Scott's Emulsion. phone-" op Zondag 26 Januari des mid dags van 2 1/21 1/2 uur in het Bron gebouw een matinéc geven met mede werking van liet Strijkkwartet Ilaydn. die volgens het uitgekomen pro gramma zeer schoone nummers ten gehoore zullen brengen. Tevens vernemen wij. dat deze ma tinee ook toegankelijk is gesteld voor heeren leden van het Brongebouw met hunne dames. Nuttipehandwerken. Tot lid der commissie voor do nuttige hand werken is benoemd, mej. M. C. van der Est, geboren Hermans. V o o r h e t j a a r 1 9 02 zijn benoemd in de commissie van toezicht op het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis, tot voor zitter de heer H. J. Scholten; tot onder voorzitter de heer Jhr. C. F. van de Poll eu tot secretaris de heer C. J. Gon- nct. Arrondissements-Rechtbank. Mishandeling. Albert van Schaik, oud 17 jaar, te Ilpendam, stond terecht wegens mishandeling. Het O. M. achtte de leiten bewezen en eischte, aangezien het hier een dronkemanspartij schijnt te zijn, vier dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Brantjes, meen de .dat niets bleek van slaan of stom pen, zooals in de dagvaarding ten laste is gelegd, dus vroeg vrijspraak. Mocht de rechtbank deze meening niet zijn toegedaan, dan vroeg pleiter slechts een gertngestraf. Ontvreemd. J. W. Barend, een recidivist, stond terecht voor het feit, dat hij twee paar laarzen heeft ont vreemd, ten nadeele van den heer Ke ijzer. Het O. M. eischte zes maanden ge vangenisstraf. Uitspraken. 1. J. Bossehieter, koopman te lip, opzettelijke vernieling, 6 weken gevangenisstraf. 2. L. Vermaning, zonder beroep en vaste woonplaats, diefstal, 2 maan den gevangenisstraf. 3. N. van der Meij. venter te Wijk aan Zee, bedelarij, 12 dagen hechte nis. 4. J. Teunissen van Manen, bak ker te Aalsmeer, verduistering, vrij gesproken. 5. A. van Kordelnar, kruideniers bediende te Heemstede, verduistering bij verstek 3 maanden gevangen is- straf. 6. B. C. Waning, boekbinder te Haarlem, verduistering, eene maandl gevangerfisstraf. met vrijspraak van het meerdere. tot dezelfde verplichtingen gehouden. lansen om weder in huur te bekomen' de strook grond tegenover liet logement ,,Van ouds het Raadshuis"' werd gun stig beschikt, onder bepaling, dat de Raad ten allen tijde over het tuintje kan beschikken, wanneer dit met het oog op de tram noodig is. Ingekomen was een adres van M. J. Doemen, onderwijzer aan de openbare lagere school teOveiveen. houdende verzoek naar aanleiding van de in de vergadering van 21 Nov. 1901 vastge stelde regeling der jaarwedden van de onderwijzers, te willen herzien de rege ling zijner jaarwedde. Zijn jaarwedde toch is volgens dlie regeling gesteld op 850, terwijl adres sant van meening was dat hij. in het bezit van hoofdacts en met tus9chen 10 en 15 jaren dienst, een jaarwedde zou mogen genieten van 1050. Wordt aangehouden. Namens het R. K. Parochiaal Arm bestuur van Vogelenzang wordit aan den Rand hartelijk dank gebracht voor hare welwillende medewerking in het benoemen van een geneeskundige in de Vogelenzang. Medegedeeld wordt dat Ged. Sfaten hebben goedgekeurd het besluit betref- fendo de nadere vaststelling der jaar wedden van elk der wethouders. Uit de Omstreken. Bloemendal. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 23 Januari 1902. (Vervolg.) Nadat oonige kleino wijzigingen door do E. N. E. M. voorgesteld waren goedgekeurd, werden de concessie voorwaarden voor de Waterleiding aan de E. N. E. M. vastgesteld. Wij ontlee- nen aan deze voorwaarden nog het volgende. De concessie wordt, behoudens het bepaalde bij artikel 19, verleend voor zeven en twintig achtereenvolgende ja ren, ingaande den Isten April 1902 eu sindigende den 31sten Maart 1929. De werktuigen in het pompstation zullen uitsluitend: door electrische be weegkracht worden gedreven. De levering van water geschiedt vol gens maandelijksche aanwijzing van maters of volgens een vasten abonne mentsprijs per maand, ter keuze van den aanvrager of verbruiker. De concessionnaris i9 verplicht zijne tarieven en voorwaarden van waterle vering volgens aanwijzing van meters vooraf aan Burgemeester en Wethou ders mede te deelen; de prijs mag niet hooger zijn dan 0.30 per kub. meter. Voor do vast te stellen tarieven en voorwaarden van waterlevering naar een vaste jaarlijkschen abonnements prijs. wordt vooraf de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders vereischt. De eenheidsprijzen voor waterleve ring aan particulieren zullen steeds voor elk gelijk moeten wezen, behou dens Uitzonderingen tot verhooging of verlaging van prijzen, welke steeds met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders kunnen plaats hebben. In tijden van epidemieën en in bij zondere ziektegevallen kan aan den concessionnaris door Burgemeester en Wethouders worden opgelegd, gedu rende een door dezen te bepalen tijd en op door dezen aan te wijzen plaalfsen, kosteloos voor onvennogenden drink water verkrijgbaar te stellen. Om de vijf jaren, doch voor hot eerst met het jaar 1904, zullen de tarieven worden herzien; zij kunnen slechts worden verlaagd, niet worden ver hoogd. De meterhuurprijzen worden in de tarieven vermeld. Indien de verbruiker nalatig blijft het verschuldigde ten kantore van den concessionaris te Bloemcndaal binnen 14 dagen na eerdóe aanbieding der kwitantie te voldoen, heeft de conces sionnaris het recht de waterlevoring ten behoeve van dien verbruiker te staken, mits hij van dat voornemen ten minste 3 werkdagen voor het ten uitvoer brengen daarvan, .aan de be langhebbenden kennis geeft. Wanneer er nieuwe wegen, in aan sluiting aan die, waarin reeds gelei dingen voor waterlevering zijn, wor den aangelegd binnen het in artikel 2 bedoelde concessiegebied en aan die rtieuwe wegen een tiental bebouwde perceelen zijn, waarvan de eigenaars, gebruikers of andere belanghebbenden aansluiting verlangen, is de concessi onnaris binnen 6 maanden daarna, ook ten behoeve van elk der aan die wegen "■•elegen perceelen of perceelsgcdeelten De concessionnaris is verplicht, ter voorziening tegen brandgevaar en ten behoeve van de wegbesprodiing, op de plaatsen, door Burgemeester en Wet houders aan te wijzen, een door Bur gemeester en Wethouders te bepalen aantal brand- en wegbesproeiingskra- n n aan te brengen, welke op de in ge- meentegrond gelegen hoofdbuis moe ten aansluiten. De vergoeding voor het gebruik der tn het vorig artikel bedoelde kranen wordt vastgesteld als volgt: voor iedere kraan, die bij brand in het werk wordt gesteld, op f 2.50 per kraan en per uur; voor iedere oefening met de brand- kranen f 0.50 per kraan en per 10 mi nuten; voor het gebruik van do kranen ten behoeve der wegbesprooiing wordt door de Gemeente aan den concession naris vergoed f 0.10 per kub. M. Het meten van het sproeiwater ge schiet op die wijze, door Burgemeester en Wethouders met den concessionna ris voor den lsten Juli 1902 nader te regelen. De Gemeente betaart voor het melen van sproeiwater geen meterhuur. Ten slotte werd nog bepaald dat do E. N. E. M. vóór 