Tweede Blad, DE FAKIR. behoorende bij „Haarlem's Dagblad" van Vrijdag 10 Januari 1002. Nom 56^4 GEMEENTERAAD. Zitting van den-Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 8 Jan. 190.2. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de heeren Hofland, Loomeijer, Beij- nes, Klein, de Lanoy en Van Dieren Bijvoet. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. De VOORZITTER sprak bi] den aanvang der zitting een woord van gelukwensch, bij het begin van nieuwe jaar en deelde verder ter ge ruststelling mede: dat door den Burgemeester, naar aanleiding van geruchten omtrent vertraging te wachten in de verbete ring van de spoorwegtoestanden al hier, inlichtingen zijn verzocht aan den Raad van Administratie der Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij., waarop een geheel geruststellend antwoord is ontvangen. Uit dit antwoord, dat ter visie voor de leden van den Raadi zal wor den gelegd, blijkt toch, dat het de ernstige wil van die Maatschappij is om de verbouwing van het spoor wegstation te beginnen en door te zetten. Het definitief plan met begrooting van kosten is reeds aan de Regeering ter goedkeuring toegezonden, voorbe reid wordt de onteigening van de per- ceelen, welke voor de uitbreiding van het station moeten worden aangekocht, terwijl in de nabijheid van het station de noodige vertrekken zijn gehuurd om daarin een Ingenieursbureau te vea- Sliet wordt verwacht, dat de hand ontstaan tusschen de H.IJ.S.M.en de Hollandsche ELectrïsehe Spoorweg Maatschappij eenig oponthoud in de uitvoering der werken zal teweegbren gen. 2o. dat aan dien Burgemeester op zijn verzoek wegens gezondheids redenen van af den 24en December j.l. veertien dagen verlof is ver- ieendl; 3o. daib is ™esteld in handen van B. ein W. cm advies: ai. een acllres van. J. Fortgens, om vergunning om een perceel aan de Gastrinisvesit hooger te mogen bou- wien dan li maal de breedte der straat; b. een adres van Th. de KLrek, om hem grond' aan de Leidsche Vaart voor 99 jaren in erfpacht uit te geven; c. eien, adres van1 L. Willam e. a. om die Kiampersitraat van de Van Marumstraalt tot die Essohilder- sstraat, alsmede die Rustenburger- laan van die Esschjildtenstraat tot dien Kleinen Houtweg te doeai bestra ten of verbeteren; dl. een adres van A. A. Schipper, om verandering te brengen' in hdt marktuur van de groentemarkt; e. een adlres van Dr. M. C. A. Bij- levetdl e. a., in zake de beperking van examens bij bet Lager, Middel baar en Hooger Onderwijs; 4o. dat is ingekomien: a. de beerooting van' die avond- vakiteekenschool voor d)en dienst 1902; b. zee processen-verbaal van af keuring van vleescb; c. een scbrijven van K. Scbraver, te Rotterdam, houdende aanbieding van een door he m geschreven ar tikel ovAr belasting opgebooitlen. (Voor kennisgeving aangenomen). d. een schrijven van denize! fdle, hou diende aanbieding van een door he mgeschreven artikel over luet af schaffen van, de kosteloo-ze drimkin- stellingen en bet daaistellien, van pompen op groen-, bloem- en bees ten markten. (Voor kennisgeving aangenomen.) e. een scbrijven van de wed. D. A. Braak-emburg, d'ank betuigende voor d'e haar verleende gratificatie. f. een schrijven van rwej. S. van Kluijven, dlank befnigende voor belt haar verleend' pensioen rniet toelage; g. een adre sva-m mejD. Garin, eervol ontslag verzoekende alis leerares aan do middelbare- school voor meisjes. (In handen vain B. eon W. gesteld te,r afdoening.) h. een schrijven van M. L. hoii- mann, dank betuigende voor sijne benoemin glot onderwijzer le kl. een, schrijven van Regenten van het St. Elizabeths of Groobe Gasthuis .houdende miadwieeUng dat d'oor hen. met ingang van 1 Men 1902, aan mej. J. van Hcukeliom op haar verzoekeervol ontslag is ver leend als directrice van 't Gasthuis, j. een schrijven van den beer J J. F. Bei in.es inzake die quaestiie der stroomleveiring door de gemeen te-lichtfabrieken, alsmede een voor stel van den heer Dr. Tjeenk Wil ling e. a. te dezer zake. (Dit wordt bii punt 2 behandeld). k. een voorstel van den heer b. Modoo en twee andere Leden van den Raad' om sub 3, 4 en 5 van ge drukt stuk no. 366 (1901) te doen vervallen (oprichting en exploita tie van een gemeentelijke bad- en zweminrichting. (De Voorz. stelt voor dit stuk te behandelen bi;i het voonsted van Burgemeester en Wet houders. (Aldus besloten). 