het zweet uws aanschijns zult ge uw brood; eten. is: in het zweet van een 's andei*'s aanschijn zal ik mijm fijn broodje eten. De=ze voortreffelijke maatschappij moet nu gehandhaafd blijven en be veiligd tegen de onverlaten, die de grondslagen onderste hoven willen werken. En sterft eer hier en daar wel eens een van honger, maar (Jat is maar hoogst zelden; er zijn er wel diie uit- gemergeki' worden, maar daar raken ze aan gewend, er zijn er wel die veel bij anderen ten achter staan, doch diat is zoo verordineerd'. Steeds en altijd heeft de wetgeving in deze richting gearbeid. Spreker behandelde nu den natioma- len rijkdom en de nationale schuld. Bij de beschouwing der nationale inkomsten, mogen twee posten niet uit het oog verloren worden, nl. successie rechten, die 13 a 14 mill i oen.' opbren gen, en 'n pover deel vormen tegen den anderen factor: de accijnzen en in voerrechten, die 45 millioen opbren gen. De heer Gerhard) haalde uitspraaen aan van Van Houten en Goeman Lor- gesius, waaruit bleek, dat zij duidelijk uitgesproken hebben, dat een volks vertegenwoordiging, voortgesproten uit een beperkt kiesrecht, de belangen behartigt van hen, die ze aangewe zen hebben. Ook anti-revolutionaireai als Ma-kay, Heemkerk en een clericaal als Kolk man, lieten zich in denzelfdten geest uit Het is ook duidelijk, dat vertegen woordigers, die belangen het best zul len behartigen, die hen het best be kend zijn en die de belangen zajn van lien, die ze gekozen hebben. De heer Gerhard ging na de argu menten, waarmede de eisch van ge meen kiesrecht steeds is afgewezen. Hij bestreed' in de eerste plaats, dat de arbeiders onverschillig zouden zijn voor algemeen kiesrecht. Eerst wees men het af op dezen grond, later vrees de men, door het algemeen kiesrecht te geven, den schijn aan 'e nemen te zwichten voor een volkswaan. Een ander argument is, diat de ar beiders te dom en er niet rijp voor zijn. Doch met den besten wil kunnen de heeren de belangen der arbeiders niet behartigen. Het argument van onvoldoende rijp heid, herinnert spreker het verhaaltje van iemand, die een ander een der ar men afsloeg, toen de enkel verstuiten, hem die ooren afsneed en nog meer mishandelde en daarna drie diagen liet verhongeren, waarna hij den man de vrijheid gaf en zich verbaasde, diat die aan vrijheid absoluut geen behoefte had. Het tegenwoordige regeeringsys- teem zal steeds en voortdurend, de ver krijging vjrn algemeen kiesrecht te genhouden. Te groote verwachtingen mogen echter niet opgewekt worden; het algemeen kiesrecht is zeker geen sleutel tot de broodkast, doch er zou den zeer gunstige toestanden voor de arbeidersklasse mede te ver krijgen zijn. H.et maakt die arbeiders klasse weerbaarder en krachtiger in haar strijd. Het is een van de tallooze wapenen, waarover de arbeidersklasse moet be schikken, en waarmede men veel kan doen als men het heeft loeren gebrui ken. Door schade en schande vergaart men wijsheid!, doch niet door onmon dig gehouden te worden. Zelfs al zou het algemeen kiesrecht ons nog een veel scherper clericale regeering bren gen, dlan we nu schijnen te bezitten, dan zullen de sociaal-demokrat en er toch voor ijveren, want liet is een recht, dat men moet Ie aren gebruiken. Als een rechtsgrond en een betoog over de rechtsgronden iets doen kon, dan zouden we algemeen kiesrecht reedte lang hebben, doch nooit is iets tot stand gekomen omdat het een recht was; alleen door 't getal komt iets tot stand. En alleen door voortdurend en steeds krachtiger en in grooter getale den eisch te doen hooren en vol te houden, moet men er komen. Alleen door de massale kracht zal het komen. Het is (Se schuld der arbeidende klasse in Nederland- zelve, dat