trok na jaren 'alhier gewoond1 te hebben, de alom bekende erni wij kunnen er gerust bij zeggen ge achte heer Lamfers en. familie. Kwam men in den winkel, dan za gen wij voor ons een schilderij waarin een aantal gouden en zilve ren medailles hingen, wat genoeg zegt, 'dat genoemde h'eer een kun stenaar in zijn vak is. Ons dbrp beeft alzoo den kun stenaar moeten z.ien vertrekken. Als secretaris dier afdeed ing Tuin bouw ©n Plantkunde verliest. ook d'eze af dealing in hem een waardig lid." Naar w ij vernemen zal er den llden Januari gelegenheid zijn tot het hooren zeggen van mooi Neder- landsch. De dames Wichers en Möllin. ger, die dan voor het Algemeen Neder- landsch Verbond zullen optreden zijn meer en meer bekend geworden in ons land. Avond op avond moeten zij ons heele land door hun groot repertoire ten beste geven. Oude verzen als de alleenspraak van, Badaloch en reien uit de Gysbrecht van AemsteJ, nieuwe als in de Smidse van M. Boddaert, wis selen af met samenspel en vlugge blij spelletjes of Transvaalsche verzen. De kaarten zijn aan de leden verzonden. De toegangsprijs is f 0.50; kaarten te krijgen tot een beperkt aantal bij den heer H. N. Mul, Kruisstraat. Proc e ss e n-v e r b a a 1. Door de politie zijn in 1901, 1766 processen- verbaal wegens verschillende overtre dingen opgemaakt. Aan deoi Officier van Justitie zijn 1001 processen-verbaal toegezonden, en ter zake van dronkenschap is te gen 620 personen geverbaliseerd. Gisteren namiddag is het oude huis van bewaring in de Tucht huisstraat door de heeren Mrs. van der Mersch en Thöne, voorz. en secre taris van het College van regenten van die inrichting, op eenvoudige wij ze teruggegeven aan de gemeente en door het tegenwoordig zijnde Coll. van B. en W. aanvaard. Lezing over Spanje. Den 23en Januari a.s. zal dr. M. F. van Learnep in het Brongöbouw zijne tweede lezing over Spanje houden. Deze lezing zal wederom worden opgeluisterd! door lichtbeelden mat voorstellingen tot dusver niet tie de zer stede vertoond. Zeker zal het aanbal belangstellenden dien avond wederom groot zijn. Voetbal. H. F. C. ontvangt! Zondag a.s. op baar terrein aan de Spainjaardklaan voor de le kl. N. V. B. de vereeniging Ajax uit Leidien.. Staat van de aardappelen en Boter markt over de maand1 December 1901. Artikelen. Aang. Verk Prijs. Boter 377 Kg. 377 Kg. f 1.301.50 Biggen 203 st. 203 st. 700—14.00 Schrammen 107 st 93 st f 12.00-25.00 Aardapp. 635 Hl. 590 Hl. f 1.50—2.50 Appelen 524 Hl. 486 Hl. f6.00-15.00 Peren 498 Hl. 486 Hl. 5.00—15.00. Staat van de Aardappelen en Boter markt over het jaar 1901. Artikelen. Aang. Verk Prijs. Boter 6535 Kg 6456 Kg. f 0.85—160 Biggen 2756 st. 2585 et f614.50 Schrammen 1843 st. 1696 st f 11—30 Aardapp. 18141 Hl. 16476 Hl. f 1.50—25 Appelen 7676 III. 6997 Hl. 0.50—18 Peren 8773 Hl. 8004 Hl. /3— ƒ72. Uit de Omstreken. IJmuiden. Het afgelOopen jaar is voor den vischhandel zeer gunstig geweest. De omzet-percentage in de rijksvischhal is, vergeleken bij het vorige jaar, met ongeveer 40 vooruitgegaan. Hs.arlemrnerm eer. In de Ringvaart bij het stoomtuig Lijnden is verdronken de 45-jarige arbeider v. E., vermoedelijk door duisternis en misbruik sterken drank; hij laat een vrouw en zes jonge kin- deren onverzorgd achter. Binnenland. Het Ned. Zendingsgenootschap heeft een beroep gedaan op het Neder- landsche» volk. De inkomsten, die tot vóór korten afgezien. Maar ook aan de oevers van bet Garda-meer was heit niet zulk goedkoop