Tweede Blad, Hel lot gedwongen. behoorende bij Haarlem's Dagblad" Dinsdas van 31 December 1901. Ma. 5676 Binnenland. HA.AGSCHE BKIEVEN. Het is nu de tijd van balans maken. En ten einde niemand in dis ernstige bezigheid, die zoowel zijn zakeai als zijn geweten, of beide, kan betrffJ®- te storen, zal ik bet ditmaal kort ma ken. Daartoe bestaat te eerder recbm. omdat een week niet twee feestdagen er in een ongelukkig ding is voor een briefschrijver. Twee dagen minder waarop iets gebeuren kon. Lu op de vijf overige gebeurde evenmin iets. Den Haag bleef den Haag maar aangevuld met de 20 a 30.000 menschen die gewoonlijk tijdens de Kerstdagen de residentie de eer gunnen hunner tegenwoordigheid. Daar zijn de cadet- ten, hier bun jaarlijksch hal ko men houden cu de adelborsten, die Het zelfde doen. gelegenheden waarnaar een Ilaagsch meisje letterlijk .sen heel jaar achtereen „sehnsucht' en om üe toegangskaarten waarvoor letterlijK gevochten, wordt. Daar zijn voetbalspe lei's en weerbaarheids-jongelingen, die op Haagschen bodem overwinningen komen bevechten. Daar zijn Engelsclie bo\ing-<lay-vacantie-menschen die het paleis in het Noordeinde staan aan te gapen. Daar zijn eerzame menschen „van buiten", die zich te buiten gaan aan een bezoek aan de opera, enz. enz. De Koningin, die nog wat zwakjes is. heeft ditmaal de Kerstvieringen in liet Paleis eenigerinate moeten inkrim pen en een deel daarvan, die voor de kinderen van het personeel, had in de Gothische zaal plaats. Doch ook daar was II. M. met den Prins tegenwoor dig, hoewel hei vooral de taak van den laatste was om zich met de kleinen bezig te houden. Bij den Kerstbo ->m ten paLcize waren ditmaal slechts een ze vental kleintjes van aanzienlijken hui ze genoodigd, waaronder een aller grappigste kleuter van vier jaren, die aan s Prinsen ridderorden zat te trek ken en tot de Koningin voortdurend „tante" zei. De gewone Nieuwjaarsre cepties ten Iiove zullen niet aanstonds, doch eerst na verloop van een dag of veertien gevolgd worden door liet eer ste Hoffeest. Dit al mede met het oog op den gezondheidstoestand der Ko ningin, die meer geleden heeft, dan men in officieuse en officieele berich ten heeft kunnen lezen en d:ie zich ten gevolge In het geheel niet vermoeien mag. Onze gemeenteraad wil blijkbaar tot liet allerlaatst van het jaar zijn ijver toonen en zelfs op den voorlaat- sten dag des jaars is nog een vergade ring belegd. De beide vacaturen in het college zullen weldra bezet zijn. Het lijdt geen twijfel of het derde district zal den oud-Minister Lely afvaardigen en voor de plaats in het tweede district schijnt strijdl niet te zullen uitblijven, ofschoon men het ditmaal gaarne zon der stemming, bij elke canch 1 pat stelling zou hebben afgedaan. Ja na.t geval zou men den anti-revolutionai ren de vrijheid hebben gelaten voor dit district iemand aan te wijzen. Deze eerste proefneming niet een stelsel van evenredige vertegenwoordiging schijnt evenwel een goed deel der kie zers niet te bevallen en. zoo zal er noodwendig gevochten moeten wor den om den zetel van wijlen dr. van Tienhoven. Van weerszijden zal men met. een geneesheer of hygiënisthet veld komen en wij zullen dus een spe cialiteiten-strijd aangebonden zien. Het is wel jammer, want een compro mis zou ons van al den verkiezingslast hebben afgeholpen. Enfin. men raoet de dingen nemen zooals ze zijn en de menschen ook. Met deze philosophische overpein zing sluitende, wenscb ik den lezer van harte een „zalig uiteinde" en een „goed