ze heit kiesrecht nog niet heeft. De meesterknecht van de firma Verkruysen ende Lan ge, de heer Willem Korte, heeft gis teren op den dag van zijn jubileum van de firma een portefeuille met in houd gekregen, en van het personeel ectn album met portretten op stan daard. Hij heeft den dag in huiseLij- ken kring gevierd. Het bestuur van de Veree- njigjing! tegen het mishand-eden van dieren heeft besloten, die gemeente nog een drinkfontein aan te bieden, te plaatsen in het Schoterkwairtier en wel daar, waar de fontein den mees ten dienst doet. voor zware vrachten trekkende paarden, die bij de drukke bouwerij in die buurt talrijk zijn. P i n g-P o n g-s p e 1. De jeugdige Haarlemsche Piug-Pong Vereeniging is er eene, die niet stiilzit. Nog slechts pas opgericht heeft zij bij die firma Van der Wilk alhier een han dig boekje uitgegeven, de algemeene regels, benevens opmerkingen en raadgevingen bevattende. Ping-pong spel jjs een tennds-spel, in huis, dat door twee persoaaeni wordt gespeeld aan een tafel, waarop in 't midden een net is gespannen. Een der spelers, (de aanvaller) slaat den bal over het net., zoadat hij het veld paai de tegenpartij (verdediger) raakt waarop deze hem weer terugkaatst en zoo over en weer. De finesses kan. men vinden in het boekje, dat door ping-pong-spelers met genoegen ontvangen zal worden. ken, doch ook dit getijde is geen resul taat verkregen. Langs het strand drij ven honderden balen der ladling, men gaat steedis voort met het overboord werpen ervan. De zeelichter Nation ligt- nog niet langs zijde, dtoch de zee neemt af. Het voorschip gaat steeds meer zakken het krijgt dus blijk baarwater binnen. Binnenland. Cholera, Volgens een telegram van Wolffs Agentschap uit Makassar, is die plaats door cholora besmet verklaard. Nog een werver. Evenals in Zurich is nu Vrijdag ook in Born een werver van soldaten voor het Nederlandsch-Indische leger gear resteerd. Hij was daar aan het station met drie aangenomen Zwitserscbe jon. gens. en zij zouden juist in den trein stappen, toen een paar rechercheurs hem pakten. Een van de jongens ver telde. dat de ronselaar hem lichamelijk had onderzocht en goedgekeurd, en hem toen als volgt voor de reis had geïnstrueerdHij moest zich in Beam voorzien van een bewijs van goed1 ge drag. en van zijn fotografisch portret, d'oor een notaris gewaarmerkt. Dan zouden zij te zamen van Bern naar Bazel sporen, en daar moesten de aan- geworvenen om opzien te voorko men, elk afzonderlijk naar het sta tion wandelen om verder te reizen. Als eeirste uitkeering had de jongen den ronselaar vóór de reis 25 fr._ moeten ge ven, en daarna schriftelijk moeiten ver klaren dat hij hem nog 40 fr. zou be talen, zoodra hij te Harderwijk de f 200 had ontvangen. Het soldatenleven werd hun zeer verlokkend' voorgespie geld; zoo vertelde de werver dat de re- cruten 's morgens in Harderwijk hun ontbijt op bed krijgen, dat zij daarna twee uur moeten exerceeren, en dan vrij zijn tot het weelderig middagmaal om vijf uur, dan weer vrij tot 10 uur. Der Bund betreurt het, dat zulke middelen door menschenhandelaren kunnen worden aangewend om werk- looze mannen tot teek-enen voor vreem den krijgsdienst óver te halen. Alcmaria. Door het internationaal dames-co mité „Alcmaria" is thans de 6e kwi tantie ontvangen van naar Zuid-Afri ka verzonden gelden. Men be hoeft dus niet bang te zijn, in ver band met de loopende geruchten, dat de geschenken in geld! en goederen hunne bestemming niet bereiken. En uit de kampen bij Pretoria, en uit Heidelberg, Johannesburg en Kru- ger-sdorp kwam bericht. Uit de Omstreken. IJmuiden. Dinsdagochtend zijn de eleepbooten weder «aar de „Offenbach" vertrok schmg van H. M. d!o Koningin-Moe der, van president Kruger en van le den der Eerste en Tweede Kamer. De feestviering werd geopend met eene feestelijke ontvangst van den jubila ris in de Vluchtheuvelkerk, waarbij aan ds. Heldring van Amsterdam de leiding was toevertrouwd van de zeer talrijke samenkomst Bij deze plech tigheid -werd jdien jubilatrijs n/amens de Vereeniging „de Vluchtheuvel kerk" een zlveren Avondmaalstel aan geboden, dat door fraaie bewerking uitmunt. Aan het einde der plechtig heid sprak de jubilaris aangedaan een kort woerd. 