Prijsraadsels met Geldprijzen, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. I9e Jaargang No. ÖR9S ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Ots.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijB der Advertentiè'n van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaur: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie llï8r Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertontiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantïers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertenti en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, "behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité EtranglxAG" L- DAUBE Co. JOHN F. JONESi Succ., Farijs 3B" Faubourg hhntmOCljP- voor abonné's van Haarlem's Dagblad. De oplossing van ons vorig Prijsraadsel is FAUKEiSMITH. De onderdeelen zijn: rust, faam, hit, mes. Het aantal goede oplossers bedroeg 743. Bij gehouden loting werd de le prijs van TIEN GULDEN toegewezen aan den Heer C. RUIJSENAARS, te Heemstede, die het geld door bemiddeling van onzen Agent aldaar zal ontvangen, en de 2de prijs zijndeTWEE GELDEN VIJFTIG aan den Hetr A. M. DIERM AN SE, Camphuysstr21, alhier, die zijn prijs van Maandag af aan ons Bureau tegen quitantie in ontvangst kan nemen. Orcs nieuwe Prijsraadsel luidt als volgt e Mijn geheel bestaat uit 18 letters en is een gedeelte van ons land. 9, 10, 2, 15, 6, 7, 8 is een versterkend voedsel. 1, 11, 12, 18 is een bekend water. In ons land is het 5, 3, 14 17, 16 zeer afwisselend. 16, 4, 13 wordt gebruikt bij het leerlooien. Bij de inzending moeten ook de onderdeelen vermeld worden. Onder de Abonné's, die een goede oplossing inzenden, zullen wederom worden verloot: Een Eerste Prijs van TIEN GULDEN en Een Tweed e Prijs van Twee Guide u Vij ftig Gents Tevens herinneren wij er aan dat de volgende voorwaarden zijn gesteld: 1°. Alleen die oplossers dingen mede, die uiterlijk Donderdag avond hun brielje aan onze bureaux, Gebouw »Het Spaarnea, Kampersingel 70, hebb. n bezorgd Geabonneerd en, die buiten Haarlem en in een gemeente wonen waar een Agent van dit Blad gevestigd is, kunnen hunne oplos singen tot en met Donderdagavond bij dezen Agent bezorgen, die met de opzending naar onze Bureaux belast is. 2°, In elk Zaterdagavondnummer van de Courant worden de namen van de winners van het Prijsraadsel van de vorige week bekend gemaakt. 3°. Wanneer iemand een der beide prijzen heeft gewonnen, komt hij gedurende twee weken voor een prijs niet in aanmerking. In de derde week kan hij weder mededingen. gag|||p5sss. Gemakshalve gelieve men de oplossing in een enve- loppe te doen en daarop te schrijven: Prijsraadsel van Haarlem's Dagblad. Hun die ook voor de Prijsraadsels in de «Zaterdagavond® in zenden, 'wordt verzocht deze oplossingen in eene afzonderlijke enveloppe te doen met het opschrift: Prijsraadsel van de Zater dagavond Ingeval de twee verschillende oplossingen in één" enve loppe zyn gesloten, komen geen van beide in aanmerking. Dit nummer bestaat uit acui bladzijden. Haarlem's Dagblad van 27 Jan. bevat o.a.: Bijzonderheden over Kloinioii- tein, Een Boereu-suceesje, alge- lijkc i.rieven, Een halve week w e reldgeschiedenis Sportpraatje, Het Eugelsche leger iuZ.-Afrika, Kon. Mij van Wetenschappen. Bovendien behoort bij dit nummer onzer courant als gratis bijvoegsel no- 73 van „De Zaterdagavond', letter kundig Weekblad; voor Jong en Oud, bevattende: Haarlemmer Halletjes, Het Meer van Gers, (bekroond in die 2e afdeel ing van den Verhalenwed- strijd), Feuilleton: de Leeraar, Rubriek voor Dames, benevens die gewone ru brieken. afbeeldingen, Schaakspel en Prijsraadsel. Politiek Overzicht. Lord Kitcheaï&r heeft zich van de nederlaag, die: generaal de la Rey met zijn burgers den Engelschien te Klein fontein heeft toegebracht als gewoonlijk mot enkele woorden af gemaakt, het geval als een „afgesla gen aanval" behandelende: en slechts de verliezen opgevende. Thans meldt een conrespondienit, die kolonel van Domop's colonne, een onderdeel vormende van Lord Methuen's strijdmacht in westelijk Transvaal, vergezeld heeft, voor de perste rmaal bijzondlerihedlein over dat gevecht. Hoewei de berichtge ver op sommige punten meer licht Jamn.en werpen. i§ cMgêdto wat pene kerel met dirie kogels door zijn lichaam. 