leven, als zij zich haddien voorgesteld. De prijs voor pension zelfs in die eenvoudigste buizen scheen hun onbereikbaar, vooral omdat het onzeker was of zij hier in dien winter iets zouden kun nen maken, dat op de Münchenar kunstmarkt koopers zou vinden. Op zekeren dag had men hen de punit van San Vigil'io aangeraden1, die met het cypressenbosch achter de witte paleismuren hen zoo ge heimzinnig aantrok toen zij er van het Gandia^eiland! een blik op had- dien geworpen. En reeds cl)en vol genden dag bad een schuine hen: aan dJat wonderlijke strand ge bracht, met al hun hebben en hou den, hunne schilderezels en schil- derkasten, want hoewel men hen gewaarschuwd had dat er geen lo gement was, niet eens een herberg, rekenden zij er op dat hier het verlangde winterverblijf zou te vin den zijn. En werkelijk was het hun gelukt reeds in bet eerste huis waar zij aanklopten een onderkomen te vim den. Het behoorde aan do nog jon ge weduwe van een schinner, die tijd' meestal zonder buitengewone maatregelen voldoende waren om in de behoeften te voorzien, zijn in de laatste jaren sterk gedaald, zoodat ze in 1900 niet meer dan ruim f 53.000 beliepen. Het buitengemeen gunstige jaar 1897 gaf een overschot, dat het ge nootschap gedurende de laatste jaren staande hield; maar het laatste over blijfsel daarvan versmolt door slechte inkomsten van het jaar 1900, dat eon deficit van bijna 11.000 deed ontstaan. Eene ernstige poging, in het voorjaar in het werk gesteld, mocht niet baten. Het hoofdbestuur zag zich genood zaakt, door het nemen van een hypo theek, groot f 32.000, in den kasnood te voorzien, en toen deze gelden ver bruikt waren, moest als laatste redmid del de toevlucht worden eenomen tot het te gelde maken van een kapitaal groot f 17.000, dat voor het weduwen- pensioenfonds op de grootboek was ge plaatst, en dat dus alleen als geleend mag worden beschouwd, zoodat de f 5000. die daarvan thans reeds zijn verbruikt, moeten worden beschouwd als schuld. Op dit oogenblik is dus een tekort in kas van f 37.000. Daartegen over staat geen enkele rentegevende bezitting. 1) De meening .die bij som migen schijnt- te bestaan, dat het ge nootschap in het bezit zou zijn van kapitaal, is geheel uit de lucht gegre pen. Het genootschap bezit geen ander kapitaal, dan hetgeen hier en in Indië in zijn vaste goederen is vastgelegd. Uit een overzicht van inkomsten en uitgaven gedurende de laatste vijf ja ren blijkt eene gestadige vermindering van uitgaven. De oorzaak daarvan is vooreerst, dat het genootschap zijn werk heeft beperkt in zooverre als dit zonder schade kon geschieden. Zoo heeft het Gorontale opgeheven. Sa- marang aan de Salatizending overge daan, terwijl Madioen geen eigen zen deling meer heeft. Eindelijk is nu on langs Savoe de standplaats geworden van een hulpprediker. Maar in de tweede plaats is d?ze vermindering een gevolg van de subsidiën, in den laat- sten tijd door de regeering toegestaan. Door een en ander is het budget nu tot beneden de f 90,000 gedaald. Of op den weg van bezuiniging nog kan worden voortgegaan, wordt ern stig overwogen. Maar zeker zal dit niet kunnen geschieden in die mate, dat daardoor een tekort als thans wordt voorkomen. Moeten de hoofdbestuur ders zoover gaan, dan zouden zij zelf moeten afbreken wat ten koste van veel moreele en materieel© opoffering in ruim 100 jaar tijds werd verkregen. Het beroep op het volk strekt om dit te voorkomen. 