zijn kwaal. De motie-Groot niet ondersteund, wordt niet in behandeling genomen. Een andere motie in den geest als door den heer Tjeenk Willink voor gesteld. wordt aangenomen zonder st emm i rug. De heer Hueenholtz diende de vol- gencte motie iin: De Raad' nondist B. en W. uit maat- regelen te treffen om in een daarvoor opzettelijk bestemde inrichting arm lastige teringlijders te doen. verplegen. Deze wordt in eene volgende verga dering behandeld. PUNT 16. B. en W. stellen voor eene wijzi ging der verordening regelende de rang enz. der ambtenaren en boden tea- gemeente-secretarie, en wel de be zoldiging der hulpboden te brengen op f 600 's jaars. Aangenomen. PUNT 17. B. en W. stellen voor de vergun ning aan W.Schwarz om op een ge deelte stadsmuur nabij de Amsterdam- sche Poort zoodanig metselwerk te doen plaatsen als noodig is om het perceel no. 3 kad. sectie D van een geschikte bovenwoning te voorzien. Aangenomen. PUNT 18. B. en W. stellen voor aan den on der-keurmeester van het. slachtvee, vleesch en spek, J. van der Wateren toe te kennen eengratificatie van ƒ250. Aangenomen. PUNT 19. Tut gemeente-geneeskundige wordt herbenoemd de heer H. van den Berg. aarts. PUNT 20. B. en W. bieden de volgende voor dracht aan voor de betrekking van in genieur bij den dienst der openbare werk 'u: de heeren A. E. du Croo, ci- viel-ingenieur bij de openbare werken te Mannheim; A. C. Sanches, civiel-in- geni .r te Nijmegen en O. Gunning, eerste-luitenant der Genie te Haarlem. Benoemd wordt de heer O. Gunning. PUNT 21. Tot curator aan het gymnasium wordt benoemd) de heer mr. P. Dozy. PUNT 22. Tot regent aan het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis wordt benoemd de heor mr. E. A. A. S. van Stralen, na dat eerst nieuwe vrije stemming was noodig geweest en daarna herstem ming tusschen de heeren Van Stralen en Thijssen. welke laatste niet op de voordracht stond. De VOORZITTER brengt een woord van hailelijken dank aan den heer v. Dieren Bijvoet. PUNT 23. Tot lid der commissie van toezicht op het stedelijk museum wordt be noemd'. de heer J. B. A. van YVester- woudt- Pi N T 2 4. Tot lid der commissie van toezicht op het Hanrlemsch Muziekkorps wordt benoemd de heerNieuwenhuijzen Kru- seman. PUNT 25. Tot leden der plaatselijke commis sie van toezicht op het L. O. worden benoemd de heeren mr. L. C. Kronen berg, T. C. de Bordes en Meijboom. PUNT 26. B. en W. stellen voor: Met ingang van 1 Januari 1902 te be vorderen tot onderwijzer of onderwij zeres eerste klasse: C. P. Visser en J. Westenberg, beiden werkzaam aan de Opleidingsschool voor jongens tot het middelbaar en hooger onderwijs; Mej. M. L. Hoffmann, werkzaam aan de Opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwijs; C. Warnier, werkzaam aan de Eerste Tusschenschool; J. Straatsma en J. Reijenga. beiden werkzaam aan de Vierde Tusschen school; R. Blomberg en J. Vader, beiden wgrkzaam aan de Vierde Tusschen school; Mej. D. Peereboom en J. J. Blom, beiden werkzaam aan de Vijfde Tus schenschool. J. G. van Eek, werkzaam aan de kos- telooze school lett. A; Mej. J. van Eek, werkzaam aan da kostelooze school lett. C en A. Nagtzaam, werkzaam aan de kos- teteoze schooi lett. D, allen op eene jaarwedde van 900. Aangenomen met algemeene stem men. PUNT 27. Het verslag van den opzichter over de gasverlichting over de maand Oc tober wordt voor kennisgeving aange nomen. Bij rondvraag zegt de heer HOF LAND, dat hij nog een en andier in hot midden, wenscht te brengen naar aanleiding der Gasthuiskwestie. In de voorgaande vergadering heeft de wethouder van financien verzocht, klachten eerst in te dienen bij B. en W. voor ze in de openbare raadszit ting ter sprake worden