1. MecJedeelingcn. 2. Staat van begrooting der inkom sten en uitgaven van do Afdeeling, voor 1902. 3. Verslag van de afgevaardigden ter Algcmeene Vergadering, gehouden te Oud-Beijerland op 25 Juli 1901. 4. Benoeming van een lid van 't Be stuur der Afdeeling, inplaats van den heer Mr. G. C. Everwijn Lange, aan de beurt van aftreding en herkiesbaar. 5. Verkoop der onafgehaalde prijs- voorwerpen van de verloting ter gele genheid van de HaairlemSche Paar denmarkt. Daarna koslelooze verloting (alleen voor de leden, die bij den aanvang der vergadering en tevens bij de ver loting tegenwoordig zijn. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 8 Jan. 1902, des namiddags ten half 2 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Herstemming voorstel-F. W. N. Hugenholtz, instellen Commissie in zake levering van electrischen stroom aan firma J. J. Beijnes. 3. Voorstel B. en W.W. adres Veree- niging Industriëelen en Kooplieden op neming bepalingen in zake werksta king in bestekken voor gemeentewer ken. 4. Id. id. beschikbaarstelling gelden bouw nieuwe brug LeicLscheVaart, 5. Id. id. ondershandsche aanbeste ding bovenbouw brug Spaarne (Kou den horn). 6. Id. id. aangaande dading met L. de Groot. 7. Id. id. verhuring gronden, enz. 8. Id. id. ontheffing huur ten name van F. W. van Eeden. 9. Id. id. aanvaarding grond Voor zorgstraat. 10. Id. id. wijziging art. 4 verorde ning voorwaarden levering duinwa ter. 11. Id. id. id. verordening vergun ningsrecht kleinhandel in sterken drank. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Krom no. 18. 13. Id. id. id. perceelen Lange Anna- straat nos. 35, 35a en 37. 14. Id. id. id. perceel Nassaulaan no. 50. 15. Id. id. id. perceelen Boeresteeg no. 26 en Patiëntiestraat no. 11. 16. Id. id. Oprichting en exploitatie gemeentelijke zwem- en badinrichting 17. Id. id. instellen Commissie van volkshuisvesting en volksgezondheid. 18. Id. id. id. bijzondere raadscom missie gemeentelijke brandverzeke ring. 19. Id. M. de Braai wijziging grond- huren. 20. Benoeming lid commissie art. 40 gascontract. 21. Id. Regent bewaarschool Barbo- rargasthuis. 22. Aanbeveling B. en W.W. benoe ming leerares handwerken meisjes school voor M. O. 23. Voordracht id. id. onderwijzer Vijfde TusschenschooL 24. Id. id. id. onderwijzeres koste- looze schooil Lett. B. 25. Id. id. id. id. Tweede Tusschen schooL 26. Id. id. id. onderwijzer Derde TusschenschooL 27. Verslag Opzichter gasverlichting over November 1901. zaak dat uit alle ooraen des lands zich noemende erfgenamen in Zomea*zorg bijeenkwamen. Het bleek echter, dat. het hier gold een zeer particuliere bij eenkomst- van een dertigtal cliënten dezer advocaten, zoodat velen onver- richterzake konden vertrekken. De slotsom der bijeenkomst was, dat binnen 14 dagen door genoemde advo caten aan hun cliënten uitvoerig ad vies zal worden uitgebracht over de vraag, of er werkelijk in deze zaak met eenige kans op succes kan gepro cedeerd worden. Kam er vanArbeid. Bij Kon. besluit van 31 Dec. 1901 is de in 189S opgerichte Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven te Haarlem opgehe ven, daar een behoorlijke samenstel ling niet meer mogelijk is gebleken. Schouwburg. „Le Bourgeois Gentilhomme" comé- die-ballet. doxrné par le Roy A toute cour dans le ch&teau du chambort au mois cFOctobre (le 10/1670 fait par monsieur de Lully. sur-intendant dte la musique du Roy et par le Si'eur Mol lière", aldus luidt, de authentique titel van een overgeschreven partituur van „Le