Een enkel algoreden. Aan het Hollandsche Spoorstation te 's Gravenhage geraakte de ladingmees. ter Van den Berg op het rangeerterrein onder een machine, waardoor hem een been bij de knie, het andere bij den en- kei werd afgereden. Per brancard werd hij naar "net 2iekenhujs vervoerd. Uitvaart van prof. Tiel Dinsdagmiddag had op de begraaf plaats a-an de G roenes teeg. de teraar debestelling plaats van de aan de zij nen en de wetenschap zoo onverwacht ontvallen hoogleeraar Tiele. Een groo- te schare deelnemende vrienden en vereerders, vele hoogleeraren, oud- leerlingen en studenten was aanwezig. Vertegenwoordigd waren de com missie tot de zaken der Remonstrant- BChe gemeente van Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Delft enz. De kist was ondier kransen en bloe men als bedolven. Aan het graf werd op verzoek van de familie maar door twee sprekers 't woord gevoerd. 't Eerst sprak de rector-magnificus der Leödsche Hoogeschool, prof. mr. H. van der Hoeven. En vervolgens mr. J. J. de Meijier van Arnhem, namens de Remonstrant- sclie broederschap. Smokkel aars-taktiek. Men schrijft aan liet „Hbld".: Ieruandl te Zuiddorpe zou trachten een groote partij sigaren België bin nen te smokkelen. Des avonds zo 1 ge tracht worden die sigaren over die grenzen te krijgen. Tot ontsteltenis van* den handelaar kwamen echter de smokkelaars een paar uur later te- rugloopen zondier de sigaren. Er was nl. op hen geschoten, naar zij ineen den door Belgische douanen, cn zij hadden daarna dé vlucht genomen rat*, achterlating van den buit. Het is nu bekend geworden dat niet op hen ge schoten was door dtouanen, doch door andere smokkelaars, die zich haastten de sigaren veilig over de „Schreef (de grens) te brengen. Stru:kroover3 De postkar van Assen en Gasselte is Zaterdagnacht nabij Gieten door een vijftal personen aangehouden. Een h urm ar. die het paard bij den teugel greep, moest het ten gevolge van het hevige steigeren weer loslaten. Toen de kar daarna in volle vaart verder reed, werd haar een kogel nagezon den. De daders zijn niet bekend. Acad. Examens. Leiden. Mejuffrouw L. H. Prins heeft het theoretisch tandheelkundig exa men afgelegd en de heer M. L. Schroot het theoretisch geneeskundig examen. Leiden. Geslaagd voor liet doctoraal examen in die geneeskunde de heeren K A. Rombach en G. van Gen deren Stort. Groningen. Geslaagd1 voor het dpc- toraal examen in de NedSerL tett. de heer B. I. Bierraa. Winkelsluiting tP 's Gra- •venhaya. In een vergadering van het comité voor vervroegde winkelsluiting werd de bereidverklaring van den minister van binncni. zaken, om tot wettelijke regeling mede te werken, met grooteri bijval ontvangen. Besloten werd op 't voetspoor van Amsterdam te trachten van den gemeenteraad! te 's-Gravenha- ge te verkrijgen een plaatselijke rege ling van vervroegdie sluiting voor win kels, kantoren on magazijnen. De sa menwerking met patro on svereoni gin gen is nog niet verkregen. Goedge keurd werd de houding van den voor zitter van het comité, den heer Haver, dfie op de vergadering van het comité te Amsterdam ijverde voor oprichting 'een er algemeene vereeniging over het geheele land en aansluiting dér klei nere steden aan de beweging, die zich steedis uiitbreidit. Geprotesteerd) werd1 tegen het optreden dier kiesvereeniging ,,De Middenstand1" togen het streven van hel comité, bepaaldelijk bij de jongste verkiezing der Kamer vam KoophandJel. De tegenstanders werden opgeroepen tot een gedachtenwisse- ling mot worstanders. Horlogrdief. Een 19-jarige Haagsche rijwielher steller bracht Maandagnamiddag een bezoek aan Delft. Aan het Achterom zijnde, sloop hij aldaar een horloge winkel binnen en stak vlug een zeven tal gouden horloges in don zak. Toen hij den winkel