's Middags half 2 werd! ds. Pierson op de normaalschool ontvangen dtoor de directrice, die de zaal feestelijk oor de receptie had in orde laten brengen. Na een welkomstlied van riet kweekdlingen der normaalschool en een openingswoord van des jubi laris,) zoon, ds. H. Pierson van Res- sen, werd een nationaal cadeau aan geboden bij monde vam dis. Schalier tot Peursum, bestaande in. een fraai en kostbaar bewerkt kistje, gevuld met albumbladen, waarop vrienden en vereerders hunne gevoelens had den vertolkt in proza en poëzie, teeke- ningen en phötografieën of ook slechts door het plaatsen van een naam. Wij merkten in de eerste plaats op de handteekenïngen van H. M. de Konin gin, van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden en van H. M. de Koningin- Moeder. Te 2 uren begon de publieke recep tie, die druk werd bezocht en waar bij menig geschenk aangeboden en menig hartelijk woord gesproken werd. Heden gaf ds. Pierson nog gelegen heid, om de talrijke cadeaus in de Vluchtelieuvelkerk te bewonderen, waaronder vooral ook uitmunt een portefeuille met 40 photogravures naar Rembrandt (tentoonst, Amster dam), aan den jubilaris door de bewo ners van Zetten en Hemmen aange boden. Provinciale Gemeente-Water- 8cbaps-0bligatiën en Incourante fondsen. Vragen en aanbiedingen van Jnlius Oppenheim te Groningen en Julius Oppenheim Co. te Arnhem. Inbraak te 's Gravenhage. Maandagnacht is inbraak gepleegd in een perceel aan het Regentesseplein te 's Hage. De dief werd op heeterdaad betrapt door een politieagent, maai' wist toch nog met zijn buit eenig ziL verwerk Ite ontkomen. Bedoelde agent zag op zijne ronde twee mannen voor het huis aan het Regentesseplein staan, die echter op zijn naderen weg liepen. Juist op hetzelfde oogenblik klom een ander persoon door een bene denvenster naar buiten. De politiebe ambte greep dezen man vast, die daar op van onder zijn jas een mes te voor schijn haalde en daarmede den agent dreigde overhoop te steken. Van het oogenblik dat de agent zim wapens/tok wilde trekken .maakte de inbreker daarop gebruik zich los te rukken en de plaat te. poetsen. Turf weggenomen. In een Friesche gemeente is tegen eene gehuwde onderwijzeres proces verbaal opgemaakt wegens bet ont vreemden van turf uit de school waar in zij werkzaam was. De politie hoer de er van, visiteerde haar na 't ver laten der school, bevond bij haar twee turven, die zij onder bare kleeren droeg en nam deze in beslag. Het feest van Ds. Pierson. Dinsdag herdacht ds. H. Pierson den dag, waarop hij vóór 25 jaren het directeurschap dier Heldringgestich ten te Zetten aanvaardde. Geboren den lOen Juni 1834, sloot de heer Pier son reeds als student te Utrecht war me vriendschap met een zoon van den toenmaligen directeur, ds. Heldring. In 1857 vertrokken als predikant naar Heidaoord, werd ds. Pierson in 1869 beroepen te 's Hertogenbosch en in 1876 te Groningen. Voor dit laatste beroep bedankte hij, omdat tevens die benoeming kwam naar Zetten in de plaats van den toen juist overleden directeur ds. Heldring, welke benoe ming hij aannam. Veel is hier onder leiding van ds. Pierson tot stand ge komen. Bestond reeds sedert. 