Bourgeois Gentilhomme". Bij de opvoering te Chambord werd de rol van Jourdain gespeeld door Molière zelf. en Lully vervulde de rol van Muphti. Het lied van Jourdain (Je croyais Jeanne ton, etc.) door Coquelin ge zongen, is een populair ouöerwetsch Bedje. Aan de beroemde Turksche ceremo niën in de vierde acte zal, de mïse-en-scène betreft, de meest moge lijke zorg worden besteed. De heer Hertz, de impressario, wil het publiek kennis doen maken met werk, waarvan de groote schoonheid tot nog toe door slechts enkelen, uit verkorenen genoten kon worden. HLer is de opvoering vastgesteld op 10 Januari. Hetbest uurder Kamervan Arbeid! voor die confectiebedrijven te Haarlem en Heemstede, heeft aan B. en W„ in antwoord op het verzoek om medewerking in de enquête naar de werkeloosheid medegedeeld, dat zij unaniem van oordeel waren, het ge ven van een juist antwoord1 op de zoo gewichtige vragen, door bijeemroe- ping der Kamer niet zou bevorderd! worden, wijl een voorafgaand ondier- zoek noodzakelijk was. Aangezien de gestelde termijn zoo kort is, dat er voor een onderzoek als bovenbedoeld geen tijd beschikbaar is, kunnen zij tot hun leedwezen niet voldoen aan het verzoek. Mocht later het verzoek herhaald worden en aan d'e Kamer meer tijd gelaten, don vertrouwt het bestuur, dat de Kamer bereid zal worden ge vonden, hare medewerking te verlee- nen. T eyler-quaestie. Uit Leiden schrijft men: Het bericht, als zou onder leiding van de heeren Aalberso en Barge heden (4 Januari) in Zomerzorg een vergadering wor den gehouden van erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst, was oor Societeit „Vereelniging". In de Sociëteit „Vereeniging" heb ben, zooals de lezers weten, de specia liteiten-voorstellingen des Zondags avonds plaats gemaakt voor tooneel- vertooningen van „Het vrije Tooneel" onder directie der heeren Delmonte en Kattermole. Dit gezelschap doet alle moeite om het publiek pakkende stukken voor te zetten. Gisterenavond werd gegeven „Jean Darlot, de machinist", waarin het best vertolkt werd de titelrol, die in handen was van den heer Delmon te. De overigen deden het hunne naar vermogen. naar Haarlem, ere woonplaats van het gezin te worden gevoerd'. De lading, uit 500 kisten chinaas- appelen, vaten spiritualiën en verhuis- goederen bestaande, ter waardie van 5000, was niet verzekerd1. Lekker, lekker Vrijdagmiddag werd aan het Maas station te Rotterdam op een drietal sleeperswageus een partij kisten en kistjes met krenten, rozijnen en vijgen opgeladen. Eenige kisten werden de fect en een agent van politie, die daar door in staat was deze waren meer van nabij te bezien, trof het dat zij eT zoo onoogelijk uitzagen. Door hem werd daarom de hulp van een keur meester van voedingsmiddelen inge roepen en deze achtte de geheele par tij, omvattende 300 kisten en kistjes, tot een gezamenlijk gewicht van 7000 kilogram, ondeugdelijk voor de con sumptie. Een flink meisje- Sedert eenigen tijd zegt het Hbld-, is de Haarlemmerweg het terrein voor allerlei 'insluipers, die het hoofdzake lijk voorzien hebben op vee, meestal kippen, eenden, konijnen enz. Een dochter van een der bewoners van dien weg hoorde eenige dagen geleden op het terrein ongewenschte bezoekers loopen. 