gebracht. Spr. heeft naar aanleiding van het geval-Kots een onderzoek ingesteld en bij dat onderzoek is hem gebleken, dat deze wijze van ziekenverpleging niet is zooals ze behoort te zijn in verband met die armenzorg. Hij herroept ech ter zijn beschuldiging Van ernstige klacht te nopzichte der regenten. (Ap plaus). Hierna wordt de vergadering geslo ten. Stadsnieuws. i.aar wij vernemen is al- hn" fair stede een nieuwe bouw- veneemiginig opgericht oudieir dien naam ..One Belang', besta.andle uit 25 werklieden van, die Ce.ntr. Werk plaats dleir H. IJ. S. M. Het bestuur bestaat uiit de heeren G. Baten, pres., J. Wijkhuizen, secretaris. - F. Roelofs, penmingm. Het deed dezer vereeniiiging is 25 werkmans woningen te laten bouwen in het Leidsche. kwartier, uitsluitend; voer werklieden der C. W. Gevonden voorwerpen, een zwarte capuchon een linnen zakje, waarin 2 paar gedragen, over schoenen, een r.-k. kerkboekje, een klein geelbairiig hondje, een po-rte- monnaie met geld, een wollen handschoen. kanton Neufchatel, een sterk verminkt lijk van een jongen man gevonden. Thans heeft de politie in verband hier mee een heel drama ontdekt. In het voorjaar van 1898 had Alexander Ro bert, de man wiens lijk nu in dien tun nel verborgen lag. zich schuldig ge maakt aan brandstichting en diefstal. De som die hij daarbij had geroofd, gaf hij aan zijn broer Georges in be waring, want de politie was hem op 't spoor en daarom vluchtte hij naar Amerika. De vorige week stond Alexan der plotseling wear in Locle voor zijn broer, en nu eischte hij den hem toe vertrouwden buit terug. Georges wei gerde echter, en toen dreigde de ander alles te zullen aangeven. Onmiddel lijk kwam toen bij George 't denkbeeld op om Alexander uit den weg te rui men. Hij stelde zich daartoe in ver binding met den 26-jarigen Humbert die denzelfden avond nog Alexander Robert met zijn slagersmes de keel af sneed. na hem eerst dronken te hebben gevoerd. Georges had het niet willen aanzien; hij was in den kelder wegge kropen. Maar samen hebben zij het lijk toen verstopt. Toen 't later in de Mor gue lag. was Humbert er telkens naar gaan kijken. Nu zijn beiden in arrest. Toen zij voor de eerste maal ter onder- waging naar de gevangenis werden vervoerd, heeft het volk hen met stok en vuistslagen gevaarlijk mishandeld, en de veldwachters konden slechts met de bloote sabels hun leven redden. La ter, toen zij per rijuig werden ver voerd, heeft de menigte dat letterlijk vernield. De moord te Corancez. Voor het Assisenhof te Chartres is Maandag de behandeling begonnen van de zaak tegen Brière, beschuldigd van een vreeselijken moord op vijf zij ner kinderen, een achttal maanden geleden te Coranoez gepleegd. Natuur lijk verdrong zich een groote menigte om een plaatsje in de niet al te ruime gerechtszaal te veroveren, waar de talrijke journalisten en andere houders van kaarten benevens een honderdtal getuigen weinig plaats hadden vrijge laten. Tot die getuigen behoorde het eenig overgebleven dochtertje van Bri ère, de 15jarige Germaine, die in tra nen uitbarstte en de oogen niet van haar vader afwendde. Brière, die even als zijn dochter geheel in het zwart was gekleed, zag er bleek en verstrooid uit; hij was kalm en zijn gezicht zon der eenige uitdrukking. De acte van beschuldiging bevat niet minder clan 40 bladzijden. Beschuldigde hoorde zonder zich te verroeren, met neerge slagen oogleden de voorlezing der tal rijke punten van aanklacht aan. De voorzitter van het Hof verklaar de, dat Brière reeds in 1887 beproefd had zijn hoeve in brand te steken om zich van de assurantiegeldën meester te maken. Besch. ontkende dit, even als de bewering, dat hij zich in finan- cieele