Bloedarmoede. Ilaarlemsch Arbeiders- Se cretariaat. Het bestuur van het Ilaarlemsch Arbeiders-Secretariaat heeft aan. de Arbeidersverenigingen alhier een vragenlijst toegezonden, met verzoek zoo volledig mogelijk in gevuld te willen terugzenden vóór 1 Februari van dit jaar. Het stellen dier vragen, aldus wordt in een bijgaande circulaire ge zegd, vloeit niet voort uit ongepaste nieuwsgierigheid, doch uit het be wustzijn, dat voor het welslagen der door de arbeiders aangewende pogin gen tot lotsverbetering, allereerst noo- dig is volledige kennis van den toe stand der arbeiders en der arbeiders beweging. Welke middelen de arbeiders tot lots verbetering meenen te moeten aan wenden, of zij zich scharen bij d> godsdienstige dan wel bij de neutrale vakvereenigingcn, of zij alleen in de vakbeweging heil zien. dan ook de politiek als middel meenen te moeten gebruiken, allen zonder onderscheid dienen kennis van zaken te bezitten, waartoe een onderzoek als het thans ingestelde veel kan bijdragen. Ten slotte zij nog opgemerkt., dat het bestuur van het H. A. S. zich voor neemt, indien eenigszins mogelijk, de resultaten van dit onderzoek te pu- blicecren en ook aan dc verschillende vereenigingen toe te zenden, zoodat allen, er profijt van kunnen trekken echter met inachtneming van de noodige bescheidenheid, cLw.z. zonder de namen der vereenigingen te noe men, die ons de gegevens hebben ver schaft. Van de vragen noemen wij: Welke zijn, naar Uwe meening de oorzaken, die de uitbreiding Uwer vereeniging in den weg slaan'? en verschillende vragen omtrent loon, arbeidsduur, Zondagsrust en ongevallen. Maand. Overzichtvan dever eeniging „Weldadigheid naar Vermo gen. Boekjaar: 1 November 190131 October 1902. Voorbehoeftigen werd toegestaan: Voor brood en levensmiddelen: No vember 1901 198,25s; December 1901 296,53. Voor brandstoffen: Nov. 1901 1 14,96; Dec. 1901 f 163,68. Voor ligging- en kleedingstukken: Nov. 1901 f 17,50; Dec. Dec. 1901 20,50. In geld: Nov. 1901 f 478,15; Dec. 1901 t 631,50. Verplegingskosten en diversen: Nov. 1901 f 0.—; Dec 1901 10,—. Administratiekosten: Nov. 1901 f 89,72s; Dec. 1901 101,45. Totaal van 1 Nov. 1901 tot 31 Dec. 1901 2022,25. Binnenland. Parlementaire Praatjes. De Eerste Kamer kwam gisteren avond weder haar werkzaamheden hervatten. In verband met de aankon diging eener nota van den Min. van Wat. betreffende het aanhangige wets ontwerp aangaande de bevoegdheden van waterschappen, is d'e behandeling van dit ontwerp aangehouden. Do Kaïmer komt in de afdeelingen bijeen tot onder zoele der Staatsbesroo- ting en zal vermoedelijk Maandag 27 Jan. weder vergaderen. G. Jr. Maandagavond dineerden bij H. M. de Koningin-Moeder de leden van het bestuur van het sanatorium Oranje Nassau's Oord. „De Prins der Nederlanden." Naar men verneemt heeft Z. K. H. de Prins der Nederlanden vergunning gegeven, aan het in aanbouw zijnde stoomschip voor den Koninklijken West-Indischen Maildienst den naam te geven van Prins der Nederlanden. liet geval doze onderhandelingen niet slagen, welke maatregelen eerst dan met vrucht kunnen worden toegepast. Ten allen tijde behoort aan de rege ling van het geschil die van dien vreedzamen toestand vooraf te gaan." De levend begravene. George Papuiss ligt in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam steeds rustig in zijn tijdelijk graf. Men beweerde, dat men hem Zondagnacht uit zijn glazen kist moest halen, omdat het water uit het