NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 19e Jaargang Dinsdag 31 December 19(11 No. 5878 ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenL20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02*4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J£ de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËN Van 15 regels 50 Ots.iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters Tiaar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Tclofoonnummer der Administratie 11)3. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nqverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité EtrangèTQ G, L. DAÜBE Co. JOHN F. JONES* Succ., Parijs 31W« Faubourg MontjüQXfre, Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad Tan 31 Dec. bevat o.a.: De Boereiizegepraal bij Twee- fontein, Een liritsch convooi aan gevallen, Het „proces" van Schee pers, Kaagsche Brief, Parlement. Praatjes, Het Ned. Tooneel te Parijs, Hond van Ned. Onderwij zers. Voetbalwedstrijd Haarlem R. A. P. i uiiLiek Uverzicht. Er zijn nu een aantal bijzondier- hecicn bekend gewordlen oveir die schil terende overwinning van De Y'.'ót bij; Tveiöfontoiin:. Meini kan h nu eerst een. goed' ooi'dleei vor- i em ov'eir de verpletterende nedieir- jaag der Britten. Uit een (ietegram van laid Kitchen neir blijkt dat majoor Williams dlie tjidciLs de afwezigheid van kolonel Firman h;at bevel voerde, gekam peerd was op de zuidelijke helling van een bijna loodrecht oprijzend kopje. De Brilsche voorposten be-l zetten de hoeken van d!e stelling -die van na f;ure reed's slterk was, maar bovendien ook verschanst. Er wordt gezegd dat de Boeren die zuidelijke helling beklommen en zich bij den top verzamelden, plotseling vielen zij de piketten op den to>p om twee uur des maclite mat e:eo overmacht aan. Voor de mannen in het kamp uit de tenten waren, rendlen de Boeren d1 or het kamp, een ieder neerschietende die uit die tenten kwam. Do officieren gaven vuur beproevende hiet getij te doen ver- keerienl maar de Boeren waren, te sterk en haddon allo voorcileelen aan hun zijde, toen zij de posten overmeesterd haddien. Mot inbegrip van do gesneuvelden en gewonden is ongeveer do halve' colonne thans aan die Elamdsrivier- brug; de overige mannen zijn ge vangen genomen. Een Britsche officier diie ontsnap te, verklaarde' d'ait hij twee wagenla dingen dlooden en gewonden aan Boeren zij de zag. De Imperial Light Horse" ging do Boeren achterna maar dozen slaag den erin op gebroken terrein te ko men. Toen de Boeren den Lang- berg bereikten, konden do Engel- schooi niets moor uitrichten in zulk een land tegen de overmacht. De Britsche verliezen bij De Wet's overval bedragen 6 officieren en 52 man gesneuveld, 9 officieren1 go- wond en 4 officieren vermist. Het aantal gekwetste manschappen is nog niet bekend. Kitchener seint nog uit Johan nesburg, dat die gevangenen door do Boeren gemaakt, te Bethlehem zijn aangekomen. Er werden dus bij Tweefontein niet minder dan 19 Engelsche offi cieren buiten gevecht gestold. Het feit dat het aantal gekwetste man schappen nog niet kan worden op gegeven, bewijst dat dit aantal bij zonder groot moot zijn. Waarlijk, De Wet heeft lang gerust, maar nu is hij dan ook zoo good voor den dag gekomen, dat er niet aan te twijfelen valt of hij heeft zich die rust ten nutte gemaakt. De gesla gen Tommies weten dat het beste. In de Kaapkolonie treden de Boe ren ook weer stoutmoediger op. De vereen! gde commando's in het westen dier kolonie, te zamon 700 man onder Theron, Van Hens- burg, Jooste, Smit en Pijpers vie-, ten, naar uit Piquotbergweg