NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Nieuwjaarsgroet. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Het lot gedwongen. löe Jaargang Hnc '28 ■••ember Hl"! Sn. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1-20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. L65 Afzonderlijke nnmmers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ n de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 1153. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Adrertentiën «orden aangenomen door onze Agenten en doo'r aUe Boekbandelaren en Conrantie». Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet nitslnitend reebt tot plaatsing van Adrertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangèjg Gï L. DAUBE Co. JOHN F. JONES* Succ., Farijs 31w» Faubourg Montfflttttre. Hun die nog geen nieuwjaarsannonce hebben opgegeven verzoeken wij beleefd onderstaand biljet in te vullen: Ondergeteekende wensebt in Haarlem's Dagblad van 1 Januari 1902, dat Dinsdagmiddag verschijnt een nieuwjaarsgroet te plaatsen i 25 Cents. NAAM-- WOONPLAATS INHOUD DER ANNONCE: Dit biljet zal door den courantombrenger worden terug DE ADMINISTRATIE. lingeni door Chili deed dit rijk nieu we voorstellen, welke door Argen tinië werden gewijzigd. De Chileen- scbe regeering keurde deze wijzi gingen. goed. de daarop betrekking hebbende akten zijn gisterenavond geteekendL Uit Buenos-Aynes wordt bericht: De bladen doen opmerken dat het nieuwe protocol be,t onmiddel lijke oorlogsgevaar afwendt; het is echter niet van permanenten aard1. De legers van beide partijen zetten hun toebereidselen voort. Chili be sloot tot den bouw van nieuwe ves tingwerken te Talcahuane en te Punta Arenas. In een geheime zitting van dien Ghileenschen Se naat verzocht die regeering machti ging om een bedriaig van 15 millioen dollars uit te geven voor de lands verdediging. Na een opgewonden beraadslaging werd1 besloten de ra- geering te machtigen een leening te sluiten. Haarlem's Dagblad van 28 Dec. bevat o.a.: Een Kerstmis-zegepraal van de Wet, De vorhoudingjtussclien Uull en Argentinië nog geen oorlog, Vrede op aarde, Spoorwegonge- ukken, Congrea van Metaalbewer kers te Haarlem Politiek Overzicht. Uiit Zuid-Afrika belangrijk nieuws. De groote De Wet heeft er voor ge zongd dat de Rooimeks een minder aangename Kerstmis hadden te vie- Een telegram van Lord Kitchener uit Johannesburg van gisteren meldt ,da/t) volgens een^totogram van generaal Rundte, De Wet Dins dag aan het hoofdl van een aanzien lijke Boerenraaclut na een kort maar hevig gevecht het kamp van Firman bij Tweefontein overwel digde. „Ik vrees diat onze verliezen be langrijk zijn", seint Kitchener. „De troepen ondier bevel van Firman bestonden uit vier compagnieën Yeomanry met een stuk veldge schut en een automatisch kanon. Zij waren belast mief het bewaken vain het hoofdl der blokhuizen-linie, die van Harrismith naar Bethlehem loopt. „Twee compagnieën lichte cava lerie zijn uitgezonden om De Wet te achtervolgen". Men ziet het, 't is geheel en al eene oudea-weische Boeren-overwin- ning van 't begin tot liet eind. Kit chener. heeft zelfs het gebruikelijke „ik vrees" niet achterwege gelaten, alsmede de bijvoeging dat de over winnaar nagezet wordt, ,een liefheb berij die wed heel aardig is, maar gewoonlijk op niets uitloopt en eene massa manschappen kost. Hoewel niet vernield wordt waar de stuk ken geschut gebleven zijn, zoo va.lt toch uit den stijil van het telegram wel op te maken dat de Wet niet in handen der Tommies heeft gelaten. En zoo is er dan alle kans dat het nieuwe jaar zal ingaan an der het gedonder der kanonnen van den onm^erwinnelijken Boeren- krijgsheld. Nog is de oorlog niet uitgebroken tusschen Chili en Argentinië; het heeft er zelfs veel van of de zaken een gunstige®, keer nemen, maar in Zuid-Amerika is alles mogelijk. De correspondent van de „New- York Herald!" te