15 Februari moet be slissen of zij al dan niet deze voorwaar den aanvaardt. Daarna werd goedgekeurd de- over eenkomst aan te gaan met H. IJ. en HaarlemZandvoort Spoorwegmaat. schoppijen betreffende hei ruilen van grond. (Zie ons nummer van gisteren). Punt 3. Aan de orde komt de overeenkomst betrekkelijk het onderhoud van de Koepellaan. enz. met de eigenaresse van het Bloemen- daalsche bosch. Een gedeel te dier Moll aan en der Koe pellaan verkeeren in slechten toestand; een toestand van verval 'is in het ge- heele Bosch op te merken, zeide de voorzitter. En daarom had spr. ge tracht het onderhoud van deze beide wegen ten laste van de gemeente te verkrijgen, in V belang van het ver- keer; waartegen de eigenaresse van Saxenburg geen bezwaar liad. B. en W. doen dan ook een voorstel tot het onderhouden van deze wegen op kosten dei- gemeente. De hepr Ter Hoffsteede wenscht dit punt aan te houden om biizondere rede nen, welke spreker bereid is in een ge. slot-n vergadering mede te deelen. De vergadering wordt daarop geslo ten. Na heropening ziet de heer Tideman geen enkele reden om de zaak uit te stellen. Hek voorstel Ter Hoffsteede tot uit stel van dit punt wordt nu aangeno men met 1 stem tegen, die van dfen heer Tideman. Punt 4. De voorzitter deelt mede. dat door Mevr. v. d. Vliet thans een plan is inged' end. betreffende de verbetering van den Duinlustweg. B. en W. stellen nu voor om aan Mevr. v. d. Vliet de vergunning te verleen en den Duinlus', weg, als is gegeven te verbreeden; en te beharden, de sloot te dempen, een nieuwe ver- b.-ndingssloot aan te leggen, de be staande brug bij Elswoutshoek af te breken, enz. Met 1 stem tegen, die van den heer Ter Hoffsteede, wordt dit voorstel aan genomen. Ingekomen is een verzoek van den heer H. Kohier Jr. om in de Korte Kle verlaan te mogen bouwen binnen een afstand van 8 M. van den openbaren weg. Wordt goedgekeurd, onder voorwaar de dat een s.rook grond vóór de wo ning voor publiek verkeer zal worden opengelaten. Ingekomen was een adres van de heeren dr. A. C. Kam, J. H. A. A. Kalff, D. Stolp. L. Stoel, A. J. Bijvoet, C. J. Th. Leistikow. C. Rijnierse. P. J. Er- kelens en N. H. Eldering houdende verzoek de verschillende aanhangige tramplannen met betrekkelijke beschei den ter inzage te leggen voor een te benoemen commissie van ingezetenen of wel dat het do Raad moge behagen zoodanige andere maatregelen te ne men als dak college in het algemeen belang nuttig en wen9chelijk zal ach ten. De heer Tideman zet de zaak nog eens nader uiteen, en zegt dat het de bedoeling i9, dat wanneer de Raad be- sluit die gevraagtüe stukken ter visi.e te leggen; de onderteekenaars van het adres eene commissie zullen benoe men, of dit wèl overlaten aan den Raad. Wanneer personen, die invloed hebben, hunne gedachten over de zaak hebben uitgesproken, wordü. ook wel een gszinsde vi an. woordelijkheid aan den Raad ontnomen. De heer Ter Hoffsteede wenscht dit adres te voegen bij de tramplannen en in handen te stellen dier tramcom- misslie. die dan advies in deze kan uit brengen. Do lieer Tideman is het hiermede niet eens. De heer Tttr Hoffsteede handhaaft zijne meening. De heer Bispfinck zegt dat het adres niets anders is als ingrijpen in de druk ke werkzaamheden dar 'tramcommis- sie. d! e weldra met een raoport zal ko men. De voorz... die eveneens lid der tram- comm. is, verheugt 't integendeel dat ve len rich een oordeel over de tramplan nen wenschen te vestigen. Het is een publieke zaak; laat men dfie zoo