ge seind' wordt, dten 22en en dien 23en December een convooi aan dat op weg was naar Calvinia, terwijl dit een lang défilé doortrok. De vij and sl'aagd'e er niet in één wagen te nemen, maar werd met zware ven liezen teruggeslagen. Man verze kert dat vijf Boeren sneuvelden en meer dan twintig werden gewond. Het convoöi kwam veilig te Cal vi nd. aan. Smuts, de voormalige Transvaalsche staatssecretaris (be doeld is staatsprocureur) was tegen woordig met zijn lijfwacht. De Bni'tsche verliezen worden, als zoo dikwijls, niet vermeld, waar uit düs valt af te leiden, dat dia een beetje te zwaar zijn om zonder omwegen te warden gepubliceerd. De dépêche spreekt niet van Boo- rergevangenen, alweer een aanwij zing dat het gevecht lang niet zoo gunstig voor de Engelschen is af- geloopen als men 't wei doet voor komen. Nadere berichten zullen, zonder twijfel, d'eze onze meaning bevestigen. Commandant Scheepers, die op 't oogenblik te Graaf f Reinet terecht staat, d. w. z., d'ie een schijnpro ces moet ondergaan, om hem des te beter te ku-nnien afmaken, heeft in zijn verhoor geprotesteerd tegen cle beschuldigingen van moord te- geni hem ingebracht. Enkele van dlie „moorden1" oftewel het neer schieten van met de wapens-in1 die hand gegrepen kleurlingen zijn be dreven door Van dier Mteawe's man nen terwij l in an diere gevallen Kaffer-Scouts werden gediood in openlijken strijd. Scheepers er kende een kafferspiom te hebben gedood na hem te recht lie hebben doen staan. In twee gevallen gee- sialdie hij' kaffers wegens hef miede- dieelen van de aanwezigheid van' de Boeren op de hoeven. De Wet had' gallast diergelijke berichtgevers ge-' streng te behandelen; S. had bo vendien strenge beveliem om alle Briibsohe onderdanen in de kolonie die de Engelsche troepen hielpen liegen de Boeren te straffen en om de regeer in gsgebou wen te verwoes ten. Scheepers verklaarde dat hij gevangenen steeds humaan behan delde. Dat zal echter niet beletten dat men er wel een weg op zal vindien. om den dapperen Boer te veroordoelenMen denke slechts aan 't proces van. Loiter. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFR1KA. Lord Kitchener seint uit Johan nesburg van 27 Dec.: Majoor Beresford is u% Botha- ville te Kroonstad teruggekeerd na een vruchtbaren tocht te hebben gemaakt. Hij nam 26 gevangenen, 25 wagens, 80 paarden, wat mdnu- tie en wat vee. Volgens een Express-telegram uit Lissabon is koning Carlos zoo ver rukt over de ko-tau, die zijn verte genwoordiger in Mozambique weer voor d<e Engelschen gemaakt heeft door de z.g. handelsconventie (waarbij Portugal voor zijn slaaf- sche houding zelfs nog geen klein voordeeltje krijgt), dat Z. M. den gouverneur het grootkruis van de OrdJe der Onbevlekte Ontvangenis heeft gegeven d'e hoogste Portu- geesche orde, voegt de correspon dent van de „Express" er bij. CHINA. De Amerikaansche regeering laat tegenspreken dat zij een aanzien lijk gedeelte van de schadeloosstel ling aan China zal kwijtschelden. Mocht hef blijken, dat het bedrag, voor dlie schadeloosstelling vastge steld. de som der ingewilligde eischen overtreft, dlan zou het over schot terugbetaald kunnen worden, maar dat wordt niiiet waarschijnlijk geacht. ALLERLEI. Uilt Sydney wordt dd. 19 Novem ber bericht over een uitbarsting van den reoisachtigen gei sea* Ratomaha- na op het noordelijke eiland van Ni eu w-Zeeland', waarop een aardbe ving volgde d'ie in heel deze kolonie ontsteltenis wekte. De Bulgaarsche minister-presi dent Karaveloff heeft opnieuw de ontslag- aanvrage van het ministerie ingediend. Vorst Ferdinand heeft het ontslag nog niet verleend1. Een