Bronchitis genezen. Huiden varbinden, terwijl flinke wan delpaden haar doorklieven. De distributie van het grondplan zal medewerken tot het verkrijgen van een schoon décoratief geheel, dat vanaf de verschillende ingangen zal kunnen worden overzien. Tegenover de groote zaal, wier grondplan ong. 15 M. in het vierkant meet, alwaar voornamelijk de keramische produc ten zullen worden ondergebracht, be vindt zich een vertrek, wiens grond plan ong. 9 M. in het vierkant heeft, dat door één der inzenders op degelij ke wijze zal worden ingericht, betim merd en van meubelen voorzien, bo vendien zijn er nog een aantal groo vers en kleinere vertrekken voorhan den, die deze beide zaten met de bui- lenlandsclie afdeelingen verbinden Bij de algemeene decoratie zal er naar worden gestreefd, eenvoud en degelijkheid met gezelligheid te ver eenigen. Het benedengedeelte der wanden zal rustig worden gehouden en in mauvetint worden bekleed1, waartegen de tentoongestelde voorwerpen goed uitkomen. Het bovengedeelte, dat met een stof van zachtroodie tint zal worden voorzien, wordt met een rond loopend eenvoudig fries met het bene dengedeelte verbonden. Tevens zul len gemakelijke rustbanken de be zoekers tot een langer verblijf uitnoo- digen. Voor de producten der graphische kunsten en de bouwkunstige teeke- oingen wordt eene afzonderlijke be- nodengalerij met bovenlicht van 10 M lengte aangevraagd, die bij het geheel aansluit. Het Nederlandsche Comité doet nogmaals een beroep op aller mede werking, tan einde Nederland op de ze Eerste speciale Internationale Ten- teonstelilng waardig te kunnen verte genwoordigen. Het vertrouwt even eens, dat nog vele Nederlandsche krachten, die zich op het gebied! der decoratieve kunst en het kunstam bacht bewegen, zich daarbij zullen aansluiten. Het zal er naar streven, de daarvoor door de exposanten te maken ko sten tot een minimum te herleiden, doch stelt op den voor grond, dat slechts degelijk en be proefd werk voor deze tentoonstelling kan worden aangenomen. De datum voor het inleveren der Oiljetten van inschrijving tot deelna- co is tot 26 Januari verlengd. Het bureau van het NederL Comité >8 gevestigd: M au ritskade 81 B, 's-Gravenhage. De Raadsagenda van. Woens dag a.s. wordt aangevuld met: Punt 10 bis. Benoeming van een en Commissaris der gemeentelijke Bank 7an leening. Binnenland. H. M. de Koningin-Moeder heeft den Perzisch en ministerpresident in au diëntie ontvangen. Prins Hendrik heeft het eereJidmaat- achap aanvaard der te '6-Gravenhage gevestigde sociëteiten „Da Haagsche Club" en „De Plaats Royaal". Prins Hendrik op reis. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vergezeld van zijn adjudant den luit. eer zee le kl. jlir. Hooft Graafland, vertrok hedenochtend naar Mecklen burg. De Prins gaat te Schwann lo- geeren bij zijn moeder, om in d>an fa miliekring den verjaardag van de groothertogin Marie te kunnen mede vieren en eenige dagen door te bren gen. Naar men met leedwezen zal vernier men, heeft de rusttijd! door den Min. v. koloniën, den heer Van Asch van Wijok, tot herstel van zijne gezond heid genomen, niet geleid tot het ef fect dat men daarvan hoopte. Een nieuwe rustperiode zal voor den heer Van Asch van Wijck noodig zijn. Acad. Examens. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het aanvullings examen in de Dien-- en Delistofkuncle afgelegd dioor den heer J. A. Roborgh; het theoretisch geneeskundig examen door de hoeren J. Oostar en J. B. J. M. Coenders. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de godgeleerdheid eerste gedeelte de heer D. A. Vorster; voor het candidaats-examen in de god geleerdheid tweede gedeelte tie heer D. Faber. Transvaal en Oranje-Vrystaat Het weekblad de Amsterdammer deelt mede dat Joh. Braakensiek een prentbriefkaart ontworpen heeft voor den Internationalen Bond „Un'ion d'In dépendance", die zich tot doel stelt volkomen onafhankelijkheid! te bewer ken voor de tegen Engeland strijdende republieken. Zij stelt voor een stoomboot, waarop Chamberlain aan 't roer, en Salisbury aan de kajuitstrap, terwijl John Bul'l Salisbury de hand op den schouder legt en met de andere wij st op een don derwolk met het inschrift: „Zoo gij het roer n'iet wendt, vrees de wraak der volken." De netto opbrengst komt ten bate van het fonds der strijdende Boeren. De Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft de vraag in onderzoek genomen, welk verband er bestaat tusschen een langen arbeidsduur en lage loonen eenerzijdis en drankmisbruik ander zij d!s. Het onderzoek wordt in alle plaat sen, waai- afdeelingen gevestigd zijn, ingesteld. Daarom heeft de bond zich per cir culaire tot alle werkgevers in die plaatsen gericht met verzoek om beant woording der volgende vragen: A. Zijn u feiten bekend en zoo ja welke waaruit zou blijken, dat: le. een lange arbeidsduur en lage loonen drankmisbruik in de hand' wer ken? 2e. verkorting van dien arbeidsduur zander wijziging van het loon gepaard gaat mot vermindering van het drank misbruik? 3e. verkorting van den arbeidsdiur zonder wijziging van het loon gepaard gaat met vermeerdering van het drank misbruik? 4e. verkorting van den arbeid it iur met verhooging van loon gepaard paat met venmindering van het drsnkge bruik? 5e. verkorting van den arbeidsduur met verhooging van het loon gepaard gaat miet vermeerdering van liet drank gebruik? 6e. Ongeregelde arbeid diarkmis hruik in de hand werkt?. B. Indien in uw ondernem'üg, be drijf of vak werd overgegaan Tot eeni ge verkorting van den arbeidsduur met eenige verhooging van het jc-m, welken invloed' denkt gij, dat deze maatregel zou hebben op het drark- gebruik? Ie- in dien eersten tijd na ile invoe ring van dien. maatregel? 2e. op dleii duur? Verwijderd. De ongc-wenschte logeergast in het Hotel Schmidt aan den Bezuidenliout te 's-Gravenhage, nl. de locomotief van de Staatsspoor, is thans geheel uit dien tuin verwijderd. Met behulp van een zware locomoteif met geladen tender, waaraan een dubbele ijzeren ketting was bevestigd, is het gelukt de machine op de draaischijf te trekken. Aangereden. Zondagavond is op het Centraalsta tion te Utrecht de heer Onderwater, bij de Staatsspoor te Zutphen, aange reden door den locaaltrein no. 728 uit Baarn. Na voorloopig behandeld te zijn door dr. Lammerts werd hij naar het ziekenhuis oovergebracht. Een heerlijkheid onder den hamer. Men schrijft aan het Hbld.: Naar wij vernemen zal ki 't voor jaar de geheele heerlijkheid Sterkse! onder den hamer komen, eene zeer uitgestrekte bezitting, nagelaten door wijlen den heer Pompen, tijdens zijn leven lid der Staten van dit gewest. Deze heerlijkheid telt niet minder dan 1700 hectaren bouwgrond, weide, deo- nenbosch, heide m-jt uitgestrekte wa terplaatsen, heeft haai- eigen kerkje met rector, haar eigen school, alles voortreffelijk geregeld, terwijl een zes tiental