'Met haar vader, reeds bejaard, stel de zij een onderzoek in, maar blijk baar hadden de inslu'ipers zich verbor gen. Plotseling zag zij, terwijl de va- der aan de achterzijde van de buiten plaats zocht, een man tegenover zich; een geweer vellende, dat zij ongeladen, medegenomen had, riep' zij: „terug! of ik dood je." De onwelkome bezoeker had geene andere keuze dan in een sloot te sprin gen, gevolgd door nog twee 'individuen die blijkbaar evenmin met goede be doelingen zich verborgen hadden. Toen de dochter naar hai'en vader wilde gaan, zag zij plotseling weêr een man op haar afkomen; het was een veldwachter, torsende een groote zak gevuld met kippen, die op verschillen de plaatsen gestolen en door de drie dieven waren achtergelaten. Het onderzoek naar de gedwongen zwemmers leverde geen resultaat op, maar vooreerst zullen zij hier zeker geen bezoek brengen. Binnenland. Baron F. Galvae-na. f Eerst sedert enkele dagen in den Haag teruggekeerd van een in Italië doorgebracht verlof, ia na eene zeer kortstondige ongesteldheid overleden baron F. Galvagna, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van den Koning van Italië bij ons Hof. Een bronchitis, welke snel verergerde maakte binnen weinige dagen een einde aan liet leven van een diplomaat die door zijn aangenamen en vriende- lijken omgang zich in de enkele jaren, welke hij te 's-Gravenhage geaccredi teerd was, vele vrienden mocht ver werven in de hooge kringen, dier resi dentie. Bloemententoonstelling te Baarn. De afdeeling Baarn en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft tegen den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, dus 2 Augustus, eengroote bloemententoonstelling uit geschreven, waarvan het programma elk oogenhlik verschijnen kan. Omgeslagen. Op Nieuwjaarsdag in den ochtend te half zeven uur werd de zwaar ge laden motorpakschuit uit Rotterdam, bestemd naar Haarlem, op d'e hoogte van den Laakerpolder bij het Norze- meer dJoor een zware bui overvallen en omeewoipen, terwijl zij met nog drie andere schuiten werd gesleept- De schipper en zijn knecht geraakten in het water; de laatste kon zich zwem mende redden; maar de schipper ver dronk, eene jonge vrouw met twee kinderen en een derde op komst na latende. Na voortdurend dreggen werd eerst Vrijdag zijn lijk opgehaald en te Waarmond gebracht, oan daarna Uit aardigheid? Een bewoner van de Nassau- kade te Amsterdam was Vrij dagavond op weg naar huis en liep daartoe door de le Bloemdwarsstraat. Plotseling hoorde hij een schot achter z'ich vallen en voelde pijn in den rug. Hij begaf zich naar het politiebureel Raampoort en deed aangifte van het geval waarbij hij verklaarde eenige jongens te hebben zien wegloopen en in een woning verdwijnen. Door rechercheurs werd' toen een on derzoek ingesteld en een 17-jarige jon gen gearresteerd. Bij fouilleering werd een flohert-pistool met 9 patronen op hem bevonden. OncDervraagd verklaardb hij „uit aar digheid" te hebben geschoten; hij had niets tegen den heer dien hij had ver wond. Er werd echter proces-verbaal opgemaakt. De verwonde zocht hulp in het Gasthuis, waar Zaterdagochtend het kogeltje uit de wond, die niet ern stig is, werd verwijderd. Brancl tc Leiden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag te ongeveer twee uur sloegen plot- seling de vlammen uit een der boven verdiepingen van het café-restaurant „De Pool" vroeger het bekende café „De Wintertuin" gelegen aan de Oude Vest 31-33 te Leiden en bewoond door den heer J. W. Duijkers. Weldra was de brand ook doorgebroken tot het benedengedeelte en was het dui-dtelijk dat er van redding van huis of inboe del geen sprake kon zijn. De brand weer was onmiddellijk op het terrein aanwezig. Twee stoom- en drie hand spuiten henevens twee waterkranen deden hun best de