bassin daarin door drong en hij dus kans van verdrinken had: Dit is volkomen onjuist, er dringt geen druppel water in de glazen kist door. Het eenige is dat er een lek ge weest is in het groote bassin, waardoor het water naar buiten drong. Dat lek is hersteld ea Maandag zou men het bassin geheel schoonmaken en frisch water toelaten. Feitelijk doet dit geheele bassin wij reeds schreven, dit geheele bassin tot de zaak niets af; hetgeen George Papuss doet, zou ook zonder het bassin en zonder het water even eigenaardig zijn. Atjeh. De correspondent van de „N- R. Ct. te Batavia seint: Onze marechaussee heeft een sterk verschanste stelling in Peusangan ge nomen. Daarbij werden 79 vijanden gedood en van de onzen 2 gedood en 21 gewond. Schermen. Woensdag a. e. des avonds te 8 uur heeft in d'e infanterie- kazerne een schermkamp plaats tus- schen ,,K. d. O.' en „T. A. V. O." Zooais wij gisteren berichtten ver sloeg Concordia na een sp arm enden strijd! Zondag „Voor Vaderland en Koning", met 34 tegen 33 touché's. Deze kamp had plaats in de Groote Vauxhal, onder leidling van dlem heer Roozen als lioofdse-condant. Voor Concordia" werkten de hoeren Smit, van Dok en Vroom, voor V. en K. die heer en v. Donselaar, Brauckmann en Zwarteer. Gymnastiek. Op Zaterdag 11 Januari za] in het Rrongebouw eene uitvoering worden gegeven dioor de Gymnastiek- en Schermvereendgrng „Oefening staalt Spieren," directeur de heer W. van dien Eijiude. Hymnia. Het dameskoor „Hym- Tiia", directeur de heer A. W. Wesse- lius Jr. geeft Woensdiagavond eene uitvoering in de bovenzaal der Socië teit Vereeniging, met medewerking der heeren C. H. B. Tollenaar (piano), Ch. Kerkhoff (viool) en het kwartet „Onder Ons". Uit de Omstreken. Heemstede. De benoeming van d'en heer H. J. Staal tot tijdelijk onderwijzer aan. de O- L. School alhier is met 3 maanden verlengd en wel tot 1 April a.s. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteeren de hulpkanto ren, werd gedmrendle de maand! De cember il.l. ingelegd f 4642.96 en te rugbetaald! f 4230.60; het laatste door het kantoor uitgegeven hoekje draagt het nummer 2200. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een zilveren horloge in nikkelen kast, op straat gevonden. De bollen. Uit Sassenheim meldt men: Van hoeveel invloed deze zachte winter met zijn overvloedigen regen is op de ontwikkeling der hyacinthen, kan hieruit blijken, dat sommige vroe ge soorten, o. a. de Witte Tuijl, nu reeds moeten worden losgedekt, d. i. van dek verwijderd, om den vluggen groei eenigszins tegen te gaan. De uitvaart van baron Galvagna. De begrafenisstoet van den Italiaan- schen gezant zal Woensdag te 10 uur vm het sterfhuis, van de Paletstraat, te 's Gravenhage, verlaten, onder groo te militaire eerbewijzen. De kerkelijke ceremonien op de Roomsch Katholieke begraafplaats aan de Kerkhoflaan, zullen verricht wor den door den deken, monseigneur Heij- ljo-ers De hoofden 'der verschillende de partementen zullen ook tegenwoordig zijn. Kamers van Arbeid en werk stakingen. Van de hand dies heeren J. H. van Zanten te Amsterdam bevat het „tijd schrift der Maatsch. t. b. van Nijver heid' een artikel, waarin bepleit wordJt hervorming der Kamers van Arbeid, met bet oog op voorkoming en be slechting van werkstakingen. Resumeer einde geeft die schrijver ra. overweging: 1. Wettelijke regeling der tanefover- eenkomst. 2. Aanwijzing d'er Kamer van Arbeid of 'wel van d'en door deze te benoemen verzoeningsraad als bemiddelingscol- Lege .diaarbij. 