verliet, werd) hij door den horlogemaker ontdekt, die hem achtervolgde, roepende ..houd den dief!", waardoor déze in handen eter politie vied. De horloges die hij ondier het loopexi had weggeworpen, werden door dé politie in beslag genomen. Kerkdiefstal. Te Elshout is een kerkdiefstal ge pleegd. Gemeld wordt dat het miracu leus© O. L. Vr. beeld van zijn troon uit het zij-altaar was genomen, van kro nen, schepter en ketens., alles van goud, beroofd, het beeld op de altaar tombe neergelegd en de kasten, welke zich zoowel ter zijde van dot altaar als van het altaar der HH. Martela ren bevonden, opengemaakt en geheel leeggeplunderd waren; slechts een ex- vot.i was er in da kasten_blijven l'ig- gen. Een der zilveren voorwerpen is ge vonden op de Overlaatbrug van den Baaxdwijkschen overlaalt. zoodat de d teven na hun bedrijf in de richting der Langstraat schijnen vertrokken te zijn. bekl. wel degelijk weer het doel heeft gehad om mr. Van Hall belachelijk te maken. Een dergelijke wijze van be spotting in een courant speciaal door den hoofdredacteur, acht hij niet loyaal en hoogë'. gevaarlijk. Spr. eischt een boete van 25. subsidiair 10 dagen hechtenis. Mr. Van Hall zegt dat hij na het ge beurd© in de zaak-Haasv. Hall het hoofd voor zijn vrienden heeft kun nen opheffen. Maar toen is er een man gekomen die hem in zijn rust is komen storen. Waar moet het heen, vraagt spr. als men in bladen als ,.1'Ami du Peuple" of „Nieuwe Arnh. Ct." dingen leest, die aan het schrikbewind her inneren. Zijn civiele partij toelichtend zeel' spr. dat met geen honderdduizend gulden goed te maken is wat hem is aangedaan. In de bladen te Amster dam wordt spr. nu genoemd een Satan een roode duivel en daarvan is de heer Pyttersen de schuld. Daarna is het woord aan den verde diger mr. H. P. de Wilde. Pleiter kan zich niet begrijpen dat de heer Van Hall zich in deze zaak, die hij onbeduidend noemt, niet kalm heeft gehouden, daar nu opnieuw zijn naam doou- Nederland zal genoemd worden en ieder weer terugdenken aan het proces-HaasVan Hall. Nu er nauw verband is tusschen het proces- HaasVan Hall en het geïncrimineer de d uk, zal spr. eenige hoofdpunten uit dat proces releveeren. Wel is hij vrijgesproken, maar het is duidelijk dat zijn naam verbonden is geweest aan min dér nobele affaires en het par ket verklaarde dan ook. dat zeker nie mand het zou verwijten tot vervolging van de heeren Haas en Van Hall over gegaan te zijn. De heer Van Hall heeft in zijn redevoering voor de Rechtbank wel degelijk er in toegestemd dat hij in meer dan één opzicht rich misdra gen had, Het Hof van Amsterdam moest mr. Van Hall ook vrijspreken, doch verklaarde niet van zijn onschuld overtuigd te zijn. In plaats zich in al le stilte terug te trekken en de wonden te doen heelen, heeft mr. Van Hall juist alles gedaan om de wonden weer epen te scheuren. Pleiter wijst op de veel krasser ter men in andere bladen, dlie toch niet daarvoor vervolgd zijn. Men dtelde hem daarin zelfs voor als „lid van die zwar te bende". Daarom verwondert spr. zich over de geheel ongemotiveerde klacht. Hij noemt het een leugen van mr. Van Hall als hij beweert geprest te zijn abonné te worden op de „Nieuwe Arnh. Courant." Daarna was "aan de orde de aan klacht tegen denzelfd-:n hoofdredacteur Ken Papuss-verzuchtine. Een Opmerker schrijft in bet Hbld.: Zondagmiddag j.l. de opzienbarende voorstelling bijwonende van de herrij zing des heeren Papuss in- het Paleis voor Volksvlijt (groote zaal) trof het mij. die met don tooneelkijker zells de minste bewegingen van g-enoemlen heer P. gadesloeg, dat lo. ©ene mij zeer onnoodlg toeschijnende goochela rij met de flanellen doeken, waarmede de heer Papuss omwonden, was, d< dezen geschiedde, eene vingervl-igge