pu bliek mogelijk maken. De hoer Bispnck blijft or bij dat door liet adres de werkzaamheden der com missie zullen belemmerd worden. De heer Grippeling wenscht eerst het advies der tramcommissie af le wach ten. De heer Jhr. Boreel is dezelfde mee ning nis de vorige spr. toegedaan. Besloten wordt dit adres in handen te stellen van de tramcommissie ter af doening. Op heit adres van mej. Wed. Vogels- Benuebroek. Op den 5en Februari a.s. geieft de hier bestaande letterlievende vereeni- ging in het hotel de Geleerde Man wederom eene uitvoering. Behalve eenige voordrachten zullen worden opgevoerd de stukken: Een jonge heer van 60 jaar en Jack the Ripper in Holland. Zandvoort. Bij B. en W. is ter goedkeuring inge diend een bouwplan voor eene dub bele villa aan den Hoogeweg. d.-e verlegging van een gedeelte van den Hoogeweg werd! gesteld! in han den van B. en W. ter afdJoenimg. Daarna werd die- vergarieri-.nig ge sloten. Haarlemmermeer. Da Talma, het zoo bekende Tweede Kamerlid, zal zeer waarschijnlijk de volgende maand alhier optreden. Ook te Halfweg zal de begaafde spreker worden uitgenoodigd. Een premie van f 25 is van Rijks wege gesteld op het aanbrengen van den bedrijver der in den lant-i in tijd zoo herhaaldelijk voorkomende diefstallen van telephoondraad. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Woensdagavond hoorde men alhier steeds de misthoorn op zee, ten blijke, dat schepen door den dikken mist mis leid, te dicht onder do kust waren g&- komen. Van af het strand1 was niets te zien, zoodat men in het onzekere bleef of er een schip gestrand! was. Ook 's nachts en in den morgen van Donderdag bleef de dikke mist steeds hangen, maar toch kon men van af het strand een paar schepen in een waas onderscheiden, wat de kustwacht alhier aanleiding gaf naar IJmuidten te telegrapheeren. Daarop kwamen een viertal sleep- booten uit IJmuiden. die voor Zand voort kruisten, doch onverrïchterzake weder terug gingen tegen den middag. De schepen, die waarschijnlijk op de vierde bank waren vast geraakt, zijn door eigen kracht weder vlot gewor den. Eene groote menigte menschen bevond zich aan het strand. Hot kohier van de grondbelasting, dienst 1902 is afgekondigd en aan d'en Rijksontvanger ter invordering ter hand gesteld. RAADSVERGADERING. In d-e Woensdlagavoiïd! grehoudem openbare raadsvergadering, waar bij die heeren W. van, der Werff en Bakkenhoven afwezig waren werden, na opening dJer vergade ring door den voorzitter, den beer Boeckman, Burgemeester, de no tulen van dfe vange vergadering gelezen en goedgekeurd'. Daarna werd medegedeeld dat mej. C. Kraai jemoordKoper eer vol ontslag had aangevraagd uit ha re betrekking van schoonmaakster van school B. em zulks tegen 1 Maart a.s. Het eervol ontslag werd venil'eend. Een bericht, dat de heer J. Tul- mer de benoeming tot onderwijzer aan school B had aangenomen, werd voor kennisgeving aangenomen. Een request van den heer W. v. d. Putten alhier, in, zake de afras tering van grand door den, heer A. d. Werff, werd rui-ei behandeld, aangezien deze zaak niet behooit bij de niRaad, daar het eene civiele zaak aanbelangt. Naar aanleiding van eendge op merkingen van heeren Gedeputeer de Staten nopens de verordJenang tot heffing van schoolgeld en die op de invordering van schoolgeld! werden eenige wijzigingen aange bracht. In de eerstgenoemde verordening werd het schoolgeld voor kindemi van hen. die een belastbaar inko men- hebben van 1501 tot en met 2000 en voor hen, met een belast baar inkomen