3. Verplichting van elke partij om alvorens tot een uitsluiting of een werkstaking over te gaan, die tua- schenkomet van dlit college in te roe pen en daarmede gepaard gaande ver plichting van d'e Kamers van Arbeid om, zoodra zij oneenigheid gewaar worden, de partijen voor zich te roe pen. 4. Verplichting van een door een Kamer van Arbeid of verzoeningsraad opgeroepen partij, getuige of deskun dige om te verschijnen en getuigenis af te leggen, behoudens wettelijk ver- schooningsrecht. 5. Verplichting om zoo noodig een uitspraak te puhliceeren, waarvan partijen binnen een bepaalden tijd moeten, verklaren, of zij er zich aam onderwerpen. „Het spreekt van zelf. dat de (Me) laatste zaken ook thans reeds in de wet op de Kamers van Arbeid zouden kunnen worden opgenomen, maar wij meenen genoegzaam te hebben aan getoond, dat daarmede het doel: de werkstakingen tot een minimum te be perken, niet zou worden bereikt. De minnelijke tarief overeenkomst behoort op den voorgrond! te staan, omdat er een eind moet komen aan de tegen woordige anarchistische wanorde in het optreden der werklieden en d'e mo gelijkheid moet worden geschapen op kalme en regelmatige wijze te onder- handtelen. Eerst daarna behooren maatregelen te wortel genomen, voor Aanranders. Zondagavond laat wandelde een ge zelschap vroolijke lui, onder wie eeni- ge militairen, in de richting van de Raamgracht te Amsterdam. Reeds ge- ruimen tijd waren zij achtervolgd door eeniee personen die blijkbaar minder goede bedoelingen hadden en gedurig twist zochten. Op de Raamgracht bij den Klove niersburgwal kwam het tot eene vecht partij, maar de lastige heeren werden zoo warm ontvangen, dat zij het haze- pad moesten kiezen. Later bleek echter, dat een van het gezelschap een vrij kostbaar horloge vermiste; twee personen, die waren ge vlucht, werden nagezet onder het ge roep van „Houdt den dief". Door de politie gegrepen, werden de vluchtelin. gen in hechtenis genomen en hoewel het horloge niet op hen werd bevonden vond men toch termen het tweetal arrest te houden, om een verder onder zoek in te stellen. De stroopers Omtrent het gebeurde met den rijks veldwachter Dubbeld kan nadJcr ge meld worden dat A. NeLisse, oud 20 jaar. en P. Dorst, oud 19 jaar, beiden te Nieuwe Tonge, bekend hebben cfat zij de stroopers zijn, die dtoor Dubbeld werden overvallen, ön dat het schot, waardoor deze is getroffen, bij onge luk is afgegaan. Doordat Dubbeld Ne- lisse onverhoeds van achteren aan pakte, keerde deze zich verschrikt om, waardoor het geweer afging en D. in de borst getroffen werd'. Dorst was niet gewapend! Belden zijn Zaterdag avond te Midd'elharnis in verhoor ge weest en voorloopig weer op vrije voe ten gestekl! Zij staan overigens als op passend bekend. Toen den volgenden morgen de dief- stal bemerkt was. werd bij de politie aangifte gedaan. Bij onderzoek bleek, dat in de slaapstede „grand hotel le pcf.it moulin" een gezelschap van 4 Duitschers was gelogeerd, 3 mannen en 1 vrouw, waarvan 2 dien nacht niet op bed waren geweest. In het bezit van. 2 logés werden sigaren gevonden, van de gestolen soort, en ook een aan tal dubbeltjes en kwartjes. Twee dei- logés waren verdwenen. Al spoedig bleek, dat deze aan het station waren geweest om plaatskaarten naar Zut phen. Zij waren echter aan het ver keerde station terecht gekomen, en hadden toen hun reis maar te voet aangevangen. Twee