verrichting, waarbij hij tevens een uit zijn gordel of daar ter plaatse '.luv on- den voorwerp in het kussen s ipte, welk kussen hij eerst van 1 en lus- getrokken hebbende, gebruikte om al le bovengenoemd© zaken in 'e 1 "reen; 2o. hij al spoedig den bediende, o'ie het op die wijze gevulde kussm t*- gebracht had, volgde en daarna eerst ©enigen tijd later in de zaal «erug kwam om de eerste teug drank te ge bruiken; 3o. hij nu eens zich krachtig toonde door bijv. de hem aangeboden a. p cho colade zeer kalm alsof er niets ge beurd was. leeg te drinken en daarna flink op het podium heen en weer liep. dan weer geheel en al verzwakt schoen en zich zelfs bezwaarlijk ton etende houden; 4o. hij. na het ver toon zijner kunststukken met c'e pal- den, spijkers en halters, p'tteelmg wegliep op een draf en zich aanstelde als iemand die niet de minste egt ren van vermoeidheid: droeg. Zou de heer Papuss niet goed doen, ind'ien hij zijne bereidwilligheid lot't geven van verklaring, die 'ij ,o©r H.H. Dootoren en de pers dezer dagen heeft getoond, zoover wou strekken om, wanneer hij eeais weer zijn i --r- gerkunst wil vertoonen. aan wier waarde ik niet afbreuk wil d'oen doch die juist door bevredigende beantwoor ding van bovengenoemde punten een meer fakir-achtig karakter zou dragen, zich aan een volledig onderzoek, .vat betreft de maag, waarop hier tiles aankomt, door een of meer gen-iesiiee- ron te onderwerpen! Ik geloof, dat dit tot het welslagen zijner werkzaamheid veel zou bijdra gen! Inmiddels zal eene vanwege den heer Papuss goede en doorslaande verklaring der hierboven aangevoer de. mij thans duistere punten zeer paissend zijn. Hooischelf in brand. Dinsdagnacht is een hooischelf, ge vuld met 12.000 KG. hooi en klaver van den land bouwer B. Barendrogt. aan do Maashaven Zuidzijde te Rotterdam totaal afgebrand. De brand duur (ia- van half één tot 4 uur. Wegens den zoer grooten afstand dar stoomspuit te Feyenooaxl en bij gebrek aan een behoorlijk middel om die spuit te waar schuwen. kwam zij eerst op het ter rein. toen haar hulp niet meer noodig Onl oh tor. Zondagavond laat kwam een als heer gekleed persoon binnen in den winkel J van den heer v. M.. 'in de Zandberg te we^ens smaadschrift: ..terzake dat hij Breda, en vroeg om een lucifer, ten in September 1901 of omstreeks dien einde zijn sigaar te kunnen aansteken. tijd opzettelijk de eer of den goeden Die vreemsoortige vraag motiveerde I naam heeft aangerand van Willem waren zij echt en onvervalscht, ach tereenvolgens aan dén Raad van commissarissen en aan aandeelhou ders in de algemeene vergadering van 31 Maart 1900, welke hij als pre sident leidde, aan te bieden en in be handeling te doen nemen. Er zullen in deze zaak een tiental getuigen worden gehoord, waarbij als deskundigen do accountants E. van Dien en J. C. Post. De beklaagde zal worden verdedigd door M. L. W. van. Gigch. dl9,"?ai?' door te zeggen, dat hij nooit in café s kwam, en daarom, door oogen. blikkelijk gebrek aan lucifers, ge dwongen was zijn toevlucht tot den heer v. M. te nemen, om Itoch te kun nen rooken. Deze was zoo goed den man nog een heeJ dfoosj© aan te bieden, onder de opmerking dat ze goedkoop genoeg De bezoeker vroeg toen wat dan wel een heel pakjucifers kostte. „Vijf cent," antwoordde de heer v M De vreemdeling kocht toen een heei van Santen Jac.zn. te 's Gravenhage en dien persoon opzettelijk heeft beleedigd door, met het kenlijk doel om er rucht baarheid aan te geven te Arnhem te schrijven en in de „N. Arnhemsche Courant" van 5 September" te doen af drukken een artikel. Deze zaak werd echter uitgesteld. Zaak-Noëls van Widening n De zaak Noëls van Wageningen zal „CC1worden behandeld voor de Vierde pak en betaalde mft een gulden, die Kamer der Arrond. Rechtbank