1848 het gesticht Steenbeek voor gevallen vrouwen, sedert 1858 Talitha Kumi voor verwaarloosde kinderen en se dert 1863 Bethel voor ondiere meis jes, die het verkeerde pad dreigen op te gaan (preventief dus) in 1882 ver rees onder den nieuwen directeur het Magdalenahuis voor ongelukkige moeders en in 1888 het Kinderhuis, waar de kinderen blijven tot ze in hun onderhoud kunnen voorzien. Van anderen aard is de in 1864 opgerichte normaalschool voor Christelijke on derwijzeressen, waar thans voor 50 leerlingen plaats is, terwijl ook nog bestaan de Opleidingshuizen van ds. Pierson voor bewaarschoolhouderes- sen, diaconessen, kinderjuffrouwen, enz. Zoo is het arbeidsveld van den nog onvermoeiden grijsaard groot en rijk en droeg reeds vele vruchten. Uit alle oorden dies lands waren Dinsdag personen van hoog en en la gen rang overgekomen om den jubi laris hunne hulde te brengen. Ook kwamen telegrammen van gelukwcn- 1427 1429 4426 4458 4478 4502 4510 4540 4548 4550 4552 4554 4556 4558 4560 45 <2 4594 4018 4620 4622 4628 4690 f 1800 150 offerte 100 100 901/* Bod. 95 Bod. Bod. Bod. 95 100 Bod. Bod. Bod. Bod. 182 Bod. Bod 101 981/a l 98i/2 Gevraagd 1 Opriclitersbewijs van Zeker heidsstelling f 4000 Aand. Arnh Bankvg. Pliester Sc Co. (50 pCt. gest.) 2 a f 500 Aand. Straatweg GoudaBodegraven .'offerte a f300 Aand M>i. Hotel Berg en Dal (w. o. f 200 terug betaald) Aangeboden f 5000 Aand. St.-tr. Oldambt- Pekela 8000 31/2 pCt Wat. Duurswold 500 3 pCt. Arnh. Volksgaar keuken 100 3 pCt. Arnh. Klarend, kap. a f 1000 Aand. Tram—Win- sumUltum 2 a f2500Aand Levensverz.-Mij. Arnhem (10 pCt, gestort) f5000 5 pCt oblig. internat. kooIzuurcylinder-Mpij.* 5 a f 500 Aand. Crediet-, De posito- en Effectenb., Waal Co., (10 pCt. gestort) f 4000 Aand. St.-b. ondern, Concordia 4 a f500 Aand de Arnh Courant f 20: 0 Aand Mij. Rijnoevers 2 a f000 (w. o. gestort 20 pCt.) Aand Onder). Boereribrand- waarborg-Mpij. te Zwolle a f50 Aand Vcreenig. b<-vor dering Paardenfokker ij en ver bet. paardenras Gelderland. 1 a f 25 Aand. afd. IJseloevers Geld. Overijss. Mpij.van Land bouw 5 Aand.aflOOOMpij.Landaan winning Friesche Wadden 10 a 1000 Aand. Bouwgr. Mpij. Nederl. te Nijmegen (f20 pCt gestort). 5 Aand. Ned. Hyp.bank te Veendam, 3e Serie 2000 Aand. Surin. mijnbouw- MijHermina 2a f 500 Aand. Geld. Crediet. f 5000 4% Gron. Waterleiding, f 10,000 31/2 °/o prov. Drenthe 1 a f700 Van de met aangeduide waarde zijn de coupons ook te Amsterdam betaalbaar. Des verkiezende kunnen alle fondsen worden ge leverd of ontvangen bij de Arosterdamsche Bank, aldaar. Alle Provinciale- en Gemeen te- Objjgatiën worden steeds tot de hoogste koersen ge kocht. Vragen en aanbiedingen worden kosteloos geplaatst. Bij uitvoering provisie Vs pCt. (50 cents per stuk als minimum). Alle opgaven te adresseeren aan den heer JULIUS OPPENHEIM te Groningen of aan de heeren JULIUS OPPENHEIM Sc Co. te Arnhem. Scheepers. In hiet .Handelsblad" verteld de heer Fred'erik. Romped, onder zijn Zuiid-Afrikaansche Portretten, van zijtn herinneringen aan dezen Boe- ren-ajanvoaixiler. Het was, zegt de beer Romipel, cm eten gloeiienxten clag van Decem ber 1899, diat ik te Bloeimfaratean kennis miaafctle merti Gideon Schee pers. Ik moest de komst van iemand afwachten, ailrvoneais naar de Modi- derrivier te kuoiueai' vertrekken. De hitte trilde over bet zand van het wijde Marktplein en de stilte, die werkiooshieod en de- verveling de den me nog meer lijden van cte schroeiend© warmte. Ik zat buiten op de veranda van het FYeestates-ho tel, alteeo ,en zoneter andere lec tuur dlan een paar voor-historische nomimeirs van.' de I Illustrated Lon- d'rvni News". Er scheen geen- le vend wezeni zich buitenshuis