vlammen meester te worden en de belendende perceelen voor het vuur te bewaren, 's Ochtends te half vijf was de brand gebluscht. Tijdens het onstaan van den brand was de heer des huizes afwezig. Naar men mededeelde, wilde hij een paar personen, die bij hem zouden lo- geeren, ergens afhalen. Mat eenige moeite werden de drie slapende kinderen gered. Twee boven vertrekken anders aan studenten ver huurd, stonden thans leeg. De oor zaak van den brand is onbekend. Huis p.n inboedel waren behoorlijk verze kerd. Meester Papuss. Het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam herbergt deze week een vreem den gast. Meester Papuss,, geboortig uit Buenos Aires, die acht dagen en acht nachten achtereen doodstil ligt in een glazen kist onder water, het gansche hoofd gewikkeld in flanel. Acht maal 24 uren brengt Meester Pa puss aldus door, onbewegelijk, zon der eten of drinken. De ,,N. R. Ct," vertelt: Zaterdagavond was een vrij talrijk publiek er getuige van, hoe hij af scheid nam van deze wereld voor den tijd van een week. Na eerst zijn helpers te hebben onderricht, hoe zij met hem hadden te handelen, nadat hij zich zeiven in een staat van ver stijving zou hebben gebracht, legde hij zich om polsen en enkels een stijf verband. Vervolgens omsnoerde hij zich de lendenen met een gordel eoi stak daarin de enkele wereldsche za ken, welke hij voor alle veiligheid wilde medenemen in zijn tijdelijk graf. Daarop omwikkelde hij zich het gansche hoofd met flanel, keerde een oogenblik tot zichzelven in bij wijze van auto-suggestie, nam vervolgens twee ethercapsules in den mond en sloot toen. ten laatste ook dezen af met flanellen windselen. Nu strekte hij zich op den grond uit, kneep de handen tot een vuist, en na enkele cortvulvïeve bewegingen van het li chaam lag Papuss als een doode uit gestrekt; een lichte ademhaling alleen verried het leven. Men schoof hem in de glazen kist, die inwendig elec- irisch verlicht was. De opening werd gesloten en men dlroeg den schijndoo ds naar een ijzeren kuip, waarin de kist werd neergezet. Do or, een elec- trisch ventiel werd vervolgens het in wendige der kist in gemeenschap met de buitenlucht gesteld. Versche lucht wordt alzoo voortdurend toegevoerd, maar dit is dan ook al, waarop mees ter Papuss 8 dagen en 8 nachten zal leven. De kist is onder de oogen van omstanders verzegeld; nadat Papuss uit dien etherslaap ontwaakt zal zijn, laat men het basin vol water loopen en zoo blijft d'e zonderlinge gast dan in zijn kristallijnen graf, electrisch verlicht achtmaal 24 uren onder wa ter, zander beweging, eten of drinken. Meester Papuss zegt, dat hij tot dit experiment in staat is door auto-sug gestie, een door veeljarige oefening verkregen uiterste zelfbeheersching. Deze auto-suggestie vergunt hem ook lichamelijke smart te trotseeren. Hij doorsteekt zich de armen met naal den, loopt barrevoets over de punten van. door een plank gedreven spijkers en staat met de bloote voeten op het scherp van zwaarden. Ook van deze macht over zich zeiven legde hij he denavond eenige proeven af alvorens zich in den schijndood! te begeven. Eer vo'dw? clitar vermoord De officier van justitie te Rotterdam vertrok Zaterdagmiddag in gezelschap van den vechter-commissaris en den griffier naar Sommelsdijk, op ont vangst van een telegram, dat de aldaar gestationeerde rijksveldwachter Arie Dubbel Vrijdagnacht op zijn ronde on der Nieuwe Tonge door stroopers is doodgeschoten. Dubbel was op surveil lance uitgegaan met den jachtopziener