te Am- later bleek van sterdam, op Donderdag 13 Februari later bleekvan lood te zijn. Een oplichter dus. Rechtszaken. Mr. F. A.van Hall beleedigd De Arnhemsche rechtbank behandel de gisteren een tweetal persdelicten beiden betreffende de „Nieuwe Arn hemsche Courant". De eerste zaak was een aanklacht van mr. F. A. van Hall. advocaat en commissionnair in effecten te Utrecht, ter zake beleediging. Terecht stond de hoofdredacteur 'van genoemd blad. de heer H. Pyttersen Tzn., ter zake. dat hij mr. F. A. v. Hall had beleedigd. door in de „N. Arnh. Ct." van 4 Juli 1901 opzettelijk te doen opnemen het volgende stuk: ,,In verbamd met mr A. F. van Hall, den hoogleeraar in de faculteit der zonde, zooals de officier van justitie te Amsterdam hem in het bekende proces HaasVan Hall noemde, zooals ieder zich nog wel zal herinneren, thans de gelukkige candidaat voor de Tweede Kamer, denken we onwillekeurig wie zal 't ons euvel duiden? aan den geachten heer Noëls van Wageningen, die zich nu in hechtenis mag verheu gen." De heer Van Hall' stelt zich zelf ci viele partij en doet een eisch tot scha devergoeding tot f 1. De heer PyVtersen ven-klaart dat er het stukje geen sprake is geweest van opzettelijke beleediging. Hij heeft juist steeds nauwlettend vermeden, den naam van dien heer Van Hall in ver band te brengen met die van zijn fa milie. Mr. F. A. van Hall verklaarde daar op, dat hij niet kan getu'igen of juist de woorden als den officier van justi tie te Amsterdam in helt stukje worden in den mond gelegd, zijn gesproken. Wel soortgelijke. Getuige gevoelde zich beleedigd omdat hij gevoelspersoon is. Dit misdrijf kan niet alleen door een straf der Rechtbank worden „gezoend". Daarom is ook een persoonlijke scha devergoeding ingesteld. Het O. M. waargenomen door mr. Modderman, stelde zich de volgende vragen: zijn de neergeschreven woor den beleedigend en had de schrijver het doel te beleedigen? Wat. de eerste vraag aangaat, meent hij dat mr. Van Hall gelijk heeflt, als hij rich beleedigd acht. Uitvoerig gaat spr. na de bedoe ling van het stukje; do vergelijking van Noëls van Wageningen is z. i. beleedigend. Voorts wijst hij op een ander artikel van den beklaagde, waar :n de heer Van Hall wordt genoemd een café-chantant-mimiker, waarin1 des morgens te 10 uur. In de dagvaarding wordt aan Wil lem Petrus Noëls van Wageningen, opd 44 jaar, financier, wonende te Vogelenzang, verblijfhoudende te Amsterdam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring aldaar, ten laste gelegd, zich te hebben schuldig ge maakt aan het navolgende: 1. Dat hij te Amsterdam in den loop der jaren 1899 en 1900, in welken tijd hij. als president-commissaris be last was met het financieel hoofd be heer van de Naam]. Vennootschap Chemische Fabriek Hollandia, geves tigd te Weesp, opzettelijk, hetzij al leen, hetzij in vereeniging met een of meer andere personen, heeft opgeno- nomen en geboekt of doen opnemen boeken, valsche posten m het dag boek, gehouden over het jaar 1899, in het grootboek gehouden over het jaar 1899 en in de balans van 31 Dec. 1899, dier Naamlooze Vennootschap, welke posten in de dagvaarding in den bree- de worden omschreven en voorname lijk betrekking hebbende op eene ope ratie met de Emissiebank, met de aandleelen, tot een bedrag van f50.000 nominaal, der genoemde Naamlooze Vennootschap welke operatie heeft bestaan in overneming en terug koop van aandeelen, terwijl ook ten aanzien van het hoofd „Oprich- richtingskosten" een valsche post zou zijn opgemaakt. Subsidiair wordt beklaagde ten las te geleed, dat hij de bewuste valsche boekingen heeft doen verrichten door den, als boekhouder, waarnemend administrateur, directeur of iri and© re functie, hem ondergeschikten J. J. Nieuwmeijer, dezen daartoe gelas tende, zoo mondeling als per geschrift nu eens rechtstreeks, dan weer door tusschenkomst van den aan de Emis siebank of andero Vennootschap, waarvan beklaagde het hoofdbeheer had, als secretaris of op eenige an dere wijze aan hem, j-n ondergeschik te functie, verbonden Gerrit Kroese of rui (tere aan beklaagd© onderge schikt personen, waarbij bekl. opzet telijk heeft misbruik gemaakt van het aan hem op voormelden persoon of personen toekomend en door hem uit geoefend gezag. 