HET HEIDELBERGER SLOT. Nieuwe postzegels. Van alle tijden. Voor alle tijden. SCHAAKSPEL. Het plan van eenige Duitsche archi tecten om het Heidelherger slot, Duitschland's mooisten en eerwaar- digsten bouwval, te hernieuwen, d. w. z. weder op te bouwen, en de aan wezige overblijfselen te voltooien, heeft in Duitschland bij velen groote sensatie gemaakt en de Hei delher g- sche professoren hebben krachtig ge protesteerd tegen de verwezenlijking van het plan. Terwijl te eener zijde voor de restauratie van enkele deelen der ruïne wordt aangevoerd, dat al leen op deze wijze langzamen, maar zekeren ondergang van het geheel kan worden voorkomen, wordt aan de andere zijde uitdrukking gegeven aan de vrees, dat de gedeeltelijke ver nieuwing van het bouwwerk den to taalindruk en de schilderachtige schoonheid afbreuk doen, want de aesthetische waarde van het Heidel- berger slot is niet gelegen in het een of amdiere onderdeel, maar in het on vergelijkelijke stemmfngsaccoord van het geheel. Aan den bouw van het slot, dat op den „Jettenbühel", onmiddellijk bo ven de stad en 101 meter boven den waterspiegel van den Neckar 6taat, werd begonnen tegen het einde van de 13de eeuw. In het bijzonder werd hij bevorderd ondier de regeering van keurvorst Ru- precht en later door den Otto Hein- richsbau (15561559), een toonbeeld van fantaisievolle en edele vroege Re naissance met weelderige, plastische ornamentiek, terwijl de in den rijk- sten, laten Renaissancestijl van 1601 tot 1607 uitgevoerde Friedrichsbau met 16 portretstandbeelden het geheel aanvulde. Deze hoofdgebouwen van het slot vormen een vierhoek met ronde hoek torens; naar het zuidwesten staan de Ruprechtsbau (van 1400 tot 1410 ge bouwd), de zoogenaamdJe Alte Bau en het Bandhaus, het oudste gedeelte van het slot; naar het noordwesten de Friedrichsbau, versierd met de stand beelden van Paltsche vorsten; aan de noordoostelijke en zuidoostelijke zijde de Otto-Heinrichsbau, benevens de zoogenaamde Neue Hof, een mengsel van Gothiek en Renaissance, en de Ludwigsbau; aan de westzijde voegt zich daar nog bij als jongste bouw werk de Elisabethenbau, die in 1618 is ontstaan. Nadat de 30-jarige oorlog met zijn gruwelen achter den rug was werd het slot eerst door de Franschen in 1689 en 1693, voor het grootste ge deelte vernield. O.a. lieten zij een ge weldigen toren van 30 meter middel lijn in de lucht vliegen en daarna werd het slot in 1764 door den blik sem nog ver-der vernield- Sedert dien tijd is het een ruïne, weelderig door klimop omkranst... In het bijzonder bezienswaard zijn de half in het groen verscholen Eli- sabethpoort, de vier fraaie granieten zuilen aan de slotfontein, die uit het paleis van Karei den Groote te Ingel- heim naar hier gebracht zijn, de slot tuin met een groot terras, van waar men een verrukkelijk uitzicht op de Rijnvlakte heeft, de gesprongen toren, de mooie achthoekige toren, de voor malige slottuin, de nog geconserveer de slotkerk in den Friedrichsbau, waar zich ook de voor de geschiede nis van het slot, den Palts en de stad belangwekkende stedelijke verza meling bevindt. Eindelijk laat men in een afzonderlijk keldergewelf het bekende, in 1751 vervaardigde groote vat zien, dat bijna 10 meter in mid dellijn is, ruim 10 meter hoogte heeft en. 236.000 flesschen kan bevatten. ten komen idadrbij de rijkgekeurde keizers- en konings standaards waar van d© vaandelstokken dwars over el kaar gelegd zijn. Boven staat in klei ne met goud gedrukte letters, S. M. S. Hohenzollern." Een ander deel bevat in gelijken vorm den breeden wimpel en de groot- admiraalsvlag. Beide vaandels zijn wit en vertoonen het ijzeren kruis met de keizerskroon in het midden; bij idbn breeden wimpel ligt op het ijzeren kruis d© scepter en het keur- zwaard, bij de groot-admiraalsvlag de groot-admiraalsstaf. De veelkleurige drukken