1) Nog slechts 5000 staan op het Grootboek, maar zijn onvervreembaar ingevolge beschikking van den testa teur. Een ingewikkelde geschie denis is aan het einde des jaars te Hilver sum afgespeeldi De makelaar J. J. ver voegde zich eenigen tijd geleden bij den heer P. F. Wintershoven, met wien hij eenigen tijd vroeger in aanra king was geweest door het voor den heer W. verhuren van een zijner per- ceelen. Bij die gelegenheid was de ma kelaar J. J. in het bezit van de hand- teekening van den lieer W. gekomen. Het tweede bezoek had ten doel om den heer W. uit te noodigen f 1000 te storten voor een op te richten Ame- rikaansch reclamebureau te Amster dam. De heer W. ging daar evenwel niet op in. De makelaar had zich met het oog op dit bureau geassocieerd met den hr. Ph. P. te Hilversum, en hem een bewijs gegeven, dat hij storten zou tot f 500. Overeengekomen was, dat de heer P. zou genieten f 12 's weeks en dte helft van die winst. Toen de heer P. ongeveer f 150 in voorschot was en de makelaar in gebreke bleef om te be talen, sprak P. hem daarover herhaal delijk aan. De heer J. J. gaf nu voor in zijn bezit te hebben een cheque van f 1000 op den heer Wintershoven, be taalbaar 20 December. Toen nu de heer P. bij den heer W. ging informeeren, of dit zoo was, kwam de zaak aan het licht. De com missaris van politie werd nu met een en ander in kennis gesteld en het ge volg was, dat P. een aanklacht tegen J. J. heeft ingediend wegens bedrog met een valschen wissel, dat J. J. een aanklacht tegen P. heeft ingediend wegens het voortdurend dreigen om geld en dat beiden op Oudejaarsavond zijn gearresteerd en naar Amsterdam vervoerd', waar de zaak verder onder zocht zal worden. Bij den heer P. wer- den brieven gevonden van den heer J. een jaar geleden bij heit inladen van site enen uit die groeve verongelukt was. Een buisje met eiene verdie ping boven twee kamers, een g.roo- tere en een. kleine, "waarin d!e bed den van bet echtpaar en van heit eeniig9te kind! stonden. Deze ver trekken waren nu vrij gekomien. Bij Hilda gaf hier den doorslag die dlonkere krullekop en de vurige zwarte oogen van dien zesjarigen A'gostin© en het melancholieke brui ne gelaat der jonge vrouw, die ove rigens met den geringen huurprijs, die de schilderessen wilden beta len, genoegen nam, omdat zij daar door haar uit allerlei kle/ine verdiensten bestaand) inkomen kon vergrooten. De vriendinnen betrokken dan ook de kamers onmiddellijk en Hil da, die de kale bestoven muren af schuwelijk vond, begon dadelijk, eerst met behulp der huisvrouw, zooveel mogelijk den vuilen rom mel schoon te vegen en daarna die vertrekken eenigszine aan te klee- deni door alle medegebrachte stu diën, die hier moesten word'en af gewerkt, boven den, schoorsteen en aan den wand te hangen en de vol gende dagen, uit dien. tuin en uit hef, j., waarm gezinspeeld werd op een cheque van f 1000 en waarin de letter W. voortdurend voorkwam. Vechtpartij- Woensdagavond laat ontstond er eene onderlinge vechtpartij in de zoo genaamde Vrouwenkamp te Leiden, waarbij eene wouw in de borst, en een manspersoon in den hals gestoken is. De verwonding der vrouw vooral liet zich ernstig aanzien, volgens verkla ring van den daarbij geroepen genees heer, op wiens last beide verwonden naar het Academisch Ziekenhuis zijn gebracht. Donderdagmorgen verklaar de de dokter van genoemde inrichting, dat de wonden niet levensgevaarlijk zijn. De politic doet onderzoek naar de daders. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prinsgemaal gebruikten op Nieuw jaarsdag den maaltijd bij H. M. de Koningin-Moeder. Personeel Z. A. S. M. Eerstdaags vergadert het Hoofdbe stuur van den Bond van uit Zuid-Afri ka verdreven N.Z.A.S.M. personeel ten einde te spreken over de mogelijkheid van een spoedige uitkeering door het Engelsche Gouvernement aan de Ne- derlandsche schade-eischers. In ver band hiermede zal eene deputatie van het Hoofdbestuur eene bijzondere audi ëntie bij den Minister van Buitenland- sche Zaken aanvragen. In het hart. Te Den Hoht kreeg Woensdagavond bij eene vechtpartij een 23-jarig jong- mensch een messteek in het hart De dood volgde onmiddellijk. De dader, een orgeldraaier, nam de vlucht. Rechtszaken. Een collectant en een dominéé Voor de Haagsche rechtbank had zich Donderdag te verantwoorden een collectant van den zich noemenden do minee Wessels, die op 23 September jl. aldaar eene collecte had gehouden, op gevende te collecteeren voor „de Her vormde Diaconie". De collectant werd gearresteerd door twee rechercheurs van politie, die bij hem in beslag na men f 2.14. Naar aanleiding van die in beslag name werd door den zich noemenden ds. Wessels aan den heer Olivier, com missaris van politie aldaar de volgen de brief geschreven: „WelEd. Heerl Diakenen van Oud-Geref. Gemeente alhier, gehoord, dat op dan 23en Sep tember jl. door een agent van poli tie, zonder wettige redenen is gear resteerd Hun collectant, de heer B.... en bij die arrestatie in beslag is geno men het geld ad 2 gulden 14 centen; gehoord het advies volgens „ambts- waardigheid" van Onzen Voorzitter, overgebracht, welk advies oetreft een gesprek met collectant B... in tegen woordigheid van den heer Hoofdcom missaris en onzen Voorzitter; overwegende dat hoofdzaak en inhoud van dat. gesprek slechts ge leid heeft tot handhaving onzu Redi ten; overwegende dat het meer clan 30 da gen is verleden sedert bed le avre? tatie; gelet op onze eigendommeiijk recht; gelet op het schrijven van H. M. en de dMinister van Justitie, Cort van der Linden; Verzoeken brenger dezes mede te ge ven de in beslag genomen gelden, ad f 2.14. Namens Diakenen voornoemd, M. J. Wessels, voorzitter." De president herinnerde den beklaag de aan het hoogst ongunstig verleden van den zich noemenden Dominé Wes sels reeds herhaald emalen veroordeeld wegens dronkenschap en andere „zeer leelijke zaken" en raadde hem aan zich voortaan daarmede niet meer in te laten. Daar de subst.-officier van justitie rnr. Van Geuns, noodig oordeelde nog een getuige te hooren, werd de verde re behandeling der zaak geschorst. V erduistering. De rechtbank te Tiel heeftTh., d's trictsontvanger van de Bommel er- waard boven den Meidijk, wegens valschheid in geschrifte en verduiste ring van f 17.000, veroordeeld tot 11 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. cypressenbosch aan de overzijde al lerlei mooi, altijd ga-oen struikge was aan te dragen, waarmede zij d!e hoeken versierde. Naast het venster, diait op het meer uitzag, werden de beide schildersezels ge plaatst, een rood© reisdeken over het tafeltje uitgespreid dat voor de oude. waggelende canapé stond, en daar h.eé, naar Italiaansche gewoonte, grove linaiiengoed, dat over de bed den lag, aan zindelijkheid niets te wenschèn overliet, zag ook het slaapkamertje er gezellig uit, voor al toen ook 'op het kleine tafeltje, dat de huisvrouw nog kon verschaf fer», het niette toiletgerei der beide dames rondom ham