2. Dat hij te Amsterdam in den loop der maand Maart 1900 of daar omtrent in voorschreven kwaliteit, van president-commissaris opzette lijk van de valschelijk opgemaakte balans en winst- en verliesrekening over 1899 heeft gebruik gemaakt of doen gebruik maken, door deze, door hem onderteekende geschriften, als j Do >t snijders en de la mpions Het vredegerecht te Brussel heeft dezer dagen een fietsrijder vrijgespro ken. tegen wien een proces-verbaal was opgemaakt omdat hij, nadat d-'e (luist mis was opgekomen, gebruik had gemaakt van een lampion, als eenige verlichting aan zijn rijwiel be vestigd. De Belgische Touring Club had deze gelegenheid te baat genomen, om definitief te .doen uitmaken de vraag of al dan niet de lampion vol- voliöoende wijze van verlichting is en had met het oog hierop aan zijn advocaat opgedragen, aan te toonen, dat geen enkele verordening het uit sluitend gebruik van deze wijze van verlichting verbiedt Daar verschil lende verordeningen in België elkaar op dit punt tégenspreken, zoo ontspro ten hieruit veelvuldige botsingen tu-s- de politie en fietsrijders. Derhalve was eene definitieve beslissing ge wen scht en stelde dé advocaat naast eenige rechtskundige conclusies, wel ke wij hier ter zijde zullen laten, de volgende feitelijke conclusies: „Dat inderdaad de lantaarn ten doel heeft aan hen, die van den open baren weg gebruik maken, de aanwe zigheid of de aantocht van een voor werp dat hem nadeel kan berokkenen kenbaar te maken, en niet. om de voer tuigen (in dit geval een fietsrijder) te beschermen, noch om hen den weg te verlichten" „Vermits de woorden ..het vooruit werpende in de richting van den loop" een maximum stellen en aan geven. dat van het oogenblik waarop de goed verlichte lantaarn haar licht naar voren uitwerpt, aan der. regel is voldaan, zonder dat het nu nog noodie is, dat de lantaarn haar licht zïjdeli'igs of achterwaarts uitwerpt: Vermits de lampion haar licht naar alle zijden uitwerpt, klaarblij kelijk aan dit maximum voldoet, diaar zij aan alle vereischten voldoet: moge het op déze gronden behagen, etc. De verdediger heeft zijne zaak ge wonnen, maar de rechter heeft er zicli toe bepaald vrij te spreken zon der de overwegingen aan te geven. Derhalve moet men een beroep doen o p dl?n hoogen rech ten-, opd art, deze de vraag definitief uitmak e. heemsche, vooral Latijnsche rechts termen en deed een beroep op de balie om, ten voorbeeld voor de rechts praktijk in geheel Nederland zich op het gebruik van zuiver Nedcrlandsch toe te leggen. Valsche munt. Voor de Anisterdamsche rechtbank stond Dinsdlag een 57-jarig werkman, zekere Jan Rond. terecht als valsche munter. Hij heeft valsche rijksdaal ders vervaard'igdi, die, bij onderzoek aan 's Rijks munt blekem te zijn gego ten uit metaal, waarin hoofdzakelijk tin, antimonium, lood en koper werd aangetroffen; do geldstukken misten het randschrift. D© beklaagde, vroeger reeds een maal wegens diefstal veroordeeld, leg de eene volledige bekentenis af. Uit armoede was hij tot liet misdrijf ge komen, De matrijs vervaardigde hij van gips eai in de koekenpan versmolt hij compositielepels, waarbij hij wat tin voegde, afkomstig van een kiuder- theeserviesje. Van d/i uit dit mengsel gegoten valsche rijksdaalders