leverden technisch niet geringe moedflijkheden op. Tengevolge van het overlijden van keizerin Friederich zijn papier en couverten door een breeden rouw rand omgeven. Tegen inbrekers. Bonte steentjes. De gewone weefdraad der spin is zóó oneindig fijn, cDat 40.000 kilometer (ge lijk de lengte van den aequator) nog niet geheel en al een vierde kilo we gen zouden. De ontzaggelijke kracht van een vul kaan bleek bij een der laatste uitbar stingen van den Vesuvius, waarbij een 30.000 kilo zware rotsmassa hoog over den krater daarvan geslingerd: werd. Volgens de berekening van een Itaii- aansch geleerde was daarvoor min stens een kracht van 7000 paardekrach- ten benoodigdL De sterkste dieren voeden zich uit sluitend' met planten. De leeuw wordt meer om zijn wildheid gevreesd, dan om zï»n lichaamskracht. Hierin over treft hem de olifant, die een vegeta riër is. verscheidene keeren. De snel- voetigste dieren met het grootste vol hardingsvermogen: het paard, 't ren dier, de antilope e. a. zijn eveneens vegetariërs, doch is hierbij te beden ken, dat rij een ander gebit en vóór alles een andere maag hebben. De aanvalswijze der krokodillen schildert Moore in een interessant boek over de dierenwereld, ais volgt: Zij zwemmen naar hun prooi, waarbij hun lange kop nauwelijks boven het water uitsteekt en veel op een stuk verweerd hout gelijkt. Zijn ze genoeg "genaderd, dan draaien zij zich plotse ling om en slingeren hun prooi dloor een verschrikkelijken slag met hun staart in 't water. De slag is zóó krach tig, dat dJe betreffende dieren gewoon lijk reeds half verpletterd en volko men verdoofd zijn. voordat de reptie len ze in de rivier voortslepen, waar ze hun buit vaak dagen achtereen in het riet verborgen houden. Verschillende, zeer zware dranken kunnen uit de zoo onschuldig uitzien de bananen en eveneens uit de melk der kokosnoten vervaardigd worden. De Japanners bereiden een opwekken- den dirank uit pruimen en uit de bloe sems van het zoogenaamde harteweef- sel! De Chineezen destilleeren verschil lende alcoholische genotmiddelen uit rijst en erwten, verstaan echter ook de kunst oen bedwelmende likeur uit lamsvleesch te bereiden. In dit op zicht staan de Russen niet ver bij hen achter, die ook een merkwaardig ge notmiddel van dierlijken oorsprong vervaardigen, hun „kwass" die uit melk bereid wordt en welke drank den- gene die er niet aan gewend is, als zeepwater smaakt. Wel vriendelijk. Zij stevende het telegraafkantoor binnen en klopte tegen het raampje. De telegraafbeambte herinnerde zich, dat zij er tien minuten geleden ook geweest was en terwijl hij naar voren trad om haar te helpen, vroeg hij wat zij verlangde. O, zeidie zij, geef mij even het teilegram terug, dat ik zoo pas geschre ven heb, ik heb iets belangrijks verge ten. Ik wilde het woord allerliefst", bij de mededleeling van die ontvangst van den armband, onderstrepen. Kost het meer? Neen, juffrouw, zeide de beamb te, terwijl hij haar het telegram over handigde. De jonge dame trok twee dikke stre pen onder het bedoelde woord' en zei: Het is heel vriendelijk van u dat u me dit nog toestaat, Het zal George zoo'n pleizier dóen. O, 't is die moeite niet waard-, zei- de de beambte. Als u het graag wilt, zal ik, zonder dat het iets kost, een paar druppeltjes viooltjes-odeur op 't telegram dóen. Dank u wel, mijnheer. Dat zou me heel veel pleizier doen. Ik zal al mijn telegrammen aan dit kantoor aanbieden. U is zoo vriendelijk. En het lachje dat zij hem gaf, zou iedereen goed gedaan hebben behal ve misschien George, als hij er bij was - geweest. Een eenvoudige alarm inrichting, om tegen inbrekers gebruikt te wor den, en die kan worden aangebracht aan iedere deur, is op de teekening af gebeeld. Ze bestaat uit een frame, dat op den grond wordt bevestigd. Op dit frame is een schelmrichting aange bracht, die in