Rubriek voor Dames. ie toch alles weet. maak me dan maar los ook. Kom vooruit, Zoo, zoo, 'diaar is nog al veel aan te schrijven. Maalc mij toch vrij, ellendeling! Wat heb ik met jóuw geschrijf te ma ken. Ja zie je, dat is een proces ver baal voor de Rechtbank. Bevrijd mij eerst, dat proces verbaal komt nog wel in orde. Niet mogelijk, geachte heer, dan zou ik eene groote fout begaan. Eerst ga ik getuigen halen. Ik-moet er zelfs twee hebben, die hun naam kunnen schrijven, daar is veel tijd voor noodig. Hun verzuim moeten ze ook betaald hebben. Daarna keerde hij zich om en sprak tot den bergbewoner: Ga naar het dorp terug en vraag bij mevrouw la Pernette, waar haar man, de notaris is; zoek hem dan op en zeg hem dat hij hier komt. Ga vervolgens naar de Saint-Martinkerk waar je stellig Benoiton den koster, zult vinden, die bezig is om de klok te luiden voor het huwelijk van le Chozet, en doe hem dezelfde opdracht En laat de notaris schrijfgereedschap medebrengen, want het onze is ai sedert Dinsdag zoek en vergeet vooral niet bij la Pernette te vragen ajf de notaris nog gezegeld papier wil medenemen. Ga, mijn beste jongen en maak wat spoed, en zeg in het voorbijgaan aan Jean Marc, dat zijne merrie den kwaden droes heeft maar dat het in den herfst wel terecht zal komen. Laat hem naar den duivel loo- pen! en Jean Marc en zijne merrie en iij met je ezelachtige burgemeester, ellendelingen zonder een greintje menschelijkheid. Maak mij los en ik zal jou en hem ieder een daalder ge ven. Op dit voorstel keende de bergbewo ner, die reeds op weg was zich om en zette groote begeerige oogen op. Maar de burgemeester antwoordde: Je moet het schrijfloon betalen, het papier en de onkosten, en dan moet je een fooi geven; het zou er slecht uitzien als iedereen zich maar liet omkoopen. Weet je wel dat het burgemeestersambt sedert Antoine- Baptiste van vader op zoon is over gegaan. In de zee zal geen water meer zijn., wanneer ik mijne voorou ders tot schande zou willen zijn. Loop jij maar door, riep hij, on zen begeerigen vriend toe, neem je in acht. En zich tot mij wandlende, Ik zal een flesch wijn gaan hallen, dat zal je wat versterken, waarna hij mij verliet. En deze ondragelijke, maar ver dienstelijke beleefdheid was even na- deelig voor me als zijn eerbied voor de vormen. Zoo was ik dan opnieuw alleen, inaar dezen, keer was ik over tuigd, dat ik niet vóór den volgenden morgen bevrijd zou worden. Ik trachtte mij te troosten. Gelukkig was die avond warm en de lucht rein en zuiver. De zon neigde reeds ten ondergang, drong lijnrecht tot in het bosch door, dat overdag voor hare stralen gesloten was en de toppen en kruinen der pijnboomen teekenden zich in lange schaduwen op den mosrijken bodem af. Eenige haviken, die ik boven mij had zien zweven, waren verdwenen, de raven doorkruisten krijschende de vallei om hunne nachtverblijven op te zoe ken. En zoo begon langzamerhand het dagelijkseh rumoer plaats te ma ken voor de stilte van den nacht De kalmte van dezen avond, die zich in den nacht oploste, oefende een zoo sterken invloed uit op mijne ziel, dat de onrust er uit gebannen werd. Mijn hart was week, ik dacht mij geheel terug in de uren van dezen on gelukkiger. dag, ik ademde onrustig en de bevrijding, die ik noch verzer kerd, noch in 't verschiet zag, maak ten dit nog erger. Maar toch, meende ik in de verte eenige mannen, wouwen en kinde ren, een geheel dorp, te zien aanko men. Door de nog krachtige stralen der zon beschenen, was het onmoge lijk