van f 2001 e<n mecrj verlaagd, aangezien die te hoog wa ren veeteld, met het oog op die wei op het lager anidterwijs. Ook word bepaald, dat per kwar taal een kohier van hei verschul digde schoolgeld moet worden, op gemaakt. In de instructie voor de gemeanie- geneesheoren vastgesteld, in die vo rige raadsvergadering, werden eeni ge wijzigingen gebracht. Hei sala ris werd bepaald cp 450 voor ieder en in de verdeeling van die twee1 wij kon wend eene verandering ge- bracht, zoodanig, dat wijk I zal om- vatton hot gedeelte der gemeente, dat gelogen: is ten zuiden vairt de lijn. getrokken dloor het hart van de Kerkstraat, Kerkplein, Groote Krocht, Haarlemmerstraalt cin Zanct- voortsche Laan, en wijk II het an dere gedeette. Besloten werd aan dr. C. A. Gerke en den heer P. Varekamp de in structie te zendien, ,met verzoek om mede te doelen of zij genegen zijn eene eventueel© benoeming respec tievelijk als gemieiehte-geneieshoer in wijk I en II te: aanvaarden Het request van, die. Maatschappij „Noord'zeebad! Zandvoort" nopens Waardoor men het echto preparaat van waardelooze namaaksels ouderscheiden kan. Ziekte, in welken, vorm ook, ver eischt zorgvuldig en ernstig toezicht en haar met waardelooze middelen te behandelen is niet alleen lichtzinnig maar hoogst gevaarlijk. Sedert meer dan een kwart eeuw staat Scott's Emul sion bekend als de bests medicinale levertraan, en doctoren zoowel als an dere deskundigen beweren, dat het vereweg het beste middel is bij alle kwalen, die het lichaam ondermijnen. Scott's Emulsion bevat de beste medi cinale levertraan, vermengd met kalk en natronhypophosphiei en glycerine, en kan wat voedingswaarde betreft met room wedijveren. Scott's Emul sion is smakelijk in, te nemein en heeft een. zieer gunstigen invloed op de spijs vertering. Geen andter middel werkt zoo heilzaam en daarbij zoo snel als Scott's Emulsion. Dokters schrijven hunnen patiënten niet meer de zoo maeielijk te verteren levertraan voor, maar de veel betere Scott's Emulsion, die die olieachtige bestanddeel-en in een onv zoo te zeggen reeds verteerden vorm geeft. Het is derhalve van groot belang, bij het koopen er op te etten, dat men het alleen echte preparaat ontvangt, hetgeen te erkennen is aan ons Han delsmerk, voorstellende een visscher met een grooten kabeljauw op Jen rug. Scott's Emulsion is het eenige middel, dlat aan die verwachtingen be antwoordt. Scott's Emulsion wordt overal ter wereld door H.H. Doktoren voorge schreven tegen bloedarmoede en andere ziekten, zoo wel als bij keel- en longziekten en alle onzuiverheden van het bloed. Het is het beste middel tegen hoestver koudheid tering, klierachtigheid keelaandoeningen Engeleche ziekte en alle kwalen, waaraan kinderen suk kelen. Depots: The import Trading Office, 's-Graven- hage. oe Heer Henri Sanders. Amsterdam, de Heer F. F. van Santen Kolff, Rot terdam. de Heer A. Mulder, 's-Gravenhage. de Heer J. H. L Sriabilié, Rotterdam, ae Heer A. van Tuijll. Paleisstraat, Amsterdam. Mejuffrouw E .de Leeuw, drogist, 's- Gravenhage. T. P. VAN DEN BERGH en ZOON, Ileiligenweg. Utrecht. J. VAN GULIK, Haarlem. Gebroeders BLOKPOEL, te s-Graven hage. H. DE ZWART en Co.. Utrecht. Verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. hier wonende vorstelijke personen, nam ook de zuster van den groother tog, prinses Christiaan van Denemar ken aan het feest deel. Ook de broe der van d'en prins, hertog Adolf Frie- drich, was uit zijn garnizoen Berlijn overgekomen. Hij zal dit trouwens voor een paar