werking komt door de beweging van een laddertje. Aan een metalen plaatje aan de deur wordt het laddertje bevestigd. Als de deur nu wordt geopend komt het laddertje in beweging en onmiddellijk komt de schel in werking. De inrichting is zoodanig, dat het toestelletje van buiten af niet van de deur verwijderd kan worden. Het Postpapieren de Duitsche Keizer. Onlangs heeft de keizer bij zijn hof- graveur Otto postpapier en couverten laten maken, die als kenteeken van den bezitter een veelkleurige versiering vertoonen. Het miden vormt op een gouden veld de zwarte rijksadelaar met den rooden snavel en roode klau wen; deze is omgeven door een blau wen band, van de ordie van den Kou seband, met bet opschrift in goud: „Honi soit qui mal y pense" en den bonten ketting van den Zwarten Ade laar; boven het geheel zweeft de kei zerskroon. Deze grondgedachte komt dan nog in twee variaties voor. Op een deel van het postpapier en de couverten Ons lichaam en onze gezondheid. Vier wenken allereerst: Men onder houdt zijn tanden door: I. ze goed te reinigen, II ze flink te gebruiken, lil. ze regelmatig aan tandheelkundig onderzoek te omidierwerpen, IV. alle zieke tanden vroegtijdig te laten her stellen. Hoe men zijn tanden reinigt: De tanden bederven door gisting en rot ting van aan de tanden vastklevende spijsresten. Met het kauwen van een enkel stuk brood men zijn tan den evengoewd aan dezen schadelijken invloed bloot als met het gebruiken van een geheelen maaltijd. Qm dus het gevaar voor tandbedlerf te vermin deren en de reiniging te vergemakke lijken, raden wij u: Eet zoo weinig mogelijk buiten de drie of vier maaltijden daags, vooral geen kleverige, zachte broodjes of koekjes. Spoel na iederen maaltijd den mond zorgvuldig met schoon water, en zuig dit door alle tusschenruimten van de tanden. Borstel de tanden en het land- vleesch iederen ochtend en avond met tandpoeder. Hoe me nmoet borstelen. De borstel moet niet te groot zijn, de haren niet te hard en niet te dicht op elkaar staan. Vooir het tandpoeder kan men aan een deskundige een voorschrift vra gen. Een goedkoop en eenvoudig tandpoeder verschaft men rich, door bij een apotheker geprepareerd krijt te koopen. Campher, melksuiker, houtskool, sigarenasch, puimstoen, tandzeepen en scherpe pasta's bederven tanden en tandvleesch. De tanden moeten aan alle kanten geborsteld worden, ook de kiezen,ook aan den binnenkant. Het tandvleesch moet eveneens met den borstel ge wreven warden. Men moet niet al leen dwars, maar voornamelijk op en neer borstelen. Ook de melktanden moeten regel matig gelwrsteld worden, van af het tweede of derde jaar. Als het tandvleesch bloedt, bij het borstelen, dan is het ziek en moet door een deskundige genezen worden. Gezond tandvleesch ziot bleekrood, is hard en bloedt niet met borstelen. men zijn tanden moet gebrui ken. Door er flink mede te kauwen.. Wie alleen zacht voedsel gebruikt, om zijn tandeu te ontzien, doet er veel kwaad aan. Het kauwen van ruw, hard voedsel schuiert de tanden rein, houdt het tandvleesch gezond, bevordert de speekselafscheiding en de spijsverte ring. De kinderen moeten van de jeugd af aan gewend worden, do spij zen flink en zorgvuldig te kauwen. Het tandheelkundig onderzoek. Van het tandbederf, tandcaries, het hol worden en afbreken der tanden, blijve ngeen vijf van de 100 gebitten geheel verschoond. Bijna alle tandvleesch- en tandkasriekten zijn het gevolg van deze ziekte. De tand caries kan in den beginne gemakke lijk gestuit worden door zaakkundig opvullen van de holte. Als zij echter al tot kiespijn heeft geleid, dan is de be handeling veel moeilijker, en in zeer vergevorderde gevallen de tand ver loren Alleen een deskundige kan het hol worden van een tand bijtijds ontdek ken. De tandlijder zelve merkt de tandcaries bijna altijd te laat op, als die tand reeds