boerderijen do vruchtbaarheid van den grond' onderhouden en een stro oliulaen fabriek werk biedt aan de ledige handen. Ziedlaar eene verkooping im 't ver schiet, zooals er hier wellicht nog geene zijn voorgekomen. Opgehaald- Zaterdag werd tusschen Venlo en Velden uit de Maas opgehaald het lijk van zekeren D. uit Wellerlooy, die se dert eemigen tijd werd vermist. Bij onderzoek bleek, dat de man zwaar was mishandeld', waarom men vermoedt dat hij is vermoord.. Zijn lijk is ter schouwing naar Venlo overge bracht, waar ook de justitie uit Roer mond is geweeet. De in de afgeloopen week te En schedé gehouden collecte voor de werkstaking bij de firma Vaar Heek en Co. heeft opgebracht f 923.38, waaron der is begrepen een bedrag van f 76.90 dat in, Hengelo werd gecollecteerd Zakkenrollers. Sedert een paar dagen, zegt het Hdbl., wordt te Amsterdam door de politie een ware „razzia" gehouden op zakenrollcrs. De schuld van de twee dieveggen, die naar wij reeds mededeelden, ie mand een bankbillet van 25 wisten te ontfutselen, is zoo overtuigend be wezen, dat zij thans naar het Huis van Arrest en Bewaring aan de Wete- rijnfcschaits zijn (overgebracht. In de buurt van den Vijgendam is een soort kijkspel gevestigd, en, daar er buiten voortdurend veel publiek is zijn daar natuurlijk de zakkenrollers sterk vertegenwoordigd. Hier treedt de politie zeer beslist op Telkens als er verdachte jonge perso nen of lOiude bekende vingervlugge heerschappen zich bevinden te mid den van de menigte, begeven de daar surveilleerende agenten zich onder liet publiek en roepen, goed hoorbaar „past op de zakenrollers, burgers." Wij zagen dit toevallig gistennid dag en merkten op, dat vier "van de verdachten zich haastig in veiligheidl stelden in eene naburige „bar". Maar ook hier ging de politie hen na. Ook hier klonk het: „past op, mijneheeren er zijn zakkenrollers". Spoedig vror ren do verdachten verdwenen. En bui- te nwaren zij ook weldra door de po litie verjaagd. Waarschijnlijk heeft toch een hun ner nog een slag kunnen slaan. Omstreeks half vijf stond1 die beken de zonderling, döe zoo nu en dan op straat verzen schrijft, door middel van zandstrooien, zijne kunst te vertoo- nen in de Raadhuisstraat voor per ceel 15, het gebouw van de Vereeni- ging voor den Koffiehandel". Zooals gewoonlijk had deze straatartist h wijden kring veel bekijks. Een va nde toeschouwers, de heer D. van H., wonende aan de Keizers gracht, vermiste, toen hij enkele nuten later thuis kwam. zijne porte- monnaie, waarin ongeveer f 90 specie een compleet boekje tramkaartjes en een coupon groot f 1.23.5. De heer vair H. dieed geene aangifte bij de po litie. Uit de Arbeiderswereld BUITENLAND. De Duitsche Rijksdag heeft Zaterdag nog maar steeds voortgeredeneerd over de vermoedelijke oorzaken van de al gemeen© werkloosheid. Bij het begin van de beraadslaging waren er maar 25 leden aanwezig, en misschien is het ontbreken van het stemgerechtigde aantal de reden geweest dat de debat ten Zaterdag nog niet zijn gesloten. Aan do regeeringstafel was graaf Po_ sadowsky do eenige aanwezige minis ter. Graaf Kanitz, de vermaarde agra riër, meende dat. men van het cijfer waarmede het geheele aantal werkloo- zen in Duitschland dOor sommigen ge schat werd, op zijn minst. 