1. een adres van het Bestuur dier Vereeniging tot bevordering van Volksgezondheid om het voorstel van B. en W., betreffende de verordening inzake den werkkring der te benoemen commissie niet onveranderd aan te nemen. (Bij desbetreffend voorstel van B. en W. te behandelen). m. een schrijven van den heer J. Klein, daarbij verzoekend hern ont slag te verleenen als commissaris der Stadsbank van Leening. De VOORZITTER stelt voor den heer Klein op zijn verzoek eervol ont slag als zoodanig te verleenen, on der dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. Aldus besloten, n. eene dankbetuiging van den heeir O. Gunning voor zijne benoe ming tot Ingenieur bij den dienst der openbare werken. 5o. dat door den Commissaris der Koningin in Nooodi-Holland tot bui tengewoon gemeente- veldwachter is benoemd de ad j unot-insp efcteur van politie G. Keuning. Go. dat is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, ten geleide van ver schillende goedgekeurde raadsbe sluiten, o.a. betreffende den afkoop van erfpachten; do begrooting over 1902. PLINT 2. Hen-stemming over het voorstel-Hu- genholtz om een speciale Raadscom missie te benoemen tot, nader dienen van advies aan den Raad, in zake scbrijven van de commissie van de UCDeathir™HUGENHOLTZ vraagt heropening van de discussiën. Het staken der stemmen op de vo rige zitting heeft bij spreker de mee ning gevestigd, dat de strekking zij ner motie niet voldoende begrepen werd. Het is niet de bedoeling ge weest den heer Beijnes een afstraf fing toe te dienen, doch alleen om meer licht in deze zaak te versprei den. Er is thans een nieuw stuk verschenen van den beer Beijnes, waarin hij zich nog eens tracht te verdedigen. De lichtcommissie valt een raads lid aan en omgekeerd; in beide ge- vallen kan de Baad zich gekwetst achten, zoodat het volle Ucht dient te schijnen. ;Er as thans zooveel 'tegenspraak en' zooveel duisters in de zaak, dat spreker zich nog geen oordeel kan vormen. De heer Beijnes schijnt gelijk te heb- ben. waar hij zich beroept op het raadsbesluit, waarbij aan de E. NL T. concessie geschonken weid. Doch daaruit mocht de heer Beijnes toch nog niet de conclusie trekken, die hij daar uit getrokken heeft. Het komt spreker voor, dat de heer Beijnes 'in elk geval had moeten wachten of de voorschrif ten van B. en W. aan zijn bezwaren zouden tegemoet komen. Dit is eenter niet de hoofdzaak. De hoofdzaak is dat de hew Beijnes beloofd heeft een aan tal paardekrachten van de gemeente +f. zullen afnemen, vóór de kwestie met de E.N.E.T. plaats had. Deheer Beijnes laat 'tvoorkomen alsof tgeen belofte is geweest, doch een waarschijn lijk vermoeden. Dit klopt met met het geen de lichtcommissie gezegd heeft van de kwestie. Spreker toonde nmnog meer tegenstrijdigheden tusschen dc lezin" van de zaak zooals d'& heer Buj- nes en de lichtcommissie. die geven. missie lichtwaardig noemt. Spreker kan echter geen oordeel vellen en daar van wenscht hij meer licht. De heer DE BRAAL, die .eerst voor stander was van de motie-Hugenholtz zegt, dat er nog minder dan vroeger te onderzoeken valt, nu het tweede stuk van den heer Beijnes verschenen is. Er is thans licht genoeg. Spreker vindt nu ten gevolge van de Zuid-Afrikaan- sch eoorlog een gemeentebelang op het spel staat reden de innige wensch uit te spreken voor de spoedige zegepraal der Boeren. De heer