Hendrik Z a aver. Ter genoemde plaatse werd hun aandacht getrokken door zoogenaamde baldlchten, bij de stroo pers in gebruik om het wild te verschal ken. Zij gingen er o-nmidxMlijk heen," waarop dadelijk het licht verdween en Dubbel een schot hagel in de volle borst ontving, dat. hein spoedig een lijk deed zijn. De daders zijn niet bekend. Int rn. Vereen, van Plant kundigen. De „SL-Ct." bevat de statuten van de Internationale Vereeniging van Plantkundigen, te Leiden. Haar doel is: de bevordering der wetenschappe lijke plantkunde. Zij hoopt daartoe bij te dragen door het uitgeven van een bi bl i og-raph isch overzicht in het Fransch, Duitsch en Engelsch naar keuze der medewerkers, door het ver krijgen van studie- en demonstratie materiaal gemakkelijker te maken, het houden van vergaderingen van we- tenschappelijken aard, en voorts door alle' wettige middelen, die aan het doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. knegt, zullen den 23 Januari a.s. in de openbare terechtzitting van de recht bank in Den Haag terechtstaan ter za ke van diefstal van het aan Van dér Kamp toebehoord hebbende horloge. Als verdediger zal optreden mr. L. A. Micheels INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. ODOL, het beste Mondwater ter wereld! Uit de Arbeiderswereld Rechtszaken. De verdachten in de zaak van den verdwenen kellner Van der Kamp, wiens lijk later gevon BINNENLAND. Er is een geschil gerezen tusschen de firma Van Heek en Co. te Ensche dé en haar deken werkers. In een vergadering, waarin alle arbeiders-organisaties daar ter stede tegenwoordig waren, was beslo ten, dat een comité uit de „Katoen- hewerkersvereeniging", den „Textiel- arbeidersbond" en „Unitas" zou trach ten met de firma nader in onderhan deling te treden. De voorzitter van „Unitas" heeft de firma om een on derhoud in zake de loonquaestie ge vraagd, doch de patroons waren niet geneigd te onderhandelen. Daarna is door de arbeiders besloten binnen kor ten tijd het werk neer te leggen. De Rotterdamsche correspondent van Het Volk deelt in dat blad het vol gende mede: In de metaalindustrie te Rotterdam zijn c.a. 1500 werkloozen, waarvan 6 a 700 scheepsbouwers (ijaerwerkers). Het aantal werkenden is op heden nog 3000, zoodat één derde werkloos is, be rekend naar de opgave, die als juist werd erkend, dat in Rotterdam 4500 beoefenaren van het scheeps- en me taalvak zijn. Afzonderlijke opgaven van ketelmakers, bankwerkers, enz. te verkrijgen, is ons niet mogen go- lukken. Kunnen we cUus de werkloosheid m ledental vaststellen op 1/3, nl. 1500 man, dit wordt nog vermeerdert als men weet dat vroeger de gemiddelde arbeidsduur 11 uur per dag was, en deze thans is ingekrompen tot 10 uur. Van de drie grootste fabrieken en werven, „De Maas", „Wilton" en Feijenoord", volgen hieronder eenige bijzonderheden. Op de fabriek „De Maas" werkten begin 1901 350 man, de vorige week nog maar 100. Op het etablissement „Feijenoord" werkten in drukken tijd 2000 man, ge woonlijk echter 1800, wat nu tot 1500 man is ingekrompen. De laatste weken hebben hier geen bedankingen plaats gehad. De maatschappij ,,B. Wilton" heeft het den geheelen zomer nog druk ge had, doch 4 weken geleden werden 100 werklieden bedankt. Over het algemeen hebben nog klei ne bedankingen plaats en hier komen we te staan tegenover twee meenin gen: de een gelooft dat het aantal wer kenden niet veel meer zal verminde ren, de ander ziet de toekomst donker der in, en meent dat de malaise met dezen winter nog niet is