200.000 man moest aftrekken die niet wilden wer ken of vagebondeerden. De oorzaak vam de tegenwoordige crisis was vol gens hem enkel en alleen de handelspo litiek van Caprivi, dfie ten voordeele van de nijverheid en ten nadeele van 1 den landbouw gewerkt en veel arbei ders van het platteland naar de middel punten van fabrieksnijverheid getrok ken had. Ook de steenkool- en cokes syndicaten hadden door kunstmatige beperking van de voortbrenging de werkloosheid nog vermeerderd'. Een ander agrariër, dr. Halm. de I hoofdman van den Bund dei- Landwir- te, stelde in het licht, wat een geluk het was dat zijn partij de uitvoering van het groote kanaal had verhinderd. Want als dat kanaal er reeds geweest was, zouden er nieuwe industrieën ont staan en de algemeene weikloosheid nog gTOoter geweest zijn. Van de regeeringstafel gaf graaf Po. .sadowsky tie verzekering dat hij er niet aan dacht, de vrijheid van heen- en weer trekken (de zoogenaamde Firei- zügigheit) te beperken. De werkstaking der Italiaanse he spoorweg-ambtenaren is nog altijd dreigende. De regeering beijvert zich de drie spoorwegmaatschappijen te bewegen tot concessies, maar die ge vraagde salarisverhooging zou een hoogere uitgaaf van zestien millioem line vergen en dat is te veel voor de maatschappijen. Als de staking uitbreekt, zullen daar bij honderdduizend man zijn betrok ken. De regeering neemt maatregelen onii den postdienst en het vervoer van levensmiddelen to verzekeren, zij zal alle beambten die nog tot die leger-re- serve behooren mobiliseereax en tot dienstverrichting Rechtszaken. Zaak-Mutsaers, De „Brodasche Ct." meldt, dat de zaak van koster Isterdiaal, verdacht van meineed, eerst zal worden behan deld nadat die zaak Mutsacrs in hoo- ger beroep is behandeld of afgewezen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGËN. 30 cents per regel. De verkoudheid is over en de zieke hersteld. Allen, die lijden aan. bronchitis, hoest, verkoudheid en algemeene li chaamszwakte, mogen niet nalaten, onderstaande raadgevingen ter harte I te nemen: Strombeck, Vieille chassée de Meysse, 22 Maart 1901. Mijneheeren. Sedert langen tijd leed ik aanbronchitis en niets kon mij baten integendeel, mijn toestand verergerde en ondanks mijn 25-jarigen leeftijd, was ik zoo zwak, dat het loo- pen mij moeilijk viel. Ik had allen eetlust verloren en zag er tegen op om naar bed te gaan, want de nach ten waren één lange marteling en bij het opstaan gevoelde ik mij vermoei der dan te voren. Reeds wanhoopte DE HEER PIET TIMMERMANS, ik aan mijne herstelling, toen ik van eenzelfde geval als het inijne vernam hetwelk genezen was door het ge bruik van Scott's Emulsion: ik bestel de daarom terstond eene flesch als proef; het resultaat was van dien aard, dat ik besloot met het gebruik van Uw middel door te gaan, en. ik kan mijzelf ermee gelukwenschen, want ik heb een uitstekenden eetlust, ik hoest niet meer, slaap uitstekend, en voel mij zoo sterk, als nimmer te voren. Ik ben er u zeer dankbaar voor. Hoogachtend, (get.) Piet Timmermans. Scott's Emulsion is het eenige mid del, dat bij allo keel-, en longaandoe ningen inderdaad een gunstig resul taat heeft. Zij bevat de zoo beroemde Noorweegsche levertraan, en kalk en natronbypophosphiet. De smaak der olieachtige bestanddeelen is geheel weggenomen, en zij vergemakkelijkt de spijsvertering. Er is slechts ééne manier om U te verzekeren, dat gij steeds de echte Scott's Emulsion ont vangt; men eische de origineele fla con, gewikkeld in een zalmkleurigen omslag, en voorzien van ons Handels merk: Een visscher met een grooten kabeljauw op deaa rug. Bij ziekte is het zeer onvoorzichtig waardelooze middelen te gebruiken. Beproef dus de echte Scott's Emulsion, en gij zult van hare superioriteit overtuigd zijn. Depots: The import Trading Office. 