flicten meermalen tusschenbeide as gekomen en goeden moed heeft in de.i bloei van den bond. 1 2165.4S 1/2, waarvan f 1019.27 ue- stcnul is vor de weerstandskas. Het t« - taal der uitgaven f 1290.08 1/2, zoodat nc' batig saldo in kas bedraagt ƒ874.80, waarvan 815.62 1/2 bestemd is voor de weerstandskas. De administrateur van h&t vakblad deed mededeeling van een batig saldo van f 262.40. Gecombineerd behandeld werd een voorstel van het hoofdbestuur: „De bond blijve bij bet Nationaal Arbeids secretariaat aangesloten" met een voorstel der af deeling Amsterdam U: ,,In zake het tegenwoordige standpunt van het N. A. S. neme de bond het be sluit in geen geval mede te doen om te agiteeren nieuwe wetten daar te stellen en andere te verwerpen." Deze afdeeling grondde zich op het argu ment, dat de politiek uit de vakbewe ging moet blijven. Na langdurige discussie over de wenschelijkh&ïd van al of niet politiek in de vakbeweging kwam in behande ling een motie van het hoofdbestuu;. om haar voorstel in stemming te bren gen en te trachten een beweging op touw te zetten het N. A. S. van plaats te doen veranderen. (Een andere be stuurszetel). Het voorstel van het hoofdbestuur om aangesloten te blijven, werd aan genomen met 15 stemmen tegen 1. Over het voorstel Amsterdam II staakten de stemmen. Besloten werd hierna, internati maal aangesloten te blijven. Besloten werd voorts: dat de bond aangesloten blijft bij het Laidelijk Onderwijs-comité; dat het hoofdbe stuur te Haarlem zal gevestigd blijven en het volgend congres te Rotterdam zal worden gehouden. De redacteur en.de administrate ar van het vakblad werden herbenoemd. Over het vakblad is lang en breed gediscussieerd. Besloten is, dat een gesalarieerd corrector zal worden aan gesteld; dat van het batig saldo 10 zal worden afgestaan aan de Land man", een propagandablad voor de landarbeiders en 10 voor het volks gebouw te Tilburg. Voor de afdeelingen blijft de prijs 2 ct. per lid en 2 1/2 ct. voor de exem plaren, die boven het ledental aange- viaagd worden. Verworpen werd een voorstel om van het vakblad een week blad te maken. Den tweedon dag waren het eerst aan de orde de voorstellen betreffende d.- bondsweerstandskas. Er was een voorstal gedaan vanwege het hoofdbestuur om voortaan uit de ze bondsweerstandskas alleen werk stakingen te steunen, de leden van den bond betreffende, waarover de stem men staakten. Art. 2 van het bondsreglement werd hierna gewijzigd, om het in ovei-een- gtemming te doen zijn met het N. A. S Voorts wen'd bepaald, d'at aan slachtoffers en uitgeslotenen zal wor den betaald een ondersteuning van 6 plus 0.50 voor elk kind beneden den leeftijd van 14 jaren tot een maximum van 2/3 van het plaatselijk loon. Een voorstel-Haarlem II: het hoofd bestuur zal geen gelden uit de weer standskas mogen trekken (buiten den bond) dan met goedkeuring van 2/3 der afdeelingen, werd verworpen. Naar aaanleiding van de bekende zaak-Pedro, betreffende de bondsgel- den werd nu besloten het hoofdbestuur op te dragen in een reglement vast te leggen, dat de bondsgelden moeten ge deponeerd blijven ter rijkspostspaar bank en de penningmeeser ze alleen kan krijgen met handteekening van 2 personen. In het algemeen heeft men zich uit gesproken over algemeene werksta king, waarbij het meerendeel der af deelingen van oordeel was, dat propa ganda voor algemeene werkstaking wel goed is, doch geen hoofdzaak mag worden. Hoofdzaak