begin". H. A. GANUS Jr. Parlementaire Praatjes. Na een,, kleine, maar niet onbelang rijke kibbelpartij over den vorm waar in uitstel van de politieke discussie over de Indische begrooting moge lijk zou zijn. besloot, gelijk reeds ge seind is, de Eerste Kamer dan maar om die begrooting, benevens een reeks spoedeischende ontwerpen, af te han delen. Dit laatste geschiedde aan het slot der zitting zonder dat er een woord over viel. Evenals in de Tweede Kamer tra den de „kerstening" van Indië en de zending ook hier op den voorgrond, mitsgaders de positie der inlandsche christenen. Deze onderwerpen werden besproken door de heeren Hovy, van der Biesen, v. Boneval Faure, Schim- melpenninck, Hootft, Pijnacker Hor dijk en Fransen van de Putte. Het de bat draaide -daarbij, evenals inder tijd in de Tweede Kamer, voorname lijk over art. 123 van het Regeerings- Reglement in Ned.-Indië, dat over de toelating van tweeërlei zending op één terrein handelt, en teai aanzien waarvan de Min. zich later kon veree nigen met het standpunt van den lieer Pijnacker Hordijk, dat nl. die toela ting slechts op grond van gevaar voor orde en rust behoort te worden gewei gerd. Dit tegenover den aandrang om het artikel geheel op te heffen. Enkele sprekers hadden ook andere onderwerpen behandeld. De heer van Alphen de Marine in Indië, de heer Fransen van de Putte meerdere on derwerpen. Zoo wees deze op den oeco- nomischen achteruitgang der inland!- sche bevolking, waarschuwde tegen overhaasten aanleg van irrigatiewer- ken, doch vooral tegen het tornen aan de rechten der inlanders ten aanzien der vei'kiezing hunner hoofden. De spreker liet daarbij doorschemeren, dat hij in den a.s. zomerwei niet her kozen zou worden en dus voor het laatst in deze zijn stem kon doen liooren. De vestiging op Nieuw-Gui- nea vond bij hem nog al tegenkanting. Ter verbetering van den oeconomi- scken toestand der bevolking zag de Minister vooral in bevordering van irrigatiewerken een goed middel. Ook de koffiecultuur was te verbeteren. Naar zuinig beleid zou de Minister streven en bij decentralisatie waken voor de rechten der bevolking. Ten aanzien van de zending stelde de Min. zich op het standpunt dei- volkomen eerbiediging van alle godsdiensten, doch hij zou de zending zooveel mo gelijk steunen. Ook wat de rechtspo sitie der inlandsche christenen betrof, wilde de Minister niet ingrijpen in de dessahtoestanden. De vier hoofdstukken der begroo ting werden zonder stemming goed gekeurd. G. Jr. Bond van Ned. Onderwijzers Besloten werd nog, dat bet hoofdbe stuur in het begin van 1902 enkele vraagpunten omtrent deze quaestie naar de af deelingen zal verzenden, ten- eind s aan bespreking en stemming te worden onderwoi-pon. De twee voorstellen a van Hoorn: Het hoofdbestuur stelle pogingen in het werk, die er toe zullen leiden, dat in het vervolg geen hoofd der school beschikken kan over den vrijen tijd van de ondierwijzers, d. i. buiten de gewone schooluren en b. van Amsterdam. De algemeene vergadering spreke als haar oo/rdeel uit, dat het aan den onderwijzer ver bieden lichamelijke straffen toe te die nen onpaedagogisch is en nadieeiig voor de tucht, zoowel in als buiten de school, kwamen niet in bespreking, doch zullen aan het referendum wor den onderworpen. De Bode zal met 1 Juli 1902 -in eigen beheer worden genomen. Ook is bepaald: „de Algemeene ver gadering drage hetrTIoofdbestuur op een ondévzoek in te stellen of ook in de- onderwijswet behoort te worden opgei- nomen dat den onderwijzer het recht