erna: en toewijding te oeharugeii. nad 1 het hen onaangenaam getroffen, dat in den laatsten tijd herhaaldelijk over die belangen gewichtige beslissingen waren genomen, zonder dat de Kamer daarin gekend was geworden, waar door deze niet in de gelegenheid was geweest, hare taak naar behooren waar te nemen. Ook daarop doelde de spre ker. toen hij de hoop uitsprak, dat de Kamer in de toekomst nuttig werk zaam zou kunnen zijn. In 't bijzonder was daarvoor reden,nu naar alle waar schijnlijkhaid Haarlem's belangen in de naaste toekomst ernstig bedreigd werden. Hoezeer er te roemen viel over den bloei van de streek waarvan Haar lem het centrum vormt, er was een donkere wolk opgekomen, die ons on gerust kan maken. Waartoe tocli zou het dienen, een half millloen uit te ge- ven voor verhooging van den spoordijk, als over dien dijk in het vervolg geen treinen meer zouden rijden? Wanneer de route Amsterdam—Den Haag— Rot terdam buiten Haarlem om zou gaan? Wel spiegelde men ons voor, dat Haar lem dan aan de route naar het noorden zou liggen, maar afgescheiden daar van. of het sneltreinverkeer op die rou te ooiit zeer druk zal worden, was een blik op de kaart voldoende, om in te zien, dat ook de rechtstreeksche route AlkmaarLeiden buiten Haarlem om gaat. Als spreker dus de besta wen- schen uitte voor den bloei van Haar lem's Handel en Nijverheid, dan be doelde hij in 't bijzonder, dat deze don kere wolk zondier schade weder zou wegtrekken. Kwam aan de orde de benoeming van een Voorzitter en een plaatsvervangendi voorzitter der Kamer voor het jaar 1902. Tot die functiën werden met bijna algemeene stemmen benoemd respec tievelijk de heeren: mr. Joh. Enschedé en J. H. Kersten. Eerstgenoemde verklaarde die be noeming aan ie nemen, met dankzeg ging voor het bij vernieuwing in hem gestelde vertrouwen. Aan den heer Kersten, die afwezig was. zal van de benoeming worden kennis gegeven. Ingekomen was eene missive van Burg. en Weth. dd. 27 Dec., waarbij aan de Kamer ter beantwoording vóór 6 Januari 1902 worden voorgelegd eene refcks van vraagpunten betreffende een in te stellen onderzoek omtrent omvang en aard der gedurende dezen winter voorkomende werkloosheid. Op dezen brief is het volgende geant woord: Naar aanleiding van Uwen brief van 27 December jl. no. 1/308, waarbij ge voegd was oen lijst van vraagpunten betreffende den omvang en den aard dér gedurende dezen winder voorko mende werkloosheid, hebben wij de eer U mede te deelen, dat wij, na kennis neming van het advies eener ter zake uit ons midden benoemde commissie tot het besluit moeten komen, dat met het oog op den korten termijn, voor die beantwoording der vragen gesteld, het ons onmogelijk'is het vanons gevraagd •op eenige goede gronden steunend praeadvies te geven of bij de vele al hier gevestigde werkgevers de voor de beantwoording der gestelde vragen de hoogst noodige inlichtingen in te win- non. Onder deze omstandigheid zien wij ons dan ook tot ons leedwezen genood, zaakt tTe lijst van vraagpunten voor het oogenblik onbeantwoord; te laten en die oningevuld hierbij terug te zen den. Bij de leden was ingekomen een ge drukte. uitvoerige nota van den heer T. Sanders, getiteld: „Het spoorweg verkeer AmsterdamRotterdam en de verkoop der beide Electr. spoorwe gen." Naar aanleiding dezer nota, in ver band met een door een der leden ge daan voorstel om deze zaak met allen ernst in overweging te nemen, werd besloten in dezen eens commissie van praeadvies, bestaande uit drie leden, te benoemen. Door de Ver. t. bevordering der Kegelsport is, naar aanleiding; van een schrijven, afkomstig uit het Boe- renkamp op Ceylon, een circulaire aan de leden en aan alle bestaande kegeL