's-Graven* hage. qö Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Graven hage. de Heer J. H. I. Snabilié, Rotterdam, de Heer A. van Tuijll, Paleisstraat. Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Heiligenweg, Utrecht. T. VAN GULIK. Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te 's-Graven- hage. H. DE ZWART en Co., Utrecht Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Volgens „Het Spo-rtblad" zal voor die tweede maal een Fransch elftal naar Nederland komen. De heer L. Ma. naud, redacteur van de Sports Athlé- tiques aan de Auto-Velo, zal met Po- schen, d.i. 30 en 31 Maart, ons land bezoeken met een sterke Fransche combinatie, waar ook Engelsche spe lers, verblijf houdende in Frankrijk, ©en plaats in zullen vinden. Tengevolge van den slechten toestand waarin de terreinen van R. A.P. en Swift (Amsterdam gedurende het geheele seizoen verkeerd hebben, heeft het bestuur besloten, bovengenoemde terreinen tot 17 Februari voor compe titie-wedstrijden onbespeelbaar te verklaren. Na de Zondag gespeelde wedstrij den is de stand in die Westelijke le klasse thans: 5 13 16 1.60 Ciub O O a •S H. B. S. 8 6 1 H. V. V. 10 8 0 Velocitas 6 3 1 Haarlem 9 3 2 H F. C. 11 4 1 Rapiditas 8 3 0 R. A. P. 6 1 2 8 0.89 9 0.82 1 1 6 11 27 3 0.3 AjaX U n Cl O U.OÖ Hercules sloeg P. W. te Utrecht voor de Oostelijke le klasse niet 42. In deze competitie is dte stand nu: 9 6 2 1 28 9 14 1.56 7 4 2 1 17 11 10 1.43 7 4 1 2 15 11 9 1.29 7 3 0 4 15 10 6 0.86 6 2 1 3 10 14 5 0.83 8 1 2 5 12 25 4 0.50 2 0 6 11 28 4 0.50 Victoria Hercules Go-Ahead Quick U. D. Vitesse P. W. \J. XJ\J D'e stand van cüe Westelijke 2e klas se a is thans: Volharding 9 6 2 1 35 11 14 1.56 Sparta 6 4 1 1 17 7 9 1.50 A. V. V. 6 4 1 1 20 15 9 1.50 Olympia 9 4 2 3 33 14 10 1.11 Quick 6 1 1 4 12 15 3 0.50 Swift (H.) 6 0 1 5 3 33 1 0.17 Swift (A.) 4 0 0 4 2 27 0 0.— 2e klasse uitslagen: Amsterdam. (Westelijke 2e klasse A). Swift (Amsterdam)—A. V. V. Swift verloor met 42. De stand met de rust was 20 in A. V. V.'s voordeel. Den Haag. (Westelijke 2e klasse A). Swift (den Haag)Olympia. Olympia wint met 42. Stand rust 20, voor Olympia. Dordrecht. (Westelijke 2e klasse' B). D. F. C.L. S. V. V. De scheidisrech- ter keurde het terrein af, dat door den consul was goedgekeurd. Een vriend schappelijk spel deed D. F. C. met 4— 1 winnen. Den Haag (Westelijke 2e klasse B). QuickCeleritas 20. Stand rust 10. Amsterdam (Westelijke 2e klasse C). E. D. O.'t Gooi 60. Stand: rust 40. Leger en Vloot. Door den Min. van Koloniën zijn nieuwe bepalingen vastgesteld omtrent het uitbetalen der gratificatiën voor eerste uitrusting toegekend aan bij 't leger in Ned.-IndCLë benoemde 2e lui tenants, afkomstig van de Kon. Mil. Academie en dfen Hoofdcursus. De uitbetaling zal voortaan geschie den in 3 termijnen: bij beëediging, bij vertrek naar O.