moet blijven de pro"-"randa voor eigen organisatie. Arnhem had voorgesteld een bonds- ziekonfonds op 'e richten. Aldus werd dit voorstel toegelicht: „Daar het een tijd is dat de meeste fnetaalbewerkers zich aansluiten bij een ziekenfonds en niet bij den bond^ Zou het ten voordeele van den bond rijn, wanneer hij een ziekenfonds er bij had. Dit zou een waar propaganda middel zijn." Het voorstel werd verworpen. Besloten werd ten slotte, dat In den vervolge aan den vooravond van het congres een vergadering zal worden gehouden. De vergadering was matig bezocht ongetwijfeld ten gevolge van het slechte weer. Als sprekers traden op Fijnhaar uit Amsterdam en Bergmeyer uit Dor drecht; de eerste spoorde de arbeiders van door vakorganisatie niet alleen kleine verbeteringen trachten aan te brengen, maar ook het groot© doel voor oogen te houden, n. L de aarde en de productie-middelen in. handen der gemeenschap te brengen. De twee de spreker wees op het verschil van congressen door bourgeois gehouden en van congressen door arbeiders be. legd. Die der laatste soort dragen het kenmerk van matigheid of geheel ont houding geven blijk van den dorst naar weten door de arbeiders, bepalen voor een heel jaar den weg die door de or ganisatie zal betreden worden. De con gressen dor arbeiders werken mee aan ae groote zaak de arbeidersklasse gelegd,nl.de menschheid te verlossen bit deze ellendige maatschappij,te ma ke, dat de arbeid niet een vloeii. maar een zegen wordt.Werken de arbeiders ln dien geest dan worden, zij aristocra ten in den goeden zin van het woord, dat worden zij de redders van de beste idealen. Tot opening, afwisseling en slot gaf het muziekgezelschap „Kunst no Vriendschap" eenige stukjes ter op luistering. Te half elf ruim werct do vergadering gesloten. Uit de Omstreken. Heemstede. Wij ontvingen van een ingezeiene dezer gemeente een ingezonden stukje, waarin geklaagd wordt over dn lage loonen der nachtwachtg alhior, die dienst doen van 's avonds .10 uur tot 's morgens 6 uur, 70 cent dat is dus 12 cent per uur, voor nachtwerk. De schrijver dringt terecht op verbe tering in dezen toestand aan. Bannebroek: Als deskundigen voor de opneming van de waarde van het. mobilair in deze gemeente voor 1902 zijn aange wezen de heeren G. L. Smit en A. Konijn, terwijl de heer H. v. d. Vos sen zal optreden voor de schatting bedoeld bij art. 50 der wet op de per- soneele belasting. te in stand zal worden gehouden. Laat ons dan ook bijdragen tot het welslagen van dit sympathieke stre ven. Ten eerste' door, zooveel in onze macht ligt, niet meer 's avonds laat inkoopen te doen of te laten doen en door, elk in eigen kring, sympathie te wekken voor het denkbeeld en voor dile winkels, waar het zal worden uitge voerd. „Daartoe wekken wij de vrouwen van harte op. krachtens de ons gestelde taak, om vocfr de belangen der arbei dende vrouwen op te komen, maar niet minder uit een beginsel van humani teit". Spaarndatn. Te Spaarndam werd den tweeden Kerstdag, zoowel in liet Kerkgebouw, als in een lokaal in het dorp, waar se dert jaren Zondagsschool wordt ge houden, met de leerlingen der Zon dagsscholen Kerstfeest gevierd, waar om fraaie kerstboomen Waren ge plaatst Ook te Halfweg werd met de voor eenmaal te vele kinderen op die wijze feest gevierd, des namiddags en des avonds. Op beide plaatsen werden de leer lingen onthaald en ontvingen fraaie prijzen. Binnenland. Kerstfeest ten