vereen i gingen gericht, waarin o. m. wordt gezegd: „Onder de dappere Zuid-Afrikaan- ders en Uitlanders aldaar bevinden zich velen, die vroeger ook het kegel spel hebben beoefend. De verveling ten prooi, zou het hun gepaste ontspanning verschaffen, wan neer zij nu en dan zich konden verma ken met het kegelspel. Eone zeer primitieve baan, die zij totaal onbruikbaar geworden. Hout voor goede kegelplanken is wel ver krijgbaar, doch kegels en kegelballen niet. alsmede de toestellen om die te vervaardigen evenmin, en met de ge paste rondborstigheid, die de Transvo- lers kenmerkt, is bij ons aangeklopt met het verzoek hun daarin te helpen. Behoeven wij nog te vragen of hun verzoek vepgeefsch zal zijn? Voorze ker neen! De offervaardigheid, gedu rende geheel den droevigen Zuid-Afri- kaanscheu oorlog betoond, spreekt daarvoor. Opwekking achten wij dan. ook ten eenen male overbodig. Eerder zal deze of gene kegelaar onze vraag aanvul len met de gedachte: „De andere ge vangenenkampen behooren, indien ge- wenscht, óók van kegelbanen voorzien te worden," of misschien nog verder gaan, door het wenschelijk te vinden nog iets bij te voegen voor eene eenigszins feestelijke en, gezellige opening der kegelbanen. Voor de beoefening van het kegel spel zelf is te gelijker tijd partij te trekken'. Komt nl. de tijd, dat. de dui zenden ballingen huiswaarts keeren of zfich naar elders begeven, dan zullen zij voorzeker het kegelspel in stand houden. Met vrijmoedigheid komen wij ook ditmaal tot Uwe Vereeniging en tot Uwe Leden, met het verzoek ons te steunen in het belang der kegelsport in het algemeen, maar bovenal, opdat aan deze aanvraag naar behooren kan voldaan word n. Onze Vereeniging toch is nog jong, en ieder weet, dat de op richtingsjaren doorgaans de meest kostbare zijn, zoodat onze kas deze uit gaaf niet toelaat. Een ieder die dus de gevangen ge nomen Transvalers wil steunen enhun eene gepaste ontspanning wil verschaf fen. zende hunne gelden aan den heer D. Blok te Haarlem. Elk bedrag 5s wel kom. Vrijdagmorgen kregen zij reeds be- rouw over hun dwaasheid en wilden, door den honger gedreven, weder huis waarts keeren; zij kozen echter een verkeerden weg en kwamen in Zwolle terecht! Gelukkig vielen zij daar spoe- d'ig in handen van de politie, die de avonturiers per trein naar Deventer transporteerde, en aan de in angst ver- keerende ouders terugbracht. Ongelukkige val. In enkele huisjes te Brielle wordt nog op ouderwetsche wijze de verbin ding tusschen benedenhuis en zoldei- tot stand gebracht door een trap of lad der met haken, die in ijzeren oogen worden vastgehecht. Toen Vrijdagmid dag de weduwe N., wonende op het Maarland, op deze wijze naar haar zol tje wilde gaan, schijnt de aanhech ting niet goed tot stand te zijn ge bracht of wel gleed een haak uit, met het gevolg dat de trap omsloeg en de vrouw zulk een ongelukkigen val deed. dat zij weinig tijds daarna aan de ge volgen er van overleed». Zeventien maal. Een 73-jarige weduwe Werd Vrij dag te Delft door de politie aange houden. Zij had drie weken hechte nis te ondergaan wegens openbare dronkenschap bij zeventiende herha ling. Binnenland. Het Koninklijke Echtpaar reed Zaterdag namiddag, na den ge wonen rijtoer gedurende eenige da gen onderbroken te hebben, weder uit in de phaeton, waarvan de paar den door den Prins bestuurd werden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zullen in deze week op verschil lende dagen ontvangen autoriteiten, officieren en particulieren, die ver zocht hadden aan H. M. en Z. K. H. Ie worden voorgesteld of die aan de Koningin hun (lank wenschen te be tuigen voor benoemingen of ondèr- sc hei dingen Uit vertrouwbare bron