agenten volgden hen nu per fiets, maar te Zutphen aangekomen, vernamen zij. dat de politie telegra- phisch uit Deventer gewaarschuwd, de vrienden reeds in handen had ge kregen. Het viertal is nu in arrest, en ter beschikking van de justitie gesteld. Het bleek dat zij behooren tot d'e wel bekende logés van Lammetje Zondag. Aanstaanden Donderdag zal het Mu seum van tijdmeetkund'e van den NedJ. Bond! van horlogemakers te Amster dam-worden geopend. Loeés van Lammetje Zondag De „Zutph. Ct." schrijft: Het heeft zóó of zóo gestaan of Zut- phern had bezoek gekregen van een naar het schijnt goed georganiseerde bende inbrekers, lui van het vak, op geleid' in de leerschool van Lammetje Zondag. De ijver der Deventerache en Zutphensche politie heeft ons er voor bewaard. Donderdagavond waren te Zutphen aangehouden en naar Deventer opge zonden 2 Duitschers, d!ie verdacht werden van diefstal te Deventer. Dit tweetal blijkt nu te behooren tot een bende van vier personen, die te Deventer hadden ingebroken, en daarna Zutphen tot hun operatieveld hadden gekozen. Te Deventer had nl. in den nacht van 1 op 2 Jan. een inbraak plaats gehad in het kantoor van den heer G. W. Nikkels Gzn., aan de Vischpoort. Door uitsnijding van een ruit waren de inbrekers binnengekomen. Zij for ceerden eerst liet slot van een maho niehouten kastje, en vonden daarin een sleutel, waarmee zij een schrijf bureau konden openen. Uit dat bu reau namen zij 40 aan zilvergeld. Zij vonden ook den sleutel van de brandkast doch kondien deze wegens geheime sluiting niet openen. Zij voorzagen zich nog van een flinke hoeveelheid sigaren, drongen toen in den winkel door, en probeerden döar te vergeefs de winkellade te forceeren. In hun haast lieten de dieven nog een bankbiljet van f 25 vallen. gearresteerd Pieter Verschoor, ontsla gen handelsreiziger voor de firma Ter Haar te Amsterdam, die zich aan op lichting schuldig maakte, door bij de klanten dier firma wederrechtelijk gel den voor geleverde koopwaren te innen en die ten eigen bate aan te wenden. De man wist gedurende langen tijd) aan de nasporingien der recherche te ontkomen. Hij gaf zich nu eens uit voor Otto ter Haar, dan weer voor Chr. Bijleveldt Jr., en was al naar omstan digheden het meebrachten advocaat of dokter. Een circulaire door de firma verzonden om tegen hem te waar schuwen, deed hij te niet. door een tegen-circulaire, die hij met den naam der firma onderteek en de. Geruimen tijd hield hij zich op in den Achter hoek en in Overijsel. Van Doetinchem uit ondernam hij groote rijtoeren en liet zich o.a. naar Zwolle en Zutphen rijden. In Amersfoort had men hem bijna te pakken, doch bij aankomst der recherche bleek de vogel gevlogen. Eindelijk werd hij hier aangehouden. komen. De jaren gingen echter voorbij zonder dat ik beter werd. integendeel, iederen winter wea-d mijn kwaal erger. Een dievenbende. Bij het depot-escadro-n van het le regim. huzaren te Amersfoort kwam e enigen tijd geleden een milicien on der de wapens, wiens welvoorziene beurs den oudieretn wapenbroeders herhaaldelijk aanleiding gaf hem uit te noodigen hen te tracteeren, aan welk verzoek dikwijls werd voldaan. Het joïigemensch van goeden huize zag niet op een paar gulden en be toonde zich steeds een „flotter Kame- rade", tot het hem te^ erg werd) en hij meende, zijn portemonnaie eena een tijdje te moeten sluiten. Toen vatten enkele wapenbroeders het plan op, hem van zijn beurs te ontlasten en