Hove. In tegenwoordigheid van de Vorste lijke Familie werd Dinsdagavond ten Hove het Kerstfeest ingewijd met het houden van een met kostbare geschen ken versierden Kerstboom in een der beneden-salons van het Koninklijk Paleis te 's-Gravenliage. Daarbij wa ren genoodigd de dames en heeren van den dienst van de vorstelijke personen benevens een 7-tal kinderen van leden der hofhouding. Het Kerstgeschenk van H. M. de Koningin-Moeder aan H. M_ de Ko ningin bestaat uit een koffieservies uit de Koninklijke Porselein- en Aarde werkfabriek Rozenburg. De Prins der Nederlanden heeft, behalve 200 aan de vereeniging „Armenzorg" te 's-Gravenhage, ook 200 aan de vereeniging „Armenzorg" te Rotterdam geschonken. Het Nut. Tot leden van het hoofdbestuur zijn gekozen de heeren mr. J. E. Houwing te Amsterdam en Th. Nolen te Rotter dam. Fe' hoofdbestuur ontving van beide heeren bericht van de aanne ming hunner benoeming. Twee ongelukken met doodelijken afloop zijn in den Kerstnacht te Rotterdam voorgekomen. Een bootwerker, die des nachts ge werkt haft. geraakte bij het huiswaarts keeren door onvoorzichtigheid be klemd tussclien de leuning der brug over de Koningshaven, welke werd opengedraaid, en het hek van den vas ten wal. Met ingedrukte borstkas werd hij opgenomen. Op Feyenoord werd ook nog schip per J. A. de Kok van een te Papen- drecht thuïsbehoorend aakschip, door een sleeperswagen op het Prinsen- hoofd overreden. Met gekwetste borstkas en gebroken been werd hij naar het Hulp-Zieken huist gebracht, waar hij des morgens overleden is. Een tegenstelling. De N. R. Ct. schrijft: Naar aanleiding van het dezer dagen l ons Persoverzicht geresumeerde hoordartikel van Het Volk over de on. derwijs-quaestie, verklaren mevr. Henr. Roland Holst en dr. H. Gorter in dat blad, dat zij het plicht der soc. dem. Kamerfractie achten verdere sub. sidieverhooging voor d'e bijzondere school tegen te gaan, en dat op dit oogenblik in ons land, in onze econo mische en politieke omstandigheden, h. i. de verplichte staatsschool boven de vrije school te verkiezen is. Zij ach ten het echter niet noodig. dat de soc. dem. partij tegen de reeds bestaande subsidie aan de bijzondere school op komt en tracht die afgeschaft te krij gen. Maar wat het medehelpen tót het doen van nieuwe concessies betreft, staan zij geheel aan de zijde der soc, dem. Onderwij zersvereeniging. Daarentegen pleitte mr. P. J. Troel- stra in eene soc. dem. vea-gadering te Haarlem het doorgaan van die' soci aal-democraten in de lijn der school politiek van 1889. Hij verklaarde voor standen: te zijn van de vrije school, maar was van oordeel, dat de soc. dem. daarvoor in het Parlement niet moes ten ijveren, zoolang het algemeen kiès. recht niet was ingevoerd. Een beroep op de vrouwen Het Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid doet een beroep op „alle vxou. wen, in het bijzonder op de huismoe ders," ten einde te komen tot ver vroegde winkelsluiting. „Want, het is het publiek, d. i. wij allen, voor wie d'e winkels des avond: laat open blijven, voor wie het dure gaslicht tot in den nacht brandt, voor wie de vermoeide» winkelbedienden op hun post moeten volharden. En hoe stellen wij zelf niet de ontspannende en gezellige avondrust op prijs. Zouden wij die niet gaarne allen gunnen? „En onder het publiek zijn het we derom de vrouwen, die in dezen de grootste verantwoording hebben. Tot haar richten wij doze ernstige opwek king: steunt deze beweging, deze vreedzame hervoirming. Wij helpen immers allen gaarne, wij verlangen geen van allen, dat voor ons persoonlijk deze verkeerde gewoon. school, dus op te treden tegen elke hoogere subsidieering van de bijzon dere school." Men weet dat mr. Troelstra geheel verschillend over deze quaestie denkt. Soc.