in den blakerende zonneschijn te dlurven wagen Toen kwam plotseling een jonge mam eten hoeik vam een straat om en stapte: regestneeht op bet ho tel af. Ik heb zeilden iemand zoo scherp opgenomen, schel bedacht als zijn krachtige miaaiinienfigiuur was in die wtiide wijdheid van heil Marktplein. Hij was in oomman- dodraoht, dien slappen, bneedgeram- dem hoed' op hiet hoofdl, doch zon eter geweer of patronengoixtel. De kteeren zaten hem niet om het slan ke lijf Ik had ai veel mannen in1 deze veidlUemuie gezien; maar geen die de zindelijkheid en die' netheid zoo in zijn kteeding had weten te houden als deze. Miet een kort militair saluut trad, hij het 'hotel bimnien, blieef er een oogenblik en kwami toen buiten op de veranda zitten. Die jonge man was Scheepens. Hij' was met kort verlof naar Bloemfontein gekomen om- er zijn broeder op te zoeken, die den 29en November gedurende den slag te Tweerivieren een schot in die kaak gekregen had. Hij is net nou weer allright. Scheepers ,en dan gaan hij weer naar Moddennivier toe. Toen vertelde hij1 <M zijn'broeder en hij bij die Vrijstaalsche artillerie waren. Zijn broeder als kanonnier, hij ails beliografist. Hij. had zijn opleiding genoten bij de Transvaal- sche veddteleigiraphie en, was kort voor den oorlog bij de Vrijstaatsche artiliLeriie gekomen. Nu behoorde hij tot de belegeraars van Rimber- tey. Of hij het commando-leven niet zwtaar vond en het werken bij den ombeschi ormden heïiograafpost niet gevaarlijk? Zwaar, die leve is ni-e zwaar nde. Ek denk, ons zal' d itè dag nog bajija zwaarder krij. Scheepers behoorde niet tot de op timisten die er vast van overtuigd waren d'at de Boeren: het met de taötiiek van de gloriedagen van '98 zouden, winnen. Ons aniens© gaan a'ls te ban ja huis-toe. Huil© lè en' maak net niks nie tot die vij-'and kom en hulle storm. Hoe kom het ons die En- gelschman zy posisie niet angevat na die slag van Matersfontein? Ik zei dat 01112e aommiando's te weinig ion aantal warten en onze menschep vermoeid. Moeg. Ja net, da's die ding. Ons menschen is altijd moeg. Hulle wil altijd huistoe om te rus. Hoe- kom- is de Wiet en die la Riey nooit nie moeg-nie? Scheepers raakte in vuur. Hij oordeelde scherp over de verlof pest; onder de burgers, maar wat mij, im[ hem trof was zijn wars-zijn van all'ei opschroevenijHij blufte niet op de onoveirw-imnieülijkheiid der Afri kaners. Hij was alleen ernstig overtuigd dat met lager-liggen d'e eindoverwinning nooit aan de zijde der Boeren zou zijtn. Heel -ernstig was ons gesprek. De groote, donkere oogen van Schee pers straktem beslist en hij zei woor den die men niet verwacht zou heb ben van een joniguiensch, dat met zijn breed© schouders en rechte ge stalte en zijn lachenden mond', bij den -eersten aanblik zoo dien indruk gaf van levenslust en levenskracht. Doch plotseling werd' ons gesprek onderbroken; een jonge man kwam hem haten, en toen Scheepers op sprong ©n hem tegemoet trad, was hij eensklaps ©en h©eii ander menscb. Toen onthuld© zich de blij moedigheid van zijn. veerkrachtig- jeugd. Zij lachten beiden dat het schalde over het plein, en met een-1 opgewekte» groet ging hij mee en hun heldere stemmen hoorde ik nog v-er, vroolijk, opgeruimd. Scheepers, de ernstige Scheepers van zooeven, had blijkbaar allo zorgen van zich geschud. Ik heb na dien tijd Scheepers nooit mleer ontmoet, wol andere personen van denzedfdan naam; zo nen van1 een Hollandschen, dokter im den Vrijstaat bijvoorbeeld, en ik heb nooit recht geweten wie commandant Scheepers eigenlijk was. Mij zweefde de herinnering voor dat dk nog een Scheepers ge kend had, behalve de twee gebroe ders Scheepers van Jaoobsd'al; totdat zijtn partem plotseling mij de ont moeting ap het marktplein te Bl-oemfontein in het geheugen- riep. En Scheepers had wed recht schande te spreken over d!e spoedige vermoeidheid dier burgers. Hij heeft getoond, zelf geen' afgematheid te kennen; toen hij ziek was. streed hij nog tegen de vermoeienis en- bleef zijtn commando aanvoeren.. Rechtszaken. Hotel Rell'evue aldaar, en daar go-uden en zilveren voorwerpen outvrceinderi, werden veroordeeld tot 1 1/2. 