reisspiegel was opgesteld. Nadat de eerste inrichting was af- geloopen verrukte deze eenvoudige huiselijkheid de weinig eischende kunstenaressen dermate, dat zij elkander opgewonden omarmden en in het grootore vea-trek, dat voor woon-, schilder- em eetkamer moest dienen, lachend rondsprongen. Toen zij in de volgende dagen den geheelen omtrek hadden doorkruisd en altijd' wedier iets nieuws ontdek ten, dJat hunne schiildersaogien moest bekotfeh, was het hun heor- Tw69 schelmen. Ten tweeden male werd voor de Haagsche rechtbank behandeld de zaak van twee jonge mannen uit Monster, beklaagd een jong meisje aldaar ge dwongen te hebben sterken drank te drinken, door haar in een herberg ach terover te hebben getrokken en een glaasje jenever of brandewijn te heb ben ingegoten. De zaak werd diel vorige maal geschorst, om nog een getuige te1 hooren. Twee getuigen verklaarden ook nu weer, dat zij gpzLen hadden, dat de beklaagden het meisje drank hadden ingegoten, terwijl één hunner haar achterover hield. Een andeir getuige beweerde, dht het meisje van hem een borreltje had' aangenomen en dat zelf had opgedronken. Weer een ander ge tuige beweerde, dat de man. die be klaagd' was het meisje te hebben vast gehouden, geen hand naar haar had uitgestoken. Een volgende getuige ver. klaarde weer, dat het meisje het haar aangeboden, en door haar aangenomen borreltje in tweemaal had naar bin nengewipt en weer een ander getuige vulde cte verklaring aan van hem', die had getuigd!, dat die man diie beticht werd het meisje achterover gehouden te hebben, haar met geen hand' had aangeraakt. Na deliberatie over den aard van het vocht, of het geel of wit, of het ci troen, extract van kwast, jenever of brandewijn was geweest, kreeg het O. M. het woord. Subst.-off. van justitie mr. Van Geuns meende, dat vast stond dat het meisje gedwongen is om sterken drank te gébruiken. Wat aan het feit is voor afgegaan staat echter niet vast: dat is nog steeds ean dubium. IJot aandeel van den eenen beklaag de aan d&ze zaak achtte bet O. M. be wezen en voor hem vorderde het 14 dagen, voor den tweeden vrijspraak. Uit de Arbeiderswereld Diamantbewerkers. De besturen der gecombineerde dia- m antb ew erk ers-v er e eniginge n hebb en Woensdag vergaderd en als gevolg dier beraadslaging de werkstaking gepro clameerd voor allen arbeid ten behoe ve der leden van de Amsterdamsche juweliers-vereeniging. Deze proclama tie betreft dus voor bet oogenblik in het bijzonder ben, die, onder zelfstandige bazen arbeidende, nog werk voor de juweliers onder banden hadden en dit zouden afmaken. Door de vaste, onder toezicht dier juweliers zelf werkende personeelen werd reeds Donderdag niet gewerkt wegens de door de juwe- liersvereeniging toegepaste lock-out. Bij een en andier moet in het oog ge houden worden, dat de roosjes-juwe liers buiten de juweliers-vereeniging staan. De lock-out en de daartegen over uitgesproken werkstaking tref fen alzoo niet de roosjesbranches in het vak. En ook zijn er in de briljant- branche eenige niet tot de juweliers- vereeniging behoorende juweliers.die dus niet tot de uitsluiting hebben me degewerkt en voor wie dus ook niet de geproclameerde werkstaking f$ïdt. Men moet zich derhalve de stagnatie in hst bedrijf, hoewel van nanmerke- lijken omvang, niet als algemeen voorstellen. BUITENLAND. De typografen te Belgrado hebben het werk gestaakt, zoodat verscheiden kranten niet kunnen verschijnen. De betrokken directeuren hebben