-Dem. Gemeenteraads leden Het congres der Soc. Dem. Gemeen teraadsleden, besloot tot oprichting van een informatiebureau, voorloopi- ge leden de heeren Tak. Ankersmit en Loopuyt. Daarna werd de Bond van gemeenteraadsleden definitief opge richt, bestaande uit gewone leden buitengewone leden (met ad- viseerende stem). De baker 1 De Deutsche Tageszeitung bevat nog de volgende mededeelingen oveir den man die de onware praatjes over ko ningin Wilhelmina en den prins-ge maal heeft uitgestrooid: Twee jaar geleden was hij tijdelijk als klerk bij het Transvaalse!)© gezant schap te Brussel werkzaam en laadde toen reeds de verdenking op zich, een spion van Engeland te zijn. Na zijn ontslag uit deze betrekking leverde bij onware berichten uit zoogenaamde Boerenkringen aan Engelsche kranten en later stal hij ook te Brussel stukken uit den koffer van dr. Leijds. Kort daarna wist de man zich een pas te verschaffen die door de Transvaalsche regeering uitgereikt heette te zijn en op naam van een Oostenrijksch baron die als vrijwilliger in Zuid-Afrika had medegevochten. Met deze pas wist hij zich toegang te verschaffen tot vele kringen in Nederland. Met behulp van een Engelsch journalist verspreidde hij vervolgens zijn verzinsels stelsel- matig in Brusselsche, Parijsche, Ween. sche en Londensche kranten. Ook is vastgesteld dat hij dadelijk naar Lon den vertrok, toen de Neder! andsche autoriteiten naar den uitstrooiqr van de leugens een onderzoek instelden. Kinderherstellii'gs- en Va* cantiekoloniea. In Odéon te Amsterdam werd! Dins dagmiddag gehouden de constitueeren de vergadering van het „Centraal-Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vaeantiekolonies". Gekozen werden tot leden van het hoofdbestuur Mr. A. Kerdijk, 'sGra- venhage; mevr. M. Schoute-Pekelba. ring, gedel. Groninger ver. voor ge zondheids- en vaeantiekolonies. Dr. A. Sikkel Azn., gedel. der Ned. Mij tot bèv. van Gem. te Den Haag; L. C. T. Bigot, voor het. „Ned. Ond. Gen."; Dr. J. H. Gunning Wzn., te Utrecht; Dr. P. Barnouw; mej. A. Snellen te Har derwijk; Mr. M. Tijdeman, lid der Tweede Kamer tc Breda; Mr. P. J. A. M. Aalberse, te Leiden; H. W. Groe- neveld te Amsterdam; A. C. Bos van den „Bond van Ned. Ond." te Egmond aan Zee, INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. Eau ülidrieS dat door kinderen gaarne gebruikt wordt. Indien er in een huisgezin een kind is. dat in den groei eenigszins ten achter is, don verdient het aanbeve ling het op d© in onderstaanden brief beschreven wijze te behandelen: Köln-Ehrenfeld, Marienstrasse 37, den 17en Mei 1801. Mijneheeren, Mijn dochtertje Bé- bé, nu 15 maanden oud. leed van de zesde maand af aan Engelsche ziekte Het kind had! alle eetlust verloren en werd met den dag zwakker, zoodat ik mij ernstig bezorgd maakte. Nadat ik reeds verscheidene middelen had' aan gewend, doch tevergeefs, hoorde ik van de Scott's Emulsion, en reeds bij het gebruik der eerste flesch bemerkte ik, dat, de toestand van het kind beter werd. Ik was geheel verbaasd over het onverwacht succes; ik gebruikte het Spoorwegongelukken. Dinsdagavond