N. KRUSEMAN zegt, dat hij zelf aangetoond heeft tegenstrijdig heid tusschen hetgeen door den heer Beijnes is gezegd en geschreven. Een commissie is niet noodig, want spreker zal het volLe licht ïaten schij nen. De heer Beijnes heeft gezegd dat er nooit of te nimmer overleg is ge pleegd, doch dit overleg begon nu pas. nu met den aanleg een aanvang werd gemaakt en er zijn talrijke conferenties gevoerd. De heer Beijnes heeft gezegd als de Zuid-Afrikaansche oorlog uit was wel van de gemeente te willen be trekken doch voor 5 ct. De heer N. Kru- seman had toen gezegd dat dit te weï- n"g was. doch dat men bereid was aan drie deskundigen deze prijs te onder werpen. Wilde de heer Beijnes geen 150 P. K. nemen, dan zou men tevrei- den zijn met 50 P. K. O cfs. Doch de heer Beijnes wilde geen bewijs van goeden wil geven. Er is bij den'kabel- aanleg wel degelijk rekening gehouden met 150 P. K.. doch op advies der_firma Siemens en Halske is geadviseerd eerst een kabel voor 75 P. K. te leggen. Een commissie om uit te malen of de heer Beijnes beloofd heeft 150 P. K. te zullen nemen, is n'iet noodig, spreker beroept zich op allo raadsleden die die belofte gehoord hebben. Bovendien wat de prijs van 5 ets. be treft, deze prijs is veel te laag. Als het mogelijk was voor dien prijs te leveren zou de heer eijnes wel ergens 'in het een of ander eleotrisch tijdschrift een plaats gevonden hebben waartegen dien prijs geleverd werd. De heer Beij nes heeft trouwens gezegd dat hij een billijken prijs noemt, wat volgens hem billijk is voor zijn fabriek. De heer HUGENHOLTZ blijft er bij dat er een commissie benoemd dient te worden en dat men niet vreezen moet hier, waar met gemeentebelan gen gespeeld is, flink de waarheid te zeggen. De heer TJEENK WILLINK wijst op de spitsvondigheden en drogredenen van den heer Beijnes, waarop hij er in zijn tweede stuk nog eenige bovenop stapelt en meent dat er licht genoeg geschenen heeft. De heer BIJVOET zegt, dat de com missie alvorens den kabel te bestellen in overleg had1 dienen te tredten met dë firma Beijnes. Op het plan van de firma Siemens en Ilalske komt de firma Beijnes voor om een afname van 50 P. K., terwijl gezegd wordt, dat in het geheel gere kend is op 300 P. K. waarvan de firma Beijnes er 150 zou afnemen. Spreker vraagt hierover opheldering. Het Staat overigens voor spreker vast. dat de heer Beijnes de bewoordingen doen er niet toe d'e overtuiging heeft geves- t gd, dat hij 150 P. K. tegen door de gemeente te bepalen prijs zou nemen. Alhoewel het oordeel over een raads lid) door de kiezers en niet door den raad' behoort te worden uitgesproken, zal spreker zich voor de motie-Tjeenk Willink verklaren. De heer N. KRUSEMAN geeft ant woord op die gestelde vragen door den heer Bijvoet en stelt nog eens in het Licht, dat wel degelijk het noodige overleg is gepleegd. Wat de 300 PK. betreft, er zijn er 300 in voorraad!. We kunnen dus 600 PK. leveren en de lieer Beijnes kan onmiddellijk zijn 150 PK. krijgen indien hij wenscht. De motie-Hugenholtz wordt verwor pen met twee stemmen voor, die van de heeren Hugenholtz en v. d. Kamp. Thans kwam in stemming een mo tie der heeren Tjeenk Willink, Speel man, Van Thiel en Modoo, luidende: ,,De Raad, gezien liet schrijven der commissie voor de oprichting der lichtfabrieken, gelet op de herhaalde ondubbelzin nige verklaringen van het raadslid J. J. F. Beijnes, omtrent verbruik, waarop bij dien aanleg der eleetrische centrale gerekend moest- worden, gehoord de nadere toelichting van den heer J. J. F. Beijnes, betreurt dat door genoemd raadslid op zoo lichtvaardige wijze de belan gen der gemeente zijn geschaad, gaat over tot de ordle van den dag-. Van den heer Hugenholtz was in gekomen een amendement om het woord betreurt te veranderen in keurt ten sterkste af. Den heer BIJVOET verwondert dit amendement, waar de heer