verzwakt en de behan deling moeilijk en tijdroovend is. Elk gebit moet minstens tweemaal per jaar door een tandheelkundige onderzocht worden. Het onderzoek moet met het derde levensjaar beginnen; ook de melktan den en kiezen moeten tot den tijd dat zij uitvallen, onderhouden en zoo noo- dig gevuld worden. De met het zesde jaar verschijnen de kies, de derde in de rij, is geen melkkies, maar een blijvende kies; aan haar behoud moet de grootste zorg worden besteed. Hoe zieke tanden hersteld worden. Door het opvullen van de carieuse holte met een of ander edel metaal of met een ander materiaal, door den tandheelkundige te bepalen. Heeft bet bederf reeds de tandzenuw of het wortelvlies aangetast, dan moet aan de vulling een herhaaldelijke tand heelkundige behandeling voorafgaan, is dc kroon afgebroken, dan kan in vele gevallen rop den wortel een kunstmatige kroon bevestigd worden. Wie dan alleen tandheelkundige hulp inroept, als hij kiespijn krijgt, loopt gevaar, zijn tanden vroeg te verliezen. Wie zijn tanden regelmatig laat on derzoeken, en zoo noodig vullen, be houdt deze en blijft verschoond van kiespijn. De natuurlijke tanden, zijn voor het kauwen tienmaal meer waard dan kunsttanden. In Engeland is sedert Nieuwjaars dag een nieuwe postzegel in oniloop, waarvan wij hierbij een afbeelding geven. Het is een zegel van 1 penny (een stuiver) die mooi helrood van kleur is. De andere zegels van de zelfde serie zijn van een halve penny (groen), van 2 1/2 pene© (blauw) en van 6 pence (purper). De teekening van ai deze zegels is identiek, alleen met dit verschil, dat die van 2 1/2 pence zijn waarde in cijfers uitge drukt, draagt. Nieuw is de heelde naar van koning Edlward VII. Voorts zijn in omloop gekomen 2 nieuwe zegels van Britsch Borneo, het zijn zegels ter waarde van 10 en 16 cents. Op den 10 cents postzegel die hier is afgedrukt, is afgebeeld een honingbeer, terwijl op den 16 cents- zegel een trein is afgebeeld, symboli- seerende den vooruitgang der bescha ving in dat verre deel der aarde. Hoe tooneeispeeisters en. zan geressen leven. De goede gezondheid der tooneel- ceMmtelit'en .zal, hun .inspannend leven in aanmerking genomen, bij menigeen verwondering wekken. En het geheim voor dit levens-elixer? Er is er geen. Nemen wij de artisten Adeline Patti en Sarah Bernhardt, die door haar sterk gestel de aandacht trekken. Patti, die, ondanks haar jaren, nog als een nachtegaal zingt, en Sarah, die als grootmoeder nog den twintigjarigen hertog van Reich- stadt speelt. Adeline drinkt isleclita water en melk en slaapt geregeld acht uur 's zomers en 's winters, met een geo pend raam, Sarah daarentegen haat de frissche lucht, gaat om drie uur 's morgens naar bed, staat om tien uur op, eet een weinig, meest eieren en visch, en drinkt alleen ...cham pagne; zij neemt weinig beweging, gaat 's avonds naar den schouwburg, ziet bijna nooit het daglicht en is daarbij onafgebroken werkzaam, want zij heeft verbazend veel geld noodig. Wie legt deze tegenstrijdig heid uit? Van de overige tooneelheldinnen, Jane Hading, Cécile Sosrel, Jeanne Grassier, C. Yahne, Rose Caron, Arno Akte, DeLna, de „Carmen" der Opéra Comique, valt niets bijzonders te ver melden; wel van Yvette Guilbert; deze neemt dagelijks twee batten, 's och tends en 's avonds; zij drinkt slechts water en melk en houdt veelvan fris sche lucht Sarah Bernhardt blijft dus, evenals in andere opzichten, ook op hygië nisch gebied een merkwaardigheid. Een dienst, ruw en onwillig be wezen, is a cm steenhard stuk brood: wie honger heieift, weigert bet niet, maar stikt bajinia, al® bet hem dloor die keel gaa/t. Ouida, Een aangename huiselijkheid is alleen gerechtvaardigd als een bron, van waar kracht uitgaat tot het aaiuk we eken van degelijkheid). De achting em die liefde ons door huisgenjoaben betoond), heeft meer waardie dJan dlile van aindleren, die ons niet kennen iiro onzen diagel ijk- schen omgang. Geen sterveling dan ons en onzen vrinden, Is 't recht vergund op wijsheid en •verstand. Wat vettischijmje Wat verdlwijne, 't Hangt niet aan een los geval. In 't verleden Bigt het heden; In het nu, wat warden zal. Bilderdijk. 