terstond onderhandelingen aangeknoopt voor den aankoop van zetmachines, die tot dusver in Servië nog niet in gebruik zijn geweest. Krupp te Essen heeft weer eens een half millioen mark gestort in het pen sioenfonds van zijn personeel. Sporten Wedstrijden. Voetbal. Voor Zondag 5 Januari zijn die vol gende competitie-wedstrijden van den N. V -B. vastgesteld: Westelijke eerste klasse: R. A. P. H. B. S. in Amsterdam en H. F. C. Ajax. in Haarlem. Westelijke tweedie klasse A. Quick Volharding en Swift (Amsterdam) Swift (Den Haag) in Amsterdam; Olym- piaA. V. V. te Rotterdam vermoede lijk op het Schuttersveld. Westelijke tweede klasse B: Concor diaD. F. C. in Delft en QuickVol harding, in Den Haag. Westelijke tweede klasse C.: Steeds VoorwaartsGooi, in Amsterdam. lijk te moede. Daar het nog mooie warme herfstdagen waren, liepen zij den geheelen dag buiten rond, onvermoeid in het maken van cy- pressenHstndiën of vreemdsoortige planten verzamelende, waarvan Ofibi voor hare phantasbische. bloem stukken nooit genoeg kon krijgen. Toen het weêr ruwer weid, dat door de gestadige windstilte d!e zwakke borst van Hólde echter geen kwaad deed, schilderde deze het portret van den knaap en van zijne moeder, terwijl Otti naast haar be zig was met een vreemdsoortig stil leven, dat samengesteld was uit cüe gewone dagelijksche eetwaren.' m>et vruchten, granaatappelen en vis- sc-hlen en, een stuk G-orgonzolakaas met de groenachtige vlekken bin nen; in,. De modellen hadden het groot© voordeel dat als zij in dienst der kunst hun schuldigen plicht hadden gedaan, zij daarna bij do eenvou dige maaltijden konden gebruikt worden, aan welken eenvoudiigen voet van leven de vriendinnen zich zonder morren onderwierpen,. Daar er slechts eenmaal in de weiek van den overkant uit Garcia verech brood kwam, gewenden zij zich aan Oostelijke eerste klasse: Hercules Vitesse in Utrecht en QuickVictoria in Nijmegen; Go aheadP. W. inWa- geningen. Verder speelt het elftal, samengesteld door den heer C. W. van Hasselt te Rotterdam, in Antwerpen tegen het Belgische elftal, dat verleden jaar in dezelfde plaats op het terrein van de Beerschot F. C. heeft gespeeld tegien Celeritas van Rotterdam. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Slechte Spijsvertering. Vele kinderen sukkelen er aan. Wij ontvingen den volgenden brief van de ouders van een kind, dat leed aan slechte spijsvertering en de En gelsche ziekte had: Frankfurt a.d. Main, Herbartstrasse 13, I, 15 Juni 1901. Mijneheeren, Hierbij geef ik u de verzekering, dat uw preparaat, ge naamd Scott's Emulsion, mijnpleeg- kind veel goed heeft gedaan. Het kind was tengevolge van Engelsche ziekte en braken zeer verzwakt. Na gebruik der eerste flesch konden wij eene groote verbetering bespeuren, en nu wij met het gebruik ervan geregeld dioorgaan, is het kind gezonder dan het vroeger ooit geweest is. Tevens dient nog te worden opgemerkt, dat het kind Uw middel gaarne inneemt, U van harte dankend, Hoogachtend, (get.) F.LOOS. Wanneer kinderen met de spijsver tering sukkelen en zij blijkbaar uit hun voedsel niet die kracht halen die voor den groei van een kind noodig is, dan is het raadzaam, hun bij het ge wone voedsel een weinigScotts Emul sion te geven. Dit wereldberoemde preparaat bevat de uitmuntende Noor- weegsche levertraan met natronhypo- phosphiet en glycerine in een smake- lijken en licht verteerbaren vorm. Kinderen beschouwen Scott's Emul sion niet als medicijn maar als