telegram uit Buenos-Aire6 zAgt. dat de sftraatbetoogingeni aan? leiding gaven tot geruchten van re volutie, welke zonder grond zijn. De politie verhinderde verdere be- toogiingen. Stadsnieuws Haarlem:, 30 Deo. 1901. Nieuwe uitvinding. Op ver- lichtingsgebied is weder een nieuwe en o.i. zeer praktische uitvinding ge daan, eene uitvinding, welke de vei ligheid aanmerkelijk bevordert, spaar zaam werkt en bovendien, hem, die zich dit toestel aanschaft, veel gemak veroorzaakt. Het is een electro-auto- matische inrichting tot het afsluiten der hoofdkraan van de gasleiding. Hoevele personen laten 's nachts de hoofdkraan maar open, omdat de me ters op de meest ongelegen plaatsen, in kastjes onder de trap of inden kel der zijn geplaatst; anderen weer, die dit niet veilig vinden, doen, hoewel zij er tegen opzien, iederen avond een wandeling naar den meter, om de zen te sluten en daarna voorzien van een kaars den terugtocht te aanvaar den; voorwaar 't sluiten en openen der hoofdkraan brengt, in vele huizen veel ongerief aa.n. En daarom zijn de hoe ren G. Dekker, dae het mechanische gedeelte voor zijn rekening nam, en J. den Hartog, die het electrische ge deelte bestudeerd'e, op het id.ée geko men een toestel te vervaardigen, waar door men slechts door een druk op een knopje (een drukbouton, gelijk aan die van de electrische schei) den gasmeter kan openen en sluiten. Zondag hebben wij ten huize van den heer G. Dekker, Nicolaas van der Laanstraat 19rood, het toestel in wer king gezien en^ kunnen constateeren, hoe uitstekend èn praktisch het werkt. Door één druk op het knopje opende zich de meter, die in een ander ge- dleelte van het huis wrjsgeplaatst; door eenzelfontsteker (een koolbolle tje met platina-draadjes dat hoven het gaslicht is aangebracht)werd het gloei kousje aangestoken, en had men dus zonder lucifers, alleen door één druk op een knopje licht. Deze twee uitvindingen, de bovengenoemde elec- tro-automatische inrichting en de zelfontsteker, gecombineerd, doen dus hetzelfde als het knopje bij het elec trische licht. Is het licht aan en wil men het uit doen, men drukt slechts weer éénmaal op het knopje; de meter yordt geslo ten en derhalve de gastoevoer afge sloten. Daar de druk-boutons op ieder gedeelte van het huis kunnen worden aangebracht, is deze uitvinding zeer praktisch en gemakkelijk en zal het bepaald velen personen, wier gasme ters op de meest ongelegen plaatsen zijn geplaatst, nopen zich een derge lijk toestel, dat niet bepaald duur en ijzersterk is. aan te schaffen. Belangstellenden kunnen gedturen.de 14 dagen, des avonds na 7 uur het toestel ten huize van den heer Dekker in werking zien. Intusschen wenschen wij den uitvinders veel succes toe. R. K. b ij z o n d e r O n d e r w ij s. Heden had in de Sociëteit Vereenjging de 62ste algemeene huis huishoudelij ke vergadering van R. K. bijzondere onderwijzers (hoofden van scholen) in het bisdom van Haarlem, plaats.» Door den heer M. H. Tushuizen van Haarlem werd ingeleid het onderwerp: „Het herhalingsonder wijs". Populaiirconcert. De concerten welke door bet strijkorkest van Haar- lemsch Muziekkorps. Directeur Ch. Kriens, in het Brongebouw op Zon dagavond worden gegeven, mogen met recht aanspraak maken op den. naam „populair" Zij zijn door de burgerij gewild; eene groote aantrekkelijkheid. En geen Wonder. Voor slechts 25 cents gedurende 2 uren uitstekende, mooie muziek, en aardige, luimige voordrachten. Kan het nog mooier? Neen; en het is dan ook om die rede nen, dat het publiek des Zondags met veel genoegen zijne schreden naar het Brongebouw richt en hoogst