2 1/2 en 5 jaar gevangenisstraf. Beleediging van Mr. F. A. van Hall De rechtbank te Arnhem, veroor deeld» Dinsdag den heer H. Pyttersen, hoofdredacteur der „Nieuwe Arnhem- sche Courant", wegens beleediging van mr. F. A. van Hall tot f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis en wees den civielen eisch tot schadevergoeding aan mr. Van Hall toe. Smaadschrift. De rechtbank te Arnhem verklaar de Dinsdag 't O. M. niet ontvankelijk in zijne vordering in de zaak W. van Santen tegen den hoofdredacteur van '-de /^Nieuwe Arnhenusche Courant", wegens smaadschrift. Het O. M. had gevraagd ontvankelijk verklaring met bevel tot vervolging. Een schandaal colporteur. Aart Vos werd onlangs door de rechtbank te A'dlam bij verstek veroor deeld tot 1 jaar en 3 maanden gevan genisstraf, ter zake van afdreiging. Tegen de uitvoering van dit vonnis kwam hij in verzet met het gevolg, dat zijn zaak Dinsdag opnieuw door de rechtbank werd behaimeld Het geval had zich in het kort aldus afgespeeld. Een zekere Kamphuis, die zich zaakwaarnemer noemt en den laatsten tijd nogal eens in straf zaken werd genoemd, had hem opge- d rag en te gaan naai* een juffrouw, wonende Ceintuurbaan, om haar te zeggen, dat zij, wanneer zij niet gaf f 25-(loze juffrouw in de „Amster- damsche Lantaarn" zou worden ge plaatst en op de gebruikelijke wijze voor haar woning zou worden uitge roepen." Van deze f 25 zouden be klaagd» en degene, die hem verge zelde, f 5 krijgen en de uitgevers van de „Amsterdamsche Lantaarn" f 20. Bekl. nam; de door hem, voor dien rc ch- ter-commissaris afgelegde bekentenis terug; hij was met Ten Hengel de juffrouw eenvoudig gaan aanzeggen, dat zij in de „Amsterdamsche Lan taarn" zou komen. Kamphuis bleef beneden wachten en Ten Hengel, ook betrokken in an dere strafzaken, en thans gedetineerd ging mee naar boven. Aart Vos zelf is ook een bekende van de justitie en heeft ree,dis vier vonnissen achter den rug. Ten Hengel, -gister als getuige ge hoord, verklaarde in afwijking met hetgeen door bekl was medegedeeld, en Ln afwijking met de verklaringèn, door de betrokken juffrouw, haar zuster en haar dienstmeisje, mede als getuigen gehoord, afgelegd, dat Vos in opdracht van den zaakwaarnemer Kamphuis aan de juffrouw was gaan vragen om teruggave van goederen en kostbaarheden, toebehoorende aan een persoon, aan wien de juffrouw v-roeger moet hebben kennis gehadi Over geld was in het geheel niet ge sproken. Ten Hengel werd op de mogelijke gevolgen van een valscbe verklaring door den president gewezen. Het O. M., waargenomen door Mr. Wentholt, was van oordeel, dat, wan neer de door Ten Hengel afgelegd» getuigenis buiten beschouwing wordt gelaten, geen nieuwe gezichtspunten waren geopend en recpiireerde beves tiging van het bij verstek gewezen vonnis. Beklaagde: „Ik vraag vrijspraak of 1)ut^lag van rechtsvervolging, naar net dsr rechtbank moge behagen." BINNENLAND. Te Groningen ia eene vereeniging vai koetsiers en voerlieden opgericht met aanvankelijk 71 leden. In eene Maandagavond geh'oudea vergadering van bestuurder en der an beidlersvereenigingen te Ensclvedb werd besloten dat aan de gehuwde sta kers en uitgeslotenen f 5 per week zar worden uitgekeerd benevens 50 een' voor elk kind. De ongehuwden