een lekkernij, en wij overdrijven niet met te beweren, dat met de uitvinding der Scott's Emulsion, de moeilijkheid is overwonnen om levertraan voor ieder een bruikbaar te maken. Scott's Emul sion bevordert de spijsvertering, ver meerdert het bloed en vormt een zoo heilzaam middel, dat 't het zwakste ge stel in korten tijd volkomen gezond heid teruggeeft. De echte Scott's Emulsion is steeds verpakt in een zalmkleurigen omslag gesloten door ons handelsmerk, voor stellende een visscher met een groo- ten kabeljauw op den rug. Depóts: The import Trading Office, 's-Graven- hage. oe Heer Henri Sanders, Amsterdam, de lieer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de lieer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heiligen weg. Utrecht. T. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te 's-Graven hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkrp- - alle Apothekers er Dro»!<" Letteren en Kunst. De Figaro. Het gerechthof te Parijs heetf Dins dag het vonnis vernietigd van de recht- bank van koophandel, waarbij de bei- die in Italië gebruikelijke Polenta die met een zeer goedikoopein roo tten wijn werd doorgespoeld'. Bo vendien kregen zij bijna dagelijks versche visch en daarenboven had den zij zekere voorliefde voor heft twijfelachtig genot van in olie ge legde tonijn, die voor gevoelige ma gen gewoonlijk zwaar te verteeren is. Maar zelfs de zwakke Hildie kon dietn r";;s zonder slechte gevolgen verdragen en zij kwam zichtbaar bij in het armzalige leven onder het dak van de vochtige schipperswo- nring, zoodat zelfs een kleine blos zich op hare bleeke wangen ver toonde. Als in weerwil van hunne zuini ge huishouding hunne middelen weder opraakten, dan zonden zij snel een paar gereed zijnde studiën naar Miimchen aan vrienden, die er werk van maakten om ze te verkoo- pen. Van de opbrengst konden zij dan» weder een tijd lang loven en den voorraad' geoliede tonijn beta len en zich somV 'ds ook dte weelde van een tocht mat de stoomboot ver oorloven om nieuwe, mooi© ge zichtspunten te ontdekken. Malspap. d'e directeuren van de .Figaro", dé heeren Périvier en de Rodays, in 't gelijk waren gesteld tegenover het be sluit der vergadering van aandeelhou ders. waarbij zij waren ontslagen. Het Hof heeft beslist, dat de vergadering zijnde de tweede, nadat op de eerste het vereischte stemmental niet was vertegenwoordigd, bij gewone meerder heid kon beslissen en dat in de on- eenigheid tusschen de beide directeu ren voldoende reden bestond voor de vergadering om krachtens de statuten hen te ontslaan. De tegenwoordige di rectie, enkel door den heer Périvier gevoerd, werd daarom veroordeeld bin nen 8 dagen de leiding en de zaken over te dragen aan den voorzitter van com missarissen. Reeds het nummer van 1 Januari vermeldt niet meer den naam van den heer P. en de aandeelhouders zullen over 14 dagen bijeenkomen om in het directeurschap te voorzien. Drisdaasseh muziekfeest. Het volledig programma luidt als volgt: Eerste dag 10 Januari. 1. Koninginnemarsch, phantasievoo orkest, van E. von Brucken Fock. 2. Voorspelen tot en Reien uit Gijs brecht van Aemstel, voor soli, koor en orkest, van Bernard Zweers. 3. a. Chant d'Amour, Poéme Sym- phonique, voor orkest, en b. Rosch. Hoschana, Prière, voor violoncel en or kest, van K. Smulders. 4. Te Deum Laudamus, voor 2 koren, soli en orkest, van Alph. Diepenbrock. Solisten: de dames A. Noordewier Reddingius, J. Domela Nieuwenhuis, P. de HaanManifarges en B. van Ancum en de heeren Joh. Rogmans, Gerard Zalsman (zang) en I. Mossel (violoncel). Tweede dag 11 Januari. 