Hugenholt zelf gezegd heeft, dat het volle licht voor hem nog niet geschenen heeft. Spreker is bovendien nog niet be vredigd door de inlichtingen van den heer Nieuwenhuijzen Knisemau om trent den kabel-aanleg. Het ging niet aan van de lichtcommissie om maar een bestelling te doen zonder dat zij zich vooraf bij de firma Beijnes had vergewist. De heer HUGENHOLTZ erkent dat I het vreemd moet schijnen, doch ieder zal wel begrepen hebben dat spreker volkomen overtuigd was omtrent de lichtvaardige handelwijze van den heer Beijnes. Officieel dient het echter uitge maakt te worden, doch ook over het doen der lichtcommissie moet het volle licht schijnen. De heer STOLP protesteert tegen do veronderstelling als zou de lichtcom- miesfie te lichtvaardig hebben gehan deld. Over de prijs viel niet te redenee ren, want de heer Beijnes had gezegd tegen den door de gemeente te bepalen prijs te zullen afnemen. Dè lichtcom missie heeft volkomen correct gehan deld. De heer BIJVOET houdt zijn stand punt vol. De lichtcommissie moest eerst zekerheid hebben hoeveel de firma Beijnes wild'e afnemen. De heer STOLP handhaaft zijn pro test. De toezegging van 150 P. K. was reeds gedaan. Er viel alleen te vragen onder welken vorm wenscht gij de aansluiting. De heer ROOG is het h'iermede eens. Het amendement Hugenholtz op de motie Tjeenk Willink wordt verwor pen met 7 stemmen voor, die van de heeren Hugenholtz, d'e Braai, Roog, Modoo, Schram, Groot en Spoor. De motie-Tjeenk Willink wordt aan genomen met algemeene stemmen. PUNT 3. De vereeniging van Industriëlen en Kooplieden alhier heeft een adres ingediend, waarin verzocht wor lt voor taan in de bestekken van uit te voeren gemeentewerken een bepaling op te. nemen, krachtens welke in sommi ge gevallen ter beoordeeling van B. en W. werkstaking zal worden bescQouwd als overmacht. Tegen het opnemen eener dergelijke bepaling bestaat zoowel bij <:e com missie van Bijstand als bij B. en W. ernstig bezwaar. Immers, zeggen B. en W., het voor naamste gevolg zoude zijn, dat de ge meente een deel van des aannemers risico ging dragen en dat nog wel zonder dat de aannemingssommen be langrijk zouden dalen. Door de toe voeging toch, ,,dat de beoordeeling over de vraag of een dergelijk geval zich voordoet aan Burgemeester en Wethouders, dus aan de andere con- tracteerende partij, zou worden opge dragen", eene bepaling waartegen ook uit anderen hoofde nogal wat zou kunnen worden aangevoerd, zou de aannemer bij zijne inschrijving altijd moeten rekenen op de mogelijk ver schillende opvatting tusschen het Da- gelijksch Bestuur en hem. Doch ook al ware dit niet zoo, dan nog dunkt het ons minder geraden een deel van de risico over te nemen, waar juist een belangrijk motief voor aanbesteden moet worden gezocht in het afwentelen van die risico. Wij hebben daarom gemeend U in overweging te moeten geven, op het adres afwijzend te beschikken. De heer VAN STYRUM kan zich zeer goed vereen'igen met het praeadvies van B. en W. In vroegere dagen had den we onze eigen voorwaarden, slechts in bijzondere gevallen zouden in de be stekken afwijkingen worden gemaakt van de algemeene- voorwaarden. Over het adres zelf sprekend vraagt spreker wat bedoelen adressanten met werkstaking? Alleen hier ter stede of bv. ook aan een fabriek die voor een werk dat hier uitgevoerd wordt leve ranties doet. Aan een bepaling als door adressan ten verzocht wordt bestaat volstrekt geen behoefte. De heer ROOG vindt ook 'dat de alge- meene voorschriften van 1901 voorzien in gevallen door adressanten bedoeld. De aannemer kan zich altijd beroepen op den raad en wanneer dus bij werk staking bv. onafhankelijk van den wil der aannemers werk te laat moest wor den afgeleverd, dan zou de raad zeer zeker billijk zijn. Bovendien zou zulk een bepaling wel eens werkstaking kunnen uitlokken en er toe leiden dat