worde toegekend1 lichamelijke' straffen in de school toe te passen". Geklaagd werd over het misbruik dat van De Bode wordt gemaakt in da. gen van verkiezing als wanneer het tot een schendblad wordt verlaagd. Hierop volgde eenig debat over een aanbod van den heer Jan Gerhard, die beschikbaar stelt Legen lagen prijs een duizendtal brochures door hem in het licht gegeven, van welk aanbod het II, B. niet wen sekt gediend te zijn. De vergadering verklaarde zich tegen het aanbod van den heer Gerhard. Het Voorstel van de afcl Groningen: „Jaarlijks worde op de begrooting van den B. v. N. O. een post uitgetrokken voor de explotatie van het Herstellings oord wordt verworpen. Aangenomen werd dat Bondshulp aan leden en niet-leden gelijkelijk zal worden verstrekt. Na de pauze kwam aan de orde no. 14 van de agenda: De Bond en de Ar beidersbeweging, door de heeren J. C. Holzappel en J. H. F. van Zadelhoif ingeleid. Gevraagd werd: Is het in 't belang van het ond n wijs en van de onderwijzers ook met andere dan onderwijzersverenigingen samen te werken, waar het geldt: lo. de verwezenlijking van een der in liet Bondsprograin genoemde punloa: 2o. de behartiging van de behandeling der kinderen ook buiten de school; 3o. vei'. teringen in de levensomstandigheden der ouders; 4o. het steunen eener ar beidersgroep bij werkstaking om bete re levensvoorwaarden; 5o. handhaving van het verenigingsrecht: 6o. uitbrei ding van kiesrecht; 7o. verkorting van den arbeidsdag; 8o. zorg voor ouden van dagen. II. Is het in 't belang van het onder wijs en de onderwijzers zich met ar beiders (tot voortdurende samenwer king) aan te sluiten bij Bestuurders bonden, Arbeiders-secretariaten, Vak- comité's e. d. Zal van de afdeelingen worden onderworpen. De zaak-Ter Laan. In een Vrijdag te Delft gehouden vergadering van belangstellenden in de zaak-Ter Laan, voor het meereadcel ouders van leerlingen van school III, werd besloten een adhaesie-adres fan den gemeenteraad te zenden. Er weid op gewezen: lo. dat tegenover den heer Ter Laan de rechtvaardigheid worde betracht, vooral als men bedenkt, dat voor zoovele andere ambtenaren, die tot lid der Tweede Kamer worden kozen, wel een schikking of regeling getroffen kon worden; 2o. dat dooi den heer Ter Laan in zijn Memorie van Toelichting eene regeling aan de hand wordt gedaan, waarbij noch de belangen van school III, noch de sc- meente-financiën schade lijden; 3r. dat liet goed' voor Delft is, dat epn Delftsch ingezetenen zitting heeft in de Tweede Kamer. Verder werd er o. a. besloten veree- nigingen te Delft, die zich op maat schappelijk gebied bewegen, uit te noodigen namens hun vereeniging of namens hun bestuur een adhaesie- adres bij den gemeenteraad in te zen den. Hoogstwaarschijnlijk zal nog een openbare veigadering worden gehou den. waarin de zaak Ter Laan bespro ken zal worden. De vergadering van belangstellenden koos uit haar midden een uitvoerend comité, bestaande uit de heeren: H. C. Bottelier, J. S. de Jongh. R. van In- gen, H. Snoep, I. Levy, IL A. Klem Gz. en M. Boekholt. Transvaal on Oranje-Vrij staat Blijkens een door den voorzitter van het hoofdcomité van het Roode Kruis ontvangen brief ondervinden de doc toren Koster en van Houtum, krijgs gevangen op Ceylon, bij hun medische studiën van de Engelsche autoriteiten veel steun. De heer Ihle, die als admi nistrateur de tweede Nederlandsche ambulance naar Z.