1. Feest-Ouverture, voor orkest en orgel, van M. H. van 't Kruys. Orgel: de heer M. H. van 't Kruis. 2. Gebet, voor gemengd koor, van J. Röntgen. 3. Zwei Symphonische Satze van W. de Haan. 4. Viool-Concert (D gr. t.) van G. H. Witte; door den heer André Spoor. 5. Twee deielen uit die symphonie no. 1 van W. Kes. 6. Elaine und Lancelot, symphoni sche ballade, van A. Averk.amp. 7. Liederen voor gemengd koor: a. Windgesuis, b. Tranen, van S. de Lan ge: c. Memorare, d. Lentedauw, c. Mor genwandeling, van Ph. Loots; door het „Klein Koor a Capella," dir. Anl. Averkamp. 8. Morgenlied van Ph. Loots; door de Liedertafel Apollo", dir. Fred. J. Roeske. 9. Suite voor strijkorkest, harp er hoorn, van Jan Brandts Buijs. 10. Fantasie over een oud-Neder- landsch lied van Joh. "Wagenaar; voor mannenkoor (de Liedertafel Apollo") en orkest. Derde dag 12 Januari. 1. a. Preludium en Fuga en b. Toe cata van C. F. Hendriks Jr. 2. Matrozenkoor uit ..De Vliegend Hollander" van R. Hol. Voor mannen koor (de liedertafel „Apollo") orkest. 3. Piano-Concert (Es gr. t.) van D. Schafer. 4. Ritt r Oluf, ballade, van C. H. Coster. Voor sopraan-, alt- en bariton solo met begeleiding van strijkorkest, harp en piano. 5. Voorspel en „Choeur de jeunes fil- les" uit de opera „Melaenis", van Gottfr. Mann. 6. a. Kinderliedjes, b. Instantanee- tjes, c. Tweestemmige Miniatuurtjes van Cath. van Rennes^ Door een Kin derkoor onder leiding van mej. C. van Rennes. 7. Voorspel „Jolanthe" voor orkest van C. van Oosterzee. 8. A. Luarin, scène uit Wolff's ..Tannhauser" van H. Nolthenius; B. Vier Liederen uit ..Roemeensche Liede ren-Cyclus" van S. van MillTgen; C. a. Mijn naam van Anton Averkamp; b. Het ideaal van L. A. van Tetterode. 9. „Piet Hein," Hollandsche Rliap- sodie, voor orkest van P. G. van An- rooy. 10. Slotkoor uit „Vincentius a Paula' van G. A. Heinze. Solisten: dg-dames A. Oldenboora Lutkemann, Tilly Koenen, J. Domela Nieuwenhuis, B. van Ancum en de heeren Jan Dijker. Jos. Orelio (zang), D. Schafer (piano) en C. F. Hendriks Jr. (orgel). In een brochure getiteld „Het goed recht van het Spiritisme" heeft de heer H. N. De Fremery een weerlegging willen geven over een artikel „over Spiritisme" door Dr. P. F. Abbink Spaink'in „Het album der Natuur" ge publiceerd. Deze brochure is bij de fir ma Cohen Zonen te Amsterdam ver. schenen. Van het nieuwe letterkundige maand, schrift „Den gulden Winckel" is een proefblad verschenen. Li» hunne brieven naar huis wachtten zij zich echter wel aan. hun enthousiasme over die punt van San Vigilio dien teugel tie vie ren, uit vrees anderen daarheen te lokken dlie het genot van dit aan d'e wereld onttrokken dichterlijke plekje voor hen kond'en verstoren. Zoo had1 het vriendelijke ioeval het jong© paar uit d'e boot bij deze twee goede zielen gebracht en even als voor uit den koers geraakte vo gels een d'roog nest aan het strand gevonden Het was alsof Stina in hare ver stijving d'e warmte voedde van de vier zusterlijke armen die hare be- wegmglooz© ledematen hielden om vat. Toen zii den drempel van het huis hadden bereikt opendte zij zelfs als slaapdronken de oogen en trachtte met d© voeten den grond le vinden. Dit gelukte echter nog niet; zij moest zich weder aan hare twee Samaritanen overgeven. (Wordt vervolgdjj

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2