aannemers, die spijkers op laag water zoeken de gemeente laten bloeden. Het voorstel B. en W. zonder stem ming aangenomen. PUNT 4. B. en W. leggen over een raming van kosten voor den bouw eener nieu we brug over de Leidsche Vaart aan de Schoutjeslaan. De heeren R. Key en P. Kuiper hebben zich bereid ver klaard de helft in de kosten bij te dra gen tot een maximum-bedrag van 12000. B. en W. stellen voor f 26.600 voor gemeld doel beschikbaar te stellen. De heer ROOG heeft er zich over ver heugd dat B. en W. zouden overleggen een bestek en raming van kosten. Die vreugde is echter in teleurstelling over geslagen want een bestek vond hij niet. Bovendien kan hij zich niet tevreden stellen met een raming van kosten, doch wenscht een begrooting van kos ten. JEM voorstel B. en W. aangenomen met alle stemmen op twee na, die van I de heeren Roog en Schram. PUNT 5. B. en W. stellen voor behoude ;S goedkeuring van Ged. Staten ben te machtigen de uitvoering van den bo venbouw der over het Spaarne te ma ken ijzeren draaibrug onder-ha idscp te dragen aan de Koninklijke Neèer- landsche Grofsmederij te Lei tin vo -r een som van f 22.950. De heer SCHRAM acht het n'iet in het belang van het algemeen en dus niet in het belang van de gemeente over te gaan tot onderhandsche aanbesteding. Welke andere inschrijvers zijn er voor dit werk geweest, of is alleen dc grof smederij te Leiden u'itgenoodigd? De heer DE BREUK zegt, dat de stukken zijn behandeld in de commis sie van openbare werken en bij B. en W. Niet alleen de grofsmederij te Lei- de nis u'itgenoodigd, doch ook nog vijf andere. Da heer GROOT vind liet vreemd dal. er zulk een bezwaar gemaakt wordt dergelijke stukken als op zulk 'n work betrekking hebben ter visie van de raadsleden te leggen. Spi eker zou wel willen vragen is het altijd de gewoonte dat voor dergelijke werken onderhandsche aanbestedin gen plaats vinden of behoort daarover eerst het oordeel van den raad gehoord te worden? Weet B. en W. ook of het verschil in prijsopgave voorkomt uit verschil in loon in de verschillende fabrieken uit betaald. De heer DE BREUK zegt, dat daar naar niet gevraagd is. De heer MODOO zegt dat aan de Koninklijke Grofsmederij de arbeiders zeer slecht betaald worden. Spreker heeft daarom werkelijk bezwaar voor het voorstel B. en W. te stemmen en wenscht 't voorstel aan te houden om de zaak nader te onderzoeken. De heer SCHRAM is het hiermede eens en vraagt aan den heer De Breuk aan welke firma's prijsopgave is ge daan en tot welken prijs door die fir ma's is ingeschreven. Den heer ROOG spijt het dat de wethouder van publieke werken straks verzuimd heeft hem antwoord te ge ven. Thans heeft men te doen met een on derhandsche aanbesteding en er is toch niets tegen om op de vraag van B. en W. in te gaan voor die leden ten minste die zich bij het advies van B. en W. kunnen neerleggen. Het be ginsel door B en W. in toepassing ge bracht is uitstekend, doch spreker ver klaart zich tegen het voorstel B. en W. omdat voor hem het volle- licht niet geschenen heeft. De heer DE BRAAL zegt, dat niet altijd hij openbare aanbesteding van den laatsten inschrijver gegund wordt Aan de K< n nklijko Grofsmederij wordt trouwens niet zulk een slecht loon be taald. De loonen kunnen gecontroleerd worden, waarbij de organisatie der metaalbewerkers B. en W. ter zijde zul len staan, indien dit. gevraagd wordt. De heer BIJVOET vraagt of ook niet een bekende Haarlemsche firma heeft ingeschreven en wel lager dan de Ko ninklijke Grofsmederij. De lieer DE BREUK zegt, dat er haast is bij hel maken van de brug en dat B. en W. de zaak niet gaarne langer zouden zien trameeran. Aan vijf verschillende firma's is prijsop gave gevraagd, drie zonden ze in. Firma Jacobs, van hier heeft inge schreven, een constructie-fabriek te Winschoten en de Koninklijke Grof smederij, die het laagst was. liet