't Geluk is veil voor zweet noch zongen; 'fc Ontvlucht hem, dJi'e naar boager staat, Maar toeft, im] 't schuilend dal ver borgen, Als huisgenoot, bij middelmaat. Staring. Niet in de scholen, neen; heb ik gevonden, En van geleerden), och, weinig ge loerd Wat an® de wijzen als waarheid verkonden, Straks komteen wijzer, die 't weg redeneert. Vernieuw u, verwin u, beheersch en bestuur U zeiven, met wijsheid, met macht, Maar wee over hem, die, te onza liger uur, Zijn aard en zijn wezen verkracht. De Genestct. Vindt g' in den mensch .en het lé ven al'lem ontaarding en scheef heid, Kijk. is het glas van uw geeöt, daar gij ze in spiegelt, ook hol? Vosmacr. Al 's miemsohietn doem is vlug oft vlot, verstuift oft smelt, T' en zij1 besclïeidónaheiid' hem eindt en mate stelt. Hooft. Men schaamt zich 't spelen niet, maar altijd door te spelen, BilderdijkHoratius. Uit den Moppentrommel. Een landbouwer beklaagde zich op de markt dat hij niet wist wat zijn paarden toch scheeldfen. Hij had alles geprobeerd wat hij wist, alle soorten poeders en andere middeltjes maar zonder gevolg, de beesten bleven mager. Een staljongen die met hem begaan was, en den toestand der paarden begreep, zeide heel naief: Maar heeft u ook haver gepro beerd. Jantje, je moet niet meer spelen met dlien Pietje van den overkant, hij is een Icclijke ondeugende jongen, niets geen gezelschap voor je. Dat komt goed uit, papa. Nu mogen we in het geheel niet meer met elkaar spelen, want zijn vader heeft precies hetzelfde van mij ge zegd. VERSTANDIGE TAAL. Kantonrechter. Was die beschul digde dronken? Politieagent. Neen, daarvoor sprak hij veel te verstandige taal. Kantonrechter, Wat heeft hij dan gezegd? Politieagent. Hij zei, dat ik een groot uilskuiken was! Vrouw. Man, beslis gauw of ik dezen hoed zal nemen, anders raakt bij uit de mode, ZELFCRITIEK. Dochter. Neen, papa, met die* man kan ik niet trouwen. Vader. Wat heb je tegen hem? Hij ia fatsoenlijk, rijk, heeft een mooie positie in de wereld.... Dochter. Maar hij is zoo af schuwelijk leelijkl Vader. Is dat een argument? Ver beeld je, dat je moeder zoo gedacht had'I Bezoeker. Ben jij de oudste in huis? Dochtertje des huizes. Neen, op twee na. Bezoeker. Wie zijn dat? Dochtertje, Papa en mama. Gouverneur. Herinnert Uwe Hoogheid zich misschien nog, wie het Kapitool redden? Prins. De hoenders. Gouverneur. Hm. Zeker, als het enkel hennen geweest waren, die na t eierenleggen ook kakelen, dan zou het wel mogelijk geweest zijn. Eeven- wel... Prins. De eendienl Gouverneur. Uitstekend. Nu komt Uwe Hoogheid al nader tot de zaak. De eenden behooren namelijk tot dezelfde diersoort als de ganzen; alleen zijn ze iets kleiner. Dame. Ik wou iets heel moois hebben om mijn kamer te versieren. Wat raadt u mij? Heer. Hm. ...even nadenken... Mag ik u mijn portret sturen. NIEUW WOORD.. Onze vriend X. heeft gister ge- toost, hoor ik? - Ja; het was een echte „automo bielrede." Hog. bedoel je? He ging zoo hard mogelijk, met veel geraas, en op eens bleef hij ste- PROBLEEM No. 37. Zwart (5 stukken). abcdefgh Wit (8 stukken.) Wit speelt en geeft in twee zetten mat. Oplossingen worden vóór 3 Febr. ingewacht aan het adres van den redacteur dezer rubriek, Jbr. A. E. VAN FOREEST, Atjehstraat 134 te 'e-Gravenhage. Oplossing van Probleem No. 35. 1 D(13, Kdó, 2 Db5 4-" Td5, 2 Dg2 i T anders, 2 Ddf: R speelt, 2 Del e3 of ed32 f4 T Goede oplossingen ontvangen van A. v. V. te Haarlem, S. K. te Wor- merveer en J. M. C. K. te Dordrecht.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 8