-I. en b aankomst al daar. De minister van oorlog is voorne mens, voor het reserve kader bepaalde tijden voor opkomst onder de wapenen vast te stellen. Tot nu toe wordt aan de reservisten zeiven geheel overgela ten, den tijd hunner opkomst ondier de wapenen vas tte stellen, zoodlat het wel voorkwam, dat zij achit dagen gin gen dienen in... dë Kerstweek of om trent Goeden Vrijdag. Met het oog op de veelomvattende werkzaamheden, verbonden aan het re serve-kader en aan de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel, maakt 't bij het legerbestuur een punt van ern stige overweging uit, wederom een afzonderlijk hoofdofficier met deze functiën te belasten. Ned. Onclerofficierenbond. Men. schrijft ons: Zondag 19 Januari 1902 had te Utrecht de le jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde bond plaats. Uit het jaarverslag van eten secreta ris bleek, dat de Bond nu al reeds 14 afdeelingen met 217 leden en 12 dona teurs telde. Het bestuur is tot 1903 als volgt sa mengesteld: J- T. N. D. E. v. Schou wenburg, pres., 5e reg. inf., Amersf.; P. A. C.batelain, secretaris, vesting artillerie, Utrecht; Jac. Hamilton, penningmeester, schutterij Haarlem G. v.' Nieuwenhuizen. technisch lid", schermschool, den Haag, A. C. Schui tenmaker. idem, 7 reg. inf., Amsterd.; N. Sjerp, idem, 7e reg. inf., Amsterd'. H. A. Pareren, id. Vest.-art., Breda; A. J. E. Paulen, idem, schutterij, Haarlem. Van die ministers van oorlog, mari ne en koloniën, evenals van de gene raals, inspecteur van infanterie en ca valerie, waren brieven van instemming met de oprichting van den bond! ont vangen. Als blijk van erkenning voor den steun van den minister van oorlog ontvangen werd' besloten Zijne Excel lentie het eere-lidmaatschap aan te» bieden. De financieel© toestand liet niets te wenschen over, daar niettegenstaan de de groote kosten aan d'e oprichting verbonden cle penningmeester zijne rekening kon sluiten mat een batig saldo van f 23.89'. Verdier etelt de bond zich voor, on der nadere goedkeuring van den mi nister van oorlog op 22 en 23 Maart 1902 te Utrecht een grooten scherm- wedstrijd te houdien, en wel een mi litairen wedstrijd in afdteclingen op alle wapenen voor le en 2e klasse schermers, en eene invitatie-wedstrijd op degen en sabel, waarvoor uitslui tend/ de beste scherm ere in Nederland zuilen worden uitgenoodigd. Hiervoor werden door de heeren Fruytier, Haarlem, en Kuijper, dten Haag, al reed's 2 medailles beschik baar gesteld. Als plaats waar de volgende alge meene vergadering en wedstrijd zal word'en gehouden, werd Amersfoort aangewezen. Letteren en Kunst. Prov. Bond van Harmonie-en Fanfarecorpen in Noord- Holland. Zondagmiddag vergaderde in het Dam-IJotel te Amsterdam de „Provin ciale Bond van Harmonie- en Fanfare corpsen in N.-Holland'." De vice-voorzitter, de heer K. Veld kamp, opende met een korte rede dei algemeene jaarvergadering. liet jaarverslag werd' uitgebracht door dien heer W. G. Haije, die even eens verslag uitbracht van het op 2 en 3 Juni 1901 te Haairlem gehouden con cours. Het aantal aangesloten harmonie- en fanfarecorpsen bedroeg in het afge loopen jaar 23. Hiervan hebben er 10 bedankt, naar aanleiding van hetgeen op het laatst gehouden concours voor gevallen is. Toen heeft namelijk bij het muziekcorps uit Pur meren cl een trommelslager medegedaan, die geen lid van die vereeniging was. Tot dus ver zijn toegetreden twee muziekcorp sen, terwijl de toetreding van een der de zeer waarschijnlijk is. Het nieuwe jaar zou dus beginnen met 15 of 16 aangesloten harmonie- of fanfare corpsen. Conflict Derkinderen-Berlage Het bekende geschil tusschen den bouwmeester Berlage en den schilder Derkinderen is door do bemoeiingen van den verzoeningsraad bijgelegd. Door over on weder iets toe te gevci zijn