te onderscheiden of mijn burge meester en zijn flesch wijn er ook bij waren. Gelukkig zag ik hem weldra naast hem liep de pastoor, die van 't gerucht had hoeren spreken. De verschijning van dezen geestelijke if mij mijn hoop terug. Deze pastoor was op lioogen leeftijd en ziekelijk; hij liep langzaam. Wel, wel, zeide hij, toen hij na derbij was gekomen, die schurken hebben u schandelijk ingepakt. Ik heb de eer u te groeten. De aardige toon en hef open gelaat van dezen goeden grijsaard brachten mij in verrukking. Waarlijk schandelijk, antwoord de ik hem., neemt u mij als 't u blieft niet kwalijk als ik door hun fout mijn hoedi niet af kan nemen, eerwaarde heer. Kan ik u even alleen spreken? ren, en ilc was gedwongen op de plaats zelf te gaan zitten. Toen kwam Antoine met de flesch wijn, terwijl de pastoor een van zijne parochianen uitzond om zijn muil ezel te halen, om mij daarop te doen plaatsnemen. En nadat hij dit bevel gegeven had, zei hij - Ik ben bereid u aan te hooren; en het geheele dorp, vrouwen en kin deren, herders, burgemeester en kos ter, allen schaarden zich rondom ons De zon ging onder Ik heb u mijne geschiedenis geheel naar waarheid verteld. „Kinders, spaart m\'. Ik kan dat kibbelen. nieit aan,hooren, bet tan. deint mij zoo!" aegit de zwakke moer dier1 smeeteend De kitndieirem, worden stil; gaan naar buil) een en aeititieo diaar huun gekibbel voort, dlat in een flinke vechtpartij eindigt. Moeder zucht diaairbinmen, dJie dlrukte aan haar hoofd!, ziij kan 't niet hebben, zij is ook zoo lijdend! etn zwak. ,,Moedleir mioet ontzien wordlem," zegt vacllea* ook. Dat het rapport van Hans zoo süecht was mag zij volstrekt niet weten. Zij vraagt het immers zelf onophoudelijk om toch vooral voor alle onaangenaamhedlen gespaard te blijven. De oudste doch ter heeft juist ilm d'ezen tijdi haar eerste, groote verdriet; zij brandt van' verlangen om moeder er die,el- genoot van te mJateem, maar zij hootrlt het dagelijks, moeder kan, in minst geen emotie verdragen Vader heeft in zijn zaken groote zorgen, miaar hij moet alles opkrop pen; ziji moet ontzien, wordien. Moe der wordt zoogenaamd! weer better, doch zij blijft zwak; het; spaart mij!" klinkt nog altijd uit haar mond. Haar zwakte brengt mee dat zij heel prikkelbaar is, iedere tegen slag in kamer of keuken.' moet voor genspoed) moet zij waardig dragen om d!e jonge levens om zich heen tot voorbeeld te zijn. ,,Spaamt mij!" dat is gemakkelijk lijk uitgevoerd. Het ware moeder- gezegde en te nslotlie ook gemakke lijke woord Xuiidt echter: „Spaart mijl niet." Daarom is vriendelijke, tee de re belangstelling van die kant dier kdn- denen nidt uitgesloten). Den; dappere, energieke moeder ontvangt die hartelijkheid niiet meor uit gewoonte zoaaJs de zwakke, moe der, maar uit een innig gevoel van vea-trouweTijikhieid. Huishoudelijke raadge- vingen. I. Om bloedvlekken te verwijde ren moet mem eenst helder, koud1 water gebruiken en dan water met wilt© zeep. II. Leierem stoelen' kan mlen eiem frisscher aanzien geven door ze mieib ei wit te wrijven. Leeren omslagen van boeken kunnen evenzoo beham- dfe.ld Warden. III. Om vetvlekken te verwijde ren Iaat mien er eien paar druppels alcohol op valienj laaltl dat even staan en waseht die stof dan in hel der water. ALLERLEI. Kinderv oeding. Kinderen eten gaarne aardappelen, meelspijzen, gorf, rijst, havermout, en, als ze goed toebex'eid zijn, ook boonen en erwten. Minder gaarne eten ze ge kookte wortels, knollen en koolsoor- ten. Nu zijn