Valparaiso meldt het- volgende: Volgens een telegram d.d. 23 De cember heeft „El Commercie" een bulletin gepubliceerd, inhou dende, dat volgens gezaghebbende bron, Alcarfca en de Chileeusche minister een protocol hebben teekend. waarin verklaard wordt, d!afc het geschil een einde heeft ge nomen, dat beide Regeeringen overeengekomen zijn het protocol van 1898 te eerbiedigen en geen da den op het betwiste grondgebied te verrichten, zoolang Koning Edward geen uitspraak heeft gedaan. De Brusselsche „Réforme" meldt dat president Roca (Argentinië) op een telegram van den heer Albert de Bary te Antwerpen den 24-en het volgende antwoordde: „De regearimg is vastbesloten den vrede met Chili te handhaven en zullen de geschilpunten worden ge regeld op een ongetwijfeld welwil lende wijze. In elk geval behoeft er niet de minste vrees voor oorlog te bestaan." Havas verneemt uit Santiago: Na het afbreken der onderhands- Buitenlandsch Nieuws. Gelogen Reuter seint uit Pretoria: De neiging onder de burgers, die zich hebben overgegeven, om zich aan te sluiten bij de National Scouts en zoo het einde van d!en ooi-log te bespoedigen wordt steeds grooter. Wegens de jongste uitste kende diensten is vergunning ver leend om nog twee af deelingen te vormen voor zuidoostelijk Trans vaal. Tweehonderd man hebben zich reeds aangesloten bij de ber staande korpsen, ondier bekende Boe. renaa-nvoerders, die zij zichzelf heb ben gekozen. Gelliiers, die het be vel voert over een der beslaande korpsen heeft onlangs op eigen ini tiatief een nac-htmarsch gemaakt en een Boerenlager genomen. Cronjé heeft geholpen hij de succesvolle operaties van generaal Bruce Ha- mi 1 ton.. Vrede op aarde. De Londensche correspondent van het Hbl. schrijft: Gisteren, ien Kerstdag werden aan de kerken van Londen, vóór de dienst begon 50,000 strooibiljet ten als het hier volgende uitgedeeld. Vooral de kerk van den beruchten, bloeddorstigen Hugh Price Hughes weid goedJ bedeeld: „Eene zij God in de hoogste he melen en Vrede op aarde; in de menschen een welbehagen (Luk. 2 vers 14). Kerstdag 1901, de geboortedag van den Vredevorst, en de derde Kerstmis van den oorlog in Zuid- Afrika. Hij zeide: Zalig zijn de vreedzamen (Malih. 5:9). Houdt vrede onder elkandhr (Matth. 9 50). Keer uw zwaard weder in zijne plaats; want aden die het zwaard nemen, zullen door het zwaard vergaan (Matth. 26 52). 18,000 Engelsche soldaten zij.nl omgekomen en 75,000 ziek. Hij zeide: Maar zoo wie één van deze kleinen ergert (het Engelsche „offend" is een schakeer!ng krach tiger: krenken, schenden, zondigen tegen), het ware heih nutter, dat een molensteen aan zijnen hals ge hangen, en dlat hij verzonken was in die diepte der zee (Matth. 18 6). 10,000 Bóeren-kinderen stierven in de concentratie-kampen. 01 gij gelooft of gij gelooft niet in de leer van Christus. Als gij er in gelooft, bidt en protesteert dan tegen de voortzetting van den oor log en tegen dien eisch van de te genwoordige regeer!ing tot onvoor waardelijke overgave, welke eisch alleen de oorzaak is dat de veld tocht word't voortgezet. Staat dan., uwe lendenen omgord hebbende met die waarheid en aan gedaan hebbende het borstwapen dar gerechtigheid (Epheze 6 14); En de voeten geschoeid hebbende met bereidheid van het evangelie des vredes (Eph. 6 15). Gevechten. De verliezen! ijst maakt nog mel ding van- de volgende gevechten: Witpoort, 13 December: 2 off. en 5 m. gewond, op één na alle van de Scottish Horse. Tijgersberg, Kaapkolonie, 21 De cember: 3 m. gewond van het 5e lansiers. Bij Frankfort, 19 en 20 Decem ber, 2 m. gesneuveld. Bij Rietkuil, Oranje-Vrijstaat, 17 en 19 December, 1 m. gesneuveld en 1 m. gewond1 van de S. A. Light Horse. En zoo voorts. Dan is er een afzonderlijke lijst van dooden, die aan ziekte en aan wonden bezweken zijn, ten getale van 37, allen op één na, overleden van 19 tot 22 dezer. Op die lijst komt ook voor majoor Ogilvie van de Cordon-Hooglanders, gedi cheerd bij de Z.