verneemtDe Nederland-er", dat die militaire wets ontwerpen niet zullen, worden behan deld vóór Paschen, maar vermoeder lijk in de zitting na Paschen. De zaak-Ter Laan. Het centraal bestuur der 15 Volks- kiesvereenagingen in het district Roo- gezand', heeft op uiiitnoodigiug van een speciale commissie te Delft adhaesie betuigd met het verzoekschrift van den afgevaardigden Ter Laan aan oen raad van Delft om een regeling, welke hem een betrekking waarborgt bij 't onderwijs aan zijn school. Deze speci ale commissie heeft uitsluitend tot taak, bedoeld verzoekschrift ie deu nen en andere vereenigingen tot steun op te wekken. (Het Volk/. Bevel tot eevaneenneming. Door de justitie te Amsterdam is bevel tot gevangenneming verleend tegen den kapitein M. L. M., van de vrachtboot der firma Verschure, die door het gerechtshof te Amsterdam tot een jaar gevangenisstraf was ver oordeeld wegens de bekende aanva ring op liet IJ. Transvaal en Oranje-Vrijstaat Naar aanleiding van het artikel van den heer W. T. Stead' in de „Review of Reviews schrijft men uit den Haag aan de ,,N. R. Ct": Op grond van zeer betrouwbare in lichtingen worde medegedeeld, dat tie gezant der Zuid-Afrikaansche Repu blieken en daarna het Boeren-drieinan- schap tot dusver geen andere officiïeie mededleeling, van 't geen er in die sit ting van het arbitrage-hof is verhan deld, hebben ontvangen dan de mon delinge medédeeling (reeds in extenso vroeger vernield) dat de raad an be heer zich onbevoegd moest verklaren als zijnde hun slechts administratieve werkzaamheden opgedragen. Wat ove- gens betreft de in hei artikel van Stead besproken houding van Amerika, de gegrondheid daarvan wordt in de kringen der vertegenwoordfigers van de Boerenrepublieken hier te lande ten sterkste betwijfeld; waar nog on langs de Bo eren-depu tati a van de ver tegenwoordigers der republieken in de Vereendgde Staten met name van den heer C. D. Pierce, consul-geneiraai van den Oranje-Vrijstaat, te New-York, de verzekering ontvangen heeft dat hij door d-e Amerikaansche regeering nog steedis als consul-generaal van den Vrijstaat erkend wordt". ssen. in diens wonting binnengebracht en verzorgd. Dr. Batenburg constateerde dn onden aan 't hoofd, een aan het beei en gebroken schouder, welke door hem zijn verbonden. Van schedelbreuk i geen sprake, doch naar men verneen lijdt de man aan hersenschudding er bestaat gevaar voor zijn leven. Sterkens, die vrtoeger landbouwn was en nu van zijn gespaard geld leef de, had ongeveer een half uur te vorer in het bierhuis van Dirven een gla^ bier gedronken en was daarna vertrok ken. doch door de duisternis misleid is hij een verkeerde richting ingesla gen. De verwonde is daarna naar zijne woning vervoerd. Een wonder wo,rd I het genoemd dat de dood niet onmid. dellijk is ingetieden, daar op den we? Vel te con ateeren dat Sterkens on- gev-er CO nieter ver door de machine is medegesleent. Volgens gerucht had het Iramperso neel gezien dat bedoelde persoon voor. d-e locomotief de tramlijn wilde over steken, zoodat de machinist niet meer voor dlien tijd kon stoppen. 0p een afstand van ongeveer 2 nie ter was de man van achter de hoornen gekomen en wilde de tramlijn en den weg oversteken. Hoewel de machinist vreeselijk schrikte, heeft hij onmiddel lijk alles in het werk gesteld om tc remmen en den trein tot staan te bren gen teneinde een ongeluk te voorko men. De tretin stopte dan ook zoodra mogelijk, maar de man was door de machine op den grond geworpen en eenige meters voortgeduwd. Ofschoon de kneuzingen zeer ernstig zijn, schijnt er'toch kans te bestaan op behoud van het leven. (D. v. Nbr.) Zachte winters. Men meldt aan de N. R. Ct.; Ook de winters van 