werkelijk rolde, in de cantine, een hunner hem zijn porte monnaie die een 35—40 gulden in hield. De bestolene vond' dit nu toch wei wat al te sterk en diende er zijn beklag over in, met dit gevolg, dat de dader door andere huzaren werd; aan gewezen en zou worden gestraft. En zoo was deze niet voor den daar toe belegden Raad! van Informatie ge komen, of hij verklaarde allen, die hem or hadden „bij-gelapt" evenzeer te doen straffen. Tot dit laatste was reden te over, want ten gevolge van zijn verklarin gen ontdekte men een letterlijke die venbende, djie reeds maanden aan een al wat los en vast was stal. Paar dendekens werden om het lichaam ge wikkeld, ondier de lange mantels uit stal of kazerne gebracht; burgers en militairen werden gebrandschat of ge rold, enz. Er zijn heel wat personen in deze ge ruchtmakende zaak betrokken. Carnaval te 's Bosch, De corr. van het Hdbl. te 's-Herto- genbosch schrijft: We hebben dit jaar een vroeg Paaschfeest en bijgevolg een vroege vasten en hier dus ook een vroegen Camavalstijd. De „Oeteldonksche Club' is reeds druk in de weer om die heerlijke dagen van Aranjuez v^or te bereiden; Zondagavond hielden de leden dier club eene algemeene verga dering op ,,'t Mertvelt," bij Uphof op ,,'t Schuift", waarmede Z.K.H. Prins Amadero, Ricosti di Carnavallo tegen woordig was. Het gaat niet aan nu reeds te klap pen wat in die bijeenkomst, die ge heel was gewijd aan het vaststellen van de te houden f eestelij kheden in de Carnavalsdagen, is behandeld en af gesproken. De „Raod van Elf" zag er echter geen bezwaar in mij toe te staan nu reeds te berichten, dat op 9 FebT. a.s. een Chineesch boetenprins zijne opwachting za.1 maken bij het Octeld'onksche Hof en door Prins Car naval zal worden ontvangen. Voorts wordt Chamberlain verwacht die in den optocht zal plaats nemen op een hobbelpaard en vergezeld zijn van meer nobele figuren. De Carnavalsfeesten zullen hier dit maal bij zonden- luisterrijk zijn en de optocht belooft veel. De „Oeteldonk sche Club' toch viert in dit jaar haar twintigjarig bestaan. Voortvlu chtig. Bij de politie te Rotterdam is de aan houding verzocht van den 17-jarïgen W. Krugman en den 27-jarigen Th. Paetzöld uit Frankfort a.M., voort vluchtig na 25.000 mark gestolen te hebben. Men vermoedt, dat zij zullen trachten over deze gemeente te ontko men. Op hunne aanhouding is een be looning van 1000 mark gesteld. Hoog water. Uit Wageningen: Het water in den Rijn is de laatste dagen belangrijk ge wassen. Gisteravond' teekende d'e peil schaal aan het Lexkesveer 8.79 boven A. P. De uitwaarden staan nagenoeg alle onder; het water is evenwel schraal. Uit 's Hertogenhosch: Alle binnenwe gen om Den Bosch staan onder water en de giroote weg van hier naar de Langstraat is nu aau da buurt om te worden geïnundeerd; 't water staat er tot aan de kru'in van den dijk en het is te voorzien dat de Stoomstram tus- schen hier en Vlijmen dien dienst bin nenkort zal staken; het water behoeft nog maar enkele centimeters te wassen om de passage van de tram over een groot deel van den weg onmogelijk te maken. Zorgvliet. Men meldt uit Den Haag: In zake de Zorgvliet-quaestie is ver ondersteld, dat, waren de 3 afwezige raadsleden tegenwoordig geweest, het voorstel tot aankoop van het landgoed zou zijn aangenomen in stede van ver worpen. Volgens betrouwbare inlichtingen zou echter één van dat drietal er tegen hebben gestemd', zoodat, al hadden de twee overigen zich er