partijen ten slotte tot volledige overeenstemming gekomen omtrent ue ontwerpen van den schilder voor het hem opgedragen belangrijke werk iu nieuwe Beurs. Louis Bouwmeester heeft zijn vereerders van den 3en en 4en rang in den Iiaagschen Schouw burg zijn portret aangeboden in fraaie lijst met een van zijn erkentelijkheid getuigende opdracht. Het portret is in de koffiekamer van den 3en en 4en rang opgehangen. Ned. Muziekfeest. In de „Frankf. Zeitung" komt een waardeerend artikel over ons muziek feest voor, waarin aan Mengelb rg's groote gaven en speciaal aan zijn lèu- zen-arbeid voor en gedurende dit leest alle huidie wordt gebracht. en vermoeienis die ze iin die boot had ondervonden1. Pinsormet zou gaarne die Engel sche politie op de hoogte hebben willen brengen vam wat aam boord van de „Laconia" gebeurd' was, maar zijn oom had hem {ion streng ste bevolen het etiflzwijgem, te bewo- -peini. bevreesd ate hij' was dat d'e ge ringste onbescheidenheid] zijn plan, in duigen zou doem vallen. IX' bekendheid van Tockson had hem bij een Loudensch bankier een onbei>erkt crodiet geopend. Zooveel mogelijk ontvluchtte hij die repor ters van dagbladen, die de- overle venden van d)e „Laconia'' overal hardnekkig ve/rvcögdOn oim een n- dorhoud! te. hebben/. Van Lamellen naar Calais, van Ca lais naar M'pireeiilLe, van Marseille maar Ponidlichery en van, Pomdïohe- ry naaT Bangalore waren die dlrie reizigers, met hun kist. letterlijk: trein in, train uit -em boot op, boot' af gesprongen'. Maar te Bangalore moesten ze eemi ander middièl van vervoer ne men, want die spoorlijn liep niet verder en men; kon Nidjigul niet bereiken dlani dioor middel van last dragers of in een met zebus besomi niem; kar Tockson had mammen gekozen, (tie hem aanbevolen waren als vlug ge loopersDeze mama er van re i zen wol wat oorspronkelijk, had hei hem mogelijk gemaakt tijdig te Nid jigul te zijn om het feest der godin Kh&li bij te womien. In hum kamers gtelkiamieai wierpen de reizigers zich op bed! om wat rust te raemiemi. We vertellen ver-] keerd, een gebruikte zijn bed niet, namelijk Pineanmet, due sedert zijn aankomst in Indie bij ieder halte de kist deed uitpakken en dan erin kroop om oen dutje te doem. Mi6s Deborah had hem eetns over deze aomderldoge gewoonte ge plaagd. Wat wil je er aan) doem, nicht, had' hij toemi geantwoord!, ik slaap nergens zoo lekker als im dJat gezel lig huisje, je hebt geen last vam toch en met een stuk gaas over je gezicht heb je niets geen hinder van] muskieten'. En daar Tockson lachend weg ging .vervolgde hij fluisterend: Je moet begrijpen, Debbie, dat ik allijdi bang ben dat je bemini- menswaardiiige vader het in eens in zijn hoofd krijgt te vertrekken, maar aldus ben ik altijd] zeker d'a/fc hij ons eerst zal waarschuwen, want zonder kist zal hij niet te Gond'apaur williem aankomen. Ook te N'idljigul had de lustige Pinsonwet nergens anders willen uitrusten- dlam in zijn kifidi, het heimzim-nige laboratorium der Fa- kir-omdierzoek'imgen,, noemde hij. zei. Overigens sliep hij. slechts met een oo" diiic-M; in zijn enge cel hoor de hij duidelijk hoe zijn nicht zich op haar legerstede ctouaide en om wentel die. Een dun tusschenschot dat zelfs niet tot aan het plafond reikte, scbeddidle beider kamers van elkaar. Somtijds slaakte d'e jomge daimie eon dliepen zucht, die Pimsom- neit mee deed ziuchte.n. Wat Tock son betreft, deze sltiep met gesloten vuntetien ,in