zou heel vreemd zijn, wanneer we aan d'ie fabriek vroegen, welk loon zij aan haar arbeiders betaalt. De heer De Breuk antwoordt den heer Roog. De heer ROOG blijft bij zijn bezwa ren. De heer SPOOR wenscht ook vooraf inzage van plannen voor de raadsle den. Spreker zal voorstemmen, omdat nu eenmaal d'e wethouder van open bare werken zegt, dat het noodig is en dat, er haast is bij de brug, doch wenscht in den vervolge meer licht. Twee voorstellen waren nu ingeko men, om dit punt uit te stellen, nl. van de heeren Schram en Mod-oo. In het voorstel van laatstgenoemd lid stond tevens een uitnoodiging van B. en W. om te onderzoeken, welke loo nen werden uitbetaald) aan de fabrie ken der inschrijvende firma's. De heer SPEELMAN meent, dat niet genoeg gewaardeerd wordt het werk van de commissie van bij standi De gemeenteraad beeft altijd vertrouwd op de commissie van bijstand en nim mer gebruik gemaakt van de wette lijke bepalingen om zelf de plannen in te zien. We moeten hiervan niet afwijken. De VOORZITTER wil voortaan, om de discussiën door den heer Roog steeds uitgelokt, te ondervangen, door eerst principieel te doen uitmaken of de raad al dan niiet de plannen wenscht, als door den heer Roog noo dig geacht. De heer MODOO verdedigt zijn voor stel. Hij is er voor dat het werk aan den laagste,n inschrijver wordt ge- gund. doch hij vindt het verschrikke lijk indien zulk een lage prijs verkre gen wordit door het uitbuiten der werklieden. De h- r DE BRAAL wijst er nog eens op. dat de organisatie van me- taaibewerkers gaarne zal contro- leeren de loonen. De lu-.-r TJEENK WILLINK steunt ten volle het voorstol-Modoo. Wan neer firma's mot de opgave hunner loonen geheimzinnig zijn. dan zou spreker bij voorbaat zulk een firma niet een werk willen opdragen. De heer N. KRUSEMAN meent, dat we de Haarlemsche belastinghetalen- den niet een last van f 1000 op de schouders mogen leggen, om de loonen to verbeteren van arbeiders buiten de gemeente. De \OORZITTER zegt, dat van de consequenties van het stelsel, dat 'en grondslag ligt aan het voorstel-Mo- doo de gevolgen niet te overzien zijn. Nu zullen we het deen bij een brug, straks weer bij iets anders. Waar is het einde? De heer SCHRAM zegt, dat voorge steld is. dit. punt uitte stellen, omdat m alle opzichten meer licht verlangd wordt, We hebben nu slechts af 'te gaan op hetgeen de commissie van Bijstand heeft geadviseerd', doch uit voerige plannen en adviezen dienen voor de raadsleden ter visie te zijn. En waar de voorzitter zegt, dat we bij het onderzoek naar loonen een ver keerden weg opgaan, daar wijst spr. op de leverantie van kledingstukken voor de politie, waar aan den boog sten inschrijver de levering gegund wordt omdat die eon behoorlijk loon betaalt. De heer MODOO zegt, dat hetgeen hij wil zeer bescheiden is. Hij zou over die loonen niet gesproken hebben, cin- dat hij weet dat zulk een ondrtr-<jeic met groote moeie-Iijkhodcn gepaard gaat. Doch spreker heeft bij ger -t.hte vernomen, dat aan Je Koninklijke Grofsmederij schandelijk Juge loonen betaald worden. Het voorstelModioo wordt vtrwov- pen met 8 stemmen voor, n'e van ce heeren Modoo, Groot, Schram. Hu genholtz, de Braai, Roog, Tjeenk Wil link en Spoor. Het voorstelSchram wordt vei-M nr- pen met 8 stemmen voor, die van de heeren Schram, Groot, Hugenholtz, Modoo, d'e Braai, Roog, Tjeenk Wil link en Spoor. Het voorstel van B. en W. wc -dt aangenomen met 6 stemmen tegen, die van die heeren De Braai. Groot, Modoo, Schram, Hugenholtz, 5 .(.enk Willink. PUNT 6. B. en W. stellen voor een dading aan te gaan met den lieer L. de aannemer, betreffende liet geschil ge rezen door de door laatstgenoemde bij liet baggeren van een geul door de Mooie Nel en de Liede toegebrachte schade aan gemeente-vischwater. Zij wenschen van den heer de Groot 500 te ontvangen, en dan het.geschil ala geëindigd te beschouwen. Aangenomen. PUNT 7. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op: a. een adres van P. J. Severijnse voor zoover betreft het daarin vervatte ver zoek tot aankoop van grond aan de Amsterdamsche Vaart; b. een adres van U. van der Horst voor zoover betreft een verzoek tot het in huuir bekomen van een gedeelte grond, gelegen op de Algemeene be graafplaats, ter grootte van 21 vrk. M; c. een adres van Ph. J. G. Roest hou dende verzoek tot het weder in huur verkrijgen van het voormalig wijnwer- kershuisje aan de Riviervischmarkt en voorts behoudens goedkeur ng van Ged. Staten aan J. J. Thoolen. J. F. Rienks, W. F. Bremer Jzn., Haarlemsche Tram. way-maatschappij, 11. van Breemen Hz., B. J. van Liemt, G. J. van Wave- ren. A. Russ, L. Sabelis, P. J. Seve rijnse, H. v. d. Horst, Wed. J. Wass- mann—van Leuven, Wed. J. M. Jan sen—van Beek, A. Gravestein, H. J. E. F. Höffer, Prof. Dr. K. Kuiper, J. Craandijk, Wed. J. Kaptein—Straat hof en J. Stoel gronden in huur af te staan. De heer VAN LENNEP vraagt een inlichting naar aanleiding van een schrijven van den heer Craandijk, die den grond wel huren wil, maar niet tegen verhoogden prijs. De heer DE BREUK zegt, als lvij het niet hebben wil, laat liij het. De lieer DE BRAAL zegt., dat dit oen zeer gemakkelijke redeneering is, doch niet billijk en spreker haalt een voorbeeld aan van iemand, die vroe ger voor 2 M. grond 10 ets. moest be talen, nu 35. De heer TJEENK WILLINK vraagt of vroeger aan de huurders reeds ge zegd is, dat ze meer huur moesten be talen en zij hier rekening mee kon den houden. De heer DE BREUK zegt, dat B. en W. na langdurige overweging er Ine zijn gekomen het voorstel te doen als thans is ingediend. Spreker gelooft, dat er geen prijzen gevraagd worden die abnormaal zijn Feuilit-tun. Naar hei Frmsch van Nicole Meyrat I. Do Oostersche kist. Eem huis zooals men zel den ziet en een geleer de id) i en me n tever geefs zou zoeken. De woning van Josuaih Thomas Alva Tockson gewezen rector van het llaw-aindMtolliageen beroemd) Amerikaansch uitvincllcir, lag in dtö State.draait, do schoonste van Chi cago. Dit huis, evenals de aangrenzen- de verenigingsgebouwen behoorde tot dc zeldzame wereldkasteelen van 30 verdiepingen, waarop de Amer rik an en zoo tro'tsch zijn. Took son woonde op de 22e ver dieping met zijn dochter Deborah. Stel u voor een groot bovenhuis, voorzien van aLl'eróéi nieuwe uit vindingen: telefonen, phonogriafen lichtkronien en kraantjes voor iede re beweegkracht. Dc muur van bef werkkabinet va'n Tockson was als bezisJaiid) mieit lletóllriische knouj.es. Wiilde hij het koud of warm, dag of nacht betbiben, clle,' l.ift op of af doem gaani, mieit zijn dochter spreken' of bi: het nabijgelegen rijtuig verhuur-' kantoor een karretje bestellen, hij hoef d'e slechts op een knopje te drukken' eni aan z.ijn wensch werd onmiddellijk voldaan. Dezelfde be weging was voldoende om ham mot de opera in verbinding te stal len' als lxij op zijn gemak eemie pre mière wilde' hooren. Het uur, die temperatuur ,de- graden van voch tigheid of diroogte, de laatste' beurs berichten, allies verscheen aohteir- eenvóilgems o™ borden, d'ie ter hoog te van zijn oog.eoi waren opgehan gen'. Oogonblikkelijk rustte dei geleer de in ean groot en leunstoel. Helt was snikheet, maar een met struis- veeren voorzien rad waaide hem boven heit hoofd1 fniischheid' en koel te toe. Op het uur dat. hij moest, gewekt worden, daalde hef. rad naar beneden en dfe voeren, kittelden, ham dan zoalle mg ander zijn. neus totdat hij wakker werd;. Tocksoni was een man van onge veer 50 jaar. zijn haar en puntige baardl begonnen reedis grijs te wor den.. Zijn hieele figuur was het best te vergeïijiken mot de bekende oar- ricajtuur van Uncle Sam". Op zijn neus droeg hij echter een zwaren gouden bril. Zijn uiterlijk toeken de' volkomen kalmte en