vóór verklaard (waaromtrent echter ten opzichte van een nog onzekerheid blijft bestaan), de uitslag geen andere zou geweest zijn, daar in dat geval de verwerping met 22 tegen 21 stemmen ware uitgespro ken. Een brutaal heer. Door Arnhemsche rechercheurs is te Arnhem aangebracht Verschoor, dó man die oplichting pleegde ten na- deele van de firma Ter Haar aldaar. Uit Arnhem bericht men naar aan leiding dezer arrestatie het volgende: Door de politie alhier is bij een loge menthouder aan het Jansplein alhier Onderwijs. In het hoofdbestuur d'er NetDerlanid- sche ondlerwij zar.s-propogan da-club (voor drankbestrijdling) zijn herkozen de heeren C. Bijl-eveld Jr., A. K. Klar ren en Th. W. van der Wo-ucle; geko zen is de heer J. C. Max, terwijl her stemming zal plaats hebben tusschen mej. Kooiman en den heer M. A. van Praagh. MtaoFïaouw HORTEN SE NOVEREAZ. en daarmee do daardoor verorza i\te pijnen. Ik had vernomen, n et ao.K groot succes Scott's Emulsion bij een kind was aangewend, en besloot der halve ook dit middel eens te beproe ven. De aangename smaak en het feit, dat ik het middel goed) verdragen kon, gaven mij weer hoop, en na konen tijd voelde ik mij dan ook veel beter. Ik kreeg weer eetlust, en daardoor na men kracht en gezondheid! toe. Ik acht het mij dus tot plicht i w uitmuntend preparaat overal aan te bevelen en U mijn hartelijken donk te betuigen. Ik ben gaarne bereid elk een. die mij hieromtrent vragen z( u willen doen te woord te staan. Met de meeste achting. (get.) Mej. Hortense NQverraz. Scott's Emulsion geneest bloedar moede zonder een schadelijken in vloed te hebben op de spijsvertering, en biedt de anders zoo zwaar te ver teren levertraan in een vorm die ge makkelijk door het bloed opgenomen en verwerkt wordt. liet preparaat be vat verder kalk- en natron hyp ophos- phiet en glycerine, welke de genees kracht van de levertraan in niet ge ringe mate verhoogen. Bij alle ver schijnselen van bloedarmoede, welke zach bij tering en andere slepende kwa- letn voordoen, is Scott's Emulsion het beste midkiel. Het is evenwel een ver- eischte de echte Soott's Emulsion te koopen, welke gemakkelijk aan ons Handelsmerk kenbaar is, te weten een visecher met een grooten kabel jauw op den rug. Iedere omslag is voorzien van dit Handelsmerk, het welk tevens het kenteeken is van een vertrouwbaar geneesmiddel. Depots: The Import Trading Office, 's-Graven- hage. oe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam. öe Heer A. van Tuijll, Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heiligenweg. Utrecht. T. VAN GULÏK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te 's-Gra.ven- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht. Verkri- c'te Apotu >-:ers en INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Genezing door het gebruik van Scott's Emulsion. Bloedarmoede is een dar hardnek kigste kwalen, welke de doktoren te behandelen hebben. Wanneer het ge halte van het bloed' slecht is, dian is dit een teeken, dat het gestel niet ge noeg voedsel kan opnemen, en om zoo te zeggen verhongert. In den volgen den brief vindien wij een dergelijk ge val beschreven: „Clos du Signal" sur Grandvaux, Kan ton Waadt, 24 Augustus 1901. Mijneheenen, Sedert jaren leed ik in hevige mate aan bloedarmoede, m na verscheidene ïjzerpreparaten tn andere middelen tevergeefs beproefd te hebben, gaf ik alle hoop op, en ver wachtte slechts beterschap wanneer mijn groeitijd' voorbij