schenen hem er twee gelijkend genoeg om ze uit te geven. De eerste wisselde hij in. een bierhuis op dm Haarlemmerdijk zon dier dat hot bedrog bemerkt werd*. In hetzelfde bierhuis beproefde hij een paar dtigen later den tweeden uit te geven. De herbergier en eenige andere per sonen, in het bierhuis aanwezig, ont dekten toen echter de vatschheid. Hij nam het geldstuk terug, zeggende, dat hij wist, van wien hij het gekregen had, ging heen en wierp den va'scnen rijksdaalder in het water, die gipsen matrijs had hij reeds vroeger V( mie- tigd. Des nachts werd hij echter door de politie van zijn bed! gelicht. Bij de huiszoeking vond men in dé o-en \an het fornuis het overblijfsel der ge bruikte specie en m de bedstede het gereedschap, waaronder een ge email leer den zoutlepel, waarmede de val sche stukken gegoten waven. In dez© zaak werdén 6 getuigen ge hoord, de herbergier, een ambtenaar van 's rijks munt. de inspecteur van politie, een werkman, die in de her berg den valse hen rijksdaalder bij een echten had vergeleken, een ar der werkman, die bij de ontdekking in de herberg tegenwoordig te geweest en de rechercheur Harms. De eerste uitgegeven rijksdaalder werd' in beslag genomen, toen de her bergier bij dien gemeente-ontvanger belasting kwam b talen. Het O. M. eisehte gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. vinding de telegraafkabels overbodig zijn geworden of spoedig zullen wor den. Daaraan valt niet Ue denken zoo lang het nieuwe stelsel niet heel wat verbeterd is. Al mocht het gelukken zonder draad berichten tusschen Euro pa en Amerika te wisselen, dan blijft dit middel voor mannen van zaken on bruikbaar zoolang daarbij niet het ge- he m der dépêches en een juiste over brenging dér woordén volkomen verze kerd zijn. Ook is de snelheid veel ge ringer dan langs een kabel. Ook d!e Amerikaansche meteoroloog Lawrence Retch beweert, op grond van zijn er varing me' vliegers, waarmede berich ten door den electrischen stroom wer den overgebracht, dat de atmospheri- sche electriciteit dit hooger dan 500 voet boven den grond onmogelijk maakt, en het niet waarschijnlijk is dat Marconi dezen invloed hooger in de lucht heeft weten te overwinnen of dit zal kunnen doen. N ij verheid. Vordiii del i.iku-, pr rechtstaal Ef.nigen tijd geleden, liet de Fran- sche minister voor schoone kunsten de verschillende vereenvoudigingen bij decreet publiceeren, nadat hierover de sommiteiten op letterkundig gebied waren gehoord. Deze maatregel werd! echter niet met onverdeelden bijval ontvangen, zoodat betwijfeld mag worden of hij zal worden nageleefd. Deze twijfel kan niet bestaan met betrekking tot eene hervorming op taalgebied, wel ke men in Frankrijk thans op het oog heeft Evenals hier te lande, zoo zijn ook in Frankrijk de dag vaardingen gesteld in een taal en een stijl, waardoor zelfs zeer ontwik kelde personen, al kunnen zij ieder woord op zichzelf verstaan, vaak den zin van een dergelijk stuk niet weten te vatten. Op dit oogenblik nu is men aan het Fransche ministerie van Justitie bezig eene meer heldere for mule voor de dagvaarding te ontwer pen. o.a. heeft men daarvoor het vol gende model voorgesteld, dat in het Nederlandsch als volgt zou luiden: Dagvaarding. Mijnheer. Aan U wordt bericht gegeven, dat de heer A. wonende te (stad, straat, huisnummer) U een proces aandoet. Het is mr. X, procureur, wanende te (stad, straat, huisnummer) dien den heer A. zal vertegenwoordigen. Opdat hert vonnis niet bij verstek worde gewezen, is bet noodig dat gij U binnen 8 dagen door een procureur doet vertegenwoordigen. Deze dagvaarding is beteekend' ge worden aan den heer B.