maanden vaarwel zeg-, gen om een zeereis te doen. Het gezelschap, dat meer dan 500 gasten telde, bood een schitterenden aanblik in de mooi versierde zaal, waarin het licht van tallooze electri sche lampjes alles bestraalde. Prins Hendrik droeg het klein uni form van Mecklenburgsch generaal, Hij leidde in de groote pauze prinses Christiaan naar tafel; deze prinses diroeg een prachtige robe van gele tafzijde met een opmaaksel van don ker zijdegaasen ingewerkte bloemen. De groothertog had groothertogin Ma rio aan den arm, die een keurige lila robe aan had. Zij bleef gedurende het grootste gedeelte van d;en avond in een met planten versierde nis naar het dansen kijken. Prins Hendrik sprak dikwijls met haar, evenals met vele andere gasten. Het bal was om 1 uur afgeloopen. Re Dclfisclio koliucr. De Ilaagscho rechtbank beti anuriüo» Donderdag de zaak van de twee Haag1 se he nachtkoetsiers. die. verdacht den kellner Johan van der Kamp to heb ben verdronken, i.n den Trekvilet, nt eerst met hem to hebben rondgereden, thans daar geen genoegzame geger vens bleken te bestaan om hen te de zer zake te vervolgen alleen terecht gestaan wegens het te zarntn en in vereeniging na onderling gemaakte af spraak en in gemeen overleg te heb ben weggenomen het horloge van. Van dier Kamp. ten einde het zich weder rechtelijk toe te eigenen. Zestien getuigen moesten worden gehoord. Eisch 8 jaar voor ieder. Donderdag vertrok de heer H. H. van Kol, lid der Tweede Kamer voor Enschedé, om een reis te ondernemen, door de Nedierlandsche Koloniën, zoo in Oost- als in West-Indië. Acad. examens. Aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg afgelegd: het aanvullings-examen, volgens art 86 der wet H. O. door den heer K. F. Katz; het doctoraal examen in de Genees kunde door de heeren W. E. Merens, J- W. Tjeenk Wilink, C. v. d. Sluys, S. E. J. Mied'ema, G. W. Manschot en A. J. IJzerman. HANDELSMERK. Louis gerold. Dezer dagen is gemeld, dat den heer Louis Bouwmeester te Amsterdam is ontrold- een go-uden remontoir-horloge Nadler is gebleken dat dit uurwerk, op welks wijzerplaat cte initialen van den bestolene voorkomen, hem in 1868 t9 Rotterdam ig vereerd, als souvenir van eenige kunstliefhebbers," welke woorden in de binnenzijde van eene der kasten zijn gegraveerd! Paarden voor het Engelsche leger In het „Weekblad, van dien Noordl- brabantschen Christel i j kien Boeren bond)" komt d'e volgendle advertentie voor: „Groote paardenmonstering op Don derdag 23 Januari des voormiddags om 9 uur te Moergestel in het Fortuin en des namiddags om 2 uur te Ooi-schot bij Prinsee. Paarden van 4 tot 8 jaar voor Engelscli koopman en voor het Engelscli leger door tusschen- komst van C. van Dongen, Raam- donksveer." Het is wel onbeschaamd. En is hier niets tegen te doem? Dr. J. C. L. Schroeder van der Kolk, hoogleeraar in de aardrijks kunde aan de Polytechnische school heeft de opdracht ontvangen Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, wekelijbsche samenkomsten, voor te lachten ten aanzien van de geologie van Nederland. Yalschheid in geschriften. Voor de rechtbank te -Amsterdam werd' behandeld! de zaak tegen F. de Ruyter, candidaat-notaris en kantoorbediende te Amsterdam, ge dagvaard ter zake dat hij te Amster dam op of omstreeks 14 Juni G. M. Hessels is behulpzaam geweest bij het plegen van het navolgend strafbare feit Dat genoemde Hessels met het oog merk om het als echt en onvervalscht te gebruiken of te doen gebruiken, heeft nagemaakt en met H. J. Druyff onderteekend