afgeloopen. Diamantbewerkers. Het juiste getal der door de uitslui ting en werkstaking niet-arbeidende diamantbewerkers kan nog niet wor den aangegeven. Er is nog geen toe nadering tusschen partijen te bespeu ren. Heden zullen de uitgeslotenen en werkstakenden vergaderen in het Paleis voor Volksvlijt. De burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, heeft zich dioor beidie partij en laten inlichten omtrent de oorza ken en den loop der crisis, teneinde zich een eigen denkbeeld van het con flict te kunnen vormen. meer los te komen en doelpuntte ook eens waartegenover de blauwwitte» er nog twee stelden. H. F. C. won d'us met 51. R. A. P.H. B. S. ging wegens o.n- bespeelbaarheidl van het terrein niet dioor. Oostelijke le klasse: Tegen alle verwachting slaagde Vi tesse uit Arnhem erin het tegen Her cules te Utrecht tot een gelijk spel (2—2) te brengen. Victoria uit Wageningen deed een. belangrijken stap nader tot het kam pioenschap door Quick te Nijmegen met 21 te kloppen. Westelijke 2e klasse a.: Volharding (Amsterdam) versterkte hare positie in deze competitie aan merkelijk door hare stadgenoote Quick op eigen terrein met 21 te kloppen. Een gelijk spel had! beter de krachts verhouding weergegeven. De leidende Amsterdamsche clubs waren Zondag niet onfortuinlijk. A. V. V. speelde tegen Olympia (Rotterdam) een gelijk spel (1—1), hoewel de Rot terdammers voortdurend in de meer derheid waren. De stand in de Westelijke le klassr is thans als volgt: Club H. B. S. fl. V. V. Velocitas H. F. C. Raprditas Haarlem R. A. P. Ajax 5* •p 3 *r 6 5' 8 6 5 2 9 4 7 3 7 2 5 1 7 1 r- 9 Z B 1 19 4 10 1.66 2 26 10 12 1.50 2 10 5 5 1.— 4 21 22 9 1.— 4 11 18 6 0.86 3 13 21 6 0.86 2 8 12 4 0.80 6 10 26 2 0.29 Letteren en Kunst. Driedaagsch Ned. Muziekfeest Dat het bestuur der Amsterdamsche afdeeling van Toonkunst voor het a.s. Muziekfeest alles mooi en groot wil doen, bewijst weer een prachtig uit gevoerd tekstboekje. Het is een zeer groot boekdleel geworden en bevat be halve eenige voorreden, de portretten met biographieên van den feest-dir., Willem Mengelberg en de zes-en-twin tig componisten, die op de drie dagen aan het woord zijn, waarbij van de grootere werken min of meer uitvoe rige analysen zijn opgenomen. Verder vindt men een artistiek uitgevoerd blad, waar al de solisten die optreden, broederlijk en zusterlijk vereenigd zijn, en eindelijk de teksten der vocale werken. Dit hoek zal een schoone herinne ring zijn voor allen, die aan het feest een werkzaam aandeel zullen nemen of als toehoorder het feest bijwonen. Sporten Wedstrijden. &tonden eerstge- Voetbal. Westelijke le klasse: H. F. C—AJAX. Deze twee vereenigingen Zondag op het terrein van noemde aan dé S pan j aardal aan te Haarlem tegenover elkaar. II. F. C. had nog eene oude rekening met Ajax dat onlangs te Leiden de overwinning behaalde, te vereffenen. Nu namen de Haarlemmers echter prachtig revanche. Voortdurend het spel op het terrein der gasten, die echter lang niet volledig waren. Hun doel w,erct voor de rust driemalen doorboord, zoodat H. F. C. na het eer- gedeelte van het spel de leiding den is, de koetsiers Hanevelt en Schild-1 had met 30. Hierop begon Ajax wat De heer Dr. Frederik van Eeden ia voornemens een boek te schrijven, ge titeld „De- Blijde Wereld''. De tien voordrachten, welke hij zich voorstelt in een cursus te Amsterdam ta hou den, en waarvan er bereide twee heb ben plaats gehad, vormen de tien hoofd stukken van dat boek en zullen ge drukt worden nadat zij door den heer van Eeden zijn omgewerkt naar aan leiding van cle op den cursus uitgeoe fende critielc en de gehoorde vragen en opmerkingen. Dit boek zal bij den heer W. Ver- sluys te Amsterdam verschijnen. Een verloving in de letterkundige wereld: C. Schorten en M. Antink. De heer Louis Bouwmeester heeft bedankt voor de betrekking van leider in voordracht en spel bij d'e Konink lijke Vereeniging: Het Nederlanclsch Tooneel. Leger en Vloot. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin- Regentes" is Vrijdag aan de Marine werf te Amsterdam in dienst gesteld Zaterdagochtend werd de gebeele état- major van dit oorlogsschip door den directeur der Marinewerf, den schout- bij-nacht P. Zegers Veeckens, op zijn bureau ontvangen en werdien door de zen vlagofficier aan den commandant van het oorlogsschip overhandigd! twee portretten van Hare Majesteit de Koningin-Moeder, om die aan boord een plaats te geven. De commandant der „Koningin-Re gentes", de kapt. ter zee A. W. F. C. van Woerden, verzocht den schout bij-nacht wel dfe gevoelens van eerbie dige dankbaarheid van den état-maj. over te brengen aan H. M. de Koning in-Moeder. Iiigs te Salami geen geschikte kost was. Ook vein den grooten schotel met macaroni er was in allerijl een bode naar Garda gezonden om deze lekkem imocht Stina maar even proeven. Daarentegen behoef de zij van den hoodfschotel vam dit schitter end gastmaal niet af te zien, de aardige kleine vischjes, aula ge naamd ,d!ie gisterenavond nog door een visscher'te koop waren aange boden en die de huisvrouw naar een inhoemsch recept in zuivere olie haid gebakken. En al was die spijs misschien niet zoo onschuldig, zij zag er in dien witten schotel zoo smakelijk uit, dat het gruwzaam zou geweest zijn haar aan de her stellende te verbieden. In plaats van brood was er ra schijven gesneden Polenta. De vurige roode wijn moest er voor zorgen dat deze wal wat zwaar te verteren gaven bij de smullenden goed naar binnen gleden. Otti en dokter Wiilm voerden al leen het gesprek. Toen hij echter over zijne ochtendwandeling spre kende, van het be'tooverandie cy- pressenbosch vertelde, liepen de boide meisjes naar -hunne porte feuilles en haalden' verschillende' studiën naar die wonderlijke plek in het park voor den dhg, waarover beiden ook mot de meeste verruk king spraken. Stina, die er in berust had bedien nog niet te vertrekken zelfs de twee groote stoomboaten hadden zich in bet nog altijd stormende meer niet naar buiten gewaagd stand er op diit zoo geroemde too neel te loeren kennen. Daarom na men, na een kleine siesta, de twee vriendinnen haar tusschen zich iar, daar zooails Otiti tegen Wilm be weerde, zijne rechten van verloof de vandaag moesten, achterstaan, omdat, het geredde meisje haar als strandgoed toekwam. Stina was er zelf heimelijk mied'e tevreden, dat niet Wilm, maar de beide meisjes h-aar in den aim namen, omdat zij nog zwak ter been was. Toen zij echter boven de cypres- senlaan waren doorgegaan en de gewijde binnenste ruimte betraden, overweldigde haar de grootschheid van deze eenzame plaats zoodanig dat z" in krampachtig snikken uit barstte en zeker zou zijn neerge zonken ate Gfifcii haar niet in hare krachtige armen had opgevangen. De gansche moeilijkheid en hope loosheid van hoar toestand die zij, zoo ver van allen die over haar lot hadden te beslissen, een oogenblik vergeten had' anfdbr al d'e vriende lijkheid die haar bewezen werd', beklemde opeens weder haar arme zied. Zij dacht er aan hoe gaarne zij zich in dJeze