-A. politie, die den 17en te Klipejat gewond werd. Alsremeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA Een telegram van lord Kitchener van 23 dezer uit Johannesburg meldt, dat sinds 16 dezer d'e colon nes rapportieenen 45 Boeren te heb ben gedood, 25 gewond, 310 gevan gen germaakt, en dat 35 zich heb ben overgegeven. 250 geweren, 11,280 patronen. 103 wagens, 12,000 paarden en 8600 stuks vee werden buitgemaakt Twintig batterijen zullen binnen enkele weken uit Zuid-Afrika terug gezonden wondendaar de kanon- man bij de tegenwoordig!- guerilla niet mobiel genoeg zijn. CHINA. Uit Washington wordt aan die „Herald' 'gemeld, dat van de scha- de vergoeding van 25 millioen dol lars, welke de Vereenigde Staten eischten wegens de Boksers-onlus ten ,esn bedrag van 18 millioen. aan China wordt geschonken, daar de regeering van de Vereenigde Sta ten van oordeel is dat een bedrag van zeven millioen de onkosten der Vereenigde Staten dekt. ALLERLEI. De lersohe leden van het Jiddi sche Parlement Tutly en John O'Donmell zijn respectievelijk tot eeoi en twee maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens aanspo ring tot lord Defreyne's huurders om d)e betaling van pacht te weige ren. Uit gezaghebbende bron wordt medegedeeld dat die heer Gage als Amerikaansch staatssecretaris van financiën zal worden opgevolgd door den beer Shaw, gouverneur van Iowa. Het Nederlamdsche oorlogsschip „Utrecht" is te La Guaira (Vene zuela) aangekomen. De Duiitsche Keizer heeft herhaal delijk rapport gevraagd over het spoorwegongeluk bij Albembeken en uit zijn eigen middelen 10,000 mark beschikbaar gesteld ten bate van nagelaten! betrekkingen ran do slachtoffers. Stadsnieuws Haarlem, 27 Dec. 1901. In ..Vereeniging" en „Kroon". In de sociëteit „Vereeniging" trad Donderdagavond liet „Nederlandsch Tooneelgezelschap" op met Ghetto van Herman Heijermans. Het was vrij goed bezet. In „De Kroon'' een groote speciali teiten-voorstelling, onder directie van den heer J. Mulder. Men heeft zich Lij het zeer afwisselende programma zijn tegenwoordigheid zeker niet beklaagd, De heer J. de Boer Jz., be noemd tot makelaar te Koog aan de Zaan, is ter terechtzitting van de ar- rondissements-rechtbank te Haarlem van 24 December 1901, als zoodanig bevestigd. gen. Dit laatste punt wordt ingelei A door den heer Mr. H. Ph. de Kan ter. Kerstboomen.Op Dinsdagavond en op de avonden van lsten en 2den Kerstdag is in de groote zaal van liet Brongebouw, welke zich daarvoor zoo bij uitstek leent, 't Kerstfeest gevierd- Op den avond van den 24sten vierden de kinderen van de Zondagschool on der leiding van Ds. Moeton daar oen prettig en gezellig kerstfeest, terwijl bij bet huiswaarts keeren ieder nog een fraai geschenk medekreeg. Op den avond van den lsteu Kerst dag prij'kte een prachtige kerstboom, rijk beladen met keurige cadeaux in de groote zaal, waar toen de Jonge- lingsvereeniging Pred: 12 v. la haar Kerstfeest vierde. Door Ds. Veen eil dioor den president der Vereeniging werden toespraken gehouden terwijl het feest verder werd opgeluisterd door het fanfare-corps, dat eenige stichtelijke liederen deed' hooren. En gisteravond was weder eéif an der gezelschap aanwezig. Toen waren het de kinderen der Zondagschool van den Ned. Protestantenbond, die met opgewekte blijde gezichten naar den verlichten Kerstboom met zijn tal van keurige kerstgeschenken keken en ver langende blikken daarop wierpen. Mr. de Kanter opende dit Kerstfeest met een toepasselijk woord; daarna zongen dames eenige liederen; toen klonken uit eenige honderden kinder- mond'jes. eenige kerstliederen, lief en zacht en daairna werd het stil, zeer stil. De lichten gingen uit en een bios cope werd vertoond. VeJe bijbelsche worstelingen werden op het doek gebracht en door een zen deling op boeiendo, onderhoudende wijze aan het jonge volkje verhaalt