een geschrift, terwijl hij wist dat het geschrift werd gemaakt in strijd met de waar heid en dat dit geschiedde om het als echt en onvervalscht te gebruiken. Het bedoelde onechte stuk is een. schijn-akte tusschen den broodbak ker Druyff en Hessels, den directeur •dor voorschotbank „Pecunia/' opge maakt met het doel het te doen voor komen, als zou tusschen deze beide hebben plaats gehad een overeen komst volgens welke Druyff van Hes sels zou hebben in huur genomen den geheelen inboedel en al hetgeen daaronder bij art. 570 B. W. wordt verstaan," benevens de bakkerskar ren enz., zich bevinden in het perceel Keizersgracht 709. Hessels is reeds wegens het opma ken van do gefingeerde akte veroor deeld' door de Rechtbank en het Mof te Ara sterdam. Eisch 9 maanden. Gdal-fölond water conserveert detanden! Binnenland. H. M. de Koningin ontving Donder dag ten paleize een bezoek van H. D. H. de Vorstin van Bentheim, die daarbij vergezeld werd door H. M. de Koningin-Moeder. Een drama. Bij de justitie te Arnhem is bericht ontvangen, dat te Meppel gearresteerd is een politieagent, als vader en ver moedelijke moordenaar van een pas geboren kind, waarvan he»t lijkje met een messteek in het hart op 10 Decem ber bij de spoorbrug over den Rijn bij Oosterbeek werd gevonden. Ook de moedor is bekend en ook d'e vroedvrouw, die bij de bevalling ge assisteerd heeft. De opsporing is voor een goed deel te danken aan de scherpzinnige wijze waarop de rechter-commissaris, jhr. mr. van dier Does de Willebois, het on derzoek geleid heeft Rechtszaken. Het seizoen op het wandelhoofd Koningin Wilhel- rnina te Scheveningen zal reeds met 1 Mei definitief geopend worden. De muziekuitvoeringen van de kapel on der leiding van den heer Hoffmann, vangen dan aan. H. M. die Ko-ningin-Moeder woonde Dinsdagavond! met Hare zuster, da Vorstin van Bentheim, de voorstelling in de Fransche Opera bij won mi. Z. K. H. Prins Hendrik is voorne mens een tiental dagen te Schwerin té verblijven. Prins Hendrik in Schwerin. Men schreef d.d. 22 dezer uit Schwe rin: Prins Hendrik, die zijn moeder groothertogin Marie, in verband met haren verjaardag op 29 Januari, hier een bezoek brengt, is nog bijtijds aangekomen, om gisteren aan het eerste groote feest ten hove in dezen winter, een bal, deel te kunnen ne men. Prins Hendrik kwam hier met zijn gevolg gisteren avond om half negen aan en ging eerst naar het paleis van zijn moedler en vandaar naar 't groot hertogelijke paleis, waar het bal in de Gouden Zaal al aan den gang was. De prins trad om 10 uur de balzaal binnen en werd o.a. door den jongen groothertog en door zijn moeder zeer hartelijk verwelkomd. Behalve de Persdelict. Donderdag werd' voor de rechtbank te Zulphen een persdelict behandeld. De vervolging is gericht tegen den heer J. Wedde, onderwijzer te Hengelo (G.), die, als correspondent dier „Zut- phensche Courant, in het nummer van 19 Nov. jl. een bericht had! doen plaat sen. waarin critiek wordt uitgeoefend op bekeuringen, gedaan door den rijksveldwachter-jachtopziener W. Kraayenbrink en den onbezoldigden rijksveldwachter A. Hoevers, beidten te Hengelo (Gt.), die zich door dat be richt beleedigd achtten. Als getuigen waron gedagvaard de heer L. C. van Balen, hoofdredacteur der Zutph. Ct. en de bedde veldwachters. Het openbaar ministerie werd waar genomen door den 6ubstituut-off. var. justitie, den heer mr. A. A. baron v. d. Feltz, terwijl als verdediger op. "?d de heer jhr. mr. B. die Jonge. In zijn pleidooi gaf deze een uitvoe rig relaas van de herhaalde gevRjlen, waarin beide veldwachters, zonder tact optreden, waardoor zij do geheele bevolking van Hengelo tegen zich ge keerd hebben. Ook had' z. i. niet de heer J. Weide, maar de heer v. Balen als beklaagde hier te recht moeten staan, omdat deze de hoofdredacteur der Zutph. Courant en als zoodanig die eenig verantwoordelijke persoon voor den inhoud van het blad' is. PI. bestreed nog ten sterkste eene uitdVuk king van den subst.