zou zijn, en ik daardor weer op krachten zou kunn m Alleen echf in onze Pateniflaoons. Groote flacon f 1- halve v 6G cent Letteren en Kunst. Ned. Muziekfeest. Naar men verneemt zal Woensdag avond de generale repetitie plaats heb ben van de volgende koorwerken: „Ge bet" van Röntgen, „Choeur de jeunes filles" uit „Melaenis" van Mann, en het slotkoor u'it den „Vincentius a Paulo* van Heinze, „Matrozenkoor' van Hol, en de „Fantasie" van Wagenaar, ter wijl Donderdagavond de „Reien" van Zweers en het „Te Deum" van Diepen- brock gerepeteerd worden. nam. zijn hoed af. Ik laat je nu aan je moedei* oven, Stiina. je moei- haar alles vertelten, daarbij ben ik niet moedig. Morgen kom ik vragen hoe beiden na al clie angst en zorgen ge. slapen hebben. Goeden nacht, lie ve moeder! Stina is heel wel, maar een kop thee met een weinig rum zal haar toch goed: dloen. Tot voeder- ziens dius! Daarbij -reikte hij beiden d- hamel en begaf zaoli naar het hotel Fasano. Wait er in het eerste; uur dat zij weder bijeüin waren iusschem moe der m dochter voorviel zal wel on moedig zijn breedvoerig te verniet den Ook dat mievnouw Mane in hare argeloosheid niet die minste argwaan koesterde dat 'l avontuur, cl'ut haar zooveel angst had bezorgd niet uitsluitend) moest geweten wor den aan dien strijd' der elementen die haar klimd omwederstaanbaar naar de verre kust hadden voortge jaagd'. maar dat een stout» krijgs list er die oorzaak van was geweest, zal miert wol willen1 gelooven. Bij Stina zelf was echter door cle ge zegden ma de ontmoeting met de beide heeren do lichte verdenking dat de zaak niet geheel zuiver was, 1 tot zekerheid geworden. Zij zorgde' er wel voor hare moeder er niets van to iaJteoi marken, zat nu opge lucht op die canapé aam de theeta fel, vertelde al hare lotgevallen en eindigde mét de hoop uit te spre ken dat er c-iene oplossing voor den voor haar zoo ingewikkelder! toe stand zou kunnen gevonden word'en.. Lp har-e beurt veeweide de moe-, der water initusschen bij haar was! gebeurd. In dien ochtend na den nachtelijken storm was de baron-es bij haar gekomen' om te hooren hoe haar gisteren zoo onwel geworden, schoondlochtiartjo het maakte. De moeder had! eerst willen varzwij- gom dlat zij verdwenen was; in haar angst was het haar echter niet gelukt. De l>ekentends da't Sti- •nia. mat Wilm op het meer was gaan roejienj en nog iniiet was terugge keerd' moest die deftige dam'e na tuurlijk dliep tref/en. Zij liet het dan ook na et ontbreken aan hate lijke opmerkingen over de al te vrije opvoeding die Stina genoten had en beloofde alleen het sprookje van Sfioa's ongesteldheid door de heeren te laten gelooven, d'aar het toch Wel te hopen wee dat de ont vluchte in dem loop van dien dag ter rug zou zijn. Dit was mu niet het geval geweest iem dloor aill'erliei ge babbel was het nieuwtje dat de bruid op dien verlovinigsdlag met een vroegeren minnaar gevlucht was in het groote hotel overgebracht. Eente van d'e dames, die den. jongen baron gaarne voor haar eigen dbchr ter zou gevangen; hebben, was dhn ook boosaardig genoeg om aan het souper belangstellend' tie imfarmee- ren of de frerulle op het stormachtige watertochtje geen koude zou vatten en of zij. spoedig zou 'terugkearem. ZowtoendB was het vreesalij'ke ook voer den baron en voor Kurt niet verborgen gebleven. Nog voor dien nacht was Kurt d'an ook bij. me vrouw Maria gekomecu ien had' haar wel niet rechstreeksch verweten dat zij aam alillcis