die bungalow kon mien hem zelfs hooren snurken/, beweer de Pinsonwet later. Na oen half uur rusten besloet de assistent vam den doctor afleiding te aookem ,hij verveelde zich en stond dfrarom op om een paar keer tegem het schob te kloppen dat aüs een, muur hem van zijn nicht afzon derde. Slaap je, Deborah? vroeg hij halfluid'. Evenmin als jij, Edgar. Wilten we dan samen wat pra ten? Nu is het gewichtig oogemblik gekomen om elkaar te verslaan om dat oom juist zoo stevig slaapt dat hij oms gesprek niiet kan hooren. Je hebt gulijk, Edgar, ik kom. Beiden schoten vlug in d'e klee- reni en zaten weddira samen op de kist. Ja, 't gewichtig oogemblik is gekomen, zei hij. vanavond zal al- alles worden uitgemaakt. We moe ten een besluit nemen. Een bestuit? vroeg Deborah. En welk, Edga/r, toe, spreek je uit. We moeten doortastende maat regelen warmem. Je begrijpt, Debo rah, dlat ik anikel je vader en niet jou tot hier heb gevolgd, dat ik geen aoht diagen in die-ze oellokist hteib doorgebracht met opiumflikjes als eewig voedsel, dat ik me faloot heb gesteld in d'e lucht te vliegen op die ..Laconita" dlat ik op het punt heb gestaan in dien Oceaan door de haaien oDgepeuzeldl te worcfiemen hier door de muskieten alleen om als gedinldiig toeschouwer de proeven van mijn dierbaren oom bij tie women. Ik ben meegegaan om hem te belet/ten eem groote dawasheid te volvoeren, waar jij en ik h'et stechts bij zouden varen', dat is mijn plan1. Hoe zul je dat aanleggen, neef? Niets eenvoudiger dan dat. Debbie. Van avond zal bij d'e hee- rten Nirvvanisten het foestj.e plaats hebben waarop je vadier ons zoo welwiltenid heeft uitgenoodigd. Van avond moet d)e groote comedie af gespeeld worden tusschen, Coukry- ana. oogmbtikkelijk wegens zaken uitsbedig, en do tweede ster van het theater, met dan welluidenden naam van Ti rou va lom ver, benevens deni ..dritte im burnde''. den aan te wijzen opvolger van den Fakir, ter wijl dir. Tockson, voor dJoode zal funigeieriem.. Als nu die nacht niaiar voorbij is voordat hij Goodapour hoeft bereikt, daim is niets meer te vreseaem. A tie gevaar is dan gewe ken. We moeten hem dus beletten van avond te Gondapour te zijn en daarna zullen we hem kalmpjes mee naar Chicago terugnemen om ons Laboratorium wat in orde te breogem, dat de liiatste bewoner hoogst waarschijnlijk een beetje door elkaar heerft gebaald. Vader belelten vannacht Gon dapour te bereiken? Hoe wil je dat bewerkstelligen? Door doodgewoon er tegen cp te komen dat hij zal vertrekken. De dokter is koppig, dat weet ik miaar ik ben. hel dubbel. Hij is Amerikaan, ik Normandiër. We zulten eens zien wie het langste volhoudt. Ik verklaar je dus, beste nicht, dat als je vadiea* van avond naar Gondapour wil vertrekken, liij onmiddellijk voor zich zal zien staan d'e nederige figuur van zijn dienaar Pinsonnet. Al zou ik de zébu's. die den wagen trekken, voor den kop moeten schieten, zijn ha mals en gidsen een voor een om ver moeien, slaan .en zelfs den ho^ telhoudie.r. wiens tronie' mij maar half bevak een kopje kleiner moe ten maken, ik za,l het zonder aar zelen-doen. Al reept oompjo nog zoo hard, ik zal hem overschreeu wen, als hij me vervloekt, lacn ik hem in het gezicht uit, wil hij me slaan, dan, weet ik wel le paree- ren ,im het kort hij zal geen voet buiten Nidjigul zetten al moet ik hem' vastbinden. Nu weet te bet (Wordt vervolsdJ«

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2