'Een sergeant hield het andere stuk in actie tot de Boeren op enkele meters afstands waren, waarop hij trachtte de schroeven van het sluitstuk weg tie nemen en gewond- werd terwijl hij dit deed. De kanonniers en stukkenrijdeirs gedroegen' zich ook ais heldlen. De vijand stormde vervolgens met groote' vastberadenheid door en schoot alle mannen bij de kanon nen op één na neer. Onderwijl had het esoadron yeomanry uit Worces tershire een stelling ingenomen die de kanonnen beheerschte, en, of schoon zij aan het vuur van de Boeren blootgesteld en afgesneden was. hield zij stand en schoot ver scheidene Boeren weg rondom de onbruikbaar gemaakte kanonnen. Toen de vijand zag dat hij ze niet kon wegvoeren ,stak hij de voor wagens in brand en liet al dien schietvoorraad ontploffen. (Van de kanonnen: zal bij die ontploffing ook niet veel terecht zijn gekomen). De yeomanry, Northumberland Fu siliers en ieder man die een geweer kon dragen (ook de zwarten?) kwa- me toen aanzetten 'en dreven de Boeren weg Wij haddien 84 rnanj verloren, ook 20 zwarten, zoodat er een totaal was van meer dan 100 diood'en, gewonden en, verminkten, benevens 11 wagens(Hier is iets weggelaten). „Later voegden zich onze troepen bij Lord Methuen's colonne en de generaal verklaarde zich zeer vol daan over het werk van heit 5e ba- tal pon Imperial Yeomanry." Waarlijk, Methuen moet niet veel gewend' zijn. indien hij. reeds te vreden is over zulk een voor die En- getschen bedroevend' reultaat. De Boeren hebben intusschen al weder een succesje behaald. Kolonel Kekewich bericht, dat den 22en een patrouille van 12 man yeomanry, onder luitenant Wood- house, door 150 Boeren omsingeld is. De1 patrouille vocht tot er zes gewond waren,. Als pleister op de wond' wordt er bijgevoegd dat er vier Boeren waren gesneuveld toen zij zich overgaf. Het getal van 150 man zal wel een weinig over dreven zijn. Buitenlandsch Nieuws hij erkent, ernstig genoeg voor de Engels chen. „Wij trokken schrijft de cor respondent door een slechte streek met kreupelhout rondom ons, zoodat het onmogelijk was meer dan 30 meters, in welke rich ting ook, voor zich uit te zien. De voorhoede van de colonne kwam plotseling in een open vlakte uit, en wij zagen enkele Boeren' voor ons uit. Wij wierpen eien of twee granaten onder hen en zij, galop peerden weg. Terwijl wij hen nog gadesloegen, en zonder de minste waarschuwing, bestormden ons on geveer 200 Boeren uit het dichte kreupelhout op on zei linkerflank. De, salvo's die zij op ons afgaven, wa ren verschrikkelijk; vervolgens stormden zij: tusschen d!e wagens in, de zwarte drijvers, muilen en alles in hun weg mieedoogenloos neerschietende, en onze troepen plotseling in verwarring brengen de. Een aantal muilen werden schichtig en wierpen de wagens om en vele van onze manschappen kre gen ernstige kwetsuren, doordat zij overreden werden'. De Boeren ren den daarna op de twee 15-pondiers van de 4e, batterij koninklijke veld artillerie toe die in, de achterhoede waren', maar aan dien aanval werd krachtig weerstand1 geboden. Toen hij de Boeren uit het kreupelhout zag komen, galoppeerde luitenant Hill die met die leiding belast was, melt de kanonnen, weg om te tracht ten een stelling in te nemen en slaagde er in twee ladingen schroot al te seM'eteinj; daarna viel de dap-, De krijgsgevangenen. Minister Brodlrick verklaarde in het Bnitsohe