schuld hadi, maar haar toch door zijmie scherpe aanmerkin gen; dieper gewond;, dan een uit barsting van heviigan 'toom zou heb ben! g9daan. Daardoor was aalt de tweede nacht voor de arme kleine vrouw slapeloos voorbijgegaan. Dait zij1 op dien tweeden dar niet geringste uit het hotel had gehoond, maakte haar erg ongerust. Zij begreep heel goed dait ditt da stilt© voor dien storm; zou zijm. Jie zult zien, Stana, klaag de zij,, zij zullen, hot je nooit ver geven.. hoewel jij' er toch zelf on- ÊchuPcflig aan zijt en wat helt. dlan zal govern Dat d'e moeder judst dezelfde uit drukking gebruikte, die zij zelf te gen Wilan had gebezigd viel' Stiina daxMij'k op, maar nu was zij er .reeds zco kalim onder, dat zij. het liefst d'e dliep bekommerde hetzelf de antwoord! zou hebben' gegeven., waarmede Wilna hear had' getroost: ook ik hoop dat zij het niet zullen vergeven en. het overige zullen wij maar afwachten. Langzamerhand kwam de moeder tot rust en liet geluk haar kind we der bij zich te hebben, liet haar alle angst voor de toekomst vergeten. Zij drong er echter op aan dait Stina vroeg zou gaan rusten en toen zij haar nog aan haar bedi „goeden nacht" kwam wenschm en, harte lijk kuste, Widt zij haar bedroefd hart in zoover te overwinnen diat zij haar troost insprak em prettige droomiem tdefwenischte. terwijil zij zelf al wat er vam mocht koanem, a\l moestt zi.i ook haar huisje opgeven., zonder hartzeer zou verdragen als haar kind er maar gelukkig door werd. De teedere woorden der moeder hadden tan gevolge dait Stina voor het eerst im vele weken insliep met dé hoopvolle gedachte dat werke lijk alles nog wel zcu terecht ko men. Daar ook het venster met dichte gordijnen was gesloten, sliep zij na die schokken van da laatste dagen zoo vast dat eerst die felle zonneschijn, die door de half open staande deur binnenviel, haar deed wakker worden te gelijk met stem men, dli'e zij in de woonkamer hoorde en waarnaar zij ademloos luiste ndie. Je zult wel begrijpen, lieve Mjatrie, waarom ik zoo vroeg ben., gekomen, hoorde zij de barones zeggen;. Hiet is voor mij; hoogst ver drietig dlait ik van zulk een lang gekoesterde hoop moet afzien. Maar hoe guanine ik ook, ook voor jou, de zaïak uitt een zeker oogpunt zou willen beschouwen-, ik moet den hieereni gelijk geven dat na al het geen ea' ^ebeurd is ,er niet aan kan gedlachi worden om alles geheim, te houden en te vergoelijken. Mijn imam is woedend en Kurt geheel Ibuiten zichzelf en met moeite terug te houden om dadelijk op genoeg doening aan fe dringen en ook onze eerwaardige geestelijke vriend moei met een bedrukt gemoed bekennen dat luj zich bedrogen heeft toen hij geroo fde dat- die ze verbintenis in den H'emel was gesloten. Ik heb het daarom op mij moeten nemen u (te iraungB mtw«Joeling te doen dat tussclien onze kinderen alles uit en afgedaan is. Hierop klonk de bedeiesdie stem van mevrouw Marie zoo zacht, drt die luisterende hare wconte-.nmiert kon verstaan. Toen hoorde zij de barones zeggen: Neen, meen, je vergist jé. Het as geen toeval; het was een sluw plan, vooraf beraamd! en driest doorgezet. Niet van die zijdle vam Stiiniai. hoar kan ik van zoo i-eis schandelijks niet verdenken. Het was blijkbaar zijn dool Stina zoo- dani"- te compromitteeren dal Kurt fier wide van zijn naam en cmda'f hij officier is, zich gedwongen zou zien. de verloving te verbreken. I Wordt vervok'db

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2