omstreeks kwart voor 7 uur zou de vrouw van den machi nist van der Ster met haar 14-jarig dochtertje van het station D. P. te Rotterdam naar Vlaardingen vertrek ken, waar zij woonachtig is. In af wachting van het vertrek van den trein op het perron staande, zag zij dat de trein zich in beweging zette, en denkende dat hij vertrekken zou hij was slechts aan het rangeeren). igde zij een sprong op de treeplank doch viel. De trein sleepte haar een eind mede, vóórdat men haar uit haar benarde positie kon verlossen. In het bureau van den stationschef gebracht, overleed zij een kwartier later, vol gens den ter hulp geroepen genees heer aan schedelbreuk. Er werd on middellijk naar haren echtgenoot te Vlaardingen getelegrafeerd, die daar op tegen 9 uur te Rotterdam aan kwam, zijn dochtertje, intusschen op den dood van haar moeder voorbe reid, bij het lijk van zijne vrouw vin dende. Ongeveer terzelfder tijd wandelden M. Groenendijk en L. van Buren, werklieden van de Maatschappij voor scheeps- en werktuigbouw Feyenoord, huiswaarts. Beiden wonen op den Varkenoord.schenweg te Rotterdam en ter bekorting van den weg derwaarts liepen zij, hoewel zulks verboden is. over de spoorbaan tusschen de rails. Gekomen ter hoogte van wissel 14. halverwege seinpost F en het station Uselmonde, weiden zij overvallen door een hen achterop komenden con- vooitrein, die van het station D. P. naar IJselmonde vertrokken was. Zij werden beiden gedood. Onmiddellijk begaf de commissaris van politie, de heer B. van der Veen zich derwaarts, vergezeld van den in specteur den heer Van Ingen, om ter plaatse een onderzoek in tc stellen Hieruit is gebleken, dat van schuld van derden geen sprake was en hel ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid moet worden toegeschreven. De lijken van beide mannen zijn naar het politiebureau aan de Nas- saukade overgebracht om geschouwd te worden. Groenendijk laat een vrouw met twee, Van Buren eene vrouw met tier kinderen achter. De Vrije School. Op het congres der Soc. Dec. Onder wijzers-vereeniging. Donderdag t< Utrecht gehouden, kwam ook ter spiJ: ke de quaestie dei- Vrije School. De af deeling Amsterdam stelde eene moti: voor, aan liet slot aldus luidende „Neemt in haar program op: d© ver plichte staatsschool, neutraal in gods dienstig en politiek opzicht, draasr het hoofdbestuur op een voorstel dien aangaande in te dienen voor het pa; tij-congres." Aangenomen werd een gewijzigd; motie van den heer Bijkerk, luidende „Neemt in haar program op: De ver plichte Staatsschool, neutraal in gods dienstig en politiek opzicht, acht he: den plicht der Nederlandsclie sociaal democratie, te ijveren tegen de vrije BABCHEN BAÜM. nog eenigen tijd. en nu heeft mijn kind weer evenveel eetlust als vroe ger, en is even levendig als andere kinderen. Do beenderen worden krach tiger en het probeert al te loopen. De ziekte van mijn kind is geheel gewe ken, en dat heb ik alleen te danken aan Uwe voortreffelijke Scott's Emul sion. Ik zal er bij mijn zoontje van 3 maanden eveneens een proef mede ne men. Met de meeste hoogachting, tel ken Vet.) PIET BAUM. Scott's Emulsion is voor kinderen, die in den groei zijn, eene ware levens behoefte. Het verschaft hun de bij de beender- en spiervorming zoo uiterst heilzame levertraan, alsook kalk- en natronhypophospiet en glycerine, in de door doktoren goedgekeurde ver houdingen, en wel in een vorm, die niet alleen