voldaan terugkeert. Gisteren-avond was de zaal weer bij na te klein; en genoten de aanwezigen heel veel, zoowel van het muzikale als van het humoristische gedeelte. Wij vernamen tot ons leed- wezen, dat de toestand van Dr. J. B. Wijnhoff zeer zorgelijk is. Schouwburg. In dien Schouw burg werd Zondag avond het gezel schap van Barendse, Verhagen enPot- harst het schokkende sensatie-t- to neelspel „De Vrouw van den Bokken rijder"" Boeiend als het is, met tal van pak kende toongelen en roerende mo menten, werd het ook met de vereisch- te breedheid en dikte vertoond, zoodat er een voldoende mate van huiverende griezeligheid was. Het publiek, dat zeer goed opgeko men was, genoot blijkbaar en volgde in gespannen aandacht die goed in el kaar gezette intrigue. Op verzoek van den heer Herman Heijermans Jr., is Donderdag avond proces-verbaal opgemaakt tegen de directie van een zich noemend Am- sterdamech tooneelgezelschap, dat dien avond in de Vereeniging zonder zijn toestemming Ghetto vertoonde. Bron.gebouw. Eenie bdijkle kinderschaar vulde Zaterdagavond de groote zaal van hiet Bronigebouw. Het was kinderbal; een gewichtige gobeurtetniis in het leven van het jonge, dartele volkje, dat de we reld nog maar beschouwt als eene groote feestpartij.. En pret i'n die hoogste miaite hadden zij dan ook Zaterdagavond, Het schateren en babbelen getuigde van groote vreug de, van uitbundig pl ei zier. Geidanst werd er van 7 tot 11 uur, kerunig en net. bijna zondier ophouden, on vermoeid. Zoo dartel, zoo leven dig, zoo vroolijk was dat jonge volkje, dat de uitstekendie leiders der kinderfeesten, de heeiren Mar tin, het moeilijk in bedwang kon den houden; dat bleek aan het slot, toen na verschillende rondgangen door de zaal en over de galerijen, waarbij een nagebootste giraffe en oliphant de vroolijkheid kwam veav hoogen, een papieren vesting werd opgericht. Nog hadden die tonen van het lied „In naam van Oranje, doe open de poort" niet. geklonken, nog was het signaal tot den aanval niet geëindigd, of de jonge, dappe re mannelijke en vrouwelijke Hol- landertjes haddten de aloude veste reedts ingenomen en geslecht. Een luid hoera weerklonk nog eens, en weg stoven de bestormer? nu naar hunne respectievelijke ouden-s. die met veel belangstelling het aardige kinderfeest hadden bij gewoond. Het kinderbal' was hier mede geëindigd, waarna de. oude ren de döor de jeugd verlaten plaats innamen .en tot- laat ini den nacht gezellig bleven dansen. Met veel voldoening mag het bestuur van het Brongebouw ook weder op de zen avond terugzien. II o o ge leeftijd. Den 6en Janu ari viert de oudstrijder Sebastiaan Warmerdam, woonachtig Meesterlot- tcrlaan 53d, te Heemstede, zijn 95stesn verjaardag. De grijsaard is nog steeds gezond, doch de beenen zijn niet meer in staat hem te dragen, en daarbij komt dat de zoon. bij wien de oude man gedurende 20 jaren inwoont, door ziekte niet meer in staat is voor zijn gezin en zijn ouden vader het brood' te verdienen. Hulp is hier dus noodig. En daarom doen wij gaarne een be roep op hen, die met aardsche goede ren rijker bedeeld zijn, om dezen ar men, ouden man, die in zijn goeden tijd zijn leven voor het vaderland heeft veil gehad, door eene geldelijke ondersteuning op zijn verjaarfeest te gemoet te komen. Bedrog. Verleden week is proces verbaal opgemaakt tegen een juffrouw, die zich met een niet aan haar toebe- hoorend spaarbankboekje ten postkan tore vervoegde en daarop geld in ont vangst wilde nemen. Het boekje werd in beslag genomen. De in het Y gezonken stoom-baggermachine van de Werf Conrad, zal worden gelicht.Bij onderhandsch^ aanbesteding is dit om vangrijk lientingswerk, '.waarmede spoedig wordt aangevangen, gegund aan de Naamlooze Vennootschap voor sleepdienst voorheen II. Rutters. Verplaatst met ingang van 1 Januari de heer J. Paauw, commies 2e klasse van Haarlemmermeer naar hier. Arpondissements-Rechtbank Terechtzitting van 28 December 1901. 