moeilijkheden bevond en naar Parijs wilde gaan, maar diaarin door de zorg voor zijn kinderen belemmerd werd; Brière hield gedurende het geheele verhoor vol, dat hij zelf door twee on bekend gebleven personen was aange vallen die hem hadden neergeveld. Op vele vragen bleef hij het antwoord schuldig. Niezende brandweer. Bij hetbtusschen van een brand had dez/er dagen te Berlijn een vermakelijk incident plaats. De vlammen hadden een plaats aangetast, waar niespoeder bewaard werd' en deze stof vloog in de lucht rond, zette zich in de neuzen vast en onder de brandweermannen be gon nu een algemeen niezen. Het poe der verspreidde zich in d'e woningen in den omtrek en spoedig zat de ge heele straat te niezen. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Een drama. Verleden week is in een tunnel van de spoorlijn Locle-Brenets. Zwitsersch De quaestie „Ondierwijs rijkszaak" werdi door het hoofdbestuur van het Ned. Ond- Genootschap in een aantal vraeren 1de afdeelingen aan de orde gesteld1. In „Het Schoolblad" vindt men thans een rapport over de inge komen antwoorden. Aan het slot van dit rapport wordt het vrlgenae gezcu „Ten slotte, waar bijna 3/4 van het aantal afdwalingen met van hare mee- ndng hebben doen blijken, mogen we nog niet concludeeren: Het N. O. G. is voor Onderwijs Rijkszaak; maar wel mogen we zeggen: De afdeelingen, die die vragen hebben beantwoord, ver wachten voor 't grootste deel verbe tering in den toestand van onderwijs en onderwijzers, als het rijk de zorg voor 't lager onderwijs, of geheel or vooral in financieel opzicht op zich neemt." Bij een ond irzoek, omtrent de qua- - tie door het hoofdbestuur van de. Bond van Ned. Onderwijzers bij dte af deelingen van d'ien bond ingesteld, bleken verreweg de meeste vóór on- derwijs rijkszaak te zijn. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Priam, van Am ster dam naar Japan, passeerde 15 Dec. Prawlepoint. Het stoomschip Cyclops, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 15 Dec. te Suez. Het stoomschip Prins Willem V. van Amsterdam naar Paramnrü nas seerde 17 Dec. 9 uur vm. Ouessant. Het dubbelschroefstoomsci iv-ts- dam, van de Holland—Amerika Lijn, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 17 Dec. des voorin. 8 uur 30 m. Wight. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Dec. des voorni. 5 uur Dungeness. Het stoomschip Flones arriveerde 17 Dec. van Savannah te Zwijndrecht. four's. Amsterdam, 17 December 1901. Volgens het „YVeekblad van de Com missiebank" te Amsterdam, zijn in die week, geëindigd 17 December,, door tusschenkomst dier bank verhandeld de volgende minder courante fondsen: Opr. Aand. Wester Suiker Raffina derij 2000. Idem, Idem, Idem, f 200. Opr. Aand. Algemeene Consignatie bank f 200. Opr. Aandi Kalibagor (Maatschappij tot exploitatie der suikerfabriek) 12. Scrih Deb. Nabash Spoorweg Maat schappij B 50 Aand. Vereeniging voor Algemeene Scheepvaart Belangen 65 Aand. Maatschappij Geldbelegging te 's-Gravenhage 95 Aand. Vereenigd bezit van Indische fondsen te Rotterdam 40 Aand. Landb. Maatschappij Ma nang 73 Aand. Kuluur Maatschappij Kali Kad jar Kidoel 5 3 YV. S. Paleis voor Volksvlijt 48 Aand. Koninklijke Maatschappij de Schelde, Scheepsbouw en Werktuigen- fabriek 55 Aand. Suikerfabriek Jager en Co., Rozendaal 64.5 Aand. Nederlandsche Gutta Perch? Maatschappij 50 Aand. Transvaalsche HandebMaat- schappij 15 4 Obligat. Naaml. Vennootschap Leydsche Veem 96.5 5 Oblig. Maaschappij tot exploi tatie van het hotel en café Neuf 80 Aand. Haarlemsche Brandverzeke ring Maatschappij 20 gestort. 