meelspijzen, aardappelen enz. dan ook gemakkelijk verteerbaar, terwijl van maag en darmen veel meer vereischt wordt, om van wortels, knollen en koolsoorten opneembaar voedsel te maken. Men moet gaan zien, hoe het iai d'e werkelijkheid toegaat, en daarmee rekening houden. In de huisgezinnen der minder bedeelden worden al de bovengenoemde spijzen gegeten en 's morgens en 's avonds daarenboven ook nog brood, te lande - Het komt. me anders voor dat bet haar venboüigeai blijvemi, w'anlt opga-j meestal roggebrood. Als men nu eens beter is eerst die touwen door te snij den. Kom Antoine, aan het werk. Ik kon haast geen uitdrukkingen van dankbaarheid vinden en alle kwa men mij uit het hart. Antoine had zijn mes geopend en stond klaar om de touwen stuk te snijden, toen de bergbewoner, er op belust het touw ongeschonden te bezitten, verscheen, het mes op zij duwde en regelrecht op den knoop afging, dien hij in min der dan eene halve minuut had los gemaakt. Nauwelijks van mijne ban den bevrijd, drukte ik de handen van den pastoor en kuste hem op heide wangen. Maar dadelijk was ik aan hevige pijnen in al mijne ledematen ten prooi en niet in staat een voet te verzetten, die beide opgezwollen wa- Uit de Oudheid. Z<KU haar gezondheid kon alwreen. wat van ai deze spijzen het meest door kinderen wordt gege- Onder de meest belangwekende ont dekkingen uit de grijze oudheid be- hooren die, welke bewijzen dat zelfs duizenden jaren geleden de toenmaals levende mensch kunstaspiratiën had Deze ontdekkingen zijn slechts wei nige in aantal. Onlangs is een zeer gewichtige van deze soort gedaan in het zuiden van Frankrijk, in de grot van Combarel- leis, in het departement Dordogne. Zij bestaat uit eenige afbeeldingen van diei-en, die gegraveerd zijn in de wanden van de grot, hier en daar zijn zij alleen even ingelcrast. De afge beelde dieren komen in vorm volko men overeen met sommige dierenske- letten, vroeger reeds in het Zuiden van Frankrijk gevonden. De bewer king der afbeeldingen laat duidelijk zien, dat de teekenaar er naar ge streefd heeft een zoo getrouw moge lijk conterfeitsel te leveren. De teeke naar moet dus geleefd hebben in den zelfden tijd als het dier, dat hij heeft afgebeeld.Daar één der dieren een behaarde mamruouth en een ander een rendier voorstelt, blijkt, dat deze dieren liet Zuiden van Frankrijk heb ben bewoond, waarschijnlijk in het eerste steenen tijdperk. Hierbij geven wij eenige afbeeldin gen van de in de grot gevonden gra vures. wand'eiibettd) schalden). Zoo wioirdien dte oudfete doc-hfea" vóór haar tijdl zicmgen opge legd!, waarmee moeder zich moest asten). Hef miedsjie m et) allerlei onaangename' vertroiiwelijikhiedlen van haar broers aanhooren, want moeder mag volstrekt niet van die jongensstreken op die hoogte ge bracht wordien. Wat zon zij zich zenuwachtig maken! De zuster diraaigt, geholpen door vader, al die zware lasten, d'och va der is bijna nooit thuis, ten zoo gaat ze gebukt ondier moreiele zorgen, te drukkend! voor haar jonge krach ten'. Op een goeden dag Werpt zij ze alle van zich m besluit eiem veel ouderen echtgenoot te volgen ver weg over de zee. Die scheiding w;as voor die moe- dier geen kteimighleddl; zij- maakt door haar totaal gemis aan zelfbe- hsersching die scheiding zoo zwaar, dat de dochter bijna op t laatste oogenbliite nog teruggetreden was. Vele zorgien neemt het jonge meisje met ziioh. Zij. weet. ieder van 'd'e zusters en broers gaat zijn ei,gen weg. Giaen val alten zal zijn, hart bij moodier