-officier, die onge veer luidde: „elk ambtenaar hier dus de rijksveldwachter doet zijn plicht, doet hij dat niet, dan is hij geen ambtenaar meer," terwijl hij er ten slotte nog op wees, hoe door deze dagvaarding het recht van critiek aan gerand was, wat z. i. niet in overeen stemming is met de vrijheid van druk pers hier te lande. Onderwijs. Nuttige en fraaie handwerken. De minister van binnenlandsclie za ken brengt ter kennis van belangheb benden, dat de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken, voor meisjes zullen aanvangen op 14 Februari e. k. Zij diie zich aan het examen in één dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 1 Fe- i bruari a.s. aan te melden bij den voor* I zitter der commissie of de vooi-zittexs der commissiën, voor welke zij wen- scben te verschijnen. Nadere bijzon derheden in de St. Ct. no. 19. Rijkskweekscholen. De minister van binnenlandsclie za ken brengt ter kennis van belangheb- beden. dat op 1 Mei e. k. bij de Rijks kweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem. Middelburg. De venter, Groningen en Maastricht en bij de Rijkskweekschool voor onder wijzeressen te Apeldoorn. kwcekelin- gen kunnen worden geplaatst. Zij die voor plaatsing aan eene dei- Rijkskweekscholen voor onderwijzers in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart 1902 aanmel den bij den directeur der Rijkskweek school, die zij wenschen te bezoeken, en zij die plaatsing verlangen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeres sen te Apeldoorn moeten zich vóór 20 Febr. bij de directrice dier inrichting aanmeldten. Nadere bijzonderheden in de „St.-Ct" no. 19. Vereenvoudiging der spelling. Een vergadering van schoolopzie ners en onderwijzers in het district Groningen, te Groningen gehouden, heeft een motie aangenomen, waarin zi] verklaart dat vereenvoudiging van onze spelling en verbuiging in den geest van Kollewijn van groot belang is voor 't onderwijs in de moedertaal en voor die eenheid, da ontwikkeling van den Ned'erlandschen stam in Eu ropa, Afrika en Amerika. De wensch werd uitgesproken dat spoedig vereenvoudiging van onze taalregels zou worden ingevoerd, ter wijl aan het bestuur de opdracht werd' gegeven nad'er voorstellen te ontwer pen. Uit de Arbeiders wereld BINNENLAND. Vanwege het comité uit de bestu ren der werkliedenverenigingen is het volgende schrijven aan de firma Van Heek Co., te Enschede ver zonden: „Hiermede brengen wij ter uwei kennis, dat het comité, gekozen uit de verschillende katoenbewerkersver- eenigingen ten allen tijde bereid is met. uwe firma te onderhandelen over het conflict, hetwelk is uitgebroken tusschen uwe firma en hare arbei ders." BUITENLAND. Te Rome is op een bijeenkomst van 10 A 15.000 personen besloten een ai- gemeene werkstaking af te kondigen, als de regeering niets doet ten behoe ve der tallooze werkloozen. Wegens het ontslag aan enkele hun ner kameraden gegeven, hebben de beambten der electrische trams te .Genua het werk gestaakt.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 2