ontvan gen f 4, zoowel meisjes als jongens welk bedrag het kostgeld ver tegen woon ■digt. De hulpen onïvangen elk f 2. Ei zijn thans 232 werkloozen van wie 6' gehuwde stakers, 13 ongeh._en 38 hul pen, 69 gehuwde uitgestotenen en it ongehuwde. De werklooze, werksftakende en uit gesloten diamantbewerkers te Amstep dam komen, om bij het slechte wetje» der laatste dagen onder dak te zijn dagelijks samen in eene zijzaal van he» Paleis voor Volksvlijt, met dit doel af gehuurd door het bondsbostuur. da' ook op andere wijze voor tijdkorting en afwisseling zorgt. De heer Van Kins bergen geeflt een paar malen 's week? met zijn orkest middagconcerten in dt groote zaal. De broecSer van een dei bondsleden zal de overige namiddage- vullen met voordrachten op liet kla vier. De acteurs Royaards en Ruyscl hebben bijdragen toegezegd, en delieei L. Simons zal eene lezing houden ovr volkstooneelkunsk Dinsdagmiddag werd, vóór den aan vang van het concert, uit opdracht var het bondsbestuur medegedeeld, dat de firma Veder etn Rozelaar, die dezej dagen tot de Juweliersvereeniging toe trad en alzoo hare 200 werklieden uit sloot, teruggetreden is, zoodat heder deze 200 man weder aan het werk zou den gaan. BUITENLAND. De werkgevers te Barcelona zij» eenparig overeengekomen de stakers met den, negenurigen werkdag te be willigen, welken dezen als een dat voorwaarden voor hervatting van dien arbeid stellen. De metaalwerkers heb ben daarop besloten de reeds meea dan drie weken durende staking voor, te zetten. Armoede geen reien. Bij den Hoogen Raad concludeer de advocaat-generaal mr. Ort tot ver werping van het cassatieberoep van deai vader van een leerplichtig kind;, veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis wegens overtreding diea- Leerplichtwet. De vader had zich te zijner bevrijding op armoedje be roepen, doch de kantonrechter achtte armoede niet begrepen onder d» redie- nen die schoolverzuim kunnen recht vaardigen. Uitspraak 27 dezer. Inbrekers. Het O .M. bij het garerhtshof te Arnhem vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank, waarbij een drietal inbrekers, diie in het laatst van het vorig jaar inbraak pleegden in het Onderwijs. Bevoegdheid tot het reven va, M. O. Aan het beantwoorden der .rapen over de repelins der bcvoegdheidiot net geven van middelbaar onderwijs, waarvoor door de Vereeniging van Leeraren aan inrichtingen van M O een referendum was uitgeschreven! hebben 305 leden deelgenomen, van wie echter nog al vele, meest 30 k 50 bij enkele der vragen 100 of meer. ge bruik hebben gemaakt van de gelegen heid om blanco /te stemmen. Omtrent de waarborgen voor algemeene ont wikkeling. die behooren gesteld' te wor den vóór de bevoegdheid voor het ge ven van M. O. verkregen kan worden bleek men het vrijwel eens; de meeste vragen hierop betrekking hebbende werden met ruim 200 stemmen beves tigend beantwoord. De hoofdvraag, of men het bethoud wenschte van dente- genwoordigen toestand, zoodat dioor expresselijk benoemde commissies ac ten van bevoegdheid tot het geven van M. O. worden uitgereikt, werd met 152 tegen 116 stemmen eveneens bevesti gend beantwoord, en het. overbrengen van alle examens naar de universiteit, werd in overeenstemming daarmede verworpen (106 st. vooo\ 159 tegen). Met groote meerderheid is ook aangenomen dat de aanstaande leeraar studie be hoort te maken van paedagogiek en methodiek, doch met een kleinere meer derheid werd het voldoende geoordeeld dat daarvoor een college in paedago. giek worde gevolgd en onder leiding van een bevoegd leeraar onderriclilt ge geven worde; een examen car in te vor deren werd, verworpen (112 stemmen voor, 140 tegen). Nog vermelden wij. dat de leden zich