1868 en 1880 kenmerkten zich als zeer zacht, maar toen werd tevens bewaarheid: „groe ne Kerstmis, witte Paschen", zooals het in den volksmond luidt In kronieken vonden wij aange- teekend, dat de winter van het jaar 1507 bijzonder zacht was, zoo zelfs, ,dat alle vruchtboomen in de maand April bloeiden, de wijngaarden groo- te loten hadden, dte vogels eieren legden en jongen broedden. Noodlottig. Woensdag 1.1. klom een 9-jarig knaapje te Britsum met een mes in de hand op eenladder. Hij viel er af en het mes drong hem diep ia het voorhoofd, met het noodlottig gevolg dat het kind, na hevig lijden, 's an deren daags overleed. de arbeiders der firma Van Heek en Co. in een openbare vergade- ing hun grieven hebben uiteengezet, s het gewenscht ook het standpunt !er firma to verklaren. De loonenvan iekenwerkers bedroegen van f 15 tot 16 per week, die. zooals meer gebeurt ouden worden teruggebracht in over- enstemming met do loonen der an- iere wevers, die. f 10 a f 12 verdienen. De betrokkenen bij den loon-aftrek wouden dtoor invoering van het nieu we loontarief toch nog 's weeks f 11 tot f 12 en meer kunnen maken. De loonen dier bedoelde wevers waren ius gestegen door verbeteringen in de productiewijze. Bij invoering van een nieuw fabrikaat kan moeilijk defimi- icf het loon per 9tuk goed worden bepaald. Door routine eter arbeücllars en verbetering van machines kan meer malen aanmerkelijk meer worden, ge produceerd'. zoodat dan wel het hooge loon dat aanvankelijk bij onbedreven heid' der arbeiders per stuk goed wordt verlangd om overeenstemming tc heb ben met die andere loonen, kan worden verminderd. Er zijn 150 dlekenwevers bij die firma 75 -er van zijn bij de wijziging der ta- ieven beitrokken. De inmenging van bestuurd'eren van arbeidersvereenigin- gen schijnt aan de zaak geen "-oedte hebben gedaan. Met deze weigerde de firma te onderhandelen. De leider dti de ken wevers heeft indertijd' aan de firma verklaard; dat van hun ksnt geen staking was te wachten. Nu is die staking uilgesproken; op gosnen grond' kan men verklaren, dat de ge volgen van dit besluit groot kunnen zijn. Uit Enschedé: Vrijdagavond vergaderden in bet R.-Kath. Arbeidersgebouw de deken wevers der firma Van Heek en Co. n et- het comité uit de arbefidersvereenigin- gen voor die katoenindustrie, in zake de hangende kwestie over die nieuwe loonregeling. Besloten werd door de dekenwevers, met stemmen, om tot staking over te gaan; 13 stemmen wa ren er tegen, 3 blanco. Wat het tijd stip betreft waarop d'e staking zou in- gaan, verklaarden zich 83 stemmen voor 13 dézer, en 27 stemmen voor 20 dezer, zoodat de staking der deken wevers reeds heden intreedt. BUITENLAND. De Bond van Fr. mijnwerkers zal te Alais oen congres houden. Cotte, de secretaris van dien bond, deelt aan het bestuur mede, dat daar nu eindelijk eens over de algemeene werkstaking zal moeten worden beslist. schreven werk, dat onberispelijk uit gevoerd werd Een echt HoLLandsch werk sloot den tweeden avond, de fantasie over het bekende oud-Nederlandsche lied: „Is iemand uit Oost Injen gekomen". Do componist, de heer Joh. Wagenaar uit Utrecht, die in den laatsten tijd veel van zich heeft doen spreken, werd na afloop hartelijk gehuldigd. Dat was ook echt Hollandsche muziek, een waardig slot Gestikt. In de voorkajuit van een tjalk nrm de Prins Hendrikkade te Amster dam liggende, werd Vrijdagmorgen de knecht van den schipper dood in het vooronder gevonden. Men denkt dat hij gestikt is door kolendamp van een aldaar staand kacheltje. Even naar Transvaal- Woensdagvoormiddag half twaalf kwamen, hij het uitgaan van de school H.. twee leerlingen, zoontjes van de werklieden K. en S., op de