smakelijk maar ook licht verteerbaar is. Zij vermeerdert het bloed, sterkt de zenuwen, bevordert de spijsvertering, draagt tot een gezonden lichaams bouw bij, kortom, geeft aan het ge stel de tot het behoud der gezondheid zoo noodige kracht en weerstandsver mogen. Een proef met de echte Scott's Emulsion zal iedereen overtuigen, dat onze beweringen volstrekt niet over dreven zijn. Het echte preparaat is gemakkelijk te erkennen aan ons Handelsmerk, voorstellende een visscher met een ka beljauw op den rug. Iedere flesch is verpakt in een carton met zalmkleuri- gen omslag, die met ons Handelsmerk gesloten moet zijn. Depóts: i he Import Trading Office, 's-Graven hage. c.e Heer Henri Sanders, Amsterdam, ae Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de He ei* A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. 1. Snabilié, Rotterdam. :,e Heer A. van Tuijll, Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Ileiligenw-eg, Utrecht. T. VAN GULIK, Haarlem. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. NEDERLAND versus FRANKRIJK. Voor een talrijk publiek kwamen de vreemdelingen den volgenden te Haar lem uit tegen een Nederlandsch elftal dat als volgt was samengesteld: P. F. de Groot (Velocitas) doel; O. van Bockel (Rapiditas) en E. G. Mundt H. V. V. en aanvoerder) achter; H. v. .ber (H. B. S.), E. Grivel (Ajax) en J. van Steyn van Hensbro&k (Velocitas) midden; H. van Heuckelum (H. B. S.), A. van Zanten (Ajax), W. F. Hesselink Jr. (Vitesse), J. J. v. d. Berg (Haarlem) en M. J. Offers (Victoria) voor. Voor de Fransehen kwamen de vol gende spelers uit: Beau (doel); Canelle en Verlet (ach ter), Martel, Block en Mignot(mid den); Choisel, Berneron, Lelannier, Bilot en Moulin (voor). De gasten wonnen het opgooien en speelden eerst met den wind in den rug. Direct na den aftrap kwam een malsch regentje, het veld nog glibbe rig maken dan het al was. De Hollan ders waren steeds op de Fransche helft en had er een ander doelverde- diger tusschen de palen gestaan, voor zeker zouden eenige schoten in het net zijn beland, doch Beau werkte al les prachtig weg. Eindelijk na 25 mi nuten neemt Offers een hoekschop, die door Hesselink in een doelschop wordt omgezet. Af en toe komen de Fran- schen ook de Groot eens bezoeken, doch het uitstekende spel der Hollaad- sche verdediging maakt, dat hij slechts zelden handelend behoeft op te treden. Rust gaat in met 10 voor de ODzen. De regen houdt nu op. terwijl de wind sterker wordt. De gasten onder nemen een snellen ren en Moulin plaatst den bal onhoudbaar in den rechterhoek. De stand is dus gelijk. Nu is het echter met de vreemdelin gen gedaan en moet hun geheelc elf tal zich op het doel terugtrekken. Na pi- m, 15 minuten geeft Hesselink den Hollanders weer de leiding. Van den Berg maakt van een mistrap van Ca nelle gebruik, om een 3e punt bij het totaal te voegen. (Een tweede fout van denzelfden speler doet no. 4 het licht zien, en het regent nu schoten op de Fransche vesting, die totaal ingeslo ten wordt. Een zacht schot van Van don Berg wordt dóór van Zanten prachtig ingeloopen. Een oogenblik later maakt „Haarlem"s kranige voorhoedspeler een zesde doelpunt. Offers zorgt voor no. 7. Een doorbraak der Franschen eindigt in een hard schot van Lelannier, dat juist in de handen van de Groot terecht komt. Daarna wordt het beleg hei-vat en v e der is het Offers die den bal in het vij andelijk net schopt. Bij de Franschen schitterden Beau de doelverdediger. terwijl ook Block uitstekend was. Van de Hollanders komt vooral Mandt, Hesselink. van rv en <-)ffers een Pluimpje toe üe Groot had weinig te doen. doch deed dat weinige uitstekend. Scheids rechter was de heer Wynands. voorzit ter R. A. P. HAARL. V. B.