Dat de kinderen nu en dan gelrac- teerd werden ea bij het naar huis gaan een fraai aandenken aan dezen heer lijken avond medekregen, behoeft voor zeker geen betoog. Ook in het Gasthuis, het Diacones- senhuis en andere inrichtingen werd het Kerstfeest gevierd en opgeluisterd door prachtig verlichte Kerstboömen. Voorzeker kunnen de bestuurders der* verschillende vereenigingen verzekerd zijn. dat, die stilsehijnende lichtjes weerspiegeling bobben gevonden in' verrukte oogen, in blijde en dankbare harten. DoorJ. Hopman te Krom menie is hooger beroep aangeteekerid) legen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij bij is veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf wegens wederspannig- heid. Door den Officier van Justitie evenzoo. Nij verheid. Het departement Haarlem der Nederlandsehe Maat schappij ter bevordering van Nijver heid vergadert a.s. Maandagavond in de bovenzaal van bet Brongebouw. De agenda bevat de volgende punten: Verkiezing van een bestuurslid', in plaats van den beer Figee (niet her kiesbaar); verkiezing van een secre taris; bespreking der vraagpunten van het hoofdbestuur inzake werkstakto- Cougres van Metaalbe- werkers. Gedurende de Kerstdagen werd het congres der metaalbewerkers te Haar lem gehouden Het congres was voorafgegaan door een openbare vergadering, waarin tut. woord werd gevoerd door de liocran Bergmeijer uit Dordrecht (onder,vc<p: Het nut der congressen) en Tynhanr over den toestand der verschillende vakken in verband met de machines. Op het congres waren vertegenwoor digd de afdeelingen Hilversum, Sntck Dordrecht, Haarlem I en II.Rotterdam Delft, 'sGravenhage, IJselmonde. Alk maar, Zaandam, Amsterdam I en II, Vlissingen, Leiden, Charlois, Arnhem, de metaalbewerkersvereeniging Broe dertrouw uit Hengelo en de metaalbe werkersvereeniging Enschedé. Uit het verslag van den secretaiis bleek, dat het hoofdbestuur bij c.iu- Het totaal der ontvangsten liedr -eg Feuilleton. Naar het Duilech.- 10. Nu cïat alles moest zij zich li te® welgevallen, maar dat ook d'e avondpost zijn brief niet bracht dlait dreigde ha'ar het hart te doen bersten. Toen de postbode zijn tasch nogmaals vruchteloos had doorzocht, ging zij zelf naar het postkantoor om met aandrang te wagen of ea- werkelijk niets meer voor haar was. Niets, Signorina, niets ontvan gen! Zij moest dus met gebogen hoofd naar huis terugkeeren. Nog altijd hield zij zich aam de hoop vast dat de volgende d'aig haar zeker wel van de pijn van het wachten zou verlossen. Maar ook deze en de volgendie en de vierde gingen voor bij. eru altijd kreeg zij hetzelfde antwoord': Niets, niets ontvangen! In die dagen liep zij rond als in slaap wandelende, haar oogen za gen alles voorbij alsof zij in een dichten nevel staalden, haar oorem schenen van. al het gewoel van het leven daar bulten en van de stem men in hare nabijheid niets te hoo ren en alleen te luisteren of niet uit de verte een bekende klank tot haar doordrong die haar naam riep. 's Nachts lag zij bijna altijd wakker en werd hoofd en hart ge marteld door twijfelen en denken. Zou zij hem schrijven en wagen of er ook een brief van hem verloren kon zijn gegaan? Maar waarom heeft hij het ook geheel op een brief laten aankomen? Waarom was hij zelf niet gekomeni „levensgroot", zooals zij zoo triomphanteilijk tegen Kurt had gezegd? Was zijn examen niet achter den rug? En had haar vriendin hem in Kiel niet op straat gezien, zonder een spoor van ziekte die hem had kunnen beletten op reis te gaan? Neen, als hij geen haast had om haar eindelijk terug te zien, dan veirbood haar de maag delijke trots om hem te gemoet te gaan. Hij. had haar ditmaal niet eens bloemen gezonden zooals op haar vorigen verjaardag die viool tjes, die anoniem bij haar waren terwijl het toch zijn plicht was geweest zijne geheele geliefde persoon haar voor de voe ten te leggen. Elke volgende dag, die in zulk een