gedachte ,eens naar Transvaal te gaan." Zij sloegen, naar het Dev. Dagblad meldt, den weg naar Zwolle in, doch kwamen des avonds niet verder dan tv- n voor- A.msterdamsch Sanatorium voor longlijders. Naar men verneemt is thans de bouw van het Amsterdamsch Sanato rium voor Longlijders verzekerd. Twee Amsterdamsche heeren, die zich te voren reeds zoo mild ten op zichte van de arme longlijders betoond' hadden, de heeren baron Georges Ro senthal en P. W. Janssen hebben het voor den bouw benoodiigd'e deficit aangevuld. Nu kan. weer en jaarge tijde niet al te zeer tegenwerkende, in het najaar het gebouw te Laren opge leverd' worden. Men hoopt diat men de inrichting nog met grootere of kleinere bijdragen zal gedenken, wetende dat de huis houdelijke inrichting, meubileering en linnenkamer nog uitgaven veroor zaken, terwijl jaarlijksclie bijdragen dringend noodig zijn ter dekking der jaarlijks terugkeerende uitgaven. Waar Oranje-Nassau's Oord reeds geopend is voor een zeer beperkt aan tal lijders; het Volks-Sanatorium te Hellendoorn in het voorjaar, voor 54 patiënten naar men meent zal worden opengesteld,, diaar zal Amsterdam 38 zieken kunnen opnemen in den herfst van dit jaar, zoodat dan een eerste stap tot bestrijding der longtubercu- lose in den loop van 1902 in Nederland1 zal zijn gedaan. Letteren en Kunst. Overreden Donderdagavond omstreeks kwart voor 7 uur werd de 72-jarige Adriauus Sterkens uit Princenhage op den Rijks weg aldaar tusschen het dorp en Lies bosch door de locomotief van de Zuid- Nexlerlandsche Stoomtram, komende uit de richting Et(len, gegrepen en een heel elind meegesleurd. De locomotief werd! door dlsn machi nist voor de woning van den rijksweg. voiuc. werker tot stilstand gebracht. Sterkens bij Wijhe, waar zij onder de hoornen in werd toen door het trampersoneel en «ïann vipl'ftn. I met behulp van den toegeschoten Go- 70-jaren getrouwd. Als een bijzonderheid wordt be richt, dat Gelf Kanselaar en Adriona van de Werken te Zuildchèm Woens dag hun 70-jarige echtvereeniging, herdachten. De oudjes, die zich in tamelijk goeden welstand bevinden, zijn respectievelijk 94 en 91 jaar oud. Zondagsrust. Ook de afdeeling Zutphen van den Nederlandschen Barbiers- en Kappers- Bond heeft besloten met ingang van 3 Februari a.s. de kapperssalons des avonds om 9 uur te sluiten, behalve des Zaterdags. Dit besluit is geno men eensdeels op aandrang der pa troons en anderdeels op aandrang der bedienden, die meer vrijheid wen- schen. Alkmaarsche hertenkamp. Bur" en Weth. van Alkmaar, heb ben den raad thans voorgesteld om aan den bij raadsbesluit van 24 Octo ber 1900 in den Stadshout voor f 19500 aangekochten grond de bestemming te geven van hertenkamp, nu uit inge wonnen berichten uit Haarlem. Dord recht en Assen gebleken is, dat de op pervlakte van 1.56.72 HA. daarvoor voldoende ruimte biedt- Het komt hun voor dat de Alkmaarder Hout door den aanleg van een hertenkamp zeer in aantrekkelijkheid zal winnen. Zij wenschen daarom uitgenoodigd te worden om, na raadpleging van een tuinarchitect, die met den ge meente-architect zal kunnen samen werken, een plan te doen opmaken en aan den raad voor te leggen en dat hun daartoe een cred'iet worde ver leend van hoogstens f 150. Uit de Arbeiderswereld BINNENLAND. Aan de „Zw. Ct." wordt uit Ensche- dé gemold': DriedaagBch Ned. Muziekfeest Tweede Avond. Een feest-ouverture voor orkest en orgel, waarbij de componist, de heer I M. H. van 't Kruys van Groningen, met groote virtuositeit de orgelpartij vervulde, opende den tweeden avond van het toonknnstfeest. Röntgen's „Gebet" voor koor en or kest, dlat nu volgde ,is een prachtig stuk werk. Luid applaus riep den oud- directeur van