uftstorte-n uit angst voor scènes 'en onaangenaamheden en ter witte van hare-gezondheid. De broers en zusters doen haar ver driet, maar helder als glas ziet zij het plotseling in; „de moedler doet baar nog m'eer verdriet." Wat heb ben de kinderen aan haar? Heeft zij hun vertrouwen niiet verspeeld? Zij wordlt ontzien', d'. w. z. zij wordt voorbijgezien», genegeerd. Geen vriendschap, geen vertrouwen tusschem baar en haar kinderen be staat. Zij moeit dragen, wat nu na,et meer te veranderen is. Die gevolg trekking van de owdbte dochter ia, dat alleen een moedige moeder een gelukkige moeder kan worden. Zou het zoo strikt noodzakelijk geweest zijn de moeder adte zorgen te onthouden? Twist tussobem de kinderen had ze kunnen, matigen, terwijl helt kinderlijk vertrouwen hanr een bron van genot zou ge-1 weest zijn, die haar gedachten van haar eigen gezondheid afleidde. Het vertrouwen der kinderen is kost baar, eenmaal verspeeld krijgt men hef niet zoo- gemakkelijk weer terug. De moeder moet haar best doen. tegenover de mioreelle zwakte der kinderen sterk te zijn; ook al hoort zij in werkelijkheid niet tof' de; ster ken.; de kindieren moeten de moe der beschouwen als een bron van kracht en goed' doorzicht. Veel kan ten dan zou men zien, dat ze 't meest groot worden van brood, aardappelen meel en gort. Want dé boonen, meest al groene erwten, die anders zoo bij uitstek eiwitstofrijk zijn, wordien voor de meeste kinderen onsmakelijk ge maakt, doordat men er uien en prei bij kookt. Vele volwassenen, die juist van uien veel houden, kunnen maar niet begrijpen, dat, wat voor hen zoo lekker is, d'oor die kinderen versmaad wordlt. Maar och, ziet dan toch eens toe, en dan zult ge merken, dat we waarheid spreken. Nu is er bij kindervoeding op de scholen nog iets, waarop men wel duchtig mag letten. Men heeft daar namelijk te doen met persoontjes, die, vooral in den laatsten tijd, voor de schoolvoeding begon, zeer slecht zijn gevoed. De gevolgen van die slechte voeding bleven natuurlijk niet uit: het lichaam verzwakte, en, wat hier hoofd zaak is, de spijsverteringssappen ver zwakten grootelijks. Daarop is lang niet ieder bedacht. Over het algemeen is men van oordeel, dat juist slecht gevoede menschen het gegeven voedsel het best en het ge makkelijkst zullen verteren en er het meeste voordeel van zullen trekken. Maar dat is bepaald onwaar. Veehouders weten dat over het al gemeen van hun dieren zeer wel: ze zeggen daaromtrent, dat men een in het achteren gekomen dier vrij lang moet voederen, eer het weer op zijn verhaal komt, eer het gegeven voeder goed helpt. Men nam daaromtrent te Berlijn ieens proeven. Een arbeider, die zich erg aan dén buik bezeerd had, kwam in het hospitaal. Men had daar schoone gelegenheid', zijn maagsap te onderzoeken en vond het uiterst zwak, dus slechts weinig werkzaam voor de groote spijsvertering. De man werd daar zeer goed en sterk gevoed; en nu nam ook langzamerhand de sterkte en dUs betere verteerkracht van zijn maagsap toe. Op het laatst ging hij, genezen voor zoover het kon, weer naar huis. maar hij hield een maag- fistel. Daardoor was het mogelijk, ook nog later nu en dan zijn maagsap ge makkelijk te kunnen bekomen. En het bleek toen, dat de man, bij de voeding tehuis, die veel minder goed' was dan in het hospitaal, dadelijk veel min Ier sterk maagsap verkreeg. Zoo iels moet bedacht worden, wanneer iren minder goed) gevoede menschen weer op de hoogte wil brengen. Een moderne Spreekmachine. De spreekmachine uitwendig. Een