plechtige rotende, ate in een onbereikbare schuilplaats voor altijd zou willen verbergen en hoe ,ate deze droom voorbij was, alles weder even vertwijfelend en hartbrekend zou worden als voor diem tijd. Te huis gekomen herstelde Stina zich weder spoedig en smeekte roe rend om vergiffenis dat zij aan eene kinderachtige zwakheid! had toege geven. De vriendinnen omarmden haar, kusten haar d'o tranen valn de wan gen en spraken haar eens en vooral van elke zonde vrij omdat alleen do ellendige zenuwen er do schuld van waren. Zoo verliep de avond wedor vroolijk en gezellig genoeg, maar m!en scheidde vroeg omdat Stiïna 'ar onherroepelijk bij bleef met de marktschuit, die den' vol genden ochtend van Macïerno naar DesemzaJno vaart en dan 's middags in Gardarae aanlegt, terug te koe ren; Allen sliepen, dezen nacht slech ter dan die voirti'ge, de bedde verlief den, door de gedachte hoe zij daar ginds zouden ontvangen worden, en de schild'eressemi, omdhJt zij zoo te gen de hun te wachten staande scheiding opaagem. Zij waren er dan ook niet af te brengen hunne gasten in den vroegen morgen naar Garda te vergezellen, waar d'e klei ne stoomboot op het bepaalde uur binnenliep. Onder tranen nam men, afscheid, beloofde van beide kanten spoedig van zich te laten hooren, terwijl én van den wall én van het dek van het scihdp druk met de zak doeken werd gewuifd1. Nog lar stonden.' de twee ach- tergebLeveauen het jarige paar, dat zoo sneil hun hart had; gestolen, weemoedig na te staren. Wij had den ei'gennjXk mlknstens tot Desetn- zaïno moeten.' miede gaan, zeide Otiti., toen zij eindelijk besloot weder huiswaarts te keerem. Waar denk je aan! antwoordde Hïlde, die wel is waar niet uit eigen ervaring:, maar dkxxf hare teedére pliiantasie beter op de hoogte meende te zijn van hetgeen verliefde menschen welgevallig moest zijn, zij hadden ons zelfs het brengen naar het schip wel willen schenken om zooveel te vroeger met hum beiden alleen te zijin. Misschien was de droevige stemming van Stina wel daaraan toe te schrijven dat wij gedurig tus schen haar en haar verloofde ston den. Walt is zij: toch een hemeisch wezen! En hoe snel is zij weder büvekomiem na dé eerste uitputting! Wat moet het toch een geluk zijn om er zoo uit ta zien,, dat kan een leelijk schepsel, zooails ik, zich in t geheel niet voorstallen. Daarop omarmde en kuste Otti haar vriendin midden op de straat en verzekerde haar dat zij een dom kopje was. Als zij het verloofde paar hadden kunnen zien zooals het op hét dek vam het stoomschip stond, zonder elkander aan te zien en zonder te spreken, d!am zou hunne bezorgd heid!, dat zij hun samenzijn zoo lang hadden, verstoord, snel zijn ver dwenen. Ook de weekmarkt in Desenzanö kon Stirnai niet uit hare afgetrok kenheid opwekkeni, boetzeer Wilm zich ook beijverde, vroolijk paaien de, haar aandacht te vestigen op de vreemdsoortige beweging om haar heen. Het weer was mooi gewor den, en ondier den helderen zonne hemel zag er het onaanzienlijke o Laats je met het gewoel der marlet- bezoekers. die er zich in. bewogen, vroolijk genoeg uit. Stina keek ech ter alk oogen Wik op haar horloge om te zien of het nog geern tijd werd om verder te reizen. Berst in het kleine Logement, waar zij tegen don middag in gingen., vergat zij een oogenblik haar bezwaard gemoed en moest zélfs lachen bij de herin nering aan al het zwaar te verteren etem in San Vigilio, dat hun ook hier werd voortgeaet. fWordt vervolf?d)«

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2