onze toonkunst-afdee- ling op het podium, waar hem een hartelijke ovatie werd gebracht. Willem de Haan, die hofkapelmeester te Darmstadt is een der meest talent volle Nederlanders op het gebiedi van muziek. Zijn twee symphonische satze „Fahrt zum Hades" en Elysium" wa ren er weer bewijzen van. Moest ik een keuze doen, dan beviel me liet eer ste het best. Van het viool-concert van Witte werden dOor den heer André Spoor slechts twee deelen vertolkt, 't Is een flinke compositie, die door den violist op geniale wijze werd voorge dragen. Onze landgenoot. Willem Kes, was vertegenwoordigd' door twee deelen uit zijn eerste symphonie. De rijke instrumentatie is er getuige van dat we hier te doen hebben met iemand; die dagelijks met een orkest omgaat. „Elaïne en Lancelot", symphoni sche ballade van Anton Averkamp, is een werk dat, ook met zijn solo voor Engelsche hoorn, soms sterk aan dén meester van Bayreuth doet denken. Overigens is het zeer vloeiend geschre ven. Na al die orkestwerken was het een aangename afwisseling, het klein koor a capella onder Averkamp's be proefde leiding te hooren. Laat ik dadelijk maar zeggen, dat de frissche koren van Philip Loots het naar mijn bescheidten mee ning van die van Sam. de Lange won nen. Loots' prachtig Morgenlied, wel genoegzaam bekend, wei d daarna uit stekend door de mannenzangvereeni- ging Apollo onder Roeske voorgedra gen. Nu was het orkest weer aan do beurt, en wel met suite voor strijkin strumenten, harp en hoorn, van Jan Brandts Buys te Weenen, een, vlot ge Derde Avond. Zal ik alle nummers van den derden dag nog uitvoerig gaan bespreken? Hendriks' op. 9 werd door oen com ponist-organist op de hem cige j wn- ze voorgedragen. Hoi's matr roui-rc or prachtig uitgevoerd door Apollo en ons orkest, terwijl Dirk Schafer ziju prachtig piano-concert vlekken.is ve; tolkte. Coster's ballade „Ritter Oluf" •miu> èn door öe drie solisten (Mevr.) nv 01- denboom, Tilly Koenen en OrïlLo) en door het. orkest zeer mooi weergegeven Het voorspel en Choeur de jeui es filles uit „Melaenis" van Mann, (ie helaas, wegens ziekte niet aanwezig kon. zijn, vonden ook een zeer davk- baar gehoor. Reeds de naam Catharina van Hen nes alleen- doet ons aan kinderliedjes denken. Vlekkeloos rein werden ze ten gehoore gebracht, d'ie echte. j.oë- tisclie stemmirbgsstukjes. zooals a'.« en die talentvolle vrouw ze kan schrij 'tn. Een heel andere dame was thans aan 't woord, Cornelie van Oosterzee te Berlijn, wiens voorspel voor Jola.iine werd gemaakt. Of die reine kinder stemmen 't gedaan hebben weet ik met, maar mijn sympathie bleef surk tot onze Utrechtsche landgenoote over hellen. Een heele serie liederen met i ;ano- begeleiding (de heer Doortmondt) var Milligen. Mann,. Nolthenius, Aver kamp en v. Tetterode, werd- nu afwis selend door Mevrouw Oldenboom, Til ly Koenen en Orelio, met succes ten gehoore gebracht, waarna van An- rooy's geestige Piet Hein-rhapsodie pittig weerklonk. Het slot van den middag vormde het slotkoor uit Vincentius a Paulo van Heinze, den nestor onzer toonkunste naren, die na afloop warm werdi ge huldigd. Het driedaagsch muziekfeest behoort weer tot het verleden, doch het heeft sporen achtergelaten. Men heeft lee- ren beseffen, dat ook landgenooten muziek kunnen scheppen, die eerbied en bewondering afdwinsrt. diat ook in Holland belangrijke werken kunnen ontstaan. Moge de hoop, die de hee ren Zweers, Mengelberg en Diepen- broek in het voorwoord van het pro gramma uitspreken nog eens vervuld worden, en het besef gewekt, dat de toonkunst, niet minder dan eenige an dere, ook het recht heeft, een voor werp van Staatszorg te zijn! „Eygen const is eygen leven." H. FREIJER. Mess^haTt