geheel nieuwe, zeer eigenaardi ge machine, die heel duidtelijk de klin kers a, e. i, o, u kan uitspreken, is ge construeerd. Tot dusver zijn vele der gelijke proeven genomen, maar eerst thans met succes, zoodat het niet lang meer zal duren, of we zullen een werkelijke spreekmachine zien en. hoo ren kunnen. De fonograaf is natuur lijk geen spreekmachine, want zij geeft slechts door afdraaiing der rollen de in het apparaat, door de men- schelijke stem gesproken woorden, terug. De nieuwe machine, waarvan wij hierbij een afbeelding geven, i's zóó saanrnesteld, dat ze het inwendige van een menschenmond, in den stand waarin de verschillende klinkers wor den gezegd, weergeeft. Deze valsche monden zijn van gips gemaakt en aangepast aan trilplaten, die die juiste samenstelling der tonen geven. Do 5 mondapparaten zijn al naar den klin ker, dien zij uitspreken, in de afbeel ding met letters gemerkt. De machine wordt door blazen, die in werking ko men door electriciteit of door stoom, in actie gebracht. De trilplaten. zijn honger stillen, maar bevat zelden die stoffen, die aan zijn vederkleed de juiste kleur geven. Krijgt de kiuis snavel gem dennenzaad, dan wordt zijn fraaie roode hals mat en vuilroodi Zoodra men den vogel dennenzaad geeft, nemen de voeren weer haar na tuurlijke kleur aan. Een distelvink s bij het gewone maanzaad voede ren totaal kleurloos geworden; het kuifje was geelbruin, de overige vee- ren dof mat. Toen men met het voe deren van maanzaad! ophield en hem dagelijks daarvoor in de plaats gebro ken en heel lijnzaad! gaf, in 4 of 5 kleine porties, was na 8 dagen het bruine kopje purperrood, na 3 weken fraai scharlaken en de vleugels schit terden met het schoonste citroengeel. Kort voor het tweede ruien kreeg de distelvink weer wat lijnzaad in het gewone voeder: zijn nieuw vederkleed toonde een kleurenpracht alsof een schilder het diertje een prachtkleed ge schilderd had. Kanaries kan men met Cayenne-peper verven. Mengt men on der hun voeder dagelijks een weinig Cayenne-peper, als op de punt van een naald gaat, dan worden de vogels na 4 of 5 weken prachtig oranjerood. Geeft men aan dé kanaries zeer veel Slazaad, dan krijgen ze een fraaie groen of groenaehtig-gele kleur der vederen. (Vp.)- vormig, stervormig, ja hadlde-n zelfs den vorm van een dier, bijv. van een vogel of visch, onder de oogen was helt „haVtstochltelijk", op het voor hoofd „majestueus", nabij de lippen „koket'in den mondhoek „een kus" op den neus „impertinent." Een maanlooze maand. Dc maand Februari ÏS66 was in één opzicht de merkwaardigste in de wereldgaschiedentiSs. Zij had geen volle maan, Januari had twee volle manen en Maart eveneens, maar Fe bruari had er geen. Zoodets was niet gebeurd sedert de schepping der we reld. En het zal niet weer gebeuren, volgens de sterrekundigen,of w& moe ten 2 1/2 millioen jaar verder zijn. Kleurwisseling bij kamer vogels. Het veerkleecf dier kamervjg3ls heeft na het ruien, tot grooten spijt uer ei genaars, een leelijk, kleurloos atn- zien. Dit kan verbeterd worden, door den vogels het rechte voeder te geven. De in vrijheid levende vogel zoekt het voeder, dat hij bij instinct als noodisr voor zijn lichaam herkent. De kamer zij hear lichter maken door een ver-1 yo-gel kan dat niet, hij u eet nou.en siaud'ig-, vmiieailcM'ijk woord; d'e te-wat men hem geeft; dat mag nu wel Meisjes, die nooit moesten trouwen. (Volgens de Hall. Lelie). te. Zij, die met trots verklaart, dat ze geen zakdoek kan zoomen, nooit in haar leven een bed heeft opge maakt en met een lachje er bij voegt, dat zij „van haar vijftiende jaar af uitgaat." 