overleg. De el e etnische klok skiat driie uur. De struisveeren wekken Tock soni. Hij staat even op, wrijft zich de oogen en tegelijkertijd wordit do deur geopend en miss Deborah komt binn/en. Ameni kaarusche dames zijn over het algemeen niet schoon, maar als ze hierop aanspraak maken is het' onmogelijk zich een mooier voor beeld van vrouwelijk schoonheeod to denken. Miss Deborah kon door gaan voor een dar schoonste vrouwen van heel Amerika. Een siamike taille, prachtige blonde bai- reni, op het hoofd in eten knot sa men gebonden, heldere blauwe oogen, dab alles maakto haar tot 'het beeld eener frissche- jonge da me, die uitstekend onderwezen, van jomgsaf gewond was alleen op eigen krachten te steunen. Zij nadert haar vader, buigt zich over hem heen en omhelst hem. Aan den blik waarmee deze haar ontving, kon meii zien hoeveel hij van zijtn dochter moest houden.. Wielinu zei Tockson, na haar omhelzing met eian kus oip het voor- beof'd te hebben beantwoord, aan welk bijzonder toeval moet ik nu je bezoek d'anken? Geen toeval, vader; maar ik moet u over ernstige zaken spre ken. Ik moet u mannelijk beknor ren. U Is niet genoog dat ge dag en nacht in uw studverkann r zit op gesloten, ge wordt daarenboven nog wantrouwig. Dat is 'niet zoo, antwoordde Tockson, jo weet dat ik het grootste vertrouwen in je stel. Het bewijs daarvan is dat ik je iedere nieuwej uitvinding het eerst meedeel. Miss Deborah boog het hoofd. Dat is waar, meende zo, en daar zal ik u steeds dankbaar voor zijn. Vooral over de resultaten van de slaapmiddelen hebt ge mie goed ingelicht. Ik zie daar in dat open laadjo verschillende bruine tablet ten: dat is het slaapmiddel dat ge hebt uitgevonden en waarvan we e no- op onszelf de proef hebben mem. Een heerlijk iets, onderbrak halar Tockson, wiens oogen schit terden. Een tablet van dit goedje en. de krachtigste man valt in een vinding op het gebied' der nécrobo- logie vertellen. De nécrobologie was een weten schap die b uit verschillende dee- In had saamges tel d'. Volgens heuii I bestond de dood niet, met andere slaap die minstens twee wek-n woorden de vernietiging van bot duurt Hij wordit eiem doode gielijk. leven.; de natuur hield' slechts tijdo- De. pols skaat niet meer en de adem-! lijk de levenskracht op. Als men haling houdt op. En toch is di't. slechts een probaat middel kon aam- middel niet schadelijk voor die gc- wenden voor d:Jt een lijk tot cn.t- zondheid. Als het sl'aaptgxïperk binding was overgegaan, dlan keer- voorbij is, keert die patiënt weer totj do het leven dadelijk terug, beweer- helt leven terug, wordt frisc-h en op- de hij. gewekt als een kind dat ontwaakt. Wat meer is, Tockson: meende Dsianna hebt ge de ontploffing-. I zelfs d!it geheim te hebben gevom- middelen bestudeerd, vervolgde De-Idem een. kracht tegelijkertijd zacht borah, en een stof ontdekt, waaraan en verschrikkelijk, geheimzinnig ge uw naam hebt gegeven „Tock-len lokïzaam: de elcctriciteit. somiöb," die heviger werkt dlan d?yna- Miss Deborah böv i oep wol dlaü rniet, meiliniet en andere beken-1 haar vader volgons zijn gewoonte de springmiddelen. haar van het eerste onderwerp wiil- Je ziet dlus, beste Debbie, on- de afleiden, m:.ar toch wilde ze hem derbrak haat* Tockson-, d'at ik jej dit genot niet. onlnemen. nooit iets verzwegen heb. Trou- V U-l oi-n-s verder over uw uit wens je verdient het ook ten volle,vinding? vroeg ze. want jo versland is zoo ontwikkeld Die onl i kking, hernam dia als men zelden bij vrouwen vindt'uitvinder, houdt verband- met de en ie hoofd is zoo sterk als je zenu- electriciteit, hoofdzakelijk hel ge wenOm je te bewijzen dat i-kj bruik hiervan bij hel ter dood' brem in geen opzicht jegens je veran Jgen van veroordeelden, d'e electro d'erd ben-, za:l i'k je mijn laatste uit- eut-i-.in een wwd

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 5