hui de. De Commissie voor het den heei Messchaert te Amsterdam, aan te bie den huldeblijk mag zich voor haai initiatief in veel sympathie in d'er lande verheugen. In Goes, Tilburg, Sneek, Hoorn, Enschedé, Deventer en Middelburg hebben zich öf sub-comité's gevormd of werd door invloedrijke personen op muzikaal gebied toezegging tot steun ontvangen. Een belanerijVe prijsvraag. Het „Bouwk. Wbl". bericht omtrent een Internationale eere-prijsvraag uit geschreven door de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst bij gele genheid van haar zestigjarig bestaan. Gevraagd wordt een ontwerp van een Koninklijk Paleis te Am sterdam. Aan den vervaardiger van het beste en ter bekroning waardig gekeurde ontwerp zal worden uitgereikt de ver guld zilveren medaille der Maatschap pij en f 500: voor het in de tweede plaats ter bekroning waardig gekeurde ontwerp wordt uitgeloofd de zilvereu medaille en f 250; voor het in de ierde plaats ter bekroning waardig pek. ur- de ontwerp wordt uitgeloofd de bi en- zen medaille en 100. Leger en Vloot. Doordien eenige hoofdambtenaren en commiezen, onder het ambte- naarspersoneel bij 's rijks werven, den dienst met pensioen zullen ver laten, wordt onder dat personeel een belangrijke promotie tegemoet ge zien. De vice-admiraal F. K. Engel- brecht, en de schout-bij-nacht W. J. P. van Waning zullen binnenkort den dienst met pensioen verlaten. zicli iiiili.'itiji) liebliou vervaardigd, is bewoners van die verdieping wiais Tockson dien, middag biji heit eden buitengewoon opgewekt. Het bleek diat zijn plain. hem volkomen hadl iin beslag genomen. Pinsonne-t zei geen wooudl en scheen te droome-n. Deborah was in verwachting vani wat haar neef voor bijzon-dierheden zou vertellen. Verschillende onderwerpen wer den beurtelings door Tockson be handeld. Hij verklharde, dat hij voor de kirt een vertreksel of dek kleed had doen maken van geteerd linnen., oi ïdoordri ngbaar voor allle vocht en warmte en overigens hier en daar van gaten voorzieai voor luchttoevoer. Wie weet. zei hij, of die lucht niet nocdzakeliik is voor het bewa ren van het lichaam vani Coukrya- na. Ik ben er büna zeker van, ver klaarde hij verder, omdat onder in de kist ook luchtgaten zijn, die be- poald niet zonder doel er in zijn •aangebracht. Daar het diner ten einde liep, herinnerde Pinsonaiet er aan, dat hij, zooals overeengekomen was, den volgenden morgen niet bij het vertrek hoeficte aanwezig te zijn.. Het oogenblik was gekomen om af scheid te nemen vani zijn. oom em| I nicht. Hielt scheiden was hartelijk 'maar kort en miste alle gemaakt heid. Tockson bevreep dat zijp neef en" niet van hield; veel omslag te maken «m. drukte hem flink d'e harndl zender eien woord1 toe- spreken. 1 Diehorah voindi het echter mlnd'er prettig dat Pinsonmet haar niet naar ihet station zou begeleiden. Ze liiet |dit echter niét merken, maar toch klopte haar hart hevig. Tot ziens, zei Pinsonnet', ik jhoop je spoedig terug te zien en misschim oerdier dan jc dénkt. Gave de hemel dat! antwoordde Deborah. Beiden gingen naar hun kamer om na de eiroote opgewondenheid van dezen- dag. de gewenschfce rusifc te vindén. Pimsonnet echter sliep niet Waar dacht hij dan aanhoudend aialn? O, als Deborah de gedachten! van haai* nc-ef had kunnen naden),' dan zou ze gemerkt hebben hoeveel hij van haar hield Ze zou zelf de omdervinidinr-* hebben opgedaan dat hij iets van pllani was, dat haar tien hoogste zou verbazen. Tegen vier uur 's morgens was in hét reuzenhuis alles doodstil. Pins onnet sorong uit zijn bed err zonder he t minste ged'ruisch te ma ken, kleedde hij zich aam. Een sterk neiseosluum, stevige laarzen- die echter bij hiet loopen niet kraakten,, vormden zijp uitrusting. Daarna, nam1 hij uit eem lade oen revolver va.n klein kaliber, die hij nauwkeurig onderzocht, en stopte hem daarna in. zijn binnenzak. Te voren, had hv er zes patronen op gedaan en nneit zulke bewapening kan een vastbesloten man een reis om de- wereld) maken. Na deze korte voorbereidselen opende hij zacht de deur, sloot de zelve wdetr mielt dezelfde voorzorg en ging naar de studeerkamer van- den doctor. Daar aangekomen, richtte- hij im. hc-'t donker zijn schreden naar hetj particulier museum, waarvan de' deur -.