2o. Zij die liever een puckhond op kweekt dan een kindje. 3o. Zij, die denkt, dat ze met gemak vier duizend gulden kan uitgeven, van een salaris van achthonderd. 4o. Zij, die denkt, dat mannen en gelen en halfgoden zijn. 5. Zij die liever zou sterven, dan een hoed voor het tweedie jaar dragen. 6o. Zij, die denkt, dat de keuken meid en de kindermeid het huishou den kunnen doen. 7. Zij, die driemaal daags een liefdesverklaring van haar echtge noot verwacht. 8o. Zij, die prachtstukken vóórhaar salon koopt, en keukengereedschap van haar buren leent. 9o,. Zij, die altijd d'at begeert-, wat „andere vrouwen" hebben». De tache de beauté. Volgens de Modern Society gelieft het der godin der mode de tache de beauté weder in gebruik te brengen. De schoonheidsvlekjes werden oor spronkelijk niet alleen gebruikt om het liefelijke van een kuiltje in kin of wang te verhoogen, maar waren een kleine geneeskundige pleister, die in de 16e eeuw veel tegen tandpijn ge bruikt werd. De pleistertjes werden op zwarte zijde en fluweel bevestigd en de kokette merkte natuurlijk spoe dig hoe het pleistertje bijdroeg tot verhooging van de blankheid der huid. In Frankrijk droeg iedere elegante dame in haar tasch een gouden of zilveren doosje, dat een spiegeltje, eenig rood en „mouches" bevatte. Deze hadden alle mogelijke vormen enwaren vierkant-, ovaal, halve maan Een geschiedkundige her innering. De „Nederlander" deelt het volgen de mede: De Chartered Company en de Jameson Raid in de 17e eeuw. Ook vroeger had Engeland eene Chartered Company, die zaken deed.' in Afrika. De aandeelen der maat schappij waren toen, evenals nu, in de hoogste en allerhoogste handen. De Nederlandsche bezittingen op de kust van Guinea hadden de begeer lijkheid dier maatschappij opgewekt en een gelukzoeker in haar dienst, een zekere Holmes, maakte zich in vollen vredestijd, op verraderlijke wijze van. die bezittingen meester. Hij hoopte daardoor den slechten toestand zijner maatschappij te ver beteren. De Staten-Generaal namen het toe voor de West-Indische Company op. Ruyter werd in alle stilte met De eene Vloot uitgezonden en het gelukte hem het verlorene te herwinnen. Om den schijn, te redden werd Holmes toen door de Engelsche regeering ge vangen gezet. Zij verloochende hem, toen het mis liep, zooaUs de Engel sche regeering voor enkele jaren, on der dezelfde omstandigheden, &c. Ja- meson verloochend heeft, maar kort daarop werd zijn straf weer opgehe ven. De vergelijking gaat dus in eflk op zicht op. Stel de Royal-African Com pany in de plaats van de Chartered, Holmes in de plaats van Jameson, en de zeventiende eeuw ziet de Engel- schen in Afrika tegenover het Neder landsche ras geheel op dezelfde wijze aJs idie 19e handelen. Koffiedik. Een Fransch pharmaceut, de heer Crouvet, heeft een middel gevonden om van koffiedik een nuttiger gebruik te maken dan door waarzeggen. En wel om wijn, die te lang in kuipen heeft gestaan en daardoor een muf- fen smaak gekregen heeft, drinkbaar te maken. Daartoe voegt men bij el- ken hectoliter, 50 gram koffiedik er 15 gram Iris-poeder. Koffiedik heelt nl. de eigenschap om sterke geuren te doen verdwijnen en daartoe wordt he. in de apotheken gebruikt om mortie ren schoon te maken. Dit bracht dien heer C. op het denkbeeld muff en wijn er -mee t6 behandelen en hij verzekert dat het helpt.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 7