140%. Aand. idem idem idtem 10 gestort 140% Aand. Hollandsche Brand- en Le- vensverzekering-Societeit 115 Aand. Verzekering Maatschappij Mercurius 100 Aand. Stoomtrawler Visscherij IJ- muiden 30 Aand. Leidsche Duinwater Maat schappij 140 Als nieuw ingekomen wijziginggen van vraag en aanbod in genoemd Weekblad vermelden wij de volgende fondsen. GEVRAAGD. Opr. aand. Brakke Grond (Maatsch. tot exploitatie van de) f 100. Aand. Landbouw Maatschappij Ngoepit 190 Aand. Baumwollspinnerei Gronau 50%. Aand. American Hotel (Maatschap- p ijtot exploitatie van het) 95 AANGEBODEN. Opr. aand. Kalibagor (Maatschappij tot exploitatie der Suikerfabriek) 12 5% Oblig. Zout. exploitatie en Cul tuur-onderneming Bonaire 85 Aand. Preston Coal Comp. 25 Aand. Koninklijke Beiersch Bier brouwerij 73 Aand. Baumwollspinnerei Gronau 70%. Aand. Exportvereeniging W. Krug em Co. 25 Aand. American Hotel (Maatschappij tot exploitatie van het) 98 Aand. Nederl. Assurantie Compag nie 145 Aand. Derde Nederlandsche Her verzekering: Maatschappij 100 Aand'. Ongevallen Verzekering Maa* schappij Fatum 70 gewoonlijk aan tafel ook niet spraakzaam, daar hij er niet van hield twee dingen te gelijk te doen. Óver het stilzwijgen van het anders zoo spraakzame echtpaar dachten de buren aam de lange tafel liet hunne. Omdat men het opvliegen de temperament van den bao*on kende, was men overtuigd dat er tusschen hem en zijne gemalin eene hevige scène had plaais gehad. Hoe ver dit vermoeden van dej waarheid verwijderd was bleek, j toen nadat de tafel was opgehe ven het echtpaar naar hun kamer terugging en d baron de dteurj zachtjes achter zich gesloten- had, hij op den kalm-len toon zeide: Ik laat nu verder alles aan je over, lieve vrouw. Als ik er mij zelf me-J de besnoeide, zou de knol er mis- sebreiti met mij van doorgaan, on> dht hij nog al licht de. kolder krijgt. De dominéé heeft misschien' wel geli.Ik in uMes wat hij zegt. De zaak heeft mij zoo vreeselijk geschokt, •dat liet mi j nog green en1 geel voor dr- oogen wordt alleen als ik er maar aan denk. Met mijn middag dutje zal het nu wel gedaan zijn. Maar als die llendige geschiedenis maaT iam-eliik n kom?, zal mij dat offer bij al de andere niet te -duur zijn. Daarop ging hij zuchtend im zijn kamer, waar men uit de reeds na weinige minuten geregeld op en neer gaande geluiden kon hooren dab door de. sterke gemoedsbewe ging toch de siesta geen schade on dervond. Dit was nu wel minder het gevolg van de Barolo, maar meer van de heimelijke, innerlijke bevrediging, dit het met de gedreig de vers tooiing en onterving van het Titaardle zoontje toch geen ernst behoefde te worden en dat de tee- der verzorgde oogappel op zijn: plaats kon blijven. De moeder echte*, nauwelijks al leen gelaten gaf zich nog eenige ogenblikken over aan het verdriet over de nieuwe ergernis, die haar sleoh(geraden lieveling haar had aangedaan, maar toen streek zij de hand over de oogen en haastte zich twee schrifturen op te stellen, een telegram aan den zoen dat hem be- EvaJJf onverw 'kd verlof te vragen- en; spoorslags bij zdjne ouders in Gar- cione ie komen, en een brief aan de goede mevrouw Marie, waarin natuurlijk met geen enikel woord gerept werd' van haar moederlijk \erdnet, noch van het fijn ontwor pen plan om het te genezen. Het bericht omtrent de gezond heid van de lieve Stina, schreef zij, hasdi zoowel haar als haar man en den geestelijken vriend' eirg ver schrikt. Zij vermeenden dat alleen doo-r volkomen rust en ontspan ning het gevaar voor heit dierbare kind zou kunnen worden afgewend. En daarom noodögde zdj, ook uit naam van haar echtgenoot, het lie ve paar uit om naar Gardone te ko men. waar men nu reeds somtijds voorjaarslucht inademde en de vriendin mocht niet aarzelen het bij>- gevoegde reisgeld aan te nemen en gedurende