—ROTT. V. B. Deze wedstrijd had Donderdag te Haarlem plaats. De gastheeren hadden in, d'e eerste helft meestal het beste van 't spel, doch met de rust was de stand 2-5. Een doelpunt van Rotterdam werd ongel dig verklaard. Ten slotte wonnen de Maarlemmers welverdiend met 4—3. H. V. V LEOPOLD—F. C. De Nederlandsche kampioenen be streden op den Tweeden Kerstdag de Brusselsche Leopold F. C. Voor de rust, zoowel als daarna war ren d'e Hagen aars verreweg de meerde ren. Zij leidden dan ook na het eer ste gedeelte van den wedstrijd met 2— 0- Nauwelijks is het spel hervat of Beukema maakt no. 3 Sol zorgt voor een vierde doelpunt, en zoo wordt het totaal geleidelijk tot 8 verhoogd. Leopold stelde hier er slechts één tegenover en werd dus met 8—1. door H. V. V. geslagen. Heden spelen de Brusselaars tegen D. F. C. te Dordrecht. West. tweede klasp" Volharding had in Rotterdam het geluk Olympia me; l'-i t? kloppen. Met rust was de stand 1—1. Door d°ze overwinning zijn de Amsterdammers een grooten stap nader bij het kampi oenschap. trent zes uur vatte een trein van de electrische spoor vuu^ juist toen hij reed in een lange tunnel, die naar een station onder den grond voerde. Naar het schijnt ontplofte er iets in het laat ste rijtuig, en een verblindend elec- trisch licht werd daarbij gezien. Er waren veel reizigers in den trein, meest werkvolk. Dadelijk na de ontploffing drongen vlammen door den vloer der rijtuigen heen. Ook de1 spoorleggers ■atten vuur, en in een oogwenk stond de geheele trein in brand. De reizigers vluchtten in doodsangst over het per ron van het station naar boven, aan de straat. Eerst na middernacht kon men in de tunnel afdalen. Men vond zes lijken, sommige geheel verkoold. Het station was grootende&ls vernield, en twee leege treinen, die op een zij spoor stonden, waren ook verbrand. Het vuur in de tunnel was als van een oven. Leger en Vloot. Bij Koninklijk besluit zijn in hun nen rang overgeplaatst, bij het regi ment grenadiers en jagers, de eerste- luitenants M. C. T. van "Rijen, van het 4de. en H. L._ de Wijs, vanhet 5de regL ment infanterie. Benoemd: bij het wapen der infante rie, bij het 4de regiment, tot kapitein de eerste luitenant F. H. A. M. Latour! van het regiment grenadiers en jagers'; bij het wapen de/r artillerie, bij het lste regiment veld-artillerie, tot eerste. luitenant, de tweede luitenant D. Couvee, van het korps. Op non-activiteit f-esteld de eerste- luitenant IL J. G. de Virieu Furstner van het 4de regiment vesting-artillerie' Hét beste I Mondwater ter Wereld! Sport en Wedstrijden. Voetbal. Hel Fransche elftal. De Franschen, kregen Dinsdag van en elftal xiit den Haagschen Voetbal bond met 40 klop. Stand met rust l-O. Letteren en Kunst. zal Naar het „Dagblad" verneemt, het nieuwe tooneelspel van Heyer- mans, nog dit seizoen te verwachten, de landbouwtoestanden behandelen' Toorop teekent er weer een affiche voor. Land- en Tuinbouw. Bloembollen op de Veluwe Men meldt, aan de Standaard: Dat de heidegrond door goede bewer king en bemesting geschikt wordt, er bloembollen op te kweeken. ij Voorthuizen bewezen, want aangemoe digd door een proef, die verleden is geslaagd, heeft men er nu een pervlakte van bijna een hectare men verschillend© soorten van bloembollen bepoot. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk. Er is Dinsdagavond te Liverpool een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Om- Beups. Volgens heit „Weekblad! voor In courante FondS-en" zijn door de he© ren Broekman en Handlers verhan deld: Oblig. Groo-t-Mijdrecht Water schap (met coupon. 15 Jan. 1894) 15 Aand. Amerioan-Hotel (Maats, tot expl. van het) 100 Aandl. Amst. Boek- en Steendir. v/h. Ellerman, Harms Co. 55 Aand. Amsterd. Galer-ij-Maatij. 41 Aand. Amsterd. Hypotheekbank 155 Aand. Bouw-Vereeniging „Saler no" 103 Aand. Northwest. Pacific Hy potheekbank 46 Aand. Rente^Cassa 280 Aand. Woning-Maatij. 50 Aand1. Maas-Hötel te Rotterdam 49 Aand. Cultunr-Maatij:.' „Penam- pean" 14 Aand. Amsterd. Goederen vervoer (Maatij.) 96A Aand. Utrechtsche Tram-Maat schappij 90 Aand. Katoen-Maatij). (v/h. Gebr. Schuiten Co.) 80 Aand. Meel- en1 Brood-Fabrieken (Maatij. van) 51^ Aand. Nederl. Biscuitfabriek (pref.) 80 Aand. Bad- en Zweminrichting aan de De Ruyteirkade 6 Oblig. Vereeniging tot Christe lijke verzorging van Krankzinnigen' en Zenuwlijders te Utrecht 95 Aand. Tweede Nederl. Herverze kert ng-Maatij. 100 Bew. v. Deedg. Boxtel Wesel Sp. Mij. Scrips cp. Ie Hyp. 12 Bew. v. Deedg. Sto-ombootreederij v/h. slepen v. schepen a/h. Nieu- wediep en te IJmuiden, restantb 171. Commissiebank te Amsterdam. Volgens het Weekblad! van de Com. missie bank zijn in de week, geëin digd 24 Dec.%, door tusschenkomst diea' Bank verhandeld de volgende minder courante fondsen: 31 Oblig. Gemeente Leeuwarden 33* Opr.-aand. Hollandsche Hypo theek-Bank 150. Opr.-aand. Kalibagor (Maatij. tot expl. der suikerfabriek) f 12. Aand. Nederl. Credietve-reenig. te Utrecht 115 Aand. CultUur-MaatijMaron i Aand. Landbouw-Mij. Ngoepit 200 Aand. BilMton-Maatij. Eerste Ru briek 1950. Aand. Maatij. tot expl. van Rhei- nische Kohlensaune Werke 50 4Ï oblig. Baumwollspinnerei Germaane 75 Aand.. Nederl. Gutta-Percha-Mij. 55 Aand. Nedleirü'. Spiegelglasfabrie- keinj te Antwerpen 15 Winstaand, idem idem f 3. Aand. American-Hotel (Maatij. tot expl. van het) 98 Aand. Assuraniie-Maatij. tegen Brandschade en op het leven „De Nederlanden" van 1845 f 300. Aand. Levensverzekeringsb. Am sterdam 55 Aand. Holiandsohe Brand- en Le veinsveraekering-Sociëteit 115 Aand. Nederlandsche Lloyd 45 Aand. Omgevallen-V erzekeri ng- Maatij. Fatum 65 Failli8sem enten. Uitgesproken: 's-Gravenhage, 20 December. C. J. Coster en H. Tb. G. Coster, beiden, koopman te Leiden. Rechter-commis- saris jhr. mr. W. H. de Savornin Loh- man. Amlsterdam, 20 December. Th. H. Besemer, zonder beroep, wonende te Weesp. Rechter-commissaris: mr. B. Simons. Utrecht, 18 December. M. Rahms, winkelier in manufacturen te Oude- walar. Rechter-commissaris: mr. M. Crommelin. Breda, 20 December. C. Wuyten en A. Wuyten, tinmmerlieden en aanne mers, handelend© onder de firma Ge broeders Wuyten, laatstelijk wonen de te Breda, nu te Antwerpen. Rech- ter-commissaris: mr. A. P. L. Nelis- sen. 's-Gravenhage, 20 December. Johan nes Stoute, mr. smid. wonende te Sas- senheim. Rechter-commissaris; mr. A A. van Rees. Geëindigd!: Jacob Sanders, bakker en winke lier tc Horst. De faillissementen van H. J. Poot- man van Oyen en M. P. Dindels, win kelierster. beiden te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 2