-Afrika vergezeld heeft, zou misschien verlof bekomen om gedurende eenigan tijd den heer Wenninck, den Nederlandschen con sul te Colombo, bij zijne tegenwoordig zeer drukke werkzaamheden bij te staan. uitgevoerd nij Thooft en te Delft. Labouchère (Vad.) Nog steeds Nog steeds is de justitie te Amster dam bezig met het onderzoek naar den moordenaar van vrouw Dijxhoorn. De kruier, die was opgeroepen naar aanleiding van een door hem bezorg den brief, is nog niet opgekomen. Er zijn verschillende person-em gear resteerd en gehoord, maar allen zijn weer vrijgelaten. Slag van een paard. Te Nunen kreeg de knecht van den landbouwer Hofman Vrijdag, toen hij het paard wilde inspannen, zoo'n ge weldigen slag tegen het hoofd, dat hij eenige oogenbliliken later overleed. Valsche munter. Door de Venlosche marechaussees werd Zaterdagmorgen naar de strafge vangenis te Roermond overgebracht een zekere S., van beroep gipsgieter, verdacht van het namaken van twee markstukken, die hij bij verschillende winkeliers in betaling gaf. Bij eene huiszoeking moeten er een groot aantal van deze stukken bij hem gevonden zijn. Letteren en Kunst. Toorop is bezig aan een tegeltableau, voor de Algemeene Levensverzekering-Maatij. Amsterdam, voor hun gebouw door Berlage te.Soerabaja. Het wordt op de faiënce-fabriek Roozenburg gebakken. Ook heeft de Nieuwe Beurscommissie, in verband met den Raad van Amster dam, aan Toorop opgedragen drie ta bleaux te vervaardig n voor de vesti bule in de Nieuwe Beurs, voorstellende Hot Verleden, het Heden en de Toe komst. Dit zal in sectielwerk worden Het Ned. Tooneel te Parijs. Onze landgenooten hebben, in de Fransche hoofdstad een enorm succes gehad; voornamelijk Bouwmeester heeft meer dan voldaan aan de hoog gespannen verwachtingen, zooals te begrijpen is. De rolverdeeling was aldus: Shylock de heer Louis Bouwmeester; Le Doge de Veru'se, Van Westerhoven; Antonio, Holtrop; Bassamo, de Jong; Salamio, Verenet; Salarino, van Olle- fen; Gratiano. Tourniaire: Lorenzo, amant de Jessica, Van der Hilst: Tu bal, Van Dommelen; Lancelot Gobbo, Kreeft; Le greffier du tribunal, Ising; Portia, Mw. Holtrop-van Gelder; Ne- rissa, van Ollefen; Jessica fille de Shylock, Hopper. De zaal was vrij voldoende bezet door een elegant publiek, waaronder zeer vele leden van de Nederlandsche kolonie. Geholpen door het uitvoerig pro gram volgde het publiek onder zeer aandachtig zwijgen de goed spreken de tooneelen van Shakespeare's dra ma en hing met de oogen aan de voor treffelijk uitbeeldende gebaren van Bouwmeester. Men was verrukt over de duidelijkheid van zijn mimiek die, ondanks de vreemde taal, zelfs de kleinste bijzonderheden begrijpelijk maakte. Door haar welluidende stem en on berispelijke zeggingskracht, haar so berheid en haar bekoorlijk doen deel de mevrouw Holtrop in het succes van Bouwmeester. In het eerste tooneel van het derde bedrijf, het mooiste van alle. deden de wisselende gemoedsbewegingen van „Shylock" de geheele zaal rillen. Bouwmeester werd driemaal terugge roepen na deze meesterlijk gespeelde scène. Nogmaals, na het laatste af gaan van Shylock. als hij overwon nen is, moest de Nederlandsche too- neelspeler dre maal voor het voet licht komen, om het geestdriftig pu bliek dank te zeggen voor zijn hulde. De Minister van Schoone Kunsten, de beer Leygues, woonde die voorstel ling in een der avant-seënes bij, ge raakte zoodanig in geestdrift, dat hij zich naar de artisten-loge begaf en aan Bouwmeester de volkomen onver wachte benoeming tot Officier d'Aca- démie mediedeelde. Voorwaar een on derscheiding op het slagveld gewon nen. De dir. van een Parijs theater