gefolterde® toestand verstreek, benadeelde hare- nauwe lijks herstelde gezondheid, te meer daar zij zich elke afleiding ontzei de en zich in haar kamen' opsloot om geen menschelijik gelaat te zien. De moeder, die vol verdriet haar kind door haaf.zeer zag verboeren, had niet den minsten invloed op haar. Zij had haar vriendin, de ba rones, haar nood geklaagd, toen zij haar buiten op den weg ontmoette, maar niet meer de vroegere vriend schappelijke deelneming gevonden. Men was zeer ontstemd! dat de ■toekomst van het berouwvolle ver loren zoontje nu weder twijfelach tig was geworden. Dat hij dadelijk zou afreizen, had zijn vader hem verboden. Hij moest zich immers schamen voor dien medeminnaar dadelijk de vlucht te nemen, zooals men zeker zou zeggen als Stina zich nu niet meer met hem, maar met een ander ridder vertoonde. En. Kurt had zich moeten onderwerpen, hoe gaarne hij ook naar zijne Ber- lijnsche kameraden zou zijn terug gekeerd om zich te verzetten over het blauwtje diat hij bij dat, nu Irma gehate, mooie meisje had ge- loopen, want zijne liefde was slechts eene opflikkerende vlam geweest; des te heviger brandde in zijn bin nenste wrok over de teleurstelling en haat tegen den meer gelukkigen vijand uit zijn jeugd. Zoo doolde h;; somber en rusteloos door den omtrek en in al die- duisternis dook slechts ééne troostrijke gedachte bij hem op. dat ten minste de vader lijke wissel ook geen bedrog was geweest. Op zekeren morgen echter om streeks zeven dagen na haar ver jaardag vond Stina, toen zij zon der den minsten eetlust aan het ank bijt zat, naast haar bord een num mer van een courant uit hare woon plaats. die ook na den onherstelba re® breuk dagelijks door de baro nes werd gezonden. Vluchtig gleed haar blik over de klein gedrukte kolommen, zoodat zij bijna niet wist wat zij las. Daar zag zij een kleine annonce met een blauw potlood onderstreept en las eerst werktuigelijk zonder den zin te bevrijpeni, zooals men in een droom gewoon is te lezen: Verloofd: MARTHA LIEBETRAUT en Dr. WILHELM LORNSEN. Deze. twee namen die van het meisje kende zij toch ook, zijl werd voor de schoonheid van Kiel gehou den Wilna had1 zelfs eens over haar gesproken en toen reeds was er een zweem van jalousie bij haar opgekomen en nu die dokter zou het mogelijk kunnen zijn? Maar waarom niet? Twee jaar is immers een lange tijd e® „les absents ont tori". Het schemerde haar voo-r de oogen. Zij trachtte den nievol te doen verdwijnen, maar hij word al dichter en dichter. Toen' de moeder kort daarop uit de slaapkamer kwam, vond zij haar kind achter over in den stoel liggen, de oogen gesloten, geheel bewusteloos. Van de angstige, treurige dagen die nu volgden, zal niets meer gezegd wor den dan dlat zij ook het gekrenkte moederhart der barones ontroerden en aanleiding gaven dat de omgang met hare vriendin in het Duitsohe pensi'on werd) hervat. Stina bleef bepaald onzichtbaar, ook nadat zij het bed weder had verlaten. Zij bodankte echter zelf schriftelijk voor het dagelijksche vragen naar haar toestand, maar verzocht nog eenigon tijd geduld met haar te willen hebben. Dit viel dan ook het adelijke paar niet moeilijk, omdat nu liet uitzicht' werd geopend hun hartewensc.h toch nog vervuld te zien. Hoe Kurt daarover dacht, kon niemand zeggen. Hij verhardde in zijn stillen wrok. dronk heel veel zwaren rooden wij® en opende al lee® de lippen om op de slechte si garen van d'e Ilai. regie te schim pen. Dat nu weder werk voor hem aanstaande was .was den waardi- gen predikant B roder sen reed's lang duidelijk. Hij wachtte echter af tot hij op zekeren dag Stina alleen in den tuin zag wandelen, voegde zich toen bij haar en bleef een vol uur op de bank oor het laurier bosch naast haar zitten. Wat hij tot haar sprak, was door het rui- schen van de branding door nie mand te verstaan. (Wordt vervolgd).'

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1