-ede.it het laatste onderhoud diat hij met zijn oom had gehad, wagenwijd openstond. A lies lag op de gewone plaats. Alleen de kist wachtte midden in do zaal on het omhulsel diat Tock son. er voor had bestemd. Hét was een angstig gezicht, die zwarte .doodkist, als een spook te midden 'der rustige omgeving. Pinsonnet beefde echter niet,. Re*-: gehecht ginir hij naar de kist en opendie ze imiet een ruk; hij bevond zich tegenover den. Fakir. Ini het aangezicht des doods ligt altijd iets plechtigs en verplette rends, Finisamtfet kwam onder den indruk van het oogenblik, maar, na eenige socan'dén begon hij zijn wenk. Voorzichtig nam hij die mummie uit do kist en legde ze op den grond. Toen richtte hij zich op en veegde j een paar zweetdruppels van het' voorhoofd. Niettegenstaande alles bleef het toch een soort lijkschen- nis. die hij gedaan hakt. Komaan, moed1! mompelde hij', terwijl hij een plaats zocht waar hij ..dlat akelig apengezicht" kon verstoppen,. Zijn plan was inderdaad dood eenvoudig. Daar Tockson behalve zijn dbebter niemand wildé meene men: ais Coukryana, welnu dén zou hij dé* plaats van den Fakir inne men. Daartoe was voldoende dat hij de mummie in een hoek stopte en zelf in. die kist karoop. Hij zou de reus aldus meemaken:. Trouwens het reizen in een kist was niets nieuws, vroeger was ~«..0 immiersaldJuB dn e:en boekenkist omit-1 vlucht, ein diat kléermakertj'ei dJain j die zich als eien soort postpakket van Bierlijn haar Parijs liiet zenden.! Hij moest Indië zien te bereiken, zonder dat Tockson dit bemerkte. Het middel was goed', maar het vooruitzicht om een maand! lang in die kist door 'lie brengen, wals min der aangenaam. Als hij maar eerst op weg was zou hij het middled wel weten te vinden om- 's nachts uit zijn gevangenis te kruipen. Gelukkig hebben we bet Tock son hooren bevestigen, dlat deze inieuwerwéLsche woning zoodanig [was ingericht dot er geen- gebrek aan lucht in was. Nu bleef dé vraag hoe aan voed- ,sel te komen Daar had Pinsonnet ook al aan gedheht. Zoodra hij de kist had geledigd! en den fakir op den grond van het particulier museum had gelegd, opende hij verschillende laden, waaruit hij allerlei doosjes haalde, nam daaruit tabetten. van verschil-, lenden vorm en kleur en vulde er zijn zakken mee. Deze tabletben waarvan de eene soort uit vleeschextract en voedza- Huig de Groot me suikersoortien bestonden, waren door Tockson saamgesteld; men* kon Ier eem paar weken mee leven-. Do andere waren slaaptabletten; ook door den doctor uitgevonden, en waarmee, zooals we weten Pinson- I net. Deborah en Tockson een. per soonlijke proef hadden genomen; hierdoor kon mien dagen ja zelfs twee weken rustig blijven slapen. Aldus toegerust voelde Pinson net zich gerust en vertrouwde zich zelf toe aan d'e goede ster die aan dén hemel voor den stoutmoedige en verliefde schittert; met voldoe ning dacht hij aan de lange reis die hem te wachten stond. Er zijn maar drie soorten rei zigers aan b ord. en wel d'er eorstQ, tweede en derde klas, maar ik be hoor tot een vierde klas, de goed koopste. dacht hij. (Wordt vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2