loeft, naar Hendi ka Hendrix in „De Tele graaf" mededeelt, onderhandelinge/ri aangeknoopt met den heer Bouwmees ter, zoodat het te verwachten is, dat hij er nog meermalen zal optrefdën. Nsd. .Muziekfeest. Het Driedaagsch Nederlandsch Mu ziekfeest, te geven door de afd. Am sterdam der Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst-, is vastgesteld op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 Januari des avonds te half 8 uur, en op Zon dag 12 Januari 1902, des middags ten half 2 uur, in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Feest- directeur is Willem Mengelberg. Uitgevoerd zullen worden werken van: Van Anrooy, Averkamp, Jan Brandts Buys, E. von Brucken Fock, Coster, Diepenbrock, ITeinze, Hen driks, Hol, Kes, Van 't Kruys, Sam. de Lange, Loots, Mann, v. Milligen, Nolthenius, v. Oosterzee, v. Rennes, Röntgen, Schèfer, Smulders, Tette rode, Wagenaar, Sweers. Uitvoerenden zijn. de dames Aaltje NoordewierReddingius, Alida Olde- boomLutkemann, Johanna Domela Nieuwenhuis, Paulina de HaanMa- nifarges, Tilly Koenen. Bertha van Ancum, Cato Loman en de heeren: Joh. Rogmans, Jan Dijker, Jos. M. Orelio, Gerard Zalsman (zang) Dirk Schafer. (piano), André Spoor (viool), J. Mossel, (Violoncel), C. F. Hen driks Jr. en M. H. van 't Kruys (or gel). Voorts het Klein Koor a Capella Directeur: Anton Averkamp, De Lie dertafel Apollo, Directeur Fred. J. Roeske, De Afdeelings-Zangvereeni- ging, Het orkest van het Concertge bouw. en in 1899: 1896. In de kantons Bern e® Graubunderland zijn er de meeste, re spectievelijk 292 en 264. Het kapitaal dat in deze ondernemingen is gesto. ken, steeg van 319.5 millioen -in 1880 tot 550.5 millioen in 1899. Het personeel in de vreemdelingen-établissementen bedroeg in 1S99: 27,700, waarvan 15,425 vronwen, 24,001 Zwitsers en 3699 bui tenlanders. In 1899 kwamen er 2,559.000 vreemdelingen in Zwitserland; het aan. tal logeer dagen was 9,763,000. Van de 100 bedden waren er in 1899 in Augus tus gemiddeld'81 en in December 16 be slapen. Van de reizende vreemdelingen waren 33.6 pCt. Duïtschers, 17.3 pCt. Engelschen: 11.2 Franschen. 5.2 Ame rikanen, 3.4 Belgen en Nederlanders. 2.9 Russen, 1.7 Oostenrijkers, 2.2 Ita lianen, enz. In 1897 waren er 104,877 bedden voor vreemdelingen. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Bevallen: A. H. de VosBlijleven d. A. Visserde Reus d. L. v. Doorn Hameetman z. G. de VriesSpeijers d. M .E. EijkenSweers z. A. Ruig- haverBood d. P. GriekspoorMeul- blok d. N. BiesheuvelNoordam z. M. C. de Vlieger—Stokman d. E. Dignum- Kooyman d. G. TulenMeijer d. Overleden: J. J. Book. 4 na. W. Over- dijk 77 j., W. v. d. Pol 2 j.. T. v. Pel, 11 maanden. werking van de echte Scovt's Emulsion wanneer men zelf of iemand in het gezin het middel gebruikt heelt. Een enkele proef met de echte Scott's Emul sion zal elkeen overtuigen. Hot echte preparaat is aan ons Han delsmerk te erkennen, voorstellende een visscher met een kabeljauw op den rug Depots: Tlie Import Trading Office. 's-Graven- hage. Heer llenri Sanders. Amsterdam, de lieer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, de lieer A. van Tuijll, Paleisstraat. Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON. Ileiligenweg. Utrecht. T. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te 's-Gravcu- hage. H. DE ZWART eu Co.. Utrecht. Verkrijgbaar hij nile Apothekers en Drocic*;:i. j»eups. Faillissementen. Uitgesproken: Arnhem, 23 Decmber. J. 