( wonende te (stad, straat, huisnummer) en eene copio ervan is ten zijnen be hoeve achtergelaten in de handen van door IJ de ondergetee- kende, deurwaarder, wonende te (stad, straat, huisnummer), op den zooveelsrten v. di. maand van het jaar 19.... De feiten die aanleiding geven tot dit proces zijn de volgende En de heer A. eischt dat de heer B. worde veroordeeld tot Bij een eenvoudig decreet zullen in de toekomst deze nieuwe formules worden ingevoerd, welke het publiek geheel alleen kan begrijpen, zondter daartoe den bijstand van een rechts geleerde noodig te hebben. Dat een dergelijk streven ook voor ons land zeer gewenscht zou zijn en zelfs in bevoegde kringen wordt voor gestaan, bleek onlangs, bij de instal latie van mr. Van Geuns als presi dent van het gerechtshof te 's-Gra- venhage. In de rede, waarmede hij de verschillende tot hem gerichte to© spraken beantwoordde, wees mr. Van Geuns er op, dat de rechtspraak voor allen duidelijk en begrijpelijk be hoort te zijn. Door alle vormen heen moei de beslissing, volgens de wet. over de feiten en het eigenlijke rechts- punt steeds klaar voor oogen staan In dit verband keurde mr. Van Geuns af het gebruik van verouderde, uit-1 Uit de Arbeiderswereid BINNENLAND. Het comité, dat uit de bestuurdie- ren der arbeidersvereenigingen te Enschede is gekozen, gaf het volgen de overzicht van die loonen der deken wevers (tot dusver) bij de firma Van Heek eoi Co., een soort per getouw f 9.30, een soort per id. f 8.10, een soort per id. f 8.05, een soort per id. f 7.91 en een soort per id. f 8.66. Deze cijfers worden na de verla ging onderscheidenlijk: 8.20, f 7.80, f 7.70, 7.64, en f 7.70. Dit voor de fabriek in de kremen- maten. Wat de fabriek „Lombok" betreft (tot dusver): een soort per getouw f 8.54 en een soort per id. f 8.88. Deze cijfers zouden na de verlaging bedragen f 7.47 en f 8.05. Uit verdere inlichtingen, die door het comité verstrekt werden, bleek, dat zij die twee touwen bedaenen een hulp moeten hebben, die de helft krijgt van het loon op een getouw en een toeslag, zoodat het gemiddelde loon der helpers f 4 bedraagt, welk bedrag van de opgave in andere bla den voorkomende, moet worden afge-1 trokken. Nog werd van die zijde verklaard, dat toen indertijd de weg van be middeling niet was gevolgd, reeds tot staking was besloten. De verantwoordelijkheid der sta king rust op de arbeiders zelf, niet op het bestuurders-comité. Dit comité heeft hen herhaaldelijk op het ernsti ge der staking gewezen. Na langdu rige besprekingen met het comité, dat op het verzoek der arbeiders was geconstitueerd, is daartoe besloten. Men verzocht deze mededeeling te doen naar aanleiding van een bericht dat de ronde deed. Aan de fabrieken der firma Van Heek is naar men ver neemt niet gecollecteerd,. De collecte aan de andere fabrieken bracht op f 387. Amerika a nscb werk in Tiuslanri. In het „Century Magazine" verhaal! de heer A. Hume Ford wat de Ame rikanen gedaan hebben voor den voor uitgang van Rusland'. De vraag naar Amerikaansche land- bouwwerktuigen is in Rusland ontzag lijk toegenomen; in vijf jaren vervier voudigd en verdubbeld in de laatste 12 maanden. Me-n_berekent dat Rusland d t jaar f 20.000.000 tot f 25.000.000 zal uitgegeven hebben aan die werktuigen uit de V. St., waarvan ongeveer een Vierde rechtstreeks, de rest over Huil, Hamburg en Kopenhagen verzonden wordt. Twintig duizend ton aan maai. oogsl!