met. 234 togen 18stem men verklaarden tegen het verleenen van de bevoegdheid tot het geven van M. O. aan officieren en met eene klei nere meerderheid 164 tegen 194, even eens tegen het verleenen van die be voegdheid aan ingenieurs. Het Hoofdbestuur zal nu, overeen komstig de beantwoording van al de 42 gestelde vragen, een adres aan den minis&er van Binnen!and'sche Zaken indienen. Uit de Arbeiderswerelq Vervolg Stadsnieuws. Trausvaal-Avond. Vele belangstellenden in den Zuid Afrikaanschen worstelstrijd waren Dinsdagavond opgegaan naar hel Brongebouw om de lezing bij te wonen van den heer en mevrouw Goldstein over hunne ervaringen in de conceu tratiekampen, over den toestand ie Zuid-Afrika onder Engelsch beöfcüür: over beschuldigingen vaii verraad, te. rechtstellingen en doodvonnissen, in 'I bijzonder over de zaak Broeksma. die als slachtoffer vai de Engelscho wraak zucht te Johannesburg werd; doodge schoten. De voorzitter der afdeeling Haarlem der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni ging. prof. Muller opende deze verga dering met eene korte, kernachtige .toe spraak, waarin hij de beste wen schep voor de TransvaaLsche stamverwanten uitsprak, vertrouwde dat het ten slot te een Hollandsch Zuid-Afrika zou worden eu allen opwekte lid te woi*- den der Zuid-Afrikaansche Vereeniging in 't belang van Zuid-Afrika, dat nim mer ten onder zal gaan. Vervolgens kreeg de heer Goldstein het woord, die aanving me/: een woord van dank te brengen aan de heeren Muller en Koolhoven voor hetgeen zij reeds voor die goede zaak gedaan heb ben. De sympathie voor de Boei'en is in Europa groot, zelfs in Engeland bei staat veel sympathie, daar zien velen het ongelijk van den oorlof in. Waai nog velen overtuigd zijn. dat de beide Republieken schitterend uit den strijd zullen treden, daar moeten wij respecJ hebben voor Bismarck en. oma n staats- President, die beweerden dat Afrika het graf der Engelschen zou worden en dat de Republieken nimmer over wonnen zouden worden. In Engeland heerscht evenwel nog een verkeerd denkbeeld, dat de Boeren den oorlog zijn aangevangen, omdat zij liet eei*st Engelsch grondgebied zijn betreden, doch dit is slechts noodzaak geweest en geenszins is dit geschied 0111 uit breiding van hun land. Neen, de dorSfc naar goud door Engeland' is de aan leiding tot dezen krijg geweest, het geen wordt bevestigd door het groen boek van Reyds voor den oorlog uitge geven, welks inhoud door Engelschen voor waarheid is erkend. Wat heeft ons liet verloop van den oorlog tot nu toe geleerd, dat er aan hei hoofd van de Staten mannen staan, die voor hun. taak berekend zijn, die in de toe komst kunnen zien, en niet zooals En geland. bezit slechte politici en gene raals, die dachten dat da oorlog wel dra uit zou zijn. Toen spreker krijgsgevangene te Pretoria was, werd ook binnen ge bracht Jan Joubert, die eveneens als krijgsgevangene beschouwd wenschte te worden. Deze had een hoofdofficier van het Engelsch© leger gesproken en deze zeide het doel van den oorlog was om het bezit der Republieken tte krij gen; dat is niet gelukt, daarna wilden wij de eer van ons leger redden, ook dit hoeft niet mogen zijn en thans is men bezig de eer van het Vereenigd Konink rijk He red'dien. En hoe men dit doet, dat kan men vernemen van mijn vrouw, die zal mededeelen hoe Enge land strijdt tegen grijsaards en kinder ;ren, zeide spr. Mevr. Goldstein, daarna het woora verkrijgend», schilderde levendig de Engelscbe gruwelen in de concentra- 'tiekampen en daarbuiten. Op 15 Augus. tus werd onze woning door de Engel schen tot viermaal toe onderzocht ot zij ook amuuitie konden vinden, en

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2