1. C. de Graaff, kruideniersbedien de te Haai-lem, bij verstek fo boete of 5 dagen hechtenis. 2. H .Haak, coupeur, zonder vaste woonplaats, diefstal, bij verstek 9 maanden gevangenisstraf, met vrij-, spraak voor het meerdere. 3. J. G. Bonekamp, vletterman te Velsen, diefstal, 6 weken gevangenis straf. 4. J. Bosschieter, koopman te Ilpen- dam, diefstal, 2 jaren gevangenisstraf 5. P. Bijlard, koopman te Amster dam, oplichting,, 2 maanden gevan genisstraf. 6. H. Rothe, Secretaris te Wijk aan Zee en Duin, cassatie van Kantonge recht Haarlem (verwijzing naar den Hoogen Raad) los laten loopen van een hond. Vrijgesproken. 7. R. Gouda, vischventer te IJmui- den, een week gevangenisstraf. 8. A. Remker, dienstbode te Weesper- carspel, diefstal, 7 dagen gevangenis straf. 9. J. G. van Santen en A. II. Khön- thaler, voerlieden, zonder vaste woon plaats, bedelarij, ieder 5 dagen hech tenis en 5 maanden plaatsing in een Rijkswerkinrichting. 10. J. van Westerhoven, loodgieters knecht te Haarlem, diefstal, 2 dagen gevangenisstraf. 11. J. F. II. Kaaphorst, smid te Haarlem, mishandeling, een week ge vangenisstraf. 12. A. Knop, kleermaker te Haar lem, diefstal, een jaar gevangenisstr. 13. J. de Bie, fabrieksarbeider te Velsen, diefstal met oord. des ond. 2 dagen gevangenisstraf. Uit de Omstreken. Heemstede. Zaterdag heeft onze gemeente een, door allen zeer hooggeachte ingezetene verLoren. door het overlijden van me vrouw douairière Van Lennep, geb. Te- ding van Berkhout op den huize Wel gelegen. Haar streven was te allen tij den wel te doen en het lot der minge- goeden te verzachten. Ook was zij te. vens een weldoenster der jeugd, zoo dat haar heengaan ze£r zeker door ie der zal worden betreurd Hillegom. Tot hoofd' der school te Geervliet is benoemd de heer M. Glastra, thans on derwijzer aan de school voor M. U. L. O. alhier. Spaarndam. Men schrijft ons: Donderdag 2e Kerstdag gaf de Rede rijkerkamer „Voorwaarts zij ons stre ven", een voorstelling. Opgevoerd werd „De zoon van een dronkaard", dat bij zonder- tot zij recht kwam. Bepaald ge noeglijk was het spel der kinderen die hierin medewerkten, meer dan ver wacht werd, kwamen zij met aardig spel en groote vrijmoedigheid voor 't publiek. Ook het nastukjeDe man met 100 kwalen" droeg zeer veel bij tot het welslagen van den avond. Dank zij de goede leiding der vereeniging was het een avondje waarvan leden en niet- leden bepaald voldaan naar huis keer den. Haarlemmermeer. De kommies 2e klasse bij 's Rijks belastingen, J. Paauw, alhier, wordt met ingang van 1 Januari verplaatst naar Haarlem, terwijl alhier als zoo danig wordt werkzaam gesteld N. J. van Voorthuijzen, thans klerk bij de belastingen te Leiden. Na het optreden van den heer Hui- zinga. van Kampen (/.ie ons nummer van 24 Dec.) is alhier met voldoende aantal leden opgericht een afdeeling van de Chist. Prot. landbouwarbei- ders-vereeniging. Binnenland. Protectie. In een der groote Amerikaansche vakbladen stond onlangs: „dat de Iiollandsche meelfabrikanten zoo'n spectakel maken, dat daardoor wel licht gevaar ontstond voor de Ameri kaansche maal-iudustrie, doordat Hol land een recht zou invoeren op buiten landsch meel. Als dat gebeurt (zoo re deneerden de Amerikaan), dan móeten wij do Hollanders ook maar eens bij den