-. dorsch-, hooi-, harkmachines werden in het voorjaar van 1901 uit New-York verzonden in den tijd van twinl'ig dagen. In 't eerst wilde de Russische moujik niets van de Amerikaansche machines ■weten, 't Waren uitvindingen des dui. veis. Maar de groote heeren voerden ze in; eo de soldaten van den Czaar gebruikten ze op de keizerlijke domei nen en gaandeweg zag de moujik dat ze nog zoo kwaad niet waren, ja, wel dra dat hij er niet buiten kon. De Russische regeering wenscht niet alleen werktuigen in te voeren maar ook toegang te geven aan de techni sche kennis, waardoor ze op 't voor- deeligst gebruikt kunnen worden. Rus sen zijn uitgezonden om den Ameri kanen de kunst af te kijkpn en te zien hoe in Amerika die' landbouwscholen zijn ingericht. De regeering van den Tsaar rich nu overal landbouwsehrdoti op. rroo tendeels naar Amerikarhsch model en hei komt herhaaldelijk voor dal tarw\ die mr|! Amerikaansche macht nes gpoogst wordt, geteeld is van zaad uit Dacota"? Gemengd Nieuws. Crisissen. In de Parijsche Temps" vindt men een graphische voorstelling, door den bekenden Fnanschen economist Jac ques Siegfried samengesteld., een vooilzertting van een gelijksoortig ruit- jesbeeldl door hem in 1886 gegeven Van elk der jaren 1847—1901 wordt döarm door verschillende lijnen aan geduid hoe hoog de wisselportefeuille was bij de bank van Frankrijk en d© metaalvoorraad (na 1865 enkel in goud) De jaren van groote portefeuille en te gelijk kleinen metaalvoorraad waren tevens crisisjaren. Als het omgekeerd ach vertoont, breken jaren aan van tevend.ghe.dm zaken. Opmerkelijk is het dat van 1864 af, dat een rrhGjaar ïf£' ne--ende laar :-im< 1891 190°) °en jaar van crisis INGEZONDEN. Voor Hen inhoud dezer rubrieJe de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, gephatsl of niet geplaatstieordt de koj.y niet aan den inzender teruggegeven. Letteren en Kunst. Jubilee-Schmier. De voorstelling van „Faust" in het Paleis voor Volksvlijt had Dinsdag avond voor een vol huis plaats, wat men zeker ten deel© mag stellai op het feit, dat de heer Schmier zijn zil veren jubilee als zanger vierde. Waren dien jubilaris na de eerste ak ten reeds bloemen overhandigd, de re gen van geschenken kwam na de kerk scène. Te midden van confraters en vrienden werd naast een schat van bloemen hem door mej. Sohns een goudten horloge uit naam der leden van het A. L. T. geschonken; anderen vereerden hem een wandelstok, een gouden ketting en nog veel meer. Ook ontbrak het niet aan toespraken, zelfs in verzen. Wetenschap. Marconi's taleerraaf. Het Londensche vakblad „Electri- ian". waarschuwt het publiek tegen c'e meening, alsof door Marconi's uit U-uur sluiting voir Barbiers en Kappers. Mijnheer dfe Redacteur. Verzoeke voor onderslaand'e re gels beleefd! een plaatsje in uw blad. Tort mijn- verwondering las ik in het Dinsdagavond-nummer van uw blad' hert ingezonden stukje van den heer J. M., waarschijnlijk een dlea Haarlemsche kappers, die zichzelf hooger schat, dan hen, die men ge woonidjik barbiers noemt. Waarom ik mij verwonicüerde? wet, omdat J. M. alis het eenige bezwaar aan toonde dat kappers niet of althans zeer moeilijk kunmm sluiten, oim- dat dames, welke des avonds naar een partij moeten, zich toch niet 's morgens kunnen laten kappen. Maar wie verlangt co* nu van J. M. en zijn oottoga's, dlie daarom niet sluiten, dat hun damessalon, op Zon dag gesloten, is. Immers niemand), want dan zou men even goed kun nen verlangen dat een barbier, ter vens sigarenwinkelier, zijn winkel sluit. Als de salon voor scheren en haarsnijden, maar ona elf uur ge sloten wordt zijn wij tevreden, of heeft mijnheer J. M. bijgeval zco'n groote kapperszaak dat de, dia mes in dein salon voor scheren moe ten gekapt worden. In diat geval vervalt heft bezwaar geheel van J. M., want in een scheersalon wil geen enkele dame gekapt worden, en had hij verstan diger godaan zijn ingezonden stukje voor zich te houden dan benadeelde hij tenminste de barbiers en kap pers, die wel sluiten in hun 6trijd voor Zondagsrust, niet. Mijnheer de Redacteur, dan kende voor de verleendie plaats ruimte verblijf ik. Hoogachtend, J. I3ROESTERHUIZEN.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2