de eerste twee, d-niej maanden hunne gasten te zijp. Zij J orcBen door allen met. ongeduld verwacht, omdat elk uitstel nood lottig zou kunnen zijn. Eerst in het postscriptum roerde de schrijfster do ongelukkige hy- potheekgeschiedenis aan. Zij hoop te dat ook daarvoor een practische uitweg zou te vinden zijn, maar dat moest aan mondelinge bespre king winden overgelaten. Vier dagen, later kwam d'e verfo ren zoo1) met de midda g stoomboot uit Riva te GardOne aan. Ondier de vreemden, die dia ar den winter doorbrachten en regelmatig aan' d'e aanlegplaats waren te vindeai om nieruwe gezichten te zien en die een tonigheid! van him winterverblijf voor een tiental minuten te breken, bevond zich allfeen de moeder, die met zorgvollen blik naar den zoon uitzag. De vader had beslist ge weigerd zijn „deugniet" terug te zien vóór deze de meest afdoende waarborgen zou gegeven hebben dat het hem ditmaal ernst was met zijn besluit om een ander mensch te worden, door zich op genade en ongenade aan d>e voorwaarden te onderwerpen, die de moeder hem uit zijn naam zou stelten: Het ver- later» van het regiment en aanzoek doen om de hand van de speelgenoot zijner jeugd. Eerst dlan zouden- de schuilden betaald! en die vadariijike vergiffenis hem geschonken wor den. De jonge zondaar stapte mri een hoogst ernstig gezicht aan larud en omhelsde die moeder, wier i°nien door de omstaande kennissen als tranen van blijdschap werden be»- schouwd. Het ontbrak ook niet aar. •unplimeuiten. over een zoo knap- I pen, def-tigen zoon, d'ie haar half influisterde, terwijl Kurt naar zijn bagage omzag. Daarni bracht; bij, na den lastiger draaiorgel-spe ler een lire te -hebben toegeworpen „om zijn aankomst te vieren" ma ma door het gedrang, zonder i aar papa te vragen, wiens wegblijven^ zooals hij hem kende, licht was te verklaren. De berouwvolle uit- J drukking van zijn gezicht verdween eohter spoedig en hij begon grap1 -e reisavonturen te vertellen en; de schoone landstreek te roemen,1 zooals elk ander jongmensch zou gedaan hebben, d'ie voor zijn ge nee- gen reisde .en niets op zijn geweten; had. De moeder was evenwel niet ge-j efcemtd ap dii-fc luchtig gebabbel in.j te gaan. Zij liet hem niet eens den t.ijdl zich op die kamer in de Dépen-I dance, die zij voor hem gehuurd, had, van d'e stof van de reis te onf- dbern, maar bracht hem dadelijk naar de bank in het plantsoen,, waar die beslissende familieraad was gehouden. Hier hield; zij .hem, in zoen ernstige bewoordingen en- niet op dien» tieederen toon., diie .hij van haar gewoon was, zijn onge hoord gedra" voor en deelde hem tevens heit vaste besluit van papa mede. de hand voor altijd van hem af te trekken a's hij :eh ni zon der het minste verzet aan de beicte gesteld© voorwaarden onderwerp. Lievo mama, antwoordde de werkelijk boetvaardige zondaar, ik behoef niiet te verzekeren dat er te gen hetgeen er van mij geëischt wordt, ge- n sprake van verzet kan n. ten minste niet van mijne- zij de. Ik ben nooit met groote voor liefde soldaat geweest. Of ik er echter geschikt voor ben als een nietsdoend land'ed'elman mij-n .mis schien nog tamelfijk lang Leven, met wat boschkweckenpaarden, zeilen en kinderen opvoeden aan Je vullen, dat moet ik afwachten. Zooals tot nu toe kan het. niiet voortgaan, dat zie ik in-. Maar of het in mijne macht .staat ook het tweede punt naar uw beider wensch te vervul len. dat moet je zelf overwegen,. Om te trouwen moeten .er twee zijn. Stina is een bevallig, verstandig en welopgevoed meisje en dat beetje schoolvosserij zal. als .zij de vrouw van een landheer is. bij haar eigen kinderen wel onschadelijk verdwij nen. {Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 6