kraag nemon. Wij weten zeer goed; dat er een recht ad valorum vau bloem bollen in Amerika geheven wordt, maar met dat ad valoruui neemt liet niet zoo'n vaart; er kan enonu ge smokkeld worden. Nu zou er wat voor te zeggen zijn die bolletjes vrij te my- ken. zooals nu verschillende Holland- sehe landbouwzadeu vrij zijn, maal ais Holland ons .gaat belemmeren mot ons meel, dan moeten wij de bolletjes maar zoo belasten, dat hiet meer kan gesmokkeld worden, namelijk door ze per gewicht te belasten." De quaestie omtrent de gelegenheid vipor oneerlijke practijken voor reke ning van dit Amerikaansch blad la tende, wijst een inzender in het Week blad: voor Bloembollencultuur" er op, dat dit een zware slag zou zijn voor da kweekers. ..Wij hebben kunnen lezen, dat dlo nieuwe president Roosevelt er niet aaa denkt, tegenover üuitsehland eenige consideratie te gebruiken, nu dat land d'e invoerrechten wil verhoogen en nu behoeft het zekea* geen betoog, dat al$ Holland Amerikaansche artikelen gaat belasten, de represalilles van Amerika niet zullen uitblijven; gaat men daar nu onze bollen, enz. per gewiicht be lasten, dan zijn wij, vooral voor onze goedkoope soorten, verkouden, want uit het oogpunt van tegen-maatregelen kunnen wij verwachten, dat niet. de goedkoopste, doch de duurste soorten als grondslag genomen worden en dan kunnen wij wef inpakken. Ik geloof ge rust te kunnen voorspellen dat Ameri. ka voor ons vak nog eene groote toe komst belooft; hoewel de verzending daarheen reeds zeer belangrijk mag ge- noemd worden, zal diie zeker in d'e eerstvolgende jaren nog veel kunnen toenemen, doch dan moet die zoo min mogelijk belemmerd worden. „Onze Regeering, die nationalen ar. beid wil bevorderen, heeft allicht van d'ie zijde de zaak nog niet bezien en daarom acht ik het nuttig en noodig dat nu reeds van een der welvarendste deelen van ons land eene krachtige be weging uitgaat, opdat de bestaande na tionale arbeid niet vernietigd wordt voor eene wolvaart die nog zeer twijfel achtig is. Daarbij is het onze plicht te zorgen, dat bij de steds hoogere prij zen van arbeidsloon, mest en andera zaken ons vak kan blijven getuigen van nationalen bloei. Want nationaal mag ons vak zeker boven vele genoemd, niet alleen dat tal van lieden in N.- en Z. Holland daarin hun bestaan vinden, maar men onderzoeke eens naar dó taliooze schepen, die de koemest uit Overijsel en Friesland hierheen voe ren; verder is ons verbruik van hoek- weitdoppen zeker voor andere provin ciën van belang, terwijl kisten- en pa. plierfabrikanten, hout- en ijzerhande- laars gewis rekening houden met ona vak. „Ik geloof dus, dat. het nlicht is vooj ieder, die belang stelt in en belang heeft bij de welvaart van bloembollen- planten- en zaden-cultuur, om de han den ineen te slaan voor het te laat is. En het zou naar mijn bescheiden mee ning zeer nuttig zijn. indien het be stuur der Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur kon besluiten, de zaak in een der eerstvolgende vergade ringen op de agenda te plaatsen, ten einde door hare tusschenkornst pogin gen aan te wenden om te voorkomen, dat het drijven van enkelen, een ramp wordt voor vele nijveren in den lande." Veertie kussen. Zaterdagmiddag werd te Veendam bij de wed. Frummel door een schip per een bankbiljet van 40 in beta ling gegeven. Pas had de man zich verwijderd, of de weduwe bemerkt©, dat het biljet valsch was; in plaats van veertig gulden was het 40 kussen waard. De politie werd dadelijk gewaar schuwd, de man gearresteerd ©n naai Winschoten getransporteerd.

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 1