Lagerhuis, dat de vreemde mogendheden van tijd tot tijd' door bemiddeling van het de partement van buitenlandsohe za ken vertoagew hadden ingediend over hun nesp. onderdanen, die krijgsgevangenen zijn. De vertoo- gen haddien meestal vrijstelling op parool der gevangenen ten doel. Alle krijgsgevangenen, verklaarde Brodlrick, weiden, op denzelfden voet behandeld wat hun gevangen houding betref t, zonder onderscheid van nationaliteit. Walgelijke brier en. De „Times" dlrukt een brief af van een ongenoemdlen Hollander, geschreven aan Lord Rosebery en door dezen met goedvinden van den schrijver voor openbaarmaking af gestaan. De „Times"' is hoogedijk met dien brief ingenomen en haalt hem goedkeurend in haar hoofdarti kel aan Immers betoogt de schrijver, die zegt lang in Zuid- Afnika, ook in Transvaal te zijn ge weest; dat de Engelsche regeering geen vredesonderhandelingen kan voeren: met de bedorven, omkoop bare kliek van Boeren, op hét oogenblik hier in, Nederland. De Boeren moeten Lord Ivtchener hun onderwerping aanbieden. Dat is de eenige weg. En de „limes'die ia dat hoofdartikel, schijnbaar de be doeling van Chamberlain's an Bal four's laatste redevoeringen weerge vende, van geen onderhandelingen wil weten, is met dien brief van „een progressief en liberaal" bijster in haar schik. De invloed van dien brief zegt de N. R. CL kan de waarde, die het blad ar aan hecht, echter moei lijk rechtvaardigen. En als men uit de aanwijzingen van den schrijver aangaande zichzelf hij is na de Bloemfontein-conferenti'e uit Trans vaal naar de Paarl verhuisd' tot het sterke vermoeden is gekomen, dat hij zeker iemand' is, die te Pretoria dioor transacties in elec- trische lampen en maxims bekend is geworden, dan kan men de „Ti mes" niet gelukwenschen met dezen bondgenoot, dien zij het zich tot een genoegen rekent te kunnen aan nemen, en Lord Rosebery niet, dat hij aan een brief van dezen schrij ver eenig gewicht heeft gehecht. Over dien schrijver van dien brief aan Rosebery, ze>gt het H b 1 d. hij had beter gedaan te zwijgen. Het blad' toch verneemt van goec ingelichte' zijdfe dat de maat voor den oorlog, dien hij beweert nooit te hebben verwacht, kanonnen aan de Boeren leverde, en toen in de „Volksstem" artikelen schreef, waarin hij betoogde dlat die Boeren den strijd nooit zouden kunnen winnenomdat het Britsche ge schut, veel beier was dan het hunne. De man die Kruger verwijt „ge vlucht" te zijn, borg zic-h, voordat de, oorlog uitbrak, in de Paarl en droeg goed' zorg zich na het openen der vijandelijkheden niet meer in die Zuid-Afrikaansche: Republiek te vertoornen. Zoo iemand, dJan was hij zeker geroepen geweest om... te zwijgen,. Aanslag op den Koning van Griekenland Verschillende bladen' tie Weenen behelsden een teliegarm uit Athene, waarin melding werd gemaakt van een aanslag op den Koning van Griekenland, die evenwel mislukt zou zijn. De „Frankfurter Ztg." gaf het volgende verhaal: Toen de Koning Donderdag in den koninklijken tuin uit wandelen ging. wierp zich een man met een getrokken mes op den vorst. De tuinopzichter wendde den op d!en Koning gemunlten stoot af en werd gewond. De aanvaller is in hech tenis genomen; hij schijnt in zijn geestvermogens gekrenkt te zijn. Een Reuter-telegram uit Athene meldt echter dat de berichten om trent een aanslag van allen grond ontbloot zijn. Een flink plan. Wegens den grooten omvang dien de werkloosheid aangenomen heeft, wenscht Keizer Wilhelm dat op zijn verjaardag zoo min mogelijk verp lichting en versiering worden aan gebracht aan de openbare gebou wen: het daarvoor bestemde geld' moet liever ondier de behoeftigen verdeeld worden. Deze wensch des Keizers is aan d'e verschillende col leges medegedeeld, die meest reeds besloten hebben, er gehoor aan te geven. De Deensclie Antillen verkocht Naar uit Washington, gemeld wordt- is het verdrag, waarbij de Deensche bezittingen in West-Indië aan die Vereenigdtö Staten worden afgestaan, Vrijdag geteekend, en zal onmiddellijk aan den Senaat worden voorgelegd'. Dit bericht komt eemigsaiins on verwacht, daar een week geleden de Koning van Denemarken aan een deputatie verzekerd heeft, dat de West-Indische eilanden niet ver kocht zouden worden, voordat er een volksstemming gehouden was. Het gele land. Lang niet in overeenstemming met de rooskleurige beschouwin gen van den correspondent der „Ti mes," zijn berichten, door Laf fan's vertegenwoordiger te Peking ver zonden, over de vooruitzichten van de zending in de noordelijke pro vinciën. De bissc-hop van West- Mongollië heeft de waarschuwing gekregen dlat een algemeene aanval j op de christenen voorbereid wordt, en de maatregelen, daartegen: van de zijde d)er regeering genomen, moeten geheel onvoldoende zijn. I Bisschop Favier (te Peking) gelooft niet aan eien algemeenen christen- moord, maar vreest dat telkens, hier en daar, zendelingen zullen vallen als slachtoffers van Toean's wraakzucht over het verlies van zijn positie. In het noorden en noord westen loopen dientengevolge een paar dozijn zendelingen en 20,000 inlandKche christenen voortdurend gevaar. Algemeene Berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Reuter seint uit Johannesburg dat er paarde,nziekte heerscht in het zuiden, en westen van Transvaal, vooral daar waar van de dieren veel gevergd wordt. De blokhuisümie van Klerksdorp naar Schoonspruit en Ventersdorp en vandaar naar Zeerust is bijna klaar. Men gelooft dat de linie ten slotte door zal getrokken worden tot Mafekiing. Koloirteil Kekewich patrouilleert deze linie af en heeft onlangs 11 Boeren gevangen geno men. Uit de dlagelijksche verlieslijst: Bij Mequatlings Nek, in het O. van den Vrijstaat, zijn den 20en Januari 2 man' gesneuveld en 6 wond. verder zijn verliezen geled,eni bij Koffijfontein (Z.W. van, den Vrij. staat) en Cijfarfoniteiin op 20 dezer.1 Uit Barkley-Oos't, in die Kaapko lonie, wordt gemeld dlat Fouché weer te Vaalhoek staat. Den 20en is te Taalboom geschermutseld, waarbij eien Nieuw-Zeelander ge wond is. De Boeren werden ten slotte' met kanonvuur verdreven. Donderdag zijn tie Southampton op de Orotava naar Zuiid-Afrika scheep gegaan 600 man van het 3e (militie-) bataljon van het Cheshire- regiment. onder bevel van kolonel A. Hill, 660 man van helt 4e (mili tie-) bataljon van het Liverpool-re giment en nog andere troepen, te zamen 54 officieren en 1430 minder ren. Miss Hobhouse i,s voornemens te gen Lord Kitchener, Lord Milner en andere ambtenaren, een actie in te stellen, wegens vrijlieidsberoo- vinig en aanranding, in verband met hare. (Deportatie, uit Zuid-Afrika in October LI. Het ministerie van oorlog blijkt geweigerd te hebben, om haar zaak voor den rechter te brengen. ALLERLEI. Uit eigen beweging, et. w. z. zonder voordracht van een zijner ministers, heeft koning Victor Em manuel III aan Marconi, wegens diens ontdekkingen op het gebied der draadlooze telegraph ie, hef kom- mandeurs,kruis van de orde van St. Mauritius en St. Lazarus verleend. In dezen, winter van ijsgebrek hebben zoo waarlijk de ijs-expor teurs te Davos, Schwijz, in, 't Klön- thal en het Berner-0 berland elkaar opgeroepen om eien soort trus't te vormen, ten einde voor het buiten land „de waar" op prijs te houden. De Prins van Wales en gevolg vertrokken Vrijdag even voor acht uur van Charing Cross-station te Londe non kwamen te 9.18 te Do ver aan (op hun reis naar Berlijn). In strijcLinet de beiwertimgen van verschillende bladen dat de suiker- conferentie op het punt zou staan uiteen te gaan, verzekert men in goed ingelichte kringen, dlat de ar beid der conferentie waarschijnlijk niet voor over veertien dagen ge reed, zal zijn. Deze omstandigheid zou er op wijzen dat de beraadslagingen op den goeden weg zijn tot een over-' eenkomst. Bij de parlementsverkiezing te Hampstead (Engeland) is de conser vatieve candidaat Milvain gekozen met 3843 stemmen, waardoor hij den liberalen candidaat Rowe ver sloeg, die er 2118 kreeg. Milvain komt in die plaats van dien conser vatief Brodie Hoar, die bedank heeft. Stadsnieuws. Haax-lem, 25 J an. 1902. V rij cl a gin 1 d a a g omstreeks een uur is er een zeer treurig ongeluk ge beurd,. Le bijna zevenjarige Bernard Sanders, wiens ouders in de Grebb&r- straat wonen, werd uit ue school in de Gortesteeg komende, op den hoek van het Kenaupark en de Parklaaii over reden door deu postwagen. Toen Dr. Prins het kind in die ouderlijke wo ning onderzocht bleek, dat bet leven reeds geweken was. Naar ons wordt medegedeeld) lag de schuld; niet aam den bestuurder van den postwagen. Het arme knaapje raakte er al spelende onder. Schouwburg. Morgen avond gaat „Janus Tulp" van Justus van Maurik in onzen schouwburg. Dat is eens een echt, goed, pieizierig stuk voor Zondagavond. De schouwburg zal zeer zeker bij* zonder goed! bezet zijn. Bigot treedt op, em dat zegt veel. Rozenhagen. Het is ons elk jaar, wederom een lust te bladeren in clen nieuw uitgekomen catalogus van de firma Zocher en Co. liet is of men aan de hand van het fraai uitgevoerde, rijk geïllustreerde boekdeel eeu wandeling doet over de prachtige en uitgestrekte, boomkvveekerij en bloemisterij „Ro zenhagen". Dit jaar mogen wij weer wijzen op de zeer uitgebreide collectie der meest aanbevelenswaardige boomen, hees ters en struiken, waarhij vele zeldza me en nieuwe soorten d!ie (Door an deren nog niet worden aangeboden. In deze rubriek treft men o. a aan 65 soorten en verscheidenheden van enkel- en dubbelbloemige seringen. Verder worden aangeboden vele soorten van heesters en struiken om in bloei te trekken, klimplanten, coni feren, Rhododendrons, Azalea's enz., alles voor den vollen grond. De roaencollectie bestaat uit mee? dan 300 der allerfraaiste oudere, zoo wel als nieuwere verscheidenheden en zag zeker niet licht worden overtrof fen. Bijzondere aandacht verdient ook de afd'eeling vruchtboomen en vrucht struiken; zij beslaat 24 bladzijdlen en bevat het beste, wat op dit gebied be staat. Als iets zeer nieuws, kan gewezen worden op een aantal soorten water lelies, met prachtige, witte, gele, rose, oranjeroods en rood'e bloemen. Ook de verzameling Iris Kaempferi, uit Japan, met reusachtige bloemen van 20 cM, doorsnede, waarvan eene afbeelding naar de natuur is bijge voegd, verdient de aandacht van lief hebbers. evenals eene. ook des win ters groenblijvende bamboesoort, die zonder bedekking overblijft. Verder nog een aantal zeer fraaie planten voor verschillende doeleinden en ten slotte graszaden voor extra, fraaie, blijvende gazons, eene specia liteit der firma. De fotografische cliché's zijn ver vaardigd naar exemplaren uit deze kweekerij. f Bij den catalogus is nog gevoegd eene afzonderlijke prijscourant van Cactus-Dahlia's (150 verscheidenhe den). mildbloeiende Canma's, Knol begonia's, diverse bol- en knolgewas sen enz alsmede van allerlei soorten van zaden. VoetDa1 A.s. ZomJap; speelt voor de le kl. II. V, B. het le elflal der ir. I'. L. Kennemerland tegen IT. F C II op het terrein van eerstfrenoemden ver- eeniging aan den Schoterweg. Uit de Omstreken. Heemstede. ontwikkelen' dê'htoembollon\Wsterk met de vorstG^t spore jje "ev™sen vo^'den'kwoêLr'S In de buitenplaats „Meer en Berir" alh.cr kan men thans reeds do lijsters hooren fluiten, dat is in dit jaargetijde eene groote zeldzaamheid. Yelsen. Alhier wordt bekend gemaakt, dat het kohier van de grondbelasting no. 1 over het dienstjaar 1902. op den 22en Januari jl. invorderbaar is verklaard en aan den ontvanger tor InYord&ró'g ter hand gesteld.

Haarlem's Dagblad | 1902 | | pagina 1