'Th. Nikkel, boekbinder en winkelier te Nijmegen, Rechter-commissaris: mr. C. W. A. baron van Ifaersolte, Breda, 27 December. N. J. van der Loo, koopman en winkelier te Breda. Rechtcr-commissaris: mr. A. P. L. Nelissen. Geëindigd: F. J. Bakker Dz., vroeger bakker te Stedum. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Chronische Hoest en Bloed spuwingen. Indien een laaigdurïge en hardnek kige hoest het geheele lichaamsgestel geschokt heeft, zal het den zieke in niet geringe mate geruststellen, van de in onderstaanden brief opgedane ondervinding partij te kunnen trekken: Luzern, Littauerstrasso 45, 27 De cember 1900. Mijneheeren, Een jaar geleden veroorzaakte een hardnekkige hoest mij veel last en kreeg ik tengevolge van het vele hoesten een bloedspu wing. Ik nam een proef met Uwe Scott's Gemengd Nieuws. V reemd elinge a ver keer. Het Statistische Jaarboek van Zwit serland geeft de volgende cijfers om trent het vreemdelingenverkeer in dat land. In 1880 waren er 1002 hotels en pensions, voor vreemdelingen be stemd; in 1894 waren er «reeds 1693 DE HEER J. HUSER. Emulsion, waarbij ik veel baat vond, en ging langen lijd met het middel door. Ik kan u nu de verzekering geven, dat de pijnlijke hoest niet alleen heeft opgehouden, maar ook, dat ik mij in ieder opzicht veel gezonder en ster ker voel dan ooit tevoren; ik raad dan ook iedereen ten sterkste aan. in der gelijke gevallen Uwe onovertrefbare Scott's Emulsion te probeeren. Hoogachtend* (get) J. HUSER. Scott's Emulsion is een bijzonder heilzaam middel voor keel cn longen; zij geeft aangedauen deelen \erzacli ting, zij brengt liet geheele gestel nieu we levenskracht en weerstandsvermo gen, om iederen aanval van zwakte of ziekte te kunnen bestrijden. Men kan zich eerst dan eene goedé voorstelling maken van de heilzame Overzicht Effectenhandel In de weinige benrsdagen van dé afgeloopen week heeft de markt, zoo als te voorzien was, zich niet door bij zondere levendigheid onderscheiden. Maandag jl. was de stemming voor Zuid-Amerikaans; he. speciaal Brazi lië, vrij flauw naar aanleiding van de oorlogsgeruchfen betreffende Chili en Argentinië, waarbij men vreesde, dni ook andere staten, als Brazilië, Peru, enz. wel zouden kunnen betrokken worden. Nu evenwei do kwestie tus- schen heide genoemde landen in der minne schijnt te worden opgelost, konden de koersen zich weder herstel len. Voor onze N. \V. Schuld bestond goe de beleggingsvraog, terwijl ook de markt voor Oostenrijkers. Russen, enz tamelijk vast was. Portugal en Mexico weinig verau dei'd. De Amerikaansche sm r n war n aanvank lijk niet geanimeerd, doch brak in de laatste dagen, van Néw-Yi rk uitgaande, een betere stemming mr, waarvan voor de meeste soorten cmig koersavans het gevolg was. Vooral Atchison Topeka flink vast op bij: ou der goede ontvangsten. Tabaks- en Pelt oleumwaarden n et weinig belangstelling. Prolongatie 33 1/2 Stoomvaartberichten. Het stoomschip Soeanbing vertrok 28 Dec. van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Soerahaja arriveer de 28 Dcc. van Java te Rotterdam. Het stoomschip Jorniua, van Rotter dam naar Java, passeerde 28 Dec. 'a nam. Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Teucer vertrok 28 Dec. van Amsterdam naar Java via Liverpool. Het stoomschip Soembawa, van Ba tavia naar Amsterdam, pats vrdö 27 Dec. 's nam. 3 u. 45 rrk Ouessant» Ilot stoomschip Koningin Wilhelmi- na arriveerde 28 Dcc. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Am alia, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Doc. van Padang. Het stoomschip Timor, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Dcc. van Padang. liet dubbelschroefstoomschip Staten dam, van de HollandAmerika Lijn, vertrok 28 Doé. van Nowyork naar Rot terdam met 1000 vn. margarine en 800 vn. reuzel. Het stoomschip Soembawa. van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 28 Dec., des namiddags 5 uur, Dungeness Het stoomschip Telamon, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 27 Dec. van Port Said. Het stoomschip Koning Willem I. van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 28 Dec. Finistcrre. "liet stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 23 Dec. te Suez. Het stoomschip Bosoeki, van Rot terdam naar Java, arriveerde 28 Dec. te Padang. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java. passeerde 28 Dec. Kaap del Armi. Feuilleton. Naar het Duilsch. 12. Plotseling lachte hij hardop. Dat Was immers alles onzin. een. hel- sche verblinding IStina, zijne Sti na en die twee lange proefjaren en cïe moeder, de lieve tante Ma rie, die hem altijd als een eigen zoon had lief gehad, hoe had zij zoo iets ongehoords, zoo iets onmoge lijks kramen toestaan hoe kon hi.i haar die hij zoo goed' kende als zich zeil f, slechts een oogenblik in staat achten. En toen zag hij ook luet dienst meisje bij die twee komen en haar boodschap d'oen en Stina dadelijk opstaan om haar te volgen alsof zij het heerlijk vond een voorwendsel te hebben om. düen gehaten hofma ker te kunnen ontvluchten. Nu zou zich all'es wel ophelderen en hij zich moeten schamen dat hij zich slechts een oogenbLik door een zoo dolle hersenschim had laten beangstigen. Hij stond' midden in die kamer, naar de deur gekeerd waaidoor zij moest binnenkomen, met een hart kloppen diat hem tot in de keel steeg. En nu hoorde hij bui Hen op d'e trap de stem van het dlienst- meisje „die h'eer was boven in de kamer' «en toen ging de deur open en Stina's l'ichte, slanke gestalte verscheen op dm drempel, maar met den gesmoord'en uitroep: WilmI O, mijn God1! zonk het ongelukkige meisje ineen voor hij haar kon on- cDereieuwen. Zij was niet bewusteloos. Zij stak d'e armen afwerend tegen W.ilm uit, toen hij haar ophief om haar naar d'e canapé te dragen. Maar haar oogen flikkerden zoo verward, zoo wild, also iets «ergers dan onmacht in haar hoofd was 'He verwachten. Zij scheen er zelf bang voor te zijn. dat die plotselinge schok haar het verstand zou doen verliezen. Laat mij. stamelde zij. Raak mij niet aan. Ik zou krank zinnig worden als je hier voor mij blijft staan. Geef mij wat in diat ik dadelijk Sterf neer», het is on mogelijk! ik kan niet blijven lie ven ik moet voor mij zelf vluch ten. als de walging, het verdriet, de vertwijfeling o! het is te veel! dit kan geen mtemsoh uithouden! Zij onttrok zich hartstochtelijk aan zijn arm. waarmode hij haar nog a'Ltijd omvat hield. Hoe ontroerd en vernietigd1 hij zich ook in zijn binnenste gevoelde, toch woog bij hem nog zwaarder liet pijnlijke me delijden met haar toestand, zoodalt hij schijnbaar bedaard zeide: Mijn lief meisje, ik vorder nu als dokter, niiot als je vroegere beminde, dat je verstandig wordt, dat onzinnige tobben laat en zoover tot jo zelf komt d'alt wij een paar verstandige woorden kunnen sproken.. Wil je niet eens bedroeven je vijf zinnen bijeen te houden om weder mijne ltieve, verstandige Stina /te worden? Zij antwoordde niet. Zij zat recht overeind, als verstijfd en versüeendl, alteen het hoofd achterover eai de oogen naar het plafond gericht. Hij nam haar mét gespannen blSik een paar seconden waar. liet toen hare hand los waarvan hij den pols had omvat, ging naar de deur en drukte op don knop van de eliectrische bel. Hij zeide iets tegen het binnenko mende meisje en nam haar, toen zij terugkwam, het schaaltje af. waarop een paar stukjes ijs lagen. Een liét hij or in het wijnglas glij den dat op tafel stond, goot er wa ter bij en een scheutje cognac uit het reisfleschje dat er naast lag. Toen trad hij voor de nog altijd be-weginglooze en zeide: Dit moet je uitdrinken Stina. hoor je wel? Dokter Lornsen. de beroemde arts, beveelt het je. Ziezoo! dat zat je goed doen. Nog een. slokje! Zoo! je bent eene gehoorzame patiënte en verdient een prijsje. Hij zette het ledige glas weder op de tafel, nam een d en ging te genover haar zitten. En nu moet je zoo goed' zijn mij op eon paar vragen !.c antwoorden. Je begrijpt toch dat ik van die hoele gekke ge schiedenis geen woord versta. Hel is mij alle om duidelijk d'at mijn brief niiet is aangekomen dien je ptpeoiies op je verjaardag in handen moest krijgen en mijne komst ver meldde. Dri'e dagen te voren' was ik gepromoveerd' tot dokter in de medicijnen. Ik kon echter rïiiefc da delijk weg; zeker, liefste, ik kon niet. Mijn oude professor, die zoo ongekend veel liefs en goeds voor mij gedaan heeft, wilde volstrekt diat. ik eerst eene ernstig zieke oude dame, zijne speciale vriendin weder op de been zou helpen. Hij bewees mij dat eervolle vertrouwen, omdat hij zelf het bed moest houden en mij voor zijn besten leerling hield. Moest iiktegen hem zeggen: dat gaat j niet, geachte Beschermer, ik moét met dein eersten sneltre in naar Uair- done andore zoekt mijne verloofde een ander.' Nu, je zult wel inzien, dat zulk eeme dwaasheid mij niet kon invallen, maar ik beging eene andere domheid. In plaats van eenvoudig een aangeteekenden o: een telegram u zenden, koop ik em^frooten zak chocolade en v .'an die soort waar ja zoovoe! vrn. houdt, je weet bij Ja cob nor aan do Haven, diio pak ik in een rtnos, doe er een. paar een voudige J»ndtftb!oempjés bij, die ze ker bij deze zuidelijke rozenpracht al te veel zouten hebben afgesto- k' >'s ik die niet met eigeni hand ha geplukt en leg er mijn brief bij acht zijdje-s lang. Ik kon ze ker rui et vermoeder» dat dit cïe ze kerste weg was om het gezondtene niet in je handen te lallen» komen, terwijl er nog bijkwam dat mijn huisjuffrouw, die die doos zelf naar het postkantoor wilde brengen, ver gat die le la.-. n aainlieekenien. En stel je nu mijn schrik voor toen ik, in gesprek met een kennis dlie lang in luiiië gewoond had, aanroerde diat men zooveel kist van de d-ouah non kon hebben, van lusm hoorde dat vooral tegen het Ivt retfoest heel dikwijls de aan hem gezonden pakr kotten met eetwaren en snoeperijen niet waren terecht gekomen. Hij was er nooit achter kunnen komer waar de snoeper te vindemi was. Duivels! dacht ik, als mijn ver ja, rimrs -chenk nu eens het zelfdd lot g. offen had.' En werkelijk, een bewi dat hu ontvangen was, ant woord op mijn brief kroeg ik niet. Dus maar spoedig een getuigschrift aan mijne ixriiente uitgereikt dal zij nog zeker een. twintig, dertig jaren zou Mijven teven n» met den dansten sneltrein, weggesloomd, dag en nacht, door, diat mij hooren en zien verging. En nu ik eindelijk hier aankom neen; zeg mij kind, luet kan toch niet mogelijk